ï0do van de Noordzee te vinden is, meet zich thans met een elftal Hollandsche spelers. De Hollanders kwamen het eerst aan slag. Nadat twee hunner „uit" waren, hadden ajj 86 „loopen" gemaakt. Een gezellig ontbijt ▼ereenlgde de spelers daarna ten huize van den gastheer, waarna de stryd werd voort gezet. De heeren Van Manen en Men ten kwamen toen aan slag, en brachten 't tot 150 „loopen"; zoo althans was de stand gisternamiddag om 4 uren, toen beide spelers nog aan waren. De Engelsche manier van balwerpen wekte weder groote bewondering. Heden werd deze huishoudelijke wedstrijd voortgezet. De eerste dag der Rotterdam- sche kermis eischte reed6 een slachtoffer. Een jongmensch, dat kermis had gehouden, kwam naar moeders zin te laat thuis, waarom z(j hem niet wilde binnenlaten. Hierover baloorig, verdronk hy zich in den Boezem. Toen zyn lijk eenige oogenblikken later werd op gehaald, wilde de moeder ook dit niet in huis hebben, zoodat het naar de loods voor dren kelingen werd overgebracht. By den aanstaan den verjaardag van de Koningin zal te Amsterdam de illu minatie voor het Stadhuis, die tot nog toe met gas gebeurde, met electrisch licbt ge- schiedon. Men krygt langs dezen weg niet alleen eene meer constante verlichting, maar het euvel, dat de illuminatie door den wind wordt uit gedoofd, zal tevens verholpen wezen. Dejeugdige v. D., die onlangs in de No8 te Amsterdam een schot loste op een machinist, werd gisteren voor den rechter van instructie gehoord. Op de vraag of by uit wraakzucht don aan slag had gepleegd, antwoordde v. D. ontken nend. Het was hem alleen te doen geweest om in de gevangenis te komen. Toen een der getuigen verklaarde dat de beschuldigde op eenigen afstand van den machinist stond, antwoordde v. D.„Dat lieg je; ik stond vlak voor hem en 't is jammer dat bet schot zyn doel heeft gemist." De 14jarige zoon van den krui denier V., te Vlist, is met zyn rywiel in het water gevallen en verdronken. In hot gisteren te Antwerpen gehouden Corso vélocipédique is de eerste prys, 200 fr. en eene gouden medaille, behaald door de Rotterdamsche wielrydersvereeniging „Thor". De 36jarige werkman R. Klaassen is by het leggen van eene plank op do brug van het aan de Stieltjeskade te Rotterdam liggende stoomschip „Minister Tak Van Poort vliet" gevallen en op hot hoofd terechtge komen. Ten gevolge van oone bekomen schedel breuk was de man onmiddeliyk oen ïyk. Hy laat eene weduwe met vier kinderen achter. Dezer dagen i s g e m e 1 d d a t e o n jongmensch te Amsterdam iemand in de Nes met een revolverschot verwondde. Dit jong mensch is Zondag door de politie opgepakt aan de Handelskade, waar hy zwervende werd gevonden. Het is een zeventienjarige jongen. Hy bekende zyno daad en zeide dat „anarchistische" beweegredenen hem er toe gebracht hadden om maar eens iemand ten offer te brongen. De man, op wien hy schoot, was hom ten eenonmale onbekend en had hem niets ter wereld gedaan. Door den ryks -veldwachter W. Van Loon, te Krimpen aan den IJsel, zyn vermoodeiyk de daders opgespoord van den moord, gepleegd op den ryks veldwachter Adriaanse, aan de Koewacht, (Zeeland). By den veohouder K. V., te Stol- wyk, die m stryd handelde met do door den districts veearts gegeven voorschriften ter beteugeling van het mond- en klauwzeer, ■0n drie koeien, ter waarde van f 450, ver beurd verklaard. Ook in de gemeente Haastrecht is mond en klauwzeer onder het vee uitgebrokon, nl. by Gobrs. Hoogendoorn, by W. J. Hoogen- boom, in den polder Rozendaal, en by K. Verburg, op Bilwyk. Te Polsbroek is onder hot vee van T. Lekkerkerkor eveneens mond- en klauwzeer uitgebroken. Gisternamiddag omstreeks kwart voor zossen