N». 10589. Donderdag 30 Augustus. A0. 1894. feze (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 29 Augustus. F* euilleton. VertclliHg uit het jaar 1899. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommors 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TiÜN Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel moer f 0.17$. Grootero letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Voor het incasseeren bulten de stad Vrijdag a. s. zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina op het Schuttersveld alhier eene groote parade worden gehouden door de troepen van het garnizoen. Als commandant van de parade sal optreden de majoor Doornbos, van het 2de bat. 4de reg. inf. Mej. B. H. Hubers, hoofd-ziekenverpleeg ster in het ziekenhuis aan de Cathrtjnesingel te Utrecht, is in plaats van mej. C. Fabius, benoemd tot directrice van het Waalsche hospitaal alhier. De Ambachtsschool te Leiden heeft weder de inschrijving voor nieuwe leerlingen geopend. Op die school bestaat, naar bekend is, de gelegenheid om jongelieden op te leiden tot be kwame timmerlieden, meubelmakers, smeden, huissmeden, machinebankwerkers, vuurwer kers en huisschilders. Voor aanstaande steenhouwers bestaat ge legenheid het teekenonderwij8 te volgen, in hoofdzaak het ornament- en het letterteekenen. De inschrijving is geopend in de eerste helft der maand September, eiken werkdag van 10 2 uren, in de school aan den Haagweg. Den lsten September a. s. wordt de fourier De Bruyne, van de 2de afdeeling, 2de regiment veld-artillerie alhier, aangesteld tot opperwachtmeester bU de 5de battery van het regiment alhier in garnizoen. Gedurende de lste helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid dor geadresseerden, niet besteld konden worden: Mej. H. Westhuis, J. L Ujee, Amsterdam; Kemink 6c C0., Arnhem; L. Zuiderwyk, mej. De Haas, J. De Zwaan, mej. M. De Graaf, 's-Gravenhage; mej. C. Groenewaid, Haarlem; G. Blom, Kattenbrug; C. Mulje, Katwijk aan den Ryn; mej. J. Lasuir, Rotterdam; A. Baardwyk, Sliedrecht; Veenendal, Utrecht; V. Engelenberg, Uithoorn; J. F. Frankin,niet vermeld. Briefkaarten: C. Langeveld, Amsterdam; W. De Bork, 's Gravenhage; Mevr. Bloem Fonteine, Hilversum; dames Muller Molenman, ■Waddingsveen. Brieven, verzonden geweest naar Duitsch- land: Wust, Dresden; naar Oost.-Indiè: W. Niessen, Soerabaia. Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Warmond is ter openbare kennis gebracht dat de begrooting van inkomsten en uitgaven dier gemeente voor het dienstjaar 1895 aan den Raad is aangeboden en gedu rende 14 dagen, van den 28sten Augustus tot en met den 14den September a. s., ter Secretarie dier gemeente voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar is gesteld. Het besluit van den Raad der gemeente Alkemade, om vooreerst reeds een aanzieniyk gedeelte der te Roelof-Arendsveen bestaande particuliere, veelal slechte planken bruggetjes voor rekening dier gemeente over te nemen, met het doel dien toestand eerlang naar be- hooren te verbeteren, heeft in deze buurt eene algemeene tevredenheid en vreugde veroor zaakt. Nu zullen de inwoners en de vreem delingen weldra kunnen loopen over solide en gemakkelyke bruggen, waarby gevaar ge heel is uitgesloten. Geiyk reeds is medegedeeld, is de heer A. Op de Laak, hoofdonderwyzer der Kath. school te Noordwyk en lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, die zich ook op staatkundig terrein in de laatste jaren veel heeft doen hooren, onlangs in hechtenis genomen, maar voor eenige dagen ontslagen, omdat zyne on schuld gebleken was. Hij was intusschen als hoofd der Kath. school door het kerkbestuur ontslagen. De Maasbode" bericht nu, dat onder de bevolking een verzoekschrift rondgaat, om by het kerkbestuur aan te dringen op intrek king van het ontslag. By de door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer op 28 Augustus gehouden aanbesteding van een aanbouw aan de school N°. 