Finantiëele Kroniek. De houding onzer Beurs hangt in den laat- eten tjjd geheel af van de voorbeelden, door de andere Europeesche markten gegeven, en waar deze, zooals in de afgeloopen .week, ook al geene aanspraak kunnen maken op eene l'erme houding, ligt het voor de hand dat ook de Amsterdamsche Beurs geen schit terend figuur maakt. De vry gevoelige slin geringen, die de koersen in de laatste dagen hadden te doorstaan, veroorzaken eene min of meer zenuwachtige houding, welke het herkrijgen van eenige vastheid nog moer in den weg staat. Daarenboven bleef, by de heer- schende onzekerheid in de politieke toestanden, de vraag voor geldbelegging zoo goed als ont breken, zoodat de markt ook dezen steun moest missen. Het mag daarbij als een geluk beschouwd worden, dat de opgeblazen houding, door Enge land aangenomen ten opzichte 7an den China- Japanschen oorlog, waarvan het berucht bijeen roepen van den Engelschen ministerraad het zooveel ongorusthoid veroorzakend uitvloeisel was, met zulk een gevoelig fiasco is geëindigd, daar toch geene enkele mogendheid de in menging tusschen de beide volken kon goed keuren. Is hierdoor Europa wellicht voor grootere schokken bewaard, toch blijft de aandacht in voortdurende spanning gevestigd op het hoofd van het Russische rijk, wiens toestand weinig hoop schijnt te geven en eene tijdelijke over gave der regeering in handen van den troon opvolger noodzakelijk maakt. Doch de tegen woordige toestand kan nog eenigen tijd slee- pende blijven en by het vele treurige, dat daaraan verbonden is, kan slechts als licht- ztfdo worden beschouwd, dat nu het overgaan van het bewind in andere handen meer ge- lijdelijk plaats heeft en daardoor de groote schok, welke eene plotselinge regeeringsver- andering ongetwijfeld 20u veroorzaken, zoo niet geheel gebroken, dan toch zeker veel minder merkbaar wordt gemaakt. Voor bijna alle waarden heerscbte op de Beurs eene flauwe stemming, waaraan ook onze Staatsfondsen zich niet konden onttrekken. Evenzoo was de houding voorde Tabakswaarden eer onverschillig, de handel bleef bij zeer weinig kooplust hoogst beperkt. Dit zal waarschijnlijk ook in verband staan met de minder gunstige weerberichten, waarvan sommige Indische bladen melding maken, hoewel de tabaksoogst over het alge meen als zeer bevredigend wordt beschouwd. De Koloniale markt maakte het niet beter; ook hier was weinig of geen omzet, terwijl do weinige zaken nog tegen verlaagde koorsen werden afgedaan. De daling der aandeelen S i n g k e p is natuurlijk het gevolg van het besluit om over het afgeloopen boekjaar geen dividend uit te keeren. De Europeesche markt was om reeds boven gemolde redenen hoogst ongunstig gestemd, waarbij vooral do Russische fondsen een, voor deze soort zeer belangrijken, teruggang ondervondon. Toch schijnt deze daling, hoewel zeer begrijpelijk met het oog op een angstig publiek, onverstandig en niet goed gerecht vaardigd. Italië en Hongarije volgden ook de algemeeno sleur, hoewel do stemming voor deze fondsen niet bepaald ongunstig was. Oostenryksche waarden konden vrywel hunne gewone koersen biyven handhaven en was zelfs voor de goudleening hoogere koers te bedingen. De ingediende Staatsbegrooting van dit land maakte een goeden indruk, daar zy met een saldo van 2*/a millioen florijnen sluit. Portugoesche fondsen schynen weinig onder den indruk der algemeene malaise te zyn geweest. Dank zy den grooten steun, dien zy van do Parysche Bours ondervinden, is het koersvorloop voortdurend beterende. Voor Spanjaarden is een vry gevoelig verlies te noteeren, hetgeen in verband staat met de minder gunstige opinie, die voor deze fondsen thans op de Parysche Beurs schynt te heerschen, en welke haren oorsprong