N°. 10641. Dinsdag 30 October. A0. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 October. F1 euilleton. EENE HELDIN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i i 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlyke Nommers 0 05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grooters letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. De Dames-zangvereeniging „Es-moll" zal op 11 Dec. haar eerste concert geven. Het hoofdwerk van den avond is het sprookje „Prinzessin Ilse", van Anton Krause, waarin drie solo-partijen voorkomen. Voor de sopraan partij heeft de vereeniging de medewerking verkregen van mej. Madeleine Van Vliet, uit Den Haag, die verleden jaar op een „Sempre"- concert met zooveel bijval is opgetreden. Bovendien zullen o. a. worden ten gehoore gebracht een eerst onlangs verschenon werkje van den Franschen componist Vincent d'lndy en andere koren. De uitvoering zal weder voor een weldadig doel plaats hebben. Ter herinnering. Morgen-, Dinsdag avond eerste Liederavond in het Gebouw tot Nut van 't Algemeen van Spoel en Mann. Het programma brengt liederen van: Antonio Caldara, H. L. Hasler, Haydn, J. v. Bach, K. Ph. Em. Bach, Scarlatti, Schubert, Beethoven, Goring Thomas, Robert Franz, Grieg, Jensen, Brahms, Chopin, Chaminade en Massenet. Op het Invitatie-concert van „Sempre Crescendo" (4 Dec.) zal zich o. a. de Amster- damsche bariton Orelio doen hooren. Het orkest neemt voor zijne rekening: deGmoll Symphonie van Mozart, de eerste Peer Qynt- Suite van Grieg en eene ouverture van Auber. Waarschijnlijk zal op het Armen-concert in het voorjaar de heer W. Ees als violist optreden. Als orkestdirecteur der Maatschappij „de Toekomst", te 's Hage, is gekozen de heer Gottfried Mann en zulks in de plaats van den heer W. F. G. Nicolal, die wegens gezondheids redenen deze betrekking heeft moeten neer leggen. Zooals men weet, werd de heer Mann in hot voorjaar benoemd tot directeur der ge mengde zangvereeniging „Melosopbia", in Den Haag, zoodat hij thane de leiding heeft van twee der voornaamste muziekcorporaties in de residentie. Op den Hervormingsdag, Woensdag 81 Oct. a. s., zal alhier in de zaal in het Noord- einde vanwege de „Vereeniging voor Christelijk onderwijs ten behoeve van on- en minver mogenden te Leiden" eene openbare samen komst (plaatsen vr(j) gehouden worden, waar als sprekers zullen optreden de predikanten Briët en De Wolff. Blijkens eene in dit nommer voorkomende advertentie zal de commissie voor de spijs- kokerij van den H. Vincentius A Paulo bin nenkort weer hare taak aanvaarden. Daartoe heeft zU echter steun noodig, waarop zij alles zins aanspraak mag maken. Men zal haar dien dan ook niet onthouden, maar in ruime mate schonken. Alleen door eene ruime deel neming toch zal de commissie in staat gesteld worden aan vole armen gezond en krachtig voedsel te verschaffen. Z(J vinde dus in haar liefdewerk de noodige medewerking! Hedenmiddag ontvingen wij per Engel- Bche mail de Bataviasche bladen van 26 en 27 September, alsmede de „Deli-Crt." van 22, 26 en 29 September. De afdeeling Leiden van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond zal Zaterdag avond a. s. in het lokaal Ephraim haar 12'/,- jarig bestaan vieren. Te Voorschoten is eene vergadering ge houden van de IJsclub „Allemansgoest", onder presidium van den heer H. Arntzenius. Deze bracht by de opening der vergadering een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer Visser, penningmeester der vereeni ging, waarna de secretaris een zeer uitvoerig en correct jaarverslag uitbracht en de rekening en verantwoording werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren L. H. J. Van der Hom van den Bos en C. Dijkman, werden by acclamatie herkozen, terwijl in de bestaande vacature werd gekozen de heer L. H. Van Wissen. De heer Van der Hom van den Bos werd vervolgens tot penning meester benoemd. De voorzitter bracht hierna verslag uit over de Algemeeno Vergadering van den Bond te 's-Hage. (Het verslag van deze vergadering is reeds in een der vorige nummers van het „Leidsch Dagblad" opgenomen.) Na een woord van hulde aan het bestuur door dr. Van der Horn van den Bos, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. In de zitting van den Rotterdamscben gemeenteraad van Zaterdag werd het voorstel tot het aangaan eener 3-pCts.