brak te Zwyndrecht, door het overkoken van olie, brand uit in de olio kokery van de stoomoliefabriek der firma L. Vliogenthart Zonen. De brand, aangewak kerd door den stevigen zuidwesteiyken wind en gevoed door do olie, had een zeor dreigend aanzion. Fel sloogen de vlammon uit hot van de eigeniyke fabriek afgezonderd staande gebouwtje. Onmiddeliyk werden echter flinke maat regelen genomen om het vuur te blusschen, waar men, na voel inspanning, in slaagde door er eeno zeer groote hoeveelheid zout •n zand pl. m. 40 zakken - in to werpen, benevens een aantal brandbluschgranaton. Bovendien worden het bovenste gedoelto van het gebouwtje en een aangrenzend gebouw nat gehouden door de spuit der fabriek. Te zeven uren was de brand geheel gebluscht. Tot dusver hebben zich te Am sterdam voorgedaan twintig gevallen van cholera asiatica. Negen pessonen zyn aan de gevolgen overleden; de overigen worden nog in het Wilholmina-Gasthuis verpleegd. Het eerste geval kwam voor den 3don dezer maand. Het grootste gedeelte der pattenten zyn vrouwen en kindereu. Op de geschutwerf te Amsterdam wordt door de marine eene barak in orde gebracht tot hot opnemen van cholera-lyders, indien zich onder hot personeel der zeemacht gevallen mochten voordoen. Het 9 jarig dochtertjo van schipper Smak man, Zaandam, is gistermorgen bezweken. Zy was de eerst aangetaste. Thans zyn daar ter stede geene cholera-lyders meer. Te Zuid Schalkwyk, Haarlemmerliede, heeft zich een geval van Aziatische cholera voor gedaan by eene aldaar wonende vrouw. Te Yelzen is de vrouw van G. Van Zon in korten tyd aan cholera overleden. Aldaar zfin tot dusverre zeven gevallen van cholera voorgekomen, waarvan zes met doodeiyken afloop. De cholera-lyder te Utrecht is overleden. Nieuwe gevallen kwamen niet voor. De ïyder aan Aziatische cholera te Wor- merveer heeft het ziekenhuis hersteld ver laten. Het kindje van de wed. B., te Haarlem, die aan cholera is overleden, is aan de beterhand nieuwe gevallen zyn niet voorgekomen. Wegens bet voorkomen van een geval van Aziatische cholera te Utrecht, is door den chef van den militairen geneeskundigen dienst aldaar het baden voor de troepen van bet garnizoen verboden. Ook naar aanleiding van een geval van cholera met doodeiyken afloop te Lobith, waarby uitwerpselen over boord zyn geworpen, zyn te Utrecht op advies van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, de open bare zwem- en badplaatsen met ingang van hedenmorgen gesloten. Te Maastricht is sedert de vorige opgave één persoon door cholera aangetast en geen daaraan overleden. Men schryft nader uit Velzen van gisteren „Even ten noorden van het Noordzeekanaal in deze gemeente heeft de cholera in de af* geloopen 24 uren weder slachtoffers gemaakt. Een man, die gistermiddag van zyn werk ongesteld thuiskwam, was hedenmorgen dood. In een gezin, waar voor weinige dagen twee kinderen aan eene andere ziekte stierven, overleden ook nog de moeder en het jongste kind aan cholera. „Dank zy den goeden zorgen van den bur gemeester, zyn de zieken zooveel mogeiyk geïsoleerd on worden verpleegd door een broeder uit het gesticht van St.