Qezondhcidscommissicn. Van de „Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid" is het ledental station- nair gebleven. In het bestuur ie eene plaats opengevallen door het bedanken van dr. De Loos als be stuurslid. Deze plaats is nog niet aangevuld. Hondsdolheid. In het afgeloopen jaar deden zich geene gevallen van hondsdolheid voor. Intusschen kwam het weder meermalen voor dat personen door honden werden gebeten. In die gevallen wordt steeds de hond in beslag genomen, ten einde door den RQks- veearts te worden onderzocht. De „Vereeniging voor Lijkverbranding", afdoeling Leiden, telde 46 gewone en 58 buitengewone leden. Qemeente-polüie. De gemeente politie wordt uitgeoefend door Eén commissaris, één hoofdinspecteur, drie inspecteurs, 4 agenten van de late klasse, 8 agenten van de 2de klasse en 40 agenten van de 3de klasse. Aangaande het gedrag en de plichtvervul ling der beambten van politie kan evenals het vorig jaar over het algemeen gunstige getui genis worden afgelegd. Driemaal moest eene disciplinaire straf worden opgelegd en twee agenten werden ontslagen. Aan den agent Iste klasse J. B. Jansen werd op verzoek eervol ontslag verleend. Ton aanzien van voorgevallen ongelukken kan het volgende worden bericht: 64 personen vielen in het water, waarvan er 9 verdronken; 49 personen bekwamen door ongeluk of door onvoorzichtigheid kwetsuren of verwon dingen, waarvan 3 met doodelyken afloop; 4 personen zyn plotseling dood gebleven; 1 persoon heeft door ophanging en 1 per soon door vergiftiging een einde aan zijn leven gemaakt. Verder zijn 368 personen ter zake van openbare dronkenschap in politiebewaring ge steld en is aan 1390 personen nachtverblijf verloond, welke personen verder naar hunne woonplaatsen zijn voortgeholpen. De kosten van politie met inbegrip van de wachthuizen bedroegen ƒ41,257.71} en voor de brandweer ƒ9910.25. Gemengd Nieuws, Gisteravond om halfacht waren er eenige jongens aan het spelen op pijpen der waterleiding aan het Kort-Rapenburg. Twee hunner hadden het ongeluk te gelijk in het water te vallen, waarna zij spoedig werden gered door een knecht van den heer Riedel, aan de Boommarkt, wien het mocht gelukken beidon weer behouden op den vasten wal te brengen. Zy worden in eene woning in de Kabeljauw steeg gebracht. Het onweer van Maandag-avond zal den landbouwer in het zuidelijk en oos telijk deel van den Haarlemmermeerpolder lang heugen. Door zwaren hagelslag werd in een kwartier uur zoor veel vernield. De te veld staande haver, het aan hoopen gezette mosterdzaad en al de andero gowassen hebben veel geleden, maar de eerste vooral. In de tuinen zijn de boonen,, agurken en komkommers zoo goed als totaal vernietigd en te Aalsmeer is do schade ontzettend groot. Geen broeikas of broeiraam bijna werd ge spaard en hoe het met de teedere planten onder het glas ging, behooft met to worden gezegd, 't Is alsof alles gegeeseld is. Hun, die nog hunne hoop op de boontjes en agurken gevestigd hadden, rest niets dan brokstukken van planten. Te Aalsmeer en omstreken had het ook veel van eon ijsrogen en de schade van de stukgeslagen ruiten van bloemkassen en bakken is niet te begrooten. Te Rijpwotering zijn ook door de zeer groote hagelstoenen vele glasruiten verbry- aeld of gebarsten en hebben de tuinvruchten in dezo en aangrunzondo plaatsen veel geleden. Ofschoon de hagelbui bij eenige tuinders te Roelof-Arendsvoen nogal grove verwoestin gen heeft aangericht, valt over het algemeen Jeanne antwoordde niet. Jeanno, hoort ge nietik ben het, uw