N°J06Q3, Zaterdag 15 September. A0. 1894. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. SU LEIDSCH DAftBLAB PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandon. 1.10. Franco per post „1.40. Afzonderlyke Nommers0.05- PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron huiten de stad wordt f 0.05 berekend. leiden, 14 September. Door den heer A.J Van Stockum, luitenant ter zee 2do klasse, ie aan het Museum van Natuurlijke Historie bp de Rijks universiteit te Leiden ten geschenke aangeboden eene op den Oostwal der Aroo eilanden byeengebrachto verzameling naturalien, bestaande uit 3 echi- nodermaten, 1 crustacee, 2 reptielen en 12 vi8schen. Den schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Gedurende de 2de helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Wed. Van Kampen, mej. H. Prins, Pollet en Zonen, mej. J. Hart, mad. Kroon en wed. Berg, Amsterdam; mej. M. Gpsen, Borculoo; mej. Röhrman, J. Van Dam, mej. Van Dijk, Steflie en mej. Van Ek, 'e GravenhageP. E. Bint, 's-Gravenzande; J. J. v. d. Veen, Heerenveen; mej. G. H. F. Becker en C. N. Poortman, Leiden; wed. Broeckman en mej. L. Horres, Rotterdam, en Wiggers, Valkenburg. BriefkaartenMej. P. Heukers, Amsterdam Boot Viervant, niet vermeld. De patroonsvereeniging „Boaz" zal op Dinsdag 25 en Woensdag 26 Sept. te Leiden hare jaarvergadering houden. Er moeten vier bestuursleden gekozen wor den voor de heeren A. Dingemanse, H. J. Hoogeboom, R. K. Okma en D. Schut, die allen herkiesbaar zjjn. Dinsdags zal prof. jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman een referaat houden over .Volksbanken" en de heer W. Hovy over fpensionneering van loontrekkenden." De sectie „Landbouw" zal tegelijkertijd eene afzonderlijke vergadering houden. Woensdagsochtends komt eerst aan de orde een referaat van den heer W. Pera, over „Vrijhandel of Bescherming", en in den na middag zal eene algemeens vergadering worden gehouden, ter bespreking van de onderwerpen, den vorigen namiddag behandeld. Op de zesdo lijst der zestiende jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel in de „Stand* aard" komt o. a. voor Voorschoten met een bedrag van ƒ114.77. Beroepen is naar de Ned.-Herv. gemeente te Breedevoort en Grppskerke (cl. Middelburg) de heer M. A. Van Rbpn, cand. te Katwjjk aan den Rijn. De burgemeester van 's-Gravenhage, de heer Roest, wordt Zaterdagavond uit het bui tenland in de residentie terugverwacht en hoopt Maandag a. s. zjjn ambt weder te aan* vaarden. De terugkomst der Koninginnen in de reBidentie ia bepaald op Maandag-middag circa halfvior. Den 20sten dezer wordt te 's-Gravenbage r« .vacht baron Von Walterskirchen, om aan ue Koningin-Regentos zijne brieven van terug roeping aan te bieden als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Oostenrijk— Hongarije by ons Hof. Jl. Zondag is te Wildbad, in Wurtemberg, overleden douairière Elout van Soeterwoude, geb. Van Loon, de gade van wyien den be- kenden staatsman. H. K. H. de vorstin van Schaumburg- Lippe, prinses Victoria van Pruisen, is gister ochtend per stoomtram van Scheveningen naar het Staatsspoorstation in Den Haag gereden, van waar zy met den trein van halfnegen de terugreis naar hare woonplaats heeft aange nomen. Zy werd aan den trein uitgeleid door het gevolg van den groothertog en van de hertogin van Mecklenburg en door den zaak gelastigde van Duitschland te 's-Gravenhage, met diens gade. Men schryft uit 's-Gravenhage aan de „Telegraaf": Tot het overbrengen van berichten zjjn by de divisie manoeuvres eenige militaire wielrgders opgeroepen, om op hun