N°. 10601. Donderdag 13 September. A0. 1894. feze tCourant wordt dagèlijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. (Pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. leiden, 12 September. Feuilleton. CONCURRENTEN. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. 1.10. Pranco per post1.40. Afzonderlyke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meor f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Naar wy reeds meldden, zal Dinsdag 18 Sept. a. s., des namiddags te 2 uren, de rector magnificus der universiteit, de hoog leeraar mr. S. J. Fockema Andreae, in het groot-auditorium verslag geven van de lot- allen der universiteit in het afgeloopen jaar en het rectoraat overdragen aan z\jn opvolger, den hoogleeraar mr. P. A. Van der Lith. By deze gelegenheid zal de gouden medaille worden uitgereikt aan den heer Ph. S. Van [Konkel, candidaat in de Semiotische.en-iftdisphe taal- en letterkunde aanjde J^yks-universiteit te Leiden, en eene loffelijke vermekiiiig aan de keeren R. J. De VVisstr, doctorates, in de rechts- en staatswetenschappen aan de Ryks universiteit te Leiden, en A. R. Van de Laar, doctorandus in do rechtswetenschap aan de Ryks universiteit te Utrecht, voor de beantwoording der prijsvragen, uitgeschreven door den Senaat der Rijks universiteit te Leiden. Benoemd is met 16 September a. s. tot klerk der posterijen en telegraphie 2de kl. de heer P. Meyer, te Leiden (postkantoor). Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is tot de evangeliebediening toegelaten de heer A. De Pecker Jr., te Gorkum, candi daat in de theologie aan de universiteit te Leiden. Benoemd is tot tijdelijke onderwijzeres te Oegstgeest mej. J. Rey, te Leiden; tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Baarn de heer. A. Steenmey.er, te Aifen aan den Rijn. Er circuleert in de gemeente Zoeterwoude een adres, om mr. H. Hemmingson te be wegen van zyn plan af te zien om te be danken als burgemeester. Het aantal ingeschrevenen voor de loting der nationale militie voor 1895 bedraagt in de gem. Alkemade slechts 28, wat in ver houding tot het zielental dier gemeente (ruim 4300) buitengewoon weinig is. Gewoonlijk zijn aldaar nagenoeg een vyftigtal lotelingen. Door den burgemeester der gemeente Voorschoten worden opgeroepen jongelieden van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd, die willen deelnemen aan de vrij willige oefeningen in den wapenhandel, welke zullen aanvangen na de loting voor de nationale militie a. s. en eindigen ulto. Februari 1895, mits aan die oefeningen geregeld worde deel genomen door minstens twintig jongelieden. De termijn van aanmelding wordt den 18den dezer gesloten. Aan de deelneming aan deze oefeningen zyn, zooals bekend is, voor hen, die in de loting valtóïijfc verschillende voor deeion verbonden. Do Staatscourant van 12 dezer bevat het programma van do opening der vergadering van de Staten-Generaal, op Dinsdag 18 Sept. a. s., door H. M. de Koningin Regentes. Des middags te 12 uren zullen de leden der Staten-Generaal zich begeven naar do zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, en zich in eene algemeene vergade ring vereenigen, onder voorzitting van den door de Koningin-Regentes benoemden presi dent van de Eerste Kamer. De ministers, hoofden van ministeriëele departementen, de kanselier der orden en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te 1 uur, mede in die zaal vereenigon. H. M. de Koningin-Regentes zal te 1 uur. met het gewone ceremoniëel van het paleis afryden. De trein zal rijden: door het Noordeinde, de Hoogstraat, de Gravenstraat, het Buitenhof naar het Binnenhof. Aan de vergaderplaats der Staten-Generaal wordt H. M. ontvangen door eene commissie uit de vergadering. Op den terugkeer naar hot paleis zal de trein den navolgenden weg nemen: van het Binnenhof, over den Korten Vijver berg, den Langen Vijverberg, de Plaatsen het Noordeinde. Salvo's uit het geschut zullen het afrijden van H. M. van het paleis en het oogenblik, waarop Hd. het gebouw der Staten-Generaal verlaat, aankondigen. De voorzitter van de vereenigde vergadering