MENGELWERK. Gremeng-d. Nieuws. Al is het nog rer van 3 October, toch worden er reeda voorbereidende maat regelen voor het feest op den gedenkdag van Leiden8 Ontzet genomen, meer bijzonder wat betreft de harddraverij en den optocht van paarden. Eene advertentie van het bestuur der 3 October-Yereeniging in dit blad toont dit aan. Op den Vestwal, de plaats voor den stryd, is men reeds druk bezig geweest en hoodt men zich nog onledig met pogingen tot ter reinverbetering. Onder het vee van den landbouwer L. Duivenvoorden, aan den Vliet te Zoeter- woude, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Behalve het eene paard, waarvan ons hedenmorgen werd medegedeeld dat het te Zoeterwoude in eene sloot werd gevonden, wordt ons nader van daar bericht dat er vannacht ndg een paard te water liep in den Roomburgerpolder. Gisteravond werd door trein 120, nabtf K.M. 15 (tusschen Anna-Paulowna en Schagen) overreden en gedood een jong- mensch, genaamd Jan Kreyger, oud bijna 16 jaar, van beroep timmerman en wonende te Oudesluis. Zeer waarschijnlijk heeft hy zich moedwillig op de rails gelegd, daar hy den laatsten tijd ijjdende was aan zwaar moedigheid. Twee dienstboden van den heer D. C. d. J., aan den Singel te Dordrecht woonachtig, vermisten dezer dagen van hare slaapkamer hare horloges, die in standaardjes op een linnenkastje hadden gestaan. Op welke w\jze deze diefstal was gepleegd, was voornamelijk de groote vraag, welke op de lippen der huisgenooten zweefde, doch spoedig kwam aan het licht, dat men, om dezen ten uitvoer te brengen, eene reeds vroe ger met succee aangowende tactiek had gevolgd. Uit het onderzoek bleek toch, dat bij een der naaste bewoners zich een man had ver voegd, met het verzoek, eens op het dak te mogen zien naar sene lekkage, hetgeen ter stond door de niets kwaads vermoedende dienstboden werd toegestaan. De man, die tot op don zolder gevolgd werd, klom het dak raam uit en begaf zich daarna op het dak, waarna hy gelegenheid vond, op de zolders der belendende panden, waarvan de ramen meest altyd open stonden, een bezoek te brengen, om hetgeen daar van zijne gading voor de hand lag, weg te nemen. Op dezelfde wijze als hjj gekomen was, verliet hij het huis, waardoor hem toegang was verachaft, en eerst des avonds ontdekte men diefstal, waarmede toen terstond de politie in kennis werd gesteld. Een ieder zjj dus voor deze praktijken op zjjno hoedel DC.) Te Lekkerkerk is de kuipery van J. Bouten mot het woonhuis afgebrand. Wederom heeft de cholera te Amsterdam een slachtoffer geëischt. Eene vrouw van 74 jaren is er in het „Wilhel- mina Gasthuis" aan de ziekte overleden. Ver- der worden er driej nieuwe verpleegden opge nomen. De man, die gisterochtend in het militair hospitaal is opgenomen met verdachte ver schijnselen van cholera, is een burgerwerkman in dienst (van de militaire genie in eene der loodsen op het terrein van de kazerne Oranje- Nassau. Toon de man in het hospitaal aan kwam, was zjln toestand van dien aard, dat een vervoer naar het „Wilhelmina Gasthuis" door den chef van bet hospitaal ondoenlijk werd geacht, zoodat hjj in de barak voor Hjdora aan besmettelijke ziekten ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand is merkelijk ver beterd. Bü de militairen zeiven te Amsterdam is tot dusver geen enkel cholera geval voorge komen. De opkomst der verlofgangers van 1891 voor de gemeento Amsterdam gaat dus door. Daar zich in het Ooievaarsnest, een buurtje aan den Amstelveenschenweg, een geval van oholera heeft voorgedaan met doodelijken af loop en de uitwerpselen zijn