J. A. H. Beek en L. C. Koster, voorts de kapt.-luifc. ter zee "W. M. J. Visser met ge- melden datum eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. schoener „Zeehond" en in dat bevel vervangen door den kapt.-luit. ter zee P. P. H. Volcke. Benoemd by het wapen der art. by het 3de reg. veld-art., tot laten luit., de 2de luit. W. De Reus, van het corps; by het 4de reg. vesting-art., tot kapt., de eerste luit. J. W. P. Van Hoogstraten, van het corps rydende artillerie. Mr. A. Loudon, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, laatstelijk voorzitter van de landraden te Pekalongan en Batang, met ingang van 1 Nov. a s., belast met de waarneming der betrekking van referendaris by het dopartement van koloniën. Kabinet der Koningin. In de reeds een paar jaren bestaande vaca ture van directeur van het Kabinet der Koningin is eindeiyk voorzien. Tot opvolger van jhr. mr. J. F. Alewyn is met ingaDg van 1 Nov. a. s. benoemd, (zooals heden in de Staatscourant wordt medegedeeld) jhr. mr. P. H. Öovers Deynoot, thans referen daris en sedert het ontstaan der vacature tydeiyk belast met het beheer van het Kabinet. Zooals men zich zal herinneren, werdeenigen tyd geleden het Kabinet in de pers druk be sproken, toen de vorige minister van buiten- landsche zaken, mr. G. Van Tienhoven, als directeur werd genoemd. De heer Gevers Deynoot is de oudste refe rendaris van het kabinet; sedert 1 Oct. 1875 is hy daaraan verbonden. De beide andere titularissen, jhr. Vegelin van Claerbergen en de heer De Ridder, traden resp. in 1880 en 1891 op. Gemengd Nieuws. Nader vernemen w y nog, dathet lykje van den 7-jarigen knaap, die gisteren op zoo noodlottige wyze by het ongeluk aan de Vischbrug alhier om het leven kwam, op last van den commissaris van politie alhier in- en uitwendig is geschouwd, waarna het aan de moeder, de weduwe B., is teruggegeven. Als een bewys, dat de bestuurder van den hand-turf wagon, een 51 jarig man, het voer tuig by den afrit aan den Nieuwen Ryn van genoemde brug niet kon houden, zelfs de richting niet kon besturen, strekke dat wagen en inhoud, aan de Stadswaag gewogen, 474 kilo's wogen, welke vracht, naar we weten, bovendien nog getrokken werd door een daar onder gespannen trekhond. De tegen gisteravond aangekon digde séance van den heer Cumberland in de Stadszaal heeft niet plaats gehad omdat er bericht was gekomen dat hy ongesteld was. Hedenmorgen had aan de voe- lading derHoll. IJzeren Spoorwegmaatschappy door de beide bataljons van het 4de reg. inf. wederom eene oefening plaats in het in- en uitladen van tot den troep behoorende voer tuigen en paarden, waartoe van een 16-tal paarden der artillerie alhier werd gebruik gemaakt. Daarna had eene oefening plaats in het instygon en ultstygen van troepen, waarvoor de beide bataljons in volledig marsch- teDue naar het station waren uitgerukt. De löjarige zoon van B. alhier, die jongstleden "Woensdag van het dak der Ned.-Herv. kerk onder Leiderdorp viel en zich daarby bezeerde, is thans weder geheel hor- steld en kan over eenige dagen zyne werk zaamheden hervatten. De werkzaamheden aan de Nek- sluis, naby den Witten Singel, worden flink voortgezet en ondervinden veel belangstelling, welke ze dan ook wol waard zyn. Met de droogmaking, ten dienste dier workzaamhedon, van een deel van den Vliet naby die sluis is men thans gereed gekomen. Een ieder kan zich nu overtuigen van do diepte aldaar en van do ophoogingen aan de walkanten. Tal van voorwerpen zyn daar te voorschyn gekomenvan schatten hebben we echter niets gehoord of gezien, tenzy hiertoe be- hooren groote, vette snoeken, welko heden morgen