A#. 189£ i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, SO Juli. H\ 10533, Dinsdag 31 «Tvili. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenJ Franco per post Afzonderlyko NommersU-Ub. PRIJS DER ADVERTETTTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel moor f 0.17'. Grootoro lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Voor de hoofdakte zijn toegelaten de heeren H. G. Martin, F. L. T. Moene en P. Lem, allon van Leiden. - De heer J. Dykboff, belast met het onder- wijs aan ue opleiding voor de jongens van Hr. Ms. „Admiraal Van Wassenaer," te Am sterdam, zal by eindiging van dozen cursus naar Leiden by db Kweekschool voor Zee vaart worden overgeplaatst. In het loopende jaar zullen worden ge houden eenige oefeningen van onderdeelen der lste divisie infanterie, onder leiJing van de commandeeronde officieren der betrokken regimenten infantorie; voorts, voor zoover betreft 06nige manoeuvres in het tydperk van en met 12 September tot en met 14 September a. s., onder de persoonlijke leiding van den commandant der lste divisie infanterie; en wel O. a.oefeningen van het 4de reg. in de om streken van Leiden van en met 10 Sept. tot on met 15 Septembor. Aan deze oefeningen zullen deelnemende staf en de 4 veldbataljons van het 4de reg. inf.; voorts van en met 12 Sept. tot en mot 14 Sept. een eskadron van het 3de rog. huzaren en 2 batterijen van het 2de reg. veldartillerie. Door de niet te Leiden garnizoen houdende volu-bataljons van het 4de leg. int zal een kamp worden betrokkon by Katwijk. In het tijdperk van en met 12 Sept. tot en met 14 Sept. kunnen manoeuvres worden ge houden met of tegon de troepen, te 's-Gravon- hage in garnizoen. - Met liet lot tegen ds. J. Westhoff, predi kant te Kolderveen, werd te Hillegom tot predikant der Ned. Herv. gemeente beroepen ds. N. Jolles, predikant te Drachten. - Het koninklijk besluit van 27 Juli, waarbij dr. Th. P. H. Van Aalst, leeraar aan het Gymnasium te 's Gravenhage, is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wgsbegeerte aan de ltijks-universiteit te Gro ningen, kan - aldus lezen wy in „Het Yad." dezen en genen in den lande doen vragen naar ds geloofsbrieven des benoemden. „Want do nieuwe hoogleeraar is tot heden slechts bekend binnen den kleinen kring zjjner dag taak als doceDt aan het Haagsche Gymnasium, en geschriften van zjjne hand zjjn niet in 'i licht gegeven. Alleen door zjjn academisch ■proefschrift nu vóór zestien jaren, en dat met voel onderscheiding word genoemd, heeft dr. Van Aalst in de wetenschappelijke wereld zijn naam doen medetellen. De jongeren van dien tjjd, en die met hem aan de Leidsche hoogoschool vóór 25 jaren dagolijkschen om gang hadden, zuilen de thans gekomon be noeming niet zonder waardeering vernemen. Zy hebben dr. Van Aalst grkend m den tijd, dat neiging in Btudie en talent bet meest aan den dag treden. En er zijn or uit den studie kring van den tot professor benoemde, die reeds meerdere jaren de plaats verkregen, welke voer ebn wetenschappelijk man te allen tijde de bogeerlykste pleegt te wezen. Do tenen als de anderen hebben, met hun ouden studiegenoot vzn eene kwart-eeuw geleden, het thans gekomon koninklijk besluit zeker niet zond ir genoegen vernomen. „Maar voor de generatie, die thans op de collegebanken plaats neemt, en voor de ver dere belangstellenden ia het academisch on derwijs, is dr. Van Aalst een nog onbekend man. Tot heden, werd reeds gezegd, is door hem niets in 't licht gegeven, tenzy de om werking van dr. Beynens „Staatsregeling", dat van verre of nabfl van zjjne voortgezette historische atudiën getuigde. Toch wisten de vrienden wel, dat dr. Van Aalst nooit heeft opgehouden