LOMBOK. een Grieksch kerkje, waar de dienet wordt gedaan door een monnik. Deae heeft ook eeoe achool gesticht, waar de kinderen der 8amo- jeden onderwas krygen. Nova Zembla heeft ook een heelmeester. Opnieuw wordt uit Amerika een geval van barbaarsche toepassing der lynchwet vermeld. Zes negers, die op heeterdaad betrapt waren by het in brand steken van woon- huizon, werden geboeid en met ketenen aan elkander verbonden in een wagen naar de gevangenis te Mlllington, Tenessee, vervoerd onder geleide van twee detectives. Op een paar myien van de plaats van bestemming werd de wagen des avonds aangehouden door eenige mannen, die hunne geweren op de poHtie-agenten richtten, met de bedreiging hen te zullen doodschieten als *y zich ver roerden. Toen kwam eene bende gewapende mannen uit het bosch en snelde onder ver vaarlijk geschreeuw naar den wagen. De ongelukkige negers, wel bevroedende welk lot hun te wachten stond, deden eene poging om van den wagen te springen, maar een fealvo uit vQftig geweren deed hen neerstorten. Ben dozQn mannen klommen daarna op den Wagen en wierpen de stervende negers er af. Nu werd er een tydlang zonder ophouden gevuurd, zelfs nog nadat al de slachtoffers hadden opgehouden te leven. Een der negers werd het hoofd bijna van den romp geschoten, en de overigen waren vreeseljjk verminkt. Na dit bloedbad reden de lynchers, die allen ongemaskerd waren, weg. De beide detectives zijn gearresteerd als verdacht van medeplich tigheid aan het komplottegen een veertigtal farmers uit de omstreken is eene gerechtelijke vervolging ingesteld. De Staatscourant" geeft eene lyst van gesneuvelde Europeosche militairen, benedeD den rang van officier, by het jongste treffen in Lombok, en daarachter eene opgave van wie nog vermist z(jn. Hoevelen daarvan nog zullen blaken te leven is natuurlijk niet te zeggen. Uit het laatste telegram bleek, dat kapitein Lindgreen met zyn detachement weergevonden is, zij het dan ook niet dat hi) al buiten gevaar is, en zoo kunnen er misschien nog anderen terechtkomen. Wy laten de lijst hier volgen: Gesneuveld xfin van het fide bataljon infanterie: A. Van der Aa, adjudant-onderofficier; A. B. Slttrop, fourier; C. G. Pf&nder, sergeant; F. W. C. Koch, sergeant; H. W. Biehart, sergeant; A. Bertoen, korporaal; J. Mol, fueelier; J. J. Minses, fuselier; 0. "W. J. Vees, fuselier; Houkema, fuselier; van het 7de bataljon infanterie: M. A. Hegnier, sergeant; P. J. Helnsbroek, sergeant; H. Van Meurs, sergeant; H. De Wilde, korporaal; 1. A. Engberts, fuselier; C. J. Van Spaandonck, fuselier; H. Cornet, fuselior, W. Brunen, fuselier; J. Siccama, fuselier; B. Holting, fuselier; I. Van Thiol, fuselier; G. Kruidhof, fuselier; X De ViJlder, fuselier; J. B. C. W. Bruchhaus, fuselier; G. J. Reuter, fuselier; H. R. Scherf, fuselier; van het Ode bataljon infanterie; A. H. W. Bekker, sergeant; A. Schar, sergeant; P. De Jong, sergeant; M. J. Van der Kaay, sergeant; H. Rotgans, hoornblazer; X Van der Woude, fuselier; M. Groonendaal, fuselier; J. G. Alboeck, fuselier; L. J. B. Avonds, fuselier; W. Ten Klei, fusolier; A. Don Held, fuselier, van de artillerie: X 0. Heyeer, sergeant veld artillerie; J. Aleven, kanonnier; W. P. Anemaot, kanonnier; J. Booy, kanonnier; J. R. Nussen, kanonnier; van de genie: G. Ruitenbeek, genie-soldaat; B. Vermist zyn: van het 7de bataljon infanterie; W. D. Hoskam, sergeant; van het 9de bataljon infanterie: J. H. M. Van dor