Ds. W. B. Renkema, te Rynsburg, heeft voor het beroep naar Sneek bedankt. "Woensdag bezocht de heer Menno Huizinga, inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zuid-Holland, het dorp Roelof Arendsveen, in de gemeente Alkemado, alwaar gevallen van typhus en cholera asiatica zijn voorge komen. Dr. J. De Ligt, te 's-Gravenhage, vierde gisteren zijn 50-jarig doctoraat in de genees kunde. Deze dag is voor den geneesheer, die het grootste gedeelte van die halve eeuw daar ter stede zijne praktijk uitoefende, niet onop gemerkt voorbijgegaan. Yan verschillende zyden ontving de jubilaris blijken van achting, waardeering en toegenegenheid; velen zijner patiënten deden zulks door middel van eene bloemenhulde, en in de woning van den jubilaris hierdoor als 't ware in eene bloemen- gaarde herschapen kwamen en gingen den ganschen dag personen uit velerlei stand, om den dokter" geluk te wenschen. De Haagsche medici hadden reeds eenigen tijd te voren het plan opgevat hunnen collega op den dag van heden een huldeblijk aan te bieden. Des middags kwam dan ook eene deputatie uit de geneesheeren daar ter stede hare opwachting maken en na eene hartelijke toespraak en de beste wenschen werd dr. De Ligt een prachtig piédestal aangeboden, voor stellende eene vrouwenfiguur in brons, die op do omhoog geheven handeu een zwart mar meren blad houdt, waarop een fraai bloemstuk prakte. Dit geschenk ging vergezeld van eene fraai door den heer J. M. Lion gecalligrapheerde opdracht in de Latijnsche taal. Deze opdracht was tevens het titelblad van eene portefeuille, waarin verder op zwaar kartonnen bladen de namen der vijf en vijftig deelnemers aan dit huldeblijk geteekend waren. Ioder blad was op artistieke wijze omgeven door een geschil derden lauwerkrans, waardoor oen lint ge strengeld, bevattende de namen van bekende geleerden uit de vroegste en latere tijden; o. a. kwamen er op voor: Hypocrates, Boer- have, Pasteur, Donders, enz. Op de tweede pagina van deze portefeuille waren de attri buten der medische faculteit in kleurenteeke- ning aangebracht. Den 15'Jen dezer heeft de Internuntius Mgr. Lorenzelli het Comité van het Huis der Intemuntiatuur te 's-Gravenhage een diner aangeboden. Daarbij zaten aan de heer De Bruyn, de Kamerleden generaal Van der Schrieck, dr. Schaepman, Kolkman, baron Michiels van Yerduynen en graaf d'Ansem bourg, mr. Bevers, jhr. De Ia Court, jbr. Yon Fisenno, mr. F. Westerwoadt, bet Kamer lid Borret, mr. Water, mr. Vos de Wael, de heer Smit en de architect Van Liefland. Aan het dessert bracht de gastheer een toost uit op den Paus en Hare Majesteiten. Verder werd nog bet woord gevoerd door don beer De Bruyn, generaal Van der Schrieck en dr. Schaepman. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, is 17 Oct. Gibraltar gepas seerd; de „General", van Hambnrg en Am sterdam naar Oost Afrika, arriveerde 16 Oct. te Port Elizabethdo „Maasdam", van Nieuw- York naar Rottordam, is 17 Oct. Wight go passeerd; de .Rotterdam" vertrok 17 Oct. van Rottordam naar Nieuw-York; de „Teucer", van Yokohama naar Amsterdam, vertrok 16 Oct. van Port Said. Bij koninklijk besluit is vergund aan mr. C. Pynacker Hordijk, oud-gouverneur-goneraal van Nederlandsch Indiê, het aannemen van het ordeteeken van ridder van de eerste klasse der orde van do IJzeren Kroon, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Gedetacheerd voor den tijd van vijf jaren bij het wapen der infanterie van het leger in Nod. Indië, de lste luits. J. A. L. M. Struiken, van het 7de, en II. Berenschot, van hei Sste reg. inf., benevens de 2de lulls. W. Schei pon- ïrayzan, van het 4de, en H. P. Van der Mie den van Opmeer, van het 3de