Jacquos, dien ge zoo lang tevergeefs gewacht hebt: Jeanne, antwoord dan toch!" Zonder teeken van leven bleef haar hoofd ©p zijn schouder rusten. „Dood!" riep hij wanhopig. „O, mijn God, Jeanne is doodl" Voorzichtig legden Maurice en André de bewustelooze op de sofa. Jacques knielde bi) haar noder en terwijl hij het gelaat met de handen bedekte, jammerde hjj iDoodl.... dood! Zooveel te hebben ge leden en haar thans weder te zien om haar dadelyk weer te verliezen. O! Dat is teveel, dat is wreed! Maar waarom mü dan niet weerhouden, als mijne tegenwoordigheid haar moest dooden? "Wanneer ze mij niet gezien had, zou ze thans nog leven.zou ze nog gelukkig zijn in haren zoeten waanzin en ik mij tevreden gesteld hebben mot de gedachte aan het hemelsche wezen, dat my steeds was blijven liefhebben!.... Maar thans is ze doodhelaasdood I" Dokter Molouguot had zich over Jeanne heengebogen en na zich overtuigd te hebben dat zo slechts in zwijm gevallen was, gaf hij den kapitein eon geruststellenden wenk. Deze begreep hem, vatte Jacques bij den arm en sprak: „Houd toch op met uw gejammer.Dood, de schade, waarvoor terecht gevreesd werd, buitengewoon mede. Indien het weder zich goed houdt, zal binnen eene week van de boonen en agurken elke herinnering aan deze zeldzame ramp zoo goed als verdwenen zijn. Het lage akkerland zal echter een kwaden dobbel hebben tegen den overtolligen regen, welke in de laatste dagen, vooral Maandag, is gevallen. Iedereen heeft er nog den mond vol van de kolossale afmetingen, welke som mige hagelkorrels, of liever -kogels, hadden. Men hoort spreken van grootten als kipeieren, en van zwaarten van 5 10 decagram. Hooit heeft iemand in die streek zoo iets beleefd! Op de plaats „Duivenvoorde", onder Voor schoten, hagelden pl. m. 1500 ruiten stuk, terwijl men zegt dat er bij den heer O., te Wassenaar, 3500 stuks braken. Te Lonneker sloeg de bliksem in de woning van H. Nyhuis, landbouwer, bewoond door H. J. Ter Heegde en B. Te Velde. Huis en inboedels werden verniold. Het huis en de inboedels waren verzekerd. Te Oostmaborn sloeg de bliksem in eene stelphuizinge, bewoond door Willem Osinga. Het huis stond dadelijk in vlammen, slechts eene koe kon gered worden. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Te Nichtevecht is een winkelier in de deur zijner woning door den bliksem gedood. Nabij Edam sloeg de bliksem in een hooi- klamp van G. Conijn, aan den Jaagweg bij de Zedderbrug, welke afbrandde. Te Gaanderen, bij Terborg, sloeg de blik sem in de woning van den arbeider Besselink, welke geheel werd in asch gelegd. De in boedel werd gedeeltelijk nog gered. De bliksem sloeg in den grooten water molen van den heer R. D. v. d. Meulen, te Suawoude. Hoewel men alle krachten inspande om den molen te behouden, was toch alle moeite tevergeefs, daar hij geheel in vlammen opging. De bekende Wildenborgsche molen, te Vor- den, die voor veertien dagen ton gevolge van het inslaan van den bliksem eene wiek verloor, werd thans ten tweeden male getroffen, met het gevolg, dat hy tot den grond toe afbrandde. Te Beerta sloeg de bliksem in de her vormde kerk. Groote brokken werden van den dikken muur afgerukt, terwijl in twee ramen alle ruiten verbrijzeld werden. Brand ontstond er niet. Ook te 's-Gravenzande ia de schade onbe rekenbaar. Behalve de honderden ingeslagen glasruiten is een goed deel van den oogst totaal vernietigd. Er zijn stukken koren, die geheel z\jn afgehageld; erwten, die geheel zijn ver nietigd. Tuiniers, die eene schade hebben van 700 tot 