-Johannes- de-Deo. Aan ontsmettingsmiddelen en voort durende bewaking van de besmette huizon ontbreekt het niet. „Heden zfin overal aanmaningen aango- plakt om het drinkwater en de melk te koken, alsmede, welke voorzorgsmaatregelen dienen te worden in acht genomen." Volgens by Lloyds, te Londen, ontvangen telegram uit Teneriffe zyn Amsterdam en Rotterdam aldaar als besmet verklaard met cholera. Aankomsten van daar worden niet toegelaten en noch passagiers noch goederen mogen worden geland. De Raad van Beverwyk heeft gisteren be sloten dat de kermis zal doorgaan. Blykens eene mededeeling van den Zweed- schen consul-generaal van Zweden en Noor wegen alhier, heeft de Noorsche regeering Nederland besmet verklaard met Aziatische cholera. Een eigenaardig gevolg van don dubbelen moord te Schagen is wel do moeite waard vermeld te worden. Zooals bericht werd, had de weduwe Bute veertien dagen geleden een testament gemaakt, waarby zy haar nichtje Anna Beiers tot eenige erfgenaam benoemde. Daar hot nu niet uitgemaakt is en misschien, zelfs hoogstwaarschyniyk, ook nimmer uitge maakt zal worden wie van beiden het eerst dood was, ryst do vraagwie komt nu het geld toe, den erfgenamen van de weduwe of dien van het meisje? Was de weduwe het eerst dood, dan natuuriyk aan die van het meisje; is echter het meisje het eerst gestorven, dan aan die van do weduwe. Dat dit tot eigen aardige verwikkelingen kan aanleiding geven, spreekt wel vanzelf. Het arme nichtje moet zich verschrikkeiyk verweerd hebben, blykende uit de ontwrichte ledematen en de bloedvingers en strepen op de wanden der bedstede. Zy werd gevonden met het hoofd op den grond en een been in een lakon vorward op den rand van het bed. De twee voorbygangers, die het „o, God, o God!" gehoord hebben, kregen van don officier van justitie scherpe verwytingen over hunne houding. De burgemeester van Schagen, de heer S. Berman, is van zyne verlofreis toruggokeord. Het parket uit Alkmaar is weder vertrokken. Maandag-avond laat werd een scherp onderzoek ingesteld in de Papenstraat, eene geringe straat, waarin zich twee logementen van den laagsten rang bevinden. Voor zoover bekend, heeft het onderzoek niets nieuws opgeleverd. De justitie schynt nog in het duister om te tasten. De ïyken der slacht offers zyn weer naar do woning vervoerd en werden hedenmiddag om één uur van daar uit ter aarde besteld. Op eenige sterrenwachten, byv. te Nizza en te Kiel, is eene hel verlichte plek op de planeot Mars waargenomen, welke steeds grooter wordt en waarvan de sterrenkundigen zich geene rekenschap kunnen geven, niet wetende of zy, zooals de Antwerpscho „Matin" meldt, te doen hebben met de uitbarsting van een reusachtigen vulkaan dan wel met een brand van een bosch van verbazend veel hectaren. Sterrenkundigen met ryke verbeeldings kracht hebben reeds de onderstelling gewaagd dat het verschijnsel wellicht een lichtsignaal is, door Marsianen, belust op kennismaking met de aardbewoners, ontstoken en zy mee- nen, dat wy het antwoord daarop niet schuldig mogen blyven. Do moeilykheid is alleen maar gelegen in de vraag, hoe wy moeten ant woorden. Toen indertyd ontdekt werd, voornaraelyk dank zy Sciaparelli, dat de gesteldheid op Mars veel overeenkomt met die der aarde, zoodat de mogelykheid, dat de planeet bewoond is, niet is uitgesloten, werd reeds het denkbeeld geopperd aan de Marsianen onzerzyds teeke nen van leven te geven. De een stelde voor groote wiskundige figuren op te stellen in de Siberische steppen, eene soort van reuzen- alphabet alzoo, dat de Marsbowoners met hunne telescopen zouden kunnen waarnemen; een ander wilde het zonnelicht door sterke reflec tors laten weerkaatsen; een derde wilde, dat dan alle Londenscbe gasfabrieken tegeiyk eenige avonden achtereen om de vyf minuten alle gaslichten zouden uitdraaien. Eene derge lijke geregelde afwisseling van licht en duis ternis op één punt zou wel de aandacht dor Marsiaansche sterrenkundigen moeten trekken. Onlangs nog heeft eene Fransche dame by testament eene groote som toegedacht aan dengeen, die het beste middel vindt om met de Marsbewoners in gedachtenwisseling te komen. Tot nog is dit legaat, waarvan het beheer aan de „Académie des