N°. 10564. Woensdag 1 Augustus. A0. 1894. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 Jnli. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Offloiëele Kenuissevinseu. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt, ter algemeene keimie, dat op heden aan den Ontvanger der Directo Belastingen alhier ia ter hand gesteld liet op den Slaton Juli 1.1. exeoutoir verklaarde primitiove kohier der Pereooeele Belaet.ng van Wijli VII, over den dienst 1894/05, en horinnert de belanghebbenden aan hnnne verplichting om don aanelag op den bg de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, 3>e Burgemeeeter voornoemd, 80 Juli 1894.F- WAa- Ter voldoening aan de bepaling van art. 219 der Gemeentewet, leggen B. en Ws. aan den gemeenteraad over de rekening en ver antwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente over 1893, met de daarby be- hoorende bescheiden, welke B. en Ws. door den gemeente-ontvanger overeenkomstig de bepaling van art. 115 dier wet zyn ter hand gesteld. De ontvangsten der rekening bedragen ƒ826,963.275, de uitgaven ƒ787,104.275. Het batig saldo bedraagt alzoo ƒ39,859. In de rekening zijn evenwel de navolgende Bommen begrepen: a. ƒ2896.055, zijnde het overschot van do gelden, voor den bouw en de inrichting van het Archiefgebouw bestemd, en do kosten, ver bonden aan de aanvaarding van de schenking van den heer Hartevelt (kunstzaal Lakenhal) b. ƒ149 wegens niet aangeboden vervallen Coupons in de geldleeningen der gemeente; c. ƒ81,63.05, ƒ9640 en ƒ26,331.085, te zamen ƒ44,184.135, wegens niet gedanen aan koop van inschrijving op de Grootboeken der Nat. W. Schuld; d. f 8000 wegens terugontvangen exploitatie kapitaal van de Stads Bank van Leening; e. ƒ6029.10 en ƒ76, te zamen ƒ6104.10, wegens opbrengst van verkochte gemeente eigendommen; f. f 500 en 25, te zamen ƒ525, wegens afgekochte erfpachten. Het totaal bedrag der sommen, welke tot kapitaalbelegging zouden moeten worden aan gewend en vermeld sub c, d, e en is der halve ƒ68,763.235. In den loop van 1893 zijn echter verschillende werken uitgevoerd, waar omtrent door den gemeenteraad besloten is de kosten uit geldleening te vinden, doch ■waarvoor gebruik is gemaakt van een ge deelte der voormelde, tot kapitaliseering be stemde som. Die werken waren de volgende: lo. De aankoop van het terrein naast de Gasfabriek voor 19,500; 2o. de verbouwing van de school in de Brandewynsteeg, waarvan de kosten, na af trek van het Rykssubsidio ad 2662, be dragen /8196; 3o. de vernieuwing van de Turfmarktsbrug, waarvan de kosten, na aftrek van het subsidie uit de Provinciale fondsen ad ƒ6063.31, be dragen ƒ9885.61. Hot totaal bedrag dezer uitgaven is ƒ37,581.51. De som, welke derhalve tot kapitaliseering moet worden aangewend en begrepen is in hel batig saldo van 1893bedraagt alzoo ƒ58,763,235, verminderd met ƒ87,581.51 ƒ21,181.72®, en zal worden voorgesteld in de begrooting voor 1894 over te brengen. Het zelfde behoort te geschieden met de mede in bet batig saldo begrepen sommen sub a en b vermeld tot een gezamenlijk bedrag van ƒ3045.055. Het zuivere batig saldo van den dienst 1893, dat in do begrooting van 1895 kan worden overgebracht, bedraagt derhalve ƒ39,859 - (ƒ21,181.725 -h ƒ3045.055) =r 5,632.22. B. en Ws. meenen met voldoening er op te mogen wyzeD, dat de ongunstige verwachtin gen, geuit b(j de behandeling der begrooting voor 1893 in de sectiën en in de openbare vergadering van 27 October 1892, omtrent de bezuinigingen, die waren voorgesteld, niet zyn bewaarheid. De