Dr. men's ram Burgerlijke Stand. To Koevorden heeft zich vermoedelijk ook oen geval van cholera met doodelijkon afloop voorgedaan, en wel by oene vrouw. Do extra-trein naar het Gooi land (Baarn en omstreken) vervoerde heden van Den Haag, Leiden on verdere stations circa 100 pleizierreizigers. De koetsier, in dienst van de vorhuis-ondememing der firma De G., te 's-Gravonhage, die gisteren by het imyden van de stalling bekneld geraakte tusschen den bok van zyn wagen en het plafond van den stal, is des avonds in het R. K. Zieken huis aan de bekomen kneuzingen overleden. Te "Wageningen ishet 5-jarig zoontje van oen machinist by het rangeeren op het Stationsplein van het Staatsspoor door de tram overreden, zoodat de dood onmiddellijk volgde. De arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gisteren G. Van Detb, wegens boleediging van den officier van jus titie te Arnhem, den heer Nahuys, overeen komstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te Leeuwarden aeeft gisteren het vonnis der arrondissements .echtbank aldaar, waarby de ontslagen predi kant Barger, van Harlingen, wegens moord tot levenslange gevangenisstraf werd voroor doeld, bevestigd. Door do marechaussee te Sittard is aangehouden Z9kere S., lompenkoopman to Ophoven, wegens poging tot moord op zyne huisvrouw en zyn buurman W. S. wordt naar Maastricht overgebracht. Uit goede bron verneemt de „Limb. Koerier" dat de oud-griffier Schreurs zich te Nippes, by Keulen, bevindt. Hy moet zelfs by den burgemeester van Maastricht oene attestatie de vita hebben laten aanvragen om **4jn peDsioen te kunnen ontvangen. De Belgische Staatsspoorwegen hebben bepaald dat gedurende de wereld tentoonstelling te Antwerpen de reizigers naar en van Antwerpen mot betzelfde plaats- biljet gebruik mogen maken van de stations oost of zuid, boowel de plaatskaarten, in Nederland genomen, alleen vermelden Ant werpen (Oost). Tot dusver moest men voor ARtwerpon (Zuid) ©en afzonderiyk biljet nemen. Te Beilen is 's nachts aan oene deur van de woning van den hoer I. Mulder, hoofd der school, oen plakkaat aangeplakt van anarchietischen inhoud en waarin de heer M. wordt bedreigd. Het schip, waarin het bootje mot voortdurende beweegkracht, eene vinding van den heer W. Kooy, te Huissen, vervoerd word, is op de reis naar Antwerpen, by Bath, go- zonken. In de Noordzee is door schipper K. Reo, van Terschelling, eene groote flesch opgevischt, geheel begroeid met de by zeelieden ondor den naam van langhalzen bekende zee dieren, die als oen tros er omgewonden zyn. Do flesch heeft klaarblykelyk eenige jaren in zue omgedreven. Deze zeedieren komen vooral in den Atlantischen Oceaan voor. Het gohoel levert een eigenaardigen, schoonen aanblik op. De tegenwoordige bezitter, do vischhandelaar Bos, is voornemens het ge- vondone aan het aquarium in Artis af te staan. De heor Hugh Clements, te London, zendt aan hot „N. v. d. D." eene weervoor spelling, waarin verklaard wordt, dat wy eene zoor mooie Augustus-maand zullen bobben. In Nederland zal het alleen den 6don, den löden en don 26ston Augustus wat regenen. Met uitzondoring van die dagen, zal het de goheelo maand mooi weer zyn. Ook in Noord- Duitschbnd, Denemarken, Noorwegen en Zweden zal het, volgons dezon Engelschen profeet, mooi weer zyn, met uitzondering van enkele regendagen. Uit Galatz, inRumeniö, schryft men aan het „Hbl." van 21 dezer: „Door de enorme hitte en groote droogte zyn de rogge, tarwe en haver reeds binnen gebaald. De oogst was matig, doordien de vrucht, voordat ze good uitgegroeid was, reeds gemaaid moest worden. „Het hooi was niet ovorvloodig; nu zyn de weilanden dor en verbrand. De maïs lydt verbazend onder de