der Staten Generaal bericht: lo. dat aan de aanzoeken van anderen dan degenen, die deel uitmaken van de vereenigde vergadering, om toegangskaarten te ontvangen voor die ver gadering op Dinsdag 18 dezer, geen gevolg kan worden gegeven, aangezien de beschikbare ruimte het niet toelaat; 2o. dat alle doorloo- pende en andere kaarten, afgegeven tot toe gang voor de vergaderingen van de Tweede Kamer, niet geldig zijn voor de genoemde vereenigde vergadering. Deze mededeelingen strekken tot antwoord op talrijke verzoeken van particulieren om toegangskaarten, monde ling en schriftelijk ingekomen. In den ouderdom van 78 jaren is te 's Gravenhage overleden de heer J. D. Van Hemert, oud-dirigeerend officier van gezond heid. Te Oorschot overleed de heer H. Th. Prins, gepensionneerd kapt. dor infanterie. De overdracht van het gedenkteeken op het graf van wijlen ds. K. F. Ternooy Apèl te Amsterdam aan diens familie zal a. s. Donderdag des.middags te 2 uren plaats hebben op de begraafplaats Zorgvlied. De volgende aanbevelingslijst is opge maakt voor de betrekking van leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde by het gym nasium te 's-Gravenhage: lo. J. G. Doorman, leeraar aan de H. B. S. te Schiedam; 2o. H. Tonkes, leeraar aan de H. B.-S. te Arnhem. De daglessen der School voor Kunst nijverheid te Haarlem zijn de vorige week hervat. Het aantal mannelijke leerlingen, dat zich voor den geheelen dagcursus heeft aan gemeld, is sterker dan in vorige jaren het geval was. Uit verschillende plaatsen van ons land werden leerlingen ingeschreven. Daar het onderwijs, dat op de school gegeven wont, geheel in practischen geest is opgevat, stelt genoemde inrichting de gelegenheid open voor hen, die iets meer wenschen te leeren dan hetgeen in de dageiyksche practyk voor komt. De jongelieden worden opgeleid voor deco ratio schilders, modelleurs, beeldhouwers in hout, lithographen, graveurs en voor kunst- industriëele teekenaars. terwijl de dames leerlingen het teekenen, schilderen en kunst naaldwerk beoefenen. De jongelieden vinden na volbrachten leeftijd een lucratieven werk kring in bovengenoemde kunstambachten, ter wijl vele dames tot het verkrijgen der akte lager teekenonderwys en fraaie handwerken werkzaam zijn. De avondles: worden hervat. Reglementen en leerplan van bovenge noemde inrichting worden op aanvrage koste loos verzonden door den directeur, den heer E. Von Saher. Het rapport der Staatscommissie omtrent de uitvoering der grondwettelijke bepalingen aangaande de administratieve rechtspraak, is verschenen. De commissie acht deze regeling noodig, ook als rechterlijke controle met betrekking tot administratieve handelingen, welke de rech ten der ingezetenen raken. Zy verwacht van het bestaan eener administratieve rechtspraak een sterken steun voor de Regeering tegenover bevooroordeelde indrukken van eene politieke party. Deze rechtspraak behoort, h. i., zich ook uit te strokken tot de beslissing van ge schillen tusschen verschillende besturen, voor zoover de bevoegdheid van die besturen tegen over elkander door het recht binnen bepaalde grenzen is beperkt. De commissie wenscht eene zelfstandige administratieve rechtspraak in éóne instantie door een administratief hooggerechtshof, waar van do zetel ie Utrecht zou z\jo, naast de rechterlijke macht en zonder cassatie door den Hoogen Raad. De administratieve rechter behoort, naar de meening dor commissie, evenzeer bevoegd te z\Jn tot onderzoek van de feiten als van het rechtspunt door de middelen, dio hem verstrekt worden. De aard der geschillen, die ter kennisneming van den administratieven rechter worden ge bracht, wordt bij de wet vastgesteld Wat aan die opsomming later mocht blijken te ont breken, blijft aan de kennisneming van den burgerlijken rechter voorbehouden. Rechtstreeksch persoonlijk belang slechts zal de grondslag kunnen zijn van de klachten, b(j den administratieven rechter in te brengen. De voorstellen der commissie betreffen: a. de uitvoering, van art. 154 der grondwet; b. de bevoegdheid van het administratief hooggerechtshof; c. wijziging der wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie; d. wijziging der provinciale Wet omtrent de procedure, door Gedeputeerde Staten by de beslissing van administratieve rechtsgeschillen in acht te nemen. Deze voorstellen worden nader en in hunne bijzonderheden toegelicht in afzonderlijke memories van toelichting. De Staatscommissie voor de administratieve rechtspraak bestond uit de heeren: J. Kap peyne v. d. Coppello, Humalda van Eysinga, S. Van Houten, J. Röell, J. Oppenheim, H. F. Seydlitz en A. R. Arntzenius, laatstgen. tevens secretaris. Gisteravond is in eene vergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht be sloten een adres te richten aan H. M. de Koningin-Regentes, waarin aangestipt wordt, hoezeer niet slechts de vrouwen, maar ook het algemeen welzijn gebaat zal worden door niet langer de grootste helft van het men- scheiyk geslacht te onthouden, wat haar in alle billijkheid toekomt. Dat adres zal H. M. worden aangeboden door mevr. Versluys- Poelman, presidente der Vereeniging, en mevr. Rutgers-Hoitsema, presidente der afdeeling Rotterdam. Tevens is in die vergadering eene com missie benoemd, belast met hot samenstellen eener brochure, waarin het gewicht van het kiesrecht nader wordt aangetoond. Morgen, Donderdag, 13 September, zal Nicolaas Beets zyn tachtigsten verjaardag vieren. Naar het „Dbl." verneemt, zal het stoom schip „Koningin Emma", van de Stoomvaart maatschappij „Nederland", herdoopt worden in „Java." De heer Westenberg, Nederlandsch gezant te Rome, met verlof en zich thans bevindende te Amsterdam, zal tegen het laatst dezer week te 's Gravenhage intrek nemen in het „Hotel des Indes", ten einde eenigen tijd in de residentie te verblijven. Door het Rjjk is te Zutfen een pand aan gekocht, om tot vereenigd post- en telegraaf kantoor te worden ingericht. Door de rechtbank te Groningen is, ter vervulling van de vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lyst van aanbevelingmr. J. Lechner, griffier der arr.-rechtbank te Zierikseemr. L. B. Lohman, subst.-griffier bij eerstgemelde recht bank, en mr. C. Witholt, rechter in de arr.- rechtbank te Heerenveen. Een bijvoegsel der Staatscourant van 12 dezer bevat de by koninklijk besluit van 17 Juli jl. goedgekeurde statuten van de naam- looze vennootschap „Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam, ten doel hebbende het uitoefenen van het scheepsbouw bedrijf, met al wat daartoe geacht kan worden te behooren in den meest uitgebreiden zin. Haar kapitaal bedraagt 1 millioen gulden, verdeeld in twee serieün, elk van 500 aan- deelen a f 1000, splitsbaar in halve aandeelen. Voorloopig is alleen de eerste serie uitgegeven, en geplaatst. Voor de uitgifte van de tweede serie wordt een besluit gevorderd van de algemeene vergadering van aandeelhouders. Het geheole maatschappelijk kapitaal zal moeten geplaatst zijn uiterlijk vijf jaren na de oprich ting, behoudens verlenging van dien termijn na bekomen koninklijke bewilliging. Als directeur treedt op de heer D. Goed koop Jr. Commissarissen zyn do heerenJ. T Cremer, L. P. D. Op ten Noort, W. J. Geert- sema, jhr. mr. C. J. Den Tex en J. C. Jansen. De vennootschap neemt een aanvang op 25 Aug. 1894 en zal eindigen op 31 Dec. 1965. De uitsluitend practische cursus bij de opleiding van machinist-leerlingen te Helle- voetsluis is geëindigd. Onder nadere goedkeuring van den minister van marine hebben de leerlingen de opleiding met de volgende rangnummers verlaten: 1. C. C. Kaptein, 2. F. G. Otten, 3. N. Weeda, 4. N. J. Veen, 5. F. Was, 6. G. Verschuur, 7. H. A. Ruigrok, 8. D. C. Beugelaar, 9. F. D. Hartman, 10. H. De Noo, 11. C. Waponaar, 12. J. P. M. Ohr, 13. W. C, Lugten, 14. A. M. Erkelens, 15. W. J. Oudegoost, 16. C Eeltjes, 17. J. P. N. Klein. Kaptein heeft alzoo den Lsten prijs be haald (een zilveren remontoir-horloge met inscriptie) en Otten den 2den (Seaton's scheeps- stoomwerktuigkunde, vertaald door J. A. Schell). De 17 leerlingen worden spoedig bevorderd tot 1ste kl. en daarna op het gepantserd materiëel geplaatst; zy zyn nu met verlof gegaan. Ruim 80 leden en donateurs van de afdeeling Amsterdam