5, to Nieuw-Vennep, waren de volgende inschryvingen ingekomen: J. J. Hofland en A. J. Boon 2594, L. Stans ƒ2980, G. De Vries ƒ3031, Dirk Roos ƒ3200, Hendr. Bakker ƒ3248, L. Mesman ƒ3302, J. A. Kaub ƒ3342, C. Luik ƒ3374.80, J. Don Ouden ƒ3390, L. Tames ƒ8400, J. Van Grieken ƒ3422, P. en B. Klaassen ƒ3485, J. Van der Fange ƒ3525, Hendr. Wessels ƒ3559, Nic. Laan ƒ3700, M. Den Ouden ƒ3707, J. Sluis 3720, R. G. Van Grieken ƒ3795, J. A. Huy 3905, M. Van Dam ƒ3951, M. Van der Mell ƒ3960 en J. W. Van Nieuwaal ƒ3975. Tot sluiting van de plechtige viering ter gelegenheid van het gouden feest van de Parochiekerk van de Heiligen Antonius en Lodewyk, te 's-Gravenhage, werd gister ochtend te 10 uren in genoemd kerkgebouw de Pontificale Mis opgedragen door Z. D. Hoog waardigheid, mgr. C. M. J. Bottemanne, bis schop van Haarlem. Het ruime godshuis, nog even fraai ver sierd als by opening der kerkfeesten vóór 14 dagen, was eivol. Behalve alle geestelyken der verschillende parochiën daar ter stede, waren aanwezig do secretaris van deh bis schop; de rectoren van onderscheidene R.-K. instellingen, zoomede het bestuur der feest vierende kerk. Voorafgegaan door misbedienden en gevolgd door de verschillende pastoors en kapelaans, die Z. D. H. zouden bystaan in het verrichten van do Mis, werd mgr. Bottemanne langs het middelpad tot aan het hoofdaltaar geleid. Na het einde van de plechtige godsdienstoefening werd den bisschop op geiyke wyze uitgeleide gedaan. Mgr. Bottemanne was gekleed in groot ornaat. Be, zangkoor bracht, nadat de Mis was opgedragen, het feestlied ten gehoore. De gemeente-begrooting van de residentie voor 1895 is verschenen. De inkomsten en uitgaven zyn voorgedragen tot een bedrag van ƒ4,958,460.83, tegen ƒ4,895,060.251/! het vorig jaar. Voor gewone inkomsten en uitgaven wordt geraamd 3,889,660.83, voor buitengewone 1,068,800. De heffing van opcenten op de hoofdsom der personeels be lasting wordt voorgedragen tot een bedrag van 71 in plaats van 75 voor het loopende jaar. Verlaging van hoofdelyken omslag kan niet worden voorgesteld. Wel zyn de ont vangsten van vroegere diensten geraamd op ruim 209 mille aanzieniyk hooger dan in de laatste jaren, doch onderscheidene takken van dienst vorderen zooveel meer dan vroeger, dat ten behoeve daarvan over deze bate nagenoeg ten volle moet worden beschikt. By de begrooting der gasfabriek is eene prysverlaging van het gas tot Ö'/j cent per kub. meter voorgedragen. Onder de buitengewone werken zyn 16,500 uitgetrokken voor verruiming van den Bezuiden- houtschen weg tusschen de Daendels- en Wilhelminastraat; ƒ121,000 voor aankoop van terrein en bouw van ééne kostelooze school of tU8Schen8chool, alsmede van ééne burgerschool; ƒ2400 voor verbeteringen van het schoolgebouw aan de Waalstraat; en ƒ12,000 voor bouw van nieuwe stallen op het terrein van de aschstaal. De na een langdurig ïyden te Noord- wykerhout ontslapen dr. J. Hooykaas, emer.- predikant by de Romonstrantsche gemeente te Rotterdam, mocht zich in een uitgebreiden kring van vrienden en vereerders verheugen. Hy werd in 1861 candidaat by het Ned.-Herv. Kerkgenootschap en deed den 23sten Maart van het volgend jaar zyne intrede te Nieuw- Helvoet. Yan daar werd dr. Hooykaas in 1867 naar Schiedam beroepen, om zyn dienst werk aldaar in 1873 met zyne laatste stand plaats, Rotterdam, te verwisselen, Zyn afsterven zal dan ook in zeer uitge breiden kring met groot leedwezen zyn ver nomen. Naar uit Tilburg gemeld wordt, heeft de Koningin-Regentes Zaterdag by het onder houd met den burgemeester aan het station o. a. te kennen gegeven, dat by haar het plan bestaat met Koningin Wilhelmina in het volgend jaar de provinciën Noord-Brabant en Limburg to bezoeken en dan ook een bezoek te brengen aan Tilburg, waaraan voor het Oranjehuis zooveel herinneringen verbon den zyn. De betrekking van betaalmeester te Rot terdam zal tot en met den 6den October a. s. worden waargenomen door den heer O. G. Lotsy Jr., surnumerair by den dienst van 's Ryks schatkist. De burgemeester van Den Haag wordt den 6den September van zyn buitenlandsch verlof in die gemeente terugverwacht. Den 9den