IK 10578. Vrijdag 17 Augustus. A0. 1894. §eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUEANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Grootere Voor het incasseeren bulten de stad De kapitein C. G. A. Verwedde, plaat selijk adjudant te Helder, wordt overgeplaatst naar Leiden. Op het adres van jhr. mr. J. K. W. Quarles Tan Ufford, houdende dat de Haagsche ge meenteraad zich tot de Regeering wende met het bepaald verzoek, dat te 'b Gravenhage op een kosteloos door de gemeente af te staan terrein van Rijkswege een Ethnographisch Museum worde gesticht, hebben Burg. en Weths. dier gemeente, na ingewonnen te hebben het gevoelen van de commission van bystand voor de plaatselijke werken en eigen dommen en voor de financiën, voorgesteld te handhaven het Raadsbesluit van den 6den Febr. 1894, waarbij de bereidverklaring werduitge sproken eene eventueele aanvrage om beschik baarstelling van gemeenteterrein voor bet beoogde doel in overweging te nemen. De tweede vergadering van ingezetenen te Waddings veen, op Dinsdag 14 Augustus gehouden en dienende om de feestelijkheden op den Koninginnedag nader te bespreken, was beter dan de vorige bezocht. De burgemeester verklaarde het eere-voorzitterschap dén alleen te willen bekleeden, als het feest zich uit sluitend tot een kinderfeest bepaalde, tegen volksspelen of vuurwerk moest hjj zijne stem verheffen. Na iqjpe overweging en na ernstig beraad bleef de commissie haar programma handhaven, dat uit een schoolfeest, volks spelen en vuurwerk bestaat. Woensdag vierde pastoor Scheffer te Waddingsveen onder algemeene deelneming Zijner gemeenteleden zijn 25 jarig jubilé ais priester. Bij het examen te Arnhem is als apothe kersbediende toegelaten mej. T. De Vries, geb. te Oegstgeest. De rekening der gemeente Zwammerdam over 1898 bedraagt aan ontvangsten/"! 1,610.38, aan uitgaven f 10,952.17*, alzoo met een batig slót van /"6B8.205; en is door den Raad dier gemeente vastgesteld. Do rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1898 te Zwammerdam is vastgesteld aan Ontvangsten op /"203.176, aan uitgaven op f76.08, alzoo mot een batig slot van /"127.646. Aan HH KK. HH. prinses Albert van Pruisen en Haren zoon, prins Froderik Wil helm van Pruisen, werd gistermiddag bij hun vertrek uit Den Haag naar Berlijn, aan het station o. a. een afscheidsgroet gebracht door mevr. de douairière Sirtema Van Grovestins, die der prinses een bloemen souvenir, versierd met de nationale linten, aanbood; mevr. Do Casembroot; baronesse Van Reichenau, echt- genoote van den mede aanwezigen Duitschen zaakgelastigde, die vergezeld was van den militairen attaché; baron Du Tour van Bel linchave; kolonel Verspyck, plaatselijk com mandant; baron Van Tuyll van Serooskerken, burgemeester van Voorburg; en den heer Lintz Jr., administrateur der Vorstelijke goederen. Met de hand wuivende naar dezen kring en het publiek, verlieten de Vorstelijke per sonen de stad, in welker nabijheid zij eenige weken aan zee vertoefd hebben. Het 50-jarig bestaan der R. Kath. kerk fi. Antonius en Lodewjjk en het zilveren priesterfeest van pastoor Schonebeek werden gisteren te 's-Gravenhage gevierd. In den omtrek van het kerkgebouw wapperden van tal van particuliere woningen vlaggen, enkele van den Pauselijken wimpel voorzien. De feestviering werd geopend met eene hoogmis, opgedragen door pastoor SchoDebeek. Het fraai versierd kerkgebouw was by die gelegenheid stampvol. Alle aanwezigen hadden niet eens een zitplaatsje kunnen bekomen, zoodat velen moesten blyven staan in gang Of voorportaal. Op het hoofdaltaar had het geheele