eigenaar verbouwd tot hot „Koninginne-hof"; in plaats van 30 onvoldoende perceelen staan er thans 20 zeer goedo woningen. Op aandrang van hot gemeentebestuur zyn herstellingen aan de Brandewynspoort (10 perceelen) aangebracht, aan de Brandewyns- gracht werden enkele perceelen onbewoonbaar verklaard. Yan de openbare zwemplaats voor militai ren en minvermogenden en van de bijzondere inrichting voor warme baden werd wederom druk gebruik gemaakt, evenals van de zwem inrichting „Rhynzigt", buiten do Morschpoort, waar acht en twintig zwemmers het bewijs van geoefend zwommer behaalden. Gedurende het seizoen werden genomen 9634 zwembaden door heeron en 1074 door dames. De toestand der openbare wateren gaf in den zomer tot eenige klachten aanleiding. Door de groote droogte was de boezem stand, ondanks dagelijksche inlatingen van IJsclwater, te Gouda, l'/s millioen M3. per etmaal) steeds dalende. De loozingen te Katwijk werden beperkt. In het geheel is aldaar in 1893 slechts 52 millioen M3. geloosd, tegen gemiddeld bijna 129 millioen M*. in andere jaren. Deze omstandigheid is ten goede ge komen aan hot gevaar voor cholera, dat Leiden dreigde van uit enkele aan den Rijn gelegen dorpen, waar zich eenige gevallen hadden voorgedaan. Wegens het gesloten blij ven der sluizen te Katwijk, was de Wost- waartscho strooming in den Rijn veel geriDger dan anders het geval zou geweest zijn. Voor rekening der gemeente Leiden is in 1893 door Rijnlands stoomgemaal te Katwijk niet gowerkt, voor rekening van het Hoog heemraadschap gedurende 511 uren, over 37 dagen verdeeld. Hot aantal waterschuimers is verdubbeld. Een plan tot demping van Levendaal en Uiter stegracht is in studie. 9c oorlog tugecheo China en Japan. I. De borichten van een nieuw succes der vloot van Japan en van eene nederlaag der Japansche troepen in Corea zijn zeer vaag en weinig vertrouwbaar en het zou ijdelzijn, uit die berichten gevolgtrekkingen voor de toekomst te maken. Do tusschenkomst der mogendheden zou misschien binnen korten tijd den vrede kun nen herstellen, indien z(J eendrachtig waren, maar zij zijn het niet. Rusland sympathiseert met China, althans niet met Japan. Frankrijk zou de vernedering van China niet ongaarne zien, opdat zijne aandacht van Siam en Tonkin werd afgetrokken. Maar Frankrijks samen werking met Rusland zou gemakkelijk kunnen worden verkregen, wanneer de rogeering van Peking eenigo concessies deed. Engeland heeft vooral belang er bij, dat de vrede spoedig wordt hersteld, zonder dat aan Rusland de gelegenheid worde gegeven, zich van een deel van Corea meester te maken. Inmiddels komen nog nadere berichten over den ondergang van het transportschip „Kowshuug". Volgens de „Times" is het be richt van Japansche zijde, dat de Japanners deden wat in hun vermogen is, om den on dergang van het transportschip te verhoeden, geheel onjuist. Zelfs stelden de Japansche schepen geene enkele poging in het werk om de schipbreukelingen te redden. Men beweert selfs, dat do Japanners nog schoten op de Chineezen, toon dozen, na de vernieling van het schip, door zwemmen eono naastbijzijnde rots trachtten te bereiken. Het wordt beves tigd dat de Duitscho officier Von Hanneken werd gered, evonwel niet door de Japanners, gelijk dezen beweren, maar door de Coreërs, die er in slaagden hem behouden aan land te brengen. De Chineesche soldaten, die zich aan boord van de „Kowshung" bevonden, weigerden zich over te geven. Zelfs dreigden zij den Engel- schen kapitein, die het bevel voerde over het schip, te vermoorden, indien hij zich overgaf. Niettemin deelde majoor Yon Hanken aan den Japanschen officier, die aan boord kwam, mede, dat