N°. 10609. Zaterdag 22 September. A0. 1894. feze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 September. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.10. Franco per post. 1-40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Qfflciëole Kennisgevingen. Nationale militie. KENNISGEVING Burgemeester cd Wethouders t*u Leiden; Gelet op art. 26 der Wot vac den 19den Augustus 1861, betrekkelijk do Nationale Militie (Staatsblad No. 72), zooale zg is gewgzigd Lg de Wet van den 4den April 1892 (Staatsblad No. 56). BreDgen ter algemeene kennis dat het register van inachrgving eu de alphabetiache toaamlijet der in 1891 voor de Nationale Militie ingesohrevencn van den 21ston September tot en toet den laten October e. k. ter gemeeDte-Seoretarie Voor elk tor lezing worden nedergologd. Dat bezwaar tegen register en lijst, bionen den Igd der nederlegging, kan worden ingebracht aan don Commissaris der Koningin in deze provincie, Bchriitelgk op ongozegeld papier, bg den Burgemeester in te lemon. Burgemeester en Wethouder» voornoemd Leiden, F. WA8, Burgemeester. 00 Sept. 1891. E. KIST, Seorotaris. Te Delft is ondershands aanbesteed het leveren van oen hoogreservoir voor den water toren. Het werk is opgedragen aan de Konink lyke Grofsmederij te Leiden voor f 13,750 Onder de onbestelbare en geweigerde Jiostpakketten, welke nog ééne maand na deze aankondiging by het hoofdbestuur der posteryen en telegraphie ter beschikking blyven van de rechthebbenden, om na verloop van dieD ter mijn, voor zooveel zi) niet zyn opgevraagd, te worden verkocht, behoort een, geadresseerd aan A. Bakker, te Utrecbt, 22 Dec. 1893 af gezonden van Leiden. Eenige ingezetenen van bet Dorp Ie Waddingsveen hebben een adres aan den gemeenteraad gericht, om den kastelein Van G. te bewegen de schuur, die aan 't eind Tan bet dorp stond en thans is afgebroken, niet weder op dezelfde plaats te bouwen. Voornamelijk wegens het ruime uitzicht in den Zuidplaspolder, doch ook eenigszins tot verfraaiing van dit deel der gemeente werd dit adres ingediend. De Raad beeft evenwel op dit verzoek afwijzend beschikt. Uit Waddingsveen meldt men ons dat op Woensdag 19 Sopt. de algemeene ver gadering van leden en contribuanten van bet Nourrisse-fonds aldaar werd gehouden. De voorzitter, ds. G. Van der Pot, opende met een hartelijk woord van welkom aan de aan wezigen de vergadering. Uit bet verslag van den secretaris, den keer Van Dort Kroon, bleek dat de Vereem ging 78 leden telt, die in de gemeente woon achtig zyn, 6 ledon elders gevesf"d, 7 contri buanten, alsmede twee personen, die onbekend tvenschen te blyven, doch bet Fonds krachtig feteunen. Voor het eerst werd door do Diaconie der Ned.-Herv. gemeente gebruik gemaakt, om volgens de statuten een afgevaardigde als lid van 't bestuur aan te wijzen. Aan versterkende middelen ten bate van arme kieken werd uitgereikt: 823 liters melk, 2042 Gieren, 686'/, KG. vleesch, 31 flesscben wyn, flesch cognac en 48 fleschjes Stout. De ontvangsten bedroegen ƒ326.76' en de uit gaven ƒ262.59', zoodat er een batig saldo is van 64.17. De beer H. Alblas werd als penningmeester met algemeene stemmen her kozen. Tot leden der finantiêele commissie werden benoemd de heeren C. C. Regt en E. D. Van der Weerdt. Met een toepasselijk woord van dank aan do leden werd de vergadering door ds. G. Van dor Pot gesloten Van harte wenscht hy, dat de Vereeniging onder Gods zegen moge bloeien en dat zi) krachtig moge blijven werken tot heil der lijdenden en beboeftigen. Daartoe riep h(j de hulp in van allen, die by machte zyn het Fonds