geworpen in eene eloot aan den Amstelveenschenweg, welke sloot in verbinding staat met de Ringvaart van den Middelpolder, (tusschen Kalfjeslaan, Am8teldi)k, Oudokerkerlaan en Amstelveen schenweg) en de slooten in dien polder, meent de burgemeester van Nieuwer-Amstel ernstig tegen het gebruik van water uit vorenbe doelde vaart en slooten te moeten waarschuwen. Te Haarlem deed zich gisteravond weder een cholerageval voor in de Helmbrekerssteeg. De jonge vrouw werd naar de barak overge voerd. Een man op den Burgwal, die zijne woning niet wenschte te verlaten, en eeno vrouw uit de Zuiderstraat zijn beterende. Gistermiddag is te Rotterdam de offlciëele kennisgeving verschenen, waarbij wordt mee gedeeld dat ook een machinist van de stoom boot „Siegfried" reeds in de barak opge nomen, lijdende is gebleken aan Aziatische cholera. Dit is dus met den stoker het tweede geval. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 27 Juli af, 3 geval len van cholera te Rotterdam voorgedaan. Een van deze zieken is overleden, terwijl de 2 andere ljjders nog in behandeling, doch herstellende zjjn. Ook de tweede ïyderes aan cholera te Pur- merend, Maria Hon ijk, oud 65 jaar, bestede ling in het gasthuis, is gistermorgen over leden. Te Kolhorn is een man door cholera aan- gotast. Dit is het eerste geval in die ge meente. De vrouw, te "Wormerveer lijdende aan Aziatische cholera, is eveneens overleden. Te Maastricht is sedert de vorige opgave geen persoon door cholera aangetast en 1 daar aan overleden. Met het oog op de tijdsomstandigheden is gisteren door de cholera com missie te Nieuwer- Amstel eene spoedeischende vergadering belegd. Ten einde by het voorkomen van gevallen van cholera met den meesten spoed over eenige hulpmiddelen bij de verpleging en over het noodige voor de ontsmetting te kunnen beschikken, is door B. en Ws. van Utrecht aan de geneeskundigen in die gemeente be richt, dat op 5 plaatsen binnen de gemeente (het brandspuithuis aan de Roodobrug, het brandspuithuis aan de Jacobikerk, het hoofd bureau van politie, het hulpbureau van politie aan de "Wittevrouwenbarrière en het brand spuithui8 aan het Nicolaaskerkhof) hulpmid delen gedeponeerd zyn. Yan overheidswege wordt het aantal per sonen, die van 7 tot 12 Ang. in Galicië aan cholera gestorven zijn, geschat op 882, van wio 365 in de laatste week. Te St.-Petersburg z(jn op 11 en 12 Aug. 13 nieuwe gevallen voorgekomen, van welke 11 met doodelijken afloop eindigden. Zondag was het aantal zieken 150. In de Bru8selsche vergiftigings zaak Joniaux begint nieuw licht te komen, ten minste dat schijnt zoo. Volgens de „Etoile beige" heeft Hayoit, rechter van instructie te Brussel, een telegram ontvangen van zyn collega te Brussel, Lascoux, waarin een zeer belang rijk getuigenis uit den mond van een ouden patroon van wijlen Alfred Ablay wordt mee gedeeld. Deze laatste had zijn werkgever indertijd verteld dat hy morphine gebruikte, om de ziekte, waardoor hy was aangetast, te bestryden. Zelfs bad Ablay zyn patroon eens toen deze ziek was, aangeraden zyn voor beeld te volgen on ook morphine te gebrui ken. De belangrykheid van dat getuigenis springt in 't oog en het zal vermoedeiyk eene supplementaire instructie ten gevolge hebben. Op den weg, welke van Orsbach naar den Schneeberg leidt, dus op Pruisisch grondgebied, is het ïyk gevonden van zekeren Pelzer, uit Bocholtz (Limb.). Eene gapende wond boven het oog deed aanstonds aan eene misdaad denken. Daar zich in de zakken van den verslagene een scheermes en een lang eind touw bevonden, werd eerst nog zelf moord