N°. 10560. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 Juli. Vrijaag &T .Tnli. A°. 1894. IEIDSCH PBIJS DEZEH COtmAUT: Voor Leiden per 3 maanden. i Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. l-*0. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 1 6 regols f 1.05. Iedere rogel meer f 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© KennisgevingoiL Burgemeester en Wethouders der gemeente Legden brengen bij deze ter algemeone kennis, dat ingevolge Baadabosloic van 5 Juli jl. dit jaar ter gemeento- eooretarie wederom permieaiên kunnen worden ver kregen om gedurende het seizoen 18 4/95 te jagen naar waterwild op do vroonwateren der gemeente tegen betaling van ƒ12 per etak. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. F. WAS. Burgemeester. 25 Juli 1894. E. KIST, Secretaris. Directe Belastingen. Be Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan don Ontvanger der Directe Belastingen alhier is tor hand gesteld bet primitieve kohier No. 5 der Perooneole Belasting voor wijk VI, dienst 1894/96, oxecutoir verklaard den 28sten Juli jl., en herinnert den belanghebbenden aan hunno verplich ting om don aanslag op don bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 Juli 1894. F. WAS. De heer H. L. De Haas, thans 2de onder wijzer aan de Jongensschool l6te klasse alhier, is benoemd tot tydeiyk leeraar in de Franscbo taal aan de Hoogere Burgerschool met 6 jarigen cursus, voor jongens, te Amsterdam. Naar aanleiding van hefc overladen van onzen stadgenoot den kunstschilder Jan Bedjjs Tom, loorling van Andreas Schelfhout, wordt herinnerd, dat in de collectie: museum van moderne kunst, in het Gemeente Museum te 's-Gravenhage, een zeer goed specimen zijner kunst, „Boomrijk landschap met koeien en schapen", van 1873, wordt gevonden. H. M. de Koningin is sedert den terug keer op Soestdjjk in hot genot van vacantie. De erfgroothertog en de erfgroothertogin van Baden zullen heden öjj HH. MM. het déjeuner gebruiken. De vroegere Spaansche gezant bij ons hof de heer De Villa Urutia is gisterochtend mot zijne familie in de residentie aangekomen en afgestapt aan hot hotel „den Ouden Doelen," waar hü gedurende eene weok denkt te vertoeven. De Delft8che gemeenteraad heeft benoemd tot directeur dor burgeravondschool den heer Hulshof. Door B. en "Ws. van Haarlem is een voorstel bij den gemeenteraad ingediend, om het Wilsonaplein te bestemmen voor de stich ting van een gebouw voor H. B.-scholen voor jongens, of, zoo de Raad zich daarmede niet kan vereenigen, daartoe het terrein van het Proveniershuis aan te wijzen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisternamiddag aan prof. dr. W. H. Gunning, op verzoek, eervol ontsiag verleend als hoog- leoraar in de oogheelkunde aan de gemeente lijke universiteit aldaar. De voordracht van B. en Ws., om een Gymnastieklokaal van eene Openbare Lagere School 1ste kl. in het Van-Lennep-kwartier te doen verbouwen tot bad-inrichting voor een drietal scholen aldaar (kosten geraamd f 3000), 'werd goedgekeurd met 15 tegen 9 stemmen. Op voorstel van curatoren wenschten B. en "Ws. een lectoraat in de ontleedkunde aan de Gemeentelijke Universiteit in te stellen en tot lector aan te stellen dr. O. Seydel, als assistent Werkzaam aan het Anatomisch Laboratorium, Dp eene jaarwedde van f 2500. Deze voordracht Werd aangenomen. Goodgekeurd werd aan prof. Rotgans op zijn verzoek tijdelijk een uitwonend polikli nisch assistent toe te voegen op eene jaarwedde Van f 1000. De Raad benoemde tot commandant der