Prima Gellerscbe Mworst, STOOMTRAM Botje, Ensing Co., In den Winkel „Leidsche Boterton", Herman F. A. Damen Zoon, GEDICHTEN KLEINE ADVERTENTIËN. A'ervolg der A dvertentiën. Gevraagd, Huis met Tuin, Eerste Ned. Verzekering-W'. Winterprovisie K. PANDER, Mare 70. FABRIEK Stoomketels. STOOMSCHEPEN. SLEEPHELLINGEN. Engelsch. Benedenwoning. Twee Heeren wenschen rustig te Dineeren, J. R00DENBURG. 24. Haarlemmerstraat 24. Janvossensteeg No. 51, worden Zaterdag 13 October bij elk pond Boter twee en bij elk lialf pond Boter één EI cadeau gegeven. Algeheeie Uitverkoop van alle Goederen. HA.SSELMA.N JPA.NDEH, WIJNHANDELAREN—HOFLEVERANCIERS, Vermouth van G. L. FRATELLI CORA, Torino. HARVEY's Scotch Whiskies. Merk „Chatean Cognac" is Algiersche Cognac, Znivere, onversneden Rordeaux-Wpen, Kautoor: Riirgsteeg Nos. 2a en 2b. Depot: Visehmarkt No. 19. LEIDEN—VOORSCHOTEN—VEUR (Leidschen- dam)—VOORBURG—'s-GRAVENHAGE. Tarief voor Bestelgoed aan volharding zal ontbreken. Leve het Indi sche legerl" Het „Bat. Nieuwsbl." vindt in een telegram uit Boeleleng aanleiding nogmaals aan te dringen om opheldering, waarom men Goesti Djilantik heeft ttflgrestaan naar Bali terug te keeren. Goesti Djilantik. Bezwaarlik mag men toch aannemen, dat hu met zijne macht van 1200 man gevreesd wordt. Immers, de Regeering zelve getuigde, dat bi gewantrouwd wordt: hu kan dus, zoo lang hy op Lombok is, mot succes worden bestreden, indien hü als vijand tegenover ons stond, iets, waartoe de kleine bezetting van Boeleleng niet in staat zal biyken te zijn. De meest onbevooroordeelde beschouwer zelfs spreekt als zijne overtuiging uit, dat Goesti Djilantik van het verraad moet hebben geweten, dat by dus, door zyne bedriegeiyke praatjes, minstens evenveel schuld heeft aan het verraad en dat het terugtrekken naar de Noordkust waarschyniyk eene krijgslist is. Alle correspondenties in de dagbladen en het zyn toch werkeiyk niet allon onbe voegden, die als correspondent optreden stemmen hierin overeen. Bouwt men dan op denzelfden grondslag voort, nl. dien van eene krijgslist dan komt men tot de conclusie, dat hy, ziende dat het verraad slechts een gedeelte der troe pen had vernietigd, en voorziende, dat daar door versterking van Java zou komen, zijne party thans als de verliezende beschouwt. Zyn terugkeor naar Bali- kan dan evengoed in het belang van het Lomboksche vorsten- bestuur zun, daar hy er onlusten verwekt en dus dwingt tot het zenden van eene nieuwe macht. Hy blyft dan in alle gevalle zyn heer dienen. De Regeering, die hem toestemming gaf terug te keeren, zal daarvoor hare motieven wel hebben, die wellicht in dezen gedachten- gang wyziging brengen. Generaal Vetter. In eon hoofdartikel van de „Locomotief" getiteld: „Zaken van Lombok", komt P. B. terug op de wyze, waarop generaal Vetter thans besproken wordt, en schryft o. m. De broeder van een der officieren zeiven, die by den terugtocht van Tjakra-Negara was, schryft my daarover zeer opgewonden, maar m. i. weer al te heftig tegenover het geen hy noemt de „laffe praatjes" en „laster" tegen „onzen kranigen generaal Vetter". Vooral van iemand, die bfina een naasten bloedvorwant by den overval het leven had zien laten, is zulk een biyvend vertrouwen in den genoraal beteekenend, daar hy natuur- ïyk zyne inlichtingon ontving van zyn broeder. Wat men heeft geschreven over den geest van officieren en soldaten, onwil, ja feiteiyk insubordinatie (een officier zou te Ampenan zyne wonde aan den generaal hebben getoond, zeggende: Generaal, dat heb ik aan u te danken 11 een mooie officier!) mag dan ook gerust worden gerekend tot de cancans van hen, die de ramp te Lombok wilden exploi- teeren voor het geven van sensatienieuws. Zoo iets zou eene smet werpen, niet op den generaal, maar op het leger, en daarvan kan het gelukkig worden schoongewasschen. Ook een geacht oud officier schryft mfi van 4 