N°. 10598. Maandag ÏO September. A°. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 September. Feuilleton. De jaarmarkt te Leerdam. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eersle Blad. Officieel© Kennisffeyintfen. Vrijwillige oefeningen ln «len Wapenhandel. D« Burgemeester der gemeente Leiden vestigt de aandacht van belanghebbenden op de ge.egenheid, ïTelko aan jongelingen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd wordt geboden om kos teloos onderriobt in den wapenhandel te ontvangen, van 11 October a. e. tot uit0. Februari d. a. v., en brengt tevens ter algemeene kennis: 1°. dat zjj, die bedoeld onderriobt wenacben t« ontvangen, zioh daartoe op iedoren werkdag, van 9 aren des voormi-ldags tot des middags 12 uren, I ten bureele van den Heer Kolonel-Commandant van hot éde RegimoDt Infanterie, in het gebonw VGra- venstein, kunnen aanmelden en alsdan voorzien moe en zijn van een extraot uit het geboorteregister of eenig ander stuk, waaruit voldoende van hun leeftgd ft blijkt, en 2°. dat de aanmelding zal moeton plaats hebben vóór 21 Beptomber e k. en zg, die zioh vóór dien fd&tum niet hobben aangemeld, niet tot het onder- richt worden toegelaten. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, J 8 Sept. 1894. F. WA8. Dinsdag 18 Sept. a. s., 's namiddags te twee Buren, zal door prof. mr. S. J. Fockema -Andre© het rectoraat der Leidsche Universi teit worden overgedragen aan zyn opvolger, prof. mr. P. A. Yan der Lith, met een ver slag over den toestand en de lotgevallen der Universiteit, in de groote gehoorzaal der academie. De hoogleeraar dr. P. J. Blok, alhier, is door de Koningin-Regentes aangezocht, om aan de Koningin onderwijs in de geschiedenis te geven. Hedenmiddag ontvingen wy per Neder- landsche mail de Bataviasche bladen van 3 tot en met 7 Augustus. Op hare laatste algemeene vergadering l hooft de Leidsche gymnastiek- en scherm voreeniging „Hercules" besloten, aan de viering van het 10-jarig bestaan der Vereeniging op 3 on 4 November a. s. te verbinden het hou den van een wedstrijd voor leden van hot gewest Zuid-Holland en Zeeland van het Neder- Blandech Gymnastiek-Verbond. Daarvoor is thans het programma versclie- Vxien, waaruit o. a. het volgende blijkt: Zaterdag 3 November: Uitvoering der feest vierende Vereeniging, met bal. Zondag 4 November: wedstrijd, gemeen schappelijke lunch, matinée, na afloop van den wedstrijd kourturnen, gemeenschappelijke ïnaaltyd, gezellige bijeenkomst der turners en Ileden der feestvierende Vereeniging met dames, uitreiking der prijzen. Do jury bestaat uit de heeren C. A. Bader on Ph. De Vries, te Leiden, en J. A. v. d. Boom, te Haarlem. De wodstriJd wordt gehouden op Zondag 4 November a. 8. in de groote concertzaal der Stadszaal; aanvang 's morgens te tien uren. Het verplicht aantal deelnemers voor elke vereeniging is 3. Als prijzen zullen worden uitgeloofd3 vaandelmedailles, te weten: lste prijs: ver guld-zilveren, 2de prijs: zilveren, 3de prys bronzen, en bovendien 2 personeele prijzen, bestaande in twee lauwerkransen, voor de 2 personen, dio het hoogste aantal punten heb be behaald. De wedstrijd zal bestaan in oefeningen aan rek, brug en ringen en in verspringen. Iedere vereeniging, die zich verbindt aan den wedstrijd deel te nemen, is verplicht bij aangifte vóór 1 October a. s. 10 gulden over te maken aan den president van „Hercules", als waarborgsom, welke by deelneming terstond wordt gerestitueerd. De feestvierende Vereeniging neemt zelve aan den wedstryd geen deel. Ook de andere feesten hebben plaats in de concertzalen der Stadszaal. De heer M. A. Van Rhyn, candidaat in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Leiden, is, naar wy nader vernemen, door het provinciaal kerkbestuur van Friesland tot de Evangelie bediening toegelaten. Te Kat- wijk-Binnen, zyne woonplaats, ontving hy heden een beroep naar de Ned.