te voorscbyn kwamen en gegrepen werden door de stoero werklieden, nu die dieren zich ten eenenmale beroofd zagen van hun element, dat de tonmolen van plaats heoft doen veranderen en gevoegd heeft by het Singelwater. Het is inderdaad interessant den gang van het werk en don srbeid zeiven na te gaan En dit genoegen zal nog wel eenigen tyd te smaken zyn. Dezer dagen wordt in degemeente Wassenaar de gewone jaarlyksche collecte gehouden voor de spyskokery. Op Donderdag 1 November a.'s., des avonds om zeven uren, zal te Alfen in de Protostantsche Kerk eene lezing worden gehouden door leden van de Leidsche „Studen ten Geheel-onthouders Propaganda club," ten onderwerp hebbende: „Dogeheel-onthouding." Het zangkoor van den Protestantenbond zal dien avond welwillend eenige nummers ten beste geven. Hedon zyn weder tweenieuwe gevallen van cholera te Alfen aan den Ryn voorgekomen en wel in de „Martha-Stichting;" evenwel van lichten graad. De Krijgsraad te 'sGravenhage veroordeelde J. v. d. V., milicien by het reg. grenadiers en jagers, wegens achterbiyven van ongevraagd winterverlof en terugkeer na 14 maanden, tot éóne maand gevangenis straf; als verzachtende omstandigheid werd aangenomen dat hy voor zijne hulpbehoevende moeuer als varensgezel den kost was gaan verdienen. D. K., milicien loteling 2de reg. veld art., tot drie weken gevangenisstraf, wegens niet voldoen aan oproepingen vóór inspectie, nè. inspectie en onder de wapenen, onder zeer verzachtende omstandigheden. J. C. v. E., milicien by het 4de reg. infan- torie, tot vier maanden mil. gevangenisstraf, wegens 2de desertie, gevolgd door arrestatie. J. v. G., marinier 3de klasse, tot negen maanden mil. gevangenisstraf, wegens 3de desertie. R. J. v. D., korporaal by het reg. grenadiers en jagers, werd vrygesproken van de aan klacht van oplichting, waarvoor by door den plaatseiyken commandant naar den Krygsraad was verwezen. Op de vordering van den auditour-militair werd deze zaak terugver wezen naar den chef van het corps ter disciplinaire correctie; het bewys, dat v. D. by Hillen te 's-Gravenhage sigaren had ge kocht zonder deze te betalen, onder het valsche voorgeven, dat hy den patroon kende, was geleverd, doch dit werd niet aangenomen als een middel, waardoor een voorzichtig mensch zich tot afgifte zonder betaling moest laten bewogen, gelyk de winkelbediende deed; daarom ontsloeg de Krygsraad den beklaagde van rechtsvervolging op grond van de memorie van toelichting in de beraadslagingen over artikel 326 Wetboek van Strafrecht. Nu de inundatie werken te Haar lemmermeer geëindigd zyn, wenscht men de overschietende Ryksgronden (huizen en boom gaarden) in het belang van het Ryk productief to maken. De 10,000 M. lange dyk wordt om te hooien verhuurd. De overschietende gron den en boomgaarden worden in kleine stukken verkaveld, om te verhuren voor teelgronden aan den kleinen man, evenals do directie huizen, welke men tegen biliyke pryzen wenscht te verhuren. De geniegronden zullen op die wyze in het belang van het Ryk nog een aardig voordeeltje opleveren. Gisteravond laat had te Woerden op de kermis in den stoomdraaimolen een ongeluk plaats. Een militair werd door onvoor zichtigheid zoodanig aan den voet gewond, dat het been boven den voet hedennacht moest worden afgezet. Men hoopt hem echter in het leven te behouden. Tot vader en moeder in het wees huis der Hervormden te Schiedam zyn be noemd J. De Lange en echtgenooote, thans in dezelfde betrekking te Maassluis werkzaam. De moord to Deutichem. Don derdag-nacht kwamen te Winschoten de officier van justitie en do rechtercommissaris uit Arnhem, die gisteren