brandweer den heer L. Meijer, onder com mandant. Behalve de gezanten van Italië en Por tugal, is ook de zaakgelastigde van Oostenrijk to 's Gravenhage, baron Von Braun, naar Luxemburg vertrokken, em tegenwoordig te zijn br) de feestviering ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den groothertog van Luxemburg. Aan een particulier bericht uit Atjeh is het vclgende ontleend: De 2de luit. der marechaussee H. M. Vis kreeg op 10 Juni jl. de opdracht om by kampong Lam-Koenjit, tueechen onzen pae opgsrichten poet Biloel en de benting Boekit Daroe, die op dion dag zou worden opgeheven, positie te nemen met eene afdeeling van 26 marechaussees, ten einde den kwaadwilligen te beletten langs het gebergte stelling te nemen, om de werkzaamheden te Boekit-Daroe te hinderen. De vjjand kon Boekit-Daroe niet bereiken, maar opende al spoedig van drie zjjden het vuur op de marechaussees, zoodat dezen gedurende twee uren daaraan bloot stonden; de onzen hielden echter moedig stand, zoodat het doel volkomen bereikt werd. De commandant 2de luit. Vis kreeg reede des voormiddaga elf uren eene doordringende ■schotwond in het rechter-onderbeen, doch bleef tot balfvier 's namiddags het commando voeren. Behalve hi), werden nog gewond een Amboneesch korporaal (schot elleboog) en een Amboneesche marechaussee (schot in do linkerhand en den rechterarm). Men meldt uit Rotterdam: Het bericht, dat te Rotterdam eene vrouwen kiesvereeni- ging zou zijn opgericht, ia onjuist. Zóó ver zijn wij nog niot. De opgerichte vorconiging, waarvan mevr. Rutgers-Hoitsema voorzitster is, is eene afdeeling van de Vereeniging voor Vrouwen-kiesrecht, die onlangs te Amsterdam werd opgericht en wier doel is te streven naar eene herziening der wetten, waardoor aan beide geslachten het kiesrecht zou worden toegekend. Door de heeren W. M. Houwing, te Havelte, mr. L. G. Verwer, te Zorgvliet, en S. Hamelink, te Heerenveen, is aan de Regee ring concessie gevraagd voor den aanleg der tramlijnen GorrediikAssen, Steenwijk Ooaterwolde en MeppelSmilde. Aan do be trokken gemeentebesturen zyn Bubsidie aan vragen verzonden. TJit Indië is bericht ontvangen van het overlijden van den heer W. F. M. Straeter, assistent resident te Kendal. Gereformeerde Kerken. De heer C. J. Eckhardt, pred. te Ferwerd, heeft, wegens redenen van gezondheid, zijn eervol emeritaat aangevraagd. Beroepen is te Brielle de. J. W. Gunst, te Roon c. a. Te 's Gravenhage ie aangekomen mr. J. Kalff, procureur-generaal bjj het Hof van Justitie en als zoodanig lid van den Raad van Bestuur van Suriname. Te Teteringen is overleden de gepeneion neerde luitenant-kolonel van het Ind. leger W. Rijkens, ridder der Militaire Willemsorde en der orde van den Nederlandschen Leeuw. Als vervolg op one bericht betreffende de bekroningen, behaald op de wereld-tentoon stelling te Antwerpen, deelt het „Utr. Dbl." mede dat onze landgenoot Alexander Struijs voor zijne schilderij Der droevigen Troosten", eene van de drie voor België bestemde eere medailles verwierf. Deze hoogste onderscheiding werd door de jury met eenparigheid van stemmen (60) toegekend: een succes, waarop geen dor Belgische of buitenlandsche artisten zich mag beroemen. Met groote geestdrift werd do uitslag door de collega's begroet. Bovengenoemd meesterwerk, dat twee jaar geleden de eenige groote gouden medaille te Berlijn behaalde, is het eigendom van een ingezetene van Utrecht, die het welwillend voor de tentoonstelling beschikbaar stelde. Het programma van de spoorwegfeeeten te Nijmegen op 7 