vermoed, doch meer waarschyniyk werd het geacht, dat Pelzer eerst vermoord was en men hem daarna in een strop aan een langen tak heeft gehangen om te doen gelooven aan zelfmoord; om die moening in gang te doen vindon, waren ook het touw en het mes in den zak gestoken. Een nader bericht meldt: De gerechtelijke lijkschouwing- van den ver ongelukten Pelzer hoeft te Orsbach plaats gehad. Zyn schedel werd geopend en 't Ïyk oüderzocht. Dit onderzoek leidde tot de con clusie, dat Pelzer geen zelfmoord heeft ge pleegd en hy mitsdien eerst gedood en daarna in het touw gehangen werd. Wie is nu de dader of wie zyn de daders? De verslagene is langs een eenzamen weg uit de richting van Aken gekomen. Niemand heeft hem op de plaats des onheils opgemerkt, hetgeen niet buiten sluit dat men hem daar, ovenals de eventueelo daders, tegengekomen is, want van vreemden neemt men in 't algemeen geen notitie. Wel is een zokere persoon, die in den volksmond met het feit in verband wordt ge bracht, te Nyswiller gezien. Daarom is het moeiiyk een vermoeden uit to spreken, doch do politie zal de duistere zaak wel opholderen. In den Staat Ohio is onlangs een man tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hy drie kippen gestolen had. Er bestaat daar nl. eene wet, volgens welke een misda diger van beroep, als hy voor de derde maal in het tuchthuis komt, levenslang wordt op gesloten; deze wet is gemaakt om aan de hand over hand toenemende misdryvon paal en perk te stellen. De genoemde misdadiger was de eerste maal veroordeeld wegens roof, de tweede maal wegens helery, en nu ten laatste wegens kippendiefstal. Te Burgohondo, in de Spaansche provincie Burgos, is eene dynamietpatroon ontploft voor de woning van den burgemees ter. Het huis werd eenigszms beschadigd, maar verdere ongevallen werden door deze ontploffing niet veroorzaakt. De deelnemers aandebekende Wellmann expeditie naar de Noordpool zfln door een walvischvaarder naar Tromsoe ge bracht. In den volgenden zomer zal Wollmann zyne poging om tot Spitsbergen door te dringen herhalen. De t e r e c h t s t e 11 i n g v a n Carno ts moordenaar to Lyon wordt door de Engelsche bladen besproken. „Caserio Santo" zegt de Daily Telegraph" „is gestorven, gelyk hy heeft geleefd, als een lafaard. De herinnering aan de vermetelheid, waarmede de moorde naar den edelen Carnot vermoordde, is voor goed uitgewischt door den angst, waarmede de moordenaar den dood tegemoet gingYan dergeiyk hout maakt men geen helden." De „Standard" gelooft ook, dat de wyze, waarop de moordenaar is gestorven, den afschuw nog zal vermeerderen, dien men overal reeds heeft van de misdaden der anarchisten. Denzelfden indruk maakte de terechtstelling ook in andere landen. „De angst, welken Caserio Santo toonde, toen hy het schavot besteeg meent de „Kölnische Zeitung" zal zeker geen propaganda maken voor het anarchisme." Het was 13 minuten voor vyven, toen Caserio's hoofd viel door het neerploffen van de byl, waarby een geweldige straal bloed in een boog twee meters ver spoot, tot voor de roeten der enkele aanwezige journalisten. Op dit oogenblik had, voor gelegenheden als deze, na de stilte, iets geheel ongewoons plaats. Langdurige toejuichingen weerklonken van de menigte, die op de daken het schouwspel aanzag en zich tot dos ver by zonder stil had gehouden. Een half uur later (Caserio had in een brief aan zyn advocaat verzocht, dat men het niet naar de snykamer zou' zenden) werd het ïyk begraven, het hoofd tusschen de been en. Overigens blyft ook de politie te Londen nog steeds op hare hoede. Yolgens