groote droogto en men vreest dat daar niets van terecht zal komen De wyn staat tot nu toe prachtig, maar moot water hebben of verbrandt ook. Mot één woordde grondeigenaars zetten zeer ernstige gezichten". Italiaanscho roovers. Zaterdag- morgen werd op den heirweg tusschen Albano en Genzano een brutale straatroof gepk r- Een gezelschap, bestaande uit een geacht inwoner van Albano, den heer Giorni, zijne twee dochters, twoo andore heeron en een koetsier, reed 's morgens uit. Op het hoogsto punt van don straatweg gekomen, sprongen eensklaps zes gewapende en gemaskerde mannen uit het kroupelhout te voorschyn en ei6chton, hunne geweren aanleggende, van het gezelschap alle geldswaarde, enz., welke het by zich had. Daar men zich niet kon verweren, gaf men ongeveer 800 lira's aan geld en juweelen goreedelyk over. De roovers bevalen het rytuig vervolgeus naar Albano terug te koeren on, ziende dat men do teugels wondde, verdwenen zy in hot kroupelhout. Moordaanslag. Zaterdag-avond kwam to Borlyn een man in een winkel en verzocht een meisje, dat daar behulpzaam was, eenigo postzegels; terwyl zy hem deze overgaf, herkondo zy in hem iemand, die haar vroeger met de betuigingen zyner liefde op ergerlyke wyzo was lastig gevallen on schrikte, daar zy tag, dat by zich vomomd had met eeno pruik en een valsehon baard. Dadeiyk daarop loste hy uit eene revolver drie schoten op haar, waardoor twee kogels boven de lever haar in het lichaam drongen. De dader maakto zich uit de voeten, maar gaf zich 's nachts by do politie aan. Te Athene hoeft in de haven Phaleron een ernstig ongeluk plaats gehad. De hof-ceremoniemeester Boudouris maakte met zyno echtgenooto en den secretaris van den kroonprins, Mochakis, een zeiltochtje. Het bootje sloeg om, ten govolge waarvan allo drie personen, die zich er in bovenden, het leven verloren. Dank zy den bemoeiingen van het „Petit Journal", hebben verleden week on Zondag in den omtrek van Parys wed- ritten plaats gehad van oen honderdtal rijtui gen zonder paardengedreven door stoom, petroleum, enz. De rit van Zondag ging van Parys naar Rouaan. Er waren duizenden toeschouwers on do uitslag wordt zeer ge roemd, maar eene besliste voorkeur scbynt geen der verschillende stelsels zich nog te hebben verworven. Een anarchist? Te Cadix wilde de politie dezer dagen de arrestatie bewerk stelligen van een dierentemmer Mallen, die rustig met zyno verzameling wilde beesten in deze stad leeft, maar aan de politie als een gevaarlyk anarchist gesignaleerd was. Do heer Mallen sprak met nadruk tegen dat hy anarchist zou zyn, waaraan door de agenten echter niet het minste geloof geslagen werd. Toen nam de gewaande anarchist echter op zyne beurt een krachtig middel te baat om zich te beschermen en dreigde zyne zes tien leeuwen los te laten om eene wandeling door de stad te gaan doen. Hierop meenden do wakkere politie-agenten voorloopig maar niet verder aan te moeten houden en verzochten zy hun chef, een ander met deze inhechtenisneming te willen belasten. Gelukkig voor de bedreigde stad behoefde hier echter niets van te komen, omdat binnen oenige uren de volkomen onschuld van den heer Mallen aan den dag kwam. De nihilist Lazareff, die door de politie te Parys is gearresteerd, was inder tyd tot twintig jaar dwangarbeid veroordeold on naar Siberië getransporteerd. Eenige maan den geleden wist hy te ontvluchten en zocht eene schuilplaats to Parys, waar hy op den boulevard Ara go eeno woning betrok met eeno vriendin. Het paar leefde zeer rustig; Lazareff had eene betrekking weten te vinden aan de Russische bibliotheek. Zyne opsporing was door de Russische politie gevraagd;hij wordt als zeer gevaarlyk beschouwd. De