PERSOVERZICHT. De Nieuwe Rotterdamsche Courant en Het Vaderland verwijten den Minister van Koloniën, op grond zijner eerste Indische begroo ting, een tastbaar gemis aan ernst. Van eenig streven in eene afgebakende richting, „van een geest van initiatief en hervormend talent" vinden beiden hier niet het minste spoor. „De koloniale richting van dit Ministerie,' zogt eerstgenoemd blad, „openbaart zich uit sluitend in de zorg voor verbetering der Indische middelen. Deze schijnt zelfs zóó drin gend noodig geacht te worden, dat reeds een wetsontwerp tot wijziging van het algemeen tarief de Staten-Generaal dezer dagen bereikt heeft. Maar dit hulpmiddel zal naar het oordeel van de N. R. Ct. niets baten. Bationeele ver betering is alleen te wachten, als afgezien wordt van het steuilen op onzekere inkomsten. „Zooals het thans gaat, stapelt men be lasting op koffie on koffie op belasting, zonder eenigen regel, die den gewenschten overgang verzekert." Bij eene onzekerheid als die in Indië met de koffie bestaat, die tekorten van l'/i mil lioen omzet in overschotten van 25 millioen (dienst 1887), tekorten van 7'/, millioen in overschotten van 8 millioen (dienst 1883) ontvalt elke grondslag van.berekening. Een redelijk standpunt om tot een juist overzicht van den toestand te komen zal nimmer ver kregen kunnen worden, zoolang niet de pro ducten-rekening van de begrooting wordt af gevoerd en uit de wisselende koffio-oogsten van een zeker aantal jaren eon gemiddeld jaarbedrag aan de Indische bogrootingen wordt toegekend. Een wetsontwerp van minister Van Dedem in deze richting was roeds vóór maanden in bewerking. De N. R. Ct. heeft nog eenige hoop, dat ook de tegenwoordige minister tot de indiening van een wetsvoorstel in dien geest bereid zal z(jn. Op dezelfde overwegingen is de afkeurende critlek van Het Vaderland gegrond. De Indische begrooting van minister Bergsma noemt het blad „een staaltje van p o 1 i t i o k zonder perspectief." En scherper nog, vraagt het: „Wat beteekent de keuze van dezen Sllnister van Koloniën in dit Kabinet?" Dit Kabinet wil er toch een zijn van her vorming. „Maar waarom dan juist op het gebiod der koloniën geen bewijs gegeven van hervormingszin?" Daar toch is meer dan ergens de liberale party geroepon, eindelijk eens haar beginsel, om door vrijheid tot wel vaart op te leiden, tot zijn recht te doen komen. Waarom moet nu juist mr. Bergsma zitting nomen naast mr. Van Houten, den pionier van den vooruitgang in de koloniën? „W(j turen op de cijfers, maar vinden geen ant woord." Over Nieuwo Partijgroopeeringen lezen we in De Boodschapper: Van twee verschillende zijdon worden po gingen aangewend, om, gobruik makende van de gisting, de crisis on de ontbindings-koorts in al de partyoo, aan nieuwe party grospso- ringen het leven te schenken. Aan den eenen kant De Vaderlander, die mot het lievelings denkbeeld van dr. Bronsveld komt: de oprichting van oenegroote protes tanten-partij. Aan den anderen kant de nieuwe redactie van De Amsterdammer, die den hoor Treub in de gelegenhoid schijnt te willen stellen om eene fusie te bewerken tusschen radicalen en radicaal-liberalen. Slagen deze pogingen, dan zullen mannen als De Beaufort, Bastert, Beelaerts en andere „niet- Kuyperiaansche antl-revolutionnairen" met de rechtzinnige protestanten, gelijk De Vader lander het uitdrukt, zich vereenigen om het vaderland te redden van het radicalisme en hot ultramontanisme; terwijl daartogenover de radicalen met de democratische liberalen, op enkole punten gesteund door de democra tische antl-revolutionnairen, zich tegenover die groote protestanten-partij zouden Btellen. Evenwel