N°, 10605. JQ18 September, A0.1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. De Troonrede, Leiden, 17 September. LEIDSCH BA&BLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. 110- Franco per posti 4 Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1—6 regels f 1.05. lettors naar plaatsruimte, wordt f 0.06 berekend. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere Voor het incasseeren buiten de stad trelke morgen, Dinsdag-middag, om één uur by de vereenlgde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal zal worden uitgesproken, zal zoo spoe- dig mogeiyk na ontvangst, omstreeks halftwee, aan het Bureel van het Leldsch Dagblad aangeplakt en daar mede voor de Abonnés verkrygbaar gesteld worden* Gedurende de afwezigheid Tan den com tnissaris van politie alhier zullen diens functiën worden waargenomen door den hoofdinspecteur van politie, den heer W. Landzaat. Omtrent de sluiting der zitting van de Staten-Generaal ontvangen wy nog het vol gende bericht: De minister van Binnenlandscho Zaken reed Zaterdag-middag met den gebruikelyken mili tairen stoet eon peloton huzaren in een groot gala-rijtuig van het paleis naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer. By het passeeren van het Buitenhof kwam de hoofdwacht uit en liet do hoornblazer het eere slgnaal booren. De sluitingsrede werd, behalve door de commissie, wier leden, evenals do heeren van het bureau der vereenigde Kamers, in ambts kostuum waren, door een tiental leden, waar onder de Haagscbe afgevaardigden, aange hoord, in tegenwoordigheid van een talryk publiek, dat de algemeene tribune geheel vulde. Ook op de Binnenhofplaats stonden vele kijkers. Het vergulde rytuig met zyne voor- en achterhoede van huzaren nam ditmaal een anderen dan den gewonen terugweg naar het paleis en wel langs Binnenhof, Vijverberg, Plaats en Noordeinde. Aan de Kamers van koophandel en fabrie ken te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middelburg, Vlis- Singen, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Twentsche Vereeniging ter bevor dering van nyverheid en handel is door den minister van w., h. en n. een exemplaar toe gezonden van de .Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de maand Augustus jl. Omtrent den gezondheidstoestand van dr. Kuyper meldt men aan „De Stand." uit Brussel, dat in de afgeloopen week de ver schijnselen der longontsteking nagenoeg zyn tot staan gekomen, zoodat de koorts byna goheel ophield en de temperatuur van 38 graden byna niet meer wordt overschreden. Ook is met het gebruik van vaste voeding een eorste begin gemaakt. By de Tweede Kamer zyn opnieuw aan hangig gemaakt de wetsontwerpen tot ver eeniging der gemeenten Rotterdam, Kralingen en Charlois en verandering der grens tusschen de gemeenten Rotterdam en Ouwerschie en Rot terdam en IJ8elmonde, die door de Kamer ontbinding waren vervallen. Alleen is het tydstip, waarop de overgang van grondgebied xal plaats hebben, thans bepaald op 1 Jan. 1896. Blykens mededeeling van mr. H. Ph. De Kanter, secretaris-penningmeester der com missie, die zich belast heeft met het inzamelen van gelden voor de fondsen van den Politie bond, is by hem aan bydragen ingokomen de som van f 3555.75, welke aan het nieuwe hoofdbestuur van den Politiebond zal worden overgedragen. Volgens de „N. R. Ct." zal het aantal opengestelde plaatsen voor den hoofdcursus der infanterie met eenige vermeerderd wor denten gevolge waarvan nog enkele sergeanten die by het examen voldaan hadden, doch die wegens gebrek aan plaats niet in aanmerking konden komen, met 1 October tot dien cursus zullen worden toegelaten. In verband met de Groningsche academie feesten zyn uit Utrecht per extra boot vier rytuigen verzonden naar Groningen, terwyi negen paarden per trein vertrokken zyn naar dezelfde plaats. Rytuigen en paarden zyn eigendom van den heer W. H. J. Brom en de Utrechteche Rytuigmaatschappyby de academie-feesten zullen zy dienst doen voor de senaten van het Leidsche en Utrechtsche studentencorps. Men meldt aan de „Tel." uit Breda van Zondag: Heden ontving de burgemeester bot officiëele bericht, dat de Koninginnen Dinsdag 25 of Woensdag 26 dezer Breda zullen be zoeken. Dadeiyk kwam de Raad of liever kwamen de raadsleden en de burgemeester byeen om de noodige toebereidselen voor het heuglyke feit te bespreken. Er