de „Mor ning Post" is de politie te weten gekomen, dat de Londensche anarchisten besloten heb ben voortaan hunne aandacht te wyden aan de voorsteden. Het centrum der stad wordt te zorgvuldig door de politie bewaakt, dan dat daar aanslagen met eenige kans op suc ces zouden gepleegd kunnen worden. Met het oog op deze plannen zal nu ook het toezicht der politie in de voorsteden ver scherpt worden. Terugkeer van Tonkin. Uil lid Fransch van P. Vtgné d'Octon. Cyprien Bourboujas voelde zich dien ochtend een gelukkig man, in de volle overtuiging de ryk8te landeryenbezittar van den ganechen omtrek te zyn. Hy had juist zeer voordeelig zyn laatsten oogst druiven verkocht, voor den ongehoorden prys van vyf goudstukken hot mud, en nu rammelde het geld met een vroolyken klank in zyn zak. Hy wandelde langzaam verder tot by de kerk, waar de sinedery van Anselmus Sauvan stond. Hier vereenigden zich de leegloopers uit het dorp, die er hun tyd doorbrachten met naar het rondplassen der eenden in den naburigon poel te kyken, of met een kennersair het beslaan der paarden gade te slaan. Met welbehagen snoven zy dan de walgelyke lucht op, welke steeds eigen is aan hoeven, welke gebrand worden. Op ditzelfde oogenblik verscheen vader Fromentz te midden van den troep luiaards. Zyne biieventa8ch droeg hy op den rug deu nend op zyD dikken wandelstok, overhandigde hy Bourbonjas een brief. „Alweer voor u, Bourboujas," zeide hy met zyne ruwe stem; „die komt uit China," en met een militair saluut strompelde hy verder het dorp in. „Zoo, zoo, uit China," bromde de rykaard, en met die weinige woorden scheen plotseling zyn goed humeur verdwenen. Als versuft bleef hy. het fijnbeschreven couvert beschouwen; hy kon niet lezen, daarom maakte geschreven schrift hem altijd wantrouwend. Bedaard wachtte hy tot do smidse ledig was. Nadat het laatste paard beslagen was, reikte hy het couvert aan meestor Sauvan over. „Ziehier den brief; gy hebt gehoord dat die uit China komt; wees nu zoo goed my den inhoud eens mede te deelen. Zonder twyfel bomt die weer van dien nietsdoener Fródéric Sauleyval." Anselmus Sauvan was, eer hy te Mórifons het vereenigd ambacht van gewoon smid en hoefsmid kwam uitoefenen, brigadier by de Spahi's geweest; de veldtochten in Mexico en naar de Krim had hy medegemaakt, 's Zon dags droeg hy dan ook altyd met trots de medailles op zyn blauwen werkkiel. Hy fronste de wenkbrauwen op het hooren der min achtende manier, waarop de ryke landbezitter den naam uitsprak van den persoon, voor wien hy roede lang hooge achting had opgevat. Byna had hy zich vermeten Zyne Hoogheid Bourboujas met eene flinke berisping eens tot de orde te roepen. Hy bedacht zich echter nog intyds en, na met veel beweging, zyne zwarte handen aan zyn lederen voorschoot te hebben afgeveegd, scheurde hy het couvort open en doorliep hy den brief. Dit vergde niet lang tyd en op den hoogen toon en de pron kerige, bluffende manier van don sergeant tot den soldaat bulderde hy: „Het is slechts het bericht, dat „dieniets doener" ridder van het Legioen van Eer ge worden is en bevorderd tot luitenant by de marine. Yerder staat er dat hy by Tamsui gewond is en acht dagen in het hospitaal te Hanoi heeft gelegen, maar dat hy nu weer geheel genezen is en u zyne eerbiedige groeten zendt, evenals aan zyn nichtje Jeanne; dat is alios." En na het papier, waarop de duideiyke sporen van zyn grooten, zwarten duim waren achtergebleven, aan Bourboujas ter hand ge steld te hebben, begon hy dadeiyk uit alle macht op het aanbeeld te slaan, om den traan te verbergen, die hem over