gebruikelijke toelichtingsstaat op de rekening met de voordrachten tot overbrenging van voormelde bedragen in de begrooting van 1894, zullen over eenige dagen aan den ge meenteraad worden overgelegd. Na overleg met do Commissie van Fabricage deelen B. en Ws. mede dat geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van het verzoek van den heer J. J. Hasselbach, ter bekoming van een stukje gemeentegrond aan het verlengde Utrechtsche Veer en het doen rooien van twee boomen, zoodat z(j den ge meenteraad in overweging geven: lo. te verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is eene strook gemeentegrond van het verlengde Utrechtsche Veer hoek Binnenvestgracht, grenzende aan perceel kadastraal bekend Sectie A No. 841, ter grootte van ongeveer 13 centiaren; 2o. dien grond in e gendom af te staan aan J. J. Hasselbach, alhier, ten einde te verheelen aan het te verbouwen perceel kadastraal bekend Sectie A No. 841 tegen betaling van eene koopsom van zes gulden per centiare en van de kosten van overdracht, behoudens de vrijstelling, bedoeld bh art. 1506 van het Burg. Wetboek; 3o. te besluiten tot het verkoopen en rooien van de twee boomen, staande op het over te dragen terrein. Tevens geven z\j in verband met het bovenstaande in overweging mode gunstig to beschikken op het desbetreffend verzoek van mr. C. A. Cau, griffier bi) het kantongerecht alhier, wonende Plantage No. 2, en alzoo te besluiten tot het verkoopen en rooien van de boomen, staande aan de Binnenvestgracht b(j de Plantage. Voor eenigen tyd hebben Burg en. Weths. van Leiderdorp verzocht een gedeelte van de Zylsingelsloot, ter lengte van ongeveer 92 meter, te mogen doen dempen, op grond dat oie sloot, welke voor een tweetal jaren voor rekening van beide gemeenten werd schoon gemaakt, zich thans weder in een slaat van vervuiling bevindt. Na onderzoek van het plan is gebleken dat tegen de gevraagde demping geen bezwaar bestaat, doch het werd door B. en Ws. meer gewenscht geacht dat de aanvrage tot dem ping zoude geschieden door de eigenaren van do perceelen, gelegen aan het te dempen ge deelte van de Singelsloot, zooals by andere dempingen steeds gebruikelijk was. Alsdan zou ook de door demping te ver- krygen grond aan de eigenaren van de be doelde perceelen in gebruik kunnen worden gegeven. Nadat hiervan aan B. en Ws. van Leiderdorp was kennis gegeven, hebben de bedoelde eige naren het bedoelde vorzoek ingediend. Na overleg met de commissie van fabricage geven B. en Ws. nu onder overlegging van de betrekkeiyke stukken in overweging: lo. aan adressanten, behoudens voor zoo veel noodig vergunning van het Hoogheem raadschap Rynland en van Gedeputeerde Staten, vergunning te verleenen tot demping van het voor hunne perceelen onder de ge meente Leiderdorp gelegen gedeelte der Zyl singelsloot, onder voorwaarde: a. dat in het gedempte gedeelte een bouten of steonen duiker worde gelegd, ter grootte van 0.25 X 0.25 meter, waarop drie voldoende ijzeren of steenen straatkolken te plaatsen; b. dat door den duiker geene faecaliën mogen worden geloosd; c. dat de doorstrooming door den duiker niet mag worden belemmerd; d. dat adressanten aan den gemeente- architect kennis geven van het tydstip, waarop met de werkzaamheden een aanvang wordt gemaakt, en dat het geheel ten genoegen van Burg. en Weths. wordt uitgevoerd; e. dat de vergunning vervalt, indien niet binnen drie maanden daarvan gebruik is ge maakt of indien bovenstaande voorwaarden niet worden nageleefd; 2o. den door demping verkregen grond