moreel en finantiéel te steunen. De loting voor de nationale militie lich ting 1895, voor de gemeente Oegstgeest zal plaats hebben te Leiden op Donderdag 11 Oct. a. s., 's namiddags te kwartier voor tweeën. Voor Voorhout zal de loting plaats hebben te Sassenheim op Zaterdag 13 October a. s., te balftwee. De loting voor de nationale militie in de gemeente Aarlanderveen is bepaald op Donder dag 18 October a. s., des voormiddags te halftien, torwyi op Vrydag, den 19den October d. a. v., des voormiddags te tien uren, gelegen beid zal bestaan tot het aanvragen van de noodige bewysstukken tot vrystelling van de nationale militie wegens broederdienst en als te zyn eenige wettige zoon. Het inschryvingsregister der nationale militie over 1894 met de alphabetische naam lyst der gemeente Voorschoten liggen van den 21sten tot den 28sten Sept. a. s. ter gemeente- secretarie voor een ieder ter lezing. Op de negende lyst van de zestiende jaarcollecte voor de Scholen met den Bybel in de .Standaard" komen o. a. voorHalfweg, met een bedrag van ƒ100.30; Boskoop, met ƒ161.40; Nieuwveen, met ƒ53.84'/,. Het gewyzigd ontwerp adre6 van ant woord der Tweede Kamer op de Troonrede luidt „Mevrouw f Hoogelyk waardeerde de Tweede Kamer het voorrecht Uwe Majoateit te midden van de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te zien, tot opening van de gewone zitting der Staten-Genoraal, in naam der Koningin. Voor de gedane mededeelingen omtrent den toestand des Lands en der overzeescbe bezittingen betuigen wy Uwer Majesteit onzen eerbiedigen dank. Ook wy herdenken met diepen weemoed de zware offers, die opnieuw van de krygs- macht in Nederlandsch-Indië werden gevor derd. Terwyl wy deelen in den rouw over het verlies der dappere officieren en man schappen, die hun leven voor het Vaderland hebben gelaten, vertrouwen wy met Uwe Majesteit, dat de eer der wapenen op Lombok, ook na den ondervonden tegenspoed, krachtig zal worden gehandhaafd. Dat de gunstige verwachtingen, die de te velde staande oogst aanvankelyk opwekte, in onderscheidene deelen des lands niet ver wezenlykt zyn, wordt ook door ons betreurd. Wy hopen dat intrekking van de verbods bepalingen, welke den uitvoer van vee naar aangrenzende Rykon beletten, epoedig zal volgen. Met levendige belangstelling vernamen wy de aankondiging der gewichtige werkzaam heden, waartoe wy zullen worden geroepen. Aan de vervulling dezer ernstige en moeilyke taak wenscben wy onze boste krachten te wyden, terwyl wy het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit op onze toewyding een beroep doet, op hoogen prys stellen. Moge de arbeid van Uwe Majesteit en van de volksvertegenwoordiging onder Gods zegen strekken tot het welzyn van ons dierbaar Vaderland! Het antwoord der Koningin-Regentes aan de commissie op het adres van de Eerste Kamer, ter beantwoording van de Troonrede, luidt als volgt: „Myne Heeren! Met genoegen ontvang Ik van de Eerste Kamer der Staten Generaal de hernieuwde verzekering van hare toewyding ter vervulling van hare ernstige en moeilyke taak. „Ik hoop van harte dat Gods zegen op haren arbeid moge rusten. ,Ik verzoek U, Myne Heeren, aan de Eerste Kamer Mynen dank over te brengen voor haar Adres van Antwoord." De Theologische School te 's-Gravenhage van de Christelyke Gereformeerde Kerk vangt aan met 7 studenten, 6 literarische en 2 theologen. Men verneemt dat de Koninginnen nog vóór bet eind dezer maand het paleis „Het Loo" zullen betrekken. De verbouwing aan bet paleis is voltooid; dezer dagen werd het nieuwe post- en tele- graafkantoor, dat geheel