Wyst, sergeant-majoor; I. I. I. Van Lich, sergeant; C. J. Wenzlor, sergeant; C. M. W. Sablorollo, fourier; C. T. Michols, korporaal; G. A. Frontzei, korporaal; A. Van Hoogsüaton, fusolier; N. Kioll, fuselier; G. Van don Ham, fusolier, van de artillerie: M. H. Salden, kanonnier; X Hettema, sergeant; W. F. Buchten, kanonnier; J. v. d. Broek, kanonnier; W. Feller, kanonnier; van de genie: W. F. H. Tinga, sergeant; van den geneeskundigen dienst; H. H. H. Loontjes, hospitaalbedtonde; K. Frugte, hospitaalbediende; H. Lovertnk, ziekenoppasser; van den trein: J. Roza, sergeant der artillerie; van het hoofdkwartier: A. G. Roeo, sergeant-schrijver, en W. W. Van Zuilen, cavalerist Van nog twee gesneuvelden, wier namen niet duidelijk waren overgeseind, is aan de Indische Regeering opheldering gevraagd. W\j ontvingen heden den volgenden oproep, waaraan wy, met algeheele instemming, gaarne eene plaats verleenen: „De berichten uit Lombok, in de laatste dagen tot ons gekomen, hebben het Neder- landsche volk met weemoed vervuld. ,Bü een on verwachten overval sneuvelden zooveel dappere mannen, die daar in die verre gewesten strijden voor de eer van de Neder- landsche vlag. „En weduwen en weezen staan als ver slagen, nu hun echtgenoot en verzorger hun zoo plotseling werd ontrukt. „Het uit te keeren pensioen is in de meeste gevallen onvoldoende om aan de kinderen eene behoorlijke opvoeding te verzekeren. „Hoe kan men de nagedachtenis dier dapperen beter oeren dan door te zorgen voor hunne nagelaten betrekkingen. „Engeland en Duitschland gaven ons nog onlangs een voorbeeld van algemeene deel neming bij nationale rampen. „Indien men een fonds bijeenbracht ter tegemoetkoming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen van Officieren en Onderoffi cieren van het Indische Leger, xoicr vader voor den vijand is gesneuveld of ten gevolge van bekomeix wonden is overleden, dan zou het Nederlandsche Volk daarmede een plicht der dankbaarheid vervullen en een blijk geven van de waardeering, die in de laatste dagen zoo dikwijls is uitgesproken. „Ondergeteekenden hebben zich tot eene voorloopige Commissie vereenigd en zullen gelden, tot dat doel bestemd, gaarne in ont vangst nemen. „Landgenooten I offert ieder naar Uw kracht en vermogen, opdat het Indisch Leger een blijk ontvange, dat zyne toewijding, zijne zelf opoffering door het Nederlandsche Volk met dankbaarheid wordt erkend. „Elk der ondergeteekenden is bereid bij dragen in ontvangst te nemen, die in de bladen zullen worden verantwoord." De oproep is ondertoekend door de volgende heeren: A. L. Schmidt Jr., Pieter-Both^straat N*. 36; J. M. Pijnacker Hordijk, Nassauplein N°. 30; Jhr. mr. W. Th. C. Van Doorn, Laan- van-Meerdervoort N°. 28; J. A. Van der Loeff, J.-P.-Coon-straat N°. 8, en D. A. Hooier, Bezuidonhout N°. 63M, allen te 's-Gravenhage. De voorloopige Commissie stelt zich voor, ook andere belangstellenden uit te noodigen, zich bij baar aan te sluiten en daarna over te gaan tot de benoeming van eene permanente Commissie. Het mag zeker overbodig geacht worden aan deze zaak nog eenige woorden tot onder steuning toe te voegen; zulk eoDe zaak, met zulk een schoon doel, met zulk een echt nationaal, menschlievond karakter, beveelt zicbzelve aan. Aan steun mag het en zal hot der Commissie dan ook wel niet ontbreken. Naar aanleiding van zijne oproeping voor vrijwilligers naar Lombok, ontving de heer L. Den Beer Poortugael, Leidsch