de wang rolde. „Al wel, al wel, meester Sauvan," zeide Bourboujas, en stak hot papier in zyn zak, na het als een bal in elkaar gefrommeld te hebben: „dat is met veel belangryks, hy zou beter doen met hier zyne wyngaarden te komen beplanten en zyne velden te komen bebouwen." Zonder zelfs de moeite te nemen den smid te bedanken, draaide de ryke man zich om en sloeg den weg naar huis in. IL „Dag, vader 1" klonk het vrooïyk van een paar roode meisjeslippen. Jeanne stond m de deur van hun huisje, dat geheel met klimop en clematis begroeid was. Hare stem klonk helder uit boven het piepen der tallooze krekels m de olyfboomen om het huis. „O, vader, hoe heerlyk!" riep zy, de blanke armen om haars vaders hals slaande, „ik heb een brief van neef Frédéric, waarin hy zyne terugkomst aankondigt. In het najaar komt hy als luitenant by de marine, vadertje, en verbeeld u: gedecoreerd 1" „Goed, goed," bromde Bourboujas nydig; „het was heolwat beter dat hy op *öne druiven paste; dat zal hem werkeiyk geen koren op zyn zolder brengen." Hy legde voorzichtig, om den klank te dempen, den zwaren zak met geld op tafeL „Daar gy nu toch over De Sauleyval praat, heb ik u van myn kant ook een nieuwtje mede te deelen. Gisteren heeft men „la Jonquière" verkocht, die groote hoeve met de uitgestrekte wyngaarden. Yan oude tyden af heeft „la Jonquière" altyd aan de familie Bourboujas behoord en ik heb nooit gerust eer die bezitting weer aan my terugkwam. Tot nog toe hebben myne wyngaarden niet veel te beteekenen, maar heb ik eenmaal die wynbergen er by, dan ben ik eerst een wel gesteld man. Hal ha! gy behoeft niet te denken dat my de aaDkoop veel kosten zal, daar heb ik wel voor gezorgd. Neen, wy be talen mot gesloten beurzen, want Justin Re86éguier verlangt u tot vrouw, en de notaris raadt my dit huweiyk sterk aan. Het zou een voordeelige koop zyn, extra voordoelig! Hy heeft u nu al driemaal ge vraagd zyne vrouw te worden, nu moet gy eindelyk toestemmen. Geloof my, in geheel Languedoc vindt gy geen betere party." De kleine, verschrompelde landeigenaar liep onder het spreken het vertrek op en neer, de vingers gekromd, als om den buit te be machtigen, welken hem zyn eenig kind door een gedwongen huweiyk zou aanbrengen. Wat was zy anders voor den inhaligen, sluwen boer dan het middel om een wynberg te be machtigen zonder daarvoor de koorden van zyn geldzak te behoeven ontknoopen l Hy zag het niet eens, dat zy voor hem op don grond in zwym was gevallen, het gevolg van zyne woorden, uitingen van een hart zonder liefde en zonder mededoogon. m. Op het achterdek van de „Goëland" stond luitenant Frédéric De Sauleyval op wacht. Het schip gleed snel over de blauwe golven der Chineesche Zee. Aan den hemel flonkerden duizenden sterren en het onbewoegiyk stille water weerkaatste de dunne halmen van hot bamboes aan den kant. Een eentonig geluid kwam over naar bet schip van den oever en van tyd tot tyd zag men een wild dier over eene open plek in het hout snellen of eene verschrikte antilope zich uit de voeten maken, angstig geworden door het geluid der schroef, dat op verren afstand gehoord kon worden. Op de donkere rystvelden zag men hier en daar een glim worm lichten met zyn phosrphoriek schyneel. Do vloed, welke teruggedreven word door den voorsteven, deed de breede bladeren dor wortelboomen onderdompelen, welk geluid de slapende duiven deed ontwaken. Dan weder heerschte er plotseling eene doodelyke stilte om wedbr even spoedig door de schoten der zeeschuimers in de verte verbroken te worden. Op het voordek zat een groepje matrozen