moesten toch bene hoofdcommissie en eenige sub commis sies gevormd worden, want het plan is satuuiiyk om de ontvangst zoo luisterrijk mogelyk te doen zyn. Eene offlciéele raad zitting, waarin 't noodige krediet wordt ver leend, zal niet lang uitblyven. De Bredaënaars zyn in de wolken, al duurt het bezoek ook slechts één dag. Men schryft aan het „Utr. Dbl." uit Amsterdam Naar wy vernemen, is de oorzaak van het door de redactie van „de Amsterdammer, Dag blad vooi Nederland," genomen collectief ont slag de volgende: Sedert geruimen tyd heeft de eigenaar van het blad de hoofdredactie trachten over te halen tot het aanmerkeiyk verlagen van de toch reeds niet hooge salarissen van het redactiepersoneel, dat haar ter zyde staat, en verder tot het invoeren van allerlei „bezuini gingen," waardoor aan den inhoud van de courant schade gedaan en hare waarde sterk zou verminderd worden. Eene billyke verlaging van de hooge druk- pryzen by de Electrische Drukkery, die mede het eigendom is van den eigenaar van „de Amsterdammer," „de Telegraaf" en zooveel andere couranten, was bovendien niet te ver- krygen. Een aanbod van een gedeelte der redactie, om geheel of gedeeltelyk bare salarissen te ontvangen in den vorm van obligation en het overige geld voor bet bedryfskapitaal, onder behoorlyke waarborgen, te verschaffen, werd afgeslagen. Intusschen werden door den oigenaar of dions gemachtigde pogingen aangewend om het blad te verkoopen aan personen van andere politieke richting. Natuuriyk werd hiervan der redactie door den eigenaar geon kennis gegeven, maar daar dit voornemen haar niet onbekend bleef, was ook een harer eischen, dat een contract, zy 't ook voor niet al te langen tyd, zou worden gegeven, ten einde een waarborg te erlangen, dat de courant, ook by verkoop, in dezelfde politieke richting zou kunnen worden voortgezet. Ook dit werd geweigerd, thans op grond dat zoodanig contract de verkoopwaarde der aandeelen van de onlangs gevormde vennoot schap zou drukken. In een en ander vond de redactie aanleiding om niet mede te werken tot het invoeren van maatregelen, die het overbrengen der courant in handen van politieke tegenstanders zou bevorderen en tevens den eventueelen kooper eene geheel onjuiste voorstelling van den flnantiëelen toestand zou kunnen geven. Onder deze omstandigheden bleef der redactie zooals trouwens den eigenaar in Augustus reeds is medegedeeld niets anders over dan collectief haar ontslag te nemen. Naar men verneemt, is den kunstschilder Jan Van Essen, die te Lunteren een schot hagel in den arm kreeg, Zaterdag avond de linkerarm tot boven den elleboog afgezet. Zyn toestand is overigens vry gunstig en de nacht van Zaterdag op Zondag werd nogal rustig doorgebracht. B. en Ws. van Middelburg willen aan den gemeenteraad voorstellen om het subsidie van f 1200 aan het muziekcorps der dd. schuttery op de begrooting van 1895 te schrappen. Naar het „Utr. Dagblad" verneemt, is dezer dagen te Utrecht eene samenkomst ge houden van invloedryke personen der anti-rev. party, om de beide dissentiëerende geestver wanten, de heeren Kuyper en De Savomin Lobman, weer byeen te brengen. De heer Lohman was present, dr. Kuyper niet, daar deze, zooals bekend is, te Brussel ziek geworden is en daar verpleegd wordt. De heer Sprenger Van Eyk, minister van financiën, moet, naar „De AmBt." weet mee te deelen, thans druk bezig zyn met de voorbereiding van een wetsontwerp betref fende de regeling van de finantiëele verhou ding van staat en gemeente. Het voornemen is dit ontwerp nog in November by de Tweede Kamer in te dienen. De heer Van Houten laat zyne kieswet dan zoolang rusten tot dit wetsontwerp is aangenomen, daar hy aan de nieuwe regeling gegevens moet ont- leenen voor zyn kiesrechtontwerp. De minister van binnenl. zaken heeft voor het tydvak van 16 Sept. 1894 tot en met 31 Aug. 1895 benoemd tot assistent voor graphostatica en werktuigleer aan de Polytechnische School te Delft, J. J. R. De Wetstein Pfister, werktuigkundig ingenieur te Delft. De voor O. I. bestemde offic. van gezond heid 2de kl. J. F. Langenbergh en B. G. Verhulst zullen den 6den Oct. e. k. per st. „Conrad" naar Batavia vertrekken. Op 13 Oct. zal per stoomschip „Soera- baia" naar Oost-Indië vertrekken een detache- ment, sterk 5 onderoffic. en 80 minderen, onder bevei van den kapt der int P. C. Thomson (te Arnhem) en het medegeleide van den lsten luit. der inf. B. A. A. De Vlaminck en den 2den luit. der cav. W. Wynaendts. Het stoomschip „Conrad" arriveerde 16 Sept. van Batavia te Amsterdam; de „General" vertrok 16 Sept. van Amsterdam via Las Palmas en rond de Kaap naar de Oostkust van Afrika; de „Patroclus" arriveerde 14 Sept. van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Penelope", van Algiers naar Amsterdam, arriveerde 15 Sept. te Gibraltar; de „Rotter dam" arriveerde 15 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Spaarndam" vertrok 15 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Salak" vertrok 15 Sept. van Rotterdam naar Batavia; de „Kanzier", van Oost Afrika naar Rotterdam on Hamburg, vertrok 14 Sépt. van Port Said; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Sept. Gibraltar; de „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 16 Sept. Wight. By koninklyk besluit is, met ingang van 1 October a. s., benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, mr. Ph. W. Scholten, thans vice-president der arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, de heer R. P. Dojes, voorzitter van het hoofdbestuur van het Genootschap van nyverheid in de provincie Groningen, te Uit huizen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Breda, ter standplaats Bergen-op Zoom, J. C. L. Schermer, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. Benoemd voor den tyd van drie jaren: tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Utrecht als standplaats is aangewezen, do veearts A. De Ruiter, te Mydrecht, en tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien 's-Gravenhage als standplai ts is aangewezen, de veearts J. Hellemans te Lekkerkerk. Benoemd M. J. C. K. De Hesselee tot burge meester van Heerlen. Aan den luit. ter zee 2de kl. W. A. J. Van Diggelen, op zyn verzoek, met ingang van 1 Oct. a. s., eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Benoemd tot lid van het bestuur der vis- scheryen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen voor het district Zieriksee, mr. A. J. F. Fokker, advocaat en procureur te Zieriksee. Weduwen- en Weezenfonds voor Wed.-Indische officieren. De minister van koloniën heeft het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer beantwoord over het wetsontwerp tot ondersteuning van het weduwen- en weezenfonds voor de officieren der landmacht in Nod. Indië. Do redenen, die tot den achteruitgang van het fonds hebben geleid, thans daarlatende, constateert de mi nister dat vry algemeen het gevoelen wordt verdedigd, dat thans door den Staat, met eer biediging van de aanspraken der tegenwoor dige deelhebbers op de toegezegde pensioenen, de noodige hulp moet worden verstrekt. Ook de minister ie van oordeel, dat de goede trouw tegenover alle deelgerechtigden aan het fonds inderdaad eischt om niet tot ver mindering over te gaan der weduwen-pen sioenen en de rechten en vooruitzichten ook der weduwen volkomen te eerbiedigen. Voor de toekomst is het denkbeeld niet ■aanbevelenswaardig, om de verbetering van het fonds te zoeken in een jaarlyks bypassen van hetgeen te kort komt op de rekening van het fonds. Deze wyze van subsidie zou op latere begrootingen een onevenredig hoogen druk leggen, die voorkomen wordt door het Regeeringsvoorstel, dat het voordeel oplevert van zeer gelyke verdeeling van lasten. Ook professor Van Geer heeft in een door den minister overgelegden brief zyne bezwaren kenbaar gemaakt tegen het door anderen aanbovolen denkbeeld, om het bestaande fonds te sluiten en een nieuw fonds op te richten. De hoogleeraar is van oordeel, dat redding alleen is te wachten door krachtige hulp van Regeeringswege en dat palliatieven hier vol strekt onraadzaam zyn. Tegen het toestaan echter van pensioen voor anderen dan wettige of gewettigde kinderen bestaan in de praktyk onoverkomelyke bezwaren. Ook kan geen ge.volg worden gegeven aan het voorstel van dr. Van Geer om by een huwelyk in extremis geen uitzicht te openen op bedeeling uit het fonds. In de derde plaats is by de herziening van het pensioenreglement geen gevolg gegeven aan 's hoogleeraars advies, om vóór de vol trekking van het huwelyk, althans van gepensionneerde officieren, de overlegging van eene gezondheidsverklaring te eischen omtrent den officier. Volgens de berekeningen van