1000, zijn niet zeldzaam. De appelen, peren en pruimen liggen gezaaid onder de boomen en het nog aanhangende ooft is bijna waardeloos. Voor velen is de schade niet te dragen. De hagelbui barstte tusschen 6 en 7 uren boven Leimuiden los. De steenen, die voort durend grooter werden, bereikten eindelijk de grootte van een gewoon kippenei. Boonen en agurken zijn ook daar hevig geteisterd en de vruchtboomen deerlijk gehavend. De glas schade is eveneons aanzienlijk. De „Zwolsche Crt." schrijft het volgendo: Terwijl Maandag-avond zich nog verscheidene wandelaars ondanks het dreigende weder in de napret der kermis te Zwolle verlustigden en nog eenige spellen en kramen open en verlicht waren, werd de vreugde plotseling verstoord en maakte plaats voor een oogenblik van ontsteltenis. Eene vrij hevige windhoos kwam omstreeks negon uren over het Roode- toronplein aanzetten en schoen te willen wed ijveren met de draai in rich ting van Tewe. De bezoekors waron daarop minder gesteld en verlieten in een ommezien de tent. De hoos zette koers over do Melkmarkt en het Gast huisplein. Tenten en kramen hadden het duchtig te verantwoorden; een oogenblik kon men niet zien van de stof. De waterkoningin word zelfs uit haren magnetischen slaap gewekt. Men haastte zich de kramen te sluiten en het mag een wonder heeten, dat bij de vele gasvlammen geen brand is ontstaan. Hier en daar werden in de huizen eenige glasruiten verbrijzeld. Hot aantal te Leiden gebroken lantaarns z\j is evenmin dood als gij, men sterft niet van geluk. Ze heoft bet zich alleen een beetje te veel aangetrokken. Zie, ze opent de oogen reeds weder." Workeiyk opende Jeanne de oogen en zag half verbijsterd om zich heenvervolgens sprak ze met zachte, welluidende stem, als in een droom: „De bloemen.zijn alle wit.ze heb ben haar bruidskleed aan.voor de vogels, die ze liefhebben.evenals ik voor Jacques, mijn beminde.01 hy zal spoedig weer komen. Noen.hij is niet schuldig. Jacques...» kom...." „O! Nog waanzinnig", riep de jonge man. Daarop hief ze met zoet melodieuze stem haar oude lied aan: „Un arrèt d'injusfcice", enz. Na de laatste woorden uitte ze een gil en viel achterover. „Gered 1" riep de dokter. „Gered! thans is ze de uwe!" Een oogenblik later opende Jeanne opnieuw de oogen, loosde een diepen zucht en richtte zich glimlachend op. „Jacques!" riep ze en barstte daarop in een luid snikken uit. „Gered!" herhaalde de dokter, „de proefis volkomen geslaagdthans staat niets meer uw geluk in den weg." bedraagt zeer veel meer dan 80. Alleen één lantaarnopsteker telde erin zijne wijk onge veer zooveel. Men kan dus nagaan hoe ont zaglijk het aantal m de geheele stad is. Een zeldzaam staaltje van bru taliteit bracht gisteren een 16-jarig kermis reiziger op het bankje der beklaagden ter arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage. Voorgevende huisvader te zjjn van een tal rijk gezin, door treurige omstandigheden tot den bedelstaf gebracht, had hij een brief ge schreven aan eene dame, wonende op eene villa te Rijswijk, en haar zijn zorgvollen toestand in schrille kleuren uiteengezet, ter wijl hjj onder bedreiging met moord om 7.50 had gevraagd. De dame liet zich even wel niet bang maken, maar waarschuwde do politie, die deu brutalen knaap arresteerde, toen hij aan de villa het antwoord kwam halen. Het O. M. vorderde 1 jaar gevangenisstraf. Een winkelier m boter, kaas en aanver wante artikelen op het Spui te 's-Gravenhage wilde zijne zaak verkoopen en koos daartoe de tusschenkomst van een zaakwaarnemer, die, tegen 