September a. s. zal door den kerkeraad, de ressortale besturen en het daartoe benoemde kiescollege de benoeming plaats hebben van een opperrabbyn der Neder- landsch Israëlietische gemeente te 's Graven hage, in de plaats van wyien den heer B. S. Berenstein. De Staatscourant van 29 dezer meldt dat op 24 Aug. jl. te Beriyn de nederlegging heeft plaats gehad van de Nederlandsche akte van bekrachtiging der op 15 April 1893 te Dresden gesloten internationale overeenkomst tot wering der cholera en van het protocol van toetreding van Groot-Britannië en Ierland tot die conventie, gedagteekend Londen 13 Juli 1893 en Beriyn 15 Juli daaraanvolgende. Daar do nieuwbenoemde directrice van de middelbare school voor meisjes te Leeuwar den, mej. A. M. Will, zelve onderwijs in plant- en dierkunde aan die inrichting zal geven, heeft de gemeenteraad van Leeuwarden den heer dr. H. Van Capelle, van de hoogere burgerschool te Sneek, die sedert 1892 tyde ïyk met dit onderwys was belast, eervol als tydeiyk leeraar ontslagen. Gisteravond aanvaardde jhr. mr. T. A. J. Yan Asch van Wyck de terugreis naar de kolonie Suriname. Familieleden en vrienden deden den gouverneur aan het station te Utrecht uitgeleide. Op advies van burgemeester en wethou ders der gemeente Apeldoorn is door den Raad met op drie na algemeene stemmen afwyzend beschikt op van kerkelyke zyde inge zonden adressen tot afschaffing der z.g. jaar markt, en besloten te trachten by die gelegen heid meer spellen (tot dusver was één spel toegelaten) daar te krygen. De gewone jaariyksche vergadering van den „Ned. Coöperatieven Bond" is te Arnhom gehouden. Uit de mededeelingen van den Bondsraad bleek, dat de verbruiksvereeni gingen van de werkliedenvereeniging te Nieuw- Lekkerland en Kinderdyk tot den Bond zyn toegetreden, terwyi binnenkort te Zutfen eene verbruiksvereeniging op coöperatieven grond slag eveneens door werklieden zal worden opgericht. Twintig verbruik8vereenigingen ontvingen in het afgeloopen boekjaar hare waren voor een aanzieniyk deel door bemiddeling der Handelskamer, en wel tot een bedrag van 591,592, tegen 538,376 in 1892. Als nieuw lid van den Bondsraad werd gekozen de heer Goedhart, te 's Gravenhage, terwyi de aftre dende leden, de heeren dr. A. Rutgers, te Utrecht, A. J. Van Peski, te Rotterdam, en C. H. Kouw, te Leiden, werden herkozen. By koninkiyk besluit is benoemd J. H Van den Bosch, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Zieriksee, tot leeraar aan de Ryks-hoogere burgerschool te Gouda, met machtiging tot gelyktydige waarneming van het ambt van leeraar aan het gymnasium te Gouda. Den tweeden luit. der inf. van het leger hier te lande E. R. Boumeester, thans la suite van het koloniaal werfdepot, tydelyk pensioen verleend en dat pensioen toegekend voor den tyd van vyf jaren tot een bedrag van ƒ550 'sjaars. Benoemd voor den tyd van vyf jaren, met ingang van 1 Sept. 1894, by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve officier van gez. 2do kl., de burger- geneeskundige (arts) J. D. Brand, te Sloterdyk, OpenbareRaada vergadering te Alkemade op Maandag 27 Augustus. Voorzitter, de Burgemeester. In tegenwoordigheid van alle leden opönt de Voorzitter de vergadering en trekt Ne. 3 van de stemmingsiyst, zoodat in deze ver gadering de omvragen, enz. by den heer Van der Poel zullen beginnen. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd. 1. Wordt nader in behandeling genomen de in de vorige vergadering in handen eerwr commissie van onderzoek gestelde rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over 1893 Nadat het rapport der commissie by monde van den heer Elstgeest is uitge bracht, en geen der leden hierop eenige aan merking heeft, wordt met algemeene stemmon, uitgezonderd die van den Burgemeester en de beide Wethouders, die zich ingevolge art. 220 der Gemeentewet van medestem ming onthouden, de rekening goedgekeurd cn voorloopig vastgesteld, de ontvangsten op 43261.39, de uitgaven op ƒ40854.20, én het batig saldo op 2407.19, zooals zy door Burgemeester en Wethouders is voorgedragen. 