al zjjn vrijen tjjd aan de beoefening der geschiedenis te geven; en zy, die door dagelykschen omgang hem nader kennen, hebben tallooze malen gelegenheid gehad te ondervinden, dat zyne kennis der geschiedenis in de breedte en in de diepte ging. „Voor het Haagsche gymnasium zal het heengaan van dr. Van Aalst een verlies zyn, dat diep gevoeld wordt. Er zyn weinig leeraren in 't land, die als docent zyne beteekenis be reiken. En het mag gezegd worden, dat hy als onderwyzer in de beste beteekenis van 't woord zyne meerderen niet licht vindt." - H.H. M.M. do Koningin en de Koningin- Regentes hebben de Kon. Ned. fabriek van goud- en zilverwerk van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen, te Voorschoten, vereerd met de opdracht tot vervaardiging van een eerepry'8 voor de wedrennen te Bussum, die zeer 'ot genoegen van HH. MM. uitgevoerd is. Deze prys bestaat in eene zwaar zilveren bokaal, geheel uit de hand vervaardigd en kunstig gedreven In den styl van Louis XV naar het beroemde genre van Habermann. Aan de voorzijde bevindt zich een gekroond monogram der letters W. E., terwyl aan de keerzyde eene artistiek uitgevoerde voorstelling van een wedren is aangebracht. Het deksel is versierd met oen fraai gemodelleorden en geciseleerden jockey, terwyl vormen en pro portion zeer elegant, geheel overeenkomstig den styl, ontworpen zyn. Dit echt vorstelyk geschenk zal door den winner zeker op hoogon prys worden gesteld. Dat het bezoek by de wedrennen byzonder druk was, kan hieruit blyken, dat aanwezig waren: 91 rytuigen, bespannen met 1 paard, 52 met 2 paarden en 5 vierspannen. Met de extra-treinen werden 1480 personen aan gebracht. De Koninginnen kwamen van Soestdyk te halfdrie aan de halte renbaan aan en bega ven zich zonder eenig ceremonibel met haar gevolg per rytuig naar het terreindaar wer don zy voor de tribune ontvangen door de bestuurdoren der Amsterdamsche sportclub en der Algemeene Harddravery-verceniging en naar hare zitplaatsen geleid, waar twee jonge meisjes, de jongedames P. Molzer en H. Looman, haar bloemen aanboden, dit alles terwyl de menigte de Koninginnen juichend en met boezees verwelkomde en de muziek het „Wilhelmuslied" deed hooren. Koningin Wilhelmina en hare moeder zagen er gezond en opgewekt uit, Koningin Wil helmina gekleed in het wit met breed geran- den wit-strooien hoed, hare moeder in de kleeding, waarin men gewoon is haar te zien. By aankomst der Koninklyke gasten werd de standaard boven het paviljoen geheschen. En kort nadat zy gezeten waren, werd het programma van den dag voortgezet. Onder het schoonste weder, dat men zich kan voorstellen, hadden de wedrennen plaats. Zy werden voor het grootste gedeelte byge- woond door HH. MM. de Koninginnen, voor wie in liet midden der tribune eene ruime loge zeer doelmatig en fraai was ingericht. Koninginnen prys Record-barddravery (aan gespannen). 2400 meter. Ingeschreven „Sou venir", 2642 M., W. H. J. Brom; „Plawny", 2698 M., D. Vermaat en Th. J. Dop; „Lart- schik II", 2676 M., H. F. Bultman Hzn. „Rejected", 2480 M., D. Vermaat en Th. J. Dop; „Mirka", 2460 M., Jan Steen; „Carl", 2440 M., A. A. v. d. Berg; „Kravana", 2410 M., „Rabenhaupt", 2400 M., W. A. Ockhorst; „Yoöl Tabor", 2400 M., A. De Graaf; „Expectation", 2400 M., H. Van Wickevoort Crommelin; „Phrynia", 2400 M., A. A. Van den Berg; „Tabor III", 2400 M., Chr. Oort- man Gorlings. „Souvenir", Lartschik", „Carl", „Kravane" en „Rabenhaupt" kwamen niet aan den start. De uitslag was als volgt: Eerste prys „Rejected", in 4 min. 31'/, sec.; tweede prys „IJoël Tabor", in 4 min. 34'/i sec.derde prys „Mirka", in 4 min. 34'/, sec. Na den afloop van al de wedstryden reikte