No. 10582. Woensdag 33 Augustus. A0. 1894. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Lelden, 21 Augustas. Feuilleton. Uit het Mexicaansche landleven. LEIDSCH DAftBLA PRIJS DEZER COURAUT: Voor Lolden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommere f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN? Van 1 0 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. - Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offleiëele K©uni«|pevingen. inschrijving voor de Natlosile Militie* WAAB8CUCW1NC1. Burgemeester en Wethouder* herinneren bg deso deD ingezetenen, dat teD gevolge der wet van 4 April 1892 (Staatsblad N°. 56) het regieter van idechrgving voor do Nationale Militie don Sisten Augustus aan staande, des namiddags te vier uren, voorgoed wordt gesloten; en roepen mitsdio.i demilitieplichtigen, die in bet jaar 1S75 zijn geboren en zioh nog niet hobboB laten inschrijven, op, om de aangifte daartoe *og vóór dat tgdeup te doen, ten einde de nadeelige gevolgen te voorkomen, die uit verzuim ten deze voor ben zouden ontstaan, ook al mochten zg door eene Tergissing omtrent bet juiste Jaar hunner geboorte, in do moening hebben verkeerd dat zg nog niet tot aangifte ter inschrijving gehouden waren. Zg noodigen dearom belanghebbenden, die 18 a 1» jaren oud zgn, uit, zioh zoo noodig spoedig om trent het jaar, waarin zij geboren zgn, te vergewissen, ©n zich, zoo dit jaar 1875 ie, alsuog ton spoedigste aan te melden, waartoe nog gelegenheid zal wezen ter Seoretarie, afd Nationale Militie en Schutterij, op ioderen werkdag, tusscheu des voormiddags halftien en des namiddaga twoe uren, tot 81 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 14 Aug. 1894. E. KIST, Seoretarie. Het stoffelyk overschot van wijlen den heer H. W. F. Bakker zal a. 8. Donderdag-morgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg wor den ter aarde besteld. De ïykstaatsie zal daartoe om halftwaalf de woning van den overledene, aan de Heerengracht, verlaten. Wegens het ongunstige weder is het tegen hedenavond aangekondigde vierde en laatste concert van het Haarlemsche gemeen telijk muziekcorps in „Zomerzorg" uitgesteld. De heer J. D. Wassink, onderwijzer aan ©ene Chr. school te Haarlem, vroeger als zoo danig werkzaam te Zegwaard, verwierf bij de examens te Amsterdam de hoofdakte. Op het eind van Augustus des vorigen jaars gaven de registers van den Burg. Stand In de gemeente Alkemade 118 gehoorton, 56 aterften en 25 huwelijken aan. Deze getallen zijn op dit tijdstip reap. 92, 84 en 17. De bevolking schijnt daar dus allesbehalve vooruit te gaan. Remonstr. Broederschap. Aangenomen is het beroep naar Oude Wetering en Leimuiden door den heer L. N. De Jong, cand. te Utrecht. Biykens de by het departement van oorlog ingekomen rapporten omtrent den toestand der terreinen, waarop in het begin der volgende maand de militaire oefeningen op groote schaal zullen worden gehouden, verkeeren onderscheidene dier terreinen, ten gevolge van overstroomingen en de zware regens, voor een groot deel in zoodanigen droevigen toestand, dat z\) onbegaanbaar en voor troepenbewegingen, maar vooral voor logies van troepen, ongeschikt zijn. Dientengevolge ia bi) den minister van oor log het voornemen in overweging, om, vooral met het oog op den gezondheidstoestand der troepen, dit jaar de manoeuvres, waarbij do troepen kampen moeten betrekken, niet te doen plaats hebben. Yolgens den Haagschen kroniekschrijver van de „N. Gron. Ct." zullen, voor zoover den ingewijden bekend is, alleen enkele juridische en sociale wetten in de Troonrede worden aangekondigd, terwijl voorts eene nadere versterking van het materieel der marine in uitzicht wordt