N°. 10640. Maandag; 29 October. A°. 1894. f 1.10. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. EENE HELDIN. LEIDSCH DACrBLAB PRIJS DEZER COURAET: Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTCËN: 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootere Van 1 letters naar plaatsruimte, wordt ƒ0.05 berekend. Voor het incasseeren buiten de stad Finantiëele Kroniek;. Jet verloop dezer week was niet onbevre digend, hoewel ook niet kan gezegd worden dat zich bijzondere lichtpunten voordeden. Het is natuurlijk, dat aller blikken gevestigd blij ven op den Czaar en op de vorwikkelingen In China. Wat nu betreft de waarschijnlijke regeeringsverandering in Rusland, met de ge dachte hieraan is men reeds zoo vertrouwd geraakt, dat daarvan geen grooten invloed meer op de koersen der Russische Staats fondsen behoeft te worden verwacht. Iets anders is het echter met den toestand in China. Niemand kan natuurlijk het einde daarvan voorzien en toch zou dit van groot gewicht kunnen worden voor Europa. Wanneer Rus land werkelijk uitvoering mocht geven aan de plannen, welke men het steeds verdenkt te koesteren, nl. uitbreiding van grondgebied naar het oosten, dan zou het wel kunnen gebeuren dat Engeland op duidelijke wijze hierover zijne misnoegdheid zou laten blijken, en dan kon voor Europa wel eeus een donko ren tijd aanbreken. Zoover is het gelukkig nog lang niet, doch van grooten invloed zal natuurlijk zijn welk standpunt Rusland zal blijven innemen en te dien opzichte staat men, wanneer de regeering in andere handen mocht overgaan, tegenover de nog onbekende inzichten van den nieuwen Czaar. De politiek maakt zich echter volstrekt niet ongerust en er is dus voor de beurzen geene aanleiding om een ander karakter aan te nemen. Zoo is en blijft dan do handel in hooge mate onbeduidend en trekt het natuur lijk de aandacht, wanneer voor het een of ander fonds meer dan gewone levendigheid heerscht, vooral wanneer zoo iets plaats heeft bij soorten, waarin anders slechts bij groote uitzondering eenige affaire tot stand komt. Dit was nu het geval in de afdeeling der stedelijke leeningen, waarvan de obligation Rotterdam by groote posten ter markt werden gebracht, met het oog op de spoedig verwacht wordende conversie der 3'/,-pcts.- schuld in eene 3-pcts. Het is opmerkeiyk, dat deze beweging onmiddeliyk werd gevolgd in obligation Amsterdam, zoodat ook deze waarden een koersverlies hebben ondervonden en ten slotie het laagste standpunt met de Rotterdamsche leeningen deelen. De verkoopen der Amsterdamsche waarden geschiedden voornamelyk uit overweging, dat, nu de con versie der Rotterdamsche schuld een goed resultaat belooft, hetzelfde wel spoedig ook met de Amsterdamsche schuld zal worden ondernomen. Voor het ter markt gebrachte fonds moest natuurlijk andere belegging worden gezocht en deze omstandigheid kwam ditmaal den obli gatiesoorten der verschillende Hollandsche spoorwegen ten goede, velke in ruil tegen het verkochte werden opgenomen. Zeer veel levendigheid heerschte weer in de verschillende tabakwaarden. Nadat ge ruimen tyd de handel hierin tot een minimum was teruggegaan, gaf het resultaat der jongste inschryving den stoot tot eene hernieuwde levendigheid en animo. Het waren vooral aandeelen Amsterda m-D e 1 i, Arends burg, D e 1 i B a t a v i a, die gezocht waren, doch de belangrykste aankoopen hadden plaats in aandeelen Deli- en Senembah, welke dan ook de grootste koersverbetering onder vonden. Overigens was de stemming der Koloniale markt zeer ongelyk. Terwyi voor aandeelen Neder 1.