2. Door Burgemeester en Wethouders wordt den Raad aangeboden de gemeentebegroting voor den dienst 1895, welke met algemoc-n goedvinden der vergadering gedurende 14 dagen zal worden ter lezing gelegd om nader in behandeling te worden genomen. 3. Ter voorziening in de met December ontstaande vacature in het zetterscolloge deze? gemeente, wegens periodieke aftreding van heeren Van Ryzen en Bakker, wordt over gegaan tot het opmaken van eeno voordracht, in te zenden aan den heer Comm. der Ko ningin ter benoeming van 2 leden; by stem ming worden hierop geplaatstde heeren Van Ryzen en Bakker als lste candidaten en de heeren Van der Voort en A Los als 2do candidaten. 4. Is aan de orde het nemen van eene be slissing op het in de vorige vergadering door B. en W8. gedaan voorstel tot overname van de brug by Reynders tegf-i eene afkoopsom van ƒ75, waarover toen de stemmen staakten; nadat de Voorzitter nogmaals het wenscho lyke hiervan heeft betoogd en eenigo tee- lichtingen hieromtrent heeft gegeven, by zyne adviseerende stom voor het voorstel, docb geeno verdere discussie toelaat, wordt met 8 togen 3 stemmon besloten de brug in beheer 6n onderhoud by de gemeente over te nemen, en te doen vervangen door eone nader te be palen houten of steenen brug in overeen- Slot.) Inderdaad echeen de lucht zoo dicht gevuld toet eteenen, vuurstralen, rotsstukken en gloeiende massa's, alsof hot louter zulke voor werpen hagelde. Een vreeselyk schoon schouw- Bpol, dat do ziel met ontzetting vervulde I .Als wy ook maar door één van deze Btukkon getroffen worden, zyn wy verloren," merkte een der passagiers op. „Maar wy zyn byna reeds aan de grens der aard atmosfeer aangekomen," antwoordde de luchtschipper. „En dan?" vroeg professor Kühnemann. „Wat dan? Hooger kunnen wy toch niet!" „Waarom niet?" „Omdat dan de lucht ontbreekt, welke het vaartuig dragen kan." „O, ik denk dat het ook in den aether kan vliegen," verklaarde de optimistische uitvinder. „In elk geval zyn wy gered," meende Grosser. „Het grootste gevaar is voorby, en daar boven verwachting ons schip niet in den heorschenden gloed gesmolten is, zal het ook wel verder aan zyn doel beantwoorden." „Totdat wy op de maan landen", vulde Boderich Zöllner aan. „Voedingsmiddelen heb ben wy genoeg voor twee maandenmateriaal, om warmte voort te brengen ook en onze electrische kracht is voor minstens veertien dagen toereikend." „Maar van waar krygen wy lucht?" „Die maken wy ons; de middelen daarvoor zyn aan boord." „De Hemel zy dank, dat wy hierboven zyn", merkte oen der luchtreizigers op, ter- wyi hy op de verwoesting der aarde met afgryzon neerkeek. „Wat ik beneden zag in de laatste minuten voordat ik in dit schip opgenomen werd, tart elke beschryving. Ik zag menschen, die zich wanhopig in het water wierpen; anderen, die zich een kogel door het hoofd jaagden. De aarde had nog slechts tygers, geene menschen meer. Het is byna, als men naar beneden ziet, alsof de hel geopend is." „Professor", wendde Grosser zich nu eens klaps tot zyn collega. „Ik heb u en de uwen gered. Gy weet, waarom het geschied is. Ik behoef zeker niet te aarzelen, myne belooning te vragen, daar wy niet weten, wat ons te wachten staat." „Wat wilt gy?" vroeg Kühnemann, die, onverschillig voor alles, in een hoek zat en zich de ooren dicht hield, knorrig. „Ik vraag u de hand uwer dochter", ant woordde de professor met eene buiging. Kühnemann zette zich in postuur. „Myne dochter?" zeide hy spottend. „NimmerI Dien triumf zult gy niet ook nog beleven, gy geluksvogel I Ik haat u met een onuitroei- baren haat!" Grosser nam eene somber dreigende uit drukking aan. „Weet gy ook", zeide hy, „dat gy hier in myne macht zyt? Een wenk van my hy wees naar het venster. „Ik geef u drie minu ten tyd, om een besluit te nemen." Zoo spre kend haalde hy zyn horloge uit en telde de minuten met luide stem. Het angstzweet liep professor Kühnemann in zware druppels over het voorhoofd. „Waarom hebt gy my gered?" zuchtte hy, „nu ware alles voorby I" „Twee", telde Grosser. „Gy