met den officier van justitie te Winschoten naar Oudedyk, gemeente Finsterwolde, reden en by zekeren J. Hee- meyer een onderzoek instelden naar de echtheid van oen brief van den vermoorden heer Brouwer to Deutichem en waarin Heemeyer werd medegedeeld dat de heer Brouwer hem een deel van zyn vermogen vermaakte. Jaantje Reints, vrouw van Heomeyer, is gevangen genomen, verdacht van valschheid in geschrifte. Bedoelde brief is gestempeld „Groningen" en voor eenige dagen eerst ontvangen. Maandag a. s. komt in Amers foort voor eene commissie van officieren com missarissen in instructie de zaak van de twee officieren, aldaar in garnizoen," verdacht van mishandeling en beloediging van politie ambte naren in functie en van het verstoren van eene toonoel-voorstelling in het „Casino," te 's-Gra venhage. De detacheering by het Nederl.-Indische leger van beide officieren is uitgesteld. In de Friosche wadden, naby Holwerd, vertoeft dezer dagen een Engelsch- man, lord Goull, met een plezierjacht, en houdt zich op byzondere wyze bezig met do eenden- jacht. Met eenige mannen, in het wit gekleed, gaat hy in oen roeibootje, gewapend meteen klein kanon. Dan wordt zoo lang rondgevaren, totdat men een flink koppel eenden onder schot heeft, waarna het kanon, met hagel geladen, wordt afgeschoten. Op deze wyze vallen soms met één schot zestig a zeventig eenden. Het ophalen der getroffen dieren ver oorzaakt gewoonlyk nogal eenige moeite. Te Beriyn ligt voor een aanzien- lyk bedrag aan cokes in den grond begraven. Toen, nu ongeveer zestig jaren geleden, de gasverlichting te Beriyn werd ingevoerd, was do waarde van cokes als brandstof nog geheel onbekend, en deze lag by de gasfabriek weldra hoog opgestapeld. Men wist er geen weg mede, en zoo kwam men er toe, de cokes te ge bruiken tot ophoogiug van straten, wegen en bouwterrein. Men rekent dat voor verschei dene honderdduizenden mark aan brandstof in do straten van Beriyn is verborgen. By de firma Krupp, te Essen, is volgens „De Residentiebode" een telegram uit China ontvangen, meldende dat onze vroe gere landgenoot, de heer A. Hekman, die als Ounnery-Officer (geschuts-officisr) sinds ver scheidene jaren belast is met het onderrich ten der Chineezen in het gebruik der Krupp - kanonnen, benoemd is tot kolonel en boven dien den Roodon Knoop en de orde van de Pau- weveer heeft ontvangen. In de laatste berichtsweek van 1422 dezer zyn, blykens het officieel be richt van het „Kais. Gesundheitsamt," in Duitschland 40 gevallen van cholera gecon stateerd, waarvan 13 doodelyk zyn verloopen. Daarvan kwamen 4 gevallen voor in Oost- Pruisen, 17 in het gebied van den Weichsel, S in dat van de Warthe, 1 van den Ryn (te Neuwied) en 10 in Pruisisch Sileziö. In Galliciê zyn van 815 dezer 546 cholora-gevallen met 327 sterfgevallen waar genomen en in de Bukowina 10 gevallen m.l 8 sttrfgevallen. BUITENLAND. Duitsch 1 au(L Op het socialisten-congres te Frankfort zyn de besprekingen over de agrarische quaestie afgeloopen. Eene motie van Schönlank en Yoll- mar werd aangenomen, waarin gezegd wordt dat die quaestie een onmisbaar bestanddeel van het program is en slechts opgelost kan worden, wanneer den producenten, die nu als loontrekkende arbeiders den grond be werken, de bodem als middel voor den arbeid teruggegeven wordt. De partij behoort daarom een afzonderlyk agrarisch program vast te stellen en eene commissie te benoemen, welke voorstellen zal uitwerken voor den volgenden partydag. Vyftien personen werden tot leden der commissie gekozen. Het congres heeft thans besloten den 1 sten Mei 1895 weer als een rustdag te beschou wen. Evenwel werd