reg. infanterie. Concert door liet Orkest van liet Amster damse be Concertgebouw. Weinig belangrijk, omdat er weinig nieuws te hooren viel; genotvol hoofdzakelijk door de aanwezigheid der twee goede oude beken den, die het eerste deel vormden van het programma: de ouverture voor de „Midsum- mernïghtsdream" (Mendelssohn) en Beetbovens zevende symphonic: dit is de hoofdindruk, door mij medegenomen van de uitvoeriDg, gister avond hier gegeveu door het Orkest van het Concertgebouw. Toevallig boorde ik nog nooit de ouverture van Smetana's „Verkaufle Braut". Ik moet eerlijk bekennon, dat zU my niet meeviel. Het is reeds eenige j iren een vast repertoire-stuk van alle groote orkesten, maar ik betwijfel of zi) zich als zoodanig lang zal handhaven; misschien is z\als „voorspel" voor bet dra matiscbo werk zeer geschikt; als compositie is zy zeer zeker buitengewoon „knap ge mankt" het fuga-thema is frisch en interes sant, de bewerking meesterlijk: voor een afgerond geheel echter wordt het evenwicht niet bewaardbier en daar komt even een „Oesangthema" om den hoek kijken, maar het verdwijnt te spoedig en met voorliefde gaat de componist weer terug naar het rumoerige hoofdmotief. Daardoor krijgt het werk een al te onrustig karakter. Tk herhaal, dat als introductie waarvoor het werk ge schreven is dit gebrek waarschijnlijk niet wordt gevoeld. De fout schuilt dan bij den orkestdirecteur, die het op zijn concert-pro gramma brengt, en niet bij don componist. Aan deze fout trouwens wordt meer mank gegaan. Het voorspel voor do derdo acto van „Lohengrin" behoort heelemaal niet op een concert. In de Opéra zelve is het eene heer lijke inleiding, om ons voor te bereiden op de jubelende vreugde van het bruidskoor, waar mede het laatste bedrijf begint; is bovendien daaraan verbonden. Hier wordt plotseliug af gebroken met een Leitmotief, dat absoluut misplaatst is. Van dezen directeur had ik aller minst zulk een misgreep verwacht! Van harte wensch ik, dat deze „Eiuleitung" nog spoe diger van de concert-programma's vordwijne! Wat had ik niet gisteravond in de plaats daarvan liever de geheele „Suite algórienne" gehoord, terwyl wjj nu naar huis werden ge zonden met deze enkelen „Marcbe militaire fran^aise!" (Daar had nog heel wat meer enthusiasme in kunnen zijn!) Als noviteit op dit programma stonden ook nog een tweetal tluit soli van Benjamin Godard. Uit een oogpunt van compositie behoeven deze niet eens besproken to worden. Zoo'n valse de belangrijkste van de twee schrijft deze geniale Franschman waarschijnlijk in een uur, voor een van zijne vriendenhier en daar een enkel nootje of akkoord in de begeleiding verraadt aanstonds dat er een meester aan het werk was; maar als geheel heeft het geene andere pretentie dan om een/ of ander beroemd fluitist in de gelegenheid te stellen iets van Goiard te spelen! De beer T. Demont, die gisteravond als solist optrad, is, indien hy nog niet tot de beroemde fluitisten behoort, zeker op weg er een te worden; weinig hoorde ik zulk eene absolute reinheid van toon en zulk eene gemakkelijkheid van beweging! Daarbij had zijn instrument een bijzonder vollen, sympathieken klank. Zulk fluitspel is waarlijk eene exceptie! De uitvoering in bet algemeen? Gegeven het orkest van het concertgebouw; gegeven dat de leider is W. Kes; dan is de onbekende als vanzelvo eene bekende grootheid geworden. Het strjjkquartet gaat nog voortdurend voor uit, bijv. in concertmeester, waarvoor wij met zooveel genoegen den heer Tnnmner weer zagen fungeeren; maar ook in gelijkheid en klankschoonheid! Wat kwam dat schitterend uit in de ouverture van Smetana! Hout, koper, slagwerk (pauken waren niet geheel zniver in de ouverture