wiel hunne bruikbaarheid te toonen. Wat worden ze benpd, die heeren, die in bun elegant pakje langs de wegen snorren en overal vry baan hebben I Wat zou niet menig offlcier eene dergelyke betrekking gaarne hebben, waarin hy afwisseling zou vinder, in zyn vaak zoo eentonig leven 1 En het mindere kader, het kan nog steeds begrUPen, hou de militaire wielryder 'n zoo'n korten tyd hot tot den graad van adjudant onderofficier heeft gebracht, eene betrekking, waarvoor zy eerst op later'en leef tyd in aanmerking komen of die steeds tot hunne vrome wenschen blyft behooren. Het mag dan ook bevreemding wekken, dat, terwgl in andere legers het wielryderscorps uit militairen bestaat, het by ons leger is -"ingesteld uit burgers, die slechts enkele Waken in het jaar in functie treden. De vraag, welke categorie de beste diensten zal bewezen, is zeker niet moeilijk op te lossen. De militair-wielrijder, gedisciplineerd, die in het leger zijne leerschool heeft gevonden, bezit allo eigenschappen, die men aan den soldaat mag stellen; hij heeft idee gekregen van Je wijze, waarop het gevecht wordt gevoerd en wat bij den ordonnance-dienst het zwaarst weegt, hij kent zijne superieuren en de be velhebbers Dit laatste is van groot gewicht; het aan houdend vragen: Majoor A. of kolonel B., kunt u mij ook zeggen waar ik wezen moet, veieischt tyd en schaadt aan do snelheid van hot bericht. Ziet men in de garnizoenen hoevele offi eieren en zelfs hoeveel minder kader zich aan het wielryden wijden, dan eischt het zeker overweging of men hier ook niet, zooals in andere landen, zy het ook op geringere schaal, voor militaire wielrijders militairen zou gebruiken. Het onttrekken daardoor aan den dienst, ten gevolge waarvan een ander meer dienst zal moeten presteeren, zal hier ook wel geen bezwaar opleveren; men voert in het militaire zoo menigeen op het papier. Ter vervanging van den lsten luit. R. H. Luber, aan wien met ingang van 1 Oct. eervol ontslag is verleend als leoraar aan den hoofdcursus te Kampen, is de lste luit. W. A. Versteegh, van het 5de reg. inf. te Amers foort, aangewezen om als leeraar te Kampen op te treden. Aan don machinist lste kl. v. c. G. Philipse, gedetacheerd by het loodswezen te Amsterdam, die met 1 Oct. a. s. op verzoek den dienst met pensioen verlaat, is door de Koningin Regentes by hooge uitzondering de officiersrang toegekend als bewys van erken ning voor de diensten door hem gedurende tal van jaren aan den lande bewezen. Ver leden jaar herdacht do heer Philipse, die broeder van den Nederlandschen Leeuw is, zyn 50-jarig dienst jubilé. Hy nam o. a. ook als chef van de machine-kamer der „Medusa" deel aan de expeditie in Japan. De „Avondpost" weet mede te deelen, dat tegelyk met het aftreden der redactie „De Amsterdammer" (dagblad) met 1 October ophoudt te verschynen. Volgens de „Haarl. Ct." is do eigenaar van het blad, met wien de redactie het niet vinden kon, jhr. Henry Tindal, die tevens eigenaar is van de „De Telegraaf', het ochtend blad „De Courant", „Het Geïllustreerd Politie nieuws", de Hengeloosche Courant" en de „Nieuwe Apeldoornsche Courant". De minister van waterstaat, handel en nyverheid heeft bepaald dat tydens de af wezigheid van den inspecteur van den arbeid in de 2de inspectie, met aanvang van 24 dezer maand, in gemelde inspectie bevoegd zal zyn de inspecteur van den arbeid in de lste inspectie. (Sts. Ct.) Blykens een by den consul van Spanje te Rotterdam ingekomen regeeringstelegram van het ministerie van binnenlandsche zaken te Madrid, zal in de „Gaceta" een koninklijk be sluit worden afgekondigd, waarby