er bygevoegd dat de raad, om op dien dag niet te werken, alleen zou worden gegeven aan die werklieden, die, zonder nadeel, één dag kunnen staken. Ten slotte werd besloten tegenover ver- eeniging der werkgevers bescherming van den werkman en onbeperkte vryheid tot het vormen van vereenigingen te verlangen. Volgens eene betrouwbare mededeeling uit Beriyn, staat de Ryksbank op het punt het verbod tot het beleenen van Russische waarden op te heffen. Naar men weet, heeft de keizer onlangs by do wyding der vaandels eene merkwaardige redevoering gehouden, waarin hy van eene verandering der tegenwoordige halve bataljons in heele, dus van nieuwe versterking van het leger, gewaagde. Op in het oog vallende wyze heeft de officiöole „Reichsanzeiger" deze rede doodgezwegen, waaruit kon blyken dat Caprivi van zulke plannen niet wilde weten. En terwyl de rykskanselier reeds vroeger heelwat tegen standers had in militaire kringen, werd zyne positie daardoor blykbaar nog meer verzwakt. Groot-Brituuulë. Aan een luncheon, hetwelk hem gisteren te Sheffield werd aangeboden, zeide lord Rose- bery, dat Engeland niet onzydig zou kunnen blyven, in den zin, dat het onverschillig zou zyn voor den loop van vrede en oorlog in de wereld, maar hy hoopte dat de persooniyke onzydigheid van Engeland langen tyd gehand haafd zou blyven. Voorts sprak de premier de hoop uit, dat, met het oog op de vooraeelen, welke Engelands positie als eilandenrijk oplevert, de fabrieken te Sheffiold nooit zouden gebezigd worden voor do fabricatie van platen voor eene tunnel onder het Kanaal. Spanje. Volgens bericht uit Malaga zouden er in de administratie der financiën ongeldige bewijzen van kwyting zyn ontdekt tot een bedrag van 178,000 pesetas! De regentes heeft een decreet geteekend, waarby de openbaarmaking wordt gelast van de bestekken voor den spoorweg van Novera naar Pallaresa. De werken zullen een aanvang nemen wanneer de genie officieren de bere kening zullen gemaakt hebben van de mili taire werken, die langs de baan vereischt zullen worden. Uit Tanger wordt bericht, dat de sultan, voldoende aan de overeenkomst met Spanje gesloten, aan Muleh Amin last zou hebben gegeven zich met troepen en geschut naar Melilla te begeven om daar de neutrale zone te bepalen, die er tusscben Marokko en het Spaansche grondgebied zal bestaan. Men weet dat de Kabylen van de instelling dier zone niets willen weten. Te Fez moet het rustig zyn, maar uit Mara- kesh zyn verontrustende berichten ontvangen. Madagascar. De Fransche regeering heeft van haren gezant Le Myro de Vilers een vertrouweiyk telegram uit Antananarivo op Madagascar ont vangen. Omtrent den inhoud is niets bekend geworden, maar in allen gevalle blykt uit het telegram, dat de gevolmachtigde de plaats zyner bestemming heeft bereikt. De heer Larrouy, de Fransche resident op Madagascar, is te Marseille aangekomen. Hy bracht een adres mede van de Fransche inge zetenen, waarin dezen aan de regeering ver zekeren dat bun leven en eigendommen gevaar loopen, en hun dank uitspreken voor het zenden van een gevolmachtigde, van wiens onderhan delingen zy voel goeds verwachten. By het vertrek, van den resident liep het gerucht, dat de eerste minister der Hovas de koningin had gebracht naar een heilig dorp, hetwelk door geene Europeanen mag betreden worden, om aldus te voorkomen dat LeMyre de Vilers door haar ten gehoore zou worden ontvangen. Twee Fransche kruisers zyu Dinsdag naar Madagascar vertrokken met veel oorlogsmate riaal, waaronder 6000 Lebelgeweren. Aan het eind dezer week vertrekt nog een adviesjacht. De Franschen zyn druk bezig de haven van Diego Suarez