„Wy voor ons meenen, dat dit stelsel, zooal Tiiet eene wanna goedkeuring, dan toch, uit het oogpunt van algemeen belang en met het oog op de omstandigheden thans, instemming en steun kan verdienen, en zijn het daarom eens met hen, die, hoewel alle ruimte overlatende aan de critiek over hetgeen gebeurd is, toch blyven vasthouden aan de meening, dat na het gebeurde de Regeering niet anders doen kan dan zy gedaan heeft." Daarentegen eischt de „Midd. Ct." in naam van hen, die van de begane fouten het slacht offer geworden zyn, streng recht over hen, die daaraan schuld hebben. „Zoodra dus re vanche is genomen voor de neerlaag, die wy leden, grootendeels door eigen schuld, dient er gerechtigheid te geschreden; en zonder onderscheid des persoons, of daarby de nage dachtenis van overledenen of. de reputatie van levenden betrokken is, streng gehandeld te worden, zoo blyken mocht, dat er schuldigen zyn, die het drama op Lombok hadden kunnen voorkomen." Verder nog gaat de „Tyd", die gebrek aan beleid bespeurt by de geheele expeditie naar Lombok. Gebrek aan de meest gewone voor zichtigheid en het nalaten van de meest nood- zakeiyke maatregelen van voorzorg, hebben de nederlaag en den dood van zooveel brave manschappen en officieren ten gevolge gehad, welke Nederland thans te betreuren heeft. Ook wat na de ramp van 25 en 26 Augustus heoft plaats gehad, doet de „Tyd" denken aan gebrek aan beleid. Wat anders mocht men onder de omstan digheden, waarover generaal Veth nu beschikt, na. de sterke aanvulling zyner troepen, ver wachten, dan dat de geleden smaad reeds lang uitgewischt zou zyn,, dat van de vorsteiyke verbiyven Mataram en Negara niet de eene 6toen op den anderen zou gelaten zyn, en dat de verraderiyke stam, welke alleen by plot selingen overval van onze in hinderlaag ge lokte troepen eene kortstondige overwinning kon behalen, óf uitgeroeid óf volkomen onder worpen zou wezen. „Niets van dit alles 1 De eene week ver loopt na de andere, met heel veel moeite en ten koste van veel nieuwe offers werd Mataram ten slotte geheel of gedoelteiyk inge nomen» Het einde evenwol schynt nog ver. „Alweder gebrek aan beleid, mag neen, moet men hior vragen: gebrek aan beleid, niet slechts by de aanvoerders dei expeditie, doch ook by geheel ons opperbestuur in Indie, hetwelk ons leger niet voorziet van het noodige, om in onze dagen het Nederlandsche gezag over het ontzagiyk gebied van Insulinde te verdedigen en staande te houden." By alle waardeering van de gevoelens, die dezen achryver bezielen, mag men toch vragen of, wie zoo doorslaat, niet metterdaad bevos- ifa t/uitifcójtniy iYu^~inec g-enWhen"iG.*\Dü dag des oordeols zal spoedig genoeg komen. Gelukkig voor hen, die nu reeds gereed zyn om. te veroordeelen, dat die dag nog niet aangebroken is;, zy hebben nu den tyi om tot kalmte te komen en, is die tyd daar, het. voorbarig uitgesproken vonnis nog eens te herzien. Het „Militair Weokblad" meent eenigen twyfel te moeten opperen of de verovering ran geheel Mataram reeds hoeft plaats gehad. Dit blad komt het voor, dat, nadat op 30 September het westelyke, noord-westeiyke en zuid wostelyko gedeelte van Mataram ver meestord is on in verband met den aanvoer van belegeringsartillerie achterladers van 12 cM. st. en mortieren van 20 cM.thans artillerio-opstellingen worden vervaardigd, ten einde den vyand van naby to kunnen be schieten, bressen in de muren te maken en op, die wyze den aanval der infanterie te vorgemakkelyken. Vermoadoiyk zal dan ook wel het op een 000 a 1000 M. gelegon Tjakra-Negara, al waar zich do eigeniyko woningen van den vorst van Lombok en