N°. 10621, Zaterdag O October. A0. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 October. Feuilleton. LIEFDE OF PLICHT? r> LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden. i f 1.10. Franco per post. .i 110. Afzonderlijke Nommers °-05- PRIJS DER ADVEBTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiton de stad ■wordt f 0.05 berekend. v mu pQ nieuwbenoemde hoogleeraar by de faculteit der lettoren en wijsbegeerte dr. P. J. Blok zal morgen, Zaterdag, des namiddags to twee uren, het hoogleeraarsambt aan de universiteit alhier aanvaarden met hot houden eener redevoering in het groot-auditorium van het academiegebouw. Naar wy vernemen, bestaat er by de onderofficieren, alhier in garnizoen, plan eene uitvoering op touw te zetten, waarvan de opbrengst strekken zal tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van onderofficieren en minderen, gesneuveld by de expeditie tegen Lombok. Eene commissie van zeven ledon, bestaande uit de heeren P. v. Sloten, adj.-onderoff., H. F. Ruysch, sergt.-maj., J. N. Fraikin, sergt. - maj., en C. H. J. Romein, sergt., allen der infanterie; "W. F. Eygelstein, adj.-ond. der cavalerie, L. H. Metzei, adj -ond. der artillerie, en Jan Hogenkamp, sergt. der marine, heeft zich vereenigd om door kameraadschappelijke samenwerking e«n goed succes op hun pogen te verkrijgen. De algemeene deelneming der onderof ficieren waarborgt hun voorzeker de sympathie der burgerij en wy betwyfelen 't geenszins of, wanneer de lysten ter deelneming zullen circuleeren en aangeboden worden, niemand zal achterbiyven, hetzy daarop te teek enen om eene of meer plaatsen te nemen, of eene gift te schenken voor het goede doel. Wét zal geschieden moet nog uitgemaakt worden, wéér het plaats zal hebben is nog niet bekend, maar dit is zeker, dat de deel neming algemeen is en er dus iets goeds en iets grootsch verwacht kan worden. Ter gelegener tyd hopen wy onze lezers van een en ander in kennis te stellen. De by het 4de reg. inf. overgeplaatste lste luit. jhr. C. F. Goldman is ingedoeld by de bataljons van dat corps, in garnizoen te Leiden. De „nationale christen geheel-onthouders- vereeniging" zal hare 13de algemeene ver gadering houden te Rotterdam, op Woensdag 10 October a. s., in het gebouw der Diergaarde. Te Hillegom heeft zich eene commissie, bestaande uit zeven leden, gevormd, om den heer Hk. "Van Waveren by zyn aftreden als wethouder en lid van den gemeenteraad een stoffeiyk huldeblyk aan te bieden, waartoe eene inteekenlyst by de ingezetenen zal circu leeren, terwyi de namen dorgenen, die ertoe bydragen, in een daarby passend album zullen vermeld worden. Tevens zal het aanbieden met eenige feesteiykheden gepaard gaan. Door den heer M. A. Yan Rhyn, can- didaat tot den H. dienst, te Katwyk aan don Ryn, is het beroep naar de Ned.-Herv. ge moento te Wateringen aangenomen. Met leedwozen zal zeker vernomen wor den dat eene" dor zustors van liefdadighoid, mej. Borgmeyor, die voor eenige weken van Amsterdam per „Prins Willem II" naar West- Indiê vertrokken om zich te gaan wyden aan de verpleging der melaatschen, te Paramaribo is overleden. {Hbl.) De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs der algemeene beschouwingen gekozen de heeren Rink, De Beaufort (Wyk), Lohman, Kerdyk en Tak. Tot leeraar in de moderne talen aan de zeevaartschool te Helder is benoemd de heer S. F. Kleinbentinck, aldaar. De heer J. T. E. Mühlenweg, leeraar in het Duitsch aan de H. B.