-Herv. ge meente te Waarde (cl. Ooes). Men schryft ons uit Lisse, dd. 5 Sept.: Dat getrouw schoolbezoek door de leer meesteressen op prys wordt gesteld, bewees heden weder het prettige feest, dat door de dames Van den Broek aan hare leerlingen was bereid. Mot een tiental welwillend ter beschikking gestelde brikken reed de vroolyke schare, ruim 80 in getal, naar den Drechsberg, onder Voorhout, waar de meisjes ruimschoots gelegenheid vonden den dag pleizierig door te brengen, en dank zy eene tombola, ieder nog een geschenkje ontvingen. Allen zeer voldaan over den prettigen feestdag, werd dan ook tegen zonsondergang do terugtocht over Sassenheim aanvaard. Men schryft ons uit Hillegom Heden herdenkt de heer Hk. Van Waveren den dag, waarop hy 25 jaar geleden werd gekozen tot Wethouder. De geheole gemeente is in feestdos gehuld en van alle openbare gebouwen en verscheidene particuliere woningen wapperde reeds vroeg in den ochtend de driekleur. Zoo als reeds bekend is, heeft do heer Van Waveren wegens hoogen leeftyd ontslag genomen. Don 5den September was het 40 jaar geleden, dat hy als lid van den Gemeenteraad werd ge ïnstalleerd. By de Ned.-Herv. Kerk is bedankt voor het beroep naar Waddingsveen e. a. door den heer P. Kuylman Jr., te Bunnik en Vechter; voor Woubruggo door den heer P. O. Datema, te Delftshaven. Aan hot „Hotel Paulez", in Den Haag, is afgestapt de admiraal der Engelsche vloot Sir Fred. Richard, uit Londen, en aan het „Hotel des Indes" H. baron Steengracht, attaché by het Nederl. gezantschap te Konstantinopel. Z. K. H. de Groothertog van Saksen en H. K. H. de Hertogin van Mecklenburg zyn voornemens in het laatst der volgende week van Scheveningen naar het buitenland terug te keeren. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs hier te lande gehouden vergeiykend examen van adspiranten voor óóne plaatsing op den hoofdcursus te Kampen, zullen met ingang van 1 Oct. de navolgende onderofficieren, ter opleiding voor den rang van tweede luitenant, tot die inrichting worden toegelaten: Infanterie hier te lande: J. W. Chr. C. Tucker, H. F. Keetell, A. Luitsz, L. G. A. Van der Reyden, W. D. Knyff, A. G. L. F. Van Krieken, A. E. H. Constant, W. C. M. G. Kl6yn, jhr. H. Van Panhuys, A. J. D. De Winter, P. H. J. Van der Heem, L. Timmer, J. Kooiman en C. M. Donck. Infanterie in Ned.-Indié: J. F. E. Ten Klooster, J. M. Nolen, A. E. Schneider, P. L. Stennokes, C. A. Hemmes, J. H. Van Boldrik, F. Dam, W. Ruinen, J. Kouwenaar, C. J. Van Roosendaal, Z. M. C. E. Valckenier de Greeve, J. J. Van der Bie, E. A. Lutje, W. A. Van Aken, P. J. De Ruyter en P. J. Timmer. Administratie hier te lande: P. Van Hal, P. SchefFers, W. J. Van Breen, M. A. Toune, M. A. Pont, Chr. Roos en G. F. Sloot. Administratie Ned.