do „Eowshung" oen Engelsch vaar tuig was, maar toch openden de Japansche schepen terstond het vuur tegen de „Kow- ■hung". De commandant van het schip seinde terstond naar de Jap&nscho schepen, dat het transportschip in gevaar verkeerde en niet meer door de Chineezen kon worden verlaten. Ondanks deze waarschuwing, zonden de Japan ners nog eene torpedo-boot uit, welke het schip deed zinken. De Chinoescho soldaten beantwoordden tot het laatst het vuur der Japanners, maar uit den aard der zaak was hun geweorvuur machteloos togenover het zware geschut, waarmode de Japanners het transportschip bestookten. Het gevecht had plaats don 25sten Juli in de nabijheid van Chemulpo. In hot ge heel slaagden 150 Chineezen er in het strand te beroiken, maar ondanks de Japanners, want dezen deden alles, wat in hun vermogen was, om ook de nog in het water rond drijvende Chineezen dood te schieten. De berichtgever van de „Standard" bevestigt deze mededoolingen van den correspondent van de „Times." Geon wonder dus, dat do stem ming te Londen naar aanleiding van deze bevestiging der eerste berichten over het ge vecht uit Chineesche bron niet gunstiger is geworden ten opzichte van de Japanners. De Engelscbe bladen laten zich zeer scherp uit tegen Japan en blijvon by hun eisch, dat de Engelscbe regeering satisfactie moet eischen voor de beleediging, welke der Engelsche vlag is aangodaan door de vernieling van eene stoomboot, welke, onder Engelsche vlag varende, door de Japanners in den grond irerd geboord, ofschoon hun bytyds werd medegedeeld, dat zy geen Chineesch, maar een Engelsch schip voor zich hadden. De Duitscbe kruisers „Alexandrine," „Ar- cona" en Marie," die zich op dit oogenblik aan de Westkust van Amerika bevinden, hebben hot bevel gekregen, zich terstond zee klaar te maken en zich ter bescherming der Duitscbe belangen in Oost-Aziö naar het terrein van den oorlog te begeven. Gemengd Nieuws. Deze week werden op „Rhyn- zigt" genomen 520 zwembaden door heeren en 41 door dames. Temperatuur van het water 19° Celsius. In de omstreken van Leiden en Haarlem is thans de bloembollenhandel in vollen gang. De prijzen zyn over het alge meen niet hoog. Die der hyacinten zyn beier dan verleden jaar en zullen zich langzamer hand wel weer herstellen, maar met de tulpen is het allertreurigst gesteld. De meeste soorten kunnen ternauwernood de helft van vorige jaren halen. Door de gemeente-veldwachters v. d. Stel en Willemsen, te Zoeterwoude, is proces-verbaal opgemaakt tegen J. H., schuiten jager te Leidschendam, wegens diefstal van gras in den Bosch- en Gasthuizerpolder te Zoeterwoude, in den nacht van 3 op 4 Aug. j.l., te ruim 12 uren. Naar we vernemen, zyn er weer lidmaten van de Ned.-Herv. gemeente te Zoeterwoude, die na herhaalde aanmaning tot betaling van kerkelijke belasting, weigeren daartoe over te gaan, en zal die quaestie tusschen hen en kerkvoogden weer langs ge- rechtelyken weg in 't reine gebracht worden. Op de bloemententoonstelling te Baarn is de heer P. Joh. Wyenbergh, van Lisse, bekroond met een getuigschrift voor eene verzameling bloembollen, ingezondon buiten het programma. Meldde onze correspondent ons dezer dagen uit Noordwyk aan Zee dat aldaar driehonderd badgasten vertoeven, van andere zfjde wordt ons ter staving van de waarheid van dat bericht medegedeeld dat genoemdo badplaats inderdaad dit jaar niet te klagen, maar zelfs reden tot groote tevredenheid heoft en met Katwijk aan Zee een goed seizoen beleeft. De strandstoelen zijn alle besproken, zoodat de voorraad moet aangevuld worden, en alle kamers, voor badplaats-bezoekers disponibel, zjjn verhuurd. Noordwyk aan