September: „In uw blad van 3 September zegt u, dat ieder nu den generaal Vetter afbreekt. Het is my eene behoefte, u myne geheele instemming te betuigen met hetgeen u over genoemden generaal in 't midden brengt, en ik kan u tovens verzekeren, dat ik niet de eenige ben, die daarover zoo denkt." Dat bespeur ik, na het schryven myner indrukken, nu tot myn genoogen ook. Velen, die ik sprak, betuigden my hunne instemming met myne zionswyze. Ook de Regeering blykt den goneraal haar volle vertrouwen te blyven schenken. Iemand schreef gisteren uit Batavia aan „De Telefoon „De geheime zending van den adjudant van Z.E., den kapitein Kroll, bevat in hoofdzaak een „plein pouvoir" voor generaal Vetter". Wel verre van hem dus het opperbevel te ontnemen, blykt de Gouv.-Generaal terstond zoo eeriyk en verstandig, te bedenken, dat hot échec wellicht voor een deel kan zyn te wyten geweest aan aansporingen van civiele auto riteiten om toch den vorst en zyne omgeving niet noodeloos te ontstemmen door wan trouwen, kwetsende huiszoekingen, enz. Berichten van verschillenden aard. Op Lombok is de gezondheidstoestand van do militairen dit mag zeker een geluk heeten gunstig gebleven. De troepen zyn vol geestdrift en de handen der soldaten jeuken om hunne wapenen in een gevecht van man tegen man te kunnen gebruiken. Intusschen wachtten de expeditionnaire troepen nog op belegeringsgeschut, dat te Soerabaia werd ingescheept. Den Ssten September vertrokken naar Ampenan de 15de compagnie artillerie en 300 dwangarbeiders. Twoe belegeringsparken gingen vooraf. Volgens de laatste berichten, afkomstig van uit Bali aangekomen Arabieren waren wel 20,000 menschen op Tjakra-Negara verzameld. De Sasaks zyn zeer strydlustig en deden herhaaldeiyk generaal Vetter verzoeken om te mogen uitrukken. Onder do byzonderheden van de Lombok ramp, die ons ter ooren kwamen, deelt de „Java-Bode" mede, behooren ook deze, dat èon hoornblazer, die tydens het gevecht te fjakra Negara over den muur keek, zag hoe de Baliërs, zoodra zy hunne repeteergeweren hadden afgevuurd, telkens weer andere ge laden geweren kregendat kapitein Lindgreen achterbleef, omdat hy de gewonden niet aan hun lot wilde overlaten, en den 2den luitenant De Jong met 10 man wegzond om hulp te halen; dat deze laatste, met 8 man van den noordkant te Ampenan komende, een naast hem gaanden sergeant dood zag neervallen, getroffen door een kogel van een onzer schild wachten, die meende een vyand voor zich te ziendat de 2de luitenant kwartiermeester Pourchez vier matte kogels kreeg en een, die hem alleen de broek beschadigde. Het opstellen van-het geschut, waarmede Mataram werd gebombardeerd, kostte veel tyd. Wanneer in de baai van Laboean Tring eene landingsplaats moet worden gezocht, zal men van daar rails leggen naar Ampenan. De dagbladen meldden indertyd dat de gou verneur-generaal het telegram over de Lombok ramp aan het station Weltevreden ontving; minder algemeen bekend is echter dat toen de trein te Buitenzorg tot vertrek gereed stond en Z. E. juist zou instappen, een tele grafist kwam vertellen dat men bezig was met het ontvangen van een regeeringstelegram. „Zoo, toch alles in orde?" „Jawel, Exellentie." „Sein het dan maar naar station Weltevreden", en voort ging de trein. Men kan dus nagaan hoe vreeseiyk rauw de Jobsty'ding den land voogd op het lyf viel. Een gids tegen wil en dank. Van de bedienden van wyien den overste Van Lawick van Pabst en den luitenant Kalff verneemt men dat zy, toen zy hunne heeren hadden zien sneuvelen, zich ieder meester maakten van do lange kris van een gevallen Baliër en daarmede gewapend een goed heenkomen zochten over de sawah. Een eindje weegs afgelegd hebbende zonder echter te weten waarheen, troffen zy in het open veld een ongewapenden Baliër aandezen dreigden zy met hunne krissen overhoop te zullen steken, als by hun den weg niet wees