aan adressanten, ieder voor zooveel betreft het voor hunne perceelen gelegen gedeelte sloot tot wederopzeggens in gebruik te geven togen betaling van eene jaarlyksche recognitie van 3'/j cent per centiare en onder bepaling dat het terrein niet mag worden bebouwd, maar tot tuin aaDgelegd en door een voldoend yzeren hekje ter beoordeeling van Burg. en Weths van den Singel worde afgescheiden. Na overleg met de Commissie van Fabri cage geven B. en Ws. in overweging aan C. J. Coster vergunning te verleenen om uit zyne botlelary Oude Vest No. 5 eene water- loozing te leggen naar de gracht, onder de volgende voorwaarden: lo. de vergunning te verleenen tot weder opzeggens, tegen betaling van eene jaarlyksche recognitie van 1.50, volgens het tarief van 5 Maart 1857, art. 3 sub 11; 2o. dat de leiding gemaakt wordt van ver glaasd Engelsch aarden buizon of gegoten yzeren buizen, minstens wyd 15 cM.; 3o. dat de bovenkant der uitmonding in de gracht niet hooger dan 90 cM. onder N. A. P. komt; 4o. dat de werkzaamheden aan den walmuur en in de bestrating door de gemeente zullen worden verricht en de kosten daarvan door adressant zullen worden gedragen; 5o. dat het werk ten genoegen van den gemeente-architect wordt verricht. Onder overlegging van bet desbetreffend verzoek van den heer P. Alma Lz., benoemd tot plaatsvervangend sub-agent der Neder- landsche Baük alhier, geven B. en Ws. in overweging aan adressant eervol ontslag te verleenen als plaatsvervangend lid der Com missie van aanslag, bedoeld in art. 19 1& en 2 der Wet tot heffing van de belasting op bedryfs- en andere inkomsten van 2 Octo ber 1893 (Stsbl. No. 149) en tot de benoeming van een plaatsvervangend lid der Commissie over te gaan. By het gehouden examen voor den cursus (2de studiejaar) zyn by hot 4de reg. infanterie alhier geslaagd de sergeanten De Bas en Cooyman, van de bataljons alhier. Hedenmorgen werd door den generaal- majoor Rompelman, commandant der late divisie infanterie, op het Schuttersveld eene inspectie gehouden over het 2de en 4de bat. 4de reg. infanterie, alhier in garnizoen. Donderdag middag a. s. te 12 uren zal door de troepen van het garnizoen alhier eene groote parade worden gehouden op het Schuttersveld, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Weduwe- Regentes. Hiertoe zullen de troepen zoo sterk moge- lyk uitrukken. Als commandant van de parade zal optreden de kapitein Voeren, van het 2de reg. veld artillerie. Voor het examen Engelsche taal, lager onderwas, is geslaagd mej. A. A. Prins, van Leiden. In zake het geschil tusschen de Duin water-Maat schappy en de gemeente Leiden, omtrent de qualiteit van het duinwater, zyn, naar de „Tel." meldt, als deskundigen benoemd de heeren dr. Bakhuis Rooseboom, van Leiden, J. Schotel, ingenieur te Rotterdam, en dr. Van der Sleen, te Haarlem. Op het tweetal ter beroeping van een predikant by do Ned.-Herv. gemeente van Woubrugge komen voor: ds. P. G. Dateraa, predikant te Delftshaven, en ds. J. C. Klomp, predikant te Lunt.eren. De rekening van ODtvangsten en uit gaven der gemeente Ter-Aar over het dienst jaar 1893 is den Raad aangeboden en ligt gedurende 14 dagen ter gemeente-secretarie aldaar ter inzage. De gemeente Aarlanderveen verloor gisteren een harer geachtste ingezetenen door het overlyden van den heer J. C. VaD Kerkw(jk, die van 26 Augustus 1863 tot 19 Mei 1886 gemeenteraadslid was en van 24 Juni 1870 tot laatstgomelden datum tevens wet houder. Vooral de armen en onbemiddelden zullen zoer veel in hem verliezen. Zyn stoffelyk