31/, pCt. provisie, dat zaakje voor hem zou opknappen. Natuurlijk was evenwel die provisie niet voldoende en moest er wat meer uitgehaald worden in den vorm van conferenties, corres- pondentiën, voorschotten, enz., enz., die door den winkelier goedgeloovig betaald werden totdat ten slotte bleek dat de door den zaak waarnemer gevoerde onderhandelingen met iemand te Den Helder eenvoudig verzonnen waren en slechts dienden om het boertje aan het lijntje te houden en af te zetten. Eindelijk kreeg de man dit in de gaten, eene aanklacht volgde en de zaakwaarnemer had zich nu gisteren voor de arrond.-rechtbank te 's-Gra venhage te verantwoorden. De man bekende dat de geheele verkoop gefingeerd was. Het O. M. vorderde twee jaren gevange nisstraf. Uitspraak over acht dagen. De 6 1-jarige krankzinnige man, wiens opsporing en aanhouding door den directeur van het krankzinnigengesticht te 's Gravonhage is verzocht, is niet, zooals aan vankelijk van bevoegde zyde werd medege deeld, gevlucht, doch van verlof achtergebleven. De man mocht nl. <Jp sommige dagen enkele uren gaan wandelen. De man uit de Zuiderstraat te Haarlem, die in de barak van de broeders van „St.-Jan de Deo" werd verpleegd, is aan cholera overleden. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat op den 6den dezer in het „Wilfolmina Gasthuis" aldaar twee ingezetenon. dier gemeente zfin overleden aan Aziatische cholera. Te Oud Vroonhoven, nabfi Maastricht, zfin twee gevallon van cholera by eene moeder en haar kind waargenomen. Beiden zijn naar het gesticht „Calvariënberg" te Maastricht overgebracht. Sedert gistormiddag 3 uren tot hedenmorgen 10 uren waren te Maastricht geene nieuwe gevallen van cholera aangegeven. De gisteren aangetasten zijn alle drie overleden. Door de „anti-belasting-vereeni- ging" te Amsterdam was voor eenige dagen een strooibiljet verspreid, waarin de burgers werden opgeroepen in „Plancius" bijeen te komen op Dinsdag avond 7 Augustus, ten einde te hooren spreken over „eene werk staking onder de belastingbetalers". Het biljet zeide dat de meeting zou gehouden worden in drie zalen en in den tuin. Dit geschiedde niet, alleen in de groote zaal kwam men gisteravond samen; deze werd geheel gevuld, zelfs de galerij was dicht bezet. Reens opende de byeonkomst. Hij wees er op dat in de laatste tijden de geheele pers over hem sprak;, het „Nbl. v. Ned." vooral had er op aangedrongen dat tegen hom krach tig zou worden opgetreden. Dat zou nu ge schieden, want hij had thans eene dagvaar ding ontvangen om voor de rechtbank te komen, wegens het optreden bij eene verkoo ping in de Kerkstraat, nu twee maanden geleden. H\j begreep wel' dat bij nu voor eenigen tijd in de gevangenis zou gaan, doch hy zou er kunnen „uitrusten", om later even energiek te kunnen optreden. Men kwam op tegen de anti-belasting vereeniging, terwijl nog niemand feitelijk weet wat het doel dier vereeniging is, terwijl nog geen reglement bekend is! Uit de menigte werd Reens daarna ondeT gejuich „namens de burgerij" eene mand met kunstbloemen aangeboden, welke by zijne vrouw aanbood, die op het tooneel tegen woordig was. Domela Nieuwenhuis en anderen kwamen daarna aan het woord. Na afloop der vergadering stond buiten het gebouw reeds een groote troep volks, die geen toegang tot de zaal had kunnen krijgen. Eene groote menigte begon dadelijk to zingen en ging door do Plantage de St. Anthonie- breestraat in. By de Lazarussfeeg kwam een detachement politie van het Me\)erpiein; toen hield het zingen wel op, doch