hoeft in het feit, dat de nieuwe leeningsplannen niet geheel naar wensch gaan. Turken hadden eene verdeelde markt, sommige soorten werden tegen hooger, anderen tegen lager koers verhandeld. Het teekenen van hot besluit, goedkeurende de regeling der Turksche loten, laat nog steeds op zich wachten, en hoewel aan den goeden afloop ten slotte niet getwyfeld wordt, geeft dit uitstel toch aanleiding tot verknopen van ongeduldige houders. B a 11 i s c h e Sporen worden voortdurend tegen verhoogde koersen van de markt ge- nomon, en dit niettegenstaande in den laatsten tyd van Russische zyde herhaalde malen ge waarschuwd is tegen het opdryven der koer sen, in verband met overdreven verwachtingen, welke van eene eventueele overname van den spoorweg worden gekoesterd. Indien de afdoening der aandeelen plaats heeft geheel volgens do voorwaarden der statuten, dan zouden de koersen nu reeds veel en veel te hoog zynmen koestert evenwel gegronde verwachtingen, en pogingen van invloedrijke zyde worden reeds daartoe aan gewend, dat de Russische regeering bereid zal bevonden worden tot het toestaan van voordeelige voorwaarden. Of echter het voordeel dan nog aanmerkeiyk boven de tegenwoordige koersnoteering zal zyn, mag wol worden betwyfeld. De uitgifte der nieuwe 4-pcts. obligation Wladikawkas kan vermoodeiyk tegen het eindo der volgende week worden verwacht. Zuid-Amerikaansche fondsen hadden n vry kalm verloop, terwyl genoegzaam tien tegen lageren koers werden verhandeld, niettegenstaande weer de afzendingen van nieuwe geldverzendingen werden gemeld. Door Uruguay werd een bedrag van 39,700 pd.st. overgemaakt en door V e n e z u e 1 a 3750 pd st, van wolk laatste bedrag 1850 pd. st. voor de gewone couponbetaling, en 1900 voor aflossing der beide achterstallige coupons wordt gere serveerd. Peruanen zyn gevoe'ig lager in navol ging van Londen, waar verwacht wordt dat de volgendo coupon der 6 pets.-debentures onbetaald zal biyven. Do hoofdaandacht bleef echter de geheele week gevestigd op de Amerikaansche Spoorwegmark t, waar de daling weer flink aan het woord was en eenige booze dagen werden doorleefd. Een geruststellende factor is ongetwyfeld de sterke houding, welko ons publiek tegenover deze fondsen heeft kunnen aannemen, waarin een krachtig voorbehoedmiddel tegen eene crisis gevonden zal worden. Eene dor gewichtigste gebeurtenissen dezer week was wel het uitvoerig bekend worden van een reorganisatie-plan voor den Union- P a c i f i c-Spoorwog, zooals het door de regeerings-directeuren wordt voorgesteld. In de., eerste plaats wordt door hen te kennen gegeven, dat een by elkander houden van het geheele systeem zeer wenscheiyk is. Als een der voornaamste maatregelen, om tot eene gunstige regeling te geraken, wordt voor gesteld do vestiging van ééne enkele groote 3-pcts.-hypotheek en daarvoor 3 pcts.-obliga- tiön uit te geven. Deze zouden dan dienen tot inwisseling van alle verschillende obligatie- soorten, die ieder, naar gelang hunner waarde- vertegeimoordiging, in bepaalde verhouding zouden worden aangenomen. Voorts zou op de aandeelen eene storting van 10 pet. verplichtend worden gesteld. Het geheele plan is evenwel nog te veel een voorloopig opge maakt schema, om daaruit reeds do verschil lende byzonderheden aan te halen, te meer, daar er groote twyfel bestaat of het plan wel zonder ingrypende wyzigingen zal worden aangenomen, waaruit vermoedeiyk dan nog wel een nieuw plan zal geboren worden. Ook ten opzichte der Atchison begint eenig moer licht te komen in den donkeren chaos dezer maatschappy. Verkwikkeiyk is echter hetgeen doorschemert zeker niet. Hot biykt, nu do administratie duideiyker gevoerd wordt, dat de ontvangsten in hooge mate tegenvallen en