-S. te Delft, heeft als zoodanig tegen 3 Nov. eervol ontslag aan gevraagd. Tot leeraar in de wiskunde aan de burger avondschool te Middelburg is benoemd de heer Ph. L. Rank. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben op het adres van W. Heybroek Jr. c. a., te Hilversum, in zake de forensen-belasting (uit wonenden), geantwoord, dat het aangevoerde geen grond oplevert voor de gevraagde ont houding van goedkeuring. De onlangs gepens. kapt.-kwartm. van het O.-I. leger P. Yan Exter is in den ouder dom van 41 jaren tc Amsterdam overleden. De by het West-Indisch leger gedeta cheerde 2de luit. der inf. T. B. VanLelyveld is bestemd voor Suriname. Het volgende adres is door de Vrye- Yrouwen-Yereeniging verzonden: Aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes! Mevrouw l De ondergeteekenden, allen bestuursleden der Vrye Vrouwen-Yereeniging, in deze optredende voor genoemde Yereeniging, volgens besluit der huisboudeiyke vergadering van Woensdag 19 September 1.1., wenden zich tot U mot het verzoek de Rykssubsidiën aan do Gemeente- lyke H. B. scholen slechts te verstrekken onder voorwaarde dat ook meisjes moeten worden toegelaten. Met verschuldigde hoogachting. (Onderteekeningen.) Memorie van toelichting. Uit de in de Troonrede gesproken woorden met betrekking tot het Middelbaar Onderwys voor Meisjes valt op te maken, dat het tot dusver ook op het gebied van onderwys onbillyk behandelde vrouwelyke deel der natie onder deze Regeering schoonere verwachtingen mag koesteren. Hoezeer het subsidiöeren van Middelbare Scholen voor Meisjes ook toejuiching verdient, komt het adressanten echter voor, dat de vrouwelyke bevolking alleen in de grootere steden van dezen vóórhaar voordeeligen maat regel zal kunnen profiteeren, terwyi het ver strekken van subsidie onder voorwaarde van toelating der meisjes dus het verplicht toe laten van vrouwelyke leerlingen gebeurte nissen als die te Breda, Maastricht en Nieuwer- Amstel onmogelijk zou maken en bovendien eene breedere schare van meisjes in de ge legenheid zou stellen Middelbaar Onderwys te genieten. Gelykluidend is verzonden aan den Minis terraad. De heer J. W. H. Dingemans en zijne echtgenoote, die door het te Bertelsdorf, naby Hernhut, gevestigde hoofdbestuur der Evan gelische Broedergemeente tot den dienst der zending in Suriname zyn beroepen, hebben gisteren (4 Oct.) op de „Prins Willem IV" hunne reis naar Paramaribo aanvaard. De heer Dingemans, die ongeveer 9 jaren in den dienst der Moravian Church in Enge land doorbracht, is bestemd om, na vermoe- deiyk kort verblyf te Paramaribo, naar het district Nickerie te gaan, ten einde daar, waar sinds eenigen tyd behoefte bestaat aan een protestantsch Engelsch geestelyke, tevens met het Nederlandsch vertrouwd, werkzaam te zyn. Met dat doel is hy in Mei 11. door den bisschop Taylor te Londen als diaconus der Moravische of Broederkerk geordend. Uit Meeden wordt aan de „N. R. Ct." medegedeeld: Uit goede bron wordt ver nomen, dat by het toekennen van de ridder orde van Oranje Nassau aan den heer R. P. Dojes, te Uithuizen, pas zeer kort voorzitter van het genootschap van nyverheid, eene vergissing heeft plaats gehad. Door de Regee ring was bedoeld de heer R. Dojes, alhier, oudere broeder van den gedecoreerde, ge durende tal van jaren voorzitter van bedoeld genootschap en lid van het landbouwcomité. De fout werd echter te laat ontdekt, om nog te kunnen worden hersteld. De heer J. Yan Loenen Martinet, be noemd hoofdredacteur van het dagblad „De Amsterdammer", zal ulto. December