N". 10567. Zaterdag 4 Augustus. A". 1894. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.10. Pranco per post-s1.40. Afzonderlijke Nommera 0.06. PRIJS DER ADVERT ENTTEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Door de „Koninklyke Nederlandsche Grof smederij", alhier, werd heden, na gehouden beproeving, opgeleverd de door haar geteles- copeerde gashouder No. 9 aan de stedelijke Gasfabriek, alhier, waardoor diens inhoud ge bracht is van 8500 op ruim 17000 kubieke meter. Dit belangrijke werk werd zonder eenige stoornis, tot volkomen tevredenheid van den directeur, volbracht, niettegenstaande de groote moeilijkheden, er aan verbonden, daarin be staande, dat een gedeelte van den arbeid onder "water moest worden verricht Bjj de door de vereeniging „Uit Liefdo" alhier gehouden aanbesteding voor de levering van lange turven haddon zich vier inschrijvers aangemeld, nl. de heeren N. Anes, per dui zend, 3.75, H. J. Blommestein 3.40, E. J. Wyntjos 8.37s en J. J. Huy 3.35. Aan den laatste is de levering volgens voorwaarden gegund. Voor het examen in de Engelsche taal, lager onderwys, is geslaagd mej. P. Bohró, van Katwijk, en voor de hoofdakte de heer P. Van Balen, van Bodegrave. Men schryft ons uit Haarlemmermeer: Door God. Staten van N.-H. is goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad, waarby de onderwyzer van school 2, H. W. Hajenius, is ontslagen. De aangeboden gemeente-rekening dienst 1893 bedraagt in ontvangst /"81,195.90s en in uitgaaf f 79,164.40. Aisvoren van het Burgeriyk Armbestuur, in ontvangst 10,663.53, in uitgaaf 10,385.32. Het kohier van de belasting op de honden is goedgekeurd op een bedrag van 1204.50. Het bestek en de teekening voor den aan bouw aan de school te Nieuw Vennep is door den Raad goedgekeurd, nadat bepaald was dat het lokaal 7 by 7 meter zou bedragen. Eervol zyn ontslagen als onderwyzers aan de scholen No. 10 F. Joustra, ing. 1 Sept. 1894; No. 2 mej. A. W. Lassche, ing. 1 Oct. 1894; No. 6 G. M. Van Maanen, ing. 1 Nov. 1894. Benoemd werden tot onderwyzers: aan school No. 10 H. K. Van Os, te Amsterdam, ing. 1 Sept. 1894; aan school No. 8 mej. A. Th. Van Beneden, alhier. Tot lid van het Burgeriyk Armbestuur in wyk 20 is benoemd de heer J. Suidgeest. Door den gemeenteraad is besloteD om ont heffing te vragen van de verplichting tot op richting eener Hoogere Burgerschool, bedoeld by art. 14 der wet op het middelbaar onderwys. Duizenden waren gisteravond naar het Haagsche Bosch gestroomd ter aanschouwing der illuminatie, ter eere van den verjaardag der Koningin Regentes in verschillende gedeelten aangebracht. Waren de meeste lanen met de traditioneels vetglaasjes verlicht, in allerlei figuren aan boomen pry kende, eerepoorten, muziektempels, sociëteitsgebouw en eilandjes in helder licht zettende, in sommige bosch gedeelten waren Oranje lampions tusschen het geboomte gehangen, wat een tooverachtigen aanblik bood. Er speelden drie muziekcorpsen de huzaren by de bosch wachters woning, de grenadiers in de sociëteitstent en de jagers in eene Venetiaansche gondel, welke voer in de vyvors, welke omgeven waren door een lichtgordel, die door de weerkaatsing in het water eene aardige figuur voortbracht. In de over het water hangende boomtakken wie gelden de lichtgevende oranjeappels. De ver lichting van het groote front van een landeiyk paleis achter in den vyver mislukte ten deele door den wind, die de vlammetjes bluschte. Vrooiyk gestemde troepen doorkruisten zin gende bosch en stad, alwaar de openbare ge bouwen, alsmede de Koninklyke Bazaar, fraaie gasilluminatie8 hadden ontstoken en eene nationale versiering met gekleurde gloeilampjes in 't magazyn der Compagnie Lyonnaise zeer de aandacht trok. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin-Regentes was het ook te Baarn bui tengewoon druk en levendig. Hofrytuigen haal den onophoudeiyk ga?-,8c voor Soestdyk af. Te halfvier maakten de Koninginnen een ry- toer door het dorp in een landauer, bespannen met 3 paarden. Overal werden HH. MM. har teiyk toegejuicht. Tusschen de Japar.sche missie te 's-Gra- venhage en Tokio wordt een druk telegrapbisch vorkeer gewisseld in velband met den tusschen Japan en China ingetreden oorlogstoestand. De minister-resident gaat vermoedelyk spoedig naar Londen, alwaar ook verschil lende hoofden van missiën van Japan in andere landen van Europa zich bevinden. Naar het „H. Dagblad" verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken, inge volge koninklyke machtiging, afwijzen^ f schikt op de aanvrage van het bestuur der vereeniging „Het Nederlandsch Rundveestam boek", om een Rykssubsidie ad 10,000, zulks op grond, dat by de in de onderdeelen des Ryks uiteenloopende inzichten in behoeften, de bevordering van de veefokkery, voor zoo ver die van overheidswege door reglementen of subsidiën kan worden bevorderd, aan de personeele besturen kan worden overgelaten. Naar aanleiding van de desbetreffende voorstellen van den inspecteur van den Genees kundigen Dienst der landmacht heeft de minister van oorlog bepaald dat de vroeger voorgeschreven maatregelen, te nemen by het ontstaan van Aziatische cholera, weder in werking zullen treden, met dien verstande o. a., dat maatregelen eerst dan behooren te worden opgevolgd, wanneer zich „in het garnizoen" een cholera geval heeft voorgedaan, het getal dagen, gedurende welko militairen in observatie moeten worden gehouden, op minstens vyf wordt gesteld; de maatregelen niet meer noodig zyn, zoodra in acht dagen geen cholera geval meer in het garnizoen is voorgekomen. Het beeld van Michiel Adriaansz. De Ruyter, dat in de Kon. Fabriek der heeren Yan Kempen en Zoon, te Voorschoten, ver vaardigd en door de ingezetenen van Vlis- singen aan onze Koningin geschonken wordt, zal geheel van zilver zyn, staande op een zwart marmeren voetstuk, waarop tevens al do opschriften zullen worden aangebracht, die het beeld zelf by de heronthulling zal dragen. Bovendien wordt op eene zilveren plaat op het voetstuk de opdracht aan H. M. de Koningin aangebracht. Verschillende bladen deelden mode dat onze landgenoot Ch. Rochussen deze week zyn 80sten verjaardag vierde. De heer Rochus sen is echter niet in 1814, maar in 1815 geboren, en ging dus zyn 80ste levensjaar in. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blykens bericht van den Franschen gezant, de invoer van rundvee uit Nederland in Frankryk by ministeriöele beschikking van 30 Juli 11. is verboden. (Sts.-Ct.) De technoloog van do drinkwaterleidingen te Rotterdam, dr. H. H. J. Van 't Hoff, zal van gemeentewege het congres voor hygiëne en demographie by wonen, dat in het begin van September te Buda-Pesth gehouden zal worden. Het volgend telegram is gisteren aan H. M. de Koningin Regentes afgezonden „Het Hoofdbestuur en de afgevaardigden van den anti-dienstvervangingsbond, op dezen voor het Koninklyke Huis en het getrouwe Nederlandsche volk heugiyken feestdag te 's-Gravenhage vergaderd, bieden Uwer Majes teit met hun gelukwenschen hun eerbiedige hulde; onder de