N°. 10561. Zaterdag SS .1 nil. A». 1894. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH BA&BLAD. PBIJS DEZES COUBANT: Voor Leiden oer 3 maandenf 1.10. 1.40. 0.05. Franco per post-. Afzonderlijke Nommers PBIJS DEB ADVEBTENTLËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, '7 Juli. Ten aanzien van het reeds vermelde verzoek van den Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente in zake het riool in de Pieterskerk straat, deelen B. en Ws. mede dat, blijkens ingesteld onderzoek, geenerlei bezwaar bestaat tegen eene regeling, als door adressant wordt voorgesteld, en oat by tot-stand-koming van zoodanige regeling, de toestand zal worden verbeterd. Zy geven mitsdien in overweging te be sluiten lo. dat van gemeentewege zal worden aan gelegd een nieuw riool in de Pieterskerkgracht, hetwelk ter hoogte van de Jongensschool 2de klasse aansluit aan het bestaande straat riool en in de gedempte Pieterskerkgracht ter hoogto van de Diefsteeg aansluitende aan het aldaar bestaande riool, alsmede twee zykanalen aan de zyde van de Doopsgezinde kerk; 2o. dat de kosten van het maken van de riolen, sub 1 bedoeld, komen ten laste van de Doopsgezinde gemeente; 3o. dat het nieuw te maken riool onder houden wordt door en voor rekening van de gemeente Leiden; 4o. dat de Doopsgezinde gemeente wordt vrygesteld van de op haar rustende verplich ting tot onderhoud der riolen krachtens ver gunning van 18 Februari 1609; 5o. dat aan den Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente wordt vergund het buiten gebruik te stellen gedeelte van het riool, in het eigen dom dier gemeente gelegen, te doen volgooien met zand, afbreken of opruimen, zoodra het nieuwe riool zal zyn in gebruik genomen. Na ingesteld onderzoek is gebleken dat goen bezwaar bestaat tegen do inwilliging van een desbetreffend verzoek van mej. Otger, zoodat B. on Ws. in overweging geven aan adressante, behoudens, voor zooveel noodig, toestemming van de Gedeputeerde Staten en het Hoogheemraadschap van Rynland, ver gunning te verleenen tot het leggen van eene brug over do sloot aan den Hoogen Ryndyk, volgens overgelegd plan, voor haar perceel gemeente Zoeterwoude Sectie F. No. 1106, ondor bepaling dat alle schade aan den berm door de gemeente Leiden voor rekening van adressante worde hersteld en door haar eene jaariyksche recognitie worde betaald van één gulden. In het gebouw der Stadsbank van Leening zyn de vloer, lambrizeering enz. der vergaderkamer van een aangrenzend vertrek zoodanig door zwam aangetast, dat vernieuwing gewonscht is; het voornemen bestond dan ook in de begrcoting voor 1895 de daartoe bonoodigde gelden aan te vragen. Intusschen bleek by een nader ingesteld onderzoek, dat de toestand van dien aard is, dat de vernieuwing bezwaariyk meer kan woiden uitgesteld. B. en Ws. stellen dienten gevolge voor de bedoelde werkzaamheden thans te doen uitvoeren en de benoodigde gelden, vermoedeiyk ƒ180 bedragende, daar voor beschikbaar te stellen. Vermits deze kosten niet uit de gewone middelen kunnen worden bestreden, stellen B. en Ws. voor den post Volgn. 