Sciences" te Paiys is toevertrouwd, niet uitgekeerd. TeBeriyn werd eergisteravond to negen uren aan de politie kennis gegeven, dat de anarchist Schewe, by eene poging tot inbraak betrapt, terwyi by naar de wacht werd geleid was ontvlucht en zes revolver schoten op zyne vervolgers had gelost, waarby twee beambten werden gekwetst. Toen by opnieuw was opgepakt, zeide hy„Er zal nog wel meer op de beambten geschoten worden". Schewe is aan de politieke politie overge leverd en eenige andere anarchisten zyn ge- arrestoerd. Nader wordt nog het volgende gemeld: De politie had vernomen dat er in eene zaak aan de Kaiserstrasse zou ingebroken worden en dat de als anarchistische woelgeest bekende smid Schewe het hoofd der dieven bende was. Daarom werden er vier agenten met de observatie van het bedreigde pand belast. Dezen arresteerden nu Schewe zoodra hy met een kameraad kwam opdagen, waarna het lossen van schoten plaats had. De postboot van de Fidsji eilanden heeft te Victoria (Britsch Columbia) het be richt gebracht, dat op de eilandon een oproer uitgebroken is en de Arawa's een aantal inland- sche dorpen verwoest hebben. De inboorlingen, in deze dorpen wonende, werden gedood eri daarna opgegeten. De Engelsche overheid heeft den opstand gedempt. In de woning van Verdi, het Palazzo Doria, te Genua, is een brutale dief •stal gepleegd. De portier verraste de dieven, toen zy zich met hun buit uit de voeten wilden maken. Op zyn hulpgeroep snelden een aantal politie-dienaren toe, waarop do vier inbrekers de vlucht namen. Op de trap vond men eeno yzoren kist, die voor een groot bedrag aan goldswaardige papieren bevatte, benevens twee zakken, gevuld met kostbare kunstvoorwerpen, welke, om plaats te winnen, met hamers verbrfizeld of platgeslagen waren. In de kamers hadden de dieven op ergeriyko wyze huisgehouden. De onbetaalbare antieke schatten, welke de componist in zyne woning verzameld hoeft, waren vernield of beschadigd, de meubelen verbryzeld, tapyten van de wan den gescheurd, kostbare schilderyen door boord, muurschilderingen bekrast, kostbare handschriften en klavieruittreksels verscheurd. Bovendien hebben de schurken de woning bevuild. Van de vandalen hoeft men niet het geringste spoor ontdekt. De opbrengst der inzameling ton bate der ongelukkigen, die by de aard beving te Konstantinopel al hunne bezittingen verloren hebben, bedraagt reeds meer dan f 240,000 en zal waarschyniyk een veel hooger bedrag bereiken. De sultan is nl. volgens de „Voss. Zeitung" zoo slim geweest eene bronzen medaille uit te loven voor ieder, die meer dan 10 Turksche ponden by draagt, en sinds dit besluit bekend gemaakt is, hebben de by- dragen van meer dan 10 pond rykeiyk gevloeid. BUITENLAND. Frankryk. Sedert de invoering van de nieuwe anar- chistenwet is de bewaking der anarchisten in Fraukryk veel moeilyker geworden. Van de 800 bekende anarchisten in het departement der Seine, wier gangen voortdurend door de politie werden nagegaan, hebben meer dan 600 hunne woonplaats verlaten, zoodat men nu hun adres niet kent. De meesten zyn naar de provincie en naar België en Engeland ver trokken. Het laatste proces heeft een twin tigtal hunner naar het paleis van justitie ge lokt, waar zy terstond werden herkend door de aanwezige agenten, die hen volgden en zoo hun nieuw adres te weten kwamen. De po litie hecht groot gewicht aan het ontdekken van deze nieuwe adressen, omdat de anarchisten elkaar veel bezoeken en men nu geleidelijk ook de andere gezellen weer op het spoor hoopt te komen. De beide gedelegeerden der Congo-regee- ring, de heeren De Volder en Goffinet, die zich te Parys bevinden, ten einde de onder handelingen te