gesteld. De minister Yan der Wjjck moet verklaard hebben met zijn plan, dat nogal diep ingrijpende finantiëele gevolgen moet hebben, te zullen staan of vallen. Van daar dat de marinebegrooting van 1895 het gewichtige moment in de parlementaire campagne zal worden. Het voornemen moet bestaan om na de adresdebatten in September en het onderzoek der begrootingen het voorstel van den heer Hartogh betreffende de herziening van het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering en de invoering van de faillissementen-wet zoo mogelijk af te doen. Veel meer zal er in geen geval in 't loopend jaar kunnen geschieden. Van de kieswet-hervorming ziet de schrijver in het geheele volgend jaar nog niets komen, zelfs al zullen we in de troonrede er nogmaals op worden voorbereid. Maar eerst bij de adres debatten zullen we daarover licht zien ont steken. De Staatscourant van 21 dezer meldt dat op 20 dezer aan het departement van buiten- landsche zaken de onderteekening heeft plaats gehad van een protocol, waarin wordt ver klaard dat de sedert 1876 tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Venezuela be staande geschillen zi)n bijgelegd. Jonkheer Jos. De la Court is gekozen tot voorzitter der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, ter vervanging van den heer A. Van Ryckevorsel, die tot eere lid werd benoemd. De volgende jaarvergadering zal worden gehouden te Heeswijk. De „Sts.-Ct." bevat den uitslag van de eind examens der gymnasia in 1894, benevens eene tabel, houdende een overzicht van den uitslag, vergeleken met de uitkomsten in 1893. Daaruit blijkt dat het aantal uitgereikte getuigschriften voor alle faculteiten met 44.4 pCt. vermeerderde, voor de faculteiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte mot 2.6 pCt. ver minderde en voor de faculteiten der genees kunde en der wis- en natuurkunde met 23.9 pCt. toenam. By de leerlingen der gymnasia steeg het percentage der gesl aagden van 89.2 pCt. tot 92.2 pCt., bi) niet-leerlingen der gymnasia, die zich aan een der bovengenoemde examens onderwierpen, steeg het percentage der ge slaagden van 58.7 pCt. tot 60 pCt. De minister van marine heeft: 1°. inge volge koninklijk besluit van 18 dezer Hr. Ms. raderBchip „Valk" met 1 Sept. a. s. tydelyk in dienst gesteld en het bevel daarover op gedragen aan den kapitein ter zee M. J. C. Lucardie; 2°. met 1 Sept. a. 8.: 1°. den kapt.- luit. ter zee J. H. Strootman, den luit. ter zee 2de kl. J. M. Jansen Eyken Sluyters, de adelborsten 1ste kl. J. A. Bland van den Berg en J. N. De Ronde en den off. van gez. lste kl. by de zeemacht I. J. Van den Berg, allen behoorende tot de rol van Hr. Ms. instructie- schip „Admiraal Van Wassonaer" en gedeta cheerd aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Castor", op non-activiteit gesteld, eerstge noemde onder eervolle ontheffing van het be vel; 3°. den luit. ter zee lste kl. H. Slot, dien der 2de kl. W. H. Von Leschen en de adelborsten lste kl. J. P. Muller en W. L. Pilaar, behoorende tot de rol van Hr. Ms. in structieschip „Admiraal Van Wassenaer" en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. instructie- schip „Pollux", op non-activiteit gesteld, eerst genoemde onder eervolle ontheffing van het bevel; terwyi de off. van gez. lste kl. by de zeemacht, H. A. Molema, met 27 dezer ge plaatst wordt in de rol van Hr. Ms. wacht schip to Hellevoetsluis, om tydelyk te worden gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. monitor „Matador". Het stoomschip „Anchises", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Aug. Prawle- point; de „Bremerhaven", van Nieuw York naar Rotterdam en Antwerpen, passeerde 19 Augustus