te versterken, om er een be- langryk scheepsstation van te maken. Naar de „Figaro" meldt, heeft de Fransche Regeering den heer Le Myre de Vilers nieuwe instruction gezonden in antwoord op zyn telegram. Deze instruction zyn naar Port- Louis geseindvan daar gaat het telegram met eene boot naar Tamatave en verder per draad naar de hoofdstad Antananarivo. Het ant woord van den gevolmachtigde moet op de zelfde wyze komen en kan dus niet vóór het einde der volgende week te Parys verwacht worden. Een der voornaamste punten van het ulti matum betreft de militaire bezetting Van An tananarivo en alle punten des lands, waar men het later noodig mocht oordeelen garni zoenen te leggen. De heer Le Myre de Vilers mag op dit punt geene enkele concessie doen, daar de minister van buitenlandsche zaken dezen waarborg onmisbaar acht voor de nako ming van de verbintenissen, die de regeering ei6cht, en voor de goode werking van het Fransch protectoraat. Ingeval de onderhandelingen niet slagen, zal Le Myre de Vilers de hoofdstad verlaten met het geheele personeel van de residentie en het militaire escorte, en natuurlyk met alle Fransche kolonisten, die tot nu toe in de hoofdstad van Madagascar zyn gebleven. De Katholieke zendelingen schynen besloten hun post eerst op het laatste oogenblik te verlaten. De ziekte van czaar Alexander. Livadië, 26 Oct. (11 uren 's morgens): Gedurende den afgeloopen nacht genoot do Czaar eene vry goede rust. De eetlust is goed en er vertoonde zich geene neiging tot slape righeid. De verschynselen van benauwdheid blyven zich vertoonen en de zwelling der beenen is iets verergerd. St. - Petersburg, 26 Oct.Naar men hier beweert, heeft professor Grube uitChar- koff geweigerd de operatie (extirpatie van eene der nieren), welke men by czaar Alexander wilde beproeven, te verrichten. De voltrekking van het huwelyk tusschen den czarewitch en prinses Alix van Hessen is op 29 October bepaald. Evenwel is het nog mogelyk, dat dit plan wordt gevvyzigd. Uit Moskou zyn reeds per extra-trein de kronen naar Livadië gezonden, welke by de voltrekking van het huwelyk gebruikt moeten worden. Beriyn, 26 Oct. (Tel.): Van byzondere zydo ontvangt de „Vossische Zeitung" een brief uit St.-Petersburg, waarin wordt gezegd, dat onlangs te Thorn of te Rominten (waar keizer Wilhelm eenige dagen doorbracht) eene geheime byeenkomst is gehouden tusschen den keizer en den Russischen czarewitch. Her doel dezer samenkomst was in de eerste plaats den overgang te regelen van prinses Alix va:i Hessen, de verloofde van den czarewitch, tot de Grieksche Kerk. De „Vossische Zeitung" herinnert tevens aan een telegram, den 21sten September door Wolffs bureau aan de bladen gezonden, waarin werd gemeld dat de czarewitch op zyne reis Thorn was gepasseerd. Keizer Wilhelm kwam den 228ten Sept. te Thorn aan, maar de czarewitch, die, naar het heette, zich naar Darmstadt zou begeven, bereikte deze stad niet. Nog op denzelfden dag keerde keizer Wilhelm naar Rominten terug. Dezelfde berichtgever der „Vossische Zei tung" spreekt zeer beslist do juistheid tegen van de geruchten, dat de czarewitch voor nemens zou wezen afstand te doen van zyno aanspraken op den troon. Alleen weigerde de czarewitch genoegen te nemen met de instelling van een regontschapsraad, onder lei ding van den procureur-generaal der Synode, Pobiedonoszeff, met wien de czarewitch niet overweg kan. Te SL-Petersburg verwacht men van den czarewitch, indien hy tot den troon wordt geroepen, eene vryzinnige politiek. In geon geval heeft men van hem eene oorlogszuch tige politiek te verwachten. Londen, 26 Oct.: Het Russische gezant