anarchist Pouget, die vroeger do „Père Peinard" dirigoorde, gaat te Londen een nieuw blad uitgeven, dat tot titol zal hebben: „le Droit a l'aisance." Onder do vaste medewerkers zal de beruchte anarchist Mala testa eene eerste plaats bekleeden. Do Khedivo van Egypte Isgis- teren te Venetië aangekomen. Do Khedive is voornemens eenige dagen te Venetië te ver toeven en dan zyne reis naar Carlsbad voort to zetten. Volgens do „Polit. Corr." zal do Khedive, Abbas pacha, de volgende maand ook te Scheve ningen komen om de baden te gebruiken. Vorvolgons zal hy naar St.-Maurice, in Zwit serland gaan. Het plan om eenige Europee sche hoofdsteden te bezoeken, heeft by, naar men verzekert, op verzoek des sultans, gehoel opgegeven. RECLAne». a 25 Cents per regel. By de Kindervoeding heeft men het meeste succes met in bussen van 7, Kilo inhoud a 90 Cts. en Kilo a 26 €1». 4772 10 Chemisch zuiver en klcmvry, uit de Afedcrlandsche Albumlnefabrlek, Lelden. ALFEN. bevallen: J. Van Klaveren gob. Van der Helm D. J. Vierbergon geb. Van Boeet D. M. Van der Laan gob. Vink D. E. W. Carrière geb. Van Delden Z. D. Zuidam gob. Van Kleef Z. Overleden: O. Van Kinle, wednr. van M. Ten Hage, 73 j. T. T. Groninger D. 1 J. Gehuwd: O. Hnogoveen on A. Van dor Vliet. AARLANDEBVEEN. Be va 11 on: B. Verkade geb. Van der Wolf Z. W. Lernkes geb. Van Wijk D. Overlodon: J. Koonekoop Z. 3 m. M. T. Grimborg D. 39 j. Gehuwd: P. Boer jtu. 22 j. en G. A. W. Steic- voort jd. 18 J. BODEGBAVE. Bevallen: O. Do Bmin goh. Koster Z. A. Van Vulpen geb. Codee D. J. Voordouw geb. Both Z. J. C. Vlasveld geb. Eroce- meijer Z. J. Snato-ao geb. Vcrbago Z. Overlodon: G. D. Boerema 5 m. W. Boijr- mau 19 ld. Gehuwd: M. A. Kieboom, wednr. van E. C. v. Katwijk, 60 J. en T. Brunt jd. 42 J. HAZERSYYOUDE. Bevallen. J. v. Volxen geb. Overta Z. O. lioogondoorn gob. Sepera Z. E. Van Gaaien geb. Voortij D. W. Boef gtb. OkkoreeZ. Overleden: C. Stolwijk D. 19 m. KOÜDEKEBK. B oval Ion: M. Van dor Zwaan gob. Van den Berg Z. N. Dorropaal gob. Van don Akker D. Overlodon: M. J. Slegtenborat, ochtg. van D. Feb, 67 j. LEIBEBDOBP. Bevallen: H. v. d. Linden geb. Sira D. O. Van der Velden gob. De Fcij D. P. J. Zweiötra geb. Elavcrwijdtn Z. O v o r 1 e d e n J. Van Velzen Z. 2 m. J. Hooger- vorst D. 3 m. D. Mater Z. 7 m. J. Hannaart Z. 5 m. G. Groen Z. 3 m. B. H. Fiechcr, wed. van C. Th. Bombant, 68 j. NIEUWKOOP. B o v a 11 o u W. W. Do Jong geb. Vau Wijngaarden D. BEEUWIJK. Bevallen: J. M. De Goey geb. Van dor Sprong D. M. H. Verburg geb. Ver- moulen D. Overleden: O. M. Biema 7 m. WOUBBUGGE. Bevallen: M. Boot geb. Stigter Z. ZWAMMEBDAM. Bovallon: IJ. Hcmpeniae gob. Wieleuga D. C- J. Van der Tier geb. Breedveld D. Overlodon: M. Lok Z. 4 m. M. Zieltjes D. 4 m. Gehuwd: H. Schinkel jm. 40 J. en W. O. Griffioen Jd. 84 j. UITLOTINGEN. - Par\js 1892. No. 20126 fr. ion,000, no. 176875 fr. 50 000. nos. 27942 en 88420 elk fr. 10,000, uo?. 7536 8755 17730 54029 72221 80550 372563 524113 5G1700 175826 242073 425877 161516 315673 1G9697 219774 124649 370519 441463 410765 328G24 280982 320146 418693 344716 267795 549199 461002 615475 en 278926 elk fr. 1000. BUITENLAND. Frankrjjlt. De tweede zitting van het Hof der Rhone, waarvoor Caserio moet terechtstaan, is ge opend. De president Breuillac hield tot de gezworenen eene rede, welke grooten indruk maakte en waarin hy o. a. het volgende zeide „Uwe taak in deze rechtzaal zal ongelukkig in de rechterlijko jaarboeken eene byzondere bladzyde beslaan. Sedert Hendrik IV was geen hoofd van den staat door den dolk eens moorde naars omgekomen en, droevige overeenkomst, in 1894 zoowel als in 1610 is een van de besten onder de zonen onzes vaderlands ge troffen. Gedurende