naar den oostelyken vleugel is overgebracht, by het net aange sloten. De vrygekomen localiteit is voor parti culier gebruik iugericht, terwyl de bureelen van het domein en van het jacht departoment zich bezyden en boven het nieuwe postkantoor bevinden. Gisternamiddag is baron d'Anethan, Bel gisch gezant, by H. M. de Koning-Regentes in afscheidsgehoor ontvangen en nam hy aan het diner ten Hove deel, evenals baron Van Hardenbroek van 's-Heeraartsberg en Berg ambacht, opperkamerheer van H. M. de Koningin, en baronesse Van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, groot meesteresse van H. M. de Koningin Regentes, jbr. Van Tets, Nederlandsch gezant te Berlyn, en mevrouw Van Tets en mr. Von Weck erlin, Nederlandsch gezant by de Vereonigdo Staten van Amerika. De betrekking van loeraar in de Fran sche taal en letterkunde aan de ryks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Middel burg is te vervullen. Jaarwedde ƒ1899. De installatie van den nieuw benoemden hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen, den heer P. Biesterveld - die wyien den hoogleeraar H. De Cock zal opvolgen zal plaats hebben op 27 Sept. a. e., des namiddags, in de Geref. kerk op den Burgwal, waar de heer Biesterveld alsdan eene rede zal houden. Baron Von Walterskirchen, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Oostenryk - Hongarye, is te 's-Gravenhage aangekomen en heeft zyn intrek genomen in het „Hotel de Bellevue". Naar men verneemt, heeft H. M. de Regentes eergisteren, nadat zy van de plechtige opening der zitting ten paleize was terugge keerd, aldaar den heer Smidt, den vorigen minister van justitie, in byzonder gehoor ont vangen, en kort daarna ook baron Van Dedem, den afgetreden minister van koloniën. Woens dag-namiddag was de heer Tak van Poortvliet by H. M. toegelaten. De oud-ministers gaven door die bezoeken gevolg aan eene uitnoodiging van H. M., die van hen nog geen afscheid had genomen na het nederleggen hunner portefeuilles De gemeenteraad van Rotterdam be handelde gistermiddag de voorstellon van dr. W. B. v. Staveren tot schoolgeld verhooging en het daarop door B. en Ws. uitgebrachte preadvies, dat tot verwerping concludeerde. Uitvoerige discussies werden gevoerd, welke den Raad tot ruim 6 uren bozig hielden. De Wethouder van Ondorwjjs verdedigde op welsprekende wyze het standpunt van B. en Ws. en noemde zelfs de schoolwet- Mackay een zegen voor ons land De voorstellen van dr. v. Staveren wer den verworpen met 25 tegen 2 stemmeD. Vóór stemden de heeren Sleurs en v. Staveren, (de hoer Kraemer was by deze stemming niet tegenwoordig). De overige voorstellen van B. en Ws. wer den alle aangenomen. Het comité van de Internationalo Amst. Bakkery tentoonstelling, zich houdende aan de uitspraak der jury tot beoordeeling der ingekomen ontwerpen voor een diploma, en welke uitspraak luidt: dat geen enkel ont werp ter bekroning is waardig gekeurd, heeft thans eon anderen weg ingeslagen tot ver- kryging van een diploma. De ingezonden ontwerpen zullen a. s. Maan dag, Dinsdag en Donderdag tusschon 1 en 3 uren van het bureau der tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlyt teruggehaald kunnen worden. Dag en uur van de plechtige uitreiking der bekroningen zal spoedig worden bekend gemaakt. Van het oogenblik af, dat het heuglyke bericht te Broda kwam, dat de Koninginnen de stad zouden bezoeken, ontstond ook onder de gemeentenaren eene algemeene beweging om de ontvangst der geliefde Vorstinnon zoo luisterryk mogeiyk te doen zyn: buurtcom- misBiën vormden zich voor versieringen en