vooreerst heeft het Nederland- sche volk zich met die nieuwe party-groe- peeringen in spe niet druk te maken. Op papier kunnen allerlei plannen van fusie ontworpen worden in de werkelijkheid Ijjden ze niet zelden schipbreuk. Wel geven we toe, dat onder de rechtzinnige Protestanten waarmede de moderne apostel der vaderlandsche Kerk, de groote drijver tegen de Gereformeerden, nl. dr. Bronsveld, natuurlijk alleen de geloovlge Hervorm den bedoelt weinig politiek leven schuilt. Maar dat het hem zal gelukken die allen te winnen voor eene politiek, losgemaakt van de Schrift en alzoo eene revolutionnair-conser- vatiovo politiek dat wagen w(j te betwijfe len. De oprichting van nieuwo klesvereenigin- gen in Amsterdam en Den Haag, grootendeels van Hervormde zijde uitgaande, bewijzen veeleer, dat niet alle „rechtzinnige Protes tanten" zich zoo maar aan het liberalisme willen overgeven. En daarbij komt dan nog de onoverkomelijke moeilijkheid om voor eeno dorgelUko monsterpartij oen draaglijk program te vinden. De t(Jd, waarin eene staatkundige party alleen van negatie, van te willen wat een ander niet wil, kon leven, is naar het ons toeschijnt achter den rug. De nooden dos volks, de toestanden in de maatschappij vra gen stoods dringender positieve, duidelijke en klare staatkundige programs. Meer kans schijnt het andere plan te hebben, dat blijkbaar de heer Treub, oen der voor malige hoofdleider* der radicalen, wenscht. Radicaal-liberalen en radicalen behooron bjj elkander. Dat is zeker. Beide fraction zijn demo cratisch in den oorspronkeljjken zin des woords en staan dan ook het staats-socialisme voor. Wat hun tot heden scheidde was niet, ge lijk de heer Treub opmerkt, een p r i n c i- p i e 1, maar een tactisch verschil. De vooruitstrevenden wenschten de party by elkaar te houden; de radicalen hadden het hopelooze daarvan reeds voor lang ingezien en hadden zich op dien grond van de groote liberale party losgemaakt. De vraag is echter of de hoer Treub de zaak juist voorstelt. De vorige redactie van De Anwterdammer heeft steeds beweerd eene m o r e e I-politiek voor te staan, eene politiek, waarby het niet zou gaan om achteruitzetting van anders denkenden, maar waarby iedere richting zich volkomen vry en onbelemmerd kon ont wikkelen. Van daar dat De Amsterdammer zich steeds verklaarde voor eene minneiyko oplossing der schoolquaestie, voor wegneming van allerlei maatregelen en wets bepalingen, die de Roomschen en de anti-revolutionnairen in hun streven als naar christeiyk lager, middelbaar en hooger onderwijs drukten; en deze politiek blyft de vorige redactie van dat blad, blykons haar eerste artikel in het nieuwe Dagblad, nog steeds met warmte voorstaan. Daarentegen waren schier alle radi caal-liberalen by schier iedere gelegonheid onze heftigste bestryders. Tak, Kerdyk en Goeman Borgesius verklaarden zich tegen de school- wet-Mackay. Tegen subsidiëering van christo lyke gymnasia hebben zy zich herhaaldeiyk scherp verzet. Hoe zal dan nu deze party-politiek zich met de moreele van de radicale kunnen vereenigen Doch hoe dit alles zy de plannetjes van de heeren Bronsveld en Treub verdienen de aandacht, al ware het alleen maar om do verdeeldheid en de gisting onder de partyen, die daaruit spreekt. Of evenwel alle Hervormden zich met het denkbeeld-Bronsveld zullen veroenigen en of ook alle radicalen, voor zooverre zy niet reeds opgelost zyn in de nieuwe parlementaire socialistische party, met Treub zullen mede gaan dat is, we zeidon het reeds, allos- behalve zeker. Het Centrum geeft toe dat voor oen party- groopeeringsplan, als hetwelk De Vaderlander dezer dagen opperde, de