-IndiëH. F. Polack en A. R. H. Braun. (Sls. Ct.) Do kapitein C. M. J. Van den Heuvel Rynders, van het 4de reg. inf. te Gouda, wordt overgeplaatst by het 3de bat. van het regiment te Haarlem, ter vervanging van den kapitein P. L. H. Mansvelt, die zyn pensioen beeft aangevraagd. De heer M. E. De Grauw, lid van den Raad en wethouder te Ouder-Amstel, heeft voor beide functies bedankt. De heer Reitz, president van den Oranje- Vrijstaat, heeft gisteren ons land verlaten, om naar Zuid Afrika terug te keeren. Verschillende bladen deelen mede dat dr. Kuypor, ton gevolge eener ernstige onge steldheid, oenige weken te Brussel moet verbiy ven. Wy kunnen echter uit goede bron verzekeren, dat dit verbiyf zich maar tot eemge dagen zal bepalen. Dan hoopt dr. Kuyper weer ge zond en wol in Amsterdam te zyn. (Ned De boekery van het Museum van ICunst- nyverheid te Haarlem is sedert 1 September weder geopend. Wy herinneren er aan, dat uit genoemde boekery boek- en plaatwerken kunnen worden aangevraagd, welke gratis door het geheele land worden verzonden. Vooral de beoefenaars van de verschillendo kunstambachten, beeldhouwers, meubelmakers, kunstsmeden, goud- en zilversmeden, graveurs en decoratieschilders en vele andere vakken vindon hier eene ruime keuze van goede modellen en leerzame lectuur. De catalogus wordt tegen toezending van 15 cents in postzegels franco toegezonden aan allen, die er de aanvrage toe doen aan dc-n heer E. Von Saher, conservator van bovenge noemd museum. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de afwyking van hot verbod van veevervoer, bedoeld in zyne beschikking van 29 Aug. jl., kan worden toegelaten door den burgemeester van Rotterdam, wanneer die afwyking gevraagd wordt ten behoeve van vee, dat in de gemeente Rotterdam uit den in die beschikking omschreven kring moet worden vervoerd. Ingetrokken islo. de beschikking van 27 Juli jl., waarby veevervoer werd verboden uit den daarby omschreven kring in de ge meenten Kethel, Ouwerschie, Schiedam, Rot terdam, Hillegersberg en Schiebroek; 2o. de beschikking van 31 Juli jl., waarby dat ver voer werd verboden uit den kring in de ge meento Uitgeest. De „Staatscourant" van 8 dezer meldt, dat het aantal landverhuizers, die in 1893 uit Vli8singen vertrokken, is 39,260. Door den minister van koloniën is de heer D. Croll gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman by de gouvernementsmarine aldaar. Het stoomschip „Edam" arriveerde 7 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York. By koninklyk besluit is aan A. Verschoor, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als 2de luit. by het 6de bat. rustende schuttery in Zuid-Holland. Vergund het aannemen van onderscheidings teekenen aan: W. P. A. Mutsaers, to Tilburg, lid van de Tweede Kamer, en mr. A. F. H. Luyben, te 's-Hertogenbosch, staatsraad in buitengewonen dienst, beiden de versierselen van commandeur der Piusorde; J. W. R. Van Gulick, te 's-Hertogenbosch, lid der Staten van Noord-Brabant, de versierselen van com mandeur der orde van den H. Gregorius den Grootendr. A. A. Korteweg, te 's-Gravenhage, de versierselen der orde van het Borstbeeld van don Bevryder van Venezuela, 4de ki. J. Aaldering, te Oud-Zevenaar, gemeente Zovenaar, landbouwer, de bronzen medaille Bene Merenti. De Ked. Botanische Vcreenigfing. Te Zieriksee hield bovengenoemde ver eeniging dezer dagen hare 58sto vergadering onder leiding van den voorzitter, prof. Suringar, uit Leiden, door wien een uitvoerig verslag werd uitgebracht omtrent do gedurende het vereenigingsjaar Yoor het Herbarium inge zonden planten. Verder werden nog wetenschappolyke mede- deelingen gedaan door de heeren Th. H. A. J. Abelevon, L. Vuyck, H. J. Kok Ankersmit, J. Ensink, dr. L. Posthumus en mej. A. Ogtrop. Tot nieuwe leden werden benoemd dr. J. P. Lotsy te Baltimore, dr. H. Burger te