a. s. ontslag nemen als predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Sandpoort. In 't Friosche waterschap „Zeven Grie- tenyen en Stad Sloten" moet eene herstem ming plaats hebben voor ééne volmacht. Zelden of nooit was daarmede zooveel spanning en werking als nu. De candidaten, die in horstem ming zyn, zyn mr. M. Van Heioma, te Heeren- veon, en J. Lankhorst, te Beetsterzwaag. Door tal van advertentios in de locale bladen en vooral door strooibiljetten, waarvan sommige tamelijk scherp zyn, trachten de beide par iyen <le overwinning te behalen. Bovendien heeft iedere party wervers, die de kiezers bezoeken om by wijze van procuratie hunne stemmen te krygen voor den candidaat. 't Is reeds gebeurd, dat een werver by een kiezer met dat doel in de kamer zat, terwyl een - werver der togenparty aan de deur klopte. By do verkiezing voor waterschappen en polderbesturen in Friesland bestaat een pro curatie stelsel, waardoor een kiezer voor zyne stem procuratie kan geven aan een ander. Dit geeft dikwyis aanlei iing tot minder eer- lyke praktyken, en is vaak oorzaak van per sonaliteiten, terwyl de kiezers, die in 't een of ander opzicht afhankelyk zyn, daardoor wel eens onaangenaamheden ondervinden. Met groote belangstelling wordt de uitslag van dezen vinnigen stryd tegemoet gezien. Het stoomschip „Drente" vertrok 4 Oct. van Rotterdam naar Batavia; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 4 Oct. Dover; de „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, vertrok 4 Oct. van Genua; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 4 Oct. Lizard. By koninkiyk besluit is benoemd tot griffier der arr.-rechtbank te Groningen, mr. C. Witholt, thans rechter in de arr. rechtbank te Heerenveen. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. Zwolle, ter standplaats Zwolle, mr. P. J. M. Schaepman, thans ambtenaar van het open baar ministerie by de kantongerechten in het arr. Breda, voor de kantons Oosterhout, Zeven bergen en Bergen-op-Zoom, ter standplaats Breda; tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. Breda, voor de kantons Oosterhout, Zeven bergen en Bergen-op-Zoom, mr. A. L. C. Pabst, advocaat en procureur te 's-Graven- hage, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissoments-rechtbank aldaar. Voor den tyd van vyf jaren gedetacheerd by het leger in Ned.-Indië, en wela. by het wapen der inf., de lste luitenants J. P. Weitzel, van het reg. grenadiers en jagers; J. A. L. Roeloffs, van het 7de; C. A. Joekel, van het 6de; C. F. Doerrleben, van het 8ste; K. G. A. Muller, van het 2de; W. Van Bakel, van het 5de; A. IJ. Reitsma, van het instructie- bataljon; M. D. J. De Jongh, van het 83to; H. S. Wentink, van het lste; W. S. A. A. H. M. Yan Ryswyk de Jong, van het 5de; J. D. Haartsen, van het lste; J. Buys, van het 3de; H. J. L. Kroon, van het 8ste; J. Gol- denberg, van hot instructie-bataljoDM. Van de Siepkamp, van het lste; M. L. Pliester, van het 6de; F. W. H. H. Van Straaten, van het instructie bataljon; J. Reyers, van het 5de; F. Van der Ploeg, van het lste; J. Vethake, van het 6de; H. G. Post, van het 8ste, en W. P. Rochell, van het 7de reg. inf.; de tweede luits. G. A. Leers, van het 4de; H. De Haan Hugenholtz, van hot 5de; D. Po3tma, van het 2de; J. Brunsting, van het lste; M. F. Goldenberg, van het 3do; L. M. Keetell, van het 5de; E. H. baron Van I tier- sum, van het 5de; J. A. Van Nieuwland, van nee iste; j. u. u rnan, van nee oao, en a. Dudok van Heel, van het 7de regiment inf. b. by het wapen der art. de lste luits. P. G. A. Van der Hoff, van het corps ponton niers; C. L. G. Schrassert Bert, van het 2de rog. veld-art.; D. A. M. G. Plancken, van het corps pantserfort art.L. G. Schuurman en J. C. P. W. A. Steenkamp, van het lste reg. veld-art. en H. C. C. Hackstroh, van het 4de reg. vesting art.; de tweede luit. H. A. Zeilmakor, van het corps torpeaisten, en de tweede luit.-adj. J. C. Van Leeuwen, van het lste reg. vesting-art. De eerste luit.-kwartiermeester C. F. Frevel, van het 3de rog. inf., overgeplaatst by het reg. gren. en jagers. Verleend de volgende pensioenenC. B. Buyterse, 56; P. H. Teuwen, ƒ124 'sjaars. Vergadering van den Raad der gemeente Sassenhelm. Voorzitter de heer M. v. d. Brandeler. Afwezig de heerenS. baron Van Heemstra, B. P. Roest en J. J. Kruyff. Na opening der vergadering leest, de secre taris de notulen der vorige vergadering voor, welke worden goedgekeurd en vastgesteld. Komen ter tafel: lo. Eene missive van hh. Gedeputeerde Staten, waarby goedgekeurd wordt terug gezonden een Raadsbesluit tot regeling der jaarwedden van onderwyzers aan de openbare lagere school in deze gemeente 2o. Eene missive van hetzelfde college, waarby goedgekeurd wordt teruggezonden C3n Raadsbesluit model A. 3o. Een besluit van hetzelfde college, houdende vaststelling der gemeente-rekening over 1893. 4o. Eene missive van D. Fortuin, onder- wyzer, houdende dankbetuiging voor de ver hooging zynor jaarwedde. Deze missives worden voor kennisgeving aangenomen. "Wordt voorgelezen een request van den heer Henri Hoog, te kennen gevende dat ds sloot, gelegen tusschen zyn tuin en het erf van den heer Ravenstoin, schadeiyk begint te worden voor de gezondheid, wegens het op- stygen van eene ondraaglyke lucht uit die sloot, met verzoek, om aan dien onhoudbaren toestand zoo spoedig mogeiyk een einde te maken. Wordt besloten afwyzend op het verzoek te beschikken, omdat die sloot aan particulieren behoort, en adressant in over weging te geven, om met de belanghebbenden in overleg te treden, om op eigen kosten de sloot te dempen, mits een riool voor de af watering in de plaats gelegd worde. Ingevolge artikel 203 der Gemeentewet wordt den Raad aangeboden de door Burge meester en Wethouders opgemaakte begroo ting voor 1895. De Voorzitter geeft eenige inlicbtingon omtrent die posten, welke in vergeiyk met de begrooting voor 1894 gewyzigd zyn. Hy stelt namens B. en Ws. voor, om de jaarwedde van den secretaris en van den on vanger met 25 te verhoogen, welk voorstel met algemeene stemmen worui aangenomen, onaer nadere goedkeuring. Wordt besloten de begrooting met de memorie van toelichting gedurende 14 dagen ter secretarie ter visie te leggen, den leden aan huis ter inzage te zenden en in eene volgonde vergaderirr te behandelen. De begrooting voor het 2de bataljon rusl tende schuttery in Zuid-Holland voor het jaar 1895 wordt voorloopig vastgesteld tot een bedrag ad ƒ241, in ontvangst en uitgaaf. Vervolgens worden vastgesteld de vooi- waarden, waarnaar door B. en Ws. zal worden aanbesteed de levering van petroleum ten dienste der straatverlichting, en van brandstof voor de school en het Raadhuis, gedurena? het winterseizoen 1894/'95. Op rondvraag van den Voorzitter of een van de leden iets in het midden heeft te brengen, vraagt de heer Metzlar he„ woord, en klaagt over het niet voldoende en krachtig optreden van den gemeente veldwachter, voora1, tegenover bedelaars. Niets meer te behandelen zynde, wordt cte vergadering door den Voorzitter gesloten. VII. Zwygend zaten de drie vrouwen byeen. Elk harer gaf zich den achyn met ongeëven- aarden yver te werken, maar mevrouw Sau- vage liet ieder oogenblik een steek vallen, en Sophie, tegenover haar aan het venster gezeten, liet telkens de haakpen aan bare vingers ontglippen. Ook Hólène zat aan hare schryftafel te arbeiden; zy trachtte eene Fransche novelle te vertalen, maar kon er niet in slagen de juiste woorden te vinden. Eindeiyk werd er gescheld; het was het zelfde schelletje, dat Hëlène sinds zeven jaren van alle andere had leeren onderscheiden. En dadeiyk daarna stond hy, wiens komst zy evenzeer vreesden als verwachtten, op den drempel. Hy had gehoopt Hélène alleen te zullen aantreffen. Nu moest hy zelfs de tegen woordigheid der beide gehate vrouwen dulden want het was hem, als haatte hy ook Sophie uit den grond van zijn hart. Doodsbleek, maar waardig en kalm, stond Hélène daar, op hare schryftafel geleund, en zag Henri met open oog aan. Deze waagde het niet de oogen op te slaan. „Ik dank u," ving Hélène aan, en verbrak daardoor het pyniyk stilzwygen, waarin men de harten der aanwezigen kon hooren kloppen „ik dank u voor het vertrouwen, dat ge in my hebt gesteld, door ten minste openhartig tegenover my te zyn. Ik schreef u dat ik u uw woord niet kon teruggeven. Ik heb daar voor de volgende redenenin zeven kommer volle jaren van zwaren arbeid ben ik tot do overtuiging gekomen, dat ge alleen dén ge lukkig zoudt kunnen worden, wanneer eene ernstige vrouw u op uw levenspad vergezelde; eene vrouw, die uw karakter aanvulde. Ik weet dat Adelbeid Imhof die ernstige vrouw niet is, noch zich ooit daartoe ontwikkelen kan. En zoo heb ik genoeg kennis opgedaan van wat het zegt te leven, om te weten, dat een man nimmer zyn lot verbinden kan aan dat van een scbatryk meisje, of te eeniger tyd zal de gedachte aan zyne eigen armoede hem pyniyk aandoen. Dan nog weet ik, dat de plichten, die gy tegenover my erzaakt, eenmaal vreeseiyk op u gewroken zullen worden, en het is myn innigste wensch u voor vertwyfelingsvol berouw te vrywaren." De tegenwoordigheid der beide andere vrou wen de kalme, besliste toon, waarop Hélène tot hem sprak, prikkelden zyne zenuwen der mate, dat hy op onnatuuriyken toon ant woordde: „Dat berouw, Hólène, vrees ik niet. "Want wie de inspraak van zyn hart volgt, handelt geheel natuuriyk en dus goed. Daarenboven behoeft my ook niet de vrees te kwellen, dat ik my zal behoeven te verdeemoedigen om als een arme verworpeling door eene ryke familie te worden opgenomen. In myn toestand is, ofschoon lang verwacht, een plotselinge ommekeer gekomen. Daar is iets gebeurd, waardoor de schatten van Adelheid Imhof geen hinderpaal meer zyn voor ons beider vereeniging, maar en dit is juist het pyn- lyke dit voorval maakt die zoo gewenschte vereeniging onmogelyk, omdat het my dwingt, myn woord, aan u verpand, gestand te doen." „Dus noodwendigheid, niet het bewustzyn van wat uw plicht is, geene dankbaarheid voor myne vergevensgezindheid, o, hoe zou ik kunnen schimpen, waar ik nog altyd liefheb? - niet uit de diepte van uw ge moed komt by u hot besluit, woord te hou den?" vroeg Hélène met trillendo lippen. „En wat is er dan gebeurd?" „Myne tante is gestorven; ik ben ryk go- worden", zei Henri, op ergerlyken toon. „01" was al wat Hólène met door tranen verstikte stem kon uitbrengen. Gedurende eene minuut was het doodstil. Henri, Hólène noch Sophie bewogen zich. Maar de oude vrouw aan het venster stond langzaam van haren stoel op. Steeds maar berustend, had zy jarenlang een afkeer gehad van den man, die hare dochter daar zoo gruweiyk beleedigde, en nog nauw een uur geleden h^d zy gedacht, dat hare dochter hem het eens gegeven woord niet mocht teruggeven, was zy overtuigd dat hare persoonlyke opinie geen gewicht in de schaal kon leggen, waar de gehechtheid harer dochter aan dien man zoo sterk sprak. Maar buiten dien afkeer, tydeiyk overwonnen, doch niet gedood, lag in een hoekje van haar hart ook nog een glimp van trots verscholen. Die glimp was tot eene vonk geworden en door hare drift tot eene vlam aangeblazen. Op heeschen toon vroeg zy hare dochter: ,Wilt ge nu#ndg de zyne worden?" „Hélène, voor wier oogen alles'draaide en schemerde, schudde het hoofd. „Ga dan heen", voer de oude vrouw, zich tot Henri wendend, voort. „Ga dan heen en kom ons nimmer weer onder de oogen. Wy hebben uwe schatten niet noodig. En moge alles u ten ondergang zyn! Uw roem ver gaan l Uwe schatten u overheerschen 1 Adel heid u ontrouw worden l Uwe vrienden u ver laten! Uw leven u ten last zyn! En als de ellende u van alle kanten aangrynst, denk dan aan den plicht, dien ge verzaakt hebt, en aan myn arm kind, dat ge ongelukkig hebt gemaakt!" „Moeder 1" kreet Hólène en zonk in hare armen. Sophie verborg haar gelaat in hare beide handen. Bevend trad Henri op Hólène toe: „Zogt gy ook, dat ik moet heengaan?" „Ja", snikte zy, „voor eeuwig!" Eu langzaam, met gebogen hoofd, ging hy heen. En toen de deur achter hem was dicht gevallen, riep Hélène op hartverscheuren- den toon: „O, myn God, ik heb hem verloren; zyne plaats in myn hart is voortaan ledig 1" Tik tak! ging de pendule, tik tak! Sophie zat als op haren stoel genageld en luisterde naar het tikken van de pendule. Met starren blik staarde zy op het wyzer- bord, dat hel door de op de schryftafel staande lamp beschenen werd. Zoo vaak had zy avond aan avond moederziel alleen daar gezeten en geluisterd naar het gezellige tik tak dier pendule, en als dan de acht helder klinkende slagen zich lieten hooren, had zy, vriendeiyk blikkend, naar den ouden tydwyzer gezien. Die pendule, welke haar reeds zoo menig maal het gowenschto uur had verkond, kon' dlgde haar met deze acht slagen de komst van den besten en nauwgezetsten aller broe ders aan. Maar wat mankeert die pendule vandaag dan toch? Zy tikt zoo hard, zy tikt zoo luid, de wyzer gaat zoo snel vooruit en binnen weinige oogenblikkon zal hy den afstand doorloopen hebben, die hem nog van de Romeinsche acht scheidt! En dan komt hy, voor wiens verschynen Sophie voor de eerste maal van haar leven bevreesd is. Hoe zal hy het opnemen, wat zy hem mee* deelen moet? Zal dit uur hem niet duideiyk doen inzien, wat Sophie al sinds lang, al sinds jaren weet? Zal hy schreien als eon kind of zal hy opstuiven als een getergde leeuw? En zal zy hem het treurige nieuws dadeiyk meedeelen of zal zy hem langzamer hand voorbereiden? Het wordt haar te benauwd! Zy staat op en gaat naar het venster. Tegen de ruit ge leund, staart zy naar de overzyde, naar de woning van hem, dien zy tot waanzinnig wordens toe heeft liefgehad, die haar zoon, haar troetelkind, haar trots, haar alles is ge weest en dien zy verloren heeft wiens plaats in haar hart, evenals in dat van Hélène, voortaan ledig is. Geen vriendeiyk licht schemert haar van de overzyde togen; 't is alles donker. Zoo duister zal het huis daar tegenover voortaan altyd voor haar zyn! (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1