de twee weken, welke wy te zamen zullen doorbrengen, recht doende aan beschuldigden van allerlei aard, zult gy op my kunnen rekenen.Ik hoop dat gy uwerzyds my in myne taak wol zult willen steunen. Men beweert dat ons geslacht aller meest karakter ontbreekt. Gy zult dit oordeel logenstraffen en wy zullen het einde dezer zitting bereiken met opgeheven hoofde, als mannen, die hun plicht hebber gedaan en met meer recht en waarheid dan hy, die het sprak, het beroemde woord kunnen herhalen: „Do goeden zyn gerustgesteld, de boozen sidderen." Want terwyl een nieuwe president der repu bliek, zynen op 't veld van eer gestorven voorganger opvolgend, met vaste hand de banier der orde, waarborg onzer vryheden, opheft; terwyl da Kamers, op voorstel der regeoring, vergrypen, welke slechts krachtens een waar privilege u worden voorgelegd, weder onder het gomeene recht brengen zullen wy hier, dank z(j der medewerking van twaalf onkreukbare en \rye burgers, uit do ingewanden der natie voortgekomen, de wan daad van gisteren gestraft en getracht hebben, naar de mate onzer krachten, het gevaar van morgen te weren." De Milaneesche advocaat, die Caserio zal verdedigen, Alfred Podreider, is van geboorte een Franschman en wel een Paryzenaar. Zyn vader, die onlangs stierf, was in Boven-Italiö in de handels- en industriëele wereld zeer bekend. Door zyne eenigszins sentimenteel© goedhartigheid is hy er toe gekomen de vaste advocaat van de Milaneesche socialisten te worden. Het proces van Caserio is verdaagd tot 2 Augustus, opdat hot dan reeds onder de nieuwe anarchisten wet zou kunnen plaats hebben. Doch het is de vraag, of deze dan gereed zal zyn. Do ex-koning van Servië, Milan, is to Parys aangekomen, naar men weet. Koning Milan is niet voornemens te Parys te biy ven, maar zal, naar hy heeft verklaard, over eenige weken, met zyne gemalin Nathalie naar Servië terugkeeron. In de Kamer is gisteren by de verdere beraadslaging over art. 5 van het wetsontwerp tegen de anarchisten een amendement van den afgevaardigde Humbert, strekkende om de openbaarmaking der pleidooien over do incompetentie der rechtbanken te veroorloven, met 221 tegen 130 stemmen verworpeD. Twee andere amendementen om de gevangenis straf in boete te veranderen, werden daarna met 333 tegen 101 en 345 tegen 98 stemmen eveneens verworpen. Vervolgens werden paragraaf 2 en 3 van art. 5 aangenomen. De afgevaardigde Bourgeois wilde paragraaf 3 vervallen zien. Ten slotte werd het geheele art. 5 in zyn geheel met 314 tegen 147 stemmen aangenomen. Een nieuw artikel van don socialist Viviani werd met 370 tegen 42 stemmen verworpen. De namiddagzitting was gewyd aan de discussie over artikel 6 der anarchisten wet. De socialist Jaurès ontwikkelde een amen dement, bepalende dat als anarchisten worden beschouwd alle openbare personen, dio handel dry ven met hun mandaat en zich laten om- koopen. Spreker constateerde dat allen, die by het Panama-schandaal zyn betrokken go weest, stemmen voor de wet, die thans in behandeling is. Er ontstond een heftig incident tusschen Rouvier en don radicaal Jourdan; deze ver weet aan Rouvier zyn aandeel in de Panama zaak. (Rouvier was destyds minister van financiën en moost in December 1893 aftreden, ten gevolge van de Panama onthullingen). Na eene langdurige, zeer rumoerige dis cussie, werd hot araendement-Jaurès verwor pen met 264 tegen 212 stemmen. Artikel 6, luidende: „de bepalingen van art. 463 Code Pénal ju toepasseiyk op de onderhavige wet," v. .1 ingenomen, ondor voorbehoud van onkel-' n :tionecle bepalingon, door een zeker aantal «afgevaardigden voor gestold. De beraadslaging daarover werd tot heden verdaagd. Het incident den vorigon