en 8 Augustus ie vastge steld als volgt: Din3dag 7 Augustus, doe ochtendsopening van het feest met eene kanonnade en bespe ling van het carillon, daarna aubade op de markt en uitvoering eener feestcantate op het Stationspleindes namiddagsvolksspelendes avonds: muziekuitvoeringen op do Markt en liet Kelfkensbosch; vauxhall, bal-champêtre, vuurwerk m de sociëteit ,De Vereeniging." Woensdag 8 Aug., des namiddags: groote historische en allegorische optocht, in hoofd zaak gewyd aan den vooruitgang der ver keersmiddelen van den vroegsten tijd tot heden, met verschillende praalwagens, gekostumeerde groepen te paard en te voet, 3 muziekcorpsen, enz.des avonds te 8 urenmuziekuitvoeringen op de Markt en op het Kelfkensbosch; des avonds te 10 uren: groot waterfeest op de Waal, met muziekuitvoering op de geïllumi neerde gierbrug, vuurwerk, enz. Het stoomschip .Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Juli te Genua; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 23 Juli van Napels; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 25 Juli van Port-Said; de „Prins Hendrik" vertrok 25 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „Prins van OraDje"ver trok 25 Juli van Amsterdam naar Batavia- de „Spaarndam" vertrok 25 Juli van Rotter dam naar Nieuw-York; de VoorwaartB", van Batavia, v. Suriname naar Amsterdam ver trok 24 Juli van Madera. By koninklijk besluit is benoemdby den gen. staf, tot luit.-kol., de majoor M. H. J. Plantenga, van dien staf, directeur der Hoogere Krijgsschool; by den plaats, staf, tot luit.-kol. de majoor A. E. Van der Heide, plaats.-comm. te Breda; by het wapen der inf., by den staf van het wapen, tot luit.-kol., de majoor L. De Vlaming, van dien staf, directeur der cadettenschool; by het reg. gren. en jagers, tot luit.-kol., de majoor H. G, J. Van Hoogstraten, van het corps; by het 4de reg. tot luit.-kol., do majoor E. D. H. Mac Leod, van het corpB; by het 6de reg tot majoor, de kapitein K. F. A. Van de Wall, van het reg. gren. en jagers; by het 7de reg. tot luit.-kol., de majoor L. P. Van dar Wal, van het corps; by het 8ste reg. tot majoor, de kapitein H. Verploegh, van het reg. gren. en jagers. Verleend aan den gep. luit.-kol. C. F. H. Putman Cramer, van het 6de reg. inf., de rang van kolonel. Verleend een pensioen van 22 's jaars aan de kinderen van wylen den postbode A. Boer. Voorts aanF. Darmoie, wed. L. J. Warries, schryver by het beheer van de Rijkswerk inrichting Veenhuizen No. 2, ƒ176; M. Goeden- raad, wed. S. H. Van Zadelboff, brievenbesteller, f200; G. A. Van Meurs, wed. J. J. Kok, telegrafist 3de kl., f 276; M. Berningor, wed. I. Van der Pyl, onder-directeur by de Ryks- telegraaf te Amsterdam, 575; E. Hessels, wed. R. Remmelts, adjunct commies 1ste kl. by de prov. griffie vau Drente, f295; M. J. Jarings, wed. J. Mulder, commies 2de kl. by 'sRjjks bel., 213; C. Bonhomme, wed. A. P. H. Boellaard, militie-commissaris, 100. De volgende hoofdofficieren op pensioen gesteldC. F. H. Putman Cramer, luit. kol. by het 5de reg. inf., 1683; M. De Sitter, luit. kol. by het reg. gren. en jagers, (op zyne aanvrage) 1800; H. B. De Bly, luit.