„Witte Kruis." Premie-Lot MIELE Co. i Rijnlauds Bnndergeld. Het Goedkoopste Lot 25000, 15000, ƒ10000, De Firma P. E. TflUEBÉ, ADVERTENTIE N. W erkmeid, 3-0ctober-Haring. E. fPvIXS, Restauratie, Vischmarkt. Er biedt zich aan: Te koop gevraagd: Lossing van Steenkolen, Hoogmade. - Volksvermakelijkheden. Jaarlijks 3 Hoofdprijzen van le UTRECHT, J. P. l^ontein. Alle Artikelen Wurtembergsche Metaalfabriek L. P. KNAGE, Aanbesteding. Door tu«8chenkom#t van don resident ont vingen de Bataviascho bladen op Zaterdag van den algemeenen secretaris een regeorings- telegram, waarin o. a. gemeld wordt Aan de marine is opgedragen Mataram te beschieten. Eenige fuseliers en bedienden, die door Baliörs gevangengenomen waren, zyn te Ampenan teruggekeerd, en deelen mede dat do vijand do westzijde van Mataram ver sterkte en dat de granaten, door de marine geworpen, ten Zuid Oosten van Mataram waren neergekomen. 1)9 Balische strandkampong Tanambat is door de marine beschoten. Hoofden van Tandjoeng-Karang en Setarbela en bjj Ampe nan gelegen Sasaksche kampong zijn opge roepen, en betoonen de meest mogelijke hulp vaardigheid en medewerking. Het verraad zou zijn uitgegaan van don ouden vorst, op aansporing van poenggawa's. Goesti Djilantik zou met zijn volk niet daaraan hebben deelgenomen. Niettemin houdt men hun verdacht, omdat Ly niets omtrent 's vysnds plannen heeft gemeld. De controleur Liefrinck is naar de Oostkust gezonden om de Sasaksche hoofden aan to sporen liet Balischo gebied te verontrusten Voorts kan nog medegedeeld worden, dat volgens een bericht van den eerstaanwezi nd officier van gezondheid te Soerabaia, de toe stand der gewonden naar omstandigheden zeer gunstig is. Niet alleen de kapitein-adjudant van Zijne Excellentie den Gouverneur Generaal, J. H. A. Kroll, is hedenochtend. (30 Aug.) met enne geheime kabinetsmissive met de heden geëm- barqueerde suppletiemacht naar Lombok ver trokken, maar ook de Directeur van Binnen- landsch Bestuur, d9 heer G A. Scherer, is daarheen gedirigeerd. Zijne functie zal gedurende zijne afwezigheid door den secretaris van dat departement, H. J. W. Lawick van Pabst, worden waargenomen. Naar het „Bat. Nbl." verneemt, zal de majoor Hamerster, thans chef van don genc- ralen staf op Lombok, na aankomst van den luitenant kolonel De Moulin aldaar, weder herwaarts worden gedirigeerd. Ter versterking van do intendance op Lombok is derwaarts gedirigeerd de 1ste luitenant kwartiermeester W. J. C. Van Ber- nekom, te Simarang. Ook de 2do luitenant J. H. A. Van do "Water bij het 13de bataljon te Soerabaia gaat naar Lombok. Den 30sten Augustus embarkeerden te Tandjong-Priok, als bestemd voor Lombok, sone geheele batterij veldartillerie, 6 stukken, oene sectie begartillerie, met do r.oodige offi cieren, manschappen en bespanning, 60 cava leristen, zoomede de directeur van binnen ïandsch bestuur, de heer Scherer, de chef *an den generalen staf overste Du Moulin, de Dverste Scbeuer en de kapitein Kroll, adjudant Tan Z. E. den gouverneur generaal. Te Semarang embarkoert liet volledige 2du Jataljon en te Soerabaia 350 man van het 13de bataljon inf., benevens het. noodige ves tinggeschut. Alles is met den meesten spoed in gereedheid gebracht tot versterking en reconstructie der thans nog to Ampenan ver blijvende troepenmacht. Het „Bat. Nbl." van 30 Augustus schrift het volgende: Hedenmorgen waren wy aan het station te Weltevreden gotuige van het vertrek der suppletiemacht voor Lombuk. Het was in één woord hartroerend. Niettegenstaande de batal jons muziek speelde, lieerschte er eene diepe stilte on toch scheen het ons toe, dat de handdrukken, de kort geuite woorden, in één woord, het afscheid meer sprekend was, dan al het enthousiasme, dat by het oorste ver trek der troepen heerechte. Zyne Excellentie de Gouverneur Generaal, die door persoonlyke komst van zyno belangstelling blyk gaf, onder hield zich minzaam met de verschillende officieren, o. ra. een geruimen tyd met den ovemte De Moulin van den generalen staf. Voorts merkten wy op eenige leden van den Raad van Inoië, den algemeenen socretaris, den directeur van binnenl. bestuur, dien van onderwijs, den resident en andere autoriteiten. Gelukkig werd het afscheid niet gerekt. Toen Zyno Excellentie mot oon kort, doch har- telyk: „Veel succes, mynheeren!" den ver- trekkendon met de hand had toegewuifd, zette de extratrein zich in beweging naar Priok. By de verschillende halten waren vele be langstellenden byeengokomen om nog een laatston groet te brengen. Ook op Priok, by het embarkement, heerschto dezelfde aangrypende stilte, en nadat een geruime tyd besteed was aan het inladen van geschut en goederen, stoomde de „Carpentier" onder het gejuich der ba- langstellenden weg. Wy willen hopen, dat zy behouden in ons midden terugkeeren." De Bataviascho bladen doelen de naam lijst mede der officieren, die vertrokken zijn naar Lombok: Onderbevelhebber kolonel M. Segov. Genorale Staf: J. J K. Do Moulin, luite nant kolonel der artillerie (chef); K. Van Erpe- cum, 1ste luitenant der infanterie (toegevoegd 2de bataljon infanterie: luit.-kol. L. Swart, lste luit. adj. J. F. H. Bontenakel; kapiteins C. F. Van den Ende, J. H. Kroet, C. J. Van Griethuysen, J. F. T. Veeren en J. Koch; lste luits. W. Van Oppen, D. Toekamp Lem mers, C. F. R. De Klerck, J. Smit Sibiüga on M. J. L. Oudshoorn; 2de luits. K. Heytmanri G. E. Hoedt, J. G. A. d'Ancona, W. C. Ger- lach, P. Ten Cate, P. Van Roy en en H. Halkema. Aanvulling 6de bataljon: luit.-kol. E. M. A. A. K. Frackers; kapitein W. K. M. Beugel, lste luits. J. Utzmann, D. M. Slangen, C. Jackson en V. L. J. Roijon; 2de luits. L. H. Van Teyn, W. H. O. Bloemhard en A. W. Michielsen. Aanvulling 7de bataljon: lsto luits. F. P. M. P. "Berkeljon en F. A. Bedier de Prairie; 2de luits. R. Boonstra, M. J. J. B. H. Campioni, G. W. J. Walraven en M. J. Nix. Aanvulling 9de bataljon: luit. kol. A. H. W. Scheuer, lste luit. H. B. J. Tersteege, kapitein J. F. IJ. Janssen, lsto luit. L. C. Muller, 2de luit. J. M. W. Grootenboer. Ten einde onzen lezers eenig denkbeeld te geven van den overval op Lombok, verduide lijken wy dit door onderstaand schetsje, dat door iemand, die de lustverbiyven gezien heeft, werd gegeven: Situatie van Tjakra-Negara. bivouak grooto weg van Ampenan naar Tjakra-Negara. bivouak Onze zegsman, zegt hot „Bat. Nbl.", acht het verder waarschynlyk, dat het boren der schietgaten niet het werk is van één nacht, rr.aar dat men lang te voren reeds daarmede begonnen is van de binnenzyde, doch aan do buitenzijde de kalklaag heeft laten staan, waardoor de gaten voor buitenstaanden niet zichtbaar waren. Het bivouak was dus ingesloten door de vier lustverblijven, die nog door Baliörs be woond waren. Uit de teekening nu blykt voldoende, hoe danig het bivouak aan het vuur heeft bloot gestaan, en behoeft het geenszins verwonde ring te baron, dat er zooveel slachtoffers zyn gevallen. Het is ook langs den op de schets afge bonden weg, dat do coloDne-Van Lawick van haren tocht in het binnenland terugkeerde; oenmaal tusschen de lustverbiyven, werd ock zy door het verraderlik vuur getroffen. Een particulier telegram uit Soerabaia, dd. 30 Augustus, meldt: Gistermiddag zijn do gewonden per s.s. „Maetsuycker" gode- barkeerd. Er waren 19 officieren, waaronder vier ziek, en 303 onderofficieren en minderen; honderd der laatsten zyn zwaar gewond. [Hierop vol gen do reeds vroeger vermelde namen.] De transportmiddelen bleken ontoereikend, waardoor vele burgers, by bet debarkeraent mgenwoordig, hunne equipages beschikbaar stelden. Algemeen was de deelneming voor de ge wondenalle doctoren verleenden hunne hulp. De Handelsveroeniging belegde gisteren eene vergadering voor het vormen van commissies over geheel Indiö, tot leniging van den nood der verminkten en die der nsgelaten betrek kingen. Staande de vergadering werd voor een be drag van f 6000 ingeteekend. De lste luitenant Dooremans is tydens het transport naar het militair hospitaal bezweken. Hr. Ms. marine is bezig Mataram onder vuur te nemen. In welke overhaasting onze legermacht op Lombok op de vlucht gegaan is, blykt hieruit, dat generaal Vetter, gekleed in nacht- bro.k en kabaya te Ampenan is aangekomen. Zyne uniform en wapens, al zyne kleederen zyn in het bivouak te Tjakra achtergelaten. Zyn eerste werk te Ampenan was aan z'yno echtgonoote to Batavia te telegrapheeren ora daöelyk voor hem eene nieuwe -uniform en eene geheel nieuwe uitrusting te doen aanmaken. Hetzelfde koopje snapten verscheidene offi cieren en minderen. Nu beteekent dit op zich zelf zooveel niet, maar de zaak kan ernstige gevolgen hebben, wanneer, wat te verwachten is, de Baliörs zich van die kleedingstukken meester maken en zich daarin steken om aldus ongehinderd binnen onze bivouaks te sluipen en dan hun slag te slaan. Biykens oen particulier telegram, te Soerabaia ontvangen, is by don overval het vaandel van het 7de bataljon in handen van den vyand gekomen. Do legercommandant heeft zich aange boden om het bevel over te nemende Land voogd weigerde. Van hier ging heden eene complete veld- battery en eene sectie bergkanons; van Soe rabaia eene sectie genie, en al het terugge zonden ve8tinggeschut. Boeleleng wordt weer bezet. De schuttery te Semarang wordt mobiel verklaard. Het lyk van don onder-bevelhebber, generaal Van Ham, wordt naar Semarang overgevoerd. Heden vertrekken naar Lombok de directeur van binnenlandsch bestuur en de kapitein adjudant van den landvoogd, Kroll. Controleur Liefrinck ligt ziek te Boeleleng. Batavia, 31 Augustus: Volgens een telegram uit Boeleleng aan de „Java-Bode" is de luitenant-opnemer Van der Zwaan heden morgen van de Oostkust in het bivak aan gekomen verder gisteren vier officiersbedien den en twee soldaten, die te Mataram gevangen zaten en wisten te ontvluchten, en heden een Europeesch fuselier. De beide Engelschen van Ampenan zyn gevangen aan boord, gebracht. De troepen hebben zich versterkt in Ampenan en wachten de aangevraagde versterkingen af om weder op te rukken. De vyand laat niets van zich merken, doch versterkt Mataram. Batavia1 Sept.: Heden vertrok majoor Feuilletau de Bruijn naar Lombok als artillerie- commandant. Er zyn daar thans in 't geheel 32 stukken geschut. Majoor Rost Van Ton ningen beveelt aan dat de berg-artillerie en de trein, die totaal vernield zyn, worden her steld. De „Sumatra" vertrekt spoedigst naar Lombok. Het marine-geschut treft Mataram; men hoort veel gegil. Tjakra is aan de oost zyde totaal omsingeld door de Sasaks. Geveilde pcrceoloo. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 29 Sept. 1894, ten overstaan van mr. C. H. P. Klaverwyden, Notaris te Leiien Höt heerenhuis met tuin aan de IJeerongracht N°. 21, kooper de heer J. A. Bots, voor ƒ6725. BUITENJLAIND. I>uitacli I o nd Het schynt nu uitgomaakt, dat de regee ring by den Ryksdag geen wetsontwerp zal indienen tot bestrijding van het anarchisme Het geschil tusschen den Duitschen kanselier Caprivi en den Pruisischen minister president graaf Zu Eulenburg is bygelegd. Het gevaar voor eene ministerieel© crisis is derhalve voorloopig geweken. Naar de „Post" onder voorbehoud meldt, zyn 183 onderofficieren van de vuurwerkers- school te Berlyn by nacht naar Maagdeburg overgebracht. Het heet dat deze maatregel genomen is, omdat er onder hot personeel socialistische geschriften waren verspreid en de dader niet ontdekt kon worden. Kuslaud. Volgens een bericht in Poolsche bladen is te Kiew een omvan?ryk spionnenproces voor gekomen. Niet minder dan 37 personen stonden terecht wegens hoogverraad. Allen waren aangeklaagd, in het jaar 1892 plannen, door den staf te Kiew gemaakt betreffende de dislocatie van Russische troepen, alsmede plannen voor de verdediging van Moskou, aan Oosteüryk verraden te hebben. Na tweo jaren in preventieve hechtenis te hebben door gebracht, zyn zy thans veroordeeld, de voor naamste beschuldigde, een ollicier Kwiatkofski, tot levenslangen dwangarbeid in Siberië, acht anderen eveneens tot verbanning, maar van kortoren duur, en de overigen tot dwangarbeid van twee tot twintig jaren. Telegram mo ii» SHANGHAI, 1 Oetöbèl'. Prins Kung, oom van den keizor, die sinÜ3 Vele jaren uit den dienst en in ongenade is, wordt by keizerlyk besluit benoemd tot president van het depar tement van buitenlandscho zaken, Tsungli- Yamen tot president van den raad der admi raliteit en medeleider van de oorlogsoperatiön naa6t Li Hung Chang. Do schoonvader van den keizor, Sung Kwei, zou met 5000 uitge lezen mantsjoo soldaten vertrokken zyn naar Shan-Haikwan, het begin van den heerwog naar Peking. Een corps van 25,000 soldaten wordt binnonkort uit Kashgar te Peking ver wacht. Een troep van 25,000 soldaten, door Europeanen afgericht, zyn gezonden om Peking te beschermen en zyn te Tung Chow by Peking gelegerd. TIENTSIN, 1 October. Aan vreemdelingen is uit Peking de waarschuwing gericht, zich niet naar de hoofdstad te begeven, daar de weg vol soldaten is, die vyandig jegens Euro peanen zyn gezind. Vele Britsche ingezetenen te Peking zyn aangevallen, o. a. de tolk van het gezantschap. LEIDEV, 1 October* Thermomoterstandgisteravond om 3 uren 8° C. 46.4° Fahrenheit; hedenmorgen ora 8 uren 8° C. 46.4 F.; 's middags om 12 uren 12.5° C. 54.5' F.; 's namiddags 4 uren 13° C. 55.4° F. De dag van heden, 1 October, waarop dr. D. Doyer herdenkt dathy 25 jaren geloden het ambt van buitengewoon hoogleeraar by do geneeskundige faculteit aan de Loidsche universiteit aanvaardde, ging voor den jubilaris, die vervolgens by koninklyk besluit van 24 Januari 1877 tot gewoon hoogleeraar in de oog- en oorheelkunde werd benoemd, geens zins onopgemerkt voorby. Reeds eenigen tyd geleden had zich eene commissie van oud- en tegenwoordige leer lingen gevormd, om hunnen gewaardeerden leermeester by deze gelegenheid een huldebiyk aan te bieden. Die commissie bestond uit de heeren dr. R. R. Byisma, te Middelburg; dr. L. Ver mande, te Wageningen; dr. W. Pauw, officier van gezondheid Ned. Indiö; dr. H. Van Anrooy, te Rotterdamdr. J. A. Römer, te Leeuwarden dr. J. Hocko, te Nymegen; dr. L. M. H. C. Werndly, te Dordrecht; dr. W. De Jong, te Leiden; J. Waller Zeper, arts, te Leiden; M. H. Knoch, te Leiden (Ziekenhuis) en A. H. Oort, praeses van de medische faculteit. Zy maakte heden namiddag te twee uren hare opwachting ten huize van den jubilaris, om zich, ook namens tal van andere vroegere en huidige leerlingen, die hunne bydragen schonken, van hare taak te kwyten. Namens de oud-leerlingen werd daarby het woord gevoerd door dr. R. R. Byisma, uit Middelburg, en namens de tegenwoordige leerlingen door den heer I. Alma, vice praeses van de medische faculteit, wegens ongesteld heid van den praeses. Het aangeboden en door den jubilaris met de meeste erkentelykheid aanvaarde huldebiyk bestaat in een kostbaar schildery van den bekenden meester Roelofs. Verder kwamen den jubilaris gelukwenschen namens den Academisch9n Senaat de rector- magnifleus en de secretaris, de hoogleeraren Van der Lith en Martin; de voorzitter van de medische faculteit; de praeses en de vice- praeses van het Collegium van het Studenten corps; alsmede curatoren, hoogleeraren en eene breede ry van personen, zoowel van hier als elders, die aldus onzen hooggeachten stadgenoot van hunne belangstelling in zyn feest deden biykon. Als zichtbare bewyzen daarvan getuigden ook de fraaie bloemstukken, welke den jubi laris werden vereerd. Hedenavond om vyf uren wordt hem in het hotel „Du Lion d'or", van den heer J. A. Smulders, aan de Breestraat, door een der tigtal oud leerlingen en vrienden een diner aangeboden. Voor de hem door hot Studentencorps aan geboden serenade hoeft hy bedankt, evenals de hoogleeraaren Fruin en Oppenheim wegens hunne benoeming tot commandeur en ridder in de ordo van den Nederlandschen Leeuw. Beroepen is te Grootegast en Doesum by de Ned. Herv. Kerk de heer M. A. Van Rhijn, candiclaat te Katwyk aan den Ryn. Academie-nientva, Leiden: Heden is met goed gevolg af gelegd het candidaats-examen in de god geleerdheid, lste gedeelte, door den heer A. H. Schol te; het candidaats examen in de godgeleerdheid, 2de gedeelte, door den hoer P. H. Kapteyn; het eerste natuurkundig examen door de heeren L. F. Van der Sman en L. Backer Overbeek. Beursbericht. Amsterdam, 1 October. Russen waren heden zeer flauw op Parys. Schiedam, 29 Sept. Moutwijn: officiëele noteering bij do makelaars 5.25, (uy den Brauderabond f 4% a f Jenever f y 25, id. Arnet. f 10.75. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 71 jaren, na een langdurig en smarteiyk, doch geduldig lyden, onze geliefde Echtgenoot© en Moeder, Mejuffrouw ALETTA MARIA VAN DORP geb. Van Hoorn, weleer Wed. van den Heer J. W. FILIPPO Jzn. F. VAN DORP. G. VAN HOEKEN-Filippo. P. J. VAN HOEKEN. A. M. ESSELINK - Filippo, te Sliedrecht. G. W. IJ. ESSELINK v. d. m., Ie J.M BREUKELAAR, Filippo, te Bodegrave, J. BREUKELAAR v. d. m. C. FILIPPO, te Hazerswoude. C. FILIPPO Van Wijngaarden. Leiden, 1 October 1894. 6372 17 De Heer en Mevrouw VAN GELDER Van de Water betuigen hunnen dank voor de vele bewyzen van deelneming, by het overlyden van hunnen Vader ondervonden. Leiden, 1 October 1894. 6358 5 Het personeel der Kleurselfabriek van de firma BACKER Co., alhier, betuigt by dtze zyn oprochten dank voor de verrassingen en het aandenken, ontvangen van den vorigen Patroon den Heer C. H. BACKER on van zyn tegen- woordig6n Patroon den Heer W. A. OUDS HOORN, by het 12'/i jarig feest van den oudsten Knecht DIRK GARRER; met de verzekering, dat een en ander op hoogen prys wordt gesteld. 6357 10 Zy, die iets te vorderen hebben van de ondergetee- kendo, worden beleefd ver zocht hunno Rekeningen in te dienon vóór den löden dezer. 6369 Wed. R. DO/Y. Tegen November wordt gevraagd, tegen goed loon, in een groot gezin: oeueflinke,sterke die ook kan koken, van den P. Godsdienst, mits van goede getuigen voorzien, anders onnoodig zich aan te melden.. Tevens een MEISJE van omtrent 16 jaar, niet ouder, voor halve dagen, ook sterk, van den P. Godsdienst en van goede getuigen voorzien. Te bevragen onder No. 6315 aan het Bureel van dit Blad. 12 De BURGEMEESTER van Llssc maakt bekend dat op de Kermis aldaar, welke zal gehouden worden in de week van 7 tot en met 14 October a. s., geene Kramen of Spellen zullen worden toegelaten, indien de eigenaars of gebruikers niet in het bezit zyn van een of meer bewyzen, dat zy zich ge durende de laatste zes weken niet hebben opgehouden in gemeenten, waar oene besmet- telyke ziekte heerschte. Voorts dat geene orgeldraaiers, liedjes zangers, planeettrekkers en dergelyken, als mede slagmachines, zullen worden toegelaten, maar streng worden geweerd. De Burgemeester voornoemd, 6360 16 VON BÖNNINGHAUSEN. Weder voorzien van eerste soort versche Haring, gemarineerde Haring en Haring-Salade. 6356 7 een net Burgermeisje, van den P. G., 13 jaar oud, voor huiselijke bezigheden. Brieven aan bet Bureel van dit Blad onder No. 6363. 6 Ingelanden worden herinnerd dat op 1*. October 1894 zal verschynen de Kaatste termyn van het Iiynlands bunder- geld over 1S94, en tevens verzocht om, ter voorkoming van kosten, het nog ver schuldigde spoedig te voldoen ten kantore van den ondergeteekende. VERSTER VAN WULVERHORST, 6266 12 Rentmeester van Rynland. Door omstandigheden Ter over nn "Ting aangobode-n: eene TAPPKUEJ SLIJTERIJ met ver- guonlcg, in uut contrum der stad, die een burgerbestaan oplevert. 6 Brieven onder No. 6355 aan het Bur. v. d. BI. een Burgerwoonhuis, gelegen op de Hooi gracht, met een achteruitgang, uitkomende aan de Middelstegracht of den Middelweg. Aanbiedingen worden ingewacht aan het Bureel van dit Blad onder No. 6359. 7 afgehaald 60 Ccnls, thuisbezorgd C5 Cents per H.L. Bestellingen worden aangenomen: Oranjegracht No. dl en No. 5 8. Aanbevelend, 6362 7 19. J. BLOJllNESTEIN. Bil C. HILL.EBRAND, te Uoogmvde, zullen O October plaats hebben de Volks, vermakelijkheden, bestaande in: Itlng- rjden gepnard, Sleutcltrekkcn, Slof- loopen, Turfrapen en Tonkncppclen, om fraaie Prijzen, opgeluisterd door Muziekvereenigirig. 6365 10 is iiet van 11et Kleinste Prys, welke op ieder Lot gewonnen moet worden, is 14-15. 0882 24 benevens talrjke andere prflzen. GARANTIE FONDS en RESERVE FONDS gedeponeord by de NEDEItlAXDSCIIE BWH. beeft hare TIHELSOOKTËIV verkrygbaar gesteld by den Heer Haven 34, Lelden. 5730 9 der z(jn zonder prysverhooglng en op de zelfde conditiën verkrygbaar by II oogewoerd Ü2 1> alwaar Pryscouranten gratis verkryg baar zyn en de groote Monsterboeken steeds ter inzage liggen. 6366 20 Op Vrydag den 5den October 1894, des namiddags te 2 uren, zal in het Café van den Heer VEILBRIEF, aan de Langebrug, No. 39, worden AANBESTEED: Het bouwen van een perceel, bevattende 2 Beneden- en 2 Boven- hulzen, op een terrein aan den Wit ten Singel (Vreewijk). De teekeningen en het bestek liggen ter inzage en overneming ter plaatse van de be steding, terwyi de aanwyzing in loco zal plaats hebben op Dinsdag den 2den October 1894, des voormiddags to 11 uren. Verlangde inlichtingen worden Inmiddels gegeven door den Architect W. F. VAN DER HEIJDEN, 6267 20 Doezastraat 43, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 3