voeren met de Fransche regee ring over de grensregeling aan den Congo, waren Zaterdag te Pont sur-Seine de gasten van president Casimir Périer. Men verwachtte dat nu spoedig eene definitieve regeling van dit grensgeschil zou worden getroffen. En inderdaad, eene regeling, welke een einde maakt aan de lange oneenigheid van Frank rijk en den Congostaat over de grensquaestie, is gisteren aan het ministerie van buiten- landsche zaken te Parys geteekend. Groot-Britannië» De onderhandelingen voor eene bevredigende oplossing van de werkstaking in de steen- kolenmynen van Schotland hebben niet tot een resultaat geleid. Meetings van patroons en werklieden werden Vrydag te Glasgow ge houden, maar het einde was, dat beide partyen van toegeven niet weten wilden en haar vroeger standpunt handhaafden. In het Lager huis werd de regeering over deze werkstaking geïnterpelleerd, en de president van den Board of Trade antwoordde, dat Hr. Ma. regeering van den aanvang af dit geschil tusschen werkgevers en werklieden had gadegeslagen en ter kennis van partyen had gebracht, dat zy by eene eventueele conferentie gaarne be middelend zou optreden. De regeering was voor dat doel ook in overleg getreden mot den lord provoost (burgemeester) van Glasgow, van wiens oordeelkundig optreden in dit confict heilzame resultaten mochten verwacht worden. Ook met andere belanghebbenden had de re geering van gedachten gewisseld, maar een en ander was van te confidentiëelen aard om daarover in meer byzonderheden te treden. De regeering hoopte intusschen, dat de onder handelingen ten slotte tot eene bevredigende oplossing zouden leiden. De rapporten der geheime politie te Londen staven eene aanzienlijke vermeerdering der aangekomen anarchisten aldaar, overal vandaan. Men raamt hun cyfer op 400 sedert 1 Augustus. By de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot invoering van den acht-uurs- werkdag in de mynen heeft het Lagerhuis gisteren met 112 tegen 107 stemmen het amendement-Thomas aangenomen (bopalende dat de wet alleen zal gelden voor de graaf schappen, waar de meerderheid der werk lieden er vóór is). De discussie werd daarop verdaagd, maar de afgevaardigde Roby (van wien het wets voorstel uitgaat) kondigde aan dat hy het ontwerp morgen zal intrekken. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp be treflende de uitgezette Iersche pachters (de Evicted Tenants Bill) by tweede lezing ver worpen met 249 tegen 30 stemmen. De regeering wordt daardoor in groote ver legenheid gebracht, want de teleurgestelde Ieren zullen moeilijk van gewelddadigheden tegen de landbeeren zyn te weerhouden, en de Iersche parlementsleden zullen weerbarstig worden, wanneer niet minstens door de regee ring wordt beloofd, dat zy al het mogeiyke zal doen om aan het verlangen der Ieren gevolg te geven. Misschien zal het Lagerhuis eeno scherpe veroordeeling uitspreken over de houding der Lords, die in ieder geval door hun votum van gisteren de reeds tegen hen bestaande vyandschap niet hebben verminderd. Keizer Wilhelm, die zich nog in Enge land bevindt, woonde gisteren de legeroefe- ningen in het kamp te Aldershot by. Van daar bracht de Duitsche keizer een bezoek aan keizerin Eugenie, de ex-keizerin der Franschen, die tydeiyk verbiyf houdt op het naburige slot Farnborough-hill, dat door ko ningin Victoria te harer beschikking is gesteld. De keizer onderhiold zich een half uur met de ex keizerin. Hy droeg by dit bezoek niet de Duitsche uniform, maar was gekleed in de uniform van het Engelsche regiment, waarby hy kolonel is. De revue, welke de keizer hield over de troepen in het kamp, slaagde volkomen. Vol gens de Engelsche bladen