zeer treurige cyfers te zien geven, hetgeen echter voor een deel h3t gevolg is van de nieuwe wyze van boeken, waardoor niet meer als inkomsten wordt beschouwd hetgeen vroeger ten onrechte als zoodanig werd opgegeven. Het is echter duidelijk dat, om uit den onhoudbaren toestand te geraken, zwaro offers zullen moeten worden gebracht. Op welko wyze doze zullen worden gevraagd, is niet bepaaldwel maken geruchten melding van het vestigen eener preferente obligatie schuld, doch alles is nog even onzokor en eerst zal moeton worden afgewacht het ver slag van den heer Little, hetwelk dezer dagen zal worden uitgebracht. Wat nu verder dit verslag aangaat, kan men niet ontkennen dat do geheele geschiedenis een allervreomdsten indruk maakt. Is het verslag reeds bekend, doch wordt het voorloopig nog teruggehouden? Vreemd is het zeker dat, ondanks de ver klaring, dat het nog niet gereed is, van moer dan één kant, op byna geiykluidende wyze byzonderheden worden bekend gemaakt, die heoton den hoofdinhoud daarvan to omvatten en nog wel uit goede bron to zyn verkregen l Deze byzonderheden behelzen o. m. dat in het afgeloopen boekjaar do netto ontvang* ston nog niet de helft bobben bodragen van hetgeen voor rentebetaling op do 4 pets. alge meene hypotheek noodig is, terwyl daarby de opbeurende verklaring gevoegd is, dat in geen enkel jaar deze rente geheel verdiend ge weest is. Het is zoker dat met groote belangstelling wordt uitgezien naar de openbaarmaking van het rapport en de maatregelon, welke zullen moeten worden genomen, om de zakon ge heel in het reine te brengen, doch men kan zich evenwel met zekerheid voorbereiden, dat zéér ingrypende handelingen daartoe noodig zullen zyn. Tegen alle verwachting heeft de Balti more on Ohio Spoorwegmaatschappy haar gewoon halfjaars-aividend van 2'/j pet. tot 2 pet. verminderd, niettegenstaande de 5 pet. op haar aandeelen kapitaal ruim verdiend is. Ver- moedeiyk berust dit besluit geheel en al op een voorzichtigheidsmaatregel. Te Londen is, in eene slecht bezochte ver gadering, uit de aandeelhouders der Central- Pacific Spoorweg een comité gevormd, om door zending van een afgevaardigde naar Amerika, beter voor hunne belangen te kunne doen waken en tevens een onderzook in te stellen naar de positie der Maatschappy in verband mot de regeeringsschuld. Yeol heil verwacht men van dozen maat regel niet. Rijnlandsche Bank INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Leidsch Dagblad." Heb de goedheid om aan onderstaand een plaatsje in Uw blad te verleenen. Langen tyd heb ik geaarzeld om myzelven onder de pruttelaars te rangschikken, maar eindeiyk ben ik er toe moeten overgaan. Maandag jl. moest ik voor zaken op reis, en, al zeg ik hot zelf, ik ga nooit te laat van huis, om niet naar het station te behoeven te draven. De Paardensteeg uitkomende, zio ik dat men de Beestenmarktsbrug opendraait en in de verte, van het Galgewater afkomende, eene schuit, die er door moestvoorziende dat het een geruimen tyd zou duren, eer ik over de brug zou kunnen gaan, besloot ik met nog twee personen op een drafjo naar de brug te loopen aan den Ouden Singel, en zoowaar, Mynheer de Redacteur, men was reeds bezig, om ook dezo open te draaien; op on6 beleefd verzoek, en er tevens op wijzende dat de Beestenmarktsbrug nog open was, kregen wy, doch niet zonder moeite, gedaan, dat men het opendraaien staakte, tot dat de eerste brug gesloten was; gelukkig kwamen wy nog tydig aan het station. Ik heb over deze bruggengeschiedenis van verschillende menschen klachten gehoordvan reizigers, die door dit oponthoud te laat aan hoi station kwamen; van studenten, die niet tydig genoeg in het academisch ziekenhuis konden zyn; van ambachtslieden, die daar