alle her komsten van Dordrecht in Spanje besmet worden verklaard, onverschillig op welken datum zy van daar zyn vertrokken. Volgens een Reuter-telegram zal het besluit heden in de „Gaceta" verschynen. De heeren J. Schadee Co., te Rotterdam, agenten van de Portugeesche regeering voor den verkoop van portwijnen, hebben ter be schikking van hetNederland8che gouvernement gesteld 50 kisten portwyn voor de stryders op Lombok en 50 kisten voor de soldaten op Atjeh. Gisteren, op zyn tachtigsten verjaardag, werd de oud-hoogleeraar Nicolaas Beets te Utrecht reeds in den vroegen morgen over stelpt met bewyzen van sympathie door ge schenken, bloemen, bouquetten, enz., enz. Alle deze bewyzen van vriendschap, hoog achting en vereering op te noemen zou on- doeniyk zyn, maar het mag niet onvermeld biyven, dat hy werd vereerd met de geluk- wenschen van HH. MM. de Koninginnen, vervat in een telegram. Al vroegtydig ontving hy bezoek van zyn vriend, ds. Hasebroek. Een palm- en lauwerkrans ontving de jubi laris van den Senaat der Universiteit te Utrecht. Onder de talryke bezoekers noemen wy nog den rector en den secretaris der universiteit aldaar, de professoren Pols en Dibbits; den president en den secretaris van het college van curatoren, mr. Römer en mr. Baert; den president en den secretaris van het Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, prof. Van der Vliet en mr. R. Mei vil baron Van Lynden, den voorzitter en twee leden der Groningsche rederykerskamer Beets", welke den jubilaris een sieriyk album aan boden Dit album, in blauw peluche gebonden, bevat, behalve de namen van de 93 leden der vereeniging, drie titelbladen, alle in fraai schoonschrift. Wy voegen er nog by, dat vooral de keurige afbeelding van het Leidsch academiegebouw den bekwamen Groningschen calligraaf, den heer Alex. Wyngaard, eer aandoet (U. D.) By de verkiezing in 1893 werden in den gemeenteraad van Opsterland zooveel socia listen gekozen, dat de Raad „om" was en deze party de meerderheid uitmaakte Hoewel deze meerderheid by benoemingen van hoof den van scholen en van onderwyzers steeds eenstemmig was, keerde dit blaadje om, toen eene nieuwe regeling der onderwyzersjaarwed den ter tafel kwam. - De^socialisten dr Vitus Bruinsma en G. Zwart konden zich met do nieuwe regeling, waardoor fcitelyk do jaar wedden in de toekomst werden verlaagd, niet vereenigen en stemden tegen, terwyl de ovorige socialisten en de liberale leden allen voor stemden, zoodat de nieuwe regeling werd aan genomen met 12 tegen 2 stemmen. By het onderwyzend personeel verwekt deze nieuwe regeling groote teleurstelling en verontwaar diging, omdat men algemeen verwachtte, dat de zoo lage jaarweddon biliykerwyze eenige verhooging zouden ondergaan, waartoe dr. Vitus Bruinsma een voorstel indiende, dat echter met groote meerderheid verworpen werd. Door de nieuwe regeling zullen de te benoemen hoofden van scholen niet meer dan f 700 met vrye woning en tuin genieten, ter wijl er onder de tegenwoordige hoofden enkelen zyn, die f 750 traktement hebben. De onderwyzers in Opsterland leggen zich evenwel niet zoo zoetjes by deze handeling van den gemeenteraad neer, want don 19den September a. s. zal in de gemeente Opsterland eene gecombineerde vergadering plaats hebben van de afdeeling van het Nederlandsche Onderwyzersgenootschap, de afdeeling van den Bond van Nederlandsche onderwyzers en het onderwyzersgezelschap „Opsterland", om langs dien weg uiting te geven aan de teleurstelling. Het raadslid dr. Vitus Bruinsma zal op die gecombineerde vergadering als spreker optre don, terwyl bovendien alle loden van den gemeenteraad van Opsterland tot bywoning zullen wordon uitgenoodigd. De minister van marine heeft den luit. ter zee lste kl. H. F. Hoven, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, onder eervolle ontheffing van de betrekking van hoofd der opleiding van stuurmansleer lingen, met 1 Oct. a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. C. E. Dittlinger. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 18 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is eervol ontslagen jhr. J. De Rovere van Breugel, op zyn ver zoek, als loerling consul. Aan H B. H. Malingró, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accynzen te Eindhoven c. a., op zyn verzoek, eervol ontslag uit '6 Ryks dienst verleend, behoudens aan spraak op pensioen. Gemengd Nieuws. De voorstelling van de Pawnees op het weiland naast „Zomerzorg" was gister avond nog talryker bezocht dan den vorigen avond. Behalve de drie Wells-lampen, brandden er nu nog drie groote, door petroleum gevoede vlammen, zoodat het uitgestrekte terrein thans geheel vry goed was verlicht en men de verschillende werkzaamheden kon volgen. Gedurende de voorstellingen trekt menig jeugdig hart des avonds naar den Stationsweg, om daar, hetzy in een paal, hetzy in een boom of eene andere verhevenheid een plaatsje te zien te veroveren, ten einde zoodoende over de linnen omgeving een oogje te laten vallen binnen de voor hen afgesloten ruimte. Eén van die jeugdige nieuwsgierigen, die gister avond eene plaats in een boom had bezet, moest dit duur betalen: de knaap viel er uit en moet daardoor eene wonde aan het been hebben bekomen. Hy werd door eenige bur gers naar het ziekenhuis gebracht. De politie ontruimde de verdere verhevene hang-, staan- ot zitplaatsen, door de kyk- lustigen te verdryven. In den Vliet by de Bakkersteeg- brug alhier was hedenmiddag een jongen aan het spelen op eene schuit. Hy viel daarby en kwam- op den rand van de schuit terecht, zoodat hy een gat in het achterhoofd kreeg en vervolgens in het water viel. Hy werd daarna op het droge gebracht door twee personen en, bloedende uit de wonde, gebracht aan een adres, waar hulp voor hem te krijgen was. Een begeleider hield op dien tocht den duim op de wonde ter voorkoming van te veel bloedverlies. Op Donderdag den 20sten en Vrydag den 21sten dezer zal gelegenheid bestaan voor de inwoners der gemeente Voorschoten tot kostelooze inenting en her inenting, op eerstgonoemden dag in hot Am bachtshuis des namiddags te 4 uren, voor hen, die zich daartoe op 19 Sept. t. v. ter secretarie aanmelden, en op laalstgemelden dag op hetzelfde uur in de schooi aan den Ryndyk zonder dat voorafgaande aanmelding noodig is. Tot hot vervoeren van passagiers en bestelgoederen zal door den heer Snel, pachter van het café „Céres", te Hillegom, te beginnen met Maandag 17 September a. s., een omnibusdienst worden geopend tusschen Nieuw-Vennep, café „Céres", Hillegom en station Veenenburg. De ritten zullen driemaal por dag plaats hebben en wel twee in den voormiddag en één des namiddags, in aan sluiting met van genoemd station vertrekkondo treinen. Den billyken prys in aanmerking gonomen, vertrouwen wy dat deze onder neming wel aan het doel zal beantwoorden. De collecte voor de noodiydenden by den hagelslag te Aalsmeer op 6 Augustus jl., heeft in de gemeente Hillegom opgebracht de som van f 42.65s. Werd door den visscher D. Koe lewyn tot nog toe nooit iets byzonders in den Ryn gevangen, heden kan gemeld worden dat door zyne zoons in den Ryn tusschen Katwyk en Valkenburg een