- Indische Handelsbank en Koloniale Bank groote drang tot vor- koopen bestond, werden in het begin der week eenige groote ongelimiteerde aankooporders uitgevoerd in aandoelen Petroleum- bronnen, ten gevolge waarvan do koers belangryk omhoog ging. Toen evenwel do vraag voldoende was bevredigd, bleef eene reactie op deze snelle rijzing niet uit. Aandeelen S i n g k e p konden zich ook spoedig van een val herstellen, naar aanlei- ding van het verslag, over 1893/94 uitgebracht, waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat over het loopende jaar eene veel grootere tinproductie kan worden tegemoetgezien, welke op 8000 picols wordt geraamd. Aangezien eene opbrengst van 5000 picols voldoende schynt om de exploitatiekosten te dekken, heeft men eonigen grond om ovor dit jaar wel eene dividend uïtkeering te mogen verwachten. De markt der aandeelen Handelmaat- s c h a p p y blijft vaster gestemd dan de ver wachting was. Niettegenstaande de vele ver ontrustende berichten, door de speculatie uit gestrooid, schynt zy toch huiverig om met verdere aanvallen op dit fonds voort te gaan. De Europeesche markt had een zeer kalm verloop. Russischo fondsen, die onlangs toongevend waren, verkeerden voortdurend in rustige stemming. Het publiek is den eersten schrik, door den ongunstigen toestand van den Czaar veroorzaakt, reeds te boven en schynt meer vertrouwd met het denkbeeld, dat eene troonsverwisseling in Rusland geen nadeeligen invloed zal uitoefenen. Spanjaarden waren in navolging van Parys hooger, alwaar de markt steeds gesteund biyft met het oog op de nieuwe leeningsplan- nen. Vlug schynt het daarmede niet te willen vlotten en hoewel het heet, dat de Spaansche minister van financiön te Parijs vertoeft voor particuliere redenen, schynt zyn verblyf aldaar uitsluitend mot de leeningsplannen in verband te staan. Voor Portugal was de stemming zeker niet willig, in verband met de nieuwe finan- tiëele plannen, welke eene nieuwe leening met koloniale douane-rechten tot onderpand zouden omvatten. Dit heeft te Parys groote ontevredenheid verwekt en reeds is een krach tig protest aan de Portugeesche regeering ge zonden, omdat de opbrengst der douane rechten in de koloniën tot die Staatsmiddelen behoort, welke ten behoeve der obligatie houders zyn verbonden en dus deze zekerheid niet aan hen mag worden onttrokken. Van Turksche fondsen waren geprivili- geerde obligatiën belangryk hooger, naar aan leiding van aankoopen voor Fransche rekening. In Turksche loten kwam nog weinig verbetering, niettegenstaande men wil weten dat hot besluit, betreffende de regeling der verhoogde uitbetaling, eindeiyk door den sultan zou zyn geteekend. Eene officiëele bevestiging hiervan is tot nu toe echter niet verschenen. In aandeelen Baltische Spoor kwam in de laatste dagen weder eenige verheffing, naar aanleiding van oen artikel in een der finantiëele bladen, waarin de waarde dozer aandeelen berekend werd hooger te zyn dan de tegenwoordige beurskoersen aanwyzen. Met de uitgifte dor nieuwe 4-pcts.