student, van een onzer beroemde mannen een waardeerend schrijven, waarin o. a. het volgende „Uw woord vindt weerklank ook in het hart van ouden van dagen. Laat die op hunne wijze met u mogen meewerken. Gij roept allen te wapen, die willen, maar niet allen, die willen, kunnen in hunne uitrusting uit eigen middelen voorzien. Laat daarvoor ons, bejaarden, zorgen. Ik stel alvast/ 600 voor uw doel beschikbaar. „Wilt gij dit aanbod tot opwekking voor gelijkgezinden publiceeren, doe het, maar zonder ondertoekening. Ik verlang zeer stellig ongenoemd te blijven". De kapitein van het corps koninklijke scherp schutters te Rotterdam, de heer G. Lamers, ridder der Militaire Willemsorde, oud-kapitein van het Nederlandsch-Indisch leger, heeft zich voor den actieven dienst in Indiö ter beschik king van H. M. de Koningin gesteld. Ook de gepens. militair van het Ooat-Ind. leger F. J. Gabriels heeft zich tot den minister van koloniën gewend, met het verzoek om de Lombok expeditie te mogen meemaken, en Z.Ex dringend verzocht een dergelijk ver zoek tot de gepensionneerde militairen van het Oost Indisch leger te richten. Do heer D Van Mallem, milicien sergeant van de lichting 1883, roept in de „N. R. C." alle gepasporteerde miliciens op, „ten einde eensgezind onze vrije diensten zoo spoedig mogelijk te kunnen aanbieden aan het hoofd van onzen Staat." Als curiositeit deelt het „Hbl." mede, dat het uit Hohenstein een schrijven geword van een 19-jarig briljantslijper, die vroeger zee varende was en „umgehend" opgave wenscht der voorwaarden, waaronder vrijwilligers voor Lombok worden aangeworven. In botrekkelijken zin eene goede tijding, zegt het „N. v. d. D." in de toelichting bij de gisteren ook door ons medegedeelde tele grammen. „De Sasaks blijven ons flink steunen en schijnen in massa uit hunne kampongs in den oosthoek te komen om bnnoe orerbeer- scher8, de gevreesde Battneezen, met oos te bevechten. Veel aangenamer nog is de tijding, dat de vermiste kapitein der infanterie, J. C. Lind green, met zijn detachement althans terug gevonden is. Zty behoorden waarschijnlijk tot de geteisterde colonne-La wick Van Pabst, zijn bi) het verlaten van Tjakra-Negara in Zuid oostelijke richting teruggetrokken en hebben zich toen vermoedelijk versterkt in het Dewa- huis. In de vroegere Balische expedities in 1849 en 1868 vervulden zulke godshuizen van de Balifirs die, zooals men weet, een verbas terd Hindoeïsme belijden telkens eene groot© rol. Zij werden altijd met groote woede ver dedigd en door de onzen slechts mot veel inspanning genomen. Wanneer men nu bedenkt, dat het detachement-Lindgreeo zulk eene geheiligde plaats heeft bezet, dan laat het zich denken met hoeveel tegenstand de kleine troep al die dagen heeft te kampen gehad. Gelukkig kunnen zulke „roemah Dewa" uitstekend voor eeöe verdediging worden ge bruikt, omdat zij meest op een heuvel zyn gebouwd en omgeven zijn met eene borst wering van klipsteen. Moge het blijken dat het detachement genoegzaam vivres bi) zich had, maar vooral dat de andere vermiste officieren, de 1ste luit. der artillerie A. Van der Plank, de 1ste luit. der infanterie E. De Graaf en de off. van ges. 2de kl. S. Ujlaki, zich hierbij bevinden en met de 96 als vermist opgegeven min deren behouden tot hunne kameraden weder- keerenl De kapitein van den staf H. P. Willemstijn en de oontroleur Liefrinck, die beiden door hunne dienstreizen eene groote bekendheid met de Sasaks