van den Bond van oud onderofficieren hebben zich afgescheiden van. dien Bond, om een nieuwen Bond te stichten, op grond van handelingen van het hoofdbe stuur, die zij in stryd achten met statuten en reglementen en waardoor h. i. het doel van den Bond wordt verwaarloosd. De statuten van den nieuwen Bond zijn bereids vastgesteld. Om de onkosten tot een minimum terug te brengen, is bepaald dat de betrekking var bestuurslid onbezoldigd zal zyn en voor de correspondentie met de andere afdeelingen slechts één bondssecretaris zal worden be noemd. Het provinciaal kerkbestuur van Gro ningen heeft den 6den Sept. jl. aan het classi caal bestuur, waaronder dr. Louis A. Bahler ressorteert, opgedragen maatregelen te nomen, waardoor de kerkeraad van Groningen een einde moet maken aan het „verzuim," dat dit college nog by voortduring begaat door het getuigschrift van zedeiyk gedrag van dr. B. in te houden. Binnen drie weken moot het classicaal bestuur van den uitslag dier maatregelen kennis geven. Door de aandeelhouders der Nederland sche Cultuur maatschappy is met 66 tegen 4 stemmen tot liquidatie besloten. De directie is, onder toezicht van commis sarissen, met de afwikkeling der zaken belast. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 15 dezer niet plaats heb':en. By koninklyk besluit zyn benoemd: tot ontvanger der dir. belastingen, invoerr. en acc. te Valkenswaard, A. M. H. Tonnaor, ontvanger der dir. belast, en acc. te Leende c. a.tot ontvanger der acc. te Amsterdam, J. H. Van Assum, inspecteur der dir. belas tingen aldaar (4de kantoor); tot ontvanger der dir. bel. te Delft c. a. J. R. Nieuwenhuysen, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Doesburg c. a.tot ontv. der dir. bel., invoerr. er». i) Voor ongeveer dertig jaren besloot ik naar j Amerika te verhuizen, om in Texas als jong I koopman fortuin te maken. Texas was toen en ook al verscheidene 1 jaren vroeger een hoofddoel der emigree- S rende Duitschers; het was hun geschilderd I als een beloofd land. Voor velen bleek het dit ook werkeiyk te zyn, en zy gingen zeer goed vooruit; maar velen ook gingen I daar ellendig te gronde. Te Galveston, de opkomende hoofd* en I havenstad van het land, had men-aaiwiöniyke handelsbuizen, die door Duitschers opgericht E waren. Ik was zonder middelen en ofschoon I ik van toekomstige millioenen drcomde, die I ik door myn handelsgenie hoopte te verwer von, moest ik toch voorloopig blij zyn, dat ik 0^vfr0nC* Van goec*e aanbevelingen eene be tre king als boekhouder en correspondent by een Duitschen handelaar te Galveston kreeg. Myn principaal was met my en myn werk we tevreden. Wy importeerden eene menigte producten voor de farmers en planters van het binnenland. Ons voornaamste uitvoer artikel was natuurlijk katoen, dat in Texae voortreffelijk gedijt. Ik woonde en at in een boardinghouse, dat gehouden werd door «one landgenoote, de weduwe Neumann, uit Brealau, eene vlytige flinke, vrouw, wier man farmer geweest, maar aan de koorts gestorven was. Zy had na den verkoop der farm het kosthuis opge richt en verdiende veel geld; men meende dat zy al een aardig vermogen moest hebben verworven. By haar logeerden en aten nog verschil lende andere jongelieden, waaronder ook een landgenoot, Otto Sperber geheeten, die als boekhouder en correspondent werkzaam was in een handelshuis, dat gelyke zaken deed als dat, waartoe ik behoorde. Onze princi palen waren dus concurrenten en zagen elkan der soms wat scheel aan. Dit verhinderde evenwel niet, dat Otto en ik spoedig goede vrienden werden, daar wy eiken dag in het boardinghouse met elkander verkeerden. Wij worden zóó bevriend, dat wy op zekeren avond met het goede bier onzer hospita broe derschap dronken. De broederlyke vriendschap duurde zoolang, tot wy eveneens concurrenten werden, wel is waar niet in zaken, maar in de liefde. Juf frouw Neumann had namelyk eene bekooriyke, twintigjarige dochter, Anna geheeten, wier schoone oogen my spoedig betooverd hadden. Otto was echter niet minder verliefd op haar, en omdat hy langer in het huis woonde, meende hy oudere rechten te hebben. Daar door