-obligatiën Wladikawkas zou gisteren een aanvang worden gemaakt. De Z u i d-A morikaansche markt gaf weinig belangryks. Voor Mexicanen hoerschte eeno vordeeldo stemming; terwyl voor do 6-pcts buitenlandsche leening meer dero vastheid bestond, waren subsidie bonds daarentegen flauwer. Voor het oogenblik is van de vraag naar zilver, welke verwacht wordt ten gevolge van de leeningen, door China aangegaan, nog zeer weinig merkbaar en wordt hiermede de flauwe stemming voor de subsidie bonds in verband gebracht. De overige Zuid-Amerikaanöcho waarden hadden ook een zeer kalm verloop. De aandacht voor Venezuela was gering, niettegenstaande slechts goede berichten te vermelden vallen. De misleidende berichten omtront hot over- lyden van den President dezer Republiek wer den spoedig gerectificeerd, terwyl bovendien de afzending oener nieuwe remise, groot 4837 pd. st., voor den dienst der geconsolideerde schuld werd aangekondigd. Deze omstandig heden waren niet in staat eene betere stem ming in het leven te roepen. De Amerikaansche Spoorweg- markt bleef in dezelfde vervelende positie. Wel komen dagelyks omtrent de handels toestanden in Amerika berichten, duidende op meer te voorscbyn tredende gunstige fac toren, doch deze oefenen vooralsnog te weinig kracht uit, om het geschokte vertrouwen te kunnon herstellen. Zoolang dit niet verbetert, zullen de abnormaal lage pryzen van ver schillende waarden geen vooruitgang kunnen ondervinden. De geheele spoorwegmarkt wordt vrywel beheerd door de positiën der Union Pacific en de Atchison. Wat de U n i o n-P. aangaat, verneemt men dat by de aanstaando opening van het Congres opnieuw krachtig zal worden aangedrongen by de regeering op regeling der schuld aan de schatkist. Het reeds vroeger besproken plan tot vestiging eener 2-pcts.-honderdjarigeobli- gatie leening, waarmede de regeering de af betaling der door de Maatschappy verschul digde sommen zou aannemen, zal wederom met kracht worden aanbevolen. Verder kan worden gemeld dat de betaling der Juli-coupons der 6 pcts.-Collateral-Trustobligatiën is aan gekondigd. De zaken der Atchison zyn nog steeds hangende. Den 25sten October zou te Boston de algemeene vergadering van aandeelhouders plaats hebben, ter verkiezing der directeuren. Uit de verschillende berichten bleek reeds vooraf het opzet der minderheid om, zoo al de verkiezing der directie niet kon worden verhinderd, dan toch door op te werpen ge schilpunten voor den rechter de wettigheid der verkiezing voorloopig niet te doen uitspreken. Uit de laatste berichten blykt dat de vergadering werkelyk is verdaagd en de minderheid eene proportioneele vertegenwoordiging eischt. Om trent dit punt zal Maandag door den rechter eene beslissing worden genomen. Voor aandeelen Gen tra 1-Pacific is eene sterke reactie ingetreden. Het blykt nu, dat de langdurigo ryzing dezer waarden in ver band stond met de te Londen te houden vergadering van aandeelhouders. Nu deze ver gadering al zeer weinig effect heeft gehad, kon niet anders dan een gevoelige terug gang der aandeelen plaats hebben. Wat de spoorwegontvangsten aangaat, heb ben de Missouri-Kansas en de Louis ville Nashville in de tweede week van October respect. 33000 doll, en 64000 doll, méér ontvangen dan in geiyk tydvak van het vorige jaar. Ryjnlandsche Bank. Gemengd Nieuws. De heer J. S., te Loosdrecht, hoeft eene aardige proef genomen, welke verrassende uitkomsten heeft opgeleverd. fiy pootte nl. in de maand Juni zeer laat dus! eenige uitloopers van aardappelen, kleine vruchten, die zich op eene warme plaats in Let voorjaar aan aardappelen, geborgen in kelders, beginnen te ontwikkelen. In het begin dezer week tot rooiing over gaande, kwamon eenige weinige prachtige, groote eet-aardappelen voor den dag. De tweede oogst dus in één jaar van één aardappel, terwyl de eerste vrucht zich boven dien had ontwikkeld, zonder in den grond te zyn geweest. Een Boheemsch kleermaker, die te Plauen woont, zekere Schmidt, schoot zyne dochter, die hem wilde verlaten om te trou wen, twee kogels