III0. 10581. Dinsdag SI Augustus. A0. 1894. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURAHT: Voor Leiden por 8 maandenf 1.10. Franco per posfc f 1.40. Afzonderlijke Nommors0 05- PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17- Grootere letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berokend. Voor het incasseeren bulten de stad 1 B. en Ws. doelen mede dat in openbare veiling is gebracht het huisje, gelegen aan de Lange Agnietenstraat, hoek St.-Joseph- of Sion8steeg, No. 2. Vermits dat buisje onmiddellijk grenst aan het gedeelte van het voormalig Caecilia-Gast- huis, dat voor eventueele verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten is ingericht, hebben B. en Ws. het van groot belang ge acht pogingen aan te wenden, ten einde den eigendom van dat huisje voor de gemeente te bekomen. De behoefte toch zoude zich gereedelijk kunnen voordoen, dat over bedoeld terrein zoude moeten worden beschikt. Bi) de gehouden verkooping op 11 Augustus jl. is dan ook genoemd huisje op last van B. en Ws. aangekocht voor 550, zullende de aan den aankoop verbonden kosten bedra gen /Hl, totaal ƒ661. B. en Ws. vertrouwen dat het door hen in deze verrichte 's Raads goedkeuring zal weg dragen en geven mitsdien in overweging: lo. te besluiten tot aankoop van het huisje, ge legen aan de Lange Agnietenstraat, hoek Sionssteeg, No. 2, kadastraal bekend Sectie H No. 214, ter grootte van 37 centiaren, voor de som van ƒ550; 2o. de begrooting voor 1894 te verhoogen met de koopsom en de kosten, bedragende te zamen ƒ661, te vinden uit de opbrengst van geldleening, wordende een sup- pletoire staat van begrooting tevens ter vast stelling aangeboden. De commissie van financiën heeft om het belang der zaak geene aanleiding, om den gedanen aankoop niet goed te keuren en ver- eenigt zich met het voorstel van Burg. en Weths. om de voor aankoop benoodigde gelden te vinden uit geldleening, overeenkomstig do overgelegde staten van af- en overschrijving. De commissie van financiën, in wier handen is gesteld de gemeent© rokonïner nvor 1893, heeft deze met al de daarbij overgelegde bescheiden vergeleken, onderzocht en accoord bevonden. Tot het maken van bemerkingen heeft het onderzoek niet geleid; enkele punten wenscht de Commissie evenwel te releveeren. Zoo zag de Commissie met voldoening uit No. 169 Hoofdstuk IV der ontvangsten dat, door het opleggen van eene geldboete aan den pachter van het vuilnis, aandacht wordt ge schonken aan de meermalen besproken wijze, waarop de baggerlieden zich ontdoen van hetgeen h. i. de moeite van ophalen niet waard is en daarom weder in het water ge worpen wordt. Bij de uitgaven Hoofdstuk II No. 630 heeft de Commissie zich afgevraagd of 6 voor huur van een paard voor den sproeiwagen niet bijzonder hoog is? Bfi No. 631 waardoor eene tegemoetkoming van 60 aan den leverancier van keien gemo tiveerd wordt? By No. 634 tot welk doeleinde de gemeente eene buks met de daarbij behoorende patro non noodig heeft? Hoofdstuk III No. 985/90. De bij deze staten van betaalde arbeidsloonen gevoegde specifi catiën voldoen aan een meermalen uitgespro ken wensch; dat deze specificatiën niet on mogelijk waren, was reeds lang het gevoelen van niet alleen do leden der finantiëele com missie. No. 997/1006. Verdient het geene over woging dat, waar voor diensten bij de Com missie van Fabricage ƒ775 aan eenzelfden persoon uitbetaald werden, iemand voor vast bij die Commissie aan te stellen? Hoofdstuk IV No. 1122/5. Wat is onder gepresteerde diensten der waagwerkers te verstaan Hoofdstuk V No. 1424/8. Is het „gezien" van den Burgemeester eene afdoendejustificatie voor de overgelegde declaratién? Hoofdstuk VII. Kunnen de kosten voor de Hoogere Burgerscholen voor Jongens en voor Meisjes tiet afzonderlijk in de rekening gebracht worden? Het overzicht der totaal- kosten voor elke inrichting afzonderlijk zou zeker daarbf) winnen. Hoofdstuk IX No. 2434/41. Met genoegen zag de Commissie dat de commlssionnair, XDe Rijnlandsche Bcmkvereeniging), die de promessen der gemeente disconteert, zich met pCt. provisie tevreden stelt, terwyl tevens aan hare aandacht niet ontging dat ten tfjde der geldschaarschte het disconto pct. lager berekend was dan de beurs alstoen voor promessen noteerde. Evenzoo werd gaarne geconstateerd dat aan •en vroeger door de commissie (officieus) ge geven wenk voldaan was door uitgelote en afgeloste obligation voorloopig waardeloos te maken. Zou het aanschaffen van een perfo ratiestempel met „betaald" nog niet doeltref fender z(jn? Deze zou tevens voor de coupons kunnen dienen zoodra z\j verzilverd zfin. Hoofdstuk X No. 2548. Voor kapitaal-aanleg is b(j de hoofdsom ook do alstoen vervallen intrest geboekt; behoort die intrest niet op een ander hoofd thuis? De commissie van financiën stelt na deze opmerkingen en vragen ten slotte voor, ovoreenkomstig de door B. en Ws. gegeven toelichting, de gemeenterekening over 1893 voorloopig vast te stellen. De commissie vereenigt zich daarbij gaarne met het door het Dag. Bestuur uitgesprokene, dat de sombere vermoedens, by de begrooting voor 1893 door sommigen geuit, niet zijn be waarheid. Het betrekkelijk aanzienlijk batig saldo der rekening geeft de finantiëele com missie integendeel aanleiding den gemeente raad voor te stellen het Dag. Bestuur dank te betuigen voor de gepaste zuinigheid, in het afgeloopen jaar betracht, welke zuinigheid niet heeft behoeven te leiden tot verwaar- loozing der gemeentelijke belangen. Ten gevolge van den hagelslag op 6 Augustus jl. zijn in verschillende gemeente gebouwen vele ruiten gebroken, waarvan de herstellingskosten ongeveer ƒ1140 zullen be dragen. De schade, veroorzaakt aan het Raadhuis, de bewaarscholen en enkele andere gebouwen, waarvan de herstellingskosten ongeveer 50 bedragen, kunnen uit de op de begrooting toegestane gelden worden gevonden; daa~ r- tegen is eene verhooging van de betrekke.^ vO artikelen der begrooting noodig tot een bedrag van ƒ1090. B. en Ws. geven mitsdieD in overweging de begrooting voor dit jaar ter zake te ver hoogen als volgt: Yolgn. 100. Onderhoud van huizen, enz. met 330. Volgn. 123. IV Gymnasium. Onderhoud dor gol>outt-oi», uiol/ f OO. Volgn. 124. IV Hoogere Burgerscholen. Onderhoud der gebouwen, met 470. Volgn. 130. Kosten van het instandhouden van schoollokalen, enz. Lager onderwas, met ƒ210, een en ander te vinden door afschrij ving van den post voor Onvoorziene Uitgaven, wordende tegelijk een staat van af- en over schrijving ad 1090 ter vaststelüng aange boden. Tevens kunnen B. en Ws. mededeelen dat onverwijld de noodige maatregelen zijn ge nomen tot herstel van de toegebrachte schade. De commissie van financiën heeft tegen dit voorstel geene bedenkingen. Naar aanleiding vao het desbetreffend verzoek van den heer H. C. Juta doelen Burg. en Weths. mede dat de dochter van adressant in December 1893 wegens ziekte de Hoogere Burgerschool voor Meisjes heeft verlaten, zoodat zy in overweging geven aan adressant vrijstelling of terugbetaling te verleönen van schoolgeld voor zijDe dochter, vroeger leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, over de laatste twee kwartalen van den cursus 1893/94. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over de stukken betreffende het verzoek van den heer H. L. De Haas, om ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking van tweeden onder wijzer aan de Jongensschool 1ste kl., wegens zijne benoeming tot leeraar in de Franscho taal aan de Hoogere Burgerschool to Amsterdam. Zü doelen mede dat er bij hen tegen de inwilliging van het verzoek geene bedenkin gen bestaan, zoodat zü in overweging geven aan adressant het gevraagd ontslag eervol te verleenen, met ingang van 1 September a. s. Dr. J. H. Gunning J.Hzn., sodert drie jaren predikant bi) de Fed. Herv. gemeente alhier, nam gisteravond in de Pieterskerk af scheid van zijne gemeente en hield bij die gelegenheid eene rede naar aanleiding van 2 Kor. 13 vers 13: „De genade des Heeren Jezus Christus, en de liefde Gods, en de ge meenschap des Heiligen Geestes, zü met u allen! Amen." De afscheidnemende leeraar richtte voorts o. a. meer bijzonder het woord tot zijne ambt- genooten, voor wie hij hoopte nog wel eens te Leiden eene beurt te zullen mogen ver vullen, tot predikanten van zuster- en na burige gemeenten, tot de ouderlingen (in 't byzonder tot zijn ouderling den heer J. P. Font6in), tot het college van notabelen, het kiescollege, zijne vroegere leerlingen, den organist der Pieterskerk, verdere kerk-beamb- ten, enz. Hij herdacht met weemoed de. E. César Segers en diens zwaar kruis, gedacht zUn vader, prof. Gunning, thans voor zijne gezondheid in de bergen vertoevende, sprak over het ouderlijk huis, zijn huis „Pniél", het gemeente-bestuur, de universiteit, hare profes soren en studenten, de christelijke scholen, hare onderwijzers, enz. Ten slotte werd hom door de gemeente toegezongen de bekende zegenbeue: „Dat 'sHeeren zogen op u daal'!" We zouden met deze mededeelingen kunnen volstaan, maar willen nog even wijzen op de volgende feiten: reeds vöór vijven verdrong men zich, den plasregen trotseerende, voor de kerkdeuren der Pieterskerk, er naar hakende binnengelaten te wordentoen dit geschiedde, stroomde, ja holde men naar binnen, om aan het óéne loket of liever in het ééne kamertje een bewüs voor eene zitplaats te bemach tigen; vóór die bestormde plaats, waarvan weldra voor de veiligheid der belegerde en bestormde kaartjesgevers, ééne deur moest gesloten worden en waar de koster zich bij de andere deur plaatste, werd door ons van zeer nabij gezien en gehoord dat parapluies scheurden, de stokken er van braken, dames mantels uit hun verband raakten, kerkboeken vertrapt werden, menschon jammerden, enz., enz. Een onder koster, die zich in de kerk plaatste om kaartjes uit te reiken, had het hard to verantwoorden en was spoedig het middelpunt eener wild opdringende massa. Dit tooneel duurde van vijf uren tot kwartier vóér zessen 1 Het is nu te verwachten dat in de toekomst hij gelegenheden als deze, d. w. z. als mon zulk een stroom kerkgangers verwacht, andere, buitengewone maatregelen zullen genomen wordenmen behoeft waarlgk geen genie te zijn om zulke uit te vinden, voor te bereiden en uit te voeren. Eene herhaling van hetgeen nu plaats had, mag niet meer voorkomen! Dat het gedeelte van het kerkgebouw, voor de godsdienstoefeningen bestemd, geheel vol was, eu dat er plaatsen te kort kwamen, zal men wel reeds uit hot voorgaande afgeleid hebben. Zelfs waren vrouwelijke personen gezeten op de tredon van de trap, welke naar don Beroepen is bij de Geref. Kerk te Hoofd dorp en te Breukelen de heer J. H. Donner, cand. te Leiden. De Nederl. mail met berichten uit Batavia tot 24 Juli kan hier 21 dezer