de menigte groeide aan en trok verder in de richting van de Nieuwmarkt, waar een tweede detachement politie kwam. Bij de Watersteeg werden even de stokken getrokken en werd de menigte uiteengejaagd. Ook op den Dam en in de Kalverstraat vertoonden zich kleine detache menten politie, om zooveel mogelijk de troe pen volks, die zich ook daar vertoonden, te verspreiden. Op den Dam werd nog een der colporteurs, die er bladen Hopen te venten, gearresteerd. In de Kalverstraat trachtte men een paar rechercheurs onder den voet te kragen; één hunner viel en verwondde zich aan het hoofd. Beiden vluchtten in het Hotel Adrian, terwijl de gewonde zich later in het Gasthuis liet verbinden. Tot bepaalde botsingen kwam het nergens en tegen twaalf uren was het overal rustig. In den naaht van Vrijdag op Zaterdag zfln ten nadeele van den veehouder H. De Vries, aan den Amsteldijk nabfl de Buurt over Ouderkerk, negentien ganzen uit diens boomgaard gestolen, de koppen afgesne den en die achtergelaten. Het is echter den inspecteur van politie Boeklage gelukt, zoowel te Amsterdam als te Nieuwer-Amstel, personen to vinden, die van die beesten gekocht hebben, zoodat van nog eenige de vleugels in beslag konden worden genomen, hetgeen tot de aanhouding van twee broeders geleid heeft, waarvan de een woonachtig is in eene schuit aan den Amsteldijk en do andere te Amsterdam. Zy ontkennen de daders te zijn, doch eene verzwarende omstandigheid is het feit, dat de indrukken van voetstappen, die op het land van den heer De Vnes gevonden zjjn, vol maakt passen bij de schoenen van een der verdachten, wat des te gemakkelijker was te constateeren, wyl ze een byzonderen vorm hebben. Volgens het laatste nommorvan „De Fiscus" is de penningmeester van den Deurwaardersbond verdwenen zonder orde op zyne zaken te stellen en is hy dientengevolge ontslagen. Naar aanleiding hiervan zal binnenkort eene vergadering van den Bond worden gehouden. Omtrent dan diefstal te Emmerik schryft men aan de „Tel." uit 'a-Heerenberg nader het volgende: Het was gisteren een. merkwaardige dag voor d*" inwoners der gemeente Bergh. Er werd eene formeele drijfjacht gehouden op vyf misdadigers. Verleden nacht van 5 op 6 Augustus werd ingebroken in den winkel van den horlogemaker Gipken, te Emmerik, waar on geveer voor 6000 ontvreemd werd aan gouden, zilveren en nikkelen voorwerpen. Verdacht werden vyf personen, die, van uit Pruisen gekomen, tusschen 5 en 6 uren 's ochtends gezien waren op den weg tus schen hier en Zeddam, liggende aan den kant van den weg. Bijna de ganscho bevolking van Zeddam en Kilder nam deel aan de jacht. Om drie uren waren gevat: August Michels, 32 jaren, uit Oberhausen; Wilhelm Lösgen, 21 jaren, uit Oberhausen; Wilhelm Bergström, 20 jaren, uit Oberhausen. Om negen uren 's avonds werd nog gevangen Theodor Franz Giozenaar, 25 jaren, uit Oberhausen. De vijfde verdachte, Adolf Wolters, berg werker te Alststade, is nog voortvluchtig. De aangehoudenen waren gevlucht in de bosschen, waarin zy achterna werden gezet door politie en bevolking. De drie eersten legden volledige bekentenis af. De laatste loochent alles, zelfs de verkla ring, door de mededaders van zijne medeplich tigheid afgelegd. Michels, Lösgen en Bergström verklaarden op de straat bij. den winkel de wacht ge houden te hebben, terwyi de 2 anderen hun slag sloegen. In beslag werden genomen,, deels op de gearresteerden, deels in de bosschpn gevonden, dus blijkbaar weggeworpen: 34 gouden, 106 zilveren, 22 nikkelen, 1 verguld, 3 zwarte