in de borst, en benam zich daarna het leven. De ramp op de Samborby Char leroi, in België, heeft geene mênschenlevens gekost. Ten gevolge der stortregens van Zondag-nacht en Maandag was de rivier Eau d'Heure, die zich te Marchienne in de Samber ontlast, sterk gewassen. In den nacht tegen 2 uren hoorde men het hulpgeroep dor schippers; men hoorde het tegen elkander botsen der schepen, het springen der meer touwen en liet bruisen van het stroomende water, waartusschen het geroep van toe snellende burgers een treurig effect maakte. Een der schepen had door het geweld van den stroom zyne meertros gebroken of den paal uitgerukt; hot dreef tegen een ander vaartuig, sleepte dit mee, alweer tegen andere, die, lek geslagen, op hunne beurt ook zonken. Van Marchienne tot Charleroi liggen meer dan 20 schepen gezonken of beschadigd. By de 40 schepen hebben avery. Al do schippers en hunne vrouwen hebben zich kunnen redden door op andere vaartuigen over te stappen en zoo aan wal te komen. De stoffelyke schade wordt berekend op 250- tot 300,000 fr. De schippers waren nu wel met hunne huisgezinnen gered, doch al wat zy bezaten, scheen verloren. De kajuit van do „Amazone" bevatte meer dan 2000 fr. Men heeft er 850 fr. van kunnen terugvinden. De wrakken worden meer en meer door den stroom opeengehoopt. Het steeds wassende water, dat reeds over de oevers stroomt, dreigt den spoorwegdienst te zullen onmogelyk maken. De Londensche politie-r echter in Worships-street heeft dezer dagen eene oude, draconische wet uit den tijd van George III toegepast. Deze wet bepaalt dat vervalschers van thee voor ieder pond vervalschte thee eene boete van 5 pd. st. hebben te betalen. Dit is nu op de theefabrikanten White en Cabill toegepast. Zy kochten uitgekookte thee bladeren van do restaurants op, droogden deze in eene yzeren buis en brachten deze thee opnieuw in den handel; wegens den goedkoopen prijs hadden zy een reusachtig debiet. Namens het douane-bestuur werd eene aanklacht ingediend, omdat op dezo wyze aan de schatkist 4 d. op ieder pond thee werd te kort gedaan. De heeren White en Cabill werden door den rechter veroordeeld tot betaling van 36,000 pd. st. Reeds meer dan honderd jaren zoekt men tevergeefs naar het geheim der oude Italiaansche violen uit de beroemde school van Cremona. De meesters van dien tyd hebben zoo zorgvuldig hun geheim be waard, dat het eindelyk verloren is geraakt. Honderden kostbare instrumenten zyn by het zoeken naar dat geheim verloren gegaan. Het gevolg daarvan is dat een stradivarius tegenwoordig zcovoel geld kost, dat een kunstenaar dien gewoonlyk niet koopen kan en de nog bestaande exemplaren in handen vallen van ryke verzamelaars, waar zy voor de kunst verloren zyn. In Coblentz beweert nu een nog weinig bekend man, zekere Otto Migge, dat hy hot geheim der oude Cremoneescho school heeft gevonden. Na negen jaren studie heeft hy zyne ontdekking bekend gemaakt, na eeno reeks instrumenten gemaakt te hebben, welke bowyzen dat hy waariyk den rechten weg gevonden heeft. In openbare concerten zyn reeds proefne mingen gedaan, door groote meesters in het viool- of violoncelspel, en Otto Miggo heeft de beste getuigenissen van hen bekomen. August Wilhelmj verklaarde hem schriftelyk dat hy de hervormer is van den modernen vioolbouw, dat zyne instrumenten zich door grooten, edelen toon onderscheiden en zy bij de beste Cremoneesche voortbrengselen niet achterstaan. Later voegde Wilhelmj er nog mondeling by, dat Migge's viool beter was dan zyn stradivarius. Otto Migge wil zyne ontdekking niet voor zich alleen houden. Hy zal een groot werk over den practischen vioolbouw laten ver- schynen. Naar het schynt, is or aan het lakken dor viool veel gelegen. Migge maakt een byzon- der vioollak, waarvan hy ook de samen stelling niet geheim houdt. 