dag in de Kamer, dat aanleiding gaf tot de ontruiming der pers tribune, scheen eerst tot eeD duel te zullen leiden, maar is toch met een sisser afgeloopen. De journalisten, die zich doore een uitdrukking van den afgevaardigde Denoix boleedigd acht ten, wezen by loting hun collega JeanDrault van de „Libre Parole" aan om hunne eer te wreken. Den volgenden dag echter, toen de gemoederen wat gekalmeerd waren, had Drault eene bespreking met Denoix. De afgevaardigde verklaarde dat het volstrekt niet in zyne be doeling had gelegen, de heeren van de pers te beleedigenonder die omstandigheden oor deelden do getuigen, dat het duel geen voort gang behoefde te hebben, en het incident werd gesloten verklaard. Beleid. De zaak Sternberg blyft de Belgische bladen nog steeds bezighouden. Nu weer ontvangt de „Indép. beige" een telegram uit Belgrado, waarin de Servische regeering mededeelt dat de persoon, die te Nisch gevat is, niet de pseudo-baron is. Morgon zal derhalve wel weer het bericht kouien, dat hy het wel is. Aan den burgemeester van Antwerpen, den minister De Bruyn en de leden der Ant- werpsche tentoonstellings commissie werd gisteren door den Lord-Mayor van Londen een maaltyd aangeboden. De heer Van Ryswyck toostte op de stad Londen, op Stanley en op den koning der Belgen. Oostenrijk-Honfir.-Mannrchie. De eischen en bezwaren der Rum énen in Zevenbergen kunnen aldus worden samenge vat: lo. Herstelling van de autonomie van Zevenbergen. Van de 2.3 millioen bewoners van het land zyn bijna 57 pet. Rumenen. 2o. De kieswet van 1874 en de oude Zeven- oergsche kieswet van 1848 maken eene even redige vertegenwoordiging van hetRumeensche volk by na onmogelyk. In Magyaarsche dis tricten komt dikwyls een vertegenwoordiger op 10,000 zielen, in Rumeensche districten een op 100.000 bewoners. 3o. Het is den Rumenen bfina onmogelyk gemaakt open bare ambten te bekleeden. 4o. De nationali teitenwet van 1868 bestaat nog slechts op papier. Het onderricht van de Rumeensche taal wordt overal bemoeilykt, daarentegen het onderwys in de Hongaarsche taal in de hand gewerkt. 5o. In Zevenbergen is nog van kracht de perswet van 1852, aldus uit den tyd van het absolutisme. De persprocessen nemen steeds toe; de juryleden zyn meest Magyaren; de crgerlykste veroordeelingen zyn regel. 6o. Zoolang deze toestanden blyven bestaan, zijn de Rumenen genoodzaakt, zich buiten den Rijksdag te Buda-Pesth to houden en zich te bepalen tot een politiek passief-biyven. De voorwerpen, welke de slaapkamer van Lodewyk Kossuth te Turyn hebben versierd, zyn overgebracht naar Buda Pesth en zullen worden tentoongesteld in het Nationale Museum. De justitie te Praag, waar onlangs eenige anarchisten in hechtenis werden genomen, is nu met haar onderzoek reeds zoover gevor derd, dat een der gevatte personen bekend heoft, dat hy de man is, die den 5den April eeno bom heeft geworpen in do fabriek der firma Mauthner, te Nachod, terwyl daar feest werd gevierd ter eero van den verjaardag van den eigenaar dezer fabriek. De justitie heeft nu weer hoop gekregen, dat het haar zal gelukken ook de daders te ontdekken der overige dynamiet-aanslagen, welke in Bohemo zyn gepleegd, maar waarvan de daders tot dusver onbekend bleven. Qroot-Br*ltanniö. Onverwacht snel is het Lagerhuis overge gaan tot de tweede lezing van het ontwerp ten gunste van de verdreven Iersche pachters Slechts drie dagen zyn aan deze discussie besleod. Mon mag hieruit opmaken, dat ook de hervorming van hot Londensche belasting wezen, de Indische begrooting on eenige klei nere ontwerpen nog in deze zitting zullen worden afgedaan. Ook de oppositie, die byna twaalf maanden haast onafgebroken een verbitterden stryd