zich den tyd te korten met hunne weder- zydsche ondervindingen en een jonge matroos onderhield de anderen nu al geruimeu tyd met een uitvoerig verhaal over zyue geboorte plaats. Het geheelo verhaal kwam eigeniyk neer op zyne liefde voor een jong meisje uit zyn dorp. Zy hadden elkandor trouw gezworen in een soortgelijken nacht als deze, toen de sterren ook als diamanten fonkelden. De officier van de wacht kon duidelyk alles verstaan. Frédéric had al den ganschen nacht met weemoedig verlangen aan zyne geboorteplaats gedacht, en nu maakte dit verhaal van den joDgen zeeman hem nog droefgeostiger. Hy doorleefde weder dien avond, waarop de liefde voor den eersten keer zyn hart was binnen gedrongen. Hy zag weer zyne kleine Jeanne en hun beider woningen, welke zoo dicht by elkaar stonden dat één plataan de daken overscha duwde. En achter in den tuin was een prièel, waar ioderen avond de beide families zich vereenigden. Hoe dikwyis hadden zy samen tusschen de roode anemonen gewandeld en langs het beekje, als het koele water hen over de bloote voeten spatte, nageoogd door de beide moeders, die niets liever wilden dan deze twee kinderen vereenigd te zien. Hy doorleefde weer het oogenblik van hunne stille verloving, op een avond in Mei, terwyi het Angelueklokje over de vlakte klepte en de welluidende stem van den pastoor door den hollen weg tot hen overklonk. Hy ge voelde opnieuw al het bittere van hunne eerste scheiding toen hy afscheid van haar kwam nemen op een kouden, guren najaarsmorgen. De wind gierde door de dorre takken en hoopen afgerotte bladeren bedekten den natten grond. Nog voelde hy de warmte van hun afscheidskus. Daarna een kort bevel om naar ToDkin te vertrekken, wanhopende brieven van Jeanne en in ieder schrijven werd het hem duideiyk, dat zyn oom haar nog steeds met dien ge- haten Justin Rességuier achtervolgde. Tamsui, het donderen der geweerschoten, het verblyf in het hospitaal, waar do admiraal Courbet hem met een glimlach het kruis van het Legioen van Eer had overhandigd „De wacht is om, luitenant". Een tik op zyn schouder deed hem opspringen. Het glas sloeg vier uren en over de rystvelden begon het te schemeren, eene roode lichtstreep in het oosten verkondigde den nieuwen dag. IV. Drie maanden later kreeg de „Goèland' het bevel naar Frankryk te stoomen om gerepareerd te worden, tot innige vreugde van Frederik Sauleyval. Nog maar dertig dagen en hy was in hel vaderland! Eindelyk kaap Cepó, daarna de Bchoone haven met het blauwe water van Toulon, die stad met haren uitheemschen aanblik, aan den voet darproven^aalsche bergen,1 beschenen door de koesterende zonnestralen van het Zuiden. Souleyrol haastte zich verlof aan te vragen,' wat hem onmiddellijk werd toegestaan. Yrooiyk maakte hy zyne toebereidselen; ia zyne hut was een bediende bezig de koffers dicht te maken, welke al de kleinigheden bevatten, die hy met zooveel zorg voor Jeanne had verzameld. „Vooral Chineesche aardig heden," had xy gevraagd. Een eerbiedige tik op de deur en de onder officier verscheen met een heel pak brieven,' dat hy Frédéric overreikte. De verschillende poststempels spraken van de pelgrimstochten, welke de brieven gemaakt hadden eer zy aan hun adres hadden kunnen bezorgd worden. Onverschillig legde hy alles ter zyde, om eerst een couvert op te. nemen, beschreven met eene hand, welke hy wel meende te kennen en die uit het dorp kwam, waar hy woonde. Het waa eene gedrukte kaart van den vol-; genden inhoud: „De heer CyprïenBourboujas heeft de eer u kennis te geven van het voor genomen huweiyk van zyne dochter, mejuf