prachtige zalm is gevangen van circa zes halve kilo's, iets, dat toch zeker wel zeldzaam is. De uitslag van den zeilwedstryd op het Brasemermeer op Donderdag 13 Sept. met kleine platboomde vaartuigen, toebehoo- rende aan inwoners van Roelof Arendsveen, is als volgt: Elf deelnemers, die na een proeftocht vol gens de snelheid in twee afdeelingen, resp. van 5 en 6 vaartuigen, gesplitst werdon. De pryzen en premiën, bestaande in fraaie voorwerpen van kunst, werden behaald in: de lste afdeeling: do prys door N. L. Rode wyk met de schuit „Neptunus", bestuurd door H. Van Leeuwende premie door J. v. d. Hoorn met de schuit „Neptunus II", bestuurd door den eigenaar; de 2de afdeeling: de prys door Teun v. d. Meer, met zyne eigen schuit, door hemzelf bestuurd; de premie door Wouts. v. d. Zwet Pz. ook met zyne eigen schuit, door hemzelf bestuurd. Weder en wind waren naar wensch. By den landbouwer Doeswyk, te Voorschoten, is mond- en klauwzeer uitge broken. Door den plaatsvervangend districtsveearts is het mond en klauwzeer geconstateerd by de runderen van de landbouwers M. Bos en N. Huisman, onder de gemeente Zoetermeer. Tb Woerden is de tongblaar uitgebroken onder het vee der erven W. Van Eek en van J. Stol wyk In het Haagsche Bosch is gister ochtend eene 20-jarige juffrouw, die aldaar op eene bank zat, dooi 4 manspersonen, volgons, haar beweren, aangerand. Onmiddellyk is het viertal door de politie gearresteerd en proces verbaal opgemaakt. Het O. M. by de Haagsche recht bank eischte gisteren voor een smid uit Rot terdam, beklaagd van in den nacht van 12 Juli jl. een korporaal, die met zyn meisje op een bankje in het Haagsche Bosch was gezeten, te hebben mishandeld en geld afgedreigd, 6 maanden gevangenisstraf Hot gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde gisteren de zaak van de vrouw en den man uit Rotterdam, beklaagd hel dochtertje van laatstgenoemde, over hetwelk de eerste beklaagde stiefmoeder was, herhaalde malen te hebben mishandeld, zoodanig, dat het kind in het ziekenhuis moest worden verpleegd. Tegen het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarby de beide beklaagden tot vier maanden gevangenisstraf werden veroordeeld, was door den tweeden bekl. hoogei beroep aangeteekend voor zoover zyne veroordeeling betreft, terwyl het Openbaar Ministerie, dat veroordeeling van de vrouw tot 9 en van den man tot 6 maanden gevan genisstraf had geëischt, tegen het vonnis in zyn geheel appèl aanteekende De eerste bekl. (de vrouw) heeft in haar vonnis berust en, hoewel zy ten gevolge van het hooger beroep van het O. M. ook tegen gisteren was ge dagvaard, was zy niet ter terechtzitting tegen woordig, omdat zy, zooals medegedeeld werd, niet voor het gerechtshof durfde verschynen. De man verklaarde zich door zyne veroordee ling bezwaard te achten, bewerende in drift le hebben gehandeld en overigens slechts zyn kind kastydingen te hebben toegediend. Zyn verdediger, mr. Jos. Van Raalte, uit Rotterdam, meende dat de rechtbank ten onrechte heeft geoordeeld dat bei ie beklaag den een geiyk aandeel aan de mishandelingen hebben genomen. Zolfs do officier van justitie achtte blykens zyn requisitoir den men minder strafschuldig dan de vrouw. Pleiter nu meende dat de man behoorde te worden vry gesproken. Mocht evenwel het Hof meenen dat ook ten aanzien van hem eene veroordeeling moest volgen, dan geloofde pleiter dat er termen waren om hem, in plaats van gevangenisstraf, eene geldboete op te leggen. De procureur-generaal, mr. Byleveld, achtte evenwel de verdediging onaannemelyk en eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 