dezen, geleid door de commissie, door de ge meente benoemd, zal medewerken tot het ver krijgen van een schoon geheel, met eene opge wektheid, geëvenredigd aan de groots eer, die Breda te wachten staat De particuliere secretaris van H M. do Koningin-Regentes, jhr. De Ranitz, heeft reeds eene conferentie gehad met den burgemeester en den gouverneur der Koninklyke Militaire Academie. De lunch zal worden gehouden in do recreatiezaal der Kon. Mil. Academie en wordt door de hooge bezoeksters zeiven aan geboden. HH. MM. zullen aldaar verbly ven tot 3 uren alsdan wordt, der traditie van onze vorsten getrouw, een bezoek gebracht aan het Begyn- hof, en daarna wordt naar de Groote Kerk gereden, ter bezichtiging der graven van Engel hart van Nassau en zyne gemalin. Uit de kerk komende, gaat de tocht naar de Ambachts school en vervolgens naar het stadhuis. Na eenigen tyd toevens aldaar gedurende welken tyd de raadsleden zullen worden voor gesteld en door ruim 1000 kinderon de volks liederen en een gelegenheids gedicht gezongen worden vertrekken HH. MM, naar Ginne- ken, om, na het brengen van een kort bezoek aan het monument aldaar, over Prinsenhage naar Breda terug te koeren; noch te Ginne- ken, noch te Prinsenhage zullen officieels betoogingen plaats hebben. HH. MM. zullen om 6 uren naar 's Gravenhage terugkeeren. Des morgens by de aankomst zal eene com pagnie der dd. schuttery en des namiddags eene compagnie van het 6do reg. inf. als eere wacht aan het station worden opgesteld. De versiering der Koninklyke Militaire Aca demie zal zeer eenvoudig wezen, omdat H. M. de Koningin-Regentes den wensch te kennen heeft gegeven, alles in zyn gewonen toestand te zien. Onmiddeliyk na aankomst op de Kon. Mil Academie zullen de beide Koninginnen eene revue over het cadettencorps houden, dat eenige exercitiën zal uitvoeren en deflleeren. Na afloop daarvan zal het leeraarspersoneel worden voorgesteld, waarna de inrichting in haar geheel zal worden bezocht. Is dit afge- loopen, dan heeft het déjeuner plaats; 28 per- sonen zullen hieraan deelnemen. Na het déjeu ner zal door cadetten in de manége caroussel gereden worden, onder leiding van den rit meester Smeding, na afloop waarvan een assaut zal plaats hebben in de exercitieloods De aan te brengen versieringen aan de Ko ninklyke Militaire Academie zullen slechts zyn aan den ingang van het gebouw, in de manége en in de exercitieloods. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is aan de Staats- spoorwegmaatschappy dispensatie verleend van art. 1 van het koninklyk besluit van den 8sten Dec. 1870 (Stsbl. no. 194) en van art. 1 van het koninklyk besluit van den 14den Aug. 1883 (Stsbl. no. 142) voor den in voer van diverse partyen versch en gezouten vleesch, versche huiden (met inbegrip van versch gezouten huiden), ongesmolten vet, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen en hoornen, van Duitschland via Zevenaar aan te brengen inverschillende gemeenten der provincie Zuid-Holland. De afgetreden minister van koloniën, baron Van Dedem, dezer dagen uit Marit-nbad teruggekeerd en verblyf houdende te Sche veningen, stelt zich voor in het najaar eene reis naar Britsch Indié te ondernemen. Naar wordt medegedeeld, heeft de heer dr. W. Göbring, consul generaal van het Duitsche Ryk te Amsterdam, het verzoek tot zyne regeering gericht, wegens gevorder den leeftyd van zyne betrekking te worden ontheven. De heer Göhring bekleedde zyn ambt sinds 1883 De Nederlandsche Regee ring heeft de verdiensten van dr. Göbring erkend door hem het commandeurskruis van den Nederlandachen