frouw Jeanne Bourboujas, met den heer Justin Ressóguier." De datum was dertig dagen oud. Op dit oogenblik wilde de matroos de koffers naar dek sjouwen. „Laat maar, goede vriend 1 Ik vertrek niet. Ik wenschte echter alleen te zyn." Verwonderd keek de oppasser hem aan, bewogen zag hy echter dadeiyk weer voer zich: zjjn luitenant weende. BUITENLAND. Frankryk. De toestand van den minister-president Dupuy, die xljn vacantietyd in de Pyreneeën doorbrengt, geeft nog steeds aanleiding tot eenige ongerustheid. De koliek-aanvallen, waaraan de heer Dupuy lydt, vertoonen zich nog steeds, hoewel met steeds grooter wor dende tusschenpoozen. Ofschoon de ziekte," waardoor de heer Dupuy is aangetast, niet van ernstigan aard schynt te zyn, blyven do geneesheeren toch eenigszin6 ongerust over den loop, dien Dupuy's ongesteldheid kan nemen. Te Parijs beweert men dat de geruchten juiat zyn, welke dezer dagen werden verspreid betreffende den beraamden aanslag tegen het leven van den minister president Ziehier, wat de Parysehe correspondent van ds „Independence beige" daarover weet te ver tellen. Drie anarchisten werden door de leden des bekende anarchistische club, welke te Bar celona haren zetel heeft, aangewezen om den. heer Dupuy te vermoorden- Het gebruik van den dolk, gelyk by Carnots moord, werd te gevaarlijk geacht. Daarom werd besloten togen den heer Dupuy dynamiet te gebruikend De aanslag zou gepleegd worden tydeus het verblyf van der» Franschen minister to Yernet-les-Bains, maar de Spaansche politie kwam er aehter. Terstond werd de Fransche politie gewaarschuwd door den Spaanschen consul te Cette, die tevens het signalement opgaf van do drie personen, aan wie de op dracht waa verleend. Voorts maakt de „Indépendance" nog mel ding van een tweede komplol tegen den hoer Dupuy. Een der Franseke anarchisten, wiens naam en woonplaats bekend zyn, vertrok dezer dagen naar Vernet-les-Bains, blykbaar niet met de beate bedoelingen. In elk geval wordt de zieke heer Dupuy met by zond ere zorg door de politie bewaakt Alsof het nog niet genoeg ware, deelt nog de Matin" mede, dat ook het leven van pre-, sident Caaimir Perier bedreigd wordt Uit Genève ontvangt dit blad het bericht, dat de anarchisten te Lugano eeno samenzwering tegen den president der Fransche republiek beraamden en één hunner uitzonden om den aanslag uit te voeren. Deze man is inderdaad eene maand geleden uit Zwitserland vertrok ken, maar tot dusver heeft de politie zyn spoor niet kunnen ontdekken. De burgemeester van Lyon heeft eeno circulaire verzonden aan de burgemeesters van alle steden en dorpen in Frankryk, ten einde hunne medewerking te vragen tot het oprichten van een standbeeld voor president Camot, to Lyon. Duitsohlandc Te Berlijn, waar men tot dusver aog weinig of niets van anarchisten hoorie, teginnen nu ook de anarchisten eene rol te spelen. De inhechtenisneming van den bekenden Schewe, die zich, naar men weet, tevergeefs verzette tegen de poging der poli tie-agenten om zich van hem meester te maken, beeft aan het licht gebracht dat ook te Berlijn eene ernstige anarchistische sa nenspanniDg op het getouw is gezet. Volgens de „National Zeitung" zyn nu reeds een vijftigtal personet in hechtenis genomen wegens verdenking, dat zy in betrekking staan tot deze samea: spanning. De in hechtenis genomen Schewe was ge kozen tot voorzitter van het comité, dat ook te Berlyn ec; anarchistische beweging moest voorbereiden. De politie wist dat en besloot daarom Schewe gevangen te nemen. 0£ ech*

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2