van Mendelssohn), alles bijna volmaakt! De opvatting? Ik zou wel licht de zevende sympbonie, vooral in alle gretto en finale, wat breeder willen hooren; hier en daar haddo het koper in dit werk althans wat bescheidener knnrien optreden; doch dergelijke opmerkingen kunnen, waar zij een dirigent van zoo vaste overtaiging gelden als W. Kes zich altijd heeft getoond, genoeglijk in de pen blijven, daar zy door hare subjectiviteit zich zei ven reeds veroor deelenl Mr. E. P. S. Het concert publiek (er vormt zich ook hier reeds zulle een) zij ook mijnerzijds herin nerd aan do uitvoering van Röntgen en Mes- scbaert op Maandag a. s. Vooral echter de leden van onzo Afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Als zy zich een oogenblik in herinnering brengen hoeveel iemand als Messchaert hen deed genieton en zij zion dan bovendien nog dat dezo kunste naar uit sympathie voor de Maatschappij hun de toegang tot zyn concert vergemakkelijkt, dan zullen bniten twijfel zü vooral in grooten getale op dit concert aanwezig z\jn. Gemengd Nieuws. In ons blad van den tweeden dezer maand werd modedeeling gedaan dat er door de Leidsche politie proces-verbaal was opgemaakt tegen een onder Leiderdorp wonend meisje, dat, zonder daartoe gemach tigd te zijn, golden in zamelde voor predikanten en ook voor eene Zondagsschool te Oegst- geest. Thans gaat zjj bij de ingezetenen rond tot verkrijging van kleediDg, lappen, enz., zoogenaamd ten behoeve van de Zosters van bet gesticht in de Bakkersteeg, roede zonder daartoe gerechtigd te zijn. Ter waarschuwing voor eon ieder volgt bier haar signalement: haar leeftijd is 16 jaren, doch zij Ijjkt we) 18 a 10 jaren, ze is middelmatig groot, baar aangezicht ovaal en bleek, 't voorhoofd hoog, hare oogen zjjn bruin, heur haar is donker blond, haar linker-oor is iets grooter dan het rechter; ze mist vier tanden, welke wel door kunsttanden worden vervangen, en is gekleed ais juffrouw in 't donker, ook wel met üchte blouse en dito mantel. Door de Haagsche rechtbank werden heden veroordeeld: do werkman uit Noordwflkerhout, die aldaar eenige tuingereed schappen ontvreemdde, tot ƒ3 boete of drie dagen de persoon te Woubrugge, die zich aldaar schuldig maakte aan mishandeling, tot 5 boete of vyf dagende vrouw te Hazers- woude, wegens mishandeling, tot 5 boete of vijf dagen; de persoon te Leiden, die alhier iemand mishandelde, tot ƒ5 boete of vyf dagen gevangenisstraf. Men deelt ons mede dat gister- avond oven over zevenen aan het uitspansel zeer duidelyk een zeldzaam voorkomend na tuurverschijnsel was waar te nemen, nL een maanhoog, veol zeldzamer zichtbaar dan een regenboog. Do cholera breidt zich te Kou dekerk aan den Ryn sterk uit. Na 12 October jl. kwamen er 7 gevallen voor, waarvan 3 met doodelyken afloop. In het bericht over het Dinsdag jl. te Roelof Arendsveen geconstateerd geval van Aziatische cholera was een abuis geslopen. De afdamming der be6cl roven sloot was wel besproken, doch niet uitgevoerd, wyl men die to laat en dus nutteloos oordeelde ter voorkoming van besmetting in het overige water. De bewuste sloot is op verschillende plaatsen van waarschuwende borden voorzien; en, ter vernietiging van de vermoedelijk daarin aanwezige cholera bacillen, he9ft de politie er eene zeer sterke oplossing van creolin, sublimaat en chloorkalk over uitgegoten, waardoor het gebruik van dat water nu in dubbele mate moet ontraden worden. Het gerechtshof te 'a -Graven- hage heeft heden bevestigd het vonnis van de rechtbank te dier stede, waarby de 66-jarige tuinder J. Noord, te Rtfswflk, tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, wegens het plegen van iramoreele handelingen