zoo men zegt ook zyne schatten, magazynen met geweren en munitie, bevinden, krachtig onder vuur worden genomen. Het uitsteken van witte vlaggen zal, hoopt het blad, geene reden kunnen zyn om van die beschieting en later van den aanval af te zien. Naar zyne meening moeten Mataram en Tjakra-Negara zyn ingenomen en verwoest, aleer van eenige onderhandeling sprake kan zyn. Gremengd Nieuw Het was gisteravond ontzagiyk druk op straat by gelegenheid van den fak keltocht, gehouden na de ontgrooning der nieuwe leden van het Leidsch Studenteucorps in den Schouwburg. Die ommegang word thans begunstigd door een zeldzaam schoonen en zachten herfst avond. Muziek, fakkeldragers en huzaren vormden mot jonge en oudere studenten ditmaal een vry langen stoet. Do gewoonte getrouw werd van vele wo- Vingen, waar deze passeerde, bengaalsch vuur ontstoken, terwtyl hier en daar ook vuurpyien de lucht doorkliefdon. Door een en ander werd dan ook nu weer op verschillende punten der stad een fan tastisch effect teweeggebracht. Do Breestraat byv. baadde als 't ware in oeno zeo van vuur, van de huizen en uit den fctoet. In een der kamers aldaar werden zelfs revolverschoten gelost, zoodat het vertrek vol kruitdamp stond. Do optocht van don Schouwburg naar de studentensociëteit „Minerva" duurde juist een uur. In de gemeente Woubrugge zullen de vry willige oefeningen in den wapenhandel, cursus 1894 1895, niet worden gehouden; de deelneming is ditmaal te gering; er hebben zich slechts 10 jongelingen voor aangemeld, terwyi het minimum 20 bedraagt. Dinsdag hadden te Hoogmade onder begunstiging van prachtig najaarsweder de aangekondigde volksfeesten plaats, welke door tal van personen, ook uit naburige ge meenten, werden bygewoond. Met het ringryden, waaraan 15 paren deel namen, werd de prys, een regulateur, behaald door den heer S. Yan Wieringen, de premie, eon cognacstel, door den heor B. Van Leeuwen, en met sleuteltrekken de pryb, een album met tafel, door mej. J. Van Wieringen, en de premie, een nikkelen trekpot met lichtje, door mej. M. Verby. Voor het slofloopen waren 23 liefhebbers en daarvoor bekwam de heer A. J. De Jong den prys, oen bronzen inktstel, en de heer L.. Borst de. premie, een sigarenkoker. In het turfrapen, waarvoor 24 personen waren ingeschreven, toonden J. Spyker en Js. Lieverse zeer bedreven te zyn, zoodat zy dan ook respectieveiyk prys en premie, be staande uit eenig geld, verwierven. Den geheelen dag heerschte er eene opgewekte stemming en alles liep in de beste orde en tot aller genoegen af. Hedenmiddag omstreeks halfóén, toen de landbouwers v. d. V„ Jr. en 8r., van Stompwyk, eenige oogenblikkon met hun voertuig stilstonden by don wagenmaker en kastelein L. A., te Zoetorwoude, en het paard onbeheerd hadden gelaten, kwam er een koodryver voorby, die met zyne zweep klapte, waardoor het paard, allyd nog onbeheerd, or van door ging en wel, zonder omwegen, naar zyn stall Ongelukken richtte het naar huis verlangende beest niet aan. Gistermiddag had een volontair van den artillerie-cursus te Delft het ongeluk een stuk geschut over het been te krygen, waardoor hy zóó ernstig werd verwond, dat hy door dr. Prins moest worden verbonden en per brancard naar het hospitaal werd ge bracht D o Haar 1 emsch e rechtbank heeft gisteren Comelis De Vos, beschuldigd van brandstichting, vrygesproken. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terechtgestaan de 52-jarige, ontslagen weesvader van het Hervormde Weeshuis te Schiedam, beklaagd van misdryf, bedoeld by art. 249, Wetboek van Strafrecht, 1ste lid. De eisch is 2 jaren gevangenis en ontzet- ting uit de betrekking van weesvader voor den tyd van 5 jaren. By den gou'd'smid J. G. Seegers aan de 1ste Anjeliersdwarsstraat te Amster ingebroken. Het zoontje van den heer Seegers word wakker door het geraas by het ver breken van' de buitenluiken, waarop de be woner naar den winkel ging en de buiten deur door een touw gesloten vond. Toen hy terugging om een mes te halen, verbryzelden do dieven eene ruit en deden een greep in de uitstalling, waaruit een achttiental gouden vestkettlngen ter waarde van ongeveer driehonderd gulden ontvreemd werden. Toen de heer Seegers de dour geopend had, zag hy nog juist een man van ongeveer twintigjarigen leeftyd' om den hoek der Anje^ lierstraat verdwynen. De justitie, 'm kennis met de zaak gesteld, heeft tot dusver geen spoor van de daders gevonden. De jeugdige kantoorbediende, te Amsterdam, die een bedrag van f 440 van zyn gewezen patroon ontvreemdde en daarmede goede sier maakte in café chantants, is deswege door de Amsterdamscho rechtbank tot. een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Enkhuizen is een geval van cholera geconstateerd in het huisgezin van den slager C. Klouwers. De lyderes, de vrouw des huizes, wordt in hare eigen woning ver pleegd. De toestand der zieke is bevredigend. Ongeveer 400 pond vleesch, in den slagers winkel hangend, is onteigend en vernietigd. Te Weesp is een tweede cholera-geval voor gekomen de lyder is herstellende. Do faecaliën, naar Amsterdam opgezonden om bacterio logisch onderzocht te worden, bleken ook cholera-bacillen te bevatten. Dooi- den burgemeester is op diverse plaatsen in de gemeente de waarschuwing aangeplakt, geen water uit de rivier de Vecht of uit de wateren^ dio hiermede in verband staan, te gebruiken. De stadspompen bevatten sedert October 1892 nog steeds de raadgeving op een bordje geschilderd, om het Vechtwater eerst te koken, alvorens het als drinkwater te gebruiken. Ook te Ankeveen is een cliolera-geval voor gekomen met doodeiyken afloop. By Duisburg zyn op het Ned. schip „Hoop op Zegen," dat uit Nymegon kwam, de schipper on de vrouw aan cholera overleden. Ook hunne dochter en de schippersknecht zyn aangetast. Eene choleralyderes te De Moern, de dochter, die hare moeder had verpleegd en op wier herstel verleden week veel hoop bestoud, is aan de gevolgen der ziekte bezweken. Deze week hebben zich daar geene nieuwe gevallen voorgedaan. De rechtbank te Heerenveen heeft de acht personen, die tydens den hoogen waterstand eene waterkeering onder Hoorn- sterzwaag, toebehoorende aan de compagnons der DecamaCuik- en Foutsvenen, hebben vernield, om 't water op lager gelegen gron den van andere eigenaren te doen afatroomen, iederveroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Terwyi de heer Barendtszen, deurwaarder te Enschedee, Dinsdag-avond in de „Oude Krim" zekeren Ter Mors wilde dag vaarden, werd hy plotseling door den persoon van J. G. H. Altemühle aangegrepen, zoodat dr. I. B. Van Delden geneeskundige hulp moest verleenon. Tegen den dad'er is proces verbaal opgemaakt. Woensdagavond omstreeks 7 uren is de 16-jarige schippersknecht H. K. door een ongelukkig toeval van boord van een voor de meelfabriek te Middelburg in lossing liggend schip in het water gevallen. Ofschoon spoedig hulp geboden werd, mocht het niet gelukken den drenkeling te redden. De „Nbr." meldt dat gisteren iemand zich by een der collecteurs van de Staatslotery te 's Hertogenbosch kwam in for - meeren of zyn broer, die in Rotterdam aan de loting voor de nationale militie had deel genomen en daarby No. 1326 had getrokken, door dat nummer vry dan wel dienstplichtig