ontstond begrypelykerwijze jaloerschheid tusschen ons, die wel is waar niet in vyand- sctiap ontaardde, maar toch afbreuk deed aan onze vriendschap en haar meer en meer deed bekoelen. De blondlokkige, blauwoogige en altyd op gewekte Anna was ook in de zaak harer moeder zeer op hare plaats, wat wy beiden alle dagen gelegenheid hadden waar te nemen. Het was werkeiyk een lust, haar zoo druk in buis aan het werk te zien. Waariyk, wien het geluk beschoren was, eenmaal Anna te trouwen, die zou eene zeer flinke, brave en lieve huisvrouw krygen. Sperber bezat eenig vermogen en had voor uitzicht, compagnon van zyn principaal te worden. Ik daarentegen kon het by myn principaal mottertyd hoogstens tot procuratie houder brengen. Geen wonder dus, dat Otto juffrouw Neumann sympathieker toescheen dan ik haar onder zulke omstandigheden kon zyn. Ofschoon eene Duitsche, was zy toch in Texas allengs ook door den Amerikaanschen geest bezield geworden, die in het grootst aantal dollars het hoogste ideaal ziet. Van den anderen kant evenwel was het spoedig licht te bemerken, dat Anna my be slist prefereerde. Zóó stonden dus de zaken. In elk geval verwenschte Otto in stilte myne verschijning te Galveston, want buiten my had hy geen anderen mededinger, die hem zorg kon baren. Alleen ik was de oorzaak, dat Anna zich krachtig verzette tegen de verloving met Otto. Hare scherpziende moeder doorzag dat wel zy maakte hare dochter heimeiyk ernstige varwyten. Allengs moest ik vermoeden, dat het juffrouw Neumann aangenaam zou zyn, my kwyt te raken. Ja, ik verwachtte eiken dag opzegging van het logies. Dat maakte my eenigszins melancholisch. Scott Ferguson, te Austin, eene groote export firma, gingen eensklaps, ten gevolge van eene mislukte speculatie, failliet. Do ver koop van den boedel der failliete firma zou in Juli plaats hebben; daarby was ook een post van 360 balen katoen. Myn principaal kon zulk een quantum ter completeering eener verzending Juist zeer goed gebruiken, en zoo kwam hy op de gedachte, my naar Austin te zenden, om bij den verkoop op de katoen te bieden. Een spoorweg gaat van Galveston over, Houston naar Austin. Het was de eerste en deatyis nog de eenige spoorweg in Texas. Ofschoon hy nog tameiyk nieuw was, hadden er toch al velerlei ongelukken en onregei matigheden op plaats gehad. Wie er op reizen wilde, deed verstandig, eerst zyn testament te maken. Ik, die toch niets van belang te vermaken had, verzuimde dat evenwel. Toen ik daags vóór den verkoop my naar het station begeven en in een wagen van den tot vertrek gereedstaanden trein plaats genomen had, stapte direct na my ook Sperber in. Hy ging tegenover my zitten „Bonjour, Eckart!" zeide hy tameiyk koel. „Bonjourt" antwoordde ik even koel. „Prachtig weer vandaag." „Het zou werkeiyk niet beter kunnen zyn." „Je reist dus ook, Frans?" „Zooals je ziet, Otto." „Zonderling! Juffrouw Neumann zoide my er niets van." „My heeft zy jouw reisplannen ook niet medegedeeld." „Ik kreeg gisteren eerst opdracht om op reis te gaan." „Ik ookl" „Ga je naar Houston „Nog een weinig verder." „Aha, dus naar Austin." „Jui3t Jy zeker ook?" „Natuuriyk!" „Naar den verkoop van Scott Ferguson's boedel?" „Dat heb je goed geraden." „Moet je op de katoen bieden?" „Dat spreekt vanzelf!". Hy barstte in eon luid gelach uit. „Onze principalen hebben dus precies dezelfde gedachte", zeide ik. „Leve de concurrentie!" riep hy, nog altijd lachend. Terwijl de trein ons naar het noorden bracht, spraken wy nog over verschillende dingen, maar geen van ons beiden sprak over Anna Neumann. Zorgvuldig wachtten wy ons, haren naam te noemen. De trein kwam op tijd te Houston aan. Een uur oponthoud. Wy gebruikten in het stations-restaurant een tarrielljk slecht mid dagmaal. Daarop reden wij verder, nu in noordwestelyke richting. Aan de lyn waren vele kleine plaatsen, soms uit oen heel of half dozijn huizen be staande, voor en na ontstaan, die even zoo vele stations vormden, waar telkens eenige minuten gestopt werd. Wy hadden juist Hampstead gepasseerd en stoomden naar Brentham. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1