door te laat „op hun winkel" kwamen, enz. Mynheer de Redacteur! moet dit nu maar zoo blyven? Kan er niet voor gezorgd worden dat do bruggen niets vroeger worden open gedraaid dan noodig is, maar vooral en bovenal, dat deze beide bruggen niet tegeiyk open zyn? U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, noem ik my hoogachtend Uw bestendige lezer. Leiden, 18 October 1894. Onze kinderen op school. Mijnheer de Redacteur! Uw verslag over de voorstelling van Cum berland eindigt met de woorden: „Ook komt de tyd voor stoken aan; 't was gisteravond frisch in de zaal." Ik ben daar niet geweest, doch wil het graag gelooven. Maar wat dyokfe U hiervan? als het publiek in den foyer, waar het gas brandt, waar men zich bewegen kan en mag, waar men in de gele genheid is om ook den inwendigen mensch te verwarmen en, vooral waar men samen kwam na gebruik van het middagmaal, als dio volwassenen, gedurende het verbiyf van misschien eon paar uren aldaar, reeds last van de kou hadden, hoe moeten dan toch onze kinderen het maken, die vyf zes uren daags, beginnende 's morgens te halfnegen, stil moeten zitten in niet verwarmde school lokalen Nu kan ik niet constateeren, dat nog in géén school hier ter stede gestookt wordt; maar van drie scholen, door myne kinderen bezocht, weet ik dit zeker. En die kinderen uit myne onderteekeniDg blykt voldoende, dat ze geene zonen of dochteren Enaks zyn; maar „bloeien" zyn ze beusch toch ook niet- die kinderen komen dan ook dageiyks twee maal verkleumd en klagend over koude voeten thuis. By de helaas te weinig bekende en be streden luchtschuwheid en tochtvrees van vele onderwijzers, mogen we veilig aannemen, dat onder deze omstandigheden aan de lucht wel de allerlaatste pas zal zyn afgesneden, en dan wat eene atmosfeer, waarin dio kin deren ademen! Waarom wordt er toch niet intyds gezorgd voor het plaatsen en stoken der kachels op de scholen? Heeft men zich aan den eenen kant ook al zorgvuldig to wachten voor het stoken van eene to hooge temperatuur, aan den anderen kant kunnen de kachels in dezen kouden, vochtigun tyd onschatbare diensten bowyzen ter bevordering van do ventilatie, en eene verkleuming voor komen, die voor niemand gezond en voor vele kinderen bepaald hoogst nadeelig is. En bovondien, waar een beetje „frischheid" nog hinderde by de prikkeling en spanning van eone „séance de suggestion, enz.", zou daar een urenlang koulijden de kinderen niet min der vatbaar maken voor den toch niet zoo krachtig werkenden stimulans van „lezen, schryven en rekenen." Daar ik meen hier te sprokei^in het belang van aire schoolgaando kinderen, beri ik zoo vry U te verzoeken deze regelen in Uw blad op te nemen. By voorbaat den dank daarvoor van Leiden, Uw Dw. Dnr. 18 Oct. 1894. H. D. [Geiyk wy reeds mededeelden, heeft in de gisternamiddag gehouden gemeenteraadszitting de heer Drucker dit punt ook ter sprake ge bracht en deelde de Voorzitter toen mede dat hy den gomeente-architect bereids order had gegeven om aan het bezwaar te gemoet te komen. Red.] Middel tegen mond- en klauwzeer. Mijnheer de Redacteur! Misschien is h6t niet ondienstig, waar in de laatste tyden de ziekte van mond- en klauwzeer zoo algemeen in ons land onder hot vee heerscht, de veeboeren te wyzen op het volgende middel, dat ik van iomand vernam, die er veel baat by gehad heeft. Bovendien is het niet zeer kostbaar en gemakkeiyk te be reiden. Hier volgen de recepten. Tegen mondzeer. Men doet in een grooten pot wilgenschillen, tot deze geheel er mee gevuld is. Daarna giet men er water by, dat de openingen vult, en laat dit eenigen tyd (ongeveer 2 uren) koken. Dit afgietsel ver mengt men met stroop, en wel op 2 a 3 liter water één pond stroop. Met dit mengsel