Groningen, en de heer D. Biorhaalder te Baarn. Omtrent de volgende zomervergadering werd bepaald dat doze in het laatst van Augustus 1895 te Hengeloo zal plaats hebben. Als medelid der redactie van het Neder landsch kruidkundig archief werd door de vergadering met algemeene stommen benoemd do conservator herbarii dr. J. G. Boerlage. Eene botanische excursie werd ondernomen naar Haamstede en Ronesse, tervvyi door een paar leden de flora van Duiveland werd onder zocht. Na afloop der vergadering gaven velen gehoor aan de uitnoodiging van het bestuur der Antwerpsche afdeeling van het kruid kundig genootschap „Dodonaea", te Gent, om in Antwerpen eene gezamenlyke vergadering te houden met de loden van dit genootschap. Deze samenkomst had plaats in de boven zaal van het Museum van den Kruidtuin in Een opkomend onweder en de meer en meer toenemende duisternis begunstigden hun gruwzaam voornemen. Op den dyk, over wel ken de ongelukkige zyn tocht naar Heenvliet voortzette, werd geen sterveling ontwaard. Spoedig hadden zy don jongeling, ofschoon hy wegens het ongunstig weder zich met verdubbelde snelheid voortspoedde, ingehaald, hom, nog eer hy vormoeden kon dat iemand hem naderde, met een dikken knuppel een slag op het hoofd toegebracht, zoodat hy bewusteloos nederzeeg, en hem toen van den dyk af ter zyde tusschen de wilgen gesleept naar d6n kant der rivier. Hier hadden zy hem verder afgemaakt, geheel naakt uitgekleed en het lyk in de rivier geworpen. Buiten twyfel Was het later door den vloed naar de plaat in het midden der rivier gedreven, alwaar het, in het riet en wier vastgeraakt, zoo toe- val lig gevonden werd. De kleederen, bene vens het valies, van den verslagene, hadden zy byeengebonden, en na dit pak met een grooten steen bezwaard te hebben, het in het pc.te- laten zinken. Dit alles was het werk ran slechts korten tyd geweest. Nu waren zy met den meesten spoed naar hunne boot teruggekeerd, die zy niet op de gewone lan dingsplaats, maar een weinig ter zyde, waar *11 minder in het oog viel, hadden achterge laten. Reeds was het byna geheel duisteren ■Wc va geen menscheiyk wezen had hen op hun weg ontmoet. Zy roeiden zoo snel mogeiyk naar hun schip, waar zy den geroofden buit, die hunne verwachting verre overtroffen had, te zamen deelden en verborgen. Het hevige onweder, dat hunne tegenwoordigheid op het schip vereischte, strekte hun den volgenden dag tot eene verontschuldiging, waarom zy niet meer naar de- herberg teruggekeerd waren. Daar niemand hen op weg ontmoet of hunne boot aan de overzyde opgemerkt had, waren zy ook toen kort daarna zoo onverwachts het lyk van den vermoorde ge vonden werd - tameiyk gerust, ofschoon zy, zeiven opgeroepen wordende om getuigenis in deze zaak af te leggeD, zeker niet boven alle vrees van ontdekt te worden verheven zullen zyn geweest. Er was echter Diet de minste verdenking op hen gevallen, en nog eer het onderzoek naar do daders van den gepleegden moord afgeloopen was, haddon zy met hun schip de plaats reeds verlaten, die getuige van hunne misdaad geweest was. Niet lang na het voorgevallene hadden zy den schipper, in wiens dienst zy zich bevondeD, verlaten, waarna Zeegers zich op een koopvaardyschip begeven had, waarop hy een paar malen een tocht naar de Oost-Indiën had gemaakt, ter- wyi Bleeker op een oorlogsschip dienst ge nomen had en, na zyn ontslag bekomen te hebben, zich op voorspraak van den Stad houder, aan wien hy aanbevolen was, te Leerdam als kruidenier had neergezet. De