was. Te Schagen is op de graven van de weduwe Bute en Anna Beyer, de beide vermoorde vrouwen, gisteren oen gedenk- teeken met een toepasselyk opschrift geplaatst. Het gedenkteeken is gekroond door een wit marmoren beeld, voorstellende eene weenende vrouw» Ds. Baehler is gisteren door de rechtbank te Groningen wegens beleediging van ds. Gildemeester veroordeeld tot eene boete van 200, subsidiair 60 dagen hechtenis. Dat het zaak i 8 de a anbovo1en maatregelen van voorzorg tegen tongblaarby menschen o. a. bestaande in het flink koken van melk en water niet over het hoofd te zien, is te Nieuwersluis gebleken, waar eene jeugdige lyderes aan de gevolgen dier ziekte is bezweken. Het Nederlandsche stoomschip „Mars", dat gisteren te Kroonstad arriveerde, heeft gedurende de reis het kleine Deensche jacht „Johanna de Frisco", dat geene sein lichten ophad, overstoomd. De uit 8 man bestaande equipage is door de „Mars" over genomen en te Kroonstad geland. Te E8neuxby Luik, is een per sonentrein gederailleerd, met het gevolg dat de machinist en 25 reizigers gekwetst werden. De stoker moet vreeseiyke brandwonden be komen hebben. Door den schok werd de loco motief in stukken geslagen. Het verkeer is gestremd en zou eerst hedenochtend geheel hersteld kunnen zyn. In P r u i s is c h-S i Ie z ië is de cho lera nog niet geheel geweken. Den 7den October kwamen in deze provincie nog drie sterf- en zeven ziekte-gevallen voor. De epi demie neemt echter steeds af. 06 n k e" geheel vernield. Een der leden, die zich niet meer kon redden, is in de vlammen omge komen. Volgens de „New-York Herald" is de naam van dezen sportman Aitken en is hy Engelschman van geboorte. De correspondent van de „Standard" beves tigt het, dat de Engelschman Aitken, die in het gebouw den nacht doorbracht, het leven verloor. De bedienden konden allen nog het gebouw verlaten, hoewel zy niet in staat waren nog iets te redden. De bibliotheek en de andere voorwerpen van waarde, welke zich in het gebouw bevonden, werden geheel vernield. Het gebouw was verzekord by eene Russische maatschappy voor f 36,000 en de inventaris voor f 15,000. De geheele schade, door den brand veroorzaakt, wordt geraamd op 70,000. De Yacht club was gevestigd op het Cres- towsky-eiland. De oorzaak van den brand is niet bekend: De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet veel doen om den brand te blusschen. De Oo8tenryksche consul-generaal te Nieuw-York, dr. Anton Fredrich Palitschek v. Palmforst, die kort geleden in zyn ambt geschorst werd, is te Weenen gevangenge nomen. Hy wordt beschuldigd, gelden, die hem waren toevertrouwd, ten bedrage van 10,000 dollars, verduisterd te hebben. By den bouw van een nieuw station te Stuttgart worden eenige kamertjes eenvoudig, maar doelmatig, ingericht voor machinisten, stokers en conducteurs, die wenschen te slapen na een langen rit, voordat zy den terugtocht aanvaarden. Voor hen, die niet willen slapen, wordt een gezellig lokaal bestemd, waar zy aangenaam kunnen uit rusten. Eene wasch- en badinrichting is aan die lokaliteiten verbonden, zoodat genoemd personeel zich dan ook van stof, enz., kan reinigen. Ten gevolge v a n e e n o r k a a n i s te Nieuw-York een in aanbouw zynd huis van 7 verdiepingen ingestort; andere huizen zyn vernield, een vyftigtal personen onder het puin begravende. Men heeft reeds 4 lijken en 9 gekwetsten gevonden. De hevige storm ging gepaard met zware regens, waardoor ook langs de geheele oost kust grooto verwoestingen zyn veroorzaakt. In de Monroe straat stortte een logement in, hoofdzakeiyk door Israëlieten bewoond. Vier personen, twee