onder ver zwarende omstandigheden, en met aanvulling van dat vonnis nog bepaald dat beklaagde voor den tyd van elf jaren wordt ontzet van verschillende door het Hof genoemde rechten. Men schrjjft ons: Te O ude-Wetering had verleden Maandag eene vinnige vechtpartij plaats tusschen de buren Jurie "Wassenaar, een nogal befaamd heer, en vrouw "Wyfje. De eerste maakte daarby gebruik van een klauw, waarmede hy vrouw W.'s aangezicht deerljjk openklauwde, hetgeen geneeskundige hulp noodzakelijk maakte. De politie heeft zich deze fraaie geschiedenis aangetrokken en er proces-verbaal van opgemaakt. Van de 3de reis ter haringvis scherf) zyn te Katwijk aangekomen: KW70, sell. D. Van Duyn, reeder J. Schoouenberg, en KW 2, sch. C. Varkevisser, reeder F. E. Meerburg, beide met volle lading. 10,800 volle steurharingen verkocht voor 10.90 per 1000; 40 ton idem ƒ6.15 a ƒ6.30 per ton; 3400 \jle idem 5.95 per 1000 en 16 ton idem ƒ4.10 per ton. 1 partij volle pekel haring voor ƒ10.05, eene party yie ƒ7.10 en 2 partjen volle opgehouden voor 10 per ton. Te 's-Gravenhage heeft zich eene commissie gevormd, wier doel het is, aan behoeftige schoolgaande kiüderen jcosteloos de gelegenheid te verschaffen, gebruik te maken van het volks- en schoolblad aan den Zuid Buitensingel; de commissie zal daarnaast o. a. trachten om in het algemeen het baden van schoolgaande kinderen te bevorderen. Deze commissie arbeidt in samenwerking met het bestuur van de vereeniging „Volks- en Schoolbad", te 's-Gravenhage, en bestaat uit mej. C. E. Maclaine Pont, Madurastraat 7} en de heeren H. Spek, Witte de Withstraat 119, en J. W. P. Bosman, hoofd der openbare school aan het Kortenbosch. Te Uithoorn werd gisteren een executoriale verkoop gehouden. Evenals meer malen elders trok Reens met de zijnen (onge veer 120 man) uit Amsterdam daarheen. De meesten van hen hadden den weg te voet afgelegd. Om tweo uren 's namiddags begonnen de deurwaardors der belastingen den verkoop. Er werd 1 cent geboden, maar de te Uithoorn wonende boeren, die de socialistische begin selen lang niet toegedaan zy'n, namen mot dat bieden van Reens geen genoegen. Zy boden ook,maar het geschreeuw door elkander maakte, dat de deurwaarder met geene mogelijkheid kon te weten komen wat eigenlyk geboden werd. Een der boeren drong op, en Reens werd van den stoel, waarop hy stond, afgeslagen. Dit was het sein tot een algemeenen aanval. Do boeren, met stokken gewapend, begonnen ur op los te slaan. Iedere socialist zocht nu zijn heil in de vlucht, vervolgd door de woedende boeren, die hen door de slooten heenjoegon. Indien de veldwachters niet tus- schenbeide waren gekomen, dan zouden er ver- scheidenen verdronken zyn. Inmiddels was Reens met de zynen, nadat men hem gedwongen had, de roode vlag over te geven, gevlucht in het huis, waar de ver koop gohoudon werd. De verkooping werd daarna voortgezet. De boeren boden; een vischnet, ter waarde van ƒ250, werd voor f25 verkocht; voor eene arme woduwe werden de stoelen gekocht, enz. Het einde van alles was, dat de wanbetaler der belasting hoegenaamd geen stuk meer over had. Na het einde van den verkoop, meldt het „N. v. d. D." verder, moest natuurlijk het aanwezige publiek bet erf verlaten. Reens en de zjjnen, die nog in het huis waren, durfden er niet uit. Na lang dralen kwam by toch te voorscbyn en verzocht den burgemeester en den boeren, of hem op hun eerewoord, uitge- loide zou worden gedaan, zonder dat by voor mishandeling zou moeten vreezee. Dit werd toegestaan en de socialisten kwamen schoor voetend over de draaibrug. Nu ging het in triomf, de veldwachter voorop, daarna een boer met de vaderlandsche driekleur, onder het zingen van