worden ver wacht. Het 3de bat. van het 4do reg. inf., onder bevel van den luit. kol. N. W. Hofstede, ver trekt den lOden September uit Haarlem naar Katwgk, alwaar het een kamp zal betrek ken, ten einde deel te nemen aan de regi mentsoefeningen in de omstreken van Leidon. Hedenmorgen vertrokken met den oxfra- trein naar Kevelaar uit Leiden ruim 400 personen. Voor de hoofdakte is te 's Gravenhago geslaagd de heer J. M. Schoonenberg, onder wijzer te Waddingsveen, vroeger woonachtig te Valkenburg. Door don hoogleeraar in de natuurkunde te Amsterdam, prof. Van der Waals, is aan B. en Ws. het verzoek gedaan om zijn labo ratorium aan het kabelnet van de Maatschappü „Electra" te doen aansluiten, en in dit labo ratorium een wisselstroommotor te plaatsen, die eene dynamo-machine voor gelykgerichten stroom in beweging brengt. De Maatschappij „Electra" heeft zich bereid verklaard een zijkabel naar dit laboratorium aan te leggen, indien de gemeente ƒ800 in de kosten by- draagt. De kosten van den wisselstroommotor met dynamo machine zijn begroot op 1800, die voor geleidingen, aanleg, enz. op ongeveer ƒ1000, zoodat de kosten beneden een bedrag van ƒ4000 zullen blüven. De jaarlüksche onkosten voor stroomverbruik kunnen gevon den worden uit de toelage, die het laborato rium geniet. In een door 'den hoogleeraar overgelegde nota wordt uitvoerig de behoefte voor het onderwijs van deze uitgaven uiteengezet, met herinnering tevens, dat sedert meer dan tien jaren aan de rijksuniversiteiten van Leiden en Utrecht en aan de Polytechnische School te Delft dergelüke inrichtingen, als voor het hooger onderwijs in de natuurkunde onmis baar, zün aangebracht. Curatoren achten het aanbrengen daarvan een eisch des tyds, waar aan zoo mogelyk voldaan moet worden. B. en Ws. stellen derhalve voor, de uit gaven, die noodig zün om aan het verzoek te voldoen, op de begrooting voor het jaar 1895 uit te trekken onder No. 207, art. 6 n, onderwÜ8 in de natuurkunde. De keizer van Oostenryk heeft den heer Jos. Dobbelmann, honorair kanselier bij het Oostenrgksch-Hongaarsch consulaat te Rot terdam, begiftigd met de versierselen van het „goldene Verdienst Kreuz" met de kroon. Wie zullen, nu de Bedrijfsbelasting het Patent heeft vervangen, voortaan kiezers voor de Kamer van Koophandel zün? zoo wordt aan de „Haagsche Ct." gevraagd. Tot dusverre waren kiezers voor dat lichaam zü, die tot een zeker bedrag in de patentbelasting be taalden. Als antwoord op die vraag diene, dat deze zaak door de Regeering nog niet geregeld is. De in 1892 vastgestelde kiezerslijsten voor de Kamers van Koophandel zijn van kracht tot November 1894. Wordt de zaak niet geregeld, dan zouden wellicht de Kamers van Koophandel van- zelven vervallen en zouden vele landgenooten, die leden zün van zulke belangwekkende handelscolleges, de dupes worden. Uit goede bron echter verneemt do „Tel." nader dat eerlang een Koninklyk Besluit zal verschynen, waarby de laatste kohieren der patentbelasting (die over het dienstjaar 1893/1894) nog gedurende eenigen tyd als grondslag dor kiezersiysten voor de Kamers van Koophandel gehandhaafd worden. De Regeering erlangt zoodoende den tyd om te overwegen welke regoling voor de toekomst de meest wenschelyke is en of die regeling wederom by Koninkiyk Besluit of bü de wet zal behooren te geschieden. Het bezoek van Hare Majesteiten aan Den Helder is bepaald op 12 September. Het „Hbl." verneemt dat de commis saris van politie te Amsterdam, de heer J. D. Stork, overleden is. De correspondent van de „Koophandel van Antwerpen" te Brussel meldt: „Ook van Brussel zullen