bestuur der feestvierende kerk plaats genomen, terwyi in de met vlaggen versierde loge van de Fransche legatie verschillendo leden dier legatie, o. a. de gezant van Frankryk, de heer Legrand, werden opgemerkt. Vóór de dienst aanving, werd de jubilaris, de Z Eerw. heer Schonebeek, langs het middenpad plechtig binnengeleid. HÜ werd voorafgegaan door kerkbestuurders en misbedienaren, laatstgenoemden met bloem ruikers in de hand; terwijl eenige meisjes, in het wit gekleed, hloemen strooiden. Onder de hoogmis hield pastoor Rooyakkers eene feest preek. Ten slotte werd door het koor den pastoor een feestlied toegezongen; het eerste gedeelte met orgelbeleiding, het slotnummer met kopermuziek. De fraaie zilveren ornamen ten op het altaar trokken ten zeerste de aan dacht. De Kleine zijaltaren prijkten met bloem stukken en zilveren bouquetten. De jubilaris ontn'ng tal van gelukwenschen. Hom werden vele fraaie bloemgeBchenken en gouden kerk- benoodigdheden vereerd. In de Kamer van Koophandel te 's Gra venhage is besloten den tegenwoordigen mi nister van kolonién evenals zulks reeds bij zjjn voorganger is geschied - te verzoeken om aanbestedingen voor daartoe vatbare wer ken uitsluitend uit te schrijven voor Neder landsche inschrijvers, waarbij op bet voor beeld van het departement van marine zal worden gewezen. Het adres der K. v. K. te Breda aan de Regeeri' g, betreffende de knoeierijen in den boterhandel, is door de Haagsche zueterkamer voor kennisgeving aangenomen, terwijl be sloten is een zelfstandig acres aan de Regee- riag te richten, waarbij op verscherping van het toezicht wordt aangedrongen. Men vreesde dat het adres der Bredasche Kamer, door te veel te detailleeren, tot onjuiste gevolgtrek kingen zou leiden. De te Soheveningen vrjj talrijk vertegen woordigde Oostenrjjk-Hongaarsche kolonie zal den 18den dezer, ter gelegenheid vau den verjaardag van Z. M. keizer Frans Jozef, zich nan een groot banket vereenigen in de theater zaal van bet Kurhaus. Te Haarlem is overleden op 97 jarigen leeftijd de oudste inwoonster dier gemeente, mevr. de wed. J. 0. Richemont, geb. J. W. Druijvesteijn. Zjj werd geboren 6 Aug. 1797. Men meldt uit Schiedam: Gisteren vierde de heer M. J. A. Land, pastoor der R. K. kerk van Onze Lieve Vrouwo Visitatie, zijn 25 jarig priesterfeest. Talrijke blijken van achting en genegenheid werden den jubilaris aangeboden. De feesten, die in hoofdzaak een kerkelijk karakter droegen, werden besloten met eene sorenade, door verschillende corporation ge bracht. Het programma der heronthulling van ■Je Ruyters standbeeld te Vlissingen op 23 Augustus is als volgt vastgesteld HH. MM. zullen door het bestuur van het departement .Vlissingen" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen des middags te 3 uren op de Rotonde ontvangen worden onder het spelen van het .Wilhelmus" (nieuwe zetting) door het muziekcorps. Bij do horonthulling heoft eeno zanguit voering plaats door 800 loerlingen der open bare en bijzondere scholen, onder leiding van den heer W. Vau Kramer en met medewerking van het stafmuziekcorps van het 6de reg. inf., kapelmeester de heer Stenz. Daarna wordt een koorzang gezongen, „Hulde aan het voorgeslacht." Vervolgens houdt de voorzitter van het Nutsdepartement eene toespraak tot H. M. de Koningin en noodigt haar uit het standbeeld te willen ont hullen. Als dit geschied is, wordt ter eere van den admiraal een saluut gegeven, de kinderen doen hooren eene hulde aan M. Az. De Ruyter, de voorzitter van het Nut ver volgt zijne toespraak en ten slotte wordt het „Matrozenlied" gezongen. Als ook dit geschied