vult men oene flesch, welk mengsel het dier ingegoten wordt. Naar gelang van de hevig heid der ziekte doet men dit 1 of 2 keer per dag. Weldra zal dan de beterschap intreden. Tegen klauwzeer. Men neemt één pond spek en bakt dit uit. Dit doet men in 2 a 3 liter bruine teer en smeert dit om de hoeven heen. Naar gelang kan men dit 1 of 2 keer per dag doen. Ik veraam nog niet in de nieuwsbladen, of dit middel ergens wordt toegepast; en daarom zal het misschien wel wenschelyk zyn, indien er publiciteit aan gegeven wordt. Het zou voor menigeen eeno uitkomst zijn, waar vooral anderen er door ïyden moeten, dat de uitvoer nu verboden is door die ziekte. U dankzeggend voor de opname, heb ik de eer te zyn, met de moeste hoogachtiug Uw Dw. Dn. X. Gemengd Nieuws. De uitslag van den op 18 dezer te Kaag gehouden wedstryd in het z. g. papegaaischieten, is als volgt: lste vogel: Jacob Lemraerzaal te Kaag, bout; J. Van der Lans te Zoeterwoude, kop en staart; A. C. Van dor Geest te Kaag, vlag en vleugel; J. Kerkvliet te Lisse, vleugel. 2de vogel: J. Zoetendaal te Noordwyk, bout; J. Kerkvliet te Lisse, vlag; A. C. Van der Geest te Kaag, lste vleugel; A. Van der Voort te Oud-Ade, 2de vleugel en kop. Te Weesp is aan den Heeren singel een nieuw cholera geval voorgekomen, ditmaal by eeno gehuwde vrouw. Door een ingezetene van Oos terbeek werd dezer dagen de „Oranjebond van Orde" in staat gesteld tot den bouw van het elfdo huis op het Hattemsche Veld. Het gemeonfcebestuur van Pur- merend heeft besloten de markt van verdacht vee, voor do slachtbank bestemd, voorloopig op te heffen, wegens den zeer goringen aan voer jongstleden Dinsdag. Eene eigenaardige rechtzaak werd dezer dagen te Rbondda, in Wales, behandeld. Eene mynonderneming had ongeveer duizend mynwerkers gerechteiyk laten vervolgen, om dat zy zonder verlof van het werk waren weggebleven, dat wil zeggen, omdat zy ge staakt hadden. De verdediger der aangeklaag den voerde aan, dat de onderneming zich niet gehouden had aan de overeenkomst met de arbeiders, daar zy de kolenzeven aan eene zyde een halven voet hooger had gemaakt dan was bepaald. Dit was voor de werklieden schadelijk. Op grond van dit bezwaar sprak de rechter de aangeklaagden vry. Door de rechtbank te Washington was een neger veroordeeld tot 20 jaren ge vangenisstraf. Toon de veroordeelde wegge bracht zou worden, stond eeno groote volks menigte hem op te wachten, om de lynchwet op hem toe te passen. Militairen, die den ingang van het justitiegebouw bewaakten, waren genoodzaakt vuur te geven, met het gevolg dat vyf personen gedood en drie en twintig gewond werden. Er heerschte groote opschudding in de stad. De man, van wien wy gisteren berichtten, dat hy gevangengenomen is onder verdenking van deelneming aan de berooving van een trein in Virginiö, schynt werkeiyk een der daders van den brutalen aanval te zyn. De „Adams Express Comp." heeft de gewoonte de enveloppen, dio waarde bevatten, te doen perforeeren, en in de banknoten, die in het bezit van den verdachte werden gevonden, zyn werkeiyk gaatjes ontdekt, die hierdoor ontstaan zouden zyn. Bovendien had de man een paar verrekijkers by zich, die herkond zyn als te behooien aan de spoorwegonderneming. To Hamburg verdiept men zich in gissingen over het geheimzinnig verdwynen van den lederhandelaar Rothgardt met vrouw, vier kindoren en een zwager. Het lyk van hot jongste kind is by Finkenw.lrdor aan gespoeld, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot het vermoeden; dat men hier voor een geval van moord of zelfmoord staat. Volgens eene andere lezing zou de familie by ongeluk zyn verdronken op een roeitochtje. De „New-York Herald" beweert dat te Rio-do-Janeiro ernstige ongeregeldheden zyn