bede, dat de Almachtige Qwer Majesteit8 kostbaar leven spare tot heil van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin en van het geheele Vaderland." De minister van financiën maakt be kend dat by hem uit Amsterdam van een onbekende ten behoeve van 's Ryks schatkist ontvangen is een bankbiljet van 300. Tot leeraar in de geschiedenis aan het stedelyk gymnasium te Utrecht is benoemd de heer J. J. Jansen, te Dordrecht, en tot leeraar in de Engelsche taal (tydelyk voor een jaar) aan de H. B. S. te Almeloo de heer A. E. H. Swaen, van Arnhem. Aan het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen gisteren deel 6 candi date^ voor de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuurkunde. Toegelaten zyn drie candidaten, de heeren W. H. Keesom, K. Lindner en A. Stuurman; afgewezen werden drie candidaten. Verder werd de candidaat, mot wien het examen was voortgezet, alsnog toegelatende heer G. J. Koops. Het examen is afgeloopon. Hr. Ma. pantserdekschip .Koningin "Wilhelmina", gisteren van den in de Noordzee en het Engelsche Kanaal gemaakten oefenings- tocht ter reede van Tessel teruggekeerd, heeft uitstekend voldaan. Het zal Vrijdag naar de Tel6selsche hor» vertrekken, tot het houden van schietproeven, waarna het teNieuwediep binnen zal komen om te dokken. Het kiescollege van de Ned.-Herv. ge meente te 's-Gravenhage heeft gisteravond beroe.en tot predikant ds. "W. L. Welter Jr., te Arnhem. By het 4de reg. inf. zyn geslaagd voor het 2de studiejaar van den cursus de sergean ten Kooyman en De Bas. De De-Ruyter-tentoonstelling belooft in derdaad belangrijk te worden. Dagelijks komen er voorwerpen in. Onder de merkwaardig r.eden, die ter bezichtiging zullen steld, dient vooral te worden genoemd het ordeteeken van den heiligen Michael, door Lodewyk XIV den admiraal geschonken nadat de Deensche koning Frederik III hem had begiftigd met eene gouden keten, alsmede met eene jaarwedde van ƒ2000, en hem in den adelstand had verheven. Voorts z-al ter bezichtiging zyn het rad, met hetwelk Michiel in 1618 heeft gewerkt in de lynbaan Concordia van de heeren Lampsens, benevens het rapier met gevest van bloed koraal, geschonken in den jare 1676 door den Markies De Los Velez, onderkoning van Napels. Verder zullen nog tal van kostbaarheden, op het leven van den admiraal betrekking hebbende, ter bezichtiging worden gesteld, o. a. schilderyen, portretten en andere merkwaar dige voorwerpen. De tentoonstelling zal zoo uitgebreid zyn, dat twee groote kamers op het raadhuis nauwelyks voldoende ruimte zullen bieden om alles naar behooren te plaatsen. De eene zaal zal speciaal bevatten wat op het leven van De Ruyter betrekking heeft, de andere wat in verband staat met de geschie denis der stad Vlissingen. Aan de „Tel." wordt verzekerd dat de ministers van justitie en waterstaat voor nemens zyn eene staatscommissie te belasten met het maken eener speciale studie van het vraagstuk der regeling van de arbeidersver zekering. De staatsraad Rochussen, voorzitter van de onlangs ontbonden staatscommissie van arbeidsenquète, zou in aanmerking komen voor het voorzitterschap van deze commissie, die de uitkomsten van haar onderzoek in wetsontwerpen zou moeten uitwerken. Onder reserve voegt de zegsman van de „Tel." er by, dat de minister van binnen landsche zaken bezwaar zou hebben tegen wettelyke regeling van dit onderwerpdaarop zou tot nog toe de verwezeniyking van dit plan afstuiten. De gemeentelyke politieverordening in Schoterland bepaalt dat