hebben verkregen, zyn de aangewezen mannen om den aanval to leiden. Eene andere mededeeling in de telegrammen geeft almede reden tot verblijding. De vorst van Goa, het rijkje op Zuid Celebes, in de buurt van Makassar, is in zijn eigen land niet altijd gehoorzaam, maar dit aanbod, om hulptroepen te leveren, behoeft toch volstrekt niet te worden verdacht. Het is immers bekend, dat hy zeer arm is en hierin eene goede gelegenheid ziet, vooreerst om daarin verbetering te brengen en tegelijk om zijn woeligen onderdanen, die hij moeilijk in be dwang kan houden, eene afleiding te bezorgen. Goesti Djilantik, rijksbestierder van Karang Asem, de vazalstaat van Lombok op Bali, wordt nu op last van den gouverneur geno raai als vijand beschouwd. Hij schijnt naai de Noord-Westkust gebracht te zijn, buiten de nabijheid zijner stamgenooten van Mata- ram. Het is uit de bewoordingen van het telegram niet volkomen duidelijk, of bij daar met zijn eigen troep door de onzen werd geïnterneerd, df dat hy door een deel van onze troepen is medegenomen, nu die daarheen op verkenning gingen. Het eerste is echter het waarschijnlijkste. Vermoedelijk zal hij van daar wel naar den overkant worden gezonden, naar Boeleleng, waar het observatie-bataljon thans wel zal aangekomen zijn. Het „N. v. d. D." ontving heden het vol gende telegram: De vorst van Lombok biedt aan, vijftig gevangenen ln vrijheid te stellen en van ver zet af te zien, indien de Nederlandsche troe pen van Lombok terugkeeren. Een brief van generaal Vetter bereikte kapitein Lindgreen. Een particulier telegram van het „Hbl." meldt het volgende: Kapitein Lindgreen is met zijn detachement door de Baliërs gevangengenomen. De door den vorst gestelde voorwaarden voor hunne uitlevering zijn.- terugtrekken der troepen en sluiten van den vrede. Een ander telegram meldt tevens, dat, be halve het vertrek der troepen, ook een los geld voor de krijgsgevangenen door den Radjah geëischt wordt. INGEZONDEN. Oud-strydcrs. Mynheer de Redacteur l Vergun my eene kleine plaatsruimte in Uwe veelgelezen Courant, om aan de oproeping van gepensionneerden eene vraag te doen Van 1874 tot 1882 heb ik onder bevel van de heeren generaals Pel en Van der Heft de deelgenomen aan de Expeditie tegen Atjeh en Samalangan. Na mijne terugkomst in Nederland ben ik gehuwd en heb, Gode zjj dank, eene goede, vaste betrekking, waardoor ik in staat ben, myne vrouw en kinderen te onderhouden. En zulken zijn er van de vroegere strijders velen. Wanneer ons hart nu bloedt bfi het lage verraad te Lombok, wanneer onze borst nu schreeuwt om wraak, wanneer wy ons nu, evenals weleer, als zonen des lands onder het vaandel willen scharen om den moord op onze brave, dappere officieren en makkers te vuur en te zwaard te wreken,— hoe of wie zal dan voor onze vrouwen en kinderen gezorgd worden of zorgen? Dankzeggend voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw Abotmé W. X B., Qep. 0,1. Militair. Monknaald voor door verraad Gesneuvelden ée Lombok. Het denkbeeld tot oprichting van oen der gelijk monument In Memoriam dier ongeluk- kigen ging in my om en daarvoor wonechte ik U, Mynheer de Redacteur, plaatsing van het onderstaande te verzoeken. De tyd ontbrak my echter, doch bfl het lezen in Uw Dagblad hoe treffend men in het Kurhaus te Scheve ningen een In Memoriam heeft herdacht, werd ik aangespoord niet langer uit te stellen en U mijn denkbeeld mede te deelen. Waar zoovele edele