stof niet geheel ont breken zou; wyi het anti-papismo in ons land nog altyd eene rol van beteekenis speelt. Of men nu op deze negatieve basis eene party zal kunnen bouwen, zou het blad niet onvoorwaardeiyk durven verzekeren. Maar wellicht, zegt het, is die grondslag toch stevig genoeg om zekere, zy 't dan ook tydelyke, coalities te dragen. De Tijd scbryft: De Vaderlander, van de groep Bronsveld, deed eene poging om in de Kamer oene party te vormen, wolke als program kiest het anti Katholicisme. Ieder, van welke richting overi gens ook, kan zich daarby aansluiten. „Wy, Katholieken, zullen het hard te ver duren krygen. Zoo'n machtige radicale libe raal-radicale party en zoo'n groep van De Vaderlander „Maar ze zyn er nog niet!" B. scbryft in het Amsterdamscho Dagblad: „Eon tiental jaren geledon word er voor het eorst in ons land, en verder ieder jaar opnieuw, oene som van 8000 op de bogroo- ting uitgetrokken om daaruit subsidies te vorleenen aan vroedvrouwen en geneeskundigen, die zich willen ves- tigon in gomeenten, waar anders gebrek aan deskundige hulp zou aanwezig zyn. Sedert dion tyd is het aantal geneeskun digen in Nederland aanzieniyk toegenomen, zóó zelfs, dat een paar jaren geleden een der medische hoogleeraren in eene openbare rede waarschuwde tegon een wetenschappeiyk proletariaat, dat hy roeds in 't verschiet zag. En nog altyd noemt de toevloed van nieuwe geneeskundigen toe; do gehoorzalen aan de universiteiten zyn overvuld, klachten over gebrek aan ruimte in do laboratoria, aan de ziekbedden en op de kliniek, wegens het groot aantal toehoorders, zyn aan de orde van den dag; aan vernieuwing of vergrooting dier lokalen worden telkens duizenden besteed; de examen-commissies zyn byna permanent aan het werk; alle duidelyke bewyzen van eene werkelyke overbevolking van genees- heoren. En niettegenstaande dit verschynsol lezen wy in de toelichting by de begrooting voor 1895 van den minister van financiën: De post „toelage van geneeskundigen en vroed vrouwen" is 1800 hooger geraamd met het oog op de toenemende behoefte aan hulp in plattelandsgemeenten. Dus toenemend gebrek aan geneeskundigen op het land, niettegenstaande steeds grooteren toevoer van jonge artsen! Bestaat hier niet eene duidelyke aanwyzing, dat bet niet langer noodig is, tegen betaling van slechts ƒ200 per jaar, dus grootendeels op kosten van 't algemeen, maar steeds voort te gaan eon talryk corps van medici op te leiden, die voor de behoefte der steden niet meer noodig zyn en toch geen lust hebben zich te vestigen op het platteland? Of anders om aan deze goedkoope opleiding de verplichting te verbinden, zich minstens eenige jaren na hunne promotie beschikbaar te stellen voor de noodlydenden in minder welvarende of minder aangename streken van ons land? Het is roeds meermalen gezegd, doch nu de gelegenheid zich aanbiedt, kan het nuttig zyn, het nogmaals te herhalen." Volgens een gerucht zou zich eene zooge naamde Plattelandsclub hebben ge vormd, bestaande uit Kamerleden. Vraagt men wat hieronder wordt verstaan, dan luidt het antwoord: eene club, die zich ten doel stelt de belangen der plattelandsbe volking te behartigen. Of het hier bedoelde gerucht waarheid bevat, zegt de Nieuwe Prov. Gron. Ct. niet te weten. Evenmin of d( oprichters van die club, zoo het gerucht waar heid bevat, ongeveer hetzelfde bedoelen wat in Duitschland de zoogenaamde agrariërs op het oog hebben. Maar aangenomen dat het waar is, dan kunnen wy, zegt de N. Prov. Gron. Ct., niet inzien dat de zaak zoo vreemd is, als blykens uitlatingen in enkele bladen sommi gen haar schynen te vinden. Sedert lang toch is in ons land een