Leeuw te schenken. Het stoomschip „Kanzier", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 18 Sept. van Napels; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 19 Sept. var. Bouiogne-sur-Mer; de „Pondo" arriveerde 19 Sept. van Amsterdam via Londen te Kaap stad; de „Soembing", van Rotterdam naar Java, vertrok 20 Sept. van Suez; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Sept. van Genua; de „Admiral", van Hamburg naar Oost-Afrika, arriveerde 19 Sept. te Lissabon By koninklyk besluit ia benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Naeaau S. M. Van Wyck, ateenfabrikant te Renkum. (Her plaatsing wegens misstelling in de Staats courant). Ontslag uit den ryksdienst verleend aan den ontvanger der belastingen K. A. J. M. baron Van Lamsweerde, tydeljjk belast met bet kantoor van Ootmarsum. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. U. H. Huber, als ryksadvocaat voor Friesland. Benoomd, by het wapen der artillerie: by bet 1ste regt. veld-art., tot luit. kol. do majoor J. J. Schluiter, en tot eersten luit. de tweede luit. W. Van der Koogh, beiden van het corps, by het 2de regt. vesting-art., tot majoor de kapt. J. J. C. Hinlopen, van het 3de regt. veld-art.; by het éde regt. vesting-art., tot kapitein de eerste luit. D H. Peletier, van het lste regt. vesting-art. Staatsbegrooting 1895. De verschillende hoofdstukken zyn aldus geraamd I. Huis der Koningin ƒ821,000. Meer is uitgetrokken voor aansluiting van het Huis ten Bosch en van bet Paleis het Loo aan de gomeentelyke waterleiding, brand- bluscbmiddelen voor die gebouwen, brand leidingen en vaste brandladders op de binnen plaatsen van het paleis te Amsterdam, enz., ƒ17,000. II. Hooge Colleges van Staat, enz. f 667,860. Meer voor de Staten-Generaal 450, den Raad van State 500 en de Algemeene Rekenkamer 1800, tegenover eene lagere raming voor de kanselary der Nederlandsche Orden ƒ230 en pensioenen, enz., ƒ2162. III. Buitenlandsche Zaken ƒ795,380. Meer voor kosten van buitenlandsche zen dingen en consulaten 3200 en pensioonen, wachtgelden, enz., ƒ7251. IV. Justitie ƒ5,419,147. Minder voor kosten van het Departement ƒ220, kosten van algemeene of Rykspolitie en inzake jacht en visschery ƒ2810, gebouwen ƒ27,200, en verschillende uitgaven 12,000, tegenover eene hoogere raming voor kosten van het Hoog Militair Gerechtshof, enz., 2200, kosteD der gevangenissen en Ryks opvoedinge gestichten 2802, kosten van de Rykswerk- inrichtingen 18,400, en pensioenen, wacht gelden, enz., 5801. V. Binnenlandschc Zaken 18,224,423.73' Meer voor kosten van het bestuur der provinciën, enz., 3626, medische politie 69,806, onderwys 167,207.23', Kunsten en Wetenschappen 27,990, en pensioenen, enz., 20,000, tegenover eene lagere raming voor kosten van het Departement 517 en nationale militie en schutteryen 300. VI. Marine 15,413,487.24. Minder is ge raamd voor kosten der administratie 13,750; Marine der zeemacht ƒ125,155; Personeel der zeemacht ƒ130,867,50; Loodswezen, beton ning, enz. 3775,90; tegenover eene hoogere raming voor pensioenen, onderstanden, enz, ad ƒ65,900. Vila. Financiën. (Nat. Schuld) ƒ35,188,309,84. Aleer voor Amortisatie en aflossing van Natio nale Schuld ƒ242,600, tegenover eene lagere raming voor interesten, enz. ƒ102,927.37'. VII6. Finan.