ontdekt by het beheer der Bank van Brazilië. Er is een tekort van 20,000,000 dollars. Het heet dat deze som verduisterd is tydens den burgeroorlog. To Philadelphia heeft het ry- wiel eene reden tot echtscheiding gevormd. De heer Matthias L. La Frone trouwde in 1890 te Yonkers, in Nieuw-Yersey. Het echtpaar begaf zich naar Philadelphia en vestigde daar zyn© woonplaats. Beiden werden daar lid van eene wielrydersclub en werden hartstochteiyke wielrijders. Toen echter de man ziek werd en daardoor niet meer gebruik mocht maken van zyn wiel, heeft zyne vrouw hem verlaten met achterlating van een langen brief, waarin zy hare handel wyze rechtvaar digde. In dien brief vertelt zy haren man, dat zy met hart en ziel aan het rywiel hangt, dat een ander, die niet op eene vélocipède kan ryden, voor haar geene waarde heeft, dat zy alleen vermaak vindt in het gezelschap van wielryders en zich liever liet scheiden van haren man dan van haar rywiel. In de mjjn Monopol, te Camen, (Rynpruisen), heeft eene gasontploffing plaats gehad. Vyf werklieden werden zwaar gekwetst. Aan boord van de Engelsche kruiser „Satellite" is by het afvuren van saluut schoten eene patroon ontploft. Een kanonnier werd het hoofd totaal van den romp gescheiden. Te N i e u w-Y ork is een rytuig, waarin drie jonge dames gezeten waren, door een trein omvergereden, toen dit een overweg wilde passeeren. De meisjes werden letteriyk verbryzeld. Een Salomo's oordeel. Gevallen, als dat waardoor Salomo zich onstorfeiyken roem heeft verworven, komen weinig voor. Een rechter in Georgia evenwel is de gelegen heid geboden Salomo na te kunnen volgen. Twee vrouwen betwistten elkander het recht op een kind, dat voor den rechter werd gebracht als bewysetuk. Uit het geharrewar van de beweerde moedors kon de rechter niet wys worden on hy zon op eeno list. Daar valt hem die van zyn beroemden voorganger in, die zooveel succes met zya oordeel had. Dat was eene oplossing! De Edelachtbare haalt een mes uit de kap van zyno laars, zwaait het in de lucht en spreekt zyn verschrikkelijk oordeel uit: „het kind worde in twee deelen gesneden en ieder der vrouwen krygt eene helft." Een oogenblik van spanning heerschte in de gerechtzaal. De rechter wachtte met een angstig voorgevoel het woord van eeno der vrouwen, dat hem be roemd zou maken. Helaashet mocht niet zyn. In plaats daarvan klonk het uit beider mond: „Sny het niet door: Houd het dan liever zelfl" De Edelachtbare was één en al verbazing. Hy liet spytig het mes weder in zyne laars verdwynen en vond dat men de wysheid van Salomo overschat had! Veiligheid In fabrieken. Directeuren der Nederlandsche Maatschappy ter bevordering van Ny verheid, gevestigd te Haarlem, hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht ter zake van het wetsontwerp, houdende bepalingen tot beveiliging van personen, die in fabrieken en werkplaatsen arbeid verrichten, tegen ziekten of ongevallen. Een onderzoek, zoowel door eene byzondere commissie als in hare departementen, alsmede in hare jongste algem. vergadering, heeft aan adressante de overtuiging gegeven, dat eene wet als thans by de Staten-Generaal in onderzoek is, in het belang kan en waarschyniyk zal zyn van de arbeiders eenerzyds en de ondernemers van ny verheid anderzy ds, weshalve zy de aanneming van die wet, zy het met enkele noodige amen dementen, eerbiedig verzoeken. De groote ruimte, by het wetsontwerp aan de uitvoerende macht verleend om eenige onderwerpen by algemeonen maatregel van bestuur te regelen, komt aan adressante nood- zakelyk en onvermydeiyk voor, omdat de wet gever niet kan treden in alle byzonderheden van een zeer groot getal bedry ven van nyver- heid; ook omdat, by eventueele altyd moge- ïyke dwaling