het „Wien Neérlaodsch bloed" en andere liederen, de gemeente uit. Anderhalf uur moesten de socialisten tegen wil en dank medeloopen tot aan den grenspaal van Nieuwer Amstelsch gebied. Te Uithoorn werd volgens het „N. v. d. D." de avond in eenigszins feesteiyke stemming doorgebracht. Het (Arnst.) „Dagblad" meldt omtrent dit geval: Na afloop der verkoopiDg verlangde de me nigte dat Reens c. s. naar buiten zouden komen, wjjl zfj anders het huis in brand zoude steken. De burgemeester, met drie poli tie- agenten op het terrein aanwezig, liet Reens en zyne col lega's uit het huis komen en deed hun en den overigen, die zich verzameld hadden, uit geleide tot Uilhoorn, in de achterhoede gevolgd door de bewoners van het gehucht, die, na de roode vlag veroverd te hebben, thans de vaderlandsche vlag lieten wapperen. In Uit hoorn gekomen, beproefden Reens en de zijnen op de daar stil liggende boot naar Amsterdam to komen, maar dat werd door de bevolking verhinderd, die hen het dorp uitdreef. Te Ouderkerk konden zy echter de boot afwachten en daarmede naar Amsterdam gaan. Sommigen waren min of meer gowoDd. De rooverjjen op de Noordzee schynen weer te beginnen. Schipper Plugge, voerende ,,SCH 222", en schipper Vrolijk, van de „SCH 72", rapporteeren dat den een door Engelsche, den ander door Belgische visschers eeno party haringnotten met toebe- hooren van de vleet is afgesneden. Beide zaken zyn in handen gesteld van den waterschout te Scheveningen. Gisternacht hebben te Zutfen balddadighedon plaats gehad. Men heeft by enkele socialisten, o. a. by Beyleveldt, A. Coenders en O. Vallinga, de glasruiten met eene dikke laag koolteer bestreken. De post to water. By „de Oude Veenhoop", te Smilde, geraakte gistermiddag omstreeks 12 uren de postkar van Friesland met paard en postiljon in de Hoofdvaart. Toen men de brug zou overryden, was deze juist geopend, wat niet tijdig schynt opge merkt. 't Geheel stortto toen van boven in de diepte; alleen de conducteur had nog juist tyd het achtorportier uit te stappen, om alzoo van een wel wat frisch bad verschoond te blyven. Vereenigde krachten voerden postiljon en paard behouden op het droge, terwyl de kar ook weinig avery bekwam. Met behulp van een paar varensgezellen werden de natte postgoederen opgevischt; een eigenaardig gezicht leverden daarby de vele hazen op, die deze post met zich voerde en welke voor en na werden opgedoken. Gisternacht zyri te Heemskerk het woonhuis en de bollenschuur van J. Span jaard tot den grond afgebrand. Het aanwezige vee kon met moeite worden gered. Alles was verzekerd, bohalve de bloembollen, die mede zyn vernield. Mot 1 Nov. wordt de koninklyke emailleerfabriek van de heeren Enthoven en Zn., te Zalt Bommel, gesloten, en de fabriek met gebouwen voor afbraak verkocht. Te Weesp ia weder in twee ge zinnen cholera geconstateerd. Tot nu toe kwamen al de gevallen voor by bewoners van den Heerensingel. De slooten, voor en achter dezen Singel gelegen, zyn een broeinest voor alle mogölyke oorzaken van besmettelijke ziektegevallen. Vandaar het vermoeden, dat de aangetasten slachtoffers zyn van den be- staanden toestand. By den heer W. Van Kuyk, te Oud-Beierland, is een aanzienlyk bedrag in contanten gestolen. Van dezen diefstal wordt verdacht do oudste zoon van K., die zeer ongunstig bekend staat, en die sedert dien tyd spoorloos is verdwenen, in gezelschap van Jacob Van den Berg, die reeds meermalen met de justitie kennis maakte. Door de politie zyn ter verdere verwydering uit het Ryk naar Rotterdam overgobracht de ook te Amsterdam en elders bekende Zoeloes, die Zaterdag en Zondag in Musis Sacrum", te Arnhem, voorstellingen hadden gegeven en zonder