mannen, eene vrouw en een kind, verloren daardoor het leven. Vooral is groote schade toegebracht aan de villa's in Long-Island. Te Englewood en New-Yersei stortte hot dak in van een zomerverblyf, waardoor eene jonge dame, die te bed lag, gedood werd. Onder de viaschersvlaot van New-Foundland werd eveneens ontzaglyke schade aangericht; meer dan 50 booten moeten gestrand zyn en het aantal slachtoffers is groot, maar het juiste cyf-r is nog niet bekend. Ook is Weenen bezocht door een hevig onweer, gevolgd door eene wolkbreuk. Vooral in de omstreken der stad is daardoor groote vernieling aangericht. KOLONIËN. BATAVIA, 8-11 September. Omtrent den voorgenomen aanslag in Baros en Smgkel, welke, naar uit de „Jav. Crt." is geblekeD, intyds verydeld werd, ontving het „Pad. Hand." het volgende bericht: „Met het doel om eene circa 45 man sterke bende Atjehers van Si-Laboehan, tusschen Baros en Singkel, te verdryven, embarkeerde op den 18den Augustus jl. te Singkel eene colonne van 70 bajonetten onder den lsten luitenant der infanterie J. Bryan op Hr. Ms. stoomschip „Madoera", om naar. Gossong- Telaga te worden overgevoerd. Door de branding genoodzaakt op ongeveer 1 uur benoorden die plaats te debarkeeren, mar cheerde de colonne daarna verder. Te Gossong- Telaga aangekomen werd het bivak betrokken. Volgens de daar verder ontvangen berichten zouden de Atjehers te Si-Laboehan intusschen tot 450 man zyn aangegroeid. De colonne werd daarom versterkt met 50 man marine- landingsdivisie. Te Si Laboean werd echter geen ryand ontdekt; de colonne keerde den 22sten Augustus d. a. v. onverrichter zake te Singkel terug. Volgens later ingekomen berichten zoude de Atjehsche bende naar de onafhankelyke Bataklanden de wyk hebben genomen. Een van Baros mede op den 18den Augus tus uitgerukt detachement van 50 bajonetten onder den. lsten luitenant der infanterie E. W. Ostreig bereikte Tapoes, tuBschen Baros en Singkel, zonder iets van vyanden te be speuren. Door den intusschen opgekomen vloed werd dit detachement in het verder oprukken verhinderd en keerde het naar Baros torug. Den 6den September is te Soerabaia in de R.-K. kerk de plechtige uitvaart gevierd van den gesneuvelden generaal Van Ham. Mevrouw de weduwe Van Ham Grouw vertrekt met do „Burgemeester Den Tex" naar Nederland en gaat te Delft wonen. Volgens een telegram van het „Bat. Nbl." van den lOden, was dien morgen een zware brand zichtbaar binnen Mataram. Drie administrateurs in do Preanger Regentschappen, die by. elkander kwamen om middelen te beramen voor het inzamelen van bydragen ton behoeve van Lombok, hebben ingeteekend voor f 2500. De heeren offerden ieder eene maand van hun salaris. De kapitein der Chineezen te Semarang Gei Tiong Ham heeft op de circuleerende inteekenlyst voor het Lombok-comitó getee- kend voor een bedrag van f 1000 en aan het comiti- te Tegal ƒ200 doen toekomen. Pastoor vogei, uie uou uiig, «ui6duuo op den avond van den aanval te Tjakra- Negara, de mis zou opdragen, is by. de ramp ook alles kwyt geraakt. Hy' vluchtte mee naar Ampenan en bleef daar by den troep. De pastoor verdient de algemeene bewon denng voor den steun en troost, dien hy allen gewonden en niet gewonden weet to brengen. Dc Lombok-Expeditie. Een correspondent van het „Bat. Nieuws blad", die zich „Janus"' teekent, scliryft uit Ampenan van 3 Sept;-- Zeer goed begrypen wy hier te Ampenan, dat geheel Nederlandsch-Indië met gespannen verwachting onze tydingen van het oorlogs terrein tegemoet ziet, en het is daarom, dat ik de taak, die ik op my genomen heb, om als correspondent van het „Bataviaasch Nieuwsblad" op te