overschot zal a. 8. Woensdag, des middags te twaalf uren, in zyn familie graf op het dorp aldaar worden bygezet. Tot gemeente-veldwachter te Wassenaar, in do plaats van P. De Koekkoek, is benoemd P. J. De Koekkoek, thans onbezoldigd Ryks- veldwachter-jachtopziener te Zevenhuizen. De directie van het Kurhaus te Scheve- ningen zal den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes evenals andere jaren her denken, maar niet op den dag zeiven, wegens feesten in Den Haag. De viering heeft plaats op Zaterdag 4 Aug. door een groot bal in de Kurzaal en éóo in de open lucht, op het terras, dat verlicht zal zyn. Voorts is het aan de directie gelukt, dien dag de beschikking over het gebouw „Sein post" te verkr(jgen om daarin door het ge zelschap onder leiding van Frits Van Haarlem van 9-3 uren 's namiddags eene gala-voor stelling te doen geven, uitsluitend toegankeiyk voor geabonneerden op het Kurhaus, waar onder ook de te Scheveningen verblyvende vorstelyke families behooren. De Haagscne correspondent van de „Midd. Ct." houdt de juistheid staande van zyn bericht omtrent het verbod, door de hooge geestelyk- heid uitgevaardigd tegen dr. Schaepman, ter zake van zyn optreden als spreker in ver kiezingsdagen. Dat de heer S. hier en daar sprak by de jongste verkiezingen, was hem bekend, maar hy bepaalde zich tot de districten, waar hy candidaat was. Dat er geene tegen spraak is gekomen van de zyde van het „Centrum", is, volgens den correspondent, een teeken, dat zyn bericht juist is. Naar aanleiding van een ongeval by het schyfschieten, waarby een brigadier der huzaren ernstig aan de hand is gewond, i6 door den minister van oorlog bepaald, dat, wanneer zich b(j de behandeling van een geladen vuurwapen abnormale verschynselen voordoen, dat wapen altyd eerst moet worden ontladen, om daarna tot een onderzoek naar de oorzaak van die verscbynselen over te gaan. Te Dresden is overleden de heer Prager, lste luit. der cavalerie O. I. leger, met verlof. By de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappy is met 1 Augustus a. s. aan het hoofd van de afdeeling „Beweging" ge steld de heer G. F. Schadd Wzn., thans inspecteur ter inspectie Amsterdam, en in diens plaats benoemd de heer W. Rauwen- hoff, thans aan het hoofdbureau werkzaam. Deze mutatie is een gevolg van het eervol ontslag van den heer jhr. J. A. Van Kretschmar van Veen, wegens diens benoeming tot onder directeur der Zuid-Afrikaansche Spoorweg- Maatschappy. By de Militaire School te Haarlem werden tot sergeant bevorderd de volgende volontairs- korporaal: C. J. Koch, A. Th. Bloem, F. H. Heuvelink, C. J. J. Kesler, J. Van Kaathoven, H. J. Offerhaus, J. E. Muller, L. Kryff, J. A. Huisken, J. Van Dyk, V. F. J. Boumeester, A. J. C. Waaldyk, A. Gravendyk, H. Schiff en L. H. P. Meys. De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit overweging dat volgens ingekomen ambtsbericht de gele koorts te Rio de-Janeiro niet meer epidemisch heerscht, ingetrokken de beschikking van zyn ambtsvoorganger van 13 Febr. 1894 (Staatscourant van 14 Februari daaraanvolgende), waarby Rio de-Janeiro is besmet verklaard. (Sis. Ct.) Uit goede bron wordt verzekerd dat de Utrechtsche professor Freiherr Von Eiselsberg zyn stellig voornemen zou te kennen gegeven hebben om eene benoeming aan de universiteit te Praag in geen goval aan te nemen. Naar de „Maasb." verneemt, is men voornemens, om op do gemeente begrooting van Rotterdam voor 1895 een post te brengen tot het maken van eene electrische verlichting van het