was de houding der troepen, vooral van de cavalerie en de artillerie, voortreffeiyk, zoodat de Duitsche keizer werkelyk zyne meening mededeelde, toen hy den hertog van Connaught, die hem begeleidde, een byzonder compliment maakte over de Engolsche troepen. Het bezoek, dat keizer Wilhelm, aan de ex-keizerin Eugónie bracht, was door den Duitschen gezant graaf Hatzfeld, die 14 dagen geleden gedurende 24 uren Eugénie's gast was, voorbereid geworden. Volgens particu liere berichten uit Londen hebben de zeer byzondere hoffelijkheden, welke de ex-keize rin in den laatsten tyd vanwege de Engelsche en Russische Hoven ondervond, alsmede de omstandigheid, dat Prins Napoleon, die zooals men weet in het Russische leger dient, onlangs met den Czarewitch en den prins van Wales by de koningin te Osborne dineerde, mede in verband met 's keizers bezoek by Eugénie, in Engelsche kringen allerlei gissingen in het leven geroepen. China en Japan. De marine van Japan heeft een stout stuk bestaan, toen zy verleden week eene poging waagde, met vyf kruisers en eenige kleine vaartuigen het fort en hot arsenaal van Wei- Hai Wei te overrompelen. De Chineesche haven wordt door sterke, met zwaar geschut gewapende forten ver dedigd. Zy ligt aan de zuidkust der golf van Petschili en schuin tegenover ligt Port-Arthur, dat eveneens is aangetast geworden. Het schynt dat de Japanners de Golf van Petschili willen binnendringen en dan de Peitro opvaren, aan welke rivier Peking, de hoofdstad van China, ligt. Blykens nadere berichten, welke de Engel sche bladen uit Shanghai ontvangen, zyn beide pogingen om „de Chineesche oorlogshavens Wei-Hai-Wei en Port-Arthur by verrassing te nemen, volkomen mislukt. Zoodra de Japanners, getuigen de schoten uit de zware Chineesche kanonnen, waar mede zy begroet werden, bemerkten dat de Chineezen beter op hun post waren dan zy hadden verwacht, stoomden hunne schepen spoedig terug, want het was eene vruchtelooze onderneming om de versterkte haven Wei Hai Wei te willen innemen, terwyl de ver dedigers op hunne hoede waren. Hetzelfde was het geval by den aanval tegen Port Arthur. Het gevecht, hetwelk daar plaats vond tusschen de Chineesche en Japan- sche vloten, schynt niet zeer ernstig geweest te zyn. Ten minste volgens hetgeen tot dus ver daarover wordt gemeld, bepaalde de stryd zich tot het wisselen van een aantal kanon schoten op behoorlyken afstand. Te Londen heeft echter de vermetele aan« val der Japanners tegen deze haven, vooral tegen het sterke Wei-Hai-Wei, zeer de aandacht getrokken. Men ziet daarin het bewys, dat de Japanners voornemens zyn den oorlog met alle kracht te voeren en niet van plan zyn te berusten by de tactiek der Chineezen, die natuuriyk den stryd zoo lang mogeiyk willen rekken. De Japanners willen blykbaar een beslissenden slag slaan, voord.it de Chi neezen met hunne oorlogstoerustingen gereed zfin. Men kan daarom verwachten, dat derge lijke pogingen, om de Chineezen te verrassen, nog wel door hunne tegenstanders zullen her haald worden. Nadere berichten uit Tientsin handhaven het gemelde omtrent des keizers ongenade jegens Li Hung Chang. De keizer uitte jegens hem zyn ongenoegen ovor dG achterlykheid der Chineesche oorlogstoebereidselen. Een ge heim keizerlyk edict zou Li Hung Chang be halve zyne gele rykleed orde ook zyne pauw3« veer ontnomen en hem tevens drie graden verlaagd hebben. Evenwel zal deze rang-verlaging, het ge volg van den eersten tegenspoed, dien de Chineezen ondervonden, geen invlood oefenen op de politieke macht van den onderkoning. Li Hung Chang blyft onderkoning van Pet schili en behoudt tevens de leiding dor strijd krachten te land en ter zee, welke