100 der begrooting; „Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelyke", met 180 te ver- hoogen, te vinden door afschryving van de Onvoorziene Uitgaven. De betrekkeiyke staat van af- en over- schry ving wordt daartoe ter vaststelling tevens overgelegd De commissie van financiën heeft tegen dit voorstel geen bezwaar. De commissie van financiën heeft geene bezwaren tegen het voorstel van B. en Ws. tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1894, tot een bedrag van ƒ211, ter voorziening in de kosten van meu bileering van het met 1 Mei jl. in huur ge nomen huis aan de Nieuwstraat ten dienste van de onderzoekingen in zake de vee- en vleeschkeuring. Zy stelt derhalve voor den overgelegden staat van af- en overschryving vast te stellen. Dezelfde commissie heeft geene bedenkingen tegen de rekening van de Stedelijke 'Werk inrichting over 1893. Zij stelt mitsdien voor die goed te keuren, in ontvangst en uitgaaf ad ƒ16815.38. Evenmin heeft zij bedenkingen tegen den suppletoiren etaat van begrooting, dienst 1894 van het Gereformeerde Minne- of Arme Oudé Mannen- en Vrouwenhuis, in ontvangst en uitgaaf ad f 1645.33. Zfl stelt mitsdien voor ook dien staat goed te keuren. Ter vervulling van de vacature in het Bestuur van bet H. G- of Arme Wees- en Kinderhuis, ontstaan door het bedanken van dr. C. J. Van Ketwich, wordt aan genoemd college het volgend dubbeltal voorgedragen 1c boeren Abr. Corte en H. W. Tieleman. Ter vervulling van de vacature, die met 15 Augustus a. s. aan do school 3de klasse No. 3 zal ontstaan door het aan mej. Haalebos verleend eervol ontslag, bieden B. en Ws. den gemeenteraad eene voordracht aan, opgemaakt in overleg met den arrondissements-school opziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van eene derde onierwyzeres aan de genoemde school, op eene jaarwedde van 500, als: lo. D. L. Springer, 2o. J. Key en 3o. M. Van Vliet, allen werkzaam als adspirant-onderwyzeres aan openbare lagere scholen albier. Aan don Witten Siugc-1 tegenover du woning van den heer Korevaar staan vier doode boomen, waaraan gevaarlyke takken aanwezig zyn, zoodat, volgens B. en Ws., rooiing noodig wordt geacht, ook op grond dat door den tegenwoordigen toestand een misstand wordt veroorzaakt, waardoor deze inderdaad schoone singel wordt ontsierd. Zy geven mitsdien in overweging tot het doon verkoopen en rooien van do bovenbe doelde boomen te besluiten. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de wed. J. W. F. Keiler Recter, deelen B. en Ws. mede dat de dochter van adressante met 1 Juni jl. tot de Hoogere Burgerschool voor Meisjes is toegelaten. Zy geven mitsdien in overwoging aan adressante vrystelling of terugbetaling van schoolgeld te verleenen voor hare dochter, sedert lJunijl. leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, over do eerste drie kwartalen van den cursus 1893/94. Reeds meermalen is gewezen op de wenscheiykheid, dat de boom, staande aan het Kort-Rapenburg by de Noordeindsbrug tegen over het perceel Breestraat N°. 2, worde opge ruimd met het oog op het gevaar, dat het behoud van dien boom oplevert in verband met den daarby gelegen tramweg. Hoezeer tot dusverre daardoor geene onge lukken zyn veroorzaakt, blyft toch, volgens B. en Ws., by behoud van den bestaanden toestand steeds gevaar dreigen, op grond waarvan zy den gemeenteraad in overweging geven te besluiten dat bedoelde boom ter rooiing zal worden verkocht. De Staatscourant bevat het verslag der commissie te Lsiden van 1 Aug. 1893 tot 31 Juli 1894, belast met het afnemen der practische geneeskundige examina, volgens art. 18 der wet van 25 Dec. 1878 (Staatsblad N°. 222), laat6teiyk gewyzigd door de wet van 12 December 1892) Staatsblad No. 261), benoemd by kon. besluit van den 4den Juli 1893 N°. 