belangryk over wicht uitgeoefend door de steden over de dor pen al heeft het liberalisme in theorie het onderscheid tusschen stad en dorp opgeheven, en wel omdat hot 't criterium der volksont wikkeling byna uitsluitend zoekt in de hoogte, waarop het onderwijs staat. Men behoeft, meent de schryver, slechts te denken aan den etryd, tusschen vóór- on tegenstanders van graanrechten in de latere jaren gevoerd, om te gevoelen, dat de klacht, dat de belangen worden achtergesteld by die van den handel en de nyverheid, noch nieuw, noch uit de lucht gegrepen is. En sinds door de voorloopige Kieswet, waar mede de Grondwets herziening van '87 ons begiftigde, van de grootste steden dubbele en meervoudige kiesdistricten zyn gemaakt en aldus de hier bedoelde bevoorrechting door de wet zelve is gesanctionneerd, is zy er niet op verminderd „Dubbele en meervoudige kiesdistricten zullen altyd eene oorzaak van onbillykheid en klachten zyn". Het is daarom te hopen, zegt do schryver, dat minister Van Houten in zyne Kieswet het voetspoor zal volgen van minister Tak, die zo wilde opruimen. Maar nu de dubbele en meervoudige dis tricten er nog zijn, is het niet zoo vreemd, dat onder do Kamerleden eene club wordt gevormd, die zich meer byzonder met het achtergestelde platteland wil bemoeien. Daar door zal, vooral indien do nieuwe club uit mannen van verschillende richting zal zyn samengesteld, het thans verbroken evenwicht tusschen de steden en het land kunnen wor den hersteld. Eene plattelandsclub, dio zou bestaan uit sluitend uit afgevaardigden van landelyke districten, zou door hare eenzydige samen stelling oen minder juisten kyk op allerlei toestanden en quaesties hebben. Tracht men daarentegen Kamerleden uit alle richtingen in de club op te nemen, dan zal hare veel- zydigheid zyn gewaaiborgd. In de provincie Groningen zyn de boeren reeds doende om eene eigen beurs op to richten, oen feit, dat in elk geval bewyst, dat er schuring on wry ving is tusschen stad en land. Maar veel beter zou het, besluit de schry ver, zyn, de oorzaken der wryving weg te nemen, en de dingen in te richten naar den ouden, gezonden stelregel, dat burger en boer elkander noodig hebben, dat steden en dorpen éón land uitmaken en elkanders belangen heb ben te steunen en te eerbiedigen. De landbouw is niet te redden.— Ziedaar, volgens mr. L. Haffmans in het Venloosch Weekblad, de troostelooze verklaring, door de Rogeenng in de Tweede Kamer gegevon. Zy, die gelooven dat graanrechten den kwynenden landbouw kunnen opbeuren, maken zich illusies. Evenmin als in Engeland, zal ook hier te lande de Regeering het herstel van graanrechten voorstellen als middel van protectie voor den landbouw. Dit is ten minste openhartig gesproken en de vrienden van den landbouw woten nu waar zy aan zyn. Vroeger gaf men zich den schyn den landbouw te willen redden. Maar hoe? Door kleine kunstmiddeltjes, ais het benoemen eener landbouwcommissie, het instellen van proefstations, het geven van landbouw-onder- wys, enz. De heer Röell is de eerste minister in Nederland, die erkent dat dit slechts palliatieven zyn, d. w. z. doekjes voor het bloeden; do eerste minister, die klaren wyn schenkt. In zooverre bestaat er reden om dankbaar te zyn. Wie van protectie niets weten wil, omdat hy denkt dat zy toch niet baat, kan tot de overtuiging komen, dat zy w e 1 baat, en zal dan niet langer van protectie afkeerig wezen. Onverbeteriyk zyn alleen de doctri- nairen, die tegen protectie zyn, omdat die door de onfeilbare leer der staathuishoud kunde wordt veroordeeld. Met dergelyke lieden valt niet te redeneeren. De Amhemsche Ct. vindt, dat hetgeen de