Zee biedt dan ook, met zyne mooie wandelingen, behalve strand- en zee genot, veel aantrekkelijks en genoeglijks aan, vooralals het mooi weer is. Dit laat echter nog maar steeds op zich wachten en de badgasten, die, waren ze profeten geweest, nu geene badgasten zouden zyn, vinden geene aanleiding om daarover tevreden te wezen, evenals de gewono menschen, die met de zee niet in aanraking komen. Door eenige heeren te 's Graven hago is definitief besloten tot de oprichting van eene koolteerdistilleerderyhet daarvoor benoodigde kapitaal, groot ƒ300,000, is by een gebracht. De afdeeling Haarlem van don Ghr. Geheelonthouders-Bond zal, in vereeni ging met andere drankbestryders, op Maandag den 13den Augustus (laatsten Haarlemschen kermisdag) een propaganda-boottocht houden van Haarlem over Alfen naar Leiden en terug. Afvaart 's morgens 9 uren van de Kaasmarkt. Kaarten, welke a 60 cents verkrygbaar zyn, worden alleen afgegeven aan hen, die zich gedurende den tocht onthouden van alle alcoholische dranken. De burgemeester van Amsterdam brengt in do aldaar verschynende bladen ter openbare kennis, dat, volgens verklaring van een geneeskundigo, gisteren by een zyner patiënten in die gemeente een geval van Aziatische cholera is voorgekomen. Naar het „Hbl." verneemt, doet het geval zich voor by een in de Bosboom-Toussaint- straat wonend heer. Toen by Donderdagavond thuiskwam, gevoelde by zich onwel en had hevige krampen. De ontboden geneesheer, die in Indie vele cholera-gevallen had bygewoond, zag hier dadeiyk een ernstig geval van cholera en nam de noodige maatregelen. De directeur van den gemeontelyken gezond heidsdienst heeft dezen patiënt reeds bezocht en reeds gedaan wat noodig ishet bactereologisch onderzoek werd gisteren voortgezet. De ïyder leefde gistermiddag nog, doch zyn toestand is hoogst ernstig. Hy leidde een zeer geregeld leven en was niet naar Maastricht of omstreken geweest. Het geval staat dus geheel op zichzelf en behoeft niemand ongerustheid in te boezemen. Een geregeld leven en streng toezien op het gebruik van rype fruit, in deze dagen, nu zoo veel peren en pruimen langs den weg gevent worden, is natuurlyk zeer aan te raden. Uit Dordrecht seint men: By een 22-jarig schippersknecht van de Belgische aak „Ida" heeft zich cholera vertoond. Het schip, uit de richting van Maastricht afkomstig, is af gezonderd en ontsmet; de ïyder is naar de barak gebracht. Volgens de officiëele kennisgeving van den burgemeester van Maastricht, kwamen aldaar Donderdag 6 nieuwe gevallen voor en over leed één persoon. In het geheel zyn sedert 29 Juli aange tast 82 en overleden 14 personen. Uit een door het Pathologisch Instituut te Utrecht ingesteld onderzoek naar het water uit de leiding der stad is gebleken, dat dit niets bevatte, evenmin als het water uit den centralen vergaderbak der leiding van de fabrieken der firma Petrus Regout en Co. Daarentegen werd het water uit de kom der Zuid-Willemsvaart zeer besmet bevonden. Te Heer, by Maastricht, is een geval van Aziatische cholera waargenomen. Op een der zandschepen, liggende ter lossing in do Amsterdamsche vaart, te Halfweg, en ■gekomen van Vogelenzang, is een vermoedeiyk geval van cholera Asiatics geconstateerd. Drie personen zyn ziek. Telegr&phisch is de inspec teur van het geneeskundig staatstoezicht ont boden. Het vaartuig is buiten het dorp gebracht. Te Rotterdam is door de politie aangehouden de zoogenaamde „Amsterdam- mor", een van het zestal, dat verdacht wordt van de laatsteiyk aldaar gepleegde inbraken. By het zware onweder, dat Don derdag tegen den avond boven Leerdam en omstreken woedde, is aan het Renoysche veer eene vrouw