zonen van ons Vader land zoo noodlottig zyn opgeofferd door het verraad der Balineezen en zoovele familiën in ronw zyn gedompeld, een verlies, dat de eer van ons Vaderland heeft ondergaan, maar dat, zoo wy hopen, met glans zal worden gewroken en met luister worden hersteld, daar mag zeker wel van een gedenkteeken sprake zijn. Myn voorstel is dus dat door geheel het Vaderland, onder het bestuur ©ener hoofdcom missie, zich verschillende oom missiën mogen vormen tot het bijeenbrengen van gelden tot oprichting van een dergelijk monument, en door het houden van collecten langs de wonin gen in iedere stad, in ieder dorp, ja zelfs in ieder gehucht, de noodige fondsen worden be komen, die voor zulk een treffend en Vader- landsch doel benoodigd zyn. Eendracht toch maakt macht en vele kleintjes maken een groote I Voor andere doeleinden zyn meermalen in ons Vaderland dingen tot stand gekomen, die op het geroep van één stem uit de burgery algemeene sympathie ondervonden. Steller dezer regelen doet alzoo dit schrijven als een klank hooren, waarvan by hoopt dat de echo door geheel het Vaderland moge wor den. gehoord, ja zelfs daarbuiten en tot in de Overzeesche Gewesten. Daarom ook verzoek ik U, Mynheer de Redacteur, Uw dagblad, waarin U deze regelen bereidwillig wilt opnemen, te willen zenden aan al de voorname dagbladen in ons Vader land, opdat eene algemeene bespreking, gevolgd door dadentot stand moge komen. Dankbaar voor de opname dezer regelen ter bevordering van een Vaderlandsch doel: Lbidbn, Met Achting, 4 Sept. 1894. A. Spinis. Marktberiohteo. Bodegrave, 4 Sept. Aangevoerd 26» wagens Kaas, 16,896 stuks, wegende 72,478 KG. Prgs late soort Goudsohe 21.— f 23.6ü, zwaardero f 2de soort ƒ17.— a ƒ19.hieronder 20 wagene Derbvbaw, prijs late soort ƒ24.2deeoort/20.a 22.60; 28 wagena Edammer Kaas, prijs late soort 28. a f2de soort 22.— i ƒ24 50, commissie wagen Leideoho Kaas: fbet schip* pond. Handel iete vlugger. Rotterdam, 8 Sept. Op de veemarkt waren beden aangovoerd: paarden, veulen, 116 runderen, 145 vette kalveren, nnohter kalf, 1466 sohapen, 460 varkens, biggen, bokken, ezel De prijzen van het vee waren als volgt: runderon lste qual. 85 a 36 o., 2de qual. SI a 32 c., 3de qual. 29 a 30 o.; kalveren let® qualitoit 40 &42>/9c., 2de qual. 86 a 37 o.. sohapen lste qual. 27 a 27V9 c„ 2de qual. 25 a 26 o., varkene lste qual. 19 a 19'/j o., 2de qual. 18 a 18'/j 6» 8de qual. 17 a 17'/j o., allee per '/i KG. Handel in varkene traag, overigens willig. Schiedam, 3 Sept. (Officlöole noteer mg). Mout wijn per Ne l. vat en zonder fust 6.25, dito Jenever 9.26, Amet. Proef dito ƒ10.75, alles zonder fust. Rotterdam, 3 September De aanvoer van ïnlaDd- aehe Grauoo was beden niet ruim. Het bleek DOg verder dat de qualiteit der nieuwe gewaesen veel te wensohen overlaat en een gedeelte slochts voor Voer kan dienoD. Inlandecbe Witte Tarwe. Ds nieuwe was nu nog geringer dan die van vorige week. Jarige werd iu de beste soorten zeer gezoobt en beier betaald. Canada zonder verandering. N. Vlaam. en Zeeuw., de boste 5.20, 6.40 tot f 6.60 dito dito middelb. 4.60, 4.80 6. Flakk. en Overm., de beste .4.90, .6.10 .6.30 dito dito middelb. 4.40, 4.60 4.80 Mindere on geringe soorten 8.50, 3.80 .4.10 J. Vlaamsche en Zoeuwsche 6.60, 6.80 7.10 Flakkeeacbo en Overm. 6.25, 6.60 6.75 Mindere qualiteit 5.25, 5.50 5.90 Canada4.90, 5.20 5.40 Voorts werd verkocht per 100 Kilo. Beste Jarigo Inlandsohe Witte 8.90 tot ƒ9.