schap alhier heeft Reuters Agenay gemach tigd te verklaren, dat aan het gezantschap hedenmorgen een telegram uit Livadië ont vangen is van den volgenden inhoud: Da czaar is veel beter en heeft heden met eetlust het ontbyt gebruikt. Het jacht „Poolster" heeft bevel gekregen onmiddellyk naar Livadië te gaan om den czaar en de keizerlyke familie naar Corfu te brengen. Eene Hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer L. M. De Laat de Kantcr, in leven burgemeester vau Leiden. Eene indrukwekkende plechtigheid had hedennamiddag in de Raadszaal ten Stadhuizo plaats. De leden waren er wel als in gewone vergadering aanwezig, maar hun voorkomen zwarte kleeding met witte das, was thans geheel anders. De eene zyde van de zaal, waar wy anders aan een tafeltje onze plaats vinden, had thans eene andere bestemming gekregen, zoodat wy nu, als vertegenwoordigers der pers, van den tegenovergestelden kant, met andere collega's, eene goede plaats hadden gekregen. Waar wy vroeger zaten, lag nu op eene met groen bekleede tafel een album, terwyl zich daarnaast iets verhief, dat by den aan vang der plechtigheid nog met een bruinachtig doek voor het oog onzichtbaar werd gehouden. De ovaalvormige tafel, waaraan de Raads leden anders gezeten zyn, was nu verdwe nen, terwyl aan weerszyden der zaal drie ryen stoelen waren geplaatst, in het midden waarvan eene ruimte was opengehouden. De tafel van den Voorzitter zelve en de stoelen van de wethouders en den secretaris waren met eene donkere stof bekleed, afge zet met wit. Zooals wy gisteren reeds meldden, zou heden het portret van wyien den heer De Laat de Kanter, geschilderd door mej. Therèse Schwartze, door eene commissie, namens vele ingezetenen, der gemeente worden aan geboden. Te half drie waren met de Raadsleden ook de leden van genoemde Commissie, eveneens in gala, binnengekomen om hunne plaatson in te nemen. Vóór den schoorsteen waren zetels opon- gelaten voor mevrouw do weduwe De Laat de Kanter en haro familiobotrokkingen, onder wie o. a. een harer zoons en haar zwager, zoomode de schilderes mej. Schwartze en nog eenige dames. Toen ook zy, terwyl er eene doodsche stilte lioorschte, door den burgemeester mr. F. Was, naar hunne plaatsen waren geleid, trad het Raadslid prof. dr. M. J. De Goeje, voorzitter van genoemde commissie tot aanbieding van het huldebiyk, naar voren, om, in het midden van den breeden kring, als woordvoerder dezer commissie op te treden. Met duideiyke stem sprak hy aldus: Myne Heeron, Burgemeester en Wethouders wy komen aan U, als vertegenwoordigers der gemeente, uit naam van vele ingezetenen en enkele voormalige ingezetenen, het welge- lykend portret aanbieden van onzen vorigen Burgemeester De Laat de Kanter. Vergunt my in korte woorden daarvan de wordings geschiedenis te verhalen I Toen wy den Ssten Februari van de be graafplaats huiswaarts keerden, waren wy, geloof ik, allen vervuld van de gedachte aan wat deze hoogbegaafde man voor Leiden ge weest wa3. Hy stond ons weer voor oogen in zyne volle kracht, zooals wy hem jaren lang gekend hadden, als het kloeke en be kwame hoofd der gemeente, aan wiens leiding wy onze belangen met volkomen gerustheid hadden toevertrouwd. Uit ons aller hart was door den Rector-Magnificus, Prof. Fockema Andrese, het woord gesproken: „Wy hebben een man ter laatste rustplaats gebracht." Want dat was hy in den volsten zin des woords geweest. Met moed had hy het gezag ge handhaafd, waarvan de bewaking hem was opgedragen, met moed verdedigd wat hem goed en rechtvaardig docht. Met fiere ridder- lykheid wam hy steeds in de bres gesprongen voor zyne ambtenaren en