-geldleenlng van 33 millioen bij acclamatie aangenomen, strek kende deze in de eerste plaats tot aflossing of conversie van het restant der 37,-pCts.- schuld. Ten gevolge van de aanneming van dit voorstel konden de op de begrooting voor 1895 geraamde 90 opcenten op 80 worden teruggebracht en de heffing der inkomsten belasting gesteld worden op 3.4 pCt. Verschillende posten zullen verhoogingen ondergaan, doch deze werden alle tot heden aangehouden. Enkele leden herhaalden de reeds in de afdeelingen geuite wenschen omtrent een nieuw krankzinnigengesticht, een nieuw mu seum voor land- en volkenkunde, demping van den Goudschen Singel, eene wijziging in de regeling van het onderwijs aan het gym nasium, enz., doch tot besluiten leidde dit alles niet. Heden wordt de behandeling der begrooting voortgezet. Uit Indië wordt aan het „N. v. d. D." het volgende uit een particulier schrijven medegedeeld Men wil weten dat de compagnie van de Koloniale Reserve, die nu in 't najaar uit Holland wordt uitgezonden, gevoegd zal worden by die andere compagnie van de K.R., welke indertijd in haar geheel werd uitgestuurd en toen werd ingedeeld b(j het 18de bataljon. Die twee compagnieën zouden bijeengevoegd worden, om een nieuw bataljon te formeeren, het 19de; het voorstel daartoe moet naar de Tweede Kamer op weg z(jn. Een ander veelbelovend gerucht betreft de verbetering der traktementen in de subalterne rangen van het leger. Het voorstel zou nl. in bewerking zijn, dat de traktementen der lste luits. zouden worden 300 en f 350 voor de oudste helft; de kapiteins ƒ400 en ƒ500 voor de oudste helft. Alleen bet staftraktement zou booger zijn, doch overigens alie wapens hetzelfde traktement; de Atjeh-toelage zou eveneens vervallen en op de posten huishuur geheven worden. In de zitting van den Haagschen ge meenteraad van Dinsdag jl. werd door ver schillende leden geklaagd over de onvoldoende beantwoording door het Dagelyksch Bestuur van het afdeelingsverslag. Eene motie van afkeuring van den heer Micbiels Van Ver- duijnen werd wel is waar verworpen, doch het scheelde slechts één enkele stem (19 tegen 18 stemmen.) Thans deelt het „Vad." mede, dat dit votum in de Vrijdag gehouden vergadering van B. en Ws. van 's-Gravenhage een onderwerp van nadere en ernstige bespreking heeft uit gemaakt en dat waarschijnlijk die beslissing niet zonder gevolgen zal blijven met opzicht tot de samenstelling van het Dagelyksch Bestuur. Te Dordrecht circuleert een adres aan de Koningin, waarin verzocht wordt de uit voering van het werk der droogmaking van de Zuiderzee in 's lands belang van Staatswege zoo spoedig mogelyk te willen bevorderen. Ter vervanging van wyien den heer C. J. M. Dykmans als lid van bet hoofdbestuur der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen, worden voorgesteld de heeren J. E. Veltman en mr J. G. N. De Hoop Scheffer, beiden te Amsterdam. Sedert 15 October j I is als voor zitter der Maatschappy opgetreden mr. R. Van de Werk. Door de geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam zyn toegelaten voor het lste gedeelte arts-examen de heeren J. D W. Rost vaD Tonningen, Jan De Vrieze, H G Hofman on J. G. Detmers, en is bevorderd tot arts de heer G. Domseiffen. By koninkiyk besluit is dr. A Prerson, hoogleeraar aaD de gemeenteiyke universiteit te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Naar uit Pau bericht wordt, biyft de toestand van dr. Kuyper steeds vooruitgaan. De krachten nemen merkbaar toe en de aan doening van de rechterlong is byna geheel tot zwygen gebracht. Naar de „H. Familie" uit Rome verneemt, heeft de Paus in een gesprek over de kerke- lyke aangelegenheden in Amerika zyn wensch geuit om mgr. Satolli te behouden als Pau- selyk gezant in de Vereen. Staten, r.ot er een volledig accoord heeft plaats gevonden over de hangende quaesties Later, als er eone nunciatuur gesticht iB te Washington, zou de internuntius by het Nederlandsche Hof. mgr. Lorenzelli, de plaats innemen