door den bliksem gedood. Zy riep de kinderen in huis, maar bleef zelvo nog eenige oogenblikken buiten om enkele voor werpen naar binnen te brengen en werd toen getroffen. Door den heer F. Kuipers, een Akkrumer van geboorte, thans deelgenoot der firma Siegel Cooper Co., te Chicago, is aan de Harddraveryvereeniging te Akkrum eene som van ƒ500 aangeboden, om onder den naam „Kuipersprys" het volgende jaar te dienen als eerste prys by de dan te houden harddraverij. Gistermiddag werd te Amster dam een achttal personen, waaronder drie vrouwen, gebracht naar het Huis van Bewa ring op de Weteringschans. Zy hadden zich, naar men boweert, schuldig gemaakt aan kwartjesvindery. Aan het zoogenaamde „Keereind" van het dorp SteiD (L.) werden Donderdag avond in korten tyd acht boerenwoningen en dertien schuren geheel door brand vernield. Op 21 Augustus a. s. zal terecht staan voor de rechtbank te Breda G. Van Deth, laatst wonende te Amsterdam, zich noemend makelaar en uitgever, ter zake dat hy den officier van justitie te Arnhem in eene vergadering te Bergen-op-Zoom, op den 27sten Mei jl., opzettelyk heeft gehoond en beleedigd. Aangaande het reeds korteiyk ver melde ongeval, Hr. Ms. monitor „Reinier Claeszen" te Nieuwediep overkomen, valt nog het volgende mede te deelen: Woensdagavond laat werd eensklaps opge merkt dat het schip, dat in de haven aan don wal gemeerd lag, groote kans liep to zinken, doordien het water met kracht door de circulatioklep do machinekamer binnen stroomde. Door een of ander gebrek kon deze klep niet worden gesloten en dus rees het water in het schip voortdurend. Toen de commandant inzag dat het gevaariyk werd op do op dit oogenblik ingenomen diepe plaats te biyven liggen, liet hy het schip, in overleg met de havendirectie, naar eene ondiepe plaats achter in de haven sleepen. Een onder het schip doorgehaald zeil, waarmede men het lek hoopte te stoppen, bewees niet de ge- wenschte diensten, waarom men eono stoom spuit en eenige gewone brandspuiten van de Marine-werf liet aanrukken, om het water uit het schip te kunnen pompen. Aanvankelyk won men hiermede niet veel, doch gaandeweg kon het binnendringende water meer worden bygehoudon en Donderdag tegen den middag word men het geheel meestor. Het lek werd nu van binnen dichtgemaakt, het schip lens- gepompt en daarna door de sleepbooten naar de Marinewerf gebracht. Het is in het droge dok geplaatst, om daar zooveel noodig onder handen te worden genomen. Een roman in een politie-bureel. Eene jougdige Parysche onderwyzeros kwam dezer dagen aan het politie bureel in de Rue d'Aboukir en verklaarde daar onder tranen, dat zy hare portemonnaie met al hare spaar penningen ten bedrage van 200 fr. verloren had. Een jaar lang had zy zich alle genoegens ontzegd, ten einde hare vacantie by eene oude tante op het platteland te kunnen doorbrengen. De jonge dame was ontroostbaar. De secretaris van den commissaris kon echter niet meer voor haar doen dan het voorgevallene opteekenen, en juist wilde hy daarmede beginnen, toen een jonkman binnentrad met de portemonnaie met 200 fr. in de hand, die hy op straat gevonden had. De vreugde der jeugdige onderwyzeres kende geene grenzen, zy stamelde eenige woorden van dank en vloog in eene opwelling van blydschap den vinder om den hals. Dit was het begin van den roman. Beide jongelieden vertelden elkander hunnen levens loop. Beiden hadden zy een uitstekend ver leden, zy werkten beiden hard voor hun brood en hun ontbrak niets danhet geluk. En dit hadden zy nu gevonden; op het eerste gezicht bevielen zy elkander en op slag ver loofden z(j zich, waarop de secretaris hun zyne gelukwenschen