Raadhuis. Gisternamiddag om 5l/4 uur arriveerde te Baarn de president van denOranje-Vrystaatmet zyne echtgenoote. Een hofrytuig bracht hen naar het Paleis te Soestdyk, alwaar ze dien middag de gasten waren van H. M. de Koningin Regentes, 's Avonds om 9 uren vertrokken zy weder naar Scheveningen. Onze jonge Koningin maakte gistermiddag een rytoer door Baarn, tot niet geringe ver rassing van de vele zomergasten. De firma gebr. Belinfante, te 's Graven hage, is op de Antwerpsche tentoonstelling bekroond met de gouden medaille, voor eene inzending van door haar uitgegeven boek werken. Hier te lande is aangekomen ds. M. J. Godefroy, predikant te Pretoria (Transvaal), met zyne familie. Naar men vernoemt, is hy voornemens zich tydens zyn verlof te Utrecht te vestigen. De komst der Koninginnen in Limburg is wegens het heerschen van cholera te Luik uitgesteld tot het volgend jaar. Aan het staats examen tot toelating aan de universiteit namen deel acht candidaten voor do faculteit der godgeleerdheid, rechts geleerdheid en letteren. Toegelaten zyn zeven candidaten: P. Diele- man, G. C. Douwes Dekker, Th. B. Dystra, A. v. Gilse, J. H. Jacobs, A. E. M. Povel, A. H. L. Utermark. Afgewezen werd één candidaat. Voor de faculteit der geneeskunde of der wis- en natuurkunde werden vier candidaten geëxamineerd. Toegelaten zyn drie candidaten: S. J. D. Esser, C. H. Hermanides, N. H. Kolkmeyer. Één candidaat slaagde voor beide diplomata: F. Van der Born. Verder wordt het examen nog voortgezet met één candidaat. De minister van marine heeft bepnald dat de adelborst der lste klasse P. E. K. Ebbinge Wubben met 3 Aug. a. 8. geplaatst wordt aan boord van Hr. Ms. monitor „Reinier Claeszen." De gewone audiënties van de ministers van financiën en oorlog zullen op Donderdag 2 Aug. a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins "Willem I" arriv. 30 Juli van Paramaribo to Amsterdam; de „Schiedam" is 30 Juli te Nieuw-York aange komen de „Voorwaarts", van Java, 1. v. Para maribo naar Amsterdam, passeerde 30 Juli Dungeness; de „Soembing", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 29 Juli van Port Sai Jde „Ardjoeno" arriveerde 30 Juli van Rotterdam te Batavia; de „Koningin Emma" arrivoerde 30 Juli van Amsterdam te Batavia; de „Me- rapi", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Juli van Perim; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 29 Juli te Southampton; de „Admiral" vertrok 27 Juli van Mozambique via Zanzibar naar Vlis singen en Hamburg; de „Bundesrath", van Hamburg naar Oost-Afiika, passeerde 29 Juli Gibraltar; de „Glaucus", van Java naar Am sterdam, vertrok 25 Juli van Port-Said; de „Maasdam" vertrok 28 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „P. Caland", van Amster dam naar Niouw-York, passeerde 28 Juli Dover; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Juli Gibraltar. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amster dam, ter standplaats Amsterdam, mr. D. J. Yan Stockum, candidaat-notaris aldaar. Verleend aan S. Groeneveld, gewezen cipier van het huis van bewaring te Eelder, een pensioen van ƒ154 's jaars. Met ingang vau 21 Aug. a. 8., de kapt. luit. ter zee G. A. Yan der Mieden eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. moni tor „Cerberus" en dat bevel opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee P. Hoyning; er. met ingang van 1 Sept. e. k., de kapt. ter zee H. Van der Meer eervol ontheven van bet bevel over Hr. Hs. pantserschip „Guinea" on dat bevel opgedragen aan den kapt. ter zee H. Nygh. De Gedempte Hooigracht. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over eonige adressen in zake de gedempto Koolgracht, als van D. Smit c. s., om do Koolgracht tot openbare straat te doen aan leggen; De firma De Vries en Stevens, om ontsla gen te worden van het gebruik en van de betaling van de daarvoor verschuldigde reco gnitie van een gedeelte dier gracht en de bestrating aan de gemeente over te dragen voor de som van ƒ130; A. Degon, om een gedeelte der gracht in gebruik te mogen bekomen, grenzende aan bet gedeelte, dat reeds aan hem in gebruik is afgestaan; A. Van Rooyen, om, in verband met den voorgenomen bouw van eenige woningen, een gedeelte der gracht van gemeentewege als openbare straat te doen lnrichton. Ten aanzien van deze verzoeken wordt door B. en Ws. medegedeeld dat krachtens Raads besluit van 26 Mei 1887 aan eigenaron van perceelen langs de gedempte Kool- en Brandc- wfinsgrachten is vergund om een gedeelte van die gedempte grachten in gebruik te nemen, waarvan de grond tot openbaren dienst bestemd blyft en dus aan de gemeento publiek- rechtelyk blyft toöbehooren; als: lo. aan de Leidsche Zoutkeet hot gedeelte van het Brandewfinsgrachtje van de Koobtraat tot aan het verlengde gedeelte, dat naar do Langegracht loopt, ter grootte van 385 centi aren, en het gedeelte van de Koolgracht van de Koolstraat langs de op de schetsteekcning vermelde lyn H, ter grootte van 148 centiaren, mits voor hare rekening te stellen en te onderhouden afsluitingen, muren of hekken, alsmede van den uitgang van de Brande wynspoort, 2o. aan mej. V. De Fremery 30 centiaren, sluitende aan dc 148 centiaren van de Leid sche Zoutkeet; 3o. aan de firma De Vries en Stevens 250 centiaren, aanvangende by de Oostdwarsgracht, mits voor hare rekening te stellen en te onderhouden eene afsluiting door murer of yzeren hekken aan de Ooctdwarsgracht en eene beboorlyke afscheiding aan de anlerc zyde in gemeenschap met den gebruiker van den daaraangrenzenden grond; 4o. aan de firma A. Degon 60 centiaren van den aangrenzenden grond, mits voor hare rekening te stellen en te onderhouden eene behooriyke afsluiting; 5o. aan de eigenaren van de daaraan- grenzende perceelen Vreeburg, H. C. Van der Heyde en Van Olden de overige 130 centi aren, mits voor hunne rekening te stellen en houden de gemeenschappelyke afsluitingen van de erven van 22, 21 en 87 centiaren. Verder zyn die vergunningen verleend onder de volgende voorwaarden: a. dat het in gebruik geven geschiedt tot wederopzeggens toe, zullende de opzegging schriftelyk twee jaren te voren geschieden; b. dat geene andere dan tilbare gebouwen op den grond mogen worden gestold en in de afscheiding aan de openbare straat een uitgang moet worden gemaakt; c. dat door belanghebbende gebruikers ton allen tyde toegang moet worden verleend tot den in gebruik gegeven grond, ten eindo, zoo noodig, de rioleering vanwege het Gemeente bestuur zou kunnen worden onderhouden of hersteld d. dat de in precario gebruik gegeven gronden onderling worden afgescheiden; e. dat by verandering van eigenaar van de aangelegen perceelen het precario vervalt en het door den nieuwen eigenaar moet worden aangevraagd dat door de gebruikers eene jaarlyksche recognitie van ƒ0.10 per centiare aan de gemeente verschuldigd is, te betalen ten kantore van den Gemeente-ontvanger voor de eerste maal vóór 1 Januari 1888. Na ingesteld onderzoek deelen B. en Ws. verder mede, ten aanzien van het verzoek

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1