van voornoem den prelaat. Op de begrooting der gemeente Tietjerk- steradeel is voor 1895 een bedrag van ƒ27,909.10 uitgetrokken aan subsidiën ten behoeve van het burgeriyk armbestuur. De gewone bydrage van het Ryk is geraamd op ƒ13,000, terwyl op een buitengewoon subsidie van f 4000 wordi gerekend, om in de kosten van het onderwys te kunnen voor zien. In weerwil van deze bydragen, moest do post hoofdelyke omslag op niet minder dan 53,000 vastgesteld worden, een bedrag, dat van de draagkracht der gemeente al te veel zou vergen. Vandaar, dat in eene vol gende vergadering een adres aan H. M. de Koningin Regentes een punt van beraadsla ging zal uitmaken, in welk adres een grooter subsidie zal worden aangevraagd dan, met bet oog op wat het vorige jaar werd genoten, thans in de begrooting kon worden opge nomen. Naar de „Zw. Crt." verneemt, hebben zich ruim 50 jongelieden aangemeld voor het reservekader. Daaronder zyn er ruim 30, die vrygesteld zyn van het toelatingsexamen, terwyl er nog 6 aan het examen zullen deel nemen. Voor eenige dagen maakten wy melding van oen sprekend geval, volgens 't welk in een gezin van drie zoons door middel van het reservekader werd voorzien in de eischen van den dienst door het toetreden van den oudsten zoon tot dat kader, waardoor de tweede, die een dienstplichtig nommer bad getrokken, maar weinig lust had in den dienst, terwyl zyne studie het bovendien moei lyk maakte, vrykwam en de derde natuur- lyk ook. Het deed duidelijk uitkomen dat hier het gezin tegenover den militiedienst staat en met alleeD de jongeling, die loten moet. By broeders tusscben 17 en 24 jaar zal steeds de oudere of jongere, zich voor 't reservekader aangevende, den dienst kunnen vervullen, waartoe anders zyn jongere of oudere broeder zou worden geroepen Nu in deze dagen menigeen aan rempla;ant ol nummerverwisselaar denkt, kan het zyn nut hoboen dil nog eens goed te doen uitkomen. De dienstverbintenis by 't reservekader men lette hierop echter wél - moet gesloten zyn vóór 2 Dec En wie geen deel nam aan de voor- loopige wapenoefeningen zal dus nog in de vyf weken, die voor dien datum "erloopen, zich haasten moeten zyne schade in te halen. - Het stoomschip „Ardjoeno" vertrok 27 Oct van Rotterdam naar Bataviade „Burge meester Den Tex" arriveerde 27 Oct. van Batavia te Amsterdam. By koninkiyk besluit is eene commissio ingesteld tot het in den loop der maand November a s. houden van een vergelykend onderzoek naar de bekwaamheid van candi- daten voor de betrekking van adspirant- ingeniout van den Rykswateretaat, bestaande uit de heeren: J. M. F Wellan, benoemd hoofdingenieur van den Rykswateretaat, als voorzitter; H E De Bruyn, hoofdingenieur, belasi met den algemeenen dienst van den RykswateretaatJ. W. Welcker, hoofdingenieur van den Rykewaterstaat in het 3de en 4de district; dr C A. Scheltemaen dr. P. Zeeman, beiden hoogleeraar aan de Polytechnische Schoolmr. H. A. Hooft, hoofdcommies by het depart van w., h. en n.J. C. Ramaer en H F Beyorman, beiden ingenieur van den Rtlkswaterstaat te 's-Gravenhage, de laatste tevens alt secretaris. Yergadering van de afdeeling Leiden en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Voor deze vergadering was door den heer P. De Wilde Pz. het plaatwerk „Vorlagen für Kunstschlosser und Zierschmiede" ter be zichtiging afgestaan, door den heer F. A. Wempe, agent voor Leiden van do Mozaïek tegelfabriek van S. Gilardl on Co., te Milaan, waren eenige tegels tentoongesteld, terwyl ook de heer L. P. Knage eenige smaakvolle luxe artikelen uit zyn magazyn voor do kunst beschouwing had ingezonden. Al deze verschillende inzendingen werden met de meeste belangstelling bezichtigd. Den inzenders, in het byzonder den heer Knage, werd door den Voorzitter dank gezegd. De geperste mozalektegels van den heer F. A. Wempe bevelen zich door fraaie af werking aanals het nu blykt dat ze voor ons klimaat beter geschikt zyn dan de ge perste cementtegel8, zal dit fabrikaat zeker veel worden toegepast, omdat de tegels veel mooier on tevens gepolyst zyn. Door den lieer C. W. H. Vereter werd na opening der vergadering een en ander over heraldiek medegedeeld. De