horloges, 7 gouden, 24 zilveren, 45 nikkelen, 11 vergulde, 5 doublé kettingen, 1 verrekijker, 2 tooueelkykers, 2 gouden lorgnet-monturen, 1 breekijzer, 1 slachtersmes. Heden zyn de verdachten opgezonden naar Arnhem, ter beschikking van dan officier van justitie aldaar. Men schrijft uit de Vechtstreek: Het ziet er te Hardenberg met. het water niet best uit; de Vecht teokent 8.66 M. A. P., dat is 1.94 M. hooger dan de laagste gronden. In het waterschap Molengoot hebben 30 hectaren van de 150Q hectaren onder water gestaan, niettegenstaande er dag en nacht is gestoomd; doch thans is het binnenwater zakkende. Onder het waterschap Rad ewyk-Baaider zyn de Vechtgronden voor een groot gedoelte door binnenwater ondergeloopen, zoodat by Brucht het binnenwater hooger is dan bij Vecht en zich aldaar weder ontlast. Onder Rade wijk is het allertreurigst, daar staat alles, hooi en de meeste weidegronden, onder wateT, behalve die, waar kaden zyn gemaakt en het binnenwater op lagere punten der Raderwjjker beek uitloopt Daar de waterleidingen goed in orde waren, zijn aardappels en zomervruchten vry van water gebleven. Ook de aanblik in het lage land onder de gemeente Steenwykerwold, is allertreurigst. Sinds 1806 heeft men daar een dergelyken toestand niet gekend. Niet alleen dat de hooi oogst totaal verloren is (en dat is nogal van eenige beteekenis), het staat er voor de ver- veners ook lang- niet rooskleurig voor. Door de aanhoudende sterke westelijke winden is het water nog steed* walsende. Er z\jn turfmakers, die an Iers op lage schoenen of klompen naar hun werk gaan, doch thans van een vaartuig moeten gebruik maken. Hier en daar stroomt hot over de polder dijken en hadden daarin door den sterken aandrang van het water, reeds onderscheiden doorbraken plaats. De turf, die nog zoowat op 't droge staat, is door de aanhoudende regens ook niet geschikt voor den verkoop, hoewel de schippers tot inladen gereed zijn en met ongeduld wachten. Komt er nu maar een sterke Z.-O. wind, zeggen de vorveners, dan kan hoewel al reeds belangrijke schade hebben nop veel terechtkomen. Blijft het echter nop! eenigen tyd dit weer, dan is alles verloren*;! Een pantoffelheld werd door twe9 anderen, die aan 't redetwisten waron, vraagd, hoeveel groote mogendheden er z\jtft, Zonder aarzelen gaf hy ten antwoordDuitsch^i land, Rusland, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk?; Hongarije en de vrouw." Te Aranjuez, in Spanje, zijn 30 huizen in de asch gelegd. Een geheimzinnig geval. Te* Scheemderzwaag (Gr.) wordt tegenwoordig eeff geheimzinnig geval druk besproken. In dett vroegen morgen van Zondag jl. was de meid van den landbouwer G. Sypkens bezig de kalve*' ren te voederen. Onverwachts greep iemand haar aan en mishandelde haar. Op het hulpgeschrei der meid verscheéö een arbeider en nu nam de aanvaller de vlucht en verborg zich in een kamp paardenbooneiri" Den volgenden morgen werd het herhaald en nu was de mishandeling zóó erg, dat armen en beenen der dienstmeid 7rij gehavend waren- "Weer vluchtte de aanvaller in denzelfden kamp paardenboonen. De kamp werd nu op last van den heer G. door een 40-tal personen onder geleide van de politie onderzocht, maar de dader was ontshapt. De marechaussees doen nu een onderzoek Inmiddels brengt men de aanranding in ver band met het feit, dat de dienstmeid vroeger aanleiding heeft gegeven tot ontdekking v-n. den dader van een diefstal, welke dader eene gevangenisstraf onderging van twee jaar en nu onlangs uit de gevangenis is ontslagen. In de