14. Te Woubrugge zyn van de lichting 1891 tegen den 17den Augustus a. s. in wer- keiyken dienst opgeroepen, om in den wapen handel te worden geoefend, de verlofgangers K. J. Strookman en G. Yan der Lee, van de regimenten grenadiers en jagers, en infanterie, in garnizoen te 's Gravonhage en te Leiden. De procureur generaal in Suriname, mr. Kalff, thans met verlof in Den Haag ver toevende, is door den minister van Koloniën in buitengewone audiëntie ontvangen. Generaal Hennus, inspecteur van het wapen der infanterie, is met zyn adjudant in Den Haag teruggekeerd van eene inspectiereis naar Assen. De 15de jaariyksche examens der Neder- landsche Toonkunstenaars-Vereeniging zyn gisteren te 's-Gravenhage voortgezet en geëindigd. Na de vorige opgaven zyn nog geslaagd: voor piano (L. O.) de dames A. J. Dolk, te Zutfen, en A. D. Weill, te Haarlem. In het geheel hadden zich aangemeld 29 voor piano (L. O.) en één voor solo-zang (onderwyskunst), te zamen 30 candidaten, waarvan geslaagd 21 voor piano (L. O.) en één voor solo zang (onderwyskunst). De commissie van examinatoren bestond uit de heeren: W. F. G. Nicolaï, 's-Graven hage, en H. A. Meyroos, Arnhem, afwisse lend als voorzitter; mej. Bertha Zegers Veeckens, Utrecht, en G. A. Henize, Muider- berg, uitsluitend voor solo-zang; M.W.Petri, Utrecht; S. Van Milligen, Amsterdam; G. A. Michelsen, Amsterdam; Leon C. Bournan Nymegen; J. H. L. Ryken, Deventer, en A.' J. Ackermann, 's-Gravenhage, lsto secretaris. Aan het staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen nog deel tien candidaten voor de faculteiten der rech^geleerdheid, godgeleerdheid en letteren. Toegelaten zyn vier candidaten: P. F. K. Faber, A. F. M. E. Kuinders, mej. J. Snelle, S. De Vries. Afgewezen werden vier candidaten. Gedu rende den loop van het examen trok zich terug één candidaat. Voor de faculteiten der geneeskunde of der wis en natuurkunde werden drie candi daten geëxamineerd. Toegelaten is één candidaat, E, C. Witsënburg. Afgewezen werden twee candidaten. Van de vier candidaten, met wie het examen werd voortgezel, werden toegelaten drie, Jac. Gou verneur, A H. Van der Hoeve (dipl. A), IJ Schoonhoff (dipl. B.) Het examen wordt nog voortgezet met één candidaat. Voor de tentoonstelling van oude schil derkunst, te Utrecht van 20 Augustus tot- 1 October a. s. te houden, heeft jbr. mr. J. Röell, minister van buitenlandsche zaken, een landschap van Salomon Ruysdael en een Coninxloo welwillend afgestaan. In de gistermiddag gehouden gemeente raadszitting te Delft was ingekomen een ver zoekschrift om verbetering aan te brengen in den toestand der stinkende grachten, welk verzoek in handen der gezondheidscommissie werd gesteld. De benoeming der tydelyke leeraren aan de H. B.-S. werd bestendigd. Aan den tuinarchitect Poortman te Goor, word opgedragen het maken van een plan voor eventueelen plantsoen-aanleg. Gisteren is te Rotterdam, waar hy wegens ziekte verpleegd werd, overleden mr. J. P. N. Ermerins, archivaris van het provinciaal ar chief in Zeeland. Vóór de overledene, die geboren werd 22 September 1832, tot deze betrekking benoemd werd, was hy eenige jaren als burgemeester en secretaris der gemeente Zieriksee werkzaam. Ook toen reeds toonde hy zich een belang stellend vriend der oudbeden van Zeeland. De heer Ermerins was een zeer bekwaam man, wiens werkkracht echter in den laatsten tyd door don ongunstigen toestand van zyne gezondheid zeer belemmerd werd. MC.) Op haren tocht door Walcheren, op 22 Augustus, bezoeken do Koninginnen ook Dom burg en zullon in het badhotel een déjeuner- dinatoire gebruiken. Het verbiyf aldaar zal van' halfóén tot twee uren plaats hebben. Er heeft zich daar eene commissie uit de inge zetenen gevormd voor de versiering van het dorp. Er zal esne eerewacht te paard van 24 personen worden samengesteld, terwyi het plan is gevormd, om tydens het verbiyf van HH. MM., op het terrein van het badhotel, door het