(Administratie) ƒ19,146,236.28'. Minder voor kosten van het Departemont 1300id. van de Grootboeken der Nat. Schuld, enz. ƒ3950, id. van de administratie van het zegel, de registratie, enz. ƒ6175; id. dereere diensten 2000, id. van den pensioenraad, pensioenen, enz. ƒ36,463; Uitkeeringen, ver schillende uitgaven, enz ƒ3714.80, tegenover eene hoogere raming voorkosten van 's Ryks Schatkist 800; id van het Muntwezen ƒ18,100; id. van de administratie der directe belastingen, enz. ƒ30,087. VIII Oorlog f21,982,662. Minder voor: traktementen, toelagen, enz. van de staven der verschillende wapens, enz. 9700; soldyen en verdere kosten van de verschillende staven 72,979; Geneeskundige dienst 2340; Studie en onderwys ƒ12,986; Artillerie inrichtingen en maleriëel der artillerie, enz. ƒ350, ver- plaatsing van personen en gooderen 600; verschillende uitgaven ƒ1446; Buitengewone uitgaven 49,750; voltooiing van het vesting- stelsel ƒ291,000; tegenover eene hoogere raming voor: kosten van het departoment 600; traktementen, toelagen, enz. van de staven der verschillende wapens ƒ36,400; materieel dor genie en kazerneering, enz. 2365; kosten der centrale magazynon van kleeding, enz ƒ1300; militaire verkenningen en topographische inrichting 1100; non acti viteitstraktementen, pensioenen, enz. ƒ35,086; wapen der marechaussee ƒ67,350. IX. Waterstaat, Handel en Nijverheid ƒ22,182,528.76'. Meer voor: posteryen ƒ333,575 en pensioenen, wachtgelden, enz. ƒ30,835, tegenover eene lagere raming voorWaterstaat ƒ226,371.97 en Handel en Nyverheid ƒ3550. X. Koloniën ƒ1,502,684.50. Meer voor uit gaven ten behoeve van de kolonie Suriname ƒ116,881.23', tegenover eene lagere raming voorkosten van het Departement 264 uitgaven ten behoeve van de kolonie Curasao ƒ2028; pensioenen, enz. van gewezen lands dienaren ter kuste van Guinea 1676 en pensioenen, wachtgelden, enz. 1567. Gemeeiiferud van Llsse. Zitting van 20 Sept. Tegenwoordig zee leden. Afwezig do heer mr. R. baron Snouckaert van Scbauburg. Voorzitter: de burgemeester. Na opening der vergadering deelt de Voor zitter mede dat hy by koninklyk besluit van 4 Sept., N°. 19, is herbenoemd als burgemeester dezer gemeente en legt voorts aan den Raad over het bewys, dat hy te handen van dos Commissaris der Koningin de vereischte eedea heeft afgelegd. De oudste wethouder, de heer R. Huyg, daarop bet woerd nemende, wenBcht den burgemeester geluk met zyne herbenoeming en hoopt dat Z.Ed A. steeds bereid zal zyn de belangen der hem toevertrouwde gemeente te behartigen. De Voorzitter dankt den heer Iluyg voor zyn gelukwensch, belooft zooveel in zyn ver mogen is de belangen der gemeente cc zullen behartigen en roopt daartoe de modewerking van den Raad In. Daarna worden do notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat de rekening der gemeente ov6r 't dienstjaar 1893 door Gede puteerde Staten is goedgekeurd blykens hun besluit van de 28/31 Aug. jl. B M°. 2763 (3de afd.) G. S. N'. 7. Aangenomen voor kennisgeving. Voorts is nog ingekomen een adres van het kerkbestuur der Ned.-Herv. gemeente, houdende verzoek om een door dat bestuur te leggen riool te mogen doen aansluiten aan bet gemeenteriool in den Broekweg. Na eenige discussie werd besloten het verzoek toe te staan Daarna wordt overgegaan tot het benoemen van een ambtenaar van den Burgerlyken Stand, noodig geworden ten gevolge der aftreding van den Burgemeester. Met algemeene stemmen wordt de Burge- meestor als zoodanig opnieuw benoemd. De Voorzitter stelt thans aan de orde het- suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag. De openbare vergadering wordt geschorst en overgegaan tot eene zitting met gesloten deuren. Na heropening wordt het kohier met alge meene stemmen vastgesteld tot een bedrag van 27.89'/a. De begrooting voor de rustende schuttory

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1