Scilly;de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 19 Aug. te Padang; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, passeerdo 18 Aug. Sagrös; de „Obdam" vertrok 18 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 18 Aug. Gibraltar; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 Aug. te Genua en heeft denzelfden dag de reis voortgezet; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Bata via, passeerde 19 Aug. Dungeness; de „Zaan dam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is 20 Aug. Lizard gepasseerd; de „Kaiser", van Hamburg naar Afrika, passeerde 19 Aug. Dover; da „Amsterdam" arriveerde 19 Aug. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Gedó", van Rotterdam naar Java, arriveerde 19 Aug. to Southampton; de „Kanzier", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 17 Aug. van Durban; de „Prins Willem II", van West Indiè naar Amsterdam, arriveerde 20 Aug. te H&vre. Do gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 23 dezor niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Twee jongens, knapen van negen a tien jaren, waren gisteravond te acht uren op de Botermarkt een banketbakkerswinkel binnengegaan, misschien wel met de bedoeling om zonder geld en zonder vergunning van den eigenaar zich te vergasten aan eenige aldaar ten verkoop aanwezige gebakjes of dergelyken. Zy werden echter in die bezigheid verrast door den eigenaar, die, de winkeldeur sluitende, hun den uitweg tot ontkomen afsloot, waarna hy, het aan zyne echtgenoote over latende de jongens te bewaken, naar het politiebureel liep, van waar hy eenige oogen- blikken later met twee dienaren der wet terugkeerde, die de deugnieten naar het commissariaat van politie overbrachten. Twee krankzinnigejstadgenoo- ten, de mannelijke Van T. en devrouwelyke M., die gisteren per spoor naar het gesticht te Delft werden vervoerd, moeten in het station alhier vooraf nogal last veroorzaakt hebben, vooral laatstgenoemde, wie ten slotte i) Myu vriend Mariano Condo en ik, die ge volg gegevoa had aan zyne uitnoodiging, hem te bezoeken op zyne in de Mexicaansche pro vincie Durango golegen bezitting, de hacienda del Torreon, kwamen na eene prettige jacht Op een Zaterdag-avond laat op de hacienda terug, juist toen de mayordomo, de opzichter, „de raya maakte", d. w. z. den arbeiders het weekloon uitbetaalde. „Uitbetaalde" moet evenwel niet geheel woordeiyk opgevat worden; want een vry groot gedeelte van het loon, dat geen vast, maar een akkoordloon is, wordt in aanwy zingen op de tienda gegeven, op de landeiyke af botalingswinkels voor elke denkbare levens behoefte der arbeiders, welke laatsten dan ook door dit systeem op de plaats, waar zy zyn, gehouden worden, wat voor de ryke landeigenaars zeer wenschelyk is. Bovendien verdienen de houders dezer tienda's minstens 500 procent aan elk artikel en scharrelen in den loop van een jaar of tien een vermogen by elkaar, te meer, wyl de arbeiders, de haciendado's, dikwyia genoeg ook het weinige hun uitbetaalde baar geld nog naar de tienda brengen en in sterken drank van alle mogelyke mengsels verteren. Het zou huu dus ook niets helpen, als zy bet geheele verdiende akkoordloon, indien zy bet wenschteo, in contanten in handen kre gen de tiendado krygt het toch, hetzy in aanwyzingen of in Mexicaansche dollars I By zulk eene uitbetaling van het loon gaat het aldus toe. De mayordomo neemt de door den boekhouder opgemaakte looniyst en ver- goiykt haar met de aanteekeningen der hacien dado's, die echter lezen noch schryven kunnen, daar zy meestal van Indiaaneche afkomst of kleurlingen van Spanjaarden en Indianen zyn en er op het platteland geene scholen bestaan. De haciendabezitter