is, heeft de aanbieding van liet huldeblijk dor ingozetenen aan H. M. de Koningin door den burgemeester plaats, waarop het „Wilhelmus" (oude zetting) weer klinkt. Onder het zingen van het Nederlandsch volkslied (gewijzigde woorden) verlaten HH. MM. de rotonde, om den rijtoer door de stad aan te vangen. Het bericht, dat der Koningin een Zeeuwsch kostuum zou worden aangeboden, spreekt de „Midd. Crt." tegen. Met het Friesche kostuum was het een ge heel ander geval. Dit is eene algemeene dracht, ook voor dames. BH de verschillende klee dingen onder de plattelandsbevolking van Zeeland zou de keuze vrjj moeilijk zijn en tot allerlei bezwaren aanleiding geven. Ook de mededeeiing, dat door de Belgische regeenng eene subsidie geschonken zou zyn tot het versieren van de loodsensociêteit te V lissingen, ie slechts in zooverre waar, dat het Belgiech loodspersoneel de kosten draagt. In het programma voor het bezoek van de Koninginnen aan Middelburg is eene kleine wijziging gebracht. Vrijdag zal eerst het be zoek aan het gerechtegebouw en daarna aan de Nieuwe Kerk plaats hebben. Bjj het laatste zal dan ook do Koningin tegenwoordig zjjn. Gisteren herdacht de heer P. A. J. Jas, predikant der Herv. gemeente te Leeuwarden, den dag, waarop hij 25 jaren geleden als zoodanig in dienst trad te Eerbeek. Zijne tegenwoordige standplaats bekleedt h(j sedert 1881, na achtereenvolgens te Beusichem en te Sassenheim het evangelie te hebben verkondigd. De ouderlingen en diakenen vereerden hem eene schrijftafel, waarbij zijne collega's een stoel en een fantasie stoel voegden. Zyne gemeentenaren, verlegen met de keuze van een passend geschenk, heten het aan hem over zelf hierin te voorzien en boden hem tevens een prachtig album met de namen der gevers aan. De gouverneur van Suriname, jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck, en eóhtgenoote vertoeven sedert eenige dagen te Valkenburg (in Limburg) en hebben hun intrek genomen in het Kurhaus „'t Huis ter Geul". De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examons ter verkryging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar ondorwys (met uitzondering van die voor het hand- en rechtlynig teekenen, de gymnastiek, de Engel- sche en Hoogduitsche taal, de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt) en die voor het lager onderwye in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwys, dit jaar in de maanden November en December zullen worden gehouden. Door den minister van oorlog is aan de Onderofficiers-veroeniging „Mars", vau het 4de leg. inf. te Haarlem, toegestaan ter ge legenheid van het vyfjarig bestaan dier ver- eeniging, een nationalen schermwedstryd te doen uitechryven, en daarby tevens bepaald, dat de onderofficieren van andere corpsen, die aan den bedoelden wedstryd wonschen deel te nemen, voor Ryksrekening kunnen reizen naar Haarlem en terug naar de be trokken garnizoenon. In eene vergadering van leden der Buiten- Sociëteit te Arnhem is besloten tot verhoo ging der contributie. Dientengevolge ziet het bestuur van dit lichaam zich in staat gesteld eene zoodanige som voor muziek te besteden, dat het voortbestaan der Arnh. Orkestver- oeniging tot October 1895 verzekerd mag worden geacht. Zy, die in aanmerking wenschen to komen om te worden aangesteld als assistent voor de heelkunde in het ziekenhuis bij de Ryks- univdrsiteit te Groningen, worden uitgenoodigd vóór 26 dezer een daartoe strekkend, op klein zegel geschreven aan den minister van binn. zaken gericht request ia te zenden by het college van curatoren dor Ryks universiteit to Groningen. Sts.Ct