heraldiek is eene studie, die in de middeleeuwen ernstig werd beoefend, doch in later tyd zeer in verval was geraakt. Het graveeren ie tegenwoordig een alle- daagsch werk geworden, terwyl het vroeger een kunstwerk was. Men geeft er zich dan ook geen rekenschap van of hetgeen men maakt het karakter uitdrukt van wat men voorstellen wil. Als men ook de ontwikkelingsgeschiedenis dor styien in de heraldiek nagaat, ziet men langzamerhand een streven naar harmonie mei de bouwstyien, om echter te eindigen met eene soort verbasterden renaissance-styl, die werkeiyk karakterloos, ja eigenlyk niets meer is. Toch begint, ook in ons land, dio studie weer meer beoefenaars te vinden en het ie de heer Verster dan ook aangenaam te kunnen wyzen op bet onlangs versohenen Holiandscbe werk over Heraldiek van den wapenkundigo Lion, dat door spreker, tot toelichting, naast andere bekende Duttsohe heraldische plaat werken tentoongesteld, door fraaie uitvoering een zeer goeden indruk maakt. Het zyn vooral Dultschers, die zich op de studie der heraldlok hebben toegelegd, men vindt ook onder ben de bekwaamste graveurs. Als bewys hiervan toonde spreker prachtige stempelafdrukken van den hoog3t bi kwamen graveur en stempelsnydor Thomas Birnbeek, die, ofschoon een eenvoudige dagloonerszoon, bet door volharding zoo vor bracht, dat hy de meest bekende artistieke graveur van den laatsten tyd iB geweest, en daarom de hoogst vereerende opdracht kreeg do stempels te graveeren voor de kelzeriyk Russische zegels, welke laatste arbeid hem waarscbynlyk, door inspanning, bet leven kostte. >.,d< Ook herinnerde spreker, by de bespreking der styien in de heraldiek aan Albrecht Durer, die niet alleen beroemd beeldhouwer was, maar ook meesteriyk de kunst van graveeren 18) ,0 hy zeide het maar zoo. Anders weet ik het niet", liet zy zich ten slotte aarzelend ontsnappen. „En waarom hadt jy dan ook byna willen wegloopen?" „Ik? Wel, ik wil geene schooljuffrouw wor den en ik wil ook niet altyd zooveel straf werk schryven. Dat schryven Is een vreeseiyk werk 1" „Hy is dus een dwingeland voor zyne kin deren en xy moet dék daaronder ïyden, al is het misschien waar, dat zy hem nog liefheeft." Die in stilte gemaakte gevolgtrekking deed Gerd onbeschryflyk veel leed om harentwil. „Hoor eens, kleintje", zeide hy nu op be slisten toon, „ik zal op een stukje papier myn adrea voor jou opschryven"; hy haalde zyne brieventaach uit zyn borstzak te voor- Bchyn, „en als Je op den een of anderen dag iets noodig hebt, dan moet je my een brief Schryven." „Moeder zegt dat kinderen niets noodig hebben als wat zy van hunne ouders krygen." Hy moest lachen. Dus op die wyzo entte zy hare fierheid en hare nooit klagende stille onderwerping op hare kinderen voort I „Wel vervolgde hy, „als je nu by voorbeeld schooljuffrouw zou moeten worden en er dan, als je meer oordeel en verstand zult hebben Aan nu, toch geen lust in hebtl Of als je moeder eene plotseling ziek werdals er een ongeluk gebeurde; als je vader stierf ln één woord, ik bedoel onder buitengewone omstandigheden. Heb je dat good begrepen, kleintje?" Zy knikte nu toestemmend en met schit terende oogen. „Bewaar dit blaadje papier trouw en zorg er voor, dat je moeder het nimmer te zien krygtwant zy is zoo trotsch, dat zy je zou beletten my te waarschuwen, ook dan, als ik alleen jullie zou kunnen helpen." Gerd begreep volstrekt niet, dat zynehan- delwyze tameiyk dwaas en voor het kleine meisje misschien hoogst nadeelig was. Hy wist trouwens ook niet, dat hy aan het kopje van een romanesk kind gevaarlyk voedsel gaf voor hare overspannen denkbeelden en droomen. Van jongs af had zyn ridderlyk hart er toe overgeheld om als helper en redder van hulpbehoevenden op te tredenelke edele daad, die hy in zyn leven had verricht, had ook een klein bysmaakje van overdryvlng, van sentimentaliteit getoond. Walburga las de woorden op het stukje papier. „Aan den heer Gerd, op Rakitsch, by Koztin in de provincie Posen." Hy had den graventitel eenvoudig weg- gelaten. Daar zyn landgoed denzelfden naam droeg als zyne familie, was hy er volkomen gerust op, dat een brief onder bovenstaand adres tot hem zou