aanzienly'ke som gelds, by den vermoorde ffevööden, had hem hiertoe in staat gesteld, en hy had nu getracht door eene gestrenge en, althans voor het uiterlyke, godsdienstige levenswyzo de stem van zyn geweten tot zwijgen te brengen en by zyne medeburgers den naam te verwerven van een man van vromen en onbesproken wandel. Niet weinig was het hem tegen de borst geweest, dat Zeegers,. die, korten tyd daarna zich tot den paardenhandel bepaald hebbende, dikwerf te Leerdam verschenen was, hem door zyne tegenwoordigheid telkens aan de gopleegde gruweldaad herinnerde. Te meer vreesde hy dezen zyn medeplichtige, dewyl diens los bandige levenswyze en verslaafdheid aan den drank liebt aanleiding zouden kunnen geven tot de ontdekking hunner misdaad. Hy moest hem echter blyven ontzien en voor het oog op een vriendschappeiyken voet mei hem omgaan. Doch inwendig droeg hy hem een bevigon haat toe, en deze haat werd niet weinig vermeerderd, doordien Zeegers in het openbaar dikwerf den spot dreef met de ge veinsde vroomheid van zyn vriend, en deze nu en dan niet onduideiyk merken liet, dat hunne gemeenschappeiyk gepleegde misdaad hem geheel en al in zyne macht gesteld had. Toen dus op dien noodlottigen avond van de jaarmarkt Zeegers hem dit door zyne dubbel zinnige woorden opnieuw had doen gevoelen en zyne bezorgdheid, dat de dronkaard nog eenmaal zichzelven en tegelyk zyn mede plichtige zou verraden, verdubbeld had, toen was het voornemen by hem ryp geworden, zich ten spoedigste van dezen getuige zyner euveldaad te ontslaan. Van de dronkenschap zyns metgezel8 gebruik makende, had hy hem naby zyno woning den doodelyken slag toogebracht. Aanvankeiyk wildo hy het doen voorkomen, alsof de ongelukkige zich door oen val dit onheil op don hals gehaald had en besloot stil in zyno woning te blyven. Doch bespeurende dat men den verslagene gevonden en in de herberg tegenover zyne deur gebracht had, begon de vrees voor de ontdekking van deze en van zijno vroegere misdaad hem zoozeer te overweldigen, dat hy het beter oordeelde zich yiings door de vlucht tegen alle nasporingen in veiligheid te stellen. Het ten uitvoer brengen van dit voornemen werd hem echter, geiyk ik u ver haald heb, belet, en bespeurende, dat het ontkennen zyner misdaad hem verder niets meer zou kunnen baten, daar hy toch den dood voor oogen zag, besloot hy ten laatste eene openhartige bekentenis daarvan af te leggen. Korten tyd daarna onderging hy zyne welverdiende straf." Tot dusverre het verhaal van myn vriend. Ik verzuimde niet het terstond met de meeste nauwkeurigheid op te toekenen, tegelyk met myn eigen wedervaren ruim negen jaren go- leden, als leverende het een en ander eene in myn oog zeer belangryke bydrage op tot de ontdekking van geheime misdaden. de Leopoldstraat en werd geopend door den eere-voorzitter der Antwerpsche afdeeling, dr. H. Van Henrck. Deze verwelkomde de Nederlandsche botanisten en droeg daarop het presidium over aan prof. Suringar, die bereid werd bevonden deze taak te aanvaarden. Eene talrijke opkomst der Belgische leden getuigde van hunne belangstelling in deze ge combineerde vergadering. Wetenschappelijke mededeelingen werden gedaan door de heeren Vuyck, uit Leiden, Staer, Van de Velde, prof. Mac Leold, uit Gent, en prof. Suringar. Vooral de voordracht van den Gentschen hoogleeraar werd luide toegejuicht. Na afloop van deze samenkomst word do Kruidtuin bezocht en vereenigde zich 's avonds een veertigtal aan het gemeenschappeiyk maal, gehouden ten raad