N». 10585. Zaterdag 25 Augustus. A0. 1894. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Augustus. /cTo lrlTT6r' op een9 Wedde PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1-10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTlËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. By do door den hoer H. J. Jesse, architect alhier, gehouden aanbesteding voor het bouwen van 10 woonhuizen op een terrein aan den traatweg van Leiden naar Haarlem, naby het station Leiden, ten behoeve van de Leidsche Bouwmaatschappij, waren vier inschrijvingen ingekomen, nl. van de volgende heer enA. Verhoog Jz. alhier voor Waalsteen f 39,578 en Rynsteen f 42,47*2; C. Kruyt Jz. te Kat wijk aan Zee resp. ƒ38,000 en ƒ87,250; A. Oosterlee te Valkenburg en L. Vooya te Xatwyk aan Zee, gecombineerd, resp. 36,943 en ƒ37,971, on R. Ouwehand te Katwijk aan Zee alleen Rynsteen voor ƒ36,100. De gunning is alsnog aangehouden. De dezer dagen verschenen 10de aflevering 7an het prachtwerk „Onze hedendaagsche Toonkunstenaren", door mr. Henri Viotta, be vat de biographie met portret van onzen btadgenoot Gottfried Mann. Do by het 4de regiment infanterie be noemde majoor jhr. J. P. Bloys van Treslong is bestemd voor commandant van het depot bataljon on komt dientengevolge te Leiden in garnizoen. Z. D. H. do bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan van de kerk van het H. Hart in de Rubensstraat te 'e-Gravenhage dsn weleerw. heer G. J. Liesker, kapelaan to Zoeterwoude, en tot kapelaan in laatst genoemde gemeente den weleerw. heer P. J. H. Sprengers, den 15den Aug. jl. tot priester gawyd. Voor het examen hoofdakte is geslaagd de heer Streefkerk, van Hoofddorp. Tot predikant by de Ned.-Hervormde gemeente van Woubrugge is beroepen ds. V. G. Datema, predikant te Delftshaven. Beroepen is by de Chr. Geref. gemeente 5e Aarlanderveen ds. Bos, van Woerden. Zaterdag 25 Augustus zal in het hotel ',St.-Joris", te Alfen, de jaarvergadering ge houden worden van onderwijzers en onder- wyzeressen in 't arrond. Woerden, onder praesidium van den arr.-schoolopziener C. A. Zelvelder. De te behandelen onderwerpen zyn: lo. Circulaire van do Vereeniging van onder- wyzers in het arr. Dordrecht, betreffende de wonscheiykheid van eene pensloensregeling van onderwyzer8-weduwon en weezen. 2o. Het onderwys in Taal en in Stellen en do methode: „Myn Taalboek" en „Het Stellen" van Klein- bentiDk en De Vrie3. In te leiden door het hoofd dor openbare school te Nieuwveen, den heer Spelberg. 3o. Het zangonderwys op de lagere school (Chevó metbode). Inleider de heer 'Postma, te Alfen. Naar het „Vad.v verneemt, is do heer Takahira, laatsteiyk gezant van Japan te '8-S-ravonhage, thans als gevolmachtigd minis ter overgeplaatst naar Rome, benoemd tot groot-officier van de orde van Oranje-Nassau. In het „Hotel de Bellevue" te's-Graven- hage is aangekomen baron De Renzes, Ita- lJaansch gezant te Brussel. Het beroep naar de Ned. Herv. gem. te '8-Gravenhage is door ds. W. L. Weitor Jr., te Arnhem, aangenomen. Door de Regeering van Belgié is be sloten, dat de door den dood van baron Beyens opengevallen plaats van gezant van dat land te Parys, uit eerbied voor den over gedane, eerst na verloop van een paar maanden zal worden ingenomen door zyn opvolger baron d'Anethan, Belgisch gezant te 's-Gra- venhage. ÜQ graaf De Grelle Rogier, die baron d Anethan aldaar als gezant zal vervangen, zal dus eerst ovar een paar maanden zyne be trekking aanvaarden. In de gistermiddag gehouden Raadszit ting te Rotterdam was aan de orde eene