H. M. de Koningin, mede namens hare moeder, den Koninginnenprys, en eveneens den door haar zelve uitgeloofden Oranjeprys en den prys voor den militairen jachtrit aan de win ners uit. Daarna vertrokken de Vorstinnen onder luid gejuich van de talryke menigte om 4.40 weder naar Soestdyk. De winner van den door de gemeente Bussum uitgeloofden prys, majoor Van Raden, kwam voor de hofloge, waar de Koninginnen hem gelukwenschten, het paard streelende. By de voorjaars-examens te 's-Gravenhage, voor de provincie Zuid-Holland, zyn voor de akte van onderwyzer en onderwyzores (art. 56a der wet) van de 303 candidaten 213, dus 70 percent, geslaagd. De examens duurden ruim twee maanden. Volgena door de inspecteurs van het Staatstoezicht op krankzinnigen aan den minister van binnenlandsche zaken gedane mededeeling blykt uit de hun toegezonden statistische tabellen betrefTende de opneming der krankzinnigen uit de onderscheidene pro vinciën in de krankzinnigen gestichten niet hoeveel iyders, wegens gebrek aan plaats in de Nederlandsche gestichten, naar buiten- landsche gestichten zyn overgebracht, terwyl uit onderscheidene mededeelingen valt af te leiden, dat dit getal vry belangryk is en dat vooral naar de kolonie Gheei, in Belgifl, verscheidene krankzinnigen uit onderscheidene provinciën zyn opgezonden. Naar aanleiding hiervan is den Commissa rissen der Koningin door den genoemden minis ter verzocht, hem voor de gemelde inspecteurs opgave te doen van het getal armlastige krankzinnigen, die uit de provinciën in het krankzinnigengesticht te Gheel of in andere buitenlandsche krankzinnigen- of idioten-ge stichten worden verpleegd en, aoo mogelyk, ook van het getal met-armlastige krank zinnigen, die buitenslands worden verpleegd. Over he4 zesde internationale congres der binnenscheepvaart sprekende, zegt deHaagsche Kroniekschryver der „N. Gr. Crt.", dat het be stuur der gemeente 's-Gravenhage by deze ge legenheid weer zulk eene droevige figuur heeft gemaakt. Al wat men deed, was het beschik baar stellen van hit gebouw der Academie. Ter wyi het gemeentebestuur van Rotterdam een luncheon aanbood van meer dan 600 couverts en de hoofdstad 't gezelschap in 't centraal-station een déjeuner gaf, dat als een klok klonk, bepaalde zich het Haagsche gemeentebestuur er toe om, op den middag van den derden congresdag, de vreemdelingen in de Trouwzaal te ontvangen en met een glas champagne te begroeten, waarvoor de Raad een sommetje van 300 had toegestaan. Het was eene uiterst magere receptie; geen plantje of bloempje in 't stadhuisalleen had men, voor zoover de voorraad strekte, een eind looper in de gang gelegd, waarlangs de gasten de Trouwzaal bereikten, en daar wer den zy door den waarnomenden burgemeester, den wethouder Du Tour, in onberispelyk Fransch toegesproken. Jammer dat zyno woorden, zyne warme uitnoodiging aan het congres, waarvan hy 't groote nut in 't licht stelde, om later weder naar Den Haag terug te keeren, opdat men den vreemdelingen zou kunnen toonen dat 't hartelyk welkom niet enkel in woorden was gelegen, - zoozeer in tegenspraak waren met de armzalige ont vangst vanwege het bestuur der koninklyke residentie. Tot leeraar in de natuurkunde en de tech nologie en de cosmographie aan de H. B.