muziekcorps der dienstdoende schut- tery uit Middelburg, eenige nommers te doen uitvoeren. By dit bericht voegt de „Midd. Ct.", waaraan deze byzonderheden zyn ontleend, de vraag: kan er tydens dit bezoek niet eens eene echte Zeeuwsche ringrydery plaats hebben, geiyk gebeurde tydens het verbiyf van Carmen Sylva te Domburg en ter gelegenheid van het Bel gische congres? De optocht te Vlissingen zal eenvoudig bestaan uit vereenigingen met vaandels en vlaggen, terwyl er eenige versierde wagens in zullen voorkomen. By koninklyk besluit van 17 dezer, opgo nomen in de Staatscourant van 27 dezer, is op de voordracht van de ministers van binn. zaken en van justitie bepaald, dat de Staats commissie, by koninklijk besluit van 16 Sopt. 1891 benoemd tot voorlichting van de Regeoring omtrent de grondslagen, waarop de regeling van de administratieve rechtspraak volgens de Grondwet behoort te berusten, wordt ontbon den, met dankbetuiging aan haren voorzitter, haren secretaris en hare verdere leden voor den volbrachten arbeid. Bedoelde commissie heeft op 15 Mei jl. haar verslag uitgebracht, vergezeld van voor stellen, bevattende de uitwerking harer denk boelden in den vorm van vier ontwerpen van wet. Aan het kinderziekenhuis te Groningen is door wylen mejuffrouw Zyistra de som van duizend gulden vermaakt. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van hen, die het examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zy zich daartoe vóór 25 Augustus a. 8. schriftelyk by het departement van binneDlandsche zaken moe ten aanmelden. Zy, die in het bezit zyn van de getuig schriften of diploma's, bedoeld in art. 4 van het Koninklyk besluit van 28 Juli 1865 (Staatsblad no. 87), zooals het is gewyzigd by dat van 30 Juni 1882 (Staatsblad no. 78), behooren die stukken by hun verzoekschrift om toelating over te leggen. De adelborsten 2de kl. F. H. Staverman, D. M. O. De Roo van Alderwerelt, J. S. Seret, E. M. J. Chevalier, A. F. Hansen, C. J. J. Beynen, G. C. M. Kolff, J. A. Wichers Hoeth, A. E. Thierens, P. Lagaay, J. F. Friderichs, P. Eschauzier, J. C. F. Hooykaas, H. L. A. M. Camp, L. Kloos, jhr. H. K. B. Rendorp, H. J. Van Pek, O. Van Slooten, J. C. De Kock van Leeuwen, H. B. L. Braam, A. M. Kan, A. F. Folkertsma, A. L. Boeser, jhr. P. A. Prins, J. T. C. Van Schreven en J. C. J. Romswinckel hebben met goed gevolg het e ndexamen afgelegd; hunne bevordering tot adelborst 1ste kl. kan tegen 2 Augustus worden tegemoet gezien. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Juli van Genua; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 26 Juli Lizard; do „Werkendam", van Nieuw-York naar Rot terdam, arriveerde 26 Juli te Boulogne-sur-Mer. By koninklyk besluit van 25 Juli jl. is ingetrokken, op zyn verzoek, de by koninklyk besluit van 9 Juli 1894 gedane benoeming van J. A. P. Levenkamp tot inspecteur der regis tratie en domeinen in de 43ste divisie van inspectie en hy bevestigd in zyne tegenwoor dige betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Woerden, en benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de derde klasse in ae 43ste divisie van inspectie R. De Bruyn Ouboter, thans ontvanger der registratie en domeinen te Hulst. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer J. Schalkwyk, te Ellemeet, heemraad van het waterschap Schouwen. Aan jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter der commissie, belast met het afnemen der consulaire examens, onder dank betuiging voor de diensten, door hem in die betrekking bewezen, en in zyne plaats be noemd mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid van de Tweede Kamer. Aan R. W. A. H. Reynen, op zyn verzoek, met ingang van 15 Oct. a. 8., eervol ontslag verleend als notaris te 's Gravenzande. Dr. Th. P. H. Van Aalst, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wysbegeerte aan de Ryks-universiteit te Groningen, om onderwys te geven in de vaderlandsche geschiedenis, de algemeene ge schiedenis der middeleeuwen en van den nieuweren tyd en de politische aardrijkskunde. D. J. W. baron Van Heeckeren, met ingang van 1 Aug. a. s., benoemd tot burgemeester van Westdongeradeel, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Ameland. Benoemd tot burgemeesters van: Buren, jhr. W. P. Van der Goes; Nieuweschans, H. Mulder, tevens secretaris; Ziipe en Kallants oog, G. C. Hulst; Helder, C. A. Beukenkamp Zwartewaal, L. F. J. Van Vliet, tevens secre taris; Vierpolders, J. M Van der Lugt Melsert; Rilland-Bath, J. J. Van Gorsel. Met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot directeur van en leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Middelburg dr. H. Japikse, than3 leeraar aan die school. Met ingang van 1 Sept. a. 8. aan C. Van Dein8e, op zyn verzoek, eervol ontslag vor leend als leeraar aan do Ryks hoogere burger school te Groningen. Op den voet van het kon. besluit van 3 October 1877 voor het tydvak van 1 Juni tot en met 31 Aug. 1894, ter ondersteuning in zyne studiën van rykswege eene beurs van ƒ800 verleend aan J. Hingst, student in de faculteit der geneeskunde by de Ryks- universiteit te Groningen. Aan mej. A. M. C. Antonissen, geboren te Esschon (België), vergunning verleend tot het geven van lager onderwys, mits zy overigens aan de daartoe by de wet gevorderde ver- eischten voldoet. De luit. ter zee lste kl. L. E. Van Diggelen, met 1 Aug. a. s., op zyn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. Pensioen verleend aan: P. G. Carpentier, commies ontvanger van 's Ryks belastingen, ƒ496; A. Van Vliet, id., 427 'sjaars. De off. v. gez. 2de kl. van het leger in Ned.-Indiö M. B. Romeny, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Aug. a. s., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. In de schouwburgloge der heeren Van Lier, op de Doezastraat, werd gisteravond gegeven „De kleine Taikoen", Amerikaansche operette in drie bedryven, vry bewerkt door C. P. T. Bigot. De kleurige aanplakbiljetten en de aan kondiging dat dit stuk meer dan drie duizend achtereenvolgende malen met buitengewoon succes in Noord- en Zuid-Amerika werd op gevoerd, hadden niet velen opgewekt tot by- woning dezer voorstelling: de opkomst liet weer te wenschen over en dat was bepaald jammer, want het is eene zeer aardige, zeer amusante operette, die veel schoons en veel liefs, ook veel buitengewoons te zien en te hooren geeft. Met overtuiging en met aandrang kunnen wy dan ook aanraden: gaat heden avond naar Van Lier, nu „Do kleine Taikoen" er weer gegeven wordt; niet om het interes sante van den inhoud, want deze komt neer op het „zy krygen elkaar," maar om het eigenaardige der operotte, om de zinryke coupletten, welke er in voorkomen, om de fraaie kostumes, om het Japansche einde, met ballons, waaiers, enz., om de Japansche en andere sieriyke bewegingen, om de studenten en hunne guitenstreken, om den Engelschen lord en zyn bediende, om den generaal, om de roode duivels, de bandieten met hun ge weldigen chef, om de H. Hermandad, om, om, ja om alles I En dan zult ge u er van kunnen overtuigen hoe Wilhelmina Albregt, hier de haailustige, de haaizoekende, de generaal-beminnende, haren naam als actrice hoog houdt, hoe Frits Bouwmeester zich