naar het bivak te Ampenan; op deze wyze kwamen beide Javanen heelhuids thuis zonder door hun onvrywilligen gids, dien zy tusschen zich in hielden, aan andere Baliërs verraden te zyn. Voor hen, die aan geheimzinnige krachten gelooven wordt in horinnering gebracht dat het sneuvelen van den overste Van Lawick Van Pabst in een spiritistische séance vóór het vertrek der expeditie voorspeld was en dat daarentegen de echtgenoote van den uit geleverden kapitein Lindgreen te midden van al den jammer in hare omgeving uiterst kalm bleef en steeds de overtuiging uitsprak dat haar man ongedeerd uit den stryd zou terug- keeren. De Javasche bladen bevatten nog de vol gende telegrammen: De kapitein van den generalen stafWillem- styn is per „Cycloop" naar de baai van Loboeantring (in den Z.-W. hoek van het eiland) vertrokken, ten einde te onderzoeken of ingeval van slecht weder en hooge zee ter reede Ampenan aldaar zou kunnen worden geém- of debarkeerd, ook of er van daaruit geen geschikte weg is naar Ampenan. De „Maotsuycker" is hedonmorgen met 86 zieken en gewonden van Ampenan direct naar Soerabaja vertrokken. Zy voert mede 16 zwaar- en 7 lichtgewonden, 6 zware en 57 lichte zieken. Onschuldige Ballürs. Te Batavia zyn zwaar geboeid vier Baliërs aangebracht, waarmede de politie niet weet wat aan te vangen, aangezien geene instructiön omtrent hunne personen van Ampenan mode- kwamen. Een hunner, die goed Maleisch spreekt, zegt dat zy alle vier handelaren van Badong zyn in dienst van een Chineesch tokohouder te Ampenan; dat zy daar door de militaire autoriteit veertien dagen gevangen zyn ge houden in hnnno woning en daarna naar Batavia opgezonden zonder dat zy weten waarom. Aan spionnage hebben zy zich niet bezondigd. Gedurende de dagen dat men in het bivak te Ampenan in onzekerheid verkeerde omtrent het lot der te Mataram en Tjakra-Negara ge legerde troepen en dit door de landingsdivisie bewaakt werd, was de zenuwachtigheid zoo groot dat jonge, op schildwacht staande matro zen op het minste alarmgeroep niet uit maar in het kampement schoten, zoodat do in het veldhospitaal liggende zieken zich ven de slaaptafels lieten afrollen uit vrees voor onze eigen kogels. In de naamlyst der op Lombok gesneuvelde onderofficieren en minderen staat o. a. ook vermeld de sergeant der artillerie Keyzer. Dit moet zyn Heyser. De „Soer. Crt." zegt van hem: Een kraan van een kerel en daarby een model van een onderofficier was hy altyd geweest, volgens verklaring van zyn vroege- ron sectie-commandant, dien ik toevallig gisteren sprak. En ook by zyn sterven heeft by zulks nog getoond te zyn. Doodelyk ge troffen, viel hy onder het kanon, dat hy tot het uiterste hielp verdedigen, en werd door luitenant Boerma zelf daaronder uitgehaald. Doch hy protesteerde tegen de noodelooze moeite door te zeggen: „Laat me maar, luite nant. Maar schryf aan myn n^aeder hoe ik me hier gedragen heb. Dat zal haar troosten." Luitenant B. beloofde dat en weinige oogen- blikken later blies de brave kerel den laatsten adem uit. Te Ampenan vernam het „S. Hbl." nog dat niet de gewezen kapitein der Arabieren tevens gewezen agent van de K. P.-M. te Ampenan, ons voor den overval gewaarschuwd heeft, maar een Sasaksch kamponghoofd, dat dikwyls in aanraking kwam met den com mandant van den trein kapitein Schmidhamer, en dezen Zaterdagmiddag bericht bracht van de plannen van den vyand. Kapitein Schmid- hamer bracht die waarschuwing over aan generaal Vetter, die daarop tegen den zin van generaal Van Ham last gaf om het hoofdkwartier op te breken en het bivak van de troepen in Tjakra-Negara te betrekken, terwyl hy tevens eene compagnie infanterie en eene sectie bergartillerie uit Mataram ont bood. De ex-agent der Paketvaart-Maatschappy te Amponan zit thans in arrest als verdacht van spionnage, terwyl een Ampenansche houder van een berucht huis aldaar, wegens