- school te Gorkum, tevens in de natuur- en scheikunde aan bet gymnasium aldaar, is benoemd dr. J. H. Meerburg, te Utrecht. De minister van w., h. en n. heeft, met wijziging der beschikking van 26 Jan. 1893, de verschillende "letterteekens aangewezen, welke gevoerd moeten worden door alle schepen, schuiten of booten, in Nederland thuis behoorende en die tydelyk of voort durend de zeevisschery, van welken aard ook, hetzy buiten of in de zeegaten, hetzy in de Zuiderzee, uitoefenen. Deze beschik king is opgenomen in de Staatscourant van 29/30 dezer. By koninkiyk besluit is, met ingang van 1 Aug. a. s.: lo. aan den luitenant- generaal, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. do Koningin F. M. B. ridder Alewyn, op zyne aanvrage, een eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de Per manente Militaire Spoorwegcommissie, onder dankbetuiging aan dien opperofficier voor de goede diensten, door hem in die functiên bewezen; 2o. benoemd tot voorzitter dier commissie, de generaal-majoor A. Kool, lid dier commissie, en met ingang van 1 Aug. a. 8. benoemd chef van den generalen staf. Wering van besmeftciyke ziekten. Wegens het voorkomen van gele koorts, Aziatische cholera en pokken in verschillende plaatsen in het buitenland, is by koninkiyk besluit van 17 dezer (Stsbl. 136), opgenomen in de Staatscourant van 29/30 Juli, het vol gende bepaald: „In-, door- en vervoer van lompen, gebruikto kloedingstukkon en ongewasschen ïyf- en beddegoed is verboden uit landen en plaateen, door de ministers van binnenlandsche zaken en financiën aan te wyzen. De aanwyzingon worden telkens, ten minste één dag voordat zy in werking treden, door plaatsing in de Staatscourant ter algemeene kennis gebracht. De voornoemde ministers zyn bevoegd, die aanwyzingen te veranderen, zoo dikwyls de omstandigheden dit gedoogen of noodig maken, alsmede te bepalen, of en in hoever de bagages, door reizigers medegebracht, onder het verbod zyn begrepen; de beschikkingen over deze onderwerpen worden ook inde Staats courant geplaatst. Het tegenwoordig besluit, dat gedurende één jaar van kracht blyft, treedt in werking op 31 Juli." Krachtens dit besluit brengen genoemde ministers ter algemeene kennis: „Met ingang van 31 Juli a. s. is de in- en doorvoer van lompon, gebruikte kleeding- stukkon en ongewasschen lyf- en beddegoed uit Rusland verboden. Bagages, door reizigers medegebracht, zyn onder dit verbod niet be grepen. Voorts is het verbod niet toepasselyk: I. Wat den in- en doorvoer betreft: a. op hydraulisch samengeperste vodden of lompen in balen, voorzien van yzeren banden; b. op afval van nieuwe stoffen, rechtstreeks af komstig uit spinneryen, weveryen, kleeder- magazynen of bleekeryen, kunstwol en afval van nieuw papier; c. op goederen, die wel uit Rusland zyn uitgevoerd, maar waarvan voldoende blykt, dat zy van elders afkom- stig zyn, en die ïoodanig zyn vervoerd en verpakt, dat sy niet in aanraking kunnen geweest zyn met besmette voorwerpen. II. Wat den doorvoer betreft: op goederen, die zoodanig zyn verpakt, dat zy onderweg geenerlei bewerking of behandeling kunnen ondergaan." demeenteraad van Allen. Behandeld werd een adres van het bestuur der Yereeniging „de Alfensche Kaasmarkt" met beklag tegen een brief van B. en Ws., houdende bezwaren tegen het vanwege de commissie gedaan verzoek om algemeene bekendmaking op kosten der gemeente van de met September e. k. te houden eerste paardenmarkt, en tevens het verzoek, dat de Vereeniging moge worden gemachtigd om die bekendmakingen op kosten der gemeente te bewerkstelligen. Do Voorzitter brengt in herinnering, dat de Vereeniging reeds is begiftigd met een subsi die uit de gemeentekas voor 1894 ad ƒ300, waarvoor bereids met goedkeuring van do Gedeputeerde Staten een post op de begroo ting is gebracht en het dus nu, uit een comptabel oogpunt, minder voegzaam zyn zou om onder een anderen naam zydelings dat subsidie te verhoogen, terwyl men volstrekt niet weot hoe hoog de ln dat adres bedoelde kosten zullen etygen, zoodat feiteiyk de Raad aan de Vereeniging de vrye beschikking over een deel van