komen. Walburga stak het papier védr in haar lyfje, met plan het, thuiskomende, in haren spaarpot te stoppen. „Ziedaar", telde zy, in oene plotselinge opwelling hem baren ruiker aanbiedende; „die zyn voor u I" Hy ontroerde Die bloemen, door loséphines dochtertje hem geschonken, schenen hem een ruiker toe, tooale men dien op een graf plukt Hy bukte zich tot hei kind over en kuste baar op het voorhoofd. Walburga zag bem heengaan en in ge dachten verdiept, tuurde ty hem achterna, zoover zy hem zien kon. Dit was de eerste buitengewone gebeur tenis in haar leven en zy had er niets tegen, achter dien mooien vreemdeling een verkleeden prins te zoeken. Dien vreemden ring met dat zeldzame plaatje, dat wel een stempel geleek, er op, had zy ook zeer goed gezien. Opeens herinnerde zy zich baren vader en die vreeseiyke „Fransche woordjes." Zy draafde naar huis; de angst, die haar een uur te voren het terugkeeren naar de eet kamer als een gewaagd stuk had doon be schouwen, was nu echter geweken. Wat kon haar overkomen, dat zoo heel erg was? Maakte vader het haar al te moeilyk, dan zou zy aan „den prins" schryven 1 Alles viel mee. Niemand lette op Walburga toen zy thuiskwam. Hare moeder kwam in het geheel niet te voorschyn. Vader zat op zyne studeerkamer en dus pakte zy haar schryfgereedschap uit en ging op het wasdoek tafelkleed zitten werken; op eene inktvlak meer of minder kwam het hier niet aan. Tameiyk slordig krabbelde zy haar strafwerk op het papier, met de beenen onder de tafel bengelend en van tyd tot tyd naar de plaat» rondom den molen ziende, waar de kinderen uit de daarop uitloopende straten begonnen te spelen en leven te maken. Eindeiyk moest zy hare boeken opruimen want de meid kwam met den avondmaaltyd binnen en Walburga vond dien toch veel meer waard. Er waren vanavond baring en aardap pelen. in de schil gekooktdaarenboven kregen «ader en Beheim nog eene boterham met kaas toe, iets, wat Walburga opnieuw met verontwaardiging teD opzichte van Beheim vervulde. De buisgenooten verschenen. „Lieve moeder wat ziet u er uitl Ge- heei anders!" Ja, oud en treurig veranderd was José- phine werkeiyk in enkele urenl Maar zy glimlachte; bet was een flauw, onwaar lachje en zy zeide wat hoofdpyn te hebben. Bebeim zag haar met zyne donkere oogen ernstig aanmaar by sprak geen enkel woord van deelneming 1 Dr. Steiner zat over zyn bord met aard appelen gebogen te eten als iemand, wiens gedachten overal elders zyn dan hier, waar byzelf is. Hy was onder den indruk van iets, dat bem bezorgd en bedroefd tegeiyk maakte. Sedert vele, vele jaren was voor het eerst eene stem uit de wereld, die zy om zynent- wil verlaten had, tot het oor zyner vrouw doorgedrongen. Wat zou er in haar gemoed omgaan Deze vraag, die al spoedig na de eerste maanden van hun huweiyk was opgekomen en die hem sedert telkens weder bezwaard had, zoodra by zich niet met zyne school bezighield, verrees thans met reusachtige af meting voor zyn geest. Had zy berouw? Leed zy? Verlangde zy naar haren eigen kring terug? Had zy voor den vriend barer jeugd haar leven blootge legd Leefde er in haar hart liefde voor haren bcbtgenoot? Of misschien haat? Of onver schilligbeid? Had zy zyne party gekozen, c hem verloochend? En deze dag het zyne sporen na wel tlauwo, byna niet merkbare sporen, die echter door ieder werden gevoeld. De jonge Beheim zag zeer goed, dat do werktuigiyke plichtsvervulling nog onberispe- lyker dan anders, maar ook nog onverschil liger dan andere, plaats had. Alleen als de brievenbesteller kwam, schitterde er een vreemd licht in bare oogen, dat echter even snel verdoofde als het was opgeflikkerd. Het was de verwachting, die haar oog deed stralen, maar ook slechts voor eon oogenblik, als er geene tyding van Lars kwam. Dr. Steiner werd strenger en lastiger dan hy ooit geweest was. De jonge Beheim hoorde in de school loutor uitdrukkingen van haat tegen dezen leeraar. Walburga ondervond ook zyne grootere strengheid, maar zy verdroeg die met een zeldzamen moed en gaf zich niet de minste moeite om de door haren vader afge keurde werkzaamheden beter over te doen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1