9) Nimmer nimmer in haar leven zou zy het bekennen, dat zy in eene schromelyke dwaling, in de verblindheid van haar jong, trotsch hart, dien gewichtigen stap had gedaan Nog altyd zag hy haar vragend aan met zyn hartelyken blik en nu zeide hy deelnemend „Hoe kortzichtig jy, de altyd zoo verstan dige vrouw, in deze gehandeld hebt, bewyst dit portret. Die schildery is de handwyzer op den weg geweest." Hy wees naar de dame met den tulband. „Je zoon kon toch onmo gelyk twintig jaar oud worden zonder zyne gedachten over je afkomst te laten gaan! Onder gewone omstandigheden wordt over de familiebetrekkingen gesproken. Alleen reeds je stilzwygen omtrent dit punt moest den opgroeienden knaap vreemd toeschynen en j hem aan de avontuurlykste sprookjes doen denken. My komt dit eenvoudig natuuriyk voor! Op een goeden dag ontdekte hy dal tvapen met het roode kruis en den arm, dio het zwaard opheft. Op den dag, toen hy de ouderlyke woning verliet, is hy er op uitge gaan de familie op te zoeken, waarvan dit wapen het eigendom is." „Zou hy dan weggeloopen zyn uit jeug digen drang naar avonturen?" vroeg zy aarzelend. „Stellig niet! Weet je het niet of wil je het niet weten? De afkeer, dien by koes terde tegen den schooldwang, dien zyn vader ook op hem in praktyk wilde brengen; de vrees, door diens meesterachtige heerschzucht, zyne geheele toekomst te zien bederven, joeg hem het huis uit." „Lars verdiende eene strenge behandeling. Wie zyn kind liefheeft, kastydt het; de doctor heeft rechtvaardig gehandeld", zeide mevrouw Steiner. Rakitsch voelde een steek door zyn hart by die woorden. Zy was het dus eens met dien man eens, tot zelfs in zyne ruwe gestrengheid! Zou zy hem nog liefhebben, zooals toen Het had Rakitsch altyd onaangenaam getroffen te zien wanneer een groot en edel wezen zich als de mindere van een kleingeestig persoon gedroeg. Van haar, tot wie hy reeds als knaap met eene innige vereering bad opgezien, griefde dit hem in dubbele mate, en hy was er stellig van overtuigd, dat die Steiner harer onwaardig was. „Nu als de knaap geen steun by zyne moeder vond", zeide hy, niet zonder scherpte, „dan is het zeer goed te begrypen, dat hy wegliep." Zy sloot hare oogen eeno seconde lang. Het was hard om aan dit ongegrond verwyt het hoofd te bieden. „Eén ding hoop ik maar", begon zy, met moeite hare woorden vindende: „dat Lars niet naar myn broeder is gegaan; dat hy daar niet - niet - gebedeld heeft." Rakitsch schudde ontkennend het hoofd. „Vrees daarvoor niet. Zyne ster heeft hem in een anderen koers geleid. Zie eens hier." Hy haalde uit zyne brieventasch eenige papieren, die hy op de tafel voor haar uit spreidde. Joséphine hing, meer dan zy zat, tegen den rand van een stoel, terwyl zy naar de verklaring luisterde; hare knieën trilden. „Omdat de arm met het zwaard boven uit den helm met de kroon wordt opgeheven, nam Lars dit als het meest gewichtige teeken aan; en hy schreef aan de redactie van een geïllustreerd weekblad, dat veel werk maakt van de geschiedenis der Duitsche adellyke geslachten. Op zyne vraag, welk geslacht een arm, die het zwaard uit een helm opheft, in zyn wapen voert, ontving by het volgende antwoord in do correspondentie rubriek van genoemd tydschrift: „Vele families hebben dit teeken op het halve kwartier