de gemeentekas in handen geeft. Naar sprekers meening ware het du6, te han delen in den geest van de reeds vroeger geopenbaarde gezindheid om namelyk desge- vorderd het toegekende subsidie eenigermate te vorhoogen. De heer M. De Jong stelt daarentegen voor tot het aangeduide doeleinde beschikbaar te stellen eene som van f 75, welk bedrag nader op voorstel van den heer F. P. Bos tot f 50 wordt gereduceerd. De heer De Jong spreekt daarbü als zyne meening uit, dat het personeel van het bestuur der Vereeniging voldoende waarborg oplevert tegen misbruik, waarop de Voorzitter repliceert dat do quaestie van persooniyk wantrouwen buiten rekening be hoort gelaten te worden tegenover lieden, die blykbaar de bevordering der gemeente-belan gen op het oog hebben. De Raad behoort ochter mogelijke misbruiken door de vereischte bedachtzaamheid te voorkomen on in het betrachten van dien plicht zou hy naar spre kers meening te kort schieten by het geven van eene onbegrensde machtiging tot hot doen uitvoeren van een deel der taak, op de Vereeniging rustende, voor rekening der ge meente. Immers, dat de bedoeldo bekendmakingen zouden liggen op den weg van het gemeente bestuur, geiyk in het adres wordt beweerd, kan niet juist zyn, vermits wel is waar de gemeenteraad, onder de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, de paardenmarkt invoerde, doch uitsluitend op het verzoek der Vereeni ging, die door eene paardenmarkt met annexe verloting de belangen der door haar beheerd wordende kaasmarkt wilde bevorderen. Terwyl nu de uitvoering van Raadsbesluiten zich regelt naar den inhoud dier besluiten, bestond die uitvoering in casu uitsluitend in het zenden aan de Vereeniging van een afschrift van het goedgekeurde Raadsbesluit en zulks ln be schikking op hun verzoek. De heer Kemink hecht zyne volle adhaesie aan het door den Voorzitter gesprokene en wel speciaal in dien geest, dat by de afwyzing van het verzoek tevens blyk zal gegeven worden van de goede gezindheid des Raads tot eenige uitbreiding van het toegekende subsidie, zoo de noodzakelykbeid daartoe nader uit de rekening en verantwoording der Ver eeniging blyken mocht. De Voorzitter zegt alsnu te zullen stemmen over het voorstel van don heer De Jong, zooals dat door den heer Bos is gewyzigd, en wel in dien zin, dat, by afstemming van dat voorstel, de beslissing op het adres zal geacht worden te luiden: „dat de Raad om comptabele redenen bezwaar ziet in het voteeren van een post van uitgaven op de gemeente-begrooting wegens bemoeiingen, die rechtstreeks verband houden met den werk kring eener zelfstandige, bereids gesubsidieerde commissie, maar gelyk reeds vroeger bleek, bereid zal bevonden worden om, na ontvangst van de rekening en verantwoording, wegens gehouden beheer, zoo noodig, eenige verhoo ging van het subBidie voor 1894 in ernstige overweging te nemen." By de hierop gehouden stemming wordt het voorstel De Jong-Bos met acht stemmen tegen twee, die van de heeren De Jong en Bos, verworpen en alzoo in gelyke verhouding in den zin van de toevoeging des Voorzitters besloten. By de gebruikeiyke hoofdelyke omvraag veBtigde de heer De Jong de aandacht van B. en Ws. op eene voor de gezondheid scliadeiyke 3)oot, in eigendom toekomende aan de weduwe M. Overvliet, waarop de heer J. W. Clant mede eigendomsrechten schynt te willen uitoefenen, een onderwerp, dat do Voor zitter belooft te zullen behartigen. Hierop wordt de vergadering verdaagd. Gemengd Nieuws. Wel niet altyd, maar toch zeer dikwyls, kenmerkt de laatste nacht van de Leidsche kermis zich door een of ander onge val, hetzy dat er een persoon verdronken is, hetzy dat er brand uitbrak. Thans was weer