dr. Van Geer is het niet voor redelyken twyfel vatbaar of een subsidie van f200,000 'sjaars zal - met behoud van de contributie ad 6 ten honderd gedurende eene lange reeks van jaren de hoogleeraar gewaagt van 59 jaren noodig zyn om de wetenschappelyke balans van het fonds te doen sluiten. Om de vyf jaren zal de minister van koloniën een des kundige aanwyzen, om den stand van het fonds en eene balans daarvan op te stellen, welke openbaar gemaakt wordt in de Javasche Courant" en in de „Nederl. Staatscourant" en by legerorder in Indié bekend gemaakt. De uitspraak wordt dus aan de wetenschap overgelaten en in de eersto 40 a 50 jaren zullen bet subsidie en de contributie ad 6 ten honderd wel niet kunnen worden gewyzigd. Gemengd Nieuws. Aan de telephoon alhier is aan gesloten onder N°. 205 de heer W. Alt, bier- bottelary „De drie hoefijzers", Hoogewoerd 137. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee hecrscht in en om de stad nog steeds in hevige mate. De voorkomende ge- vallen zyn zóó talryk, dat het ondoeniyk wordt er melding van te maken. Byna ieder veehouder heeft met de ziekte te kampen. Het is daarom dringend aan te bevelen dat men de melk direct na ontvangst en vóór ze te gebruiken, kookt. Het drinken van onge kookte melk van door de besmettelyke ziekte aangetaste boesten is gevaarlyk voor de ge zondheid, vooral ook van kinderen I Door de h a r d d r a v e r y-com m issi e te Lisse is besloten dit jaar eene harddravery te houden en wel op Woensdag 10 October. In den loop der vorige week zyn te Katwyk aan Zee aangekomen van de haringvi8schery 6 schuiten met vangsten van 296 tot 350 kantjes pekelharing; de aanvoer van steurharing bedroeg 66 kantjes. Haring- pryzen: volle f9.65 a f9.96, maatjes f 8.25 a f8.40 per ton. Drie Zandvoorder schuiten be- somden f109 aan versche visch. Te Alfen aan den E(jn zal op de Martha stichting, eene inrichting voor onver zorgde kinderen, eene tombola gehouden wor den van de goederen, die by het houden van een bazaar te Amsterdam niet verkocht zyn geworden. De opbrengst zal gevoegd worden by het fondB om land aan te koopen, waaraan de inrichting zoo dringend behoefte heeft. In deze inrichting wordt nu reeds een 300-tal kinderen verpleegd. Gisteravond ruim halfnegen brak, door het vallen van eene petroleumlamp brand uit op de tweede verdieping van het perceel St.-Anthoniebreestraat 7, te Amster dam, waarby de voorkamer op die verdieping met den inboedel in de asch werd gelegd en de gevel van de derde verdieping zwaar werd beschadigd. De brandweer werkte met drie stralen op twee vechtkranen en was de vlam men spoedig meester. Een knaapje van omstreeks vierjarigen leeftyd, Maurits Hamel genaamd, dat zich op de derde verdieping van het huis bevond, werd door de brandweer in bewusteloozen toestand naar buiten gebracht en, na byge- bracht te zyn, naar het Israëlietiscb gasthuis vervoerd. Te Rotterdam is blykens publicatie van den burgemeester eene vrouw aan cholera asiatica overleden. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 27 Juli af, 8 gevallen van cholera te Rotterdam voorgedaan. Vyf van deze zieken zyn overleden, 2 zyn her steld, één is nog onder behandeling. Do perBoon, die Zaterdag te Kralingen door cholera werd aangetast, is, evenals de lyder aan die ziekte van den vorigen dag, schipper van beroep. Ook hy had met zyn vaartuig in de rivier te Dordrecht gelegen, en daar, als ook op de reis naar Kralingon, veel onge kookt rivierwater gedronken. Het schip is ontsmet en het beddegoed en de lyfgoederen van den lyder zyn onteigend en verbrand. Eene zuster van den zieke, die te Kapelle aan den IJsel woont, en haren broeder in de woning, waar hy werd verpleegd, een lang durig bezoek had gebracht, vertoonde gisteren mede verschynselen van door cholera te zyn aangetast. Te Jutfaas deden zich weer twee gevallen van cholera asiatica voor. Een kind van 14 maanden en een jongen van 14 jaar werden aangetast. Het kind is overleden. In het geheel hebben zich nu zes gevallen in die gemeente voorgedaan. Gisteren hebben zich te Amsterdam in de Oude Nieuwstraat twee ziekte-gevallen, ver moedeiyk Aziatische cholera, voorgedaan. De man, die het eerst werd aangetast, is terstond overleden. Na gekist te zyn, is bet iyk □aar de algemeene begraafplaats overgebracht. Zyne vrouw is terstond naar de barakken I vervoerd. Tal