aanbood. Of van de ver loving ook proces-verbaal werd opgemaakt, meldt het bericht niet. Te Alicante is een 60jarig man gevangengenomen, die drie kinderen had ge slacht en opgegeten. By Barmouth werden, naar uit Londen wordt bericht, eergisteravond roei bootjes, van een pleiziertocht terugkeerende, door een storm overvalleneene boot sloeg om en dertien menschen verdronken. By den gewezen baryton Lasalle der Opéra te Parys is voor 80,000 fr. aan juweelen en kunstvoorwerpen gestolen. De verdenking is gevallen op een jeugdig huis vriend van den zanger, die herhaaldeiyk diens woning binnenging, omdat hy daarin zyn rywiel had geborgen. De inwoners van Konstantinopel zyn nog niet bekomen van den schrik, welken de aardbevingen veroorzaakt hebben. Zy vroezen voor eene nieuwe ramp, aangezien nog voort durend zwakke schokken gevoeld worden, en hebben daarom geweigerd het bevel op te volgen, dat door de regeering uit vrees voor besmettelyke ziekten uigevaardigd is, en hunne huizen weder te betrekken. Volgens de nieuwste schattingen zyn by de aardbevingen 450 tot 500 menschen omge komen. Naby de zeehaven Barmouth, in Noord-Wales, is een pleiziervaartuig omge slagen. Tien opvarenden zyn verdronken. Uit Londen wordt gemeld dat een brutale diefstal is gepleegd in de villa van prinses Soltikoff, te Slough, by Londen. De prinses, de weduwe van den bekenden prins Alexis Soltikoff, woonde voorheen te Parys, maar na den dood van haren echtge noot vestigde zy zich te Slough. Terwyi de prinses zich met twee dames, die haar be zochten, onderhield, klommen een paar dieven, met behulp van eene ladder, in haar boudoir en ontvreemdden een gedeelte harer juweelen, welke eene waarde vertegenwoordigen van f 120,000. De diefstal werd gepleegd omstreeks tien uren. De huishoudster hoorde rumoer in de kamer en wilde de deur openen, maar deze was gesloten. Er werd onmiddellyk alarm gemaakt. De dieven maakten zich echter terstond uit de voeten, zoodat zy hun werk niet geheel ten einde konden brengen. Toch was reeds een koffertje opengebroken en ge leegd. De waarde van hetgeen de dieven aan diamanten, ringen, broches en andere ver sierselen medenamen, bedraagt f 40,000. Van de dieven is nog geen spoor ontdekt. INGEZONDEN. Aan „een getrouw Lezer!" Getrouwe Lezer, ge zyt een man of, laat ik, voorzichtiger, zeggen: Uw stuk is een stuk naar myn hart; ik dacht en denk precies zoo. Uw stuk bevalt me, 't is licht en helder, blykbaar met een koel hoofd neergeschreven ik droeg dien meneer X. niets geen goed hart toe; als ik zulke dooddoeners lees als„'t is toch te absurd," is het net of ze me in 't oor klinken, gezegd met een heel hoog, schel, pedant stemmetje, voortkomende uit een tenger corpu&je met een lorgnet er op, of met eene zware stem, ons toerollend uit een groot en zwaar corpus, met een breeden of ten minste grooten mondmaar nu zegen ik dio woorden, omdat ze de aanleiding geweest zyn, die U aan het schryven gebracht hebben. Ja, die redeneering van Burgemeester en "Wethouders bevreemdde my ook eerst, maar dat duurdo niet lang; ik dacht toen: daar hoeft volstrekt niet tegen opgekomen te wordenintegendeel, ik bewonderde on6 Dagelyksch Bestuur om do handige wyze, waarop het met heeren als de heer Van Hoeken weet om te springen. Eerst dacht ik: gelukkig voor die 59 ambte naren, op wier buidel(tje)s de vlammende blikken van den „het waarachtig belang der gemeente behartigenden" heer Van Hoeken gevestigd zyn; gelukkig voor hen, dat ze dc moeite niet waard zijn-, anders hadt je het lieve leventje al gaande. Maar al gauw zag ik het anders in en ik geloof, beter. Dat voorstel van den heer Van Hoeken is te danken