27 September. Van de 80 sigarenmakers, tot dusverre in de sigarenfabriek van de Erven de weduwe J. Van Nelle te Rotterdam werk zaam, hebben gisteren slechts 6 den arbeid hervat. Gedurende den geheelen dag hielden zich verschillende werkstakende sigarenmakers in den omtrek der fabriek op. De orde werd niet gestoord. De commissaris van politie in de 3de sectie te Amsterdam verzoekt de op sporing van een persoon, naar gissing 35 jaren, die quitantiön presenteert, geteekend C. Bunge, voorgevende te komen van het In stituut voor Blinden te Amsterdam, welke opgave en quitantiön zyn gebleken valsch te zyn. In het „Dag. Advertentieblad" van Groningen staat de volgende advertentie: „De ondergeteekende verklaart dat hy niet behoort tot de middernacht zendelingen en verzoekt by deze zyn persoon niet te ver warren met den middernacht zendeling B. N. Sikkema, wonende in de Houtzagersteeg, voor wien het pak ransel bestemd was, dat aan ondergeteekende op 11. Zondag geheel onschul dig is ten deel gevallen. E. H. Sikkema, schoorsteenveger en rookverdryver, Poelestr., onder den heer Singer." Een vierjarig kind van den met selaar H. "W., te "Weert, is in een ketel met kokend water gevallen en aan de brand wonden overleden. Do twee e n - z e v e n t i g j a r i g e we duwe Van H. V., te Rysoord (gem. Ridder kerk), ging, volgens hare gewoonte, op den zolder eenig huiswerk verrichten. By het afkomen viel zy van de trap en werd inwendig zoodanig gekwetst, dat zy overleden is. Vóór 24 jaren werden te Oudega (Fr.) twee oude lieden vermoord. De dadera, vader, zoon en neof, werden tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. De vader stierf in de gevangenis, de zoon kreeg door zyn goed ge drag van H. M. de Koningin-Regentes gratie en heeft zich nu metterwoon dicht by zyne vroegere woonplaats gevestigd. De rechtbank te Groningen heeft den advocaat G. W Wyckerheld Bisdom schuldig verklaard aan de hem ten laste ge legde afdreiging en hem by verstek veroor deeld tot twee jaren gevangenisstraf. Te Helder is een geval v p n cholera in het Marine hospitaal voorgekomen. Sommige bladen spreken het gerucht tegen, dat de ziekte- en sterfgevallen te Tilburg aan cholera te wyten zouden zyn. By onderzoek moet gebleken zyn dat ae dood het gevolg is geweest van loodvergiftiging. Het gezin had soep gegeten uit een vertinden koperen ketel, waarvaD het vertinsel was afgesleten. Het verhaal van de „N. R. Ct." om trent de vyf uit het ryksopvoedingsgesticht „Veldzicht", te Avereest, ontsnapte en daar weer teruggebrachte jongens wordt door de „Zw. Crt tegengesproken Naar aan dit blad gemeld wordt, is van ontvluchting en weer terugbrengen van een aantal jongens niets bekend. Alleen moet omstreeks veertien dagen geleden een vyftal jongens gepoogd hebben zich buiten de inrichting te verschuilen. Zy zyn echter terstond opgespoord on weer terechtgebracht Den 2den Sopt moet nog een jongen pogingen hebben aangewend weer naar huis te loopen, maar ook hy is onmid dellyk teruggebracht. Verder is er van dien aard niets voorgevallen. Gistermiddag is teBarneveld eene ruim 60-jarige doove vrouw door een wagen overreden en onmiddellyk gedood. Door d e justitie is een ernstig onderzoek ingesteld naar ue oorzaak van het verschrikkeiyk spoorwegongeluk by Apilly. Het is een feit, dat de bot5ing werd veroor zaakt door een noodlottig verzuim van den stationschef, maar op de spoorwegmaatschappy zelve rust ook eene zware verantwoordelyk- heid. De stationschef stond geheel alleen voa

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1