Regeering, by monde van den minister van buitenlandsche zaken, in het adresdebat op 25 September verklaarde, voor de landbouw- protectionisten, die haar niettemin op het kussen hielpen brengen, weinig bemoedigend wasde woorden„Evenmin als in Engeland, zal ook hier te lande de Regeering het herstel van graanrechten voorstellen, als middel van protectie voor den landbouw" laten aan duide- ïykheid niets te wenschen over. Reods by voorbaat vindt verder de Christelyke vereeni- ging van patroonB „Bofiz" in deze verklaring een antwoord, en wel een ontwyfelbaar af- wyzend antwoord, op het aangekondigd adres aan de Nederlandsche Regeering om invoering van graanrechten, tot de indiening waarvan zoo pas in de derde jaarvergadering te Leiden besloten werd. En inderdaad kon deze ver- eeniging moeilyk een ander antwoord tege- mootzien van een ministerie, dat, geiyk in het genoemd debat gebleken is, vasthoudt aan de motie, door de algemeene vergadering der Hol- landsche Maatschappy van Landbouw in 1885 aangenomen, waarin die vergadering van land bouwers en landbouwkundigen haar oordeel nederlegde: „dat instelling van beschermende rechten by invoer van landbouw-producten den toestand zou verergeren en niet verbeteren." Met zulk eene vorklaring staat men zeer sterk tegenover de wenschen en denkbeelden van andoren, die toch altyd tot de leeken behoo ron, en wegens mindere bekendheid met het onderwerp zich wel de. oppervlakkige voor doelen, maar er de wezenlyke gevaren en nadoelen niet van kunnen bespeuren. Het standpunt, zoo nadrukkeiyk door de Regeering ingenomen, is sedert lang het onze, herinnert de Arnh. Ct. Ook in zooverre zy in verbetering van het landbouwonderwys het eenig middel in hare hand ziet tot verbete ring van den achteruitgang van den land bouw, al geeft zy daarby terstond de waar schuwing, dat zelfs dit middel maar op den langen weg en in de toekomst baat kan bren gen. Men mag in dat voorbehoud geen be- wys van possimisme zien, want natuurlyk zal er geen enkel middel te vinden zyn, dat aan een langzaam voortkruipend kwaad, dat reeds vele jaren werkzaam is, plotseling een einde maakt en den langdurigen achter uitgang met óón tooverslag in welvaart doet verkeeren. Tn gemeen ten, waar geen Agentschap van hetLeidsch Dagblad is gevestigd, wordt het Dagblad gedurende 13 weken alléén des Zaterdag-avonds toegezonden, tegen toezending van 40 Cents. Familieberichten uit verschillende bladen. Gehuwd: W. Beekman en C. Oosten, Haarlem; J. H. Ivretzer en S. J. Jentink, Den Haag; Ch. Carrard en jkvr. H. Do Jonge, idem: J. P. Ram- baldo en jkvr. M. E. Van der Goes, Kampen; J. M. A. Van Muiken en E P. G. Koster, Den Haag; N. J. Van den Brandhof en A. De Haan, idem; P. C. Bomert en E. v, d. Kloet, Dordrecht; M. D. A. Forbes Wels en P. F. Lebret, id.; A. W. Van Buuren on J. J. C. Do Kater, Brouwershaven; H. A. C. Poortman en E. J. S. J. Th ooft, Goor; H. F. Hamolberg jr. en M. Van De Moer, Deventer; B. A. Schott en W. Ivutsch Lojon^a, Enk huizen; W. Steffons en C. Born, Bandjermasiu E. T. Insinger en A. H. C. M. SchifF, Buesum; J. J. Van Houweningo en M. G. Lafeber, Gouda. B e v a 11 o nMovrouw De Eorena—Rambaldo D.. Den Haag; M. C. KoningHceley Z., Rijswijk; A. BoogermanZaaijer Goederecde; W. Jansen Costermans D., Eist; E. GiesbertsMeijers D., Helder; A. PletGcerlings D., Heeronveen; Bar. Van VVestorholtThodcn van Velzen Z., Warns- vold; C. H F. WolfsonDe Cooq Z., Brak el. Overleden: M. G. SeverijnVan Meeningen, 68 j.