tegen de regeering heeft gevoerd, verlangt naar rust. In haar jaarverslag wordt door de Britsche ReddingsbootinsteUing mot voldoening mede gedeeld dat, al bedroeg het aantal schipbreu ken over hot afgeloopen jaar 3499 tegen 4710 in 1892, het aantal gevallen van het omkomen van schipbreukelingen naar verhouding nog veel belangrijker verminderd is, nameiyk van 565 tot 275, eene vermindering met meer dan 50 pet. De instelling behield over het afge loopen jaar in het geheel 598 menschenlevens. Het wetsontwerp tot gelykmaking der plaatselyke belastingen in alle deelen van Londen is door het Lagerhuis in tweede lezing zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De reis van den Duitschen keizer naar E.igeland is nu vastgesteld op 5 Augustus. De keizer zal tot 7 Aug. te Cowes blyven. Nu reeds betuigt de „Standard" in een hoofd artikel hare ingenomenheid met het bezoek, dat do keizer ook in dit jaar weer aan Enge land zal brengen. Bulgarjjo. De vorst van Bulg«arjje gevoelt behoefte, zyn gedrag jegens Stambouloff te rechtvaar digen en vertrouwen in de toekomst te wek ken on hy kiest daartoe het in den laatsten tyd gebruikelijke middel, aan dagbladcorres pondenten mede te deelen, wat hij hoopt, dat de wereld van hem zal gelooven. Dathy daarby eon toon aanslaat, die aan de taal dor vorsten „van de gonade Gods" herinnert, moge in overeenstemming zyn met de aan het hof van Sofia ingevoerde, in die omgeving wel wat belachelijke etiquette, het verraadt tevens, dat de vorst een vertrouwen heeft in zichzelf, dat niet door iedereen wordt gedeeld. En al wat hy van Stambouloff zegt, kan niet doen vergeten dat Stambouloff het was, die hom tot vorst van Bolgaryo heeft gemaakt en hem ten spyt van zijne weinig sympa thieke persoonlijkheid en de invoering der dwaze Fransch Spaansche hof etiquette, op den troon heeft gehandhaafd. Stambouloff waakte voor zyne veiligheid en verijdelde alle aan slagen der Bulgaarsche uitgewekenen en Rus sische panslavisten. Tegenwoordig wordt de man, die Bulgarijo's zelfstandigheid heeft gered, met hoon en smaad overladen en met gerechtelyke vervolging bedreigd. Wanneer men zich keizer Wilhelms waar dige houding tegenover den verbolgen Bis marck herinnert, zal men het gedrag van vorst Ferdinand naar waard j kunnon schatton. Marokko. Sultan Abdoel-Azis, die dezer dagen zyn intocht in Fez heoft gehouden, hooft zijn broeder Muley Hassan met diens aanhangers in hechtenis laten nemen, op grond dat deze prins doel had genomen aan de samenzwering, welke door den groot-vizier en eenigo andere ministers tegen den sultan is gesmeed. De broeder des sultans was gouverneur van Fez. Daar by ouder is dan Abdoel Azis, meende hy geldigor aanspraken Le hebben op den troon dan zijn jongere broeder, die door den vorigon sultan tot zyn opvolger werd benoemd. Vandaar zyn verzet. Uit Tanger wordt gemeld dat de minister van financiën Mohammed Zibdi, dio wegens het beramen eenor samenzwering tegen don Sultan in hechtenis werd genomen, in de ge vangenis is omgebracht. De gro at-vizier en de minister van oorlog, die om dezelfde reden in hechtenis werdea genomen, leven nog, maar vermoedelijk zal ook dezen minis ters wel hetzelfde lot ten deel vallen als den minister van financiën. Corea. De oorlog tusschen China en Japan is nog niet verklaard. Tot dusver aldus meldt de „Standard" is te Londen nog geen bericht ontvangeD, dat het tusschen de Japanners en de Chineezen, of tusschen de Japanners en de Coreërs tot vijandelijkheden is gekomen. Het ministerie van buitenlandse! -'.aken staat steeds in gemeenschap met de Japansche en Chinocsche gezantschappen te London, maar tot dusver bobben de gezanten nog geen bericht