allen, die zyn steun behoefden. En het zelfvertrouwen, dat hem daarby bezielde, berustte niet alleen op de kracht, die hy in zich voelde, maar ook op het bewustzyn, dat hy had gedaan wat hy kon. Geen enkel gemeentebelang toch, of heb was door hem tot een onderwerp van ernstige studie gemaakt. Daaraan vooral had hy in menig debat de overwinning te danken. Ik herinner my om een enkel voorbeeld te noemen hoe hy eens, by eene principiëele quaestie, door een Raadslid schynbaar in het nauw gebracht was met eene aanhaling uit het groote werk van Buys, en hoe hy ter stond antwoordde dat het citaat wel juist, maar onvolledig was, en dat de volgende woorden voor zyn gevoelen pleitten. Eveneens in de kleinste zaken. Wanneer soms een lid van den Raad bezwaren ontwikkelde tegen een van die punten der Agenda, die gewoonlyk sans phrase worden aangenomen, bleek het in den regel dat de Burgemeester-Voorzitter alle inlichtingen kon geven en alle bezwaren oplossen. Dit maakte hem in den Gemeente raad machtig. Maar daar buiton, de geheele gemeente zag in hem met recht den burger vader, die met kracht en wyshefd bestuurde, die yverde voor de belangen der gemeenschap en voor die van alle burgers. Onder zyne regeering had ieder dat gevoel van vertrou wensvolle gerustheid, dat do ervaren man aar. het roer den schepelingen inboezemt. Zoo stond Do Kanter ons weer voor dea geest, toen wy van zyn graf terugkeerden.. Was het wonder, dat by meer dan éón d: wensch opkwam, om zyne nagedachtenis door eenig gedenkteeken levend te houden? Men kan wel zeggen dat die ook zonder dat in veler harten zal blyven levendat de toenemende bloei der gemeente onder zyn bestuur, de nuttige regelingen, onder zyne leiding getroffen, voldoende waarborgen dat zyn naam niet zal vergeten worden. Maar, M. H., wy wetei dat het zwakke menschelyk geheugen een steun noodig hoeft en dat het onvergetelyk zy'n, helaas! zyne grenzen beeft. Wy zyn daarom den vriend des overledenen dankbaar, die bo- gonnen is met eenigen over de zaak te spreken. Ik zal zyne bescheidenheid niet kwetsen door hem hier in zyne tegenwoordigheid te noemen. Ongelukkig was zyn oorapronkeiyk voorstel, een gedenkteeken op het graf te plaatsen. Hiertegen bleken overwegende be zwaren te bestaan, en zoo kwam het, dat er eenige weken verliepen zonder dat het plan vorderde, en eindelyk besloten werd hot eerst dan krachtig ter hand te nemen, als e op volger van den overledene zou benoem i zyn. Dit werd vooral door hsn voorgest.i. n, die hoopten of zelfs vermoedden, wie die opvolger zou worden. Zoodra deze boop, cit vermoeden tot aller vreugd bewaarheid was, vorm Je zich. deze commissie, van welke de nieuwe Burge meester welwillend het eerevoorzitterschap aanvaardde, en werd door deze besloten, de vrienden en vereerders van den overledene onder de ingezetenen uit te noodigen, elk naar vermogen by te dragen tot de som, be- noodigd om een geschilderd portret van onzen De Kanter te doan maken. Wy werden daarby geholpen door de vriendelyke medewerking van de uitgevers der voornaamste nieuwsbladen alhier. De heer Goedeljee maakte naar eene door hem vervaardigde uitmuntende pho tographie een levensgroot beeld, waarop hy kleur aanbracht, ten einde ons gerust te stellen omtrent de mogelykheid, naar de photographie een goed portret to verkrygen. Wy zyn hem daarvoor erkentelyk. Tot onze groote blydschap verklaarde de begaafde kunstenares mej. Therèse Schwartze zich be reid, het portret te schilderen. Dat zy daarin uitnemend geslaagd is, behoef ik niet te zeggen De beeltenis spreekt voor zich, zooai

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 10