„ Arnhem; J. W. Vaillant V. 76j., Spijkenisso A. G. Goekoop V. 27 j.. Goedereede; r. Van der GlossenVan Twist, 74 j., 's-Gravendeel; H. Van Grootheest M. 58 j., Eede; W J. Van Hove V. 74 j.. Den Haag; F. J. Carrière V. 73 j,, idem; Wed. A. Brondgeest—Ratolband, 86 j., Arnhem J. lleldor M. 77 j., Koedijk, Wed. J. H. Schop- huijsHegoman, 62 i., Hoorn E- M. H. Tol V. 19 j,, Rotterdam; A. rtijmans M. 76 j., Ouwerschie Gemengd ISTieixvvs. Willem Jan Pioter Van Beek, oud 12 jaren, wonendo te 's Gravenhage, verliet op Maandag 1 dezer de ouderlyke woning om naar school te gaan. Hy is daar niet ver schenen. Sedert wordt hy vormist. Het laatst is hy gezien en gesproken op dien dag in de Dehstraat. Hy had plannen in het hoofd om te gaan zwerven in de duinen. Ook sprak hy er van om in het geheel niet meer terug te willen keeron. De jongen heeft veel gelezon uit de werken van Aimard en van Jules Verne. Vandaar dat er eenig vermoeden bestaat dat hy de meest dwaze plannen in het hoofd heeft. Hy is voor zyn leeftijd vry lang, heeft zwart haar, donkere óogen, gave en groote tanden en een Indisch type. Hy is gekleed in gryze demi saison mot fluwoelen kraag, blauw- katoenen blouse, eono korte blauw laken pan talon, eene pot van stroo met blauw fluweelen band, waarop staat een anker, en rygschoonen. De commissaris van politie der 2de afdee ling vorzoekt zyne opsporing, aanhouding en thuisbezorging. Op V r y d a g 2 6 Oct. a. 8., 'sv oor- middags van 9-10 uren, zal te Wassenaar, ten huize van den heer A. Duetz, arts, ge legenheid bestaan tot kostelooze inënting. In de gemeente Ter-Aar heeft zich een geval van typhus voorgedaan by een twaalfjarig meisje. Aan het Stout van de bierbrou- wery en azynmakery „De gekroonde Valk", voorheen Van Vollenhoven en Co tevens opvolgers der brouwery „Do Haan en Sleutels", te Amsterdam - Dordrecht, is wederom eene hoogste onderscheiding te beurt gevallen, en wel op do tentoonstelling te Antwerpen. Aan de bekende firma Catz Zoon, van Pekel-A zyn op dezolfde tentoonstelling twee gouden medailles toegekend, in de klassen voor in- en uitvoer. De commissaris vanpolitiete Hilversum verzoekt opsporing en aanhouding van drie bankbiljetten, ieder groot ƒ25, ge merkt N. W. 7812, L. B. 6822 en K. Z. 744, die waren gesloten in eene groenachtig gele, aan de achterzyde in diagonaal bedrukte enve loppe, door Alexander Van Rood, tapytfabri- kant te Hilversum, gecacheteerd met éón zwart lak, waarin afdruk van een gulden met de beeltenis van koning Willem II of Willem III. Deze brief is door hem op 29 Sept. jl. des namiddags ruim 8 uren persoonlyk geschoven in de brievenbus aan het spoorwegstation to Hilversum en was gericht aan zyn zoon Jacques Van Rood, te Tiel, Weerstraat 33 aldaar. Door den kellner A. Van A., t» Rotterdam, verblyf houdende in een logement1 op de Hoogstraat, is by de politie aangifte' gedaan, dat hem door kwartjesvinders in eee koffiehuis een bedrag van ƒ900 afhandig id gemaakt qy Drie jongelingen, twee uit de! Friesche gemeente Schoterland en één ui$ Opsterland, met hun drieën in eene sjees,1 rtden Dinsdagavond jl. in opgeruimde stemming de Jouster kermis naar huis. Ze scbynen' er niet aan gedacht te hebben, dat de tram1 Heerenveen Joure hen moest ontmoeten, wanl# onverwacht waren ze in 't dorp Oudehaske' in de nabyheid der tram, waarop het paard begod te steigeren en twee hunner, B. W. en' H. H., uit de sjees sprongen, terwyi T. V. zitten bleef. De sjees geraakte ten deele voor de locomotief, mot hot gevolg, dat zy erg ge havend werd en T. V. bewusteloos werd op. genomen. Dadelyk stopte de tram, die T. V. naar dr. Driessen, te Joure, vervoerde tot het verleenen van geneeskundige hulp. Woensdag morgen mocht de gekwetste, met toestem-, ming van dr. Driessen, naar de ouderlyke woning terugkeeren, om zich daar