wyziging in don keuringsdienst van voedings middelen. Deze dienst was vroeger opgedragen nan een directeur, een scheikundige en de marktmeesters, die daarvoor eene extra-toelage van ƒ100 genoten. Omdat het gebleken is, dat de dienst op de markten niet is te ver eenigen met zelfs zeer bescheiden eischen van den keuringsdienst, werd onlangs door B. en Wa. voorgesteld in hunne plaats aan den keuringsdienst te verbinden een keurmeester, op een aanvankelijk 8alaria van fSQQ D innd 'ti 6, marktmeester8 evenwel lender toelage belast zullen blijven met de ^e,Unng 7™ °P markten koop gestelde eet- en drinkwaren. Met het ambt van direc teur is belast de directeur van het Openbaar Slachthuis, onder wiens toezicht het personeel b|j den keuringsdienst staat en die eene wedde van 500 geniet, de scheikundige van 2000 tot ƒ2500. Deze wijziging werd door den Raad goedgekeurd en tevens werd een krediet van verleend voor het aanschaffen van verdere toestellen en bonoodigdheden ten dienste van het Laboratorium. Goedgekeurd werd eene wijziging van het plan voor de hydraulische inrichting op Feyen- oord, welke 4000 meer of totaal 16,600 zal kosten. Ten einde waterverspilling te voorkomen, is ƒ1900 toegestaan voor automatisch wer kende stortreservoirs cp 54 privaten in het ziekenhuis. Cadettenschool. - De minister van oorlog brengt nader ter kennis van belanghebbenden, dat een der jongelieden, die voor eene benoe ming tot cadet voor den dienst hier te lande in aanmerking kwam, die benoeming niet wenscht aan te nemen, en dat mitsdien, met wijziging van de aankondiging in de „Nederlandscbe Staats-Courant" van Zaterdag 18 Augustus 1894, zullen worden benoemd: Voor den dienst hier te lande: J. C.Cram- winckei, W. Lasonder, H. A. C. Fabius, H. "W. Van Kerkwyk, M. J. E. baron Huy6sen van Kattendijke, H. Usel de Schepper, W. A. M. Van Nieuwstadt, W. J. Arriêns, G. L. M. H. Higly, C. E. Oosting, jhr. C. M. Storm van 's-Gravesande, jhr. J. W. Godin de Beaufort, R. D. Storm Buysing, S. G. N. Pieter, F. A. J. L. Beudt, H. L. E. G. J. Werner, P. M. Schreuders, H. S. M. Neujean, G. C. J. Bodde, R. H. A. Van den Wall Bake, F. H. Prager, P. Balberstadt, N. W. Labrijn, R. C. Bakker, A. J. Van Lakerveld de Heus. Voor den dienst in Nederlandsch-Indié: H. A. Cramer, J. J. Sporry, J. C. A. Bannink, G. M. Hollappel, A. F. A. Hoog, J. W. M. Diemont, J. B. Van der Dussen, J. J. C. Geul, A. Wiegand, P. E. De Vries, C. H. M. H. Kiès, J. D. P. RUneke, I. M. Engers, J. R. Altink, jbr. W. E. Van der Does de Bye, W. H. Cassa, G. J. Jannette Walen, C. L. A. J. graaf Van Limburg Stirum, J. D. A. De Fremery, C. A. Remmert, H. G. Keppel Hesseiink, H. L. Van Hoogstraten, W. Bueno de Mesquita, P. A. Cbarbon, P. C. Haalme(jer. Naar wij vernemen, zal de 1ste luitenant jhr. W. H. J. v. d. Poll, althans tijdelijk, ritmeester A. J. P. Metelerkamp, wien het bevel over het 2do esk. 1ste reg. huzaren te Zutfen is opgedragen, als instructeur by de Rijksschool te Amersfoort vervangen. (JL) Den 22sten Sept. a. s. zal per stoomscbip „Prins Hendrik" van Amsterdam naar Batavia vertrekken een detachement suppietietroepen, sterk 3 onderoff. en 50 minderen, onder het bevel van den kapit. der inf. H. O. W. L. Kramer en het medegeleide van den 2den luit. kwartiermeester E. W. Günther. Hoewel er lang gedraald is te Baarn om eenige feesten te organiseeren voor den verjaardag van onze Koningin Wilhelmina begint er nu toch leven in de brouwerij te komen. Naar men verneemt, zullen de school kinderen onthaald worden en zal er 's middags eo 's avonds muziek