aan een idee of een gevoelen of misschien liever nog een gevoeldat een massa-burgers-niet-ambtenaren er op nahou den ten opzichte van ambtenaren, daarom valt met die menschen niet te redeneeren, evenmin als met vele militairen over het duel. En, dachten Burgemeester en Wethouders, dat zullen we dan ook maar niet probeeren; zeer verstandig, dunkt my; (ik bedank er ook voor). Hoofdzaak, dachten zy als practische man nen, is maar dat de boel biyft zooals die is; en toen hebben ze, bewonderenswaardig prac- tisch, een argument gezocht en gevondenwaar voor heeren als de heer Van Hoeken wel gevoelig zyn, en dat argument was: hetheele troepje is de moeite niet waard. En eer ze wel de moeite waard zullen zyn, zullen de Van Hoekens wel tot pulver zyn vergaan. Misschien heb ik 't mis, ik hoop het niet. 't Zou me spyten voor het Dagelyksch Bestuur en voor de ambtenaren; nu is myn streven alleen U, als belooning voor Uw uitstekend schryven, een vroolyker kyk op de zaak te geven. Nog even eene vertrouweiyke vraag: Gelooft ge niet, dat, al woonde van de ambtenaren buiten de stad, de ambtenaars- wereld betrekkeiyk nog evenveel belasting zou betalen als do overige burgers? H. Mijnheer de Redacteurl Vergun my nog een weinig plaatsruimte naar aanleiding van het ingezondene van den heer N.ik geef u de verzekering, dat het de laatste maal zal zyn, dat ik u over deze zaak zal lastig vallen, want het blykt dat ZEd. en ik principièel zeer verre van elkaar afstaan in de wyze van zaken te behandelen het zou dus verder geen nut hebben. Ik neem aan dat de heer N. evenals ik de rooiing quaestie in ernst opgenomen heeft; maar dan blykt dat ZEd. een vreemd begrip heeft van eene onpartydige beoordeeling van eene zaakwanneer hy daarvoor voldoende acht onbekendheid met de personen, die daarby betrokken zyn; eveneens blykt zulks niet minder, wanneer hy meent dat, als eene ge volgtrekking maar niet overdreven is en hy daarin niet alleen staat, hy bevoegd is tot het vaststellen van eene verdachtmakendo conclu sie. ZEd. schynt niet te weten dat men daarby nooit alleen staat! Hoe lichtvaardig hy tot eene meening komt, zou kunnen blyken uit zyn, zonder aarzelen, als oorzaak aan nemen van wat ik slechts als draad ter verder onderzoek aangaf, toen ik de mogeiykheid aanwees van het beschadigen der wortels, maar ik geloof dat het voldoende is te wyzen op zyne bewering, dat er één boom aan de Singelgracht en twee aan de andere zyde staan. ZEd. is niet eens bekend met het terrein Ik eindig met den gemoedelyken raad aan den heer Nom vooral ook koud te biyven, wanneer by zich voor eene zaak interesseert, en met U, M. de R., dank te zeggen voor de verleende plaatsruimte. P. [Nu het besluit van den gemeenteraad is gevallen om de dood gegaan zynde boomen te doen rooien en door andere te vervangen, meenen we het debat over deze zaak, na het bovenstaande, te kunnen sluiten. P. houde ons evenwel de opmerking ten goede dat N., door er op te wyzen dat er boomen aan beide zyden van het singelpad zyn gestorven, hetzij dan twee aan elke zijde, hetzij twee aan den éétien en één aan den anderen kant, o. i. daarmede heeft willen aantoonen dat de dood onge- twyfeld niet aan de buizen, welke slechts aan eene zyde van den weg in den grond liggen, moet worden toegeschreven, welke meening de bur gemeester gisternamiddag in den gemeenteraad trouwens ook vrij beslist verkondigde. Red.] Het proces-Ca9crlo. Noch de akte van beschuldiging, noch het getuigenverhoor op den eersten dag in het proces-Caserio heeft iets nieuws aan hot licht gebracht dan alleen dit, dat mevrouw Carnot twee dagen na den aanslag op wylen haren echtgenoot een