Men schryft aan het „Hbl." uit Opster- land: Er dreigt alweder een conflict "te zullen ontstaan tusschen den Raad dezer gemeente en Gedep. StateD, waarin nu echter door laatstgenoemden de tusschenkomst der Hooge Regeering zal worden ingeroepen. Het betreft de onlangs door den Raad vastgestelde nieuwe verordening op het lager onderwys, waarby o. a. is bepaald dat leerlingen, wier ouders of verzorgers niet voldoende in hun voeding, kleeding en schoeisel kunnen voorzien, daar aan kosteloos worden geholpen ter beslissing van het hoofd der school, armvoogden ge hoord. By Gedep. is ernstig bezwaar tegen deze bepaling gerozen. Zy zeggen in een aan het gemeentebestuur gezonden schryven, dat dit helpen feiteiyk is het verleenen van onder stand van gemeentewege, waarby hoegenaamd geene rekening wordt gehouden met de voor schriften der Armenwet. Bovendien vinden Ged. Staten de zaak bedenkelyk uit een paedagogisch oogpuüt By weigering van hulp toch zal de verantwoordeiykheid daarvan neerkomen op het hoofd der school, en dan zullen onaangenaamheden en conflicten tus schen het hoofd en de ouders niet uitbiyven. Afgescheiden van dit alles zyn Gedep. Staten van oordeel, dat toepassing van den maat regel by de ouders zal verzwakken het besef, dat zy in de eerste plaats verplicht zyn hunne kinderen op te voeden en to onder houden en dat Staatszorg alleen in geval van onvermydeiykheid te pas kan komen. En by dat alles komen nog de ernstige gevolgen voor do reeds zoo gedrukte gemeente financiën van Opsterland, indien op deze wyze aan de hoofden der scholen, zonder eenige contróle, de beschikking over de fondsen der gemeente wordt gegeven. Op al deze gronden verklaren Ged. Staten dat, als de genoemde bepaling niet uit de vor- ordening wordt genomen, zy zich genoodzaakt zullen zien, haar aan de Koningin-Regentes ter vernietiging voor te dragen. Naar men verneemt, heeft de heer H. J. Westenberg, directeur der directe belas tingeu, enz. voor de provincie Friesland, het voornemen binnenkort zyn eervol ontslag aan te vragen. De heer Westenberg doorliep alle rangen en telt byna 47 jaren dienst. Te Weenen is de Duitsche landschap schilder Remi Van Haanen, een Nederlander van geboorte, op 82-jarigen leeftyd overleden. Van Haanen was te Oosterhout, in Noord- Brabant, geboren en heeft zyne opleiding als kunstenaar ontvangen in het atelier van Ra- venszwaai, te Hilversum. Hy schilderde hoofd zakeiyk wouden en winterlandschappen. Het stpomschip „Jason" arriveerde 14 Aug. van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Mftisdam" vertrok 15 Aug. van Rotterdam naar Nieuw-York. By koninklyk besluit is mr. L. A. N. Gerrit8, lid van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Met ingang van 1 Sept. a. s. lo. de hoer L. Van Bruggen andermaal voor den tyd van één jaar benoemd tot leeraar in de geschiedenis en de Staathuishoudkunde aan de Koninkiyko Militaire Academie; 2o. dr. C. Hoitsema, assis tent aan het chemisch laboratorium der Ryks universiteit te Leiden, voor den tyd van één jaar benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de Koninklyke Militaire Academie. Bevorderd by de landmacht in West Indié tot off. van gez. lste kl. do officier van gez. 2de kl. 0. F. Aalsmeer, in te gaan op den dag, waarop dat besluit in Suriname wordt ontvangen. Gemengd Nieuws. De aandacht wordt gevestigd op do verbeterde Edison-Phonograaf, welke ge durende eenige dagen in het hotel „Bellevue" van den heer Borgerding aan de Beesten markt (Steenstraat) alhier zal te hooren zyn. Volgens de bladen moet dit merkwaardig instrument zeer veel succes gehad hebben