houdt er een huisonder- wyzer voor zyno kinderen op na, meestal een DuitBcher of een Zwitser, en de overige kin deren op de uitgestrekte bezittingen, dikwyis vele honderden, groeien zonder onderwys op. Nochtans loeren zy, de Hemel weet hoe, met geld rekenen en zelfs de loonafrekening, zy het ook zonder getallen, opschryven. Zy ge bruiken daartoe een stelsel lyneD, cirkels en bogen, waarmede zy de heele, halve of kwart werkdagen, alsmede de hun uit te betalen dollars, medios (halve dollars) en realen (30 cents) zeer goed weten te berekenen. Klopt de door den mayordomo gehouden vergeiy- king, en zy klopt byna altyd, want het Mexicaansche volk ia zeer eeriyk, dan ont vangen de haciendado's hun geld en hunne aanwyzingen, om beide met de meest moge lyke haast naar de tienda te brengen. Toen echter ditmaal de raya ten einde was, liep een der meisjes niet spoorslags naar die winkels. Zy bleef staan en wachtte, totdat de mayordomo haar aansprak. Toen nu deze, tameiyk verwonderd, dit deed, hoorden wy, die onder de lommerryke veranda zaten, haar den mayordomo op zachten toon iets vragen. „Wat moet dat nu beteekenen?" ant woordde don Enrique, de mayordomo, „jy, Ysmaela, wilt naar de waschafdeeling? Jy, die het gemakkeiykste werk op de geheele hacienda hebt, wilt naar de lavandera's, den geheelen dag in de zon aan den Acequia- oever liggen wasschen? By myn schuts patroon, den heiligen José: willen dan de wolken van nu af honig op de zondige wereld neerdruppelen?" [By de Mexicanen een uit roep van verbazing over iets zeer onwaar - schyniyks.] Wy kondon niet booren, wat Ysmaela ant woordde; zy scheen echter blykbaar by haren wen8ch te volharden. Don Enrique ging voor de onbeweegiyk als eene bronzen figuur staan biy vende een paar schreden op en neer en vervolgens, naast de houten trap, die naar de veranda voerde, halt houdend, wierp hy een vragenden blik op don Mariano, die my juist eene sigaar en zyne eigen tabak presenteerde. Het spreekt vanzelf, dat de mayordomo alleen de werkzaamheden verdeelt, maar, wanneer toevallig de amo, de eigenaar der hacienda, tegenwoordig is, eischt de Mexi caansche étiquette, dat deze gevraagd wordt. Nu, senor Mariano was een goed patroon, zoowel voor de arbeiders op de hacienda als voor hunne superieuren, en zoo deed ofzeide hy nooit iets, wat dezen onaangenaam kon zyn. Bovendien: de administrateur, Cosme de la Guerra de opperste op de hacienda na den eigenaar en de mayordomo waren van goeden huize, wat tegenwoordig niet be vreemden kan, daar eene massa gante fina, ©en dwangbuis moest aangetrokken worden, dat Van T. reeds droeg. In een gezin der gemeente Alke made, (afd. Roelof-Arendsveen), komt een geval van typhus (abominalis) voor. Een kind van elf jaar is er reeds aan bezweken, terwyi een jonger broertje er nog aan lydende is. Gelukkig breidt deze besmettelyke ziekte zich niet verder uit. De vrees het hooi niet droog binnen te zullen krygen, heeft eenige boeren in het westen der gemeente Alkemade doen besluiten om, evenals het vorige jaar, het gras groen in te maken. Do toen genomen proef is over het algemeen nogal tameiyk mee gevallen. Onder het vee van een landbo u wer aan het Zuideinde te Delft is mond- en klauwzeer uitgebroken. Dit is het eerste ge val te Delft. Eene hoogst brutale inbraak heeft wederom te Amsterdam plaats gevonden, thans ten huize van den heer G. Van Beek, Marnixkade 36. Genoemde heer is met zyn gezin tydelyk te Zandvoort en werd gister morgen aan het politiebureel geroepen, waar hem niets meer of minder dan zyne brand kast getoond werd, welke door de politie ge vonden is op den Spaamdammerdyk, openge broken en waaruit slechts eenige gouden en zilveren