hem nu eenmaal is toevertrouwd. Toch voegt de corres pondent er by, dat het ontnemen dezer ver sierselen, waarover men in Europa zal lacbea, in China groote beteekenis heeft. Nu de keizer den machtigen staatsman deze kenteekonea zyner hooge gunst heeft ontnomen, moet daar« door natuuriyk ook zyn politieke invloed aan- merkelyk verminderen. Voorts is nog te Londen een schryveis ontvangen uit Shanghai, gedagteekend 7 Juli, dus voordat nog de oorlog was verklaard, waarin wordt verzekerd dat de Japanners toen reeds 11,000 man te Chemulpo aan wal hadden gezet. De sterkte der Japanscho troe pen in Corea wordt nu op ongeveer 20,000 soldaten geschat, allen gewapend met goede achterlaad geweren en ruimschoots van geschut voorzien. Deze troepen zyn in twee legers verdeeld en rukken nu van twee kanten tegen Seoul op. Het eene corps, 8000 man sterk, nadert van de haven Gensan, welke ongevoer 150 myien ten noordwesten der hoofdstad is go- legen. Deze troepen werden to Gensan aan wal gezet, met het doel om de Chineesche troepen, die van het noorden in aantocht zyn, te gemoet te trekken. Immers, de Chi neezen, die zich by Asan verschanst hadden, zouden den Japanners, die te Cbomulto zyn, licht de verbinding met het zuiden kunnea afsnyden en hen dan met hunne overmacht verpletteren. Dit gevaar is echter geweken sedert de Japanners de positLs der Ch- neezen by Asan veroverden on zich/, i n daar vestigden. Vandaar, dat dit corps nu insgelyks op weg is naar Leval, ton eind) zich daar te vereenigen met het tweede leger corps 10,000 man sterk dat in do zuid 006telyke haven Fusa aan wal i-; gezet en ook naar Seoul opgerukt Het marcheeren van troepen in e?n erg- achtig on schraal bevolkt land als Corea gaat uit den aard der zaak met groote bezwaren gepaard, vooral daar alle levensmiddelen, en wat verder noodig is, moeten worden meege voerd. Gedurende de winter-maanden wordt een oorlog in Corea geheel onmogelyk ge acht. Men verwacht daarom, dat de Japan ners zich zooveel mogeiyk zullen haasten, ten einde van de gunstige weersgesteldheid gebruik te maken en de gewichtigste plaat een van Corea te bezetten, voordat de Chi neezen zoo ver gevorderd zyn. De Chineezen moeten dan maar zien, hoe zy hen weer uit Corea verdryven kunnen. Wat de houding der Chineesche regeering betreft, verdient nog vermelding hetgeon do „North China Herald" mededeelt over de ver gadering van het Tsung-li-Yamen, waarin tot den oorlog word besloten. Slechts een dor leden van dit lichaam, dat China's buiten- landsche politiek leidt, prins Ching, verklaarde zich voor de handhaving van den vrede. Allo anderen echter wilden den keizer aanraden Japan den oorlog te verklaren, omdat China anders, na Japans uitdaging, door de geheöle wereld zou worden uitgelachen. Door de Chineesche regeering worden do krijgstoerustingen met groote kracht voort gezet. De keizerin-weduwe, die weldra haren zestigsten verjaardag zal vieren, hoeft het geld, hetwelk voor feestelykheden op dien dag is byeengebracht, ter beschikking gesteld tot het bestryden der eerste oorlogskosten. De Japanners beschikken intusschen nog niet over zooveel troepen als China op h?t laatst der maand in Corea hoopt te hebben. Wanneer Li Hung Chang zyne belofte houdt, zal vóór 1 September een leger van 60,000 Chineezen in Corea zyn. En Li Hung Chang zal zyne belofte wel houden. Hy zal wel al het mogeiyko doen om de hem door den kei zer ontnomen eereteeker.s terug te. krygen. Toen de Japansche vloot beproef e de havens Wei-Hai-Wei en Port-Arthur te ver rassen, wist men dat do Chineesche sjir pen in zee waren gestoken. Waarheen te

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2