treden, vooral thans by- zonder eervol acht. Voor zoover de moeflyke en bezwarende omstandigheden my zulks veroorloven, zal ik trachten voort te gaan op den ingeslagen weg; evenals ik zulks tot nog toe getrouw deed, zal ik er naar blyven streven, om alles naar waarheid te vermelden. Heb ik daartoe later de gelegenheid, dan zal ik in een slotartikel, na afloop van deze expeditie, een weinig critiek ten beste geven. Men moet echter van my nimmer een a tort et a travers afbrekende critiek verwachten. Zulk werk is te gemakkelyk en het lykt my niets, wegens het onedele, dat er in schuilt. Het is ons reeds bekend, hoe over geheel Java een luid wraakgeschrei ten hemel ge stegen is, en het baarde ons geene verwon dering. Vele familiën zien zich plotseling en alleronverwachtst in rouw gedompeld door een sluipmoord op groote schaal, ondernomen door een immoreel, heideli6ch verradersvolk. Toegevende aan de eerste opwellingen van toorn, door de noodlottigo tydingen veroor zaakt, zal voorzeker menigeen uitgeroepen hebben: „Wraak! Wraak! Geen pardon! Alles over de kling!" Ook in onze militaire harten heeft de wrok post gevat, maar, hoezeer de meesten onzer getuigen zyn geweest van het verraderlijk slachttafereel, zoo zullen wo ons. toch) met laten beheerschen door onedele dierlyko ge voelens, maar willen we alleen zyn de straf fende hand, die ter dood veroordeelt en ter dood brengt alle Baliérs. Bewezen is, waartoe zy in staat zUn en dus moeten we ons ont doen van zulk een schurkenras. Alle troepen zyn reeds gedebarkeerd en, als ook de artillerie geheel en al te Ampenan is geland, dan zullen we de beschikking hebben over een aanzienlyke hooveelheid zwaar en licht geschut. Generaal Segov is opgetreden als commandant van het bivak Ampenan, waar zich thans vier complete veldbataljons bevinden achter sterke pallissaden, muren of andere borstweringen; rondom deze versterkte stel ling, welker flanken aan de zee aansluiten ligt een geraseerde strook, ontstaan door het afbreken van huizen en het omkappen van geboomte, welke strook by nacht door talryke lantaarns wordt verlicht en bovendien voor een groot deel met hindernissen, zooals yzer- draadafsluitingen, randjoes en glasscherven, is beplant, zoodat onopgemerkte snelle nadering onmogeiyk is. Onmiddellyk achter de borst wering zijn de troepen gelegerd, die hun wachten en posten uitzetten, terwyi alles zoodanig is geregeld, dat op het alarmsein de borstweringen dadeiyk kunnen worden bezet en een moordend geweervuur op het voorterrein kan worden gericht, hetgeen dan bovendien nog wordt versterkt door geschutvuur uit de kanonnen, dio hier en daar op belangryke punten opge steld zyn en met kartetsen geladen. Onze soldaten hebben zwaar moeten wer ken om dit alles tot stand te brengen. Stee- nen huizen, steenen muren en zware boomen werden omgekapt en er werd veel gedaan om de troepen onder dak en de borstwerin gen, volgens militaire eischen, in staat van verdediging te brengen. Goddank, is de ge zondheidstoestand uistekend. Klimaat en ge steldheid van den bodem werken daartoe krachtig mede, terwijl de commandanten der onderscheidene afJeelingen, geleid door de adviezen, van den geneeskundigen dienst, ai het mogelyke doen om een goede naleving der hygiënische voorschriften te bewerken». Ware de samenwerking van ai deze gunstige factoren niet aauwezig, hadden we; hier byv, Semacangsch klimaat en Semarangschen bodem, dan zou de opeenhooping eener zoo groote menschenmassa in eene ruimte zoo be- trekkelyk klein, de. ziektegevallen als.padden stoelen. doen tei voorsehyn schieten terwijl nu., Goddank, een klein