tapperyen, herbergen, enz., van 's avonds 11 tot 's morgens 6 uren gesloten moeten zyn, gedurende de zomer maanden tot zonsopgang. Do sociëteiten wer den in het artikel niet genoemd, zoodat de leden daarvan later dan tot 11 uren aldaar konden vertoeven. Door drie ledon van den gemeente raad is nu het voorstel ingediend ook de sociëteiten in dit artikel op te nemen en dus ook deze te 11 uren te doen sluiten. De burgemeester heeft als hoofd van politie het recht het sluitingsuur by sommige gele genheden (festiviteiten, en».) later te bepalen. Het stoomschip „Glaucus", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Augustus te Gibraltar; de „Amsterdam" arriveerde 2 Aug. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Burge meester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Aug. van Suez; de „Pa- troclu6", van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 2 Aug. Gibraltar gepasseerd. By koninklyk besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Gouda, mr. M. M. Schim van der Loeff, advo caat en procureur te Gouda. Met ingang van 10 dezer, aan A. M. J, Th. Van Ryckevorsel, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Vucht. Pensioen verleend aan: G. Schrik, wed. H, Groenewout, commies 2de klasse by 's Ryks bel., ƒ341; J. Caan, wed. M. J. Van Dugtoren, leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Gouda, 450; A. W. F. Booy, wed. A. P. Fortanier, leeraar aan de burger avondschoo te Zaandam, ƒ34; E. Gruys, wed. K. A. Van der Hucht, commies 2de kl. by 's Ryks bel., ƒ122; Th. C. C. Schwarzenberg, wed. mr. B. J. J. Colson Aberson, kantonrechter, ƒ138. Met ingang van 1 Sept. a. s. aan D. Noest, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het post- en telegraafkantoor te Hoogezand. Met ingang van 1 Oct. a. s. aan mr. Ph. Falkenburg, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct commies by het departe ment van waterstaat, handel en nyverheid. Uit het Gemeenteverslag over 1893. Waterwerken. Met het onderhoud en vernieuwen van gemetselde wallen werd go regeld voortgegaan. Het voortdurend uitdiepen der grachten bleef even noodig als vorige jaren. Op verschillende plaatsen by de bruggen werden 6 stootpalen vernieuwd. Voor het reinigen der grachten waren ge regeld 2 man meer werkzaam dan in den regel het geval is. Voor „Pniël" werd eene yzeren balie geplaatst. Vaartuigen. - Het gewone onderhoud had geregeld plaats, terwyi eene dieperspraam en eene metselschouw werden aangeschaft. Duinwater. In alle straten en stegen liggen thans duin waterbuizen. Het aantal aansluitingen werd geregeld uitgebreid. By het dreigen der cholera werden alsnog in 7 poorten in September voor rekening der ge meente buizen met kranen aangelegd; zoodat thans alle poorten, met uitzondering van de Johannespoort (1 perc.), aan de waterleiding zyn aangesloten. Aldaar bleef de eigenaar- weigerachtig. De namen der 7 poorten zyn: Klompenpoort (Janvossensteeg) Kloot- of Vischpoort (Koenesteeg) Komkommerpoort (5de Binnenvestgracht) (2 putten) Lage Wyde-poort (Zuid-Rundersteeg) Leeuwenpoort (Middelstegracht) Ferdinand Wernerpoort en Zwartehandpoort (Middelstegracht), te zamen met 146 bewoners. In poorten wordt nog vanwege de gemeente water verstrekt. Voorts werden zeventien putten gedempt en wel: in de Zegersteeg, het Prinsen steegje en de Tweelingstraat (Langegracht), de Lombardsteeg (Haarlemmer straat), de Koppenhinksteeg, de Van-der-Werf- straat 18, de Looyerstraat 92, het Van Dishof, Arboidspoort en Dirkspoort, alsmede in de bovengenoemde 