in het café Krasnapolsky te Amsterdam en ook op de Bakkery-tentoonstelling aldaar. Voor een luttelen prys kan men kennis maken met het nieuwste uit concertzaal en schouwburg en met de muzikale noviteiten, die de hoofdstad dagelyks te hooren geeft. Onder nommer 225 is de heer N. De Zwart, onder-directeur der brandweer, Geerengracht, aangesloten aan de telephoon. Een ernstig ongeluk had Woens dag te Waddiogsveen plaats op de houtzagery van den heer H. Een der werklieden kreeg een stuk hout met zooveel kracht tegen de borst, dat zyn toestand op dit oogenblik hope loos is. Het mond- en klauwseer onder het rundvee breidt zich to Zwammerdam in de Dammebuurt uit. By de wed. P. Van Oos- terom, P. H. Koomans, W. Niesing en F. Blommestein is het nu ook geconstateerd. Heden is ook te Zoeterwoude in den Hof polder het mond- en klauwzeer uitgebroken op het land van den landbouwer Koster, te Voorschoten. Op de gisteron te Zoetermeer en Zegwaard gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 242 paarden en 23 veulens. Een boer kwam zich dezer dagen by de politie beklagen, dat een van de twee personen, van wie hy een karretje met paard had gekocht, hem op weg van den Leidschen- dam naar Den Haag dronken had gevoerd en hem zyn horloge met ketting had ontfutseld. By onderzoek bleek inderdaad dat een der aangewezen personen het vermiste uurwerk in zyn zak had, doch hy beweerde dit in pand gekregen te hebben van don koopman van paard en wagen voor gemaakte vertering, wolke door hem was betaald, doch maar voor rekening van het boertje was. De zaak is in onderzoek. Tusschen het bestuur der Haag- sche Tramweg-maat6chappy en de Haagsche politie is een geschil gerezen. In de jongste wyziging der Haagsche ver ordening op het ryden binnen de gemeente, is onder meer bepaald dat het verboden is, anders dan stapvoets te ryden in het West einde en de Vleerstraat, langs en binnen een afstand van 20 M. van het gebouw van het gymnasium tusschen 9 uren des morgens en 4 uren 's namiddags. Om welke reden nu ook, meent het bestuur der Haagsche Tramweg-maatschappy niet ver plicht te zyn, bovengenoemde verordening na te komen wat betreft het gedeelte Vleerstraat langs het gymnasium en als bestond de be paling niet, lieten de tramkoetsiers op last van het hoofd van beweging hunne paarden lustig door de Vleerstraat draven (In het Westeinde onderwerpt men zich aan het voorschrift). Dit konden en mochten de handhavers der wetten en verordeningen niet toelaten, en gisterochtend werden drie politie-dienaren aan den hoek van de Vleerstraat geplaatst om den tramwagen met geweld desnoods tot stap voeteryden langs het gymnasium te dwingen. Daar kwam even voor negenen de tram. De koetsier floot een lustig deuntje, alsof by zeggen wilde: „stapal, jongens, daar komen we aan"; het paard kreeg nog een extra tikje; het hoofd van beweging, die naast den koetsier stond, knikte goedkeurend en daar ging het er op los. De Cerberussen gaven het gebruikelyke sein tot stappen, waaraan echter geene aandacht werd geschonkendaarop werd het paard door een diender by den kop gepakt en gedwon gen, den voorgeschreven afstand stappende af te loggen, welke maatregel tot groot ver maak van de omstanders werd herhaald tegen over de naar de meening der politie in over treding zynde tramkoetsiers, die biykbaar op hun beurt gehoorzamen aan de bevelen hunner chef3, die in tegenovergestelden zin de ver ordening uitleggen. In de Keizerstraat te Scheve- ringen werd gisternamiddag een knaapje van 8 jaren overreden door de paardentram, door dien het voor een rytuig wilde u-.twyken. De wagen