huize van Oud-Ant werp en. Den volgenden morgen vertrok reods vroegtydig een aantal loden der beide veroeni- gingen tot het houden eer.er excursie naar Namen, alwaar zy in het „Collége des Jesuites" gastvry werden ontvangen en on Ier het vriendelyk geleide van den heer Pacques, S. J., niet alleen de schoonheden van Namen en hare omstreken, doch ook de ryko flora van het Maasgebied konden bewonderen. Van Marche-les Dames keerde men ovor Namen naar Antwerpen terug, waar den volgenden dag nog eenige leden samenbleven. Gemengd Nieuws. Te "Wassenaar b r a c h t g i s t e r en een jongen van elf jaren eene gevulde patroon, welko hy op den weg gevonden had, in do school mede, waar hy de onvoorzichtigheid had er met eene speld in te prikken, zoodat do patroon ontplofte, hetgeen echter nog ge lukkig zonder ongelukken te veroorzaken afliep. Men begrypt dat de onderwyzere en de andere kinderen eveneens schrikten als de dader zelf. Het is, zegt onze berichtgever- te hopen dat de heeren jagers wat voorzich tiger met hun kruit en lood mogen omgaan Tg Voorschoten doet zicb wederom mond- en klauwzeer voor en wel onder het vee van de wed. P. Van Stein. De verleden Donderdag te Roelof Arendsveen plaats gehad hebbende drog$ bloembollenveiling heeft niet aan de verwach tingen voldaan. Do slappe handel in dat artike' hoeft zich hier, evenals elders, doen gevoelen Enkele goede soorten van tulpen en narcissen gingen tegen voldoenden prys van do hand, doch do mindere soorten moesten door den verkooper worden opgehouden. De kooplust was traag. Vreemde koopers waren schaarsch vertegenwoordigd. De firma J. P. Nord Thomson, to Amsterdam, is op do wereldtentoonstelling te Antwerpen bekroond met de gouden medaillo voor hare thee en pudding-poeders. De bekende zaak dervalsche bankbiljetten zal op 17 Oct. 'n hooger beroep voor het gerechtshof to Amsterdam worden behandeld. Het O. M. zal worden waargenomen door mr. Op ten Noort. Men zal zich herinneren dat alle beklaagden destyds zyn veroordeeld, behalve bokl. Löschke, maar dat van diens vonnis (vryspraak) het O. M. in hooger beroep is gekomen. Gistermiddag is op anderhalf uur afstands van den Kotel, in de Zuiderzee, gezonken eene met straatmest geladen tjalk van schipper J. Gortworst, van Hoorn komende De opvarenden, man, vrouw en knecht, zyn in eene roeiboot gegaan en zwierven daar eenigen tyd mee op zee rond. Door den ge zagvoerder van de van Amsterdam komende raderboot „Prins van Oranje" werden zo opgenomen en te Kampen aangebracht. Gisteren heoft met goed gevolg plaats gehad de proeftocht van het stoom* schip „Prins Willem IV," van den Kon. West-lndischen Maildienst. Het schip, dat te Stockton o/T. gebouwd is, wordt heden tegen twaalf uren des middags te IJmuiden verwacht. Er bestaat, volgens het „Hbl.", grond om te vermoeden dat een man, wiens lyk eergisterraorgen aan den walkant by het Tolhuis te Amsterdam is gevonden, door vergif om 't leven is gekomen. Eene der flesschen bleek nl. een bruinachtig vocht in te houden, dat men voor een vergif houdt en dat nader onderzocht zal worden. Te Jutfaas kwam gisteren op eens pannenbakkery een geval van Aziatische cholera voor met doodelyken afloop. Te Maastricht zyn govankeiyk binnengebracht de beide gebroeders J. en F. P., te Stein, verdacht van zware mishandeling en verwonding, gepleegd door middel van een revolverschot op den steenfabrikant Coenen, te Uletraten, by wien zy in Pruisen werk zaam waren.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1