7 poorten. Eindeiyk werd op de Waardgracht 114 eene standpyp geplaatst. Drie nieuwe brandkranen werden geplaatst, nl. één op de Garenmarkt voor de Bewaar school; één op de Breestraat voor de Plaat steeg; één aan de Rembrandtstraat, hoek Noordeinde. Liernurstelsel. Het Liernurstelsel werkte steeds naar wensch; éóne aansluiting had plaats. Afgeleverd werden 965,770 KG. faeces aan den pachter a 21/, cent per 100 KG. 213.11. Vestingmuren en Burcht. Met de her stelling werd niet voortgegaande toegestane gelden zyn besteed tot aankoop van tufsteen en voor dekbanden op do Kanteelen. De herstellingen mot die materialen zullen in '94 worden voltooid. Langs eenige perceelen, staande aan den Ouden Ryn, werd de gebrek kige houten afrastering door een uniform yzeren hek vervangen voor rekening der eigenaren dier perceelen. Gehoorzaal. Met het verrichten van de herstellingen werd een aanvang gemaakt; het werk wordt in 1894 voltooid. Archiefgebouw. Dit werd voltooid en in gebruik genomen. Pieterskerktoren. Deze werd hersteld, zoodat het door do gomeente toegestaan sub sidie werd uitbetaald. Extra maatregelen werden genomen voor het desinfecteeren der aanwezige urinoirs. Zoo ook werd buitengewoon veel zorg besteed voor het schoonhouden der straten, vooral in de achterbuurten. Door het heerschen van mond- en klauw zeer werd de Beestenmarkt, na afloop der markt, gedesinfecteerd. Verder zyn maatrege len genomen voor het schoonhouden der grachten en peilingen gedaan in verband met de watorverversching. Schoolgebouwen. Het onderhoud der ver schillende schoolgebouwen had op de gewone wyze plaats. Wederom zyn B. en Ws. ver plicht te wyzen op het groot aantal ruiten, welke door de straatjeugd werden ingewor pen, zoodat daarvoor een bedrag van 561.76 werd voldaan. Gast en Leprooshuizen. Het onderhoud had als vorige jaren plaats. Eene kamer werd behangen en eenige verf- werken werden verricht. In de lokalen van het cholera hospitaal werd eene badkamer gemaakt en de slaap kamer van het dienstdoend personeel van meubelen voorzien. Voor zoover tot dusver bekend, is gedu rende het jaar 1893 besteed aan: Straten en pleinenƒ12078.335 Wegen en voetpaden3930.985 Wandelplaatsen en plantsoenen 3706.59 Bruggen4351.74 Pompen en riolen6348.615 Havens en kaaimuren 6081.59s Spuit- en bonhuizen5489.40 Lagere scholen en schoolmeubelen 12141.47 Dnggelden der workliedon 17239.285 Raadhuis en meubelen n 5119.025 Gebouwen10729.55 Vaartuigen1385.015 Liernursche rioolstelsel a 1512.26 Aanvoer van duinwater. 2617.07 Algemeene begraafplaats Nihil. Totaal ƒ92730.935 Gemeenteraad vau Hliiegom. Tegenwoordig: de Voorzitter en 8 leden. Afwezig de heeren P. H. Van Waveren Lz., S. Uitendaal en R. A. Van der Schoot. De Voorzitter opent de vergadering. By de loting wordt als voorstemmer aan» gewezen het Raadslid D. Lommerse. Daarna woidt door den secretaris voorlezing gedaan van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van do navolgende Ingekomen stukken: a. Missive van den arrondissement6-school- opziener, houdende mededeeling, dat hy zich kan vereenigen met do benoeming van den heer P. Plas tot tydelyk onderwyzer aan do openbare lagere school alhier. b. Goedgekeurd Raadsbesluit tot ondor- handsche aanbesteding van het maken van een bybouw en eenige veranderingen aan het Post- en Telegraafkantoor alhier. c. Goedgekeurd Raadsbesluit tot het aan gaan eener geldleening, groot ƒ1000. d. Idem tot verhooging der begrooting dienst 1894 in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 