-kol. by het 8ste reg. inf., ƒ1800. Het schouwburglokaa! Vondelhoven was gisteravond geheel bezet. De Weener Dames kapel voerde ditmaal, behalve de andere num mers van het programma, een eigenaardig, mede bovendien prachtig muziektafereel uit, namelyk: „Eene wandeling door den Wiener Prater." De Wiener Prater ie een park voor publieke vermakelykheden, dus een kermisterrein met kramen, tenten, enz. Eerst hoort men het leven en de bedryvigheid en spoor signalen in den Prater; de marskramers bieden ver volgens het publiek speelgoed te koop aao, men hoort het schieten in eene schiettent, dan een concert op piccolo-fluitjes, in een restaurant een concert van de Dames-kapellen, dan weder de muziek van acrobaten, opgevolgd door Boheemsche dansmuziek, van een carous- sel met mechanieken spoorweg, Hongaarscho Zigeunermuziek met sporengekletter, een mili tair concert, en daarna waant men zich ver plaatst in de Praterau, waar de verliefde dienstmeisjes byeenkomen; men hoort het tien uren slaan, de Prater gasten gaan naar huis, de muziek geraakt in verwarring, de paardentram vertrekt Dit alles by elkaar vormt een interessant geheel; met de meeste nauwgezetheid wordt het muziek tafereel uitgevoerd. De aanwezigen amuseerden zich kostelyk, telkens werden er dan ook nummers extra uitgevoerd. Het tooneel, waarop de dames kapel plaats genomen had, was weer ryk versierd met planten en bloemen. De heer Uljee is wel gelukkig dit gezelschap voor deze week opnieuw geëngageerd te hebben. De voorstellingen in de Stadstaal blyven one gunstig oordeel bevestigen. Eu dat het publiek ook tevreden is, bewyzen de daverende by valsbetuigingen, die het trio Pontellis, signor Ariso, miss Lifflon en Daniels, the Six Sun beams en de vier grappige narren eiken avond in ontvangst hebben te nemen. Maar vooral zyn mejuffr. Emilie Culp en miss Oceana Pontellle de gunstelingen; reede by hun op treden worden zy met applaus begroet en daar zou vermoedeiyk geen einde aan komen, als er geen plaats behoefde te worden ge maakt voor volgende artisten van het dames zang- en dans sextett met haar Tara ra hom- dié en de koddige pantomime „Ooms Ver jaardag," waarmede vooral gisteren een bui tengewoon lach-succes werd behaald. Het programma biedt eene ryke verscheiden heid. Wat vooral een prettigen indruk maakt, is het vlugge afwerken van het programma; de voorstellingen worden niet zooals vroeger noodelooe gerekt. Er heerscht orde, netheid en stiptheid. Ook komt het ons voor dat het tarief van ver- verschingen in het voordeel van het publiek gewyzigd is en dat de qualiteit er van, zooals wy van enkelo bezoekers vernamon, mode niets te wenschen overlaat. In den schouwburg van de heeren Van Lier werd met de tweede voorstelling van „Roze Kate", - het treurspel der smeden - al was de opkomst niet zeer talryk, toch weer zeer veel byval ingeooget, waarvan het leeuwenaandeel mej. Julia Cuypers als ver vullende de titelrol, verwierf. Daarentegen was de opkomst in den Leid schen Schouwburg op de Oude Vest, waar de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten der heeren Le Gras en Haspels „De Voddenraper van Parys" vertoonden, beter, niettegenstaande het opgevoerde stuk toch allesbehalve meer nieuw of onbekend kan genoemd worden. Met welk eene graagte dit stuk evenwel nog steeds gezien wordt, bleek bovendien uit de be langstelling, waarmede het werd gevolgd, en uit het applaus, dat den optredenden ten deel viel, niet het minst den heer Rosier Faassen, voor zyne zoo gewilde Voddenrapers-coupletten. Aiber en Bosch, op de Doozastraat, begonnen hedennamiddag hunne voorstellingen met eene voor kinderen. De parade tent trekt veler aanschouwing en het staat er vol voor als de muzikanten buiten een paar nummers uitvoeren. Gremengd Nieuws. Te Hoofddorp zyn gisteren aan gevoerd 322 paarden, veulens en hitten. Er waren veel vreemde kooplieden. Den knecht van den landbouwer Kistemaker werd