op den Brink gogeven worden. Dinsdagavond werd er eene vergadering belegd in het hotel „Velaars" en hebben een honderdtal jongelieden uit den werkmans stand besloten der Koningin eeno luisterrijke seronade te brengen op den avond harer ver jaring. Uit hun midden is eene commissie benoemd, nl.C. Pater, C. Kroon, H. Daatse- laar en B. v. d. Brink, die zich met eenige ingezetenen uit den burgerstand tot eene commissie gevormd hebben. Die commissie bestaat uit de heeren C. L. Meijer, J. H. Mulder, I. Goudswaard, T. Pluim, G. A. v. Dyk en J. Cramer. Aan de Baarnscbe gymnastiek vereeniging zal de leiding van den optocht worden op gedragen. De minister van binnenl. zakon brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te ver vuilen zijn de betrekkingen van leeraar in de Fransche taai aan de Ryka H. B.-acholen met 3 jarigen cursus te Warffum en te Sappe- meer. Jaarwedde 1200 voor elke school. Zy, die voor eene der bovengenoemde be trekkingen in aanmerking wenschon te komen, gelieven zich vóór 6 Sept. a. s. aan te melden by den inspecteur van het middolbaar onder wys, dr. A. T. Van Aken, te 's Gravenhage. By beschikking van den minister van bmnenlandsche zaken van 23 Aug. is, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot prosector anatomes, tevens custos der kabinetten aan 's Ryks Veeartseny8chool te Utrecht, H. G. Van Harrevelt, gemeente-veearts te Hoerde. De ouders, wier kinderen wegens plaats gebrek niet zijn toegelaten op school No. 1 te Heerenveen, leggen zich niet by deze af- wyzing neer. Zoowel zy, die in de gemeente Schoterland, waarin de school staat, als zy, die in de gemeente .Sngwirden wonen, mee- non er recht op te hebben, dat hunne kin deren zoo apoedig mogeijjk op schooi No. 1 worden toegelaten. De een heeft zich gewend tot den Raad der gemeente Schoterland, een ander tot Gedeputeerde Staten en nog een ander tot den districtsschoolopziener. Tusschen de gemeenten Schoterland en ^Lngwirden is vroeger een contract gesloten en nu beweerde een der Raadsleden van ^Sngwirden in de jongste Raadsvergadering, dat Schoterland door de afwyzing der leerlingen dit contract had verbroken, dat het toch niet moeilyk zou zyn om door onderwyzers in /Lngwircien kinderen voor 80 per jaar (het schoolgeld van No. 1) klaar te maken voor de R. H.-B. Hy wilde maar dadelyk nota nemen van 't verbroken van het contract door Schoterland, dan was JEngwirden er ineens af, maar dat ging som migen Raadsleden te hard. Op voorstel van den voorzitter werd nu besloten, dat B. en Ws. van ALngwirden met die van Schoterland eeno conferentie zullen houden ter bespreking der quaestio, om daarvan in de eerstvolgende Raadsvergadering het resultaat mede te deelen. In de eergisteren gehouden Raadsver gadering vau Haskerland werd medegedeeld, dat Godeputeerde Staten van Friesland niet hebben goedgekeurd het Raadsbesluit om de jaarwedde van sommige onderwyzers en onder- wyzeressen aan openbare lagere scholen van 600 te verhoogen op 550, hoofdzakeiyk op grond van de meermalen door dat college uitgesproken zienswyze, dat eene aanvangs- jaarwedde van 600 voldoende is en ver hooging van dat bedrag wel geschikt is om den onderwyzer van de eene plaats naar do andero te lokken, maar het heerschend ge brek aan onderwyskrachten in het algemeen niet wegneemt. Het stoomschip „Prins Willem I" vertrok 23 Aug. van Amsterdam naar Suriname; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amster dam, passeerde 23 Aug. Kaap Rocca. By koninkiyk besluit zyn benoemd, by het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot dirigeerend off. van goz. 1ste kl., de dirigeerend officieren van gez. 2de kl. H. C. Van Eyk van Voorthuysen, W. T. PhilipBen en J. Birinendyk; tot dirigeerend off. van gez. 2de kl., de dirigeerende officieren van gez. 3de kl. H. F. A. Giesbers en H. E. Korndörffer; tot dirigeerend off. van gez. Sdo kl. de officieren van gez. 1ste kl. F. Piekema, R. H. F. Sikkes en dr. F. Daniels, allen van gemeld personeel. Do drie hieronder vermelde dirigeerende offi cieren van gez. der 1ste kl. van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht op pensioen gesteld: dr. J. H. Gentis, diri geerend officier van gez. der 1ste kl., ƒ2100; C. C. Vigelius, idem (op aanvrage), ƒ2276, en L. J. Drumont, idem, 2100. Gemengd. Nieuws. De Leidsche Zwemclub, die eenige jaren niets van zich heoft laten hooren, gaat het hoofd weer omhoogsteken. Er heeft zich een nieuw bestuur gevormd, dat, aangemoedigd door de goede resultaten van het laatst ge houden zwemfeest, den uitgedoofden levens geest weder zal zien op te wekken. Thans zal bet beBtuur bestaan uit de hoeren C. J. Leendertz, voorzitter; kapt. Obreen, vice-voorzitterW. Draayer, socretarisC. W. H. Verster, penningmeester; E. Th. Witteen M. Rappard, commissarissen. Het mond-enklauwzeerbreidt zich onder het rundvee in do Dammebuurt te Zwammerdam zeer uit. By T. Van Leeuwen, J. Heemskerk en G. Van Dam, bouwlieden, is die ziekte uitgebroken. In een nieuw gedeelte dier gemeente is bedoelde ziekte ook geconstateerd, en zulks by één rund in Oud Bodegrave van A. W. Veelenturf, bouwman aldaar. Het is te hopen dat de ziekte zich in Oud-Bodegrave niet verder uitbreidt, daar er in dat gedeelte dor gemeente velo bouwlieden wonen. Tot dusverre zyn er 2 runderen aan de gevolgen van mond- en klauwzeer ge storven. Overigens is de ziekte niet kwaad aardig. Gisteren is te Voorschoten tongblaar ge constateerd by twee koeien van De Gier, op Stadwyk. Terwyi eergisteravond te 's-Hage aan de Hooftskade een agent van politie zyne aandacht wyddo aan hetgeen op een door een paar jongens bomand schuitje voorviel, kreeg hy plotseling van een kwajongen een hevigon duw in den rug en viel te water. Op zyn hulpgeroep schoot een voorbyganger toe, die den natten rustbewaarder uit het groezelige bad haalde. De aloude pakschu 11endienst van Scheveningen op Rotterdam en terug is vervangen door een stoombootdienst. Gebroe ders Schoor hebben daartoe eene boot doen bouwen, die gisteren te Scheveningen is aan gevoerd en reeds in lading ligt. De in den morgen van 20 Aug. jl. door middel van braak (ten nadeele, zooals thans blykt, van mevrouw Baumgarten, te Weenen, gelogeerd in het Oranje-Hotel, te Scheveningen) ontvreemde voorwerpen zyn de volgende: 2 briljanten oorbellen met groote diamanten, waarde ƒ3000. I broche met moorenkop, met diamanten gegarneerd, waarde ƒ600. 1 broche in den vorm van een tak, ge monteerd met diamanten, waarde 600. 2 briljanten spelden, waarde 600. 1 gouden broche met diamanten en robynen, waarde 100. 1 armband met moorenkop en diamanten, waarde 100. 1 armband met opalen en briljanten, waarde 200. 1 armband met paarlen, waarde ƒ200. 1 pyi, met diamanten bezet, waarde ƒ100. 1 broche met opalen en briljanten, waarde ƒ300. 