hebt nog eene minuut tyd." „De aardbol staat in brand", verkondigde de by het veneter staande reisgenoot. „Ik werp u naar beneden op den branden den aardbol", fluisterde Grosser met heesche stem, en zyne oogen blonken met een wilden glans, zoodat Kühnemann hem ver schrikt aankeek. „Helpt myi" schreeuwde hy, „de man is krankzinnig gewordenI Helpt, helpt!" „Driel" luidde Grosser en greep hem by de keel. „Drie en nu: Ja, of neen!" „Neen, neen", kryschte Kühnemann, zich als een wanhopige verwerend, „neenl Helpt, helpt Er ontstond eene algemeene opschudding onder de luchtreizigers, doch Grosser had het tweede veneter reeds geopend en zyn collega tot aan den rand der vensteropening opgeheven. „Vooruitl" kryschte hy en poogde zyn tegenstander in den grondeloozen, vurigen afgrond te werpen. „Vooruitl" „Ik wil niet", hygde de professor en trachtte zich uit de gevaariyke armen te bevryden. „Helpt my toch, menschen of wilt gy my rustig laten vermoorden? Dat is IV. „Papal Bruno! Professor 1" „Wat zou hem overkomen zyn?" „Het angstzweet staat hem op het voorhoofd!" „Hy gesticuleert als een krankzinnige en stoot allerlei geluiden uit." „Ah eindelijk 1 Hy slaat de oogen op." Professor Kühnemann opende de oogen en staarde zyne omgeving verwonderd aan. „Waar ben ik?" vroeg hy. „Maar, man", zeide mevrouw Kühnemann, „wat scheelt je toch? Je steunt en slaat om je heen als iemand, die hevige koorts heeft! Heb je een onaangenamen droom gehad?" „Een droom?" antwoordde de professor, zich half oprichtend. Nu zag by eensklaps professor Grosser, die met deelnemenden blik voor zyn bed stond. „Wat wil die hier?" riep hy toornig. „Hy vermoordt my „Maar, papa kom toch tot uzolven 1 Pro fessor Grosser is gekomen, om met u naar de sterrenwacht te gaan. Alle collega's zyn er al; zy wachten op u." „Zyn er al wachten op my?" De professor gevoelde meer en meer het bewustzyn terugkeeren; hy ademde diep en tastte met de hand naar het voorhoofd. „Ik heb dus het vergaan der wereld maar gedroomd 1 En alles zoo helder, zoo duidelyk merkwaardigi" „Zeker, collega, de wereld is niet vergaan, maar er is nu een meteorietenregen te zien, waarby alle vroegere kinderspel zynKon) vlugl" „Alles was dus een droom", prevelde Kühnemann. „God zy dank! Ik heb dus met myne theorie gelyk gehad 1" schoot het triom fanteiyk door zyn brein, en deze gedachte werkte zoo verzoenend, stemde hem zoo ge lukkig en weekhartig, dat hy eensklaps de hand van zyn tegenstander vatte en op vrien- deiyken toon zeide: „Waarde collega, gy hebt ditmaal blind alarm geslagen. Maar dwalen is menscheiyk, en het had my even goed kunnen gebeuren als u, wy zyn immers geene profeten." „En ik heb het waarlyk zoo liever", be krachtigde Grosser en nam de hem toege stoken hand met vreugde aan. „Gy zyt een kosteiyke man", meende de professor, overgelukkig in het dubbele gevoel van vreugde, over de behaaldo wetenschap- pelyke overwinning en bet ontwaken uit den verschnkkeiyken droom. „U kan men hot niet euvel duiden, dat gy do aarde met ver nietiging gedreigd hebt. Nu, men kan niet weten wat er nog gebeurt, daarom is het goed, voor een paartje te zorgen, dat als eerste menschenpaar met ZGPners luchtballon uit den ondergang van al het bestaande naar de maan vlucht, om daar een nieuw leven te beginnen. Collega, als gy niet tot andore ge- dachten gekomen zyt, wordt gy de nieuwe Adam en geeft deze blozende Eva daar een kus!" „Professor 1" „Papa l" Twee gelukkige menschen violon in elkan ders armen. „Een verheven oogenblik voor eene ver loving", sprak Kühnemann plechtig, die voor het venster was gaan staan. Daar straalt de komeet in heerlyken glans en een meteorieten regen valt van den hemelt Als eene verloving, die onder zoo buitengewone omstandigheden gesloten wordt, niet gelukkig uitvalt, dan dan moet de wereld vergaan." Allen lachten en niet het minst de kleine heer, die een traan wegpinkte, haastig zyne overjas aantrok en zyn aanstaanden schoon zoon toeriep: „Op, naar de sterrenwacht 1"

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1