op 21 dezer vele Vlamingen naar Middelburg reizen, om de Koningin Regentes en de kleine Koningin Wilhelmina te gaan begroeten. In oen kring waren er Vrydag-namiddag reeds 41 deelnemers voor de reis ingeschreven. De Brusselsche Vlamingen zullen op het eiland Walcheren de minst geestdrifligen niet zyn, dit mag ik u verzekeren." Het stoomschip „Kanzier", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok II „vuB. van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Aug. Dungeness; do „Schiedam", vanNieuw- York naar Amsterdam, passeerde 18 Aug. Wight; do „Voorwaarts" vertrok 18 Aug. van Amsterdam naar Java; de „Gedé" vertrok 18 Aug. van Rotterdam naar Batavia. By koninkiyk besluit is pensioen ver leend aanM. Swinkels, wed. M. Schellekens, landmeter 2de kl. van het kadaster, 167 W. M. Hulzebos, wed. M. D. of M. Heres, rijksveldwachter 3de kl., ƒ63; A. J. Kooy, wed. A. Van Rookhuysen, commies 1ste kl. bü 's Ryks belastingen, ƒ130; M. Sieben, wed. N. D. Bakker, lichtwachter by 's Ryks ku8tverlichting op Vlieland, 71; J. G. Ver- schuir, wed. mr. C. J. Van Marie, rechter in de arr. rechtbank te 's Gravenhage, ƒ400; I. Dekker, wed. P. Rysdijk, lichtwachter by 's Rijks verlichting te Egmond aan Zee, ƒ107 M. J. Vermeulen, wed. J. Van 't Hart, brieven- en telegrambesteller, ƒ235; I. Alders, wed. J. Tb. Fonk, commies lste kl. bg 'sRyks belastingen, 278; H. L. Zweekhorst, wed. P. A. Donker, assistent aan het postkantoor te Rotterdam, 453; A. 't Hart, zoon van wyien den brieven- en telegrambesteller J. 't Hart, 40 's jaars. Aan den kapitein N. J. A. P, H. Van Es, van het corps rydende artillerie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der orleteekenen van ridder der kon. militaire orde van St.B-ento van Aviz, hem door den Koning van Portugal geschonken. Met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot commies der posteryen 4de kl. A. J. C. De Bruyn, thans surnumerair der posteryen, en bevorderd tot commies der posteryen 3de kl. H. Brouwer, thans commies der posterijen 4de kl. Met ingang van 16 Sept. a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor to Sint-Oedenrode, H. Pitlo Rzn., thans com mies der telegraphie 4de kl. Met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot commies der telegraphie 4de kl. C. A. Loib- brandt, M. De Zoete en J. H. Belgraver, allen thans telegrafist. Dc omwonende gemeente-ambt..naren van jLclden. Naar aanleiding van het den 9den Juli 1894 door Burg. en Weths. uitgebracht rapport op zgn voorstel van den 8sten September 1893, is de heer J. J. Van Hoeken zoo vry eenige korte opmerkingen te maken en wel in een schryven aan Burg. en Weths., dat aldus luidt Ik breng gaarne hulde voor de wyze, waarop Burg. en Weths. myn voorstel hebben onder zocht, die getuigt van eene ernstige over weging; toch had ik, af te leiden uit hunne vroegere gezindheid, een beter onthaal daar van verwacht. Wat den vorm van myn voorstel aangaat, spreekt het wel van zelve, dat, wordt dit aan genomen door den Raad, eene verordening in dien zin zou moeten worden vastgesteldwat het gezin van de betrokken ambtenaren be treft, zal ik wei niet behoeven te beweeren, dit eene onmisbare bepaling zou zyn, omdat my het geval byna ondenkbaar voorkomt dat oen ambtenaar in de stad, en zyn gezin buiten zou laten wonen. De bevoegdheid wordt door Burg en Weths. niet betwist, terwyl myn voorstel niet uitsluit voor de bestaande ambtenaren een ruimen overgangstyd vast te stellen. Wat het aantal van buiten de stad wonende ambtenaren be treft, veroorloof ik my op te merken dat Burg. en Weths. waarschyniyk