— Nieuwe do. do. 7.7.60 do. do. 6.25 6.75 Inlandsohe Roode Tarwe werd en détail verkooht van 175 tot ƒ186. Buitenlsndsche Tarwe in looo weinig aangeboden. Taganrog Asima werd tot f128 vrij waggon ver kocht. Stoomonde Rodwinter werd nu wat hooger gehouden, evonals Laplata en aniero goede soorten. Inlandsohe Rogge. Jarige komt weinig meer voor. Nieuwe kon we.ent de geringo quabteit maar ge deeltelijk verkocht worden. Zeeuw8che en VI., n. qual., ƒ8.80, ƒ4.tot 4.25 Overm. en N.-Bnb., 3.60, 8.75 .4. Geringere soorten. *2.75, .3.— ,3.25 Buitenlacdsche Rogge met ruim aanbod en niet veel kooplust. Por 2100 Kilo Helenaƒ112 tot ƒ114 Taganrog06 102 Nicolajoff98 101 Odessa uit stoomboot. 97 99 Dnieper (zware)110 Sebastopol, etoomende102 Boekweit. Liban ƒ148 a ƒ150; gedroogde Fran- eohe 165. Boekweitgrutten. Grove St.-Petereburger ƒ225; Mid del dito f 198 a ƒ200. Grove Llban j 217 a ƒ220. Van Gerst werd het beste gedeelte tot vorige prijzen uitgezocht; van de mindere soorten bl.ef het meerendeel onverkocht. N. Vlaam. en Zeeuweoho Winter- van 3.50 tot ƒ3 75 Overmaasche o x Flakk. *3.20 ,3.40 Afw. cd mindere soorten 2.25 3. Chevalier,2.75 ,5.20 Voorts wtrd van de Winter- ook van 5tot ƒ6.75 en van de Chevalier- van 5.75 tot J 6.75 per 100 Kilo verkocht. Buiteol ndscho Geret onveranderd. Taganrog- - 82 tot 80 Dnieper82 84 Taganrog stoomonde*78, ,79 Azof 82 Haver. Jarige komt weinig meer voor. De nieuwe is meestal blauw en wakkig. Blanke en wichtige qualiteit van f tot Zeauwsoho en andere inL Voer2.,2.75 ,3.26 Lichtere dito dito 2.26 2.50 Geringere soorten,1.40 ,2.— Toorts werd gedaan per 100 Kilo. Nieuwe Inlandschef 5.tot f 5.75 Reval7.20 7.25 Iabao 6.80 St.-l'eteraburger 6.60 .6.76 SpeU ƒ2.70 tot 8.60. Paardenbooaen, 3)uivenboonen,8ohapenboonon, Bruto*, boonen on Witteboonee opgeruimd. Blauwe Brwten zelfde qualiteit alt vorige week prezen onveranderd. Walchorscbevan ƒ8.60 tot ƒ9.25 De beste Zeeuwpcbe en Viaameohe 8.26 8.79 Middelb. qual. dito en Plakkeesohe *7.60 ,8.28 Geringere6.— 7 Schokkers kwamen bflna niet voor. Baftenlaodsohe Voer-Erwten stil. De beate ƒ6.69 tot ƒ6.80, mindere 6.33 tot ƒ6.50. Maie. Bonte Amerikeaosohef 126 tot 131 Foxanian 108 110 O*®8®*102 106 dito by party101 Tarkeohe*„110 Cinqantine116 110 Koolz&ad weinig aangeboden, qualiteit meestal on-^ vol oende, verkocht van ƒ6.— tot ƒ7.— Lijnzaad zondor verandering. Honnepzaad ƒ7.— vot ƒ9.50. Kanariezaad in de beste soorten onveranderd; overigens 26 eents lager Het beste ƒ10.- tot 10.76, middel-qnaliteit ƒ8.75 tot ƒ9.50 en geringere soorteD 7.75 tot ƒ8.26. Publieke Veilingen. 860,000 KMo Nioolajeff-Haver, warm eu onfrieoh» 35,000 Kilo FoxiDian-Maïs, 48,000 Kilo N colajeff- Rogge 70,000 Kilo Helena-Rogge, allee opgehouden en circa 50,000 Kilo onfrissche Odesea-Maïs. Ver» kooht tot ƒ92.per 2 .>00 Kilo a contant, plus 1 pet® voor VeilingikosteD. Londen, 3 Sept. Ter veemarkt zjjn aangevoerd: Runderen 1800, Schapen en Lammeren 11000, Kalveron 50, Varkene Prgzen: beexe Runderen 2/U 1/6 Sohapc-n ea Lammeren S/8 a 6/-, Kalveren 2/8 a 6/4* Varkene a BUITENLAND. Frankrijk. Te Parj). *9n nu geruststellende berichten ontvangen betreffende den toestand in Tomdi boctoe. De heer Groudet, de gouverneur van Soa- dan, heeft oa geantwoord op het verzoek oafc inlichtingen, tot hem door den minister van, buitenlandBche zaken, den heer Hanoteauz, gericht, en medegedeeld, dat hom nog niets bekend is van eene nederlaag, welke de