het laatste het geval, en wel in het perceel aan de Haarlemmerstraat, hoek Sionsteeg, waarin het café „Ephralm" is gevestigd. Gedurende de kermis was aldaar eiken avond café chantant gehouden en zoo ook Zaterdag avond, waarom het lokaal tot Zondag morgen over halfvyf in gebruik was geweest. Te vyf uren evenwel werd ontdekt dat er in het achtereind van het gebouw op eene kamer boven het tooneel brand was ontstaan, blijkens de zware rookwolken, kort daarop gevolgd door het uitslaan der vlammen. Een half uur te voren was er op die kamer niets ontdekt dat tot eenig vermoeden van brand aanleiding kon geven. Door het gemaakte brandalarm was de brandweer weldra tor plaatse. Trouwens velen waren wegens de kermls-prot nog niet ter ruste, zoodat er spoedig hulp kwam opdagen. Zoo waren er drie personen, die van af het achtergelegen Klooster over daken klauterden en aldus het brandende perceel bereikten. Eén hunner, een jeugdige huisschilder, De Graaf gebeeten, trof evenwel bet ongeluk, dat hy een gedeelte van een omvallenden muur op zich kreeg en daarmode over het dak van een huisje in het Zionsholje op de binnenplaats aldaar terechtkwam, zoodat hy ernstige ver wondingen bekwam, o. a. aan den schedel, waarom hy naar het academisch ziekenhuis werd overgebracht, waar het bleek dat zyn toestand hoogst ernstig was. Men wanhoopt aan zyn behoud. De brandweer zette intusschen, ook met de groote stoomspuit, het blusschingswerk met kracht voort en mocht er in slagen den brand alleen tot het achtergedeelte te beper ken, dat echter met tooneel, kleedkamers voor de chanteuses en een gedeelte van den inventa ris eene prooi van de geweldige vlammen werd. Behalve andere autoriteiten, was ook de burgemeester spoedig op het terrein des onheils aanwezig, dat gisteren natuuriyk den geheelen dag ook door vele nieuwsgierigen werd bezocht. Het café bleef dien dag echter gesloten. Te Noordwyk aan Zee hebben p. m. 300 badgasten hun intrek genomen. Op de Zaterdag 1.1. te Voorschoten gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 660 paarden en 11 veulens. De handel was vry geanimeerd. In den avond van 28 dozer ia op den Ringdyk van Haarlemmermeer afgebrand een woonhuis, door 2 gezinnen bewoond. Van C. T. Broers is alles verbrand, 't was niet verzekerd; van C. De Vos is ook alles ver brand, doch 't was verzekerd te O.-Karspel voor f 950. De brand is by De Vob aangekomen, zoo men zegt door bet vallen van eene petroleum lamp. Opmerkeiyk is het, dat dienzelfden avond twee malen een begin van brand is gebluscht, te 3 en te 6 uren, beide keeren ten huize van De Vos. In stryd metdevoorschriften wordt by de doorgaande rytuigen gedurende den rit veel op de balkons gestaan. Zaterdag avond is een reiziger van trein 77 naby „de Liede" daaraf gevallen en dermate gekneusd, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen; dr. Melchior, van Halfweg, per tele- phoon ontboden, was spoedig ter plaatse. Een der boenen is gebroken en zwaar ver minkt; na voorloopig te zyn verbonden, is de man in trein 67 opgenomen en vergezeld van den dokter naar het gasthuis te Haarlem overgebracht. Te Schiedam zyn met het oog op de veeziekte (mond- en klauwzeer) gestation- neerd een drietal bereden marecbausseos, om den afgesloten kring te bewaken. Van ieder der daarby betrokken gemeenten zullen boven dien één of meer veldwachters worden aan gesteld, al naar gelang der uitgebreidheid van den te bewaken kring, waarin genoemde ziekte voorkomt. Te s-Hortogenbosch is Zondag jl. een gedeelte van het vaste bruggehoofd aan den Vuchteruitgang zoodanig verzakt, dat de passacre voor riitnicpn An traw 1*

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1