door een paard zyn been stukgeslagen en den landbouwer C. Kempenaar door een ander paard een gat in het hoofd. De notaris L., te Schiedam, is sedert drie weken zoek. Hy is in zyn ambt geschorst. Do straf van ééne maand gevan genis, door de rechtbank in Den Haag aan den reeds herhaaldelyk veroordeelden koop man opgelegd wegens mishandeling op het Oranjeplein, is door het Hof aldaar verhoogd tot drie maanden. De rechtbank te Haarlem zal op 14 Augustus a. e. vonnis wyzen in de zaak van den gefailleerden bloembollonhan- delaar Buddenborg, te Hillegom. Voor het gerechtehof te 's Graven hage had zich gisteren te verantwoorden Léonie Marie Notelaar, 19 jaren, dienstbode te Groede, beklaagd van: lo. opzettelijk ten geschenke te hebben aangenomen eenige gouden voorwerpen en kloedingstukken, welke zy ont vangen had van Machiel Lampier, den be- dryver van den drievoudigen moord aan den Marolleput, en welke afkomstig waren uit de woning en van de slachtoffers van genoemden moord, waar ze door Lampier waren ont vreemd; 2o. opzettelyk te hebben nagelaten om, hetzy aan de bedreigden, hetzy aan de justitie, tydig kennia te geven van het voor nemen van Lampier om moord te plegen, terwyl zy van dat voornomen kennis droeg op oen tydstip, waarop het misdryf nog had kunnen worden voorkomen. Van het eerBte feit werd beklaagde door de rechtbank te Middelburg vrygesproken en voor het tweede veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Van dat vonnis kwamen zoowel de beklaagde als de officier van justitie in hooger beroep. Als getuige werd gehoord eene vrouw, die ten huize, waar én de beklaagde én Lampier in dienet waren, tydens het gebeurde als baker verblyf hield en die verklaringen aflegde omtrent hot verblyf en de houding van beid. op het tydstip, waarop zy van Lampiers plannen had kennis gekregen. O. a. verklaarde zy nog naar aanleiding van eene vraag van den ver dediger, dat tig (get.), van Lampier vernemende de mededeeling, dat hy moord zou gaan plegen, dit niet zou hebben geloofd. Beklaagde beweerde de ontvangen goederen slechts uit vrees te hebben aangenomen. Ze had enkele voorwerpen weggewdrpen en andere verborgen. Wat betreft het niet kennis geven van het voornemen van L. om mis dryf te plegon, hield beki. vol, dat zy niet geloofde aan de ernstige meening van L. om het medegedeelde voornemen uit te voeren. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door den procureur generaal mr. Byieveld, achtte bekl.'s verweer, dat zy uit vrees de ont vreemde goederen had aangenomen, ten eonen- male verwerpeiyk, op grond dat hare houding juist op het tegendeel wees. Het bleek dat zy de ontvangen goederen voor zich wilde behouden, daar zy ze verborg. Wat het tweede feit aangaat, oordeelde het O. M. ook onaan- nemeiyk de bewering van bekl., dat zy het voornemen van L. om te moorden niet als ernstig gemeend beschouwde. Ook deze be wering was, volgens het O. M., niet te rymen met de houding van bekl., terwyl z. i, weinig waarde moest worden gehecht aan de ver klaring der gehoorde getuige, die Lampiers gezegde niet zou hebben geloofd, daar deze getuige niet verkeerde in de omstandigheden van bekl., die in nauwe betrekking stond tot Lampier. Op grond van een en ander eischte het O. M., dat het vonnis zou worden beves tigd voor wat de voroordeeling voor het tweede feit betreft, doch vernietigd ten aan zien der vryspraak van het eerste, en te dien opzichte de bekl. zou worden schuldig ver klaard aan heling en dat zy zou worden veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. M. P. G. Kappeyne