van haar wapen schild; alleen de Rakitsch voeren het opeen onverdeeld rood veld." Je zoon kwam tot de ontdekking, dat het zwaard op het roode veld ook hier aanwezig was, zy het ook niet het onverdeelde vlak. Hy besloot maar dadeiyk aan graaf Gerd Von Rakitsch, die hem als het tegenwoordig hoofd der familie genoemd was, te scbryven. Hier is zyn brief." Met stomme verbazing las Joséphine den volgenden brief: „Eene bescheiden vraag zou ik aan U, Hoog edelgeboren Heer, wenschen te doen. In de woning myner moeder, de echtgenoote van doctor Steiner, is een portret met hot teeken van een familiewapen. Op dit wapen, dat ik hier, uit het geheugen door my geteekend, by voeg, is de arm met het zwaard, het wapen- teeken der Rakitsch, te zien. Daar myne moe der over hare afkomst en familiebetrekkingen het stilzwygen bewaart, zou ik, haar eenige, twintigjarige zoon, gaarne iets naders over dit onderwerp willen vernemen. Als U genegen is my die gewenschte opheldering te geven, dan verzoek ik U beleefd die te willen doen toekomen aan hot adres van Uw onderdanigen dienaar: Lars Steiner; tydeiyk te Po9en in het hotel „Zur Sonne."" Hoe was hy daarheen verzeild geraakt zoo ver weg van de oevers der Oostzee naar die provinciestad geheel zonder geld? En welk een zekere, zelfbewuste toon heerschte er in dien brief 1 Zy meende er zyn trotsch bluffen tusscben de regels door in te lezen. Wat moest Gerd wel van zulk een brief hebben gedacht? Hij kon er best het brutaal bedelen van een verloopen knaap achter hebben gezocht „Hoezeer die brief my trof, kan je zeker wel begrypen", vervolgde hy, terwyl zy nog altyd sprakeloos op het papier bleef staren. „Ik zou dan voor het eerst iets van je hooren Ik zou je zoon ontmoeten! Misschien leefde je in moeiiyke, benarde omstandigheden en had hy zich in trouwe liefde tot zyne moeder op weg begeven, om hulp voor haar te zoe ken. Ik maakte mty£de meest verschillende voorstellingen van je toestand." Joséphine glimlachte even. Zy kende Gord goed genoeg, om te begrypen hoe ver zyne fantasie en zyn medeiyden hem zouden heb ben geleid: misschien wel naar een leger van stroo op een zolderkamertje, waarop de go- liefde zuster zyner jeugd lag te sterven. „Het leven is niet zoo dichteriyk, beste Gerd, als jy het vanouds altyd hebt geschil derd", zeide zy nu op zaclitzinnigen toon. „Je vindt my terug niet in diepe armoede, maar tot je ontnuchtering als eene oonvoudige, dege- ïyke burgervrouw, zuinig, maar in voldoondr geldelijke omstandigheden levend." Hy bloosde, zooals hy vrooger menigmaal gedaan had, als zy hem met zyne overgrooto geestdrift had geplaagd. Maar toch liet hy zich niet terugkoudon dóór te spreken. „Het zou kunnen zyn, dat je zoon oen deugniet geworden was, en het verheugdo my, dat ik hem in een dergelyk geval, ja, in elk geval, verwyderd zou kunnon houden van het huis der familie Rothkrouz." Dus, dat heb je gedaan!" riep zy uit. Het klonk byna als eeri juichtoon. Die pyn was haar dus onthouden. „Maar dit spreekt immers vanzelf!" Hy scheer, verbaasd, dat do mogelykhoid by haar had kunnen opkomen, hem iets tegen haren zin te zien doen. „Daar jy ja meisjesnaam nooit tegenover hem genoemd hadt, moest ik daaruit afleiden, dat je dien wensohte te ver bergen. Je opvattingen heb ik altyd als een bevel geëerbiedigd; dat weet je toch." Dus ook nu nog die ootmoedige onderge schiktheid! Voorheen had die haar dikwyls verveeld; thans deed ze haar weldadig aan als een bewys van teederheid en vriendschap. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5