sieraden genomen waren, benevens een couponblad van een vyftigje Metalliek, terwyi het effect zelf met eenige loten en andere papieren niet gestolen zyn. In het huis is verder alleen de linnenkast beschadigd, welke men getracht heeft open te breken, hetgeen echter niet gelukt is. De schade is dus niet groot, de heer Van Beek is buitendien gedekt by de Algemeene Verzekering Maatschappy „Diligentia". Eene vrouw te Edam heeft in eene vlaag van plotseling opgekomen krankzinnig heid Zaterdag-avond met een roeibootje de haven verlaten. De burgemeester heeft toen een botter met politie uitgezonden om haar te zoeken. Uit een later bericht biykt dat de boot gevonden is, doch deze bevatte alleen de schoenen der vrouw, zoodat zy waarschyniyk verdronken is. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat op 18 dezer in het Wilhelmina-Gasthuis aldaar een inge zetene dier gemeente is overleden aan Aziati sche cholera. Wederom zyn twee nieuwe cholera-iyders in het Wilhelmina-Gasthuis opgenomen. Tot 18 Augustus zyn nu voorgekomen 36 gevallen van cholera asiatica, waarvan 13 met doodeiyken afloop. Te Haarlem is weder een man door cholera aangetast. Dit is het 11de geval. Dit in de Delft6traat geconstateerd cholera-geval kwam voor by een aardwerker van 23 jaar. Het bericht uit Velzen, volgens hetwelk aldaar opnieuw vier cholera-gevallen waren voorgekomen, is onjuist. Officieel wordt aan de „Haarl. Ct." verzekerd, dat na de reeds vroeger gemelde, geene nieuwe gevallen van cholera asiatica zyn vastgesteld. Volgens kennisgeving van den burgemeester zyn den 18den en 19den dezer te Rotterdam twee nieuwe gevallen van cholera aangegeven. Beide ïyders zyn reeds overleden. Te Maastricht is sedert de vorige opgavo een persoon door cholera aangetast en een daaraan overleden. Het totaal der aangetasten bedroeg tot heden 62, dat der overledenen 30. Omtrent d e n m o o r d t e S c h a g e n heeft de officier van justitie te Alkmaar de volgende kennisgeving verzonden: In de woning van Jansje Stoel, weduw© van Gerrit Bute of Boute, die in den nacht van 11 op 12 Augustus jl. te Schagen te- geiyk met Anna Beyers werd vermoord, zyn niet aangetroffen de navolgende voorwerpen, die tydens den moord vermoedeiyk in dio woning aanwezig waren: Twee gladgouden zynaalden, 18 karaats; twee cantille kapspelden, 18 kaïaats, 1 paar ouderwetsche oorbellen of oorknoppon met haar, achter glas; 1 halsketting met zwarte koralen (één streng) en gouden slotje; vier gouden vingorringen, waaronder 1 met een wit steentje; ongeveer twaalf zilveren thee- of likeurlepeltjes, aan het smalle gedeelte gedraaid en aan het breede gedeelte van den steel met een gegraveerd takje of bloempje. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, inbeslagneming en opzending dier voorwerpen, alsmede draadbericht. Tevens wordt draadbericht verzocht van do adressen van twee mannen, de een ongeveer 45 jaren, lange donkere bakkebaarden, boven lip en kin gladgeschoren, gewone gelaats kleur, helder uit groote oogon ziende, zwarte zyden pet, de ander jeugdiger uiteriyk, welke personen in den avond van 11 Aug. 11. te Uitgeest waren gezeten in een waggon 3de kl. van trein 121, vertrekkende van Uitgeest 9 u. 6 min. 's nam. en te Schagen (aankomst 10 u. 10 min. 's nam.) zyn uitgestapt. Door den heer L Top, notaris to Bergen (N.-H.), wordt per advertentie in verschillende bladen aan de notarissen verzocht, indien zy een testament van mej. Jansje Stoel, weduwe G. Bute, onder hunne berueting hebben, daar van aan hem opgave te willen doen. 