bewezen verstandhouding met den vyand, is gefusilleerd. De „Loc." juicht het ten zeerste toe, dat in Nederland zoovelen zich bereid hebben ver klaard als vrywilligers dienst te nemen voor Indiö. Onder anderen had zy met vreugde ver nomen dat de van Atjeh bekende dappere Van Heurn scheep zou gaan, en dat de heer Den Beer Poortugael zyne makkers had opge roepen. „Zulk eene geestdrift", zegt het blad, „doet het hart goed." In hel hospitaal te Soerabaia. Omtrent de gekwetste officieren kan het „Soorab. Handbl." van 5 September reeds het volgende mododeelen: Hedenmorgen verlieten 7 officieren als na genoeg hersteld van hunne wonden het hospitaal: de kapiteins Fübrop en Van Ba- luseck, en de luitenants Musch, Timmer, Behras, Hardey en De Jong, benovens de wachtmeester der cavalerie Slauch en 4 min dere militairen, allen om naar hunne resp. gar nizoenen terug te keeren. Het hospitaal herbergt op dit oogenblik ruim 400 gewonden, terwyl naar Malang zyn vervoerd 105 gewonden. Men was hedenmor gen druk in de weer om voor de ontvangst van de ongelukkigen, die met de „Maetsuyker" worden verwacht, alles in gereedheid te brengen. De gewonde militairen zullen worden over gevoerd in daarvoor ingerichte goederenwagens van de S S. en de dwangarbeiders per stoom tram tot Kaliassin, alwaar wagens en tandoes gereed zullen staan om hen verder naar het hospitaal te vervoeren. De heer Van der Velde zou hiervoor welwillend zyne wagens afstaan. Do resident bevond zich hedenmorgen in het hospitaal en sprak de gewonden op hartelijke wyze toe; de deelneming, die allerwegen met het lot der ongelukkigen wordt betoond is algemeen, een ieder blyft zich beyveren om het lyden van hen te verzachten, die door snood verraad verminkt werden. Het „Soer. Hand." verneemt dat de toestand van overste By Ie velt bevredigend is en kapt. Manders naar alle waarscbynlykheid geen amputatie zal moeten ondergaan. Als een slachtoffer van zyn plicht is de ziekenoppasser Bulthuis van de officierszaal in het hospitaal eergisteren plotseling over leden, als het ware midden in zyD werkzaam heden. Men schryft zyn dood toe aan over spanning en doorgestane vermoeienis in de laatste dagen. Omtrent de hulp, door de ingezetenen van Soerabaia aan de gekwetsten verleend, deelt het „Soer. Handelsbl." nog de volgende byzon derheden mede: Wie mejuffrouw K. en hen, die haar later ter zyde stonden tydens de aankomst der gewon den te Goebeng aan het werk hebben gezien om die ongelukkigen met spys en drank te laven, met welken voorbeeldeloozen en onver- moeiden yver zy een ieder ter hulpe was en alles wat zy bezat en inderhaast byeen kon brengen, beschikbaar stelde, zal moeten toe stemmen dat die feiten verdienen aan de ver getelheid te worden ontrukt en openiyk te worden herdacht. Het zag er op dat oogenblik te Goebeng treu rig voor de gewonden uitniets was daar aan wezig en voor niets gezorgd. Begrypeiyk is het, dat na het traject Oedjong Goebeng een ieder behoefte had aan een verfrisscbenden dronk. Wy mogen het comité van het „Roode Kruis" hiervan geen ernstig verwyt maken, alle handen waren noodig by het debarkeraent en alle aandacht was daarop gevestigd; dub bel kwam de hulp van mejuffr. K. dus te Goebeng te stade. Binnen weinig tyds was er ten minste vol doende byeengebracht om in de eerste behoefte te voorzien, waarby eenige daar wonenden haar loffelyk ter zyde stondenvan des namiddags 5 uren tot des morgens 4 uren waren die trouwe helpers in de weer om hulp te ver- leenen waar zy konden en oogstten menig dankbaren blik en woord voor hunne mensch- lievendheid, al was het wat zy gaven geen koningsmaal. Velen strekten gretig de handen uit naar een stuk brood en een frisschen dronk en waren dankbaar voor een bemoedigend woord. Het doet goed te zien, zegt het „Soer. Hbld.", hoe allerwegen in het lot der onge lukkigen wordt gedeeld en iedereen zich beyvert naar vermogen te helpen. Deze Advertentién niet meer dan 30 woorden bevattende worden slechte bij vooruitbetaling van -40 Cents geplaatst. - Buiten Leiden wonenden kannen postzegels voor de betaling zenden. direct of met 1 Not. a. s.eene fatsoen lijke Dienstbode, P. G., van goede getui gen voorzien. Adres: Mej. ALES, Wagen straat 67, benedenhuis, Den Haag. 6627 6 Met Nov. of later te huurt een ruim bevattende 8 Kamers, groote Serre en Balkon met fraai uitzicht. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 6626. 6 op hef lieven, tegen Invaliditeit en On gelukken, gevestigd fc 's-Gravenhage. DirecteurenMr. H. GOEMAN BORGESIUS, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, en Jhr. Mb. W. SIX, Oud-Minister van Binnenl. Zaken. 160 11 Inlichtingen en Tarieven gratis te verkrygen by den Inspecteur Jhr. A. C. VAN HAEFTEN, Terweepark 5, Leiden. Ondergeteekende bericht de ONTVANGST van eenige soorten pulkbeste WUVTEH- A1KOAPPELEV. 6625fl7 GRONINGEN. van 2550 15 Een Heer wenscht zich verder te bekwamen in "t Engelsch. Brieven, met prysopgaaf, aan het Bureel van dit Blad onder No. 6636. 6 TE HUUR: eena Benedenwoning, be vattende drie Kamers en boven twee Kamertjes, Keuken, Tuintje met Veranda, Regen- en Duinwater en vele gemakken. Adres: Heerensteeg No. 21. 6608 7 tegen 70 a 75 Cts. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 6634. 6 HEDEN ONTVANGEN: de eerste zending Frankfurter Knack worst, CC31 U Fromage Camenbert, Emmenthaler Kase, Puike Edammer- en Roomkaasjes. op het Eaadhuis te Leiden, op Danndag den löd0D Oct. 1894, 's voormiddaga te 10 uren precies, van eene hoeveelheid van 300 Hectoliters Ges-Cokes, verdeeld in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks bp afslag, tegen dadelijke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan de Gasfabriek, Hloppen zeven Cents per HL. Bezorgen vjjf Knopen en Bezorgen zes Cents per HL. Bestellingen worden aangenomen aan het kantoor der Gasfabriek en aan het Magazijn in de Pieterskerk-Koorsteeg 28, uiterlijk tot Zaterdag-namiddag te 3 uren. 6635 17 6628 20 Wegens verbouwing en vergrooten der Magazynen, worden, beneden Inkoopsprys a con tant, UITVERKOCHT: alle voorbanden Axmlnster, Brusselsch, Wilton en Tapestry- Tapyten en Loopers, en andere soorten, vele Linoleums, Gordijnen, Kar petten, Tafelkleedcn, enz. Geopend tot 's avonds 9 uren. 6585 18 LEIDEN, Hooge woerd 113, bij de Kraaflerstraat, A. "W. SIJTHOFF, te Leiden, heeft uitgegeven en bij alle Boekhan delaars verkrijgbaar gesteld: den achtsten druk der 2 deelen, samen 40 vel druks, met portret en 7 platen. ƒ1.in 2 kenrige Chromobanden ƒ1.50. vestigen de aandacht van consumenten op onderstaande merken: Doux moins vieux f 1.25. Doux extra vieux 1.60. Sec et amer 11.60 per literflesch,' Merk Scotch Blend f 1.45 per fl. Pure Malt Scotch Whisky f 1.65 per fl. The Fltz-James very old Scotch Whisky, 8 Jaar oud, ƒ3.30 per fl. welke, alleen gestookt uit gegarandeerd zuiveren Wyn, de Fransche Cognacs evenaart.' Per fle8ch f2.— Per kistje van 12 fl. f 22.80. 6521 50 1889" St.-Foyf 32.- 1890" Taffard Blaignon28. Cötes Paillet34.- Palus de Bourg 32.— 1820" Léognan34.— Lamarque Medoc,84.— Per anker van acht en veertig flesschen met inbegrip van accjjns. Voor contante betaling wordt tien percent korting op de gewone prijzen toegestaan van 26—30 K.G. ƒ0.22. 30-35 „O 23. 35-40 24. van 0-5 K.G. ƒ0.10. 5 - ÏO 0.15. 10-20 „0.20. 20-25 „0.21. En verder voor elke 10 K.G. ƒ0.01 meer tot een maximum van 100 K.G. Onder dit tarief ie begrepen het loon voor het aan hui6 bezorgen in de kommen der gemeenten. Voor bezorging buiten de kommen wordt 0.05 extra gerekend. Bestelgoederen worden aangenomen bij W. -J. DEVELING, Breestraat IVo. 138, en in het wachthuis van de stoom tram (naast de „Practische Ambachtsschool.") 6420 40

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 6