1000. e. Missive van Dykgraaf en Hoogheemraden van Rynland, houdende mededeeling dat dezen zich het uitdiepen der Hillegommerleek voor- loopig niet kunnen aantrekken. f. Proces-verbaal van de opneming der boekon en kas van den ontvanger dezer ge meente, dd. 1 Augustus 1894, waaruit blykt dat by dien ambtenaar alles in orde is be vonden, zynde op dien dag in kas 1659.081/!. De Voorzitter brengt ter tafel het ingekomen verslag van de plaatseiyke schoolcommissie van den toestand van het lager onderwys in 1893 met de daarby behoorende verslagon van de hoofden van scholen, van wolk eon en ander voorlezing wordt gedaan, en waar uit bleek dat do bevolking der scholen weder was vermeerderd, dat de vorderingen der leor- lingen voldoende waren en dat de hoofden met hun personeel zich van hunne taak hadden gekweten. In het verslag van het Hoofd der openbare lagere school L. L Veenendaal word voorts de noodzakelykheid betoogd om door ver plaatsing en vermeerdering der tusschea- schotten die school te veranderen in zsa lokalen, on zulks met het oog op de mooiiyk- heid, dat in één lokaal twee onderwyzers werkzaam zyn. Deze zaak ia echter ter tafel gebracht by de behandeling van het ingekomen rapport van de plaatselyke schoolcommissie omtrent do aanstelling van een zesden onderwyzer en de verbouwing der gemeenteschool. Do Voorzitter doet mededeeling dat ook de heer K. Siegers, van Nieuw Buinen, voer zijne benoeming tot onderwyzer heeft bedankt; dat het aantal sollicitanten ntr te klein bleef om daaruit eene behoorlyke voordracht op to maken en dat B. en Ws. dientengevolge hebben gebruik gemaakt van de bevoegdheid, hun door den Raad gegeven, om eene nieuwe oproeping te doen op eene jaarwedde van ƒ700, en stelt thans voor de jaarwedde van den te benoemen onderwyzer, behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten, te brengen van 650 op 700, waartoe met algemeene stem men wordt besloten. De Voorzitter deelt verder mode dat zich ingevolge de laatste oproeping hebben aan gemeld 9 sollicitanten, dat door 3 daarvan eene proef van practische bedrevenheid voor de klasse is afgelegd en dat door B. en "Ws., na bekomen bericht van het Hoofd der school en in overleg met den arrondissements school opziener, eene voordracht is opgemaakt, welke by dezen den Raad wordt aangeboden, en op welko voordracht zyn geplaatst: lo. C. Van Essen, te Lekkorkerk, 2o. P. Van Leeuwen, te 's Gravenhage, en 3o. J Winkel, te Hoorn. Tot stemming overgaande, worden uitge bracht op den heer C. Van Essen 7 stemmen en op den heer P. Van Leeuwen 1 stem, zoodat eerstgenoemde is benoemd tot onder wyzer. De Voorzitter brengt thans ter tafel het rapport van de plaatselyke schoolcommissie naar aanleiding van het verzoek van het Hoofd der school|L L. Veenendaal tot aan stelling van een 6den onderwijzer, van vrelk rapport voorlezing wordt gedaan, en waarin gemolde commissie adviseert niet over te gaan tot de benoeming van een zesden onderwy zer, ook om reden dat daarvoor het by de wet verc-ischte aantal leerlingen de school niet bezoekt, maar om te besluiten de vier lokalen der gemeenteschool door vermeerde ring en verplaatsing der tusschenschotten te veranderen in zes lokalen, van welk bouwplan eene schetsteekening by het rapport is ge voegd. De Voorzitter stelt voor, dat de Raad zich in loco zal overtuigen van het al of niet wenschelyke om op dit voorstel in te gaan, en de zaak in eene volgende vergadering te behandelen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1