van boomen op den Ouden Scheveningschen Weg zyn in den nacht van Zaterdag op Zondag beplakt met de roode papiertjes, welke in de laatste dagen ook in andere deelen van Den Haag werden ontdekt. Zy werden door de politie verwyderd. De Haagscho rochtbank veroor- deelde heden den koopman uit Noordwyk- Binnen, wegens verduistering van hem door zyne vroegere verloofde toevertrouwde goede ren, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, on sprak hem vry van de hem ten laste gelegde brandstichting in zyne woning te Noordwyk-Blnnen. De 2l-jarige P. J. v d. Linde, die, geiyk men weet, door de rechtbank te Am sterdam, wegens poging tot vergiftiging van zyne moeder en zyn oom, veroordeeld werd tot eene gevangenisstraf van 16 jaren, is van dat vonnis in hooger beroep gegaan. Photographeeren in kleuren. Het vraagstuk der photocbromie schynt op gelost te zyn. Dezer dagen hield de Photo- club te Parys eene vergadering, waarin de voorzitter, de heer Lipmann, die de oplossing van het vraagstuk reeds eene aanmerkelyke schrede verder had gebracht, mededeelingen deed over een door den heer Lumiére, te Lyon, gevonden procédé, om langs photographischen weg direct de kleur op te nemen, zoodat het photographisch beeld geheel en al de natuur wedergeeft. Proeven van direct gekleurde pho- tograpbieën werden door do vergadering met belangstelling bezichtigd en over de juistheid der reproductie was 6lechts één roep. (.Nederl. Stoomposl.) Zaterdagavond liep op het sta tion Vlissingen-haven de Duitsche mailtreln by het achteruitzetten op een kolenwagen, waardoor het Hollandsch postrytuig ontspoorde en de buffers van den kolenwagen werden stukgeslagen. De trein moest van een ander postrytuig worden voorzien, waardoor eene vertraging van 15 minuten ontstond. De „Times" deelt uitvoerige byzon- derheden mede over don diamanten diefstal te Londen waarvan reeds in ons vorig nommer mel ding is gemaakt. Daaruit blykt dat de beroofdo makelaar niet is de heer Spiers, maar de heer Speyer. De heer Speyer is te Amsterdam wel bekend. Hy is lid der firma gebroeders Speyer, wier kantoor is gevestigd in de Dok laan. De heer Speyer deelde aan een redacteur van de „Times" nog de volgende byzondor- heden mede over den brutalen aanslag, waarvan hy het slachtoffer is geworden. Reed6 vooi eenige dagen werd de beet Speyer in het hotel, waar hy zyn intrek had genomen, bezocht door verschillende personen, die van hem diamanten wilden koopen. Eenige partytjes werden door hem met goed gevolg van de hand gedaan, maar inmiddels schenen de dieven, die blykbaar het plan vooraf beraamd hadden, hem steeds in het oog te hebben gehouden. Voor eenige dagen verscheen in hetzelfde hotel een net gekleed heer, die voorgaf Frank Morri3 te heeten. Hy gebruikte zyn middagmaal aan de table d'Mle en koos zyno plaats naast deu heer Speyer. Na afloop van het diner, ondc: het genot van eene fijne sigaar, knoopte de heer Morris een gesprek aan met den heer Speyer en deelde hem mede dat hy voornemens was diamanten te koopen van het zuiverste water De heer Speyer toonde hem een der steene-i, welke hy in zyn zak had, en onmiddeliyk vatte de kooper vuur. Juist die diamanten moest hy hebben 1 Het einde van het gespr6k was, dat de heer Speyer Morris beloofde den volgenden dag tegen vier uren by hem te zullen komen in de woning, welke hy in Hatton- garden had betrokken. Naast de deur van hot huis prykte eene fraaie koperen plaat, eerst onlangs daar aangebracht, met den naam: „Frank Morris". Er bestond derhalve geene reden om te twyfelen aan de juistheid van het opgegeven adres. „Toen ik de kamer van Morris was binnen getreden" aldus vertelde de heer Speyer verder „begon de man met de deur te sluiten en te grendelen. Van achter een gordyn kwamen toen drie kerels te voor- scbyn. Een van dezen bad een zwarten doek in de hand, blykbaar met chloroform doortrokken. Ten minste, toen men m(j aanviel, werd ik terstond bewusteloos. Ver- moedeiyk heb ik geruimen tyd in dezen toestand verkeerd. Toen ik weer bykwam, riep ik om hulp en sloeg het glazen paneel der deur stuk, waardoor ik myne hand ernstig bezeerde." Op het rumoer kwamen de bewoners der andere vertrekken van het huis aanloopen. De deur was gesloten, maar spoedig kwam men den heer Speyer te hulp. Hy miste niet

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1