ging dwars over het kind heen, zoodat het in het politiebureel, waarheen mer het gedragen had, overleed. Tot 11 Augustus waren te Sche- veningen en Den Haag aangekomon 18,048 vreemdelingen en landgenooten met 617 be dienden. Is het verhaal der knapen, die eergisternamiddag wegens dronkenschap naar hot commissariaat van politie te 's Gravenhage werden overgebracht, waar, dan zouden zy voor een winkel of pakhuis eeno zoo goed als ledige jeneverfust hebben aangetroffen, waarin zich nog een weinig geestryk vocht bevond. Dit zouden zy in een emmer hebben laten loopen en opgedronken hebben. Na hunne ontnuchtering werden de kinderen aan hunne ouders mede naar huis gegeven en tegen de knapen boven de 10 jaren is proces verbaal opgemaakt wegens het zich bevinden in kennelyken staat. Kölling, de zwem onduikkun- stenaar, die thans op „Seinpost" te Scheve- ningen optreedt, had f 300 uitgeloofd aan ieder, die zyne verrichtingen onder watorzou nadoen. Twee Scheveniogere, Gys en Jaap De Lange, hadden zich aangemold, en toen Kölling zyne werkzaamheden ten oinde had gebracht, sprong Gys, een oude zeerob met ringbaard, te water. Men kan zich voorstellen, hoe het publiek zich amuseerde, toen Gys tusschen de sporten en leuning van een stoel moest duiken en onder water ging eten, drinken en rooken. Al kon hy niet met KöUing concurreeren, Gys hield zich kranig en een daverend hand geklap, waarvoor hy met eene statige buiging dankte, vergoodde Gys eonigszins het gemis van de begeerde premie. Jaap legde het heelemaal af. In tegenwoordigheid van t I van genoodigden, onder wie do minister van binnenlandsche zaken, do Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en hot dagelyksch bestuur der gemeente, is gisteren to Delft bet buitengesticht van het St.-Joris-Gasthuis ge opend. Reeds heden kwamen de patiënten. In de „Temps" van gisteren wordt beweerd, dat bet anarchisten congres, hetwelk te Amsterdam zou worden gehouden, is ver boden. De „Tel." heeft inlichtingen ingewonnen aan het hoofdbureau van politie en ten anfc woord gekregen, dat daar van zulk eeu verbod niets bekend was. In Amsterdam loopt het gerucht dat de bekende sportman J. J. K. Ooms in Afrika zou overleden zyn. De „Amst. Crt." deelt echter moe, dat van zoodanige tydiDg by zyne fimilie daar tor stede niets bekend is. Wel werd de vorige week een schryven van hem ontvangen, waarin medegedeeld word dat by ernstig on gesteld was en veel aan malaria leed Hoe hoog het water in Friesland gestegen is, blykt uit de volgende opname, in de veendery Beets gedaan. Het water staat daar thans 70 centimeter boven het zomerpeil. Tön vorigen jare was de waterstand in Augustus aldaar 20 centimeter beneden het zomerpeil. Een verschil dus van 90 centimeter in water hoogte. Het is te begrypen, dat dit vooral in oune veendery groote nadeelen met zich brengt. De turf staat in het water, dryft weg, evenals het hooi der nog niet geveende maadlanden. De grasverpachting van de gemeente Gro ningen te Ter Apel heeft ditmaal slechts opgebracht van de gewone jaarlyxsche op brengst, nl. de luttele som van f 400. De graslanden staan letterlijk onder water, zoodat het hooi vermoedelyk slecht te winnen zal zyn. Er zyn perceelen van 3 H.Adie a 1 zyn toegewezen aan de bieders. By zyne aankomst te Venloo werd gisteravond de remmer 8. door den brigadier der ryksveldwacht Puyenbrook ge arresteerd en geboeid van het station naar het politiebureau overgebracht. Hij wordt verdacht, zich aan diefstal van leder en manufacturen, per spoor vervoerd, te heböea schuldig gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1