opnieuw onder geneeskundige behandeling te stellen. Volgens opgaaf van het bureau „Veritas" zyn in Augustus vergaan 44 zeil schepen en 12 stoomschepen, waaronder geene Nederlandsche. De eerste sneeuw isookreeda in de omstreken van Spa gevallen, nameiyk op de hoogten van Francorchamps. Dinsdag teekende do thermometer 3 graden beneden het vriespunt. In het Russische gouvernement Wilna is een grondeigenaar met zyne vrouw, zyne moeder, drie kinderen en vier dienst-' boden in den nacht vermoord. De moordenaars staken daarop de woning in brand, om de sporen van hunne daad uit te wisschen. Tot nog toe heeft men geen spoor van hen kunnen ontdekken. Onder de bevolking heerscht eeno groote paniek, daar het aantal moorden voort durend toeneemt. By het schoonmaken van een hoogoven naby Warschau zyn 7 werklieden gedood door den kolendamp. Vier anderen, die bewusteloos waren, konden slechts met grooto moeite in het leven gehouden worden. In de Midden - A merikaansche havenstad San-Juan-del-Sur heeft, volgens een bericht uit Nieuw-York, eene verschrlkkelyke ontploffing plaats gehad in de kazerne. Het gehesle gebouw werd vernield. Uit de puin- hoopen zyn reeds 100 lyken te voorschyn ge bracht. De ontploffing is vermoedelyk aan onvoorzichtigheid te wyten. Door een aanhoudenden zwarec regen, welke zeven dagen heeft geduurd, is Gótzing, naby Graz, overstroomd. De bruggen zyn alle weggeslagen en huizen dreigen in te storten. De „Bristol Times and Mirrer" behelst een brief van een photograaf met het volgende merkwaardige verhaal. Op zukersn dag kwam een hoer van een jaar of veertig hem hot adres vragen van eene jonge dame,1 wier portret voor bet raam stond en hem bekoord had. Do photograaf kon er hem niet aan helpen. Vyf jaren geleden nu is de heer ongehuwd gestorven, een legaat van ƒ50,000 aan do schoone onbekende vermakende, mits deze het binnen zeven jaren opeischte. Tot dusver is dit niet geschied. Onlangs kwam, geiyk men weet, te Miihlhausen een werkman eener chemische fabriek om het leven door eene ontploffing. Toen men eenige dagen daarna de kokende zuren uitschepte, waarin de man was gevalKu, was het lichaam door de bytende vloeistof geheel opgelost, zoodat, behalve een stuk van eeno lantaarn, een longenbeschermer en eene maat, niets meer werd gevonden. Proeven, met been en stukken vleesch genomen, bewezen dat werkeiyk in de vloeistof alles werd opgelost. De werkman was eohter verzekerd tegeu ongelukken en nu wordt de uitkeering van de verzekerde som geweigerd, onder voor wendsel, dat de dood van den werkman nist geconstateerd is. Nu wordt de vloeictof sche' kundig onderzocht, om daardoor de aanwezig, beid van opgeloste menschenbeenderen, enz' te kunnen aantoonen. Noord-Znid-Hollandsche Stoomtramweg Maatschappij Haarlem—Lelden. Opbrengst in Sept. 1893 1894. Verschil. Reizigers f 7352.06 7817.74 f+ 465.68 Goederen1113.05 1163.59s -f- 60.54* Te zamen verv. 8465.11 8981.33* f+ 616.22® Vorige maanden 68774.65 68031.43' 743.06s Verv. sed.l Jan. 77239.66 ƒ77012.82 226.84 Diversen6008.68 5608.90 399.78 Totale opbr. ƒ83248 34 ƒ82621.72 626.62 Per dag-kil om. 10.891 10.808 Ó.083 LSCHTITERKTB. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek Uur Gem. Ene- A*dUL Bundle 23 September 24 25 26 27 29 29 6.15 8.30 6 15 615 6.15 6.15 8.30 6.15 8.15 6.15 8.15 8.30 8.15 3.30 16.4 16.8 16.8 16.4 16.6 16.4 16.4 Dit beteekentWanneer men 5 cubic feet 141.1 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 21 gaatjes, wordt een liebt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.4, 16.8 enz. Standaardkaarsen, waarvan elkt kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2