hospitaal voldoende* is om de zieken te. bevatten.. Wat we wan het verder verloop van den- oorlog hebben te verwachten, kan niemand met zekerliei" zeggen. Alleen kunt gij; landgenooten zeker z\jn van één din a- en dit is, dat uwe soldaten,.die zich gedur nee deze verraderiyke slachting zoo bowon lerenswaardig kranig hebben ge houden, bereid zyn tot alle9, wat Koningin en Vaderland, natie en vaandel tot eer en room kan strekken. Het is u reeds bekend, hoe heldhaftig de beide generaals met 2 compagnieën van het zesde, later versterkt door eon van het zevende,, stand bielden onder het sluipmoordend. vuur te Tjakra-Negara. Hoe velen daar voor hun. plieht vielen Hoe Haraerster en Kamerman daar achterbleven en zich dagen lang ver dedigden! Hoe Jonker met een twintigtal r zynen Mataram binnendrong om den over haasten tent gr och t van het zevende te dekken! Hoe Creutz L -clileitner zich in de duisternis door Tiakra NoR-ira heensloog en al zyne ge wonden *in de dewa te Mataram binnenbracht. Hoe Van Lawick van Pabst den vyand naby de Babak versloeg f Hoe Christan, onder ont zettend zwaar vuur, buiten Tjakra wist te komen en Ampenan bereikte! Hoe Rost. vr.n Tonnihgen den geregelden terugtocht van Mataram naar Ampenan leidde! Hulde aan hen, die zich aldus wisten te kwyten van de zware verantwoording, dia hun als loodzware taak op de schouders was gelegd! Het is intusschen een groot geluk, dat de troepen gedurende een zeker aantal dagen- buiten aanraking met den vyand gebleven zyn. Daardoor is „het moreel var. den troep" weer opgefrisebt. Toen wy hier te Ampenan met onze beide compagnieën van het 8ste en onze cavalerie het noodlottig vuur uit de verte ver* namen en toen daarna de op kondschap uit gezonden cavalerie ons berichtte, dat dc ge meenschap met Mataram verbroken was, toe® maakten we ons hier, gedurende onzo slape looze nachten, ongerust en zelfs dreigde er wanorde te ontstaan. Met angstige spanning gingen wy 's ochtends na het aan wal komen der landingsdivisie, den uit de dewa te Mataram teruggetrokken troepen te geraoet! Generaal Vetter, als altyd even kalm en rechtop gaande1, keek somber voor zich uit en een pyniyke glimlach vertoonde zich op het gelaat van onzen resident. Maar ons hart klopte van eerbied, toen we de uitgehongerde, afgematte troepen ordelyk en met duidelyk leesbare doodsverachting op het gelaat voorby zagen trekkenwe wisselden menigen zwygendeu, maar diepgevoelden hand druk met. onze overgebleven kennissen en tever geefs weerhouden vreugdetranen ontsprongen aan ons oog by het weerzien van hen, wier gezinnen op Java, na het onrustbarend telegram van den marine-commandant, voorzeker doods angsten uitstonden. Ook dit leed is weder geleden. Een échec mag, men het gebeurde feitelyk niet noemen Het was eensdeels oen met moed ondernomen uittocht uit een moordhol, ander deels een doorbreking van ontzettend sterke, onverhoeds aanvallende vyandelyke liniën. Repeteervuur uit schietgaten l Nog nooit heeft ons Iniisch. leger zulk geweldig vuur. doorstaan Te midden van al deze rampen is het een verlichting te mogen mededeelen, dat blykens betrouwbare berichten de gewonden, die in handen van den vijand vielen, niet gemarteld zyn. Zy werden onmiddellyk gedood of gevangen genomen. De marine gaat intusschen door mot het nu en- dan toezenden van een zwaar projectiel aan het adres Mataram of Tjakra. Een brief van den generaal, door tusschenkomst van Sasaks aan kapt. Lindgreen bezorgd,, heeft hem bereikt. Hy verdedigt zich en zijna talryko gewonden tegen de Baliürs en be vin lt. iea

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2