Frao^ schs troepen bi) Tomboctóe zouden geleden hebben. Evenwel, bet laatste telegram, dat dn gouverneur van daar had ontvangen, waego^ dagteekend 5 Augustus. Toeu was de toestani volkomen bevredigend. Het is derhalve mogelijk, dat na dien tijd weer verandering in den stsat van zaken is gekomen, maar voorloopig bestaat er dan nog geene reden om te gelooven, dat da Franscheil in Soedan weer nieuwe teleurstellingen hebben ondervonden. BelglS. Jagolkowski, zich noemende baron Ungem Sternberg, is inderdaad in Busland aange houden. Hg zal niet aan het Belgische gerecht, worden uitgeleverd, daar hy Rus van goboorto is en nog eene rekening met het Russischs gerecht te vereffenen heeft. Te St.-Petersburg onder andere heeft hy verschillende oplich- teryen gepleegd. Het Fransche gouvernement vraagt ook zyne uitlevering. De Luikscho rechter van instructie Seny ie naar St.-Feters- burg vertrokken, om den aangehoudene to ondervragen en zich met de Russische over heden in betrekking te stellen. - In den gemeenteraad van Brussel z?i een raadslid het voorstel doen, voortaan het ambt van concierge in het stadhuis te ver pachten. Het schynt dat dit postje zoowc.t 26,000 fr. per jaar opbrengt. Deuomarlien. Den lsten September a. hebben de ver kiezingen voor het Landsthing (de Eerste Kamer) plaats. De helft van de leden, die door de kiezers gekozen worden (de 12 overigen worden door der. koning voor hun leven be noemd) moeten dan aftreden. De verkiezing ie indirect; de gedelegeerden, die do leder, van hot Landsthing moeten kiezen, zyn roer het meerendeel reeds gekozen; naar dozen voorioopigen uitslag te oordeelen, zullen er 17 conservatieven en 11 van de Hnkerzjjd» gekozen worden. Van de laatsten zullen er waarschyniyk ten minste 4 als voorstander» van de ln het voorjaar gesloten politieke schikking beschouwd kunnen worden. De 28 vacante plaatsen in bet Landsthing werden tot nu toe ingenomen door 19 conser vatieven en 9 van de linkerzyde; onder laatst genoemden waren 8 voorstanders van de schik king en 1 tegenstander. Huslantt. Den 2&Btec dezer maand komt te Charkov een landbouweongre» byeen, voornamelyk om te beraadslagen over de vraag of in Ruropeusoh Rusland het verbouwen van graan moet worden beperkt. Jaar op jaar blykt duidelyker dat de groote massa boeren-grondeigenaars niet meer van de opbrengst van het graan kan leven, daar de pryzen te laag zyn go- worden en waarschyniyk nog meer zullen, dalen. Het gouvernement heeft zyne aandacht gevestigd op deze quaestie, waarby 76 milhoen menscben zyn betrokken. - De cholera woedt hevig in Russisch Polen, vooral te Stopnika, iliechow, Dzïaloszyce en Pinkzow. Deze dorpen liggen slechts eens myl van de Oostenryksche grens. De be volking verlaat hare woningen en kampeert in de bosschen. ZIJ weigert de voorschriften van de geneeskundige autoriteiten to volgen en houdt de ziektegevallen geheim. Van 28 tot 31 Aug werden te St.-Petera- burg door cholera aangetast 240 personen, van wie 110 overleden. Ook in de provinciën blyfl de ziekte nog heerschen. Te Riga 2y« tot dusver 91 personen aangetast eu 44 over leden. Over het algemeen wordt in Rusland de toestand niet ongunstiger - Czaar Alexander is te Bjeloiesh ia Grodno aangekomen. Do Czaar wordt ver gezeld door de Czarina en zyne kinderen. Naar men weet, zal de keizer tot hcrsUl van gezondheid eenige weken in deze eenzaam-, heid doorbrengen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2