ontvangen, dat de vijand-lykheden in Oost-Azië een aanvang hebben genomen Dit bericht is van 25 Juli. Niettemin biyffc de toestand steeds dreigend, zoodat ook de Engelsche regeering steeds op hare hoede blyft. Daarentegen is van particuliere zydo te Londen bericht ontvangen, dat de Japanners en de Coreërs inderdaad slaags zyn geweest by Seoul. De Coreesche soldaten, die den koning in zyn paleis bewaken, gaven vu*:: toen eene afdeeling Japansche soldaten dreigende houding aannam. Dit gevecht scbgijt echter niet zeer ernstig geweest te zyn. Wat de andere berichten uit Yokohama en Shangaï betreft, deze zyn nog Diet be vestigd. Tot dusver is het nog niet zeker, dat de Japanners een Chineescb transport schip in den grond boorden, terwyl te Londen tevens de tyding met wantrouwen is ont vangen, dat de Japansche oorlogsschepen reeds tot het bombardeeren der Coreesche havens zyn overgegaan. Men kan derhalve aannemen, dat tot dusver de vijandelijkheden nog niet zyn begonnen. Admiraal Fremantle, de commandant van het Engelsch eskader ln de wateren van Corea, had Dinsdagavond ook nog niets geseind van vyandolykheden ter zee of van het bombar deeren van Coreaanscbe havens. De admiraal heeft nog geene verandering gebracht in de beweging van zyn eskader, en de admiraliteit hoeft nog geen order gegeven om meer sche pen naar Corea te zenden. Wel heeft admiraal Fremantle geseind, dat de Japansche regeering hare verontschuldiging heeft aangeboden voor de beleediging, den Engelschen consul-generaal te Seoul aange daan en de schuldigen heeft gestraft. De re geering van den Mikado liet haar diep leed wezen betuigen dat de vertegenwoordiger van Qroot-Britannië, hetwelk zooveel goeden wil heeft betoond om de moeilijkheid met China in der minne te schikken, onheasch zou zyn behandeld. Uit de toelichting blykt echter, dat het geval niet zoo ernstig is geweest als eerst werd gemeld; de consul generaal was, toen hy een Japansch kamp bezocht, door de officieren die hem niet kenden en geen En gelsch verstonden, buiten de linie gebracht. Volgens een telegram uit Tientsin, heeft de onderkoning Li-Hung Chang verklaard, dat in de keizerlyke fabrieken voldoende ammunitie is voor een veldtocht van zes maanden. De legermacht welke de onderkoning in het district Tientsien tot zyne beschikking heeft, telt 30,000 man infanterie en cavalerie, hoofd- zakeiyk de laatste; het' moeten allen reus achtige kerels zyn, en zy beryden Mongool- sche ponnie8. Er komen dageiyka nieuwe bataljons aan en zoodra mogeljjk zou een nieuwe bezending troepen naar Corea gaan. De regeering der Vereemgde Staten zal nog een oorlogsschip naar de wateren van Corea zenden. Een Fransche kiuiser zal uit Vi<> toria daarheen vertrekken. De Chineesche gezant te Berlijn, door den correspondent van de „Standard" geïnterviewd, verklaarde dat China niets anders beoogt dan den opstand in Corea te onderdrukken en het gezag des konings te bevestigen, nu doze zich onder de bescherming der Chineesche regee ring heeft gesteld. Uitsluitend met dat doel besloot de Chineesche regeering troepen naar Corea te zenden. De Chineesche gezant ont kende ten stelligste, dat het doel zyner regee ring zou wezen den invloed tegen te gaan, dien Japan in Corea wil oefenen. Ook een der voornaamste ambtenaren, be- boorende tot het Japansche gezantschap te Londen, liet zich vry geruststellend over het geschil uit Aan een der redacteurs van de „Daily News" verklaarde deze Japanner, dat hy niet aan ernstige verwikkelingen tusschen China en Japan over Corea geloofde. „Let er maar eens op" zeide deze beambte „gy zult zien, dat de mogendheden ter elfder ure

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2