portret van Emile Henry heeft ontvangen, waarop in het Fransch de woorden „Ik heb hem goed gewroken" geschreven waren. Caserio verklaarde in antwoord op eene vraag van het O. M., dat hy den zender van het portret niet kende, maar dat deze goed gehandeld had. By de terechtzitting van gisteren, den tweeden dag, was het publiek even talryk opgekomen als Donderdag. De eenige getuige, die nog gehoord moest worden, was de soldaat Leblanc, die het bestaan van het komplot tot het vermoorden van Carnot aan het licht heeft gebracht. Deze getuige, die tegenwoordig gevange nisstraf ondergaat te Marseille, hield zyne verklaring vol, togen de ontkentenis van Caserio in. Hy was indertyd tegelyk met Caserio in het hospitaal te Marseille verpleegd. Caserio had hom verteld dat men van plan was, president Carnot te vermoorden als deze te Lyon kwam. Toen de soldaat daarop ge zegd had: „Maar wie zou vermetel genoeg zyn den president te dooden, die altyd door gendarmen en politie omringd is?" had Caserio geantwoord: „Het lot zal dit uitmaken." Caserio bleef alles ontkennen, en de getuige Leblanc werd weggeleid, waarna de procu reur-generaal Fochier aan het woord kwam, tot het nemen van het requisitoir. Na de vele deugden van Carnot in herin nering te hebben gebracht, wees de procureur- generaal op het afschuwelyke van deze mis daad, gepleegd door den jeugdigen moordenaar van 20 jaar. Gelukkig is de moordenaar geen Franschman, hy behoort tot geene enkele natio naliteit, het is een anarchist, d. w. z. dat hy behoort tot dat samenraapsel van boosdoeners, die als wilde beesten de beschaafde maat- schappy vervolgen, en zoowel de nederigsten als de hoogstgeplaatsten treffen. Tegen de wilde boesten kan men zich slechts op ééne manier verdedigende anarchist is nog gevaar- ïyker, aan niets herkent men hem temidden van andere menschen, niets waarschuwt ons voor zyn bloeddorst en geweld. De anarchisten vormen geene politieke partyzy beoogen slechts verwoesting en dood. De repuböieken zoowel als de monarchieën hebben denzelfden plicht: met alle kracht deze hydra te ver pletteren. Zich tot de gezworenen wendende, eindigde spreker aldus: „In naam der vryheid, der be schaving en der menschheid bezweer ik u, eene daad to verrichten, niet van wraak, maar van hooge en voorbeeldige gerechtigheid." Hy eischte de doodstraf tegen Caserio. De verdediger van Caserio, mr. Dubreuil, pleitte diens ontoerekenbaarheid op grond van erfeiyke dispositie en den noodlottigen in vloed van de maatschappelyke omstandigheden, waarin hy was gekomen. Terwyi de verdediger op welsprekende wyze alles te berde bracht wat tot verontschuldiging van den moordenaar was aan te voeren, gaf deze allerlei teekenen van ongeduld en trachtte zelfs de woorden van den advocaat onver staanbaar te maken; eerst toen de president dreigde hem weg te laten brengen, hield hy zich stil. De verdediger vervolgde: „De heer Carnot zou, als hy alle byzonderhedon, die Ik daar noemde, gekend had, zyn moordenaar ver geven hebben; zyne laatste woorden zouden dan woorden van erbarming geweest zyn. Uit de hemelsche gewesten, waarheen zyne ziel is opgevaren, is, men mag het aannemen, zyn laatste wensch, een wensch van barmhartig heid en medeiyden. Ik stel Caserio onder bescherming zyner moeder, die de Heilige Maagd smeekt, haren zoon te redden. Gy, gezworenen, zyt vrye burgers. Ik geef Caserio over de hoogst© inspraak van uw geweten. Caserio las daarop een anarchistisch vertoog voor met verklaringen, waarvan de president, krachtens art. 5 der nieuwe anarchistenwet, de raededeeling aan de dagbladen verboog al

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8