niet hebben medegerekend agenten van politie, stads- werklieden, en volgens het Raadsbesluit van 18 October 1845, alle beambten en bedienden van collegiën en administratiön welke door de stad worden gesubsidieerd, waarby zy wat het aantal iedigstaande huizen aangaat geen rekening hebben gehouden met het door my bedoelde soort van huizen boven zekere huur waarde, zonder voor de juistheid van het door mij opgegeven aantal in te staan, omdat nu byna een jaar verloopen en daarin zeker eenige verandering denkbaar is. Hoezeer ik van harte met Burg. en Weths. hoop dat binnen oen niet al te lang tyds- verloop het door do betrokken ambtenaren bewoonde gedeelte aan de stad zal worden toegevoegd, toch durf ik daarop niet te ver trouwen, om deze naar myno meening in hot belang onzer stad, zoo noodige zaak, zoo lang uit te stellen, tot daaromtrent eene beslissing genomen is. Terwyl het financiëel belang door Burg. en Weths. zelve erkond wordt, doen zy de vraag, of werkeiyk door de aanneming van myn voorstel de gemeentekas met 3000 a ƒ4000 zal worden gebaat? ik antwoord ja, Volgens Burg. en Weths. zouden er geene indirecte nadeelen uit bet buitenwonen der ambtenaren voortvloeien, met bescheidenheid zy het gezegd, hierin vergissen zy zich, want de aanneming van myn voorstel zal vele indirecte voordeelen opleveren voor eigenaars van huizen welke beter zullen worden ver huurd, terwyl menige ongeschikte woning zal worden verbouwd en naar do eischen dee tyds zal worden ingericht. De vrees van Burg. en Weths. dat andere ingezetenen, niet gemeente ambtenaren zullen gaan verbuizen naar woningen buiten de stad deel ik niet, omdat die vry zynde ingezetenen dit nu reeds lang hebben gedaan of in de gelegenheid waren dit te kunnen doen. Het is mü niet te doen om zooals Burg. en Weths. zeggen eenige ambtenaren do onaangename en kostbare verplichting van verhuizen op te leggen. Is de Raad het in beginsel met my eens, men neme myn voor stel aan zoo niet dan verwerpe men het mü baat of schaadt dit niet, maar wel do gemeente welks bloei en welvaart ons allen ter harte gaat. De heer Van Hoeken verzoekt B. en Ws. beleefd dit zyn schryven te laten drukken en aan de leden van den Raad toe te zenden. Een standbeeld voor prins Willem I. In ons land ontbreken nog steeds de stand beelden van een aantal vorsten uit het huis van Oranje, die wegens hunne groote verdiensten en algemeen erkende vermaardheid ruim schoots aanspraak op zulk een gedenkleeken zouden kunnen doen geldon. Daarom verdient het zeker de aandacht, dat de afstammelingen van hen, die als kolonisten naar Amerika gingen, een bewys van sympathie willen geven voor het land, waar de wieg hunner voorvaderen stond, door een standbeeld op te richten voor den man, door een hunner als „Holland's greatest son" geroemd, nl. prins Willem I. Uit het „Yearbook of the Holland Society of New-York 1894" blykt, dat op voorstel van den voorzitter, A. Van Wgck, het vorige jaar eene commissie is benoemd, die de oplich ting van een standbeeld voor Willem I op een der pleinen van Nieuw-York zal voor bereiden. XSpectalor.) Gemengd Nieuws. Hedenmorgen ontstond er brand in de woning van den schoenmaker 8., alhier, aan de Tweede Haverstraat, terwyl niemand thuis was. By thuiskomst van een der be woners kwam men tot de ontdekking van het onheil, waarschyniyk door een petroleum- toestel veroorzaakt. Met emmers water werd de vlam gedoofd. Om acht uren hedenmorgen haalde een jongetje kokend wat.rin de Prlnseneteeg aan de fabriek der firma S., alhier. By b.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1