van de Coppello meende dat eene veroordeeling wegens heling in geen geval zou kunnon volgen, omdat Lampier ale hoofd der echt- vereeniging de beschikking had over de be wuste goederen en bekl. het recht had om elk voorwerp, uit de woning van Lampier afkomstig, van hem aan te nemon onver schillig of L. de vrouwen had gedood ja dan neen. Bekl. nam volgens pl. geene voorwerpen ten geschenke aan, welke door misdryf waren verkregen. Wat aangaat het verzwygen van L.'s voornemen tot het plegen van moord, achtte pleiter het veroordeelend vonnis ten onrechte gewezen, omdat volgens de rechtbank de bekl. moest bewyzen hare goede trouw van niet aan een ernstig voornemen van Lampier te hebben gedacht, terwyl volgens pleiter het O. M. de kwade trouw van be klaagde had te bewyzen. Daar hier voor eene veroordeeling noodig was het kennis dragen van een vast en zeker voornemen tot het plegen van misdryf en bekl. van zoodanig voornemen z. i. geen kennis droeg, conclu deerde pleiter ook ten aanzien van het tweede feit tot vryspraak. Het O. M. antwoordde o. a. nog, dat de goederen, welke bekl. zou hebben gedeeld, niet aan de echtgenoote van Lampier, maar aan Lampiers schoonzuster toebehoorden. Uitspraak over 14 dagen. Door het goede toezicht van de badlieden is gistermiddag by het baden in zee te Scheveningen een ongeluk voorkomen. De zoon van een Scheveningsch ingezetene werd nl., terwyl hy in zee baadde, door een toeval getroffen. Hy viel achterover en zou vermoedelyk verdronken zyn, indien een bad man niet dadeiyk ware toegeloopen en den bewusteloozen jonkman op het strand had gebracht. Door eenige personen werd het joDgmonsch na een kwartier tot bewustzyn gebracht. Aan het strand te Scheveningen is gisteravond door de politie een man aan gehouden, die eene taal sprak, welke men niet kon verstaan of begreep. Het bleek later een Rus te zyn. Hy is ter beschikking gesteld van den Russiechen coneul te Amsterdam. Toen gieteravond de trein van 7.41 uit Rotterdam te Haarlem binnenetoomde, sloegen de vlammen vau onder den laatsten goederenwagen uit. Het bleek dat de wielen waren warm geloopen. Het onheil was spoedig hersteld; do twee laatste wagens werden afgehaakt en de trein had slechte een paar minuten vertraging. Een driejarig meisje, wonende in de Noorderstraat, te Amsterdam, dat een oogenblik alleen was gelaten, heeft door het omvallen van een ketel kokende koffie zulke ernstige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen ie overleden. Een hevige uitslaande brand ontstond te Amsterdam in eene woning van den heer Kemman, direct. uitgever van „De Familiebode", aan de Spuistraat aldaar. Door het omvallen van een spirituslampje in de slaapkamer vatte het kleed van de wieg, waarin zich een kind bevond, vuur; de be woners ontwaakten bytyds, zoodat persoon- iyke ongelukken niet te botreuren zyn. Het bovenste gedeelte van het huis brandde echter geheel uit. De 70-jarige V., werkzaam aan de fabriek van den heer S., aan het Kra- lingsche Veer by Rotterdam, is van eene stelling gevallen, met doodeiyk gevolg. Biykene de bacteriologische onderzoekingen van prof. Spronck, te Utrecht, bevat te Maastricht het Maas- en Kanaal water in groote hoeveelheid cholera-bacillen. Betrekkeiyk het verdrinken van de marechaussees Vermeent en Simons, te Wolvega, wordt nog het volgende mede gedeeld: zy hadden zich naar de rivier de Linde begeven, om daar te baden. Eén hunner moet in eene kolk van de rivier geraakt zyn en toen zyn makker zag dat hy in onmