ingezonden. koloniën. de gevel versierd is mot bas reliefs, aan het steenhouwersbedryf ontleend, en medaillons mot de busten van do patroons van het gilde. Nog menig interessant gebouw in deze stad levert bezienswaardige details op; minder is dit het geval te Ylissingen, waar alleon de ronde toren, welke onder leiding van den heer Frederiks gerestaureerd is, bezichtigd word, terwyl overigens alleen fraaie bouw werken uit dezen tyd werden bezocht, als het station, het Stadhuis, een gobouw uit de vorige oeuw, de Boulevard, enz. Meor interessant voor bouwkundigen is een bozoek aan Vore, eeno vervallen grootheid. Als men deze stad nadert, krijgt men reeds don indruk by het zien van den kolossalen toren en kerk, dat deze overblijfselen zjjn van eene eertyds groote en bloeiende plaats. Deze groote kork, destijds een fraai gebouw uit den bloeitijd der gothiek, is door Napoleon op de meest bruske wijze in verdiepingen gedeeld en tot kazerno en arsenaal ingericht, zoodat het goheel den indruk geeft van een kolossaal pakhuis; alleen uit do aanwezigheid van fragmenten van kolommen en grond- bogen van gewelven in het gebouw on het karakter eer buitengevels kan men de vroe gere grootheid van het gobouw afleiden. Men is er aan begonnen gedeeltelijk verdiepingen uit te breken en het geheel voor ondergang te herstellen. Van goheele restauratie zal waarschyniyk wel nimmer iets komen, daar het oude koor voldoende als kerk dienst doet. Vere bezit ook een zeer merkwaardig stad huis, gebouwd door bovengenoemde kunste naars familie. Een fraaie renaissance-toren en slanke hoektorens versieren dit fraaie bouw werk. In dit stadhuis wordt de merkwaardige boker, oen geschenk van koizor Maximiliaan, bow aard. Nog bevindt zich in de nabijheid van do kerk een merkwaardig overblijfsel uit vroegoren tyd, namtlyk eene groote overdekte citerne (regenput), welke voor roemeen gebruik dienstbaar is gomaakt. Om do merkwaardige overeenkomst aan te toonen mot genoemde stadhuizen te Middelburg en Yere, besprak de heer Jesse nog evon hot itadbuis te Brussol en gaf ten slotte nog sonigo reisindrukken uit de laatste dagen by 4jn bezoek aan Brussel en Antworpen. In het '»y zon der noemde hy de omgeving der Placo /erte te Antworpen (de Cathedraal, hot stad nuis en de giloehuizen), om te eindigen met ïonigo oogenblikken stil te staan by de fraaio ait oering van de wyk Oud Antwerpen op de tentoonstelling aldaar. Na dankzegging door den Voorzitter wordt iveigegaan tot de huishoudeiyke werkzaam- loden en als lid aangenomen de heer P. T. C. Marks. Vóór de vergadering was het plaatwerk „Dekorative Vorbilder", afgestaan door den hoer Van Achterborg, bezichtigd. v. D. LOMBOK. By het Ministerie van Koloniën is 30 Sep tember van den Gouverneur Generaal het navolgende telegram ontvangen: „Gisteren zyn vier poori's (vorstenwonin- gen) te Mataram na beftigon tegenstand geno men; één daarvan is bezet en versterkt. „Gesneuveld zyn één officier en elf min dere militairen; zwaar gewond één officier en dertig mindero militairen; licht gewond drie officieren en vijftien mindero militairen (wier namen, voor zoover reeds bekend, later zullen worden gepubliceerd). Teruggo tracht is een verloren veldstuk met voorwagen en twoe sluitstukken. „Aan de zyde der Balif-rs is een groot aantal lykon; by het kruispunt by Mataram alleen zyn er 67 aangetroffen Do „N. Rott. Ct.", „Tel." en „Hbl." ont vingen het navolgendo telegram uit Batavia: Zaterdag is Mataram na een hovig gevecht Ingonomen. Onze troepen houden nu alle paloizen bezet en heroverden een stuk ge schut. De vyand heeft zware verliezen geloden. Aan onze zyde z(Jn gesneuveld de luitenant VALKENBURG en twaalf manschappen; ter- wyi zwaargewond werden luitenant BROEK MAN en dertig manschappen. Licht gewond werden majoor VAN BLOM MESTEIN, de luitenants GRANPRÉ MOLIÈRE cn GROOTENBOER en achttien minderen. Een telegram aan het „Nieuws van den Dag" luidt als volgt: Te 4 uien begon de aanvalhet 2de bataljon ten Noorden, het 6de ten Zuidwesten, hot 9Je ten Zuiden van Mataram optrekkenLiet 6de er het 2de bataljon vonden heliiguu i stand. Aan beide zyden werd ouvers.iagi vochten; muur na muur uio:st gt-o^uieu worden. To 12 uren gelukte het aan de 4de com pagnie van het 9de bataljon, onder den overste Scheuer en kapitein W. G. A. C. Christan, de eerste poori (vorstenwoning) binnen te dringen. De Amboineezen van het zesde bataljon hadden de zwaarste verliezen. In het geheel: negen dooden, waaronder de 2de luit. A. Valkenburg. Zwaar gewond vyf en dertig, waarby de majoor A. A. v. Blommenstein in den voet, de 2de luit. H. G. E. Granpré Molière in de zyde, de 1ste luit. W. P. Broekman ernstig in den ruggegraat. De verliezen des vyands zyn enorm. De vyand heeft de sterkten heldhaftig verdedigd, na vrouwen en kinderen omgebracht te hebben. Het Gde bataljon biyft als bezetting achter. Morgon volgt do aanval op de oostzydö van Mataram. Deze tjjdingen zullen zeker alom in den lande met biydschap worden vernomen. Daar door blykt voorgoed de onjuistheid der ge ruchten, welko dozer dagen te Batavia in omloop waren, dat weer onderhandelingen waren aangeknoopt met de Baliörs, daar de inneming van Mataram te moeilyk werd ge acht. Het westeiyk gedeelte dezer plaats be vindt zich reeds in onze handen. Höden volgt do aanval op het oosteiyk gedeelte. Moge ook doze onderneming onzer dappere soldaten met good gevolg bekroond worden! Mataram is de zetel van een der Balineesche vorsten, die Lombok aan hun gezag onder wierpen. De plaats ligt niet zoo boel ver van Ampenan, do reeds meermalen genoemde landingsplaats aan de westkust van het eiland. Mataram bestaat uit twee gedeelten, een westelijk en oostelyk deel, door eene tusschen- ruimto van elkaar gescheiden, maar door een goeden weg verbonden. In het westelyk ge deelte bevinden zich de paleizen der vorsten, waarvan de meeste reeds zyn ingenomen. Een dezer poeri'a werd versterkt en bezet, ten einde als steunpunt te dienen voor den aanval tegen het oostelyk gedeelte dor plaats, die vermoedelyk heden zal plaats hebben. Dat do verovering van Mataram niet licht zou vallen, was, aldus scbryft do „Tel." verder, te verwachten. De Baliérs verdedigden hunne veste met groote hardnekkigheid en zells werden eerst de vrouwen en kinderen omge bracht. Vandaar, dat niet alleen de verliezen cl es vyands zeer aanzienlyk waren, maar dat de bestorming ook aan onze zyde vela offers eischte. Do luitenant H. Valkenburg sneuvelde op 26jarigon leeftyd, en met hem violen een twaalftal manschappen, terwyl luitenant Broek man met 30 soldaten ernstig werd gewond. Luitenant W. P. Broekman werd in 1887 tot tweeden luitenant bevorderd en is 28 jaren oud. Hy verwierf reeds voorheen het eere- tocken voor eervollo vermelding in den stryd. Luitenant Valkenburg werd in 1891 tot tweeden luitonant aangesteld. Tot de licht gowonden behooren majoor Van Blommostein en de luitenants Grootenboer en Granpré Molière. D-j overwinning, welke onze troepen behaalden, werd dus ook nu weer duur gekocht. Volgens een der telegrammen uit Batavia leden do Amboineezen de zwaarsto verliezen. Amboina is een der oilanden, behoorende tot do groep der Molukken, en is bekend wegens z(jno strydbaftigo bevolking. Ook by den oorlog in Atjeh hebben de Amboineezen zich meer malen onderscheiden. In zyne schetsen uit den At joh oorlog gewaagt de luitonant J. P. Schoemaker met grooten lof van „ouze Amboi neesche soldaten". „Ruim 13 jaren" - schrijft deze officier - „hebben de Amboinoesche soldaten te Atjeh gestreden. Menige schitterende bladzyde hebben zy toegevoegd aan do krygsannalen van hot Indische leger. Do Militaire Willemsorde, die het vaandol van hun corps versiert, is eeno koninklyko belooning, die meor zegt dan woorden. Ja, mot recht kan men de Amboi noezen onze trouwste en dapperste inlandsche troepen no9men. Door de Atjobors zeer ge vreesd, werden hun transporten en patrouilles zelden aangevallen. Een Atjehsch hoofd Toekoe Moeda Baïd noemdo dit corps het Luouwen- Bataljon". „Do goede hoedanigheid van den Amboi nees" zegt de officier verder „welko vooral gedurende den Atjeh oorlog ton dui deiykste gobleken is, geeft het bestuur aanleiding dezen landaard by het Indische leger niet alleen to behouden, maar ook uit to breiden, waarvoor sinds kort eene som op do begrooting is toegestaan van f 75,000 Mogon de nieuw aangeworven Amboineozen het voetspoor volgen van hunne dappere voor- gangors, opdat ook zy eenmaal het sietaad uitmaken van het Indische leger". Te oordeelen naar do tot dusver bekende berichten over den stryd, hebben ook nu do Amboineezen den goeden naam, dien z(j ver- wiorven, gehandhaafd. Na dit aanvankeiyk succes, door onze troe pen bohaald, bestaat er alle reden om te ver wachten, dat ook hot oostolyk doel van Ma taram, en daarmede Tjakra Negara, weldra zal veroverd worden. Dan bevindt zich althans de zetel van den machtigste der Balineesche vorsten In onze handen. Wellicht, zegt de „Tel.", komt dan ook weldra de tyding, dat do Balineezen, na deze welverdiende tuchti ging voor het gepleegde verraad, van verder verzet afzien en zich voreenigen met de voorwaarden, hun door ons gouvernement gesteld. In het vorig nummer maakten wy gewag van een te Maastricht ontvangen brief, eenige dagen voor den overval verzonden door een officier, die aan de Lombok expeditie deelnam. In dien brief moeten zeer krasse dingen over het beleid van de aanvoerders voor komon. In dat schryven moet reeds gezegd worden „Wy liggen hier in een open bivak onder het vuur van de versterkte steden, van waar de vyand ons als musschen kan doodschieten. Eene catastrophe kan niet uitblyven." Dat de officieron en de troepen lang niet op hun gemak waren, althans het gevaar inzagen, blykt nog uit denzelfden brief, waarin gezegd word dat men (een paar dagen voor den overval) den geheelen nacht met het geweer in den arm bleef en verder dat eens in een stikdonkeren nacht het bivak werd opgebro ken, zoodat do soldaten niet wisten waar ze waren of wat ze deden. In dienzelfdon brief wordt evenwel ook gezegd dat zoowel by officieren als soldaten, hoewel allen het gevaarlyke der positie kenden, geen zweem van angst, onrust of vrees was te bespeuren. De geest was uitmuntend en de moed ongeschokt, niettegenstaande men gevoelde dat men voor een groot, maar nog onbekeDd govaar stond. Regeeringstelegram. By het Departement van Koloniën is heden van den gouverneur generaal het volgend telegram ontvangen: Heden zyn de werkzaamheden tot ver sterking onzer stelling in Mataram voortgezet. De troepen werden daarby niet door den vyand verontrust. Alleen werd een peloton by de verkenning van een munitie magazyn in eene nauwe gang door den vyand be schoten. Daarbij zijn tweo officieren en twoe Euro peesche fusseliers gesneuveld; een officier en vier Europeescho minderen zwaar en vyf Europeesche minderen licht gowond. Weder is uit Mataram een veldstuk met voorwagen teruggebracht. Nieuwe bewapening van tie landmacht. Do Regoering heeft by do Tweede Kamer eene suppletoire begroeting van oorlog voor 1895 ingediend, waai op uitgetrokken zyn: f 2,097,800 als eersto termyn van aanschaffing of aanmaak van geweren van 6.5 mMenz f 180,000 als eerste termyn van aanschaffing van nieuwe patroontasschen en geweorriemen en f 150,000 als eerste termyn van oprichting van eene patroontabriek, alsmede van werk plaatsen voor draagbare wapenen en voor ernst vuurwerk. Uit do Memorie van Toelichting blykt dat hot nauwkeurig beproefde klein kaliber geweer de uitstekende eigenschappen van het vuur wapen heeft aangetoond, het stelsel Mannlicher. Het plan bostaat om do werkplaatsen van Dolft binnen de steiling van Amsterdam te doen overbrengen en daarin mede te begrypen de overige werkplaatsen voor ernst- vuurwer ken, waardoor aan eeno reeds lang erkende behoefte dor defensie zal wordon voldaan. In het geheel zyn bcnoodigd 140,000 go- weren en karabynen, een eerste voorraad van 400 scberpo on 40 losse patronen per geweer of karabyn voor de dagt-lyksche behoefte van hot leger, cn 116,000 patroontasschen en geweorriemen. Alles te zameh zal (voor zoovor de kosten van do oprichting der nieuwe werkplaatsen voor rekening van Oorlog komen) ƒ9,000,000 kosten; maar aanvankeiyk heeft men slechts te rekenen, met inbegrip van eonigo reserve, op de voorziening in het noodige voor 52,000 geweer- en karabyndragenden van het leger en op het vestigen van de werkplaatsen binnen de stelling van Amsterdam. De kosten daarvan worden gesteld op f 5,000,000, over 2 jaren te verdoelen, waarvan ten laste van 1895 hel cyfer van f 2,427,800 en voor 1896 f 2,572,200 De verdere aanschaffing van wapenen en patro nen zal dan na 1896 geleidolyk zyn voort te zetton en over twee jaren te verdoelen. Gemengd Nieuws. Aan detelephoon alhier is aan gesloten onder No. 60 de heer II. C. Juta, Hoeren gracht. Do politio alhier hoeft proce8 verbaal opgemaakt tegen een onder Leider dorp wonend muisje, dat, valscheiyk voor gevende belast to z|Jn met de inzameling van golden voor de Kerstfeestviering van Zondags scholen alhier, van verschillende personen in en naby deze gemeente golden baJ weten te verkrygen, die z|j ten eigen bate verbruikto. Hot bleek dat zy geheel onbekend by do besturen dier scholen was. Verder is proces-verbaal opgemaakt tegen een mede niet albier wooenden jongen man, die van een oogenblik, dat hy in eene kamer van oen bewoner alhier was allocn gelaten, gebruik gemaakt had om een horloge met kotting weg te nemen, welk oen on ander hy in zyne woning verborgen had, doch door do politie zynvr woonplaats in beslag ge nomen is. Het aantal bezoekers van 'sRyks Academietuin alhier bedroeg gedurende de maand Sept. 1005. Van 1 Januari af werd deze inrichting door 7783 personen bezocht. De heer C. H. De Jong, schoen fabrikant en lederhandelaar alhier, is op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen met de bronzen medaille bekroond. Het personeel der kleurselfabriek van de firma Backer Co., alhier, werd gisteren aangenaam verrast door eon smake- Jyk middagmaal, enz by gelegenheid dat de oudste knecht Dirk Garrer 12 jaar in die fabriek is werkzaam geweest, zoo tot genoegen van zyn vorigen patroon den heer C. H. Backer, als van zyn tegenwoordigen patroon den heer W. A. Oudshoorn, die heden deze fabriek juist één jaar, met het beste succes, heeft ge dreven. Als bewys van tevredenheid over zyne trouwe diensten ontving de jubilaris van den vorigen patroon een zilveren horloge-ketting en van zyn tegenwoordigen patroon een zilve ren remontoir-horloge, boide met inscriptie. 0G y 8", de bekende aardappel® n- meter van den heer Boon, aan het Levendaal alhier, heeft Zaterdag namiddag wederom (dit was nu reeds de vier en veertig-te keer) het genoegen gehad een drenkeling, en wel uit het Levendaal, te redden. Op het geroep van „holp, helpwas het deze oude bekende, die zich te water begaf en den jongen op den vasten wal bracht. Men kent Falb, Rudolf Falb, den bekenden weervoorspeller, wiens voor zeggingen, zoo zy ni9t altijd uitkwamen, toch heel vaak bewaarheid werden. Deze heeft thans zyn9 denkbeelden omtrent het weer, dat wy zullen hebben in de nog volgende maanden van dit jaar, openbaar gemaakt, allereerst wat 't begin van Oct. betreft. Ofschoon er meer regen zal vallen dan in September, zal October over 't algemeen toch ook weer eene reeks van mooie dagen geven, die echter vaak door des to heviger regenbuien Zullen worden afgewisseld. Deze maand is die der uiterste tegensf Hingen. Van 1 5 OctoberDe regen zal in ver- gelyking met do voorgaande dagen iets toe nemen, en vooral op don 2den en 3den October zal er op enkele plaatsen veel regen vallen. Het weer is, naar den tyi gerekend, vrij kool en soms stormachtig. In hot hooggebergte kan men hier en daar op sreeuw rekenen Ook onweer zal men op sommige plaatsen hebben, vooral op den lsten October. Later zal het weer wat warmer worden. Van 6 S October. Na een paar mooie dagen neemt de regen weer toe; de tempa- ratuur daalt; in het zuiden van Midden-Europa kan men rekenen op nachtvorsten. Op eenigon afstand zyner woning geraakte de landbouwer P., te Waddingsvoen, met paard en al te water. Ofschoon alles heel spoedig op het droge was gebracht, stierf het paard terstond. Dit drama werd in ongeloofiyk korten tyd afgespeeld. De "Waddingsveensche amazone, die in haren overmoed eon jongeling in do vaart wierp, zal zich Donderdag a. s. voor den rechter aangaande die handelwyze moeten verantwoorden. By hot lossen van oen waggon haver aan het station te Zegwaard had de werkman J. K. het ongeluk van een wagon te vallen; hy bekwam daarby zware hoofd wonden. De heer lieidt, arts, verleende direct hulp. Het mond- en klauwzeer breidt zich te Sassenheim ook meer en meer uit. By den eersten koppel vee, van den land bouwer P Ciggaar, waar de eerste ziekte in die gemeento is goconstateerd, is ze thans geweken. Hoe het mond- en klauwzeer zich te Wad dingsveen onder het veo uitbreidt, kan blijken uit hot feit, dat reeds honderd zes en vyftig borden mot dc bekende waarschuwing door den timmerman De R. zyn geleverd. By oen landbouwer iu de gemeente Zottermeer zyn 1.6 runderen, lydende aan mond en klauwzeer, in beslag genomen, omdat de bedoelde dieren zonder de dispensatie uit de besmetteiyke weide onder de gemeente Stompwyk naar de gemeente Zoetermoer waren overgebracht. De Hooge Raad verwierp heden h« t cassatieberoep van een boerenarbeider te Uithoorn, tot. vier jaren govangenisstraf ver oord eel d wegens diefstal met braak. Een stukadoor te 's Gravenhage, werkzaam in een buis boek Bazarlaan en De Ruy ter-straat aldaar, had Zaterdag het onge luk uit eeno derde verdieping van dat huis te vallen. Hy werd in het ziekenhuis opgenomen, alwaar hy eenigen tyd later overleed. Te Varik, by Tiel, brak gisteren oen hevige brand uit in de woning van M. Van Louden. Plet vuur verbreidde zich zóó snel, dat bet geheele perceel met schuur spoe dig in do vlammen opging. Alles was togen brandschade verzekerd. De beruchte Rozenmarps- of Vildersgas te Nymogen (waar do moord op den Scheveningschen weesvader plaats had) zal vooi hot publiek verkeer worden afgesloten. Gisteren heeft te Argenteuil, by Parys, de roeiwedstryd plaats gehad om het kampioenschap van Frankr|jk over 2500 meter. Volgens eene particuliere depeche was de uitslag al Jus: 1. Do Maret, 2. Doltour, 3. J. J. K. Ooms. [Volgons een telegram van den Paryschen correspondent van het „Hbl." was de uitslag echter eonigszins anders. Het luidt: 1. De Maret (van de vereeniging „la Marno") in 8 min. 39 sec.; 2. Deltour („Castillon") in 8 m. 42 sec.; 3. Jansen (een te Parys wonend Hollander, lid van de „Rowingclub") in 8 min. 59 sec. Ooms, die in den eindwedstryd derde aankwam, werd gedisqualificeerd, omdat hy een der deelnemers had gehinderd. Het weder was fraai, er stond tamoiyk veel wind op het water.] Schilling en Lepron, die mede aan den wedstryd deelnamen, zyn door den heer Ooms geslagen. De beer Schilling won verleden week Zondag op den Amstel het kampioenschap voor Nederland. De heer Ooms verkeerde nog steeds in minder gunstige conditie wegens de malariakoortsen, waarmede hy voor vier weken uit Amerika is gekomen. Ook had hy nog weinig kunnen traineeren. De beer Ooms zal morgen-, Dinsdag-avond, te Amsterdam feestelijk worden ontvangen door de leden van „Neptunus". Mijnheer de Redacteur De schryver van het ingezonden stukje in het „L. Dagblad" van 1 Oct. jl., „IJ", heeft my blykbaar niet goed begrepen. Niet ómdat er van Defregger's schilderijen reproducties bestaan, kan deze volgens anderen en my geen artist zyn, doch zijn werk zelf is zoo ongevo3ld, dat hy o. i; niet onder dei „groote kunstenaars" behoort to worden ge-- rangschikt. Met het feit, dat in „IJ's" kamers photogra- phieön hangen naar doeken van Mesdag, Israëls en Maris, wensch ik ZEI welgemeend geluk; zy zullen een sieraad der vertrekken vormen. Indien echter Defregger onder „die andere schilders" begrepen is, zou ik den heer „IJ", ernstig in overwoging willen geven deze photo's liever in een afzonderlijk album of eene porte feuille te plaatsen. C. V. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerete huwelijksafkondiging van 30 September. J. Arkeveld w. 63 J. en A. M. Van Vliet w. 52 J- LI88E. Gob ore d: Petrus, Z. van J. Wassenaar on M. C. Janeen. Alula Johanna, D. van J. Van don Bareelaar on A. Gordijn. Roelof Cornelis, Z. van H A. l akker on A. J. De Regt. Overleden: Jo!iaDnes Van Aalst, eclitg. van P. Vcldhuijzcn, 71 j. Maria Van SehootOD, wed. van C. Va-i Dijk, 70 j. SASSENHEIM. Go boron: Maria Jacoba, D. van Jacob Rhijnsburger en C&tharina Roosa. Overleden: Leenden De Groot 64 j., weduwn. van KlaziDa Weepmans. Ondertrouwd: Gerard Krujjfl 80 j. met Helena Oatharina Voretius 29 J. VOORSCHOTEN. Ouboren: Jacobus Johannes, Z. van Johannes Toledo en Catharina Huisbuis. Familie berichten uit verschillende bladen. Gehuwd: W. G. Timmermans cn E. M. ZijlmaDS, Haarlemmermeer. Bevallen: E. H. M. PatijnDe Jonge Z., Den naag; Baronesse Va i Waeaeöacr van Caiwgck Z., Hattem; W. C. F. Van Hasselt Spiering Z.,Z«ollo; P. C. Key Rouffaer D. Haarlem; M. Schilder ng Van Silfhont D., Oo^terbeok; L. HoogondjjkViseer Z-, Den Haag; T. Mnnesea—Ruardi D., Purmerend. Overleden: Wed R. J. A. Kallenberg van don Bosch—Van Lelyveld 71 j., Dej HaagA. F Oostor- 1 nd V. 25 id.; W. Wagentreiber m. 25 j., Rotter dam; B. H. Koels m. 88 j., Arnhem; K. Was M. 60 j., St.-Maartensdyk; F. W. Cordiog M. 78 j., Nebraska; wed. G. Dc R:ddLr Jr.Taams, 75 j., Oostzaan; F. J. Tor Beek M. 45 J„ Muiderberg; M. O. Mcenderink— Verweij. 81 j., Utrecht; M. A. O. BloemersMynard, 73 J., Doesburg; J. F Van der Voot M. 43 j., Haarlem; K. Goezinnon V. 76 j., Rrjp. BATAVIA, 29 en 30 Augustus. Biykens van don militairen commandant ter Sumatra's "Westkust onder dagteekening van 23 dezer ontvangen telegraphisch bericht, is de colonne van Silaboehan den 21 sten t. v. to Singkel teruggekomen, terwyl ter eerstgenoemde plaats geen vyand werd aan getroffen. Door den Gouverneur van Sumatra's West kust is onder dagteekening van 27 dezer geseind dat volgens berichten uit Tapanoeli het bekende priestcrhoofd Singa Mangaradja in de bovenstreken van Singkel zou zyn om belasting te innen, en dat hy circa 150 Atjehers (vermoedoiyk meerondeels Gajoes en Alas) by zich moet hebben. De militaire comman dant en de Gouverneur zouden 28 éezér per kustboot naar Sibog.», Baros en Singkel ver trekken en per „Valk" vóór 8 September a. 8. te Padang terugkeeren. De eisch van het openbaar ministerie te Makassar in zake Vorstman (drukpers- delict) is drie dagen gevangenis, betaling van f 500 boete en de kosten van het geding. Dc LomboU-cxpcdltfle. Door tusschenkomst van don resident onfc vingen de Bataviascho bladen op 29 Augustus hiervolgend regeeringstelegram Een nader van generaal Vetter ontvangen, telogram meldt het volgende: De colonne onder overste Van Lawick van Pabst, van Batoe Klian naar Tjakra Negara teruggekeerd, is by do overgangen van de Babak en de Narmada met don vyand slaags geweest, wist Negara to bereiken met verlies, van één licht gewonde en een muildier. By binnenkomst te Tjakra Negara werd geen schot gelost, doch nauwelyks binnengekomen, werd de troep uit doorboorde muren aller hevigst beschoten. Verder doortrekken evenals terugtrekken onmogeiyk. In den loop van den. nacht en in morgen 28 dezer bereikten ach-, tereenvolgens eenige detachementen Ampenan.. Twee bergstukken gingen verloreD, sluitstuk-v ken werden echter medegenomen. [Hierop volgt de opgave van de gesneuvelden, gewonden en vermisten.] Een particulier telegram aan het „Bat. Nbl." uit Boeleleng, dd. 29 Augustus, meldt het volgende: De colonne Van Lawick van Pabst is terecht. Z(j leed zware verliezen.. Overste Van Lawick van Pabst, kapitein Lind- green en de luitenants Kalff en Kotting zyn gesneuveld. Majoor Hamerster met de luite nants Jansen, A. C. C. Musch en Dr. Janzen zijn terecht. Er zyn uit de colonne 60 min-, deren gewond en gedood. De stukken berg- artillerie zyn achtergelaten, doch zonder sluit-, stukken. (Tweede Tel., 29 Augustus): Eergisteravond pleegden de Baliërs verraad; zy openden een moordend vuur op twee compagnieën van het. 6de bataljon te Tjakra-Negara; den volgenden dag op het bivouak van het 7de bataljon te Mataram, dat met verlies van drie veldstuk ken in de nabygelegen dewa overyld terugtrok.. De colonne Van Byieveldt van Praja ver sloeg den vyand by Balak-brak; sloeg door het versterkte Praja heen en vereenigde zich., met het zevende bataljon; den volgenden dag trok men voortdurend vechtende naar Ampe nan terug en werd dit versterkt. Een klein deel der colonne Van Lawick van Pabst is heden met verlies van twee bergstukken teruggekomen; kort daarna een klein deel der compagnieën van Tjakra. Onzerzyds leden wy ontzettende verliezen^ de achter de muren verscholen vyand durfde, echter niet uit xyne schuilhoeken te komend

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2