een streng en toch goed generaal betoont, hoe vooral Manta Van Nieuwland, Geertruida André en I. Van Lier medewerkten tot het welslagen van het vroo- lyk stemmende geheelhoe, neen, tot hiertoe en niet verder! Nog eens: ga naar Van Lier, om „De kleine Taikoen", ook de lieve kleine Taikoen zelve te zien en te hooren, en doet ge het niet, ge kunt er, op ons woord, spyt van hebben. De eerste der avondvoorstellingen in het Cagliostro theater der heeren Alber en Bosch, op de Doezastraat, had gisteravond plaats. De tent was geheel gevuld. De directie liet daarom niet na dank aan het zóó talryk opgekomen publiek te betuigen. Hetgeen men in dit theater te zien krygt, bestaat uit een zeer uitgebreid en afwisseleud programma. De eerst optredende was de heer A. Basch, als prestidigitateurzyne verschil lende toovertoeren trokken ieders aandacht, niet het minst was dat het geval wat betreft de wei kzaamheden met de hoeden, waaruit verschillende voorwerpen werden te voorschyn gehaald, waaronder men op het laatst ook oen klein, levend varkentje opmerkte. De werkzaamheden aan de trapóze van mej. Eli8e waren zear interessant; evenals het in de derde afdeeling vertoonde „Alaska wonder". De muzikale clowns wekten zeer den lach lust op. Miss Orphea zal heelwat tyd hebben moeten opofferen om de duifjes, welke zeer goed afgericht zyn, datgene te laten doen, wat zy wil, en waarin zy volkomen slaagde hare andere werkzaamheden werden, evenals hare duivendressuur, dan ook luide toegejuicht; hetzelfde kan gezegd worden omtrent de dub bele gymnastische oefeningen aan de ringen en den rekstok. De agioscopiscbe tableaux waren prachtig, o. a. de legende van den ooievaar, verschil lende gezichten zoowel te land als ter zee; het vergaan van het schip „Flora," welk schip door den bliksem getroffen werd en verbrandde, enz., enz.; verder tal van beweeg bare „cromatroben" of sterren in duizenden kleuren. By de verschyning der afbeeldingen van onze jeugdige Koningin, de Koningin- Regentes en wylen Z. M. Willem IH speelde de muziek het Volkelied en daverde de tent van het handgeklap. De groote sensatie-pantomime in drie acten, voorstellende: „Asschepoetster of het glazen muiltje", werd met alle aandacht n gegaan en blyken van verrassing gingen er somtyds uit de menigte op over de in deze pantomime voorkomende prachtige kostumes. Ook het muziekcorps maakte een gunstigen indruk; niet alleen gaf het goede muziek te hooren, maar het verraste het publiek eveneens op eenige zangnummers. De voorstelling, te acht uren begonnen, eindigde te elf uren. Zy, die iets van de kermis willen proflteeren, gaan er dus heen en zy zullen het bezoek zich niet beklagen l By de voorstelling van „Dokter Klaus" in den Leidschen Schouwburg konden do leden van het Rotterdamscho gezelschap door de goede opkomst opnieuw ondervinden hoezeer hun optreden alhier wordt op prys gesteld; terwyl ook In de Stadszaal bleek dat de kermis nu in vollen gang was. Er kwamen daar, zoowel beneden als boven, byna plaatsen te kort. By beide gelegenheden amuseerde hot publiek zich uitstekend, zy het dan ook op verschillende wyze. Velen, die na afloop van de komedie nog naar de Zaal kwamen, profi teerden zelfs dubbel. De om Leiden wonende gemeente ambtenaren. De heer P. J. Van Hoeken, lid van den gemeenteraad alhier, heeft den 8sten Sep tember 1893 aan den gemeenteraad het voorstel gedaan, om in de Verordening, be trekking hebbende op de benooming van ambtenaren, de bepaling op te nemen: „dat zy met hun gezin moeten wonen binnen de gemeente Leiden."

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1