omtrent eenig byzonder punt, daarop gemakkelijker kan worden terugge komen door een nieuw koninklyk besluit dan door eene herziening der wet. Met het denkbeeld om de ambtenaren van het stoomwezen in één corps samen te vatten met de inspecteurs van den arbeid kan de Maatschappy echter niet instemmen, daar de 8toomtoe8tellen eene andere studie en oefening vereischen, dan het onderzoek van den arbeid en van de werkplaatsen, en omdat vele in spectiën van stoomketels, voor schepen en voor tractie bestemd, buiten de eigenlyko werk plaatsen moeten plaats hebben. Eenige verbeteringen, door de Maatschappy wenschelyk geacht, worden daarop nog aan gegeven. Familie-berichten uit verschillende bladen. Gohnwd: O. L. Udo de Haes en C. J. C. Weerts, Sandpoort. H. A. Allard en H. Bont, Den Haag. H. A. Zegera en M. T. G. H. De Rijk, Blerik. Bevallen: G. DaudoyVan den Borg,z.,Haar lem. C. A. JacobsenVan Zalm, d„ Workum. Mevr. TwisaMartini Buys, d., Rotterdam. O. JürgensJulius, z., Parmerend. Overleden: Jkhr. J. E. Van Panhnys, m., 64 j., Wiesbaden. W. Addink, z., 16 j., Den Haag. L. H. Van der HoydenHom, 87 idem. B. Baljou, m., 72 j., St.-Anna, bij Njjmcgen. A. Franken, m., 41 j., Maastricht. J. J. Kramers, m., 88 j., Sohiedam. J. J. 8ohouteD, m., 72 j., Alkmaar, J. W. A. Sangetor, m., 84 J., Oostor- hout. Wed. H. M. M. RappardHorst, 68 j., Utrecht. Wed. J. Van der StokBrunsveld van HultOD, 87 J., Vianon. J. M. Van Doorn, v., 79 j., Hoorn. A. Borgrink, v., 70 j., Leeuwarden. L. Goudswaard, m., 26 j., Baarn. W. Groot, m., 68 j„ Zaandam. UITLOTrNGEN. Loten Parijacbe Tentoon stelling 1889. Bij trekking op 16 October zijn de volgende groote prijzen gevallen: 60,000 fr. No. 229848, 1000 fr. Noa. 1101852 627749 719672 108904 160863 82437 1049509 952033 1178911 en 681016. Loten stad Parijs 1869. Trekking op 15 Oct. No. 6G2980 fr. 200,000; No. 53577, 137566, 438311 en 608064 ieder fr. 10,000; Nos. 334384, 452767. 616771, 671676, 613655, 228140, 310224, 159120, 678640 en 4628C1 ieder fr. 1000. Loten Panamakanaal. Trekking op 16 Oct.? no. 816068 fr. 250,000, n. 655146 fr. 100,000, noe. 1613873 en 2741S1 lr. 10,000, nos. 669950 en 1181958 fr. 5000, nos. 1201854, 1870702, 343617, 1463883 en 1873461 fr. 2000, nos. 870087, 717768, 1102078, 322872, 564886, 1929363, 1014007,1951712,1378156. 936387, 639175, 599377. 687580, 1771003, 1265080, 872746, 495028, 1096354, 1137375,1114974,1102316, 1565796, 980070, 709766, 485643, 3889, 1649062, 820037, 474420, 1989378, 854920, 1547676, 1621694, 957407, 45831. 275982,1199541, 1146584, 45, 1936196, 733692, 667060, 275416, 800131, 466800, 421280. 501315, 1758306, 930191, 838347, elk fr. 1000. 8 pCt. Servische loten v. 1881 a fr. 100. Trek king van 15 Oct. 1894. Betaalbaar 15 Jan. 1895. Serieën: No. 408, 1S93, 1559, 1664, 1865, 1903, 2279, 2305, 4382, 4673, 4815, 5002, 6092, 6421 on 6600. Hoofdprijzen: Serie 1393 nr. 31 a 90,000 fr.; s. 1569 n. 17 a 10,000 fr.; s. 4382 n. 35 a 3500 fr.; e. 4816 n. 7 en e. 5092, n. 21 ieder 1000 fr.: e. 408 n. 43, s. 4382 n. 29 en e. 6600 n. 9 ieder 500 fr.; s. 1669 n. 46 en e. 6600 n. 34 ieder 275 fr. Alle overige, in bovenstaande serieën vervatte num mers aflosbaar met 100 fr. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 7 tot 13 October. Datum. Uur Aantal. Gem. Eng. Staudk. 7 October 6.8.— 7 16.6 8 6.8.15 8 16.4 9 6.8.15 7 16.6 10 6.8.15 8 16-6 11 6.8.— 7 16.8 12 6.8.15 8 16.4 13 6.8.15 8 16.8 Dit beteek ent: Wannoer men 5 cubic feet 111.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sagg'a London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een hoht Torkrogcn, dat in sterkte gelijk staat met 16.6, 16.4 enz. 8tanda*rdkaareen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2