1 lange gouden dames-horlogeketting, zoo genaamde Venetiaansche ketting. Door de bestolene wordt een bodrag van ƒ1000 uitgeloofd aan hem, die de ontvreemde goederen terugbezorgt. De commissaris van politie der centrale af. deeling te 's-Qravenhage verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. De onts 1 agen marktmeester van de fruit-, groenten- en bloemmarkt te Amster dam is uit do voorloopige hechtenis ontslagen. Andermaal is te Kuilenburg tegen den venter van „De Baanbreker" proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 23 van de Politieverordening dier ge meente. Woensdagavond heeft zich by do marechaussees te Echt aangemeld deland bouwer H. M oud 24 jaren, uit Konings bosch—Echt, met aangifte, dat hy dien na middag met een schot uit zyn jachtgeweer in dir "woonkamer by ongeluk zyne moeder heeft getroffen, waardoor zy kort daarop is overleden. Te Herwjnen is uit de Waal opgehaald het iyk van een man in schippers- kleeding, van middelbaren leeftyd, vermoede iyk van den schipper, die voor eenige dagen by Zalt-Bommel van zyn schip overboord is gevallen. Appelen in overvloed. Uit Dussen (N.-B.) wordt geschreven: Dat het land van Altena r(jk is aan fijne fruit, is over bekend dat de pereboomen dit jaar zouden beladen zyn, zal men natuuriyk en met recht veronderstellen, maar dat ook de appelboomen zwaar geladen zyn, schynt men niet te weten althans koopera komen niet opdagen, zoodat duizenden hectoliters appelen, o. a. in den Zuid-Hollandschen polder, voor eene geringe som zullen van do hand gedaan worden. „W ielernieuws" weet uit goede bron mede te deelen, dat de heeren Bultman, Fabar en Rolandus Hagedoom bet plan hebben opgevat een wedstryd van oud-hoogwiel kam- pioenen te houden. Plaats en tyd zyn nog niet bekend. De kloedermaker Dowe, de uit- vinder van het zoogenaamde kogelvaste pantser, is door een kogel gewond by een openbare proef, die hy te Aken met zyn pantser onderging. By een zeilwedstryd te St.-John Nieuw-Brunswyk, is door een rukwind het jacht „Primrose" omgeslagen. De acht opva renden verdronken allen. Komma-bacillen. De meeste men8chen, die van komma-bacillen hooren denken terstond aan cholera. Begrypelyk is dit, want de bacil der cholera heeft een komma-vorm en is zelfs de eerste bacil van dezen vorm, die ontdekt is (door Koch in 1884), doch geheel juist is het toch niet. De cholera- bacil is sinds lang niet de eenige komma- bacil meer, dio men kent. Men heeft niet alleen in menschelyko organen, maar byv. ook in het water, andere komma-bacillen ontdekt en thans is zelfs in het hygiënisch labora torium te Berlyn door den privaat-docent dr. Günther in de aarde een komma-bacil ge vonden. Maar deze bacil heeft met de cholera niets uitstaande. Men herinnert zich dat de be kende Italiaansche redacteur Giuseppi Baudi door een dolksteek vermoord is. Uit de te Livorno verschynende bladen „Gazetta Livor- nese" en ,11 Telegrafo" blykt, dat zynen nagelaten betrekkingen gelukkig de bezorgdheid over hun levensonderhoud bespaard is, daar aan de weduwe en de voogden der minder jarige kinderen door de Eerste Oostenryksche Maatschappy tot verzekering tegen ongelukken een bedrag van 30,000 lire uitbetaald is. De toestand van dejonge dame, die in Jum 1893 to Berlyn by het tolephonoeren door een electrischen schok werd getroffen, begint gaandeweg iets te verbeteren. Het aantal zenuwschokken van den rechterarm, dat vroeger 300 per minuut bedroeg, is thans verminderd tot 150, terwyi de trillingen aan het rechterbeen zyn opgehouden. Eigenaardig is, dat, wanneer een onweder opkomt, de zlektever8chynselen belangrijk vermeerderen dat ook de nabyheid van metaal een zeer ongunstigen invloed op het gestel der jonge dame heeft. Intu6scben wordt zij o kosten van de telephoononderneming uitsieiond ver pleegd en bestaat alle uitzicht op genezing. De dubbele moord te behagen. Een nieuw treurig incident wordt als ge volg van het drama te Schagen gemeld. De moeder van den als moordenaar verdachten Boes heeft zich om het leven gebracht. De oorzaak moet, naar men aan het „Hbl." meldt, hierin gelegen zyn, dat eenige personen de opmerking hadden gemaakt, dat vrouw Boes wel meer van de zaak zou weten. Driftig ge worden, greep de ongelukkige moeder een scheermes en sneed zich den hals af. Van andore zydo verneemt men dat tegen vrouw Boes verdenking bestond, als zou ze van de misdaad kennis hebben gedragen, doch, om haren zoon te sparen, gezwegen hebben. Gisteravond zou een onderzoek daarnaar wor den ingesteld. Het vermoeden der justitie steunde op het feit, dat de kleeren, door Boes tydens den moord gedragen, niet moer te vinden zyn. De voldoening, dat men de moordenaars te pakken heeft, is te Schagen algemeen. Vooral de vermoedelyke hoofddader is een man, die weinig sympathie ondervond. Simon Alot (29 jaar oud) is sedert drie jaren gehuwd, doch zyne vrouw woont niet by hom in. Reeds eerder heeft zy haren man, wegens de Blechte behandeling, welke zy van hom ondervond, verlaten, en nu zy onlangs hem voor de tweede maal weder had verlaten, weigerdo zy beslist voortaan met hem samen to wonen en heeft zy eene betrekking ge kregen aan de kaasfabriek te Schagen, waar zy thans nog werkzaam is. Hun echt is kin derloos. Alot, die timmerman van beroep is, heeft in verschillende plaatsen, als Den Haag en Haarlem, gewoond. Ook daar was hy by de buren bekend als een gevaarlyk sujet. Hy woonde geruimen tyd in de Oude Raamstraat, echter niet tydens den bekenden moord aan den Raamsingel. Eerst kort daarna is hy te Haarlem gekomen, en wel uit Hiilegom. Klaas Boes (17 jaar, medeplichtige), meubel maker van beroep, of eigeniyk nog leerling, is de zoon van den barbier en koffiehuishouder A. Boes en een kind uit diens huweiyk mot zyne tweede vrouw G. Jes. Van het huis, waar de moord is gepleegd, en dat van Boes loopen de erven in elkander. Op een der erven zyn een aantal van de vermiste voorwerpen van waarde en een vry belangryk bedrag aan geld gevonden; zoodat thans, na de bekentenis van dezen jeugdigen medeplichtige, weldra het volle licht over de gruwelyke misdaad zal opgaan, wolke godu- rende deze dagen do gemoederen met zoo angstige spanning vervulde. Met twee rytuigen zyn de misdadigers ge boeid naar Alkmaar vervoerd, vergezeld door den officier van justitie mr. Karseboom en de noodige politie. Het onderzoek in deze zaak is door de justitie met den meesten yver en beleid gevoerdhet laatste onderzoek met K. Boes, waarin ook van tyd tot tyd 3. Alot gehoord werd, is begonnen Dinsdagmiddag te 12 uren en onafgebroken, nacht en dag, doorgezet tot gister- (Donderdag)- morgen vyf uren. Het had reeds lang de aandacht der justitie getrokken, dat Klaas voorgaf den avond waarop de moord geschiedde, in eene achterkamer, grenzende aan die, waar de moord is gepleegd, te hebben zitten lezen, en wel iets meende geboord te hebben, maar niet aan moord gedacht had. De kamer, waar hy zat, was alleen gescheiden door een muur van do kamer, waar de moord is gepleegd, als hieronder wordt aangegeven; Klaas Boes. Bakkerij i De Haan. Wed. Bute. Bovendien heeft hy den morgen na den moord andere kleeren aangotrokken en die, weike by gedurende den moord aan heeft gehad, zyn niet meer te vinden. Ook was het oog op hem gevestigd, omdat hy met het meisje ver-, keering gehad heeft; ofschoon het meisje niets meer van hem wilde weten, bleef zy nog me»

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1