nabyheid van Parijs heeft nu ook het duel plaats gehad tusschen de heeren De Boissandré, den redacteur der „Libre Parole," en graaf De Dion, de getuigen van de heeren Drumont en d'EIva. Het ge vecht duuTde meer dan een uur. Ook toen was nog geen der strijders gewond, maar toch achtten de geneesheeren het noodig e eind aan het duel te maken, en wel op gro-d van de vermoeidheid van den heer De Boissandré, die geheel was nitgeput. De dri3 duels naar aanleiding van den twist tusschen de heeren Drumont en d'EIva zijn nu geëindigd. Na het bovenvermelde cfrrde duel is van weerszijden uitgemaakt, dat de zaak nu als geëindigd kan worden beschouw^ Ofschoon dit laatste duel onbeslist bleef, achtten de wederzydsche getuigen toch een nieuwen strfld overbodig. Aan boord van het stoomschip „Balmore", dat gistermorgen te Gravesend uit St.-Petersburg is aangekomen, is een matroos aan de cholera overleden. Van 29 Juli tot 4 Augustus hebben zich te St.-Petersburg 313 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 240 met doodelyken afloop. Van 22 tot 28 Juli in Warschau 3 59 gevallen en 83 dooden; voor het gouverne ment Warschau waren die getallen ir. dén- zelfden t|jd respectievelijk 394 en 212. Naar de „Lancet" bericht, zijn door dr.' Haffkme in Engelsc-h Voor Indië 25,000 men-* schen tegen de cholera ingeënt. Hy bereidt daarvoor twee vaccins, een zwak ker en een sterker. Na inenting met het zwak vaccin volgt eeriig onwelzijn en koorts. Na vyf dagen volgt de inenting met het sterke vaccin, dat dan goed verdragen wordt. Naar dr. Simpson medeaeelt, is van de personen, tijdens het heerschen der cholera te Calcutta ingeënt, er geen gestorven aan cholera. Volgens dr. Klein zoude ook door inentin gen met andere vaccins de kans om door cholera besmet te worden, verminderen. De proefnemingen worden intusschen voort gezet. BUITENLAND. Frankrij.l£. Gelijk wo gisteren meldden, is in Frankrijk weder een groot anarchistenproces aangevan gen. Dertig aangeklaagden staan te Parys terecht; vijf zyn voortvluchtig, o. a. Paul Reclus en de Nederlander Alexander Cohen. Onder de overigen zyn vier vrouwen; twee getroliwden en twee ongetrouwden. Van de voornaamste dezer beschuldigden deelt de „Hharl. Ct." het volgende mede: Paul Reclus had do financiën der anarchisten onder beheer. Hy was het, die aan Vaillant het geld had verschaft, noodig voor don aan-, slag in de Kamer. Zyn verbiyf is onbekend. Jean Grave bevorderde en regelde het ver keer onder de anarchisten onderling, nam deel aan de geldinzamelingen en verheerlijkte in zyn blad de „Róvolte" en in andere ge schriften de gepleegde aanslagen en hunne daders. Sébastien Faure maakte propaganda voor het anarchisme door rondreizen in de pro vinciën. Het was na hem gehoord te hebben, dat Lóauthier den moordaanslag op den voor- maligen Sewischon gezant te Parijs pleegde. Onnoodig te zeggen, dat ook hy die daden- by alle gelegenheden in woord en schrift ver heerlijkte. Duprat en Martin Constant (beiden thant voortvluchtig) leenden hunne woningen tot de geheime samenkomsten dor hoofdmannen en deelden de bevelen rond. Laatstgenoemde bracht verband tusschen do Fransche en de Belgische, Engelsche en Italiaansche anar chisten. Ledot bevorderde hetzelfde door verschei dene reizen in het buitenland en was een yverig medewerker aau d© „RÓ7olte. Chntel stichtte de „Revuo Anarchiste" w was ook aan andere dergelijke uitgaven vr rk* zaam. Hy werd vroeger reeds weger»» ond zedelyke handelingen veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2