't Was Zondag voor de wiolrydors in de provinciën Utrecht en Zuid Holland een drukke dag. Ten eerste had men een tocht uitgeschreven naar Woerden, waaraan echter maar weinig leden van den bond deelnamen. In tegen stelling met eene vorige maal, toen er ruim 200 byeenwaren, kwamen than6 slechts 30 op. In Woerden ontvingen de wielryd6rs telo- graphisch bericht, dat by den wegwedstrijd MaastrichtNymegen nan het keerpunt de volgorde was: Cordang, Witteveen, Mundner. Meer succes had men in Gouda, waar door de wielrydsrs-vereeniging „de Antiloop" een tweetal wedstryden was uitgeschreven. Aan don eersten, over 20 K.M., namen 15 rydere deel: 1. P. De Waardt, uit Rotterdam, in 37 min. 12 sec.; 2. P. G. v. Appel, Utrecht, in 37.14; 3. D. W. Van Ees, Groningen, in 37.19. In den wedstryd met voorgift over 10 K.M. behaalde Otto met 2'/a min. voorgift den lsten prys in 22.2 min., Lambert met l1/, min. lieden, wier geld op is en zeer tevreden moeten zyn, zulk eene betrekking te kunnen krygen. Myn vriend Mariano ving den blik van den mayordomo op en antwoordde daarop met een gebaar, dat door ieder, in elke taal, op gevat zou zyn als: „Och, myn .waarde don Enrique, dat laat ik natuuriyk geheel en al aan uw goedvinden over!" De bruine Ysmaela had zich wel is waar in dien tyd niet verroerd en de oogen naar het scheen onafgebroken naar den grond go- richt, maar zy moest toch op de eene of andere manier van onder hare zigeunerachtig lange, pikzwarte wimpers opgekeken hebben, want zy had den vragenden blik van den mayordomo ongetwyfeld opgevangen en wendde zich nu tot myn vriend zeiven. Eensklaps schoot zy als een py 1 naar de veranda-trap, draaide eenige keeren in het rond, zoodat bet geelbruine katoenen rokje omhoog vloog, stond in het volgende oogenblik weer even onbe weegiyk stil en vroeg: „Don Mariano, laat my naar de lavandera's gaan.ik smeek u er om!" „San Diegol" lachte Mariano, „drommelsche meid, dat waren meer dan tien woorden! Zooveel heb je stellig in je geheele leven nog nooit achter tlkaar gesproken 1" En tot my gericht, zeide hy: „Deze jongedame is anders nog stiller dan hare stamgenooten, en dat wil veel zeggen l De kleine heks is nuheele- maal veranderd! Zy wil naar de waschafdee ling in plaats van te luieren want wat zy tot nu toe deed is, vergeleken met het wasschen, het pure luieren en praat als eeno der tweebeenige spreekmachines van het Huis van Afgevaardigden!" Daarop wendde hy zich weer tot de Indiaaneche: „Je weet, Chula, dat alleen don Enrique daarover te beslissen beeft. Hy zal je naar de Acequia zenden, als hem dat goed scbynt. Maar zog my eens: wat wil je toch in de waschafdeeling? Wat voor spin heeft je eigen- ïyk gebeten?" Nauweiyks bad Mariano deze woorden ge sproken, of het bruine meisje sprong van do trap, alsof zy werkelyk een steek van oen tarantella bespeurd had, en rende over het plein der hacienda voort. „By San Jago di Composteliariep Mariano uit en zag Ysmaela niet minder verwonderd na dan ikzelf, „zy is krankzinnig gewordenI Als deze kleurlingen van minnesmart krank zinnig konden worden, zou ik gelooven, dat Chnla bet is geworden, omdat myn adminis trateur, don Cosme, met eene andere goco- quetteord heeft; maar nu.I Het is vreemd." Zoo vernam ik zeer toevallig, wat overi gens iedereen op de hacienda wist, dat dit merkwaardige schepsel zich in de byzondero attentie van den administrateur verheugd had, en ik vermoedde dat haar verlangen, by de waschafdeeling geplaatst te worden, voortge sproten was uit den wensch, om de nieuwe coquetterieën van den don Juan Cosme de la Guerra met Simeona, de inderdaad zeer schoone dochter van den tortillamaker Damasa, niet te moeten aanzien en zich daarover en over d© plageryen van het andere meisje niet te ergeren. (Wordt vervolgdJ

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1