geld door hun impresario te dier stede waren achtergelaten. „Oud-Antwerpen" ter tentoon stelling te Antwerpen is byna weer in vorigen staat hersteld. Morgen, Vrijdag, zal vermoede- lyk elk spoor van den brand en de daardoor teweeggebrachte vernieling verdwenen zyn. Zondag a. s. zullen daar te twee, drie en vier uren de laatste optochten plaats hebben van den stoetdo plechtige intocht van Karei den Yyfden te Antwerpen in 1520. De aardappeloogst in Ierland moet als geheel mislukt beschouwd worden Sedert 1878 is ook de opbrengst en het ge halte der aardappelen nooit zoo slecht geweest als thans. Ten gevolge van den kouden, natten zomer en hot daaruit voortspruitend gebrek aan bloemen, zyn do hyen in Frank rijk niet in staat geweest honig te verzamelen, om zichzelven te voeden, en zullen de imkers genoodzaakt zyn honig of suiker in hunne korven te brengen, om de byen in leven te houden. De vereeniging voor de byonteelt heeft der Kamer om eene subsidie gevraagd. „Krygen wy deze Diét," verklaren de imkers, „dan is dat odzo dood." BUITENLAND. Frankrijk. De heer Pierre Alype, een der vertegen woordigers van Indiê in de Franse he Kamer, heeft ter kennis gebracht van den minister van buitenlandsche zaken Hanoteaux, dat by, zoodra de Kamer bijeenkomt, eeno interpel latie zal indienen over Madagascar. Hy verlangt dat het eiland zal worden ver overd zonder zich te bekommeren om Engeland, dat op Madagascar niets heeft te zeggen. Hy heeft een onfeilbaar veldtochtsplan uitge werkt, tot welks uitvoering minstens 15,000 man noodig zyn. De ministerraad heeft echter besloten zich over deze quaestie niet uit te laten, voordat deze bericht heeft ontvangen van den heer Le Myre de Villers. De heer Le Myre de Villers zal vermoedelyk niet vóór 21 Oct te Antana narivo, den zetel van de koningin der Hova's, aankomen. Eergisteren begaf eene deputatie, be staande uit de presidenten der Kamers van Koophandel van Macon, Lyon, Marseille en St.-Etienne, zich naar de ministers van koop handel en buitenlandsche zaken, om te ver zoeken, dat met Zwitserland weder onder handelingen over een handelstractaat zouden worden aangeknoopt De minister Lourties toonde zich daartoe genegen, maar Hanotaox was terughoudender, omdat de protectionisten in de Kamers to machtig zyn. Denzelfden dag prees Méline te Montpellie» de zegeningen van zyn systeem. Duitsclilaud. Koning Alexander van Servië, die gisteren te Berlyn is aangekomen, bracht tydens zyn kortstondig verblyf te Pesth bezoeken aan de ministers Kalnoky en "Weckerlé. De koning werd, telkens wanneer hy zich op straat ver toonde, door de inwoners met buitengewone sympathie begroet Onmiddellijk na het ver trek van den Servischen vorst naar Berlijn, keerde Keizer Frans Jozef naar Godollo terug. Ter eere van de aankomst van koning Alexander te Potsdam was het station aldaar met vlaggen versierd. Keizer Wilhelm, de prinsen van den bloede, de vreemde vorsten, die. te Berlyn vertoeven, de minister van buitenlandsche zaken, Von Marscha!!, de mi nister van oorlog, generaal Bronsart, en de commandanten der legercorpsen waren aan het station om den koning te ontvangen. De keizer was juist teruggekeerd van Wiesbaden, waar hy de eerste voorstelling in het opera gebouw had bygewoond. Toen om zeven uren do trein het station binnenstoomde, trad keizer Wilhelm naar voren om zyn gast te verwelkomen. De be groeting was zeer hartelijk. Nadat de keizer den koning had voorgesteld aan de prinsen en autoriteiten en met hem de eorewacht had geïnspecteerd, reed de keizer met zyn gast, door een escadron garde-huzaren bege-; leid, naar het Stadtschloss. Vervolgens be gaven beide vorsten zich naar het koninklyk paleis, waar een gala-diner plaats had. Groot-Biitnnuio. Volgens den correspondent van de „Times" te Kaapstad worden de onderhandelingen voort gezet tusschen den Kaapschen minister Rhodes en de directie der Nederlandsch-Zuid-Afrik. Spoorweg maatschappij over de bepaling dor spoorwegtarieven in Transvaal en de Kaapkolo nie. De kans scbynfc gunstig, dat beide partyep bet ten slotte eens zuilen worden. Te Londen blyft men ongerust over dei: toestand van den Emir van Afghanistan. Volgens de bericbteD, welke de Engelscho bladen daarover uit Calcutta ontvangen, heeft de ziekte, waaraan Emir Abdurrahman lydt, gedurende de laatste dagen eon ernstiger karakter aangenomen. Do regeering van Britsch Indió overweegt daarom reeds wat haar te doen staat, in het geval de Emir mocht overly den, en er dientengevolge onge regeldheden in Afghanistan mochten ontstaan. Oosteuiqilt-IlouS'-Monarchiö# De „Politische Correspondenz" speekt uit goede bron de juistheid tegen van hetgeen door de bladen wordt gemeld over de be sprekingen tusscherr'graaf Kalnoky en de Hongaarsche ministers, naar aanleiding van het geschil tusschen Oostenryk-Hongarye en Frankryk over de invoerrechten voor wyn. Afrika. Het biykt nu, dat de berichten in de Engelsche bladen over den dreigenden toe stand te Lorenzo Marquez schromelyk oveF- dreven waren. Het is warr, dat het opper hoofd Gungunhana met eene groote macht krijgslieden naar Lorenzo Marquez optrekt, maar zyne bedoeling is, de Portugeezen teger do oproerige Kaffers te helpen. De Portu- geosche premier, Hintze Ribeiro, verklaarde Dinsdag in het Hoogerhnis dat de inlander* nog geen aanval hebben gedaan op de stad; niettemin had de regeering het noodig geacht, versterkingen te zenden. Tevens wordt uit Lissabon ten stelligste verzekerd, dat de plaatselyke autoriteiten te Lorenzo Marquez niet do hulp V3n Transvaal hebben ingeroepen. Zy kunnen het trouwens best zelf af. Immers, de gouverneur-generaal berichtte aan zyne regeering, dat de aanwezige troepen voldoende zyn voor de verdediging van de stad. Hy be schikte Diet alleen over talryke inlandsche hulptroepen, maar ook over 200 Europeesche soldaten, artillerie en cavalerie. VeleEuropee- sche vry willigers zyn gewapend met repeteer geweren; de nieuwe verdedigingswerken der stad zyn juist voltooid. Op de reede ligt de korvet „Reiua de Portugal" met 300 zeebeden aan boord, die ingeval van nood kunnen helpen. Behalve de versterking uit het moederland, zyn reeds vroeger 300 soldaten uit Angola naar Lorenzo Marquez gezonden. De stad verkeert dus in voldoenden staat van tegenweer, en de regeering zal in geen. geval verlof geven tot het ontschepen van vreemde troepen. China cix Japan. Het gerucht van de verovering van Port- Arthur door de Japanners is nog met beves tigd, maar volgens eon telegram uit Shanghai aan do „N.-Y. Herald" is oene Japanscho macht van 15,000 man weinige mylen ten noorden der stad gelegerd, op de smalle strook lands, welke op de Engelsche kaart staat aange geven als Regent's Sword. Deze legermacht, onder bevel van veldmaarschalk Yamagata, wacht slechts op eene geschikte gelegenheid om de stad aan te tastendoor kruisers wor den de troepen beschermd tegen een overval uit zee. Een gemakkelyk werk zullen de Japanners hier niet hebben. Port Arthur wordt, zoowel aan de land- als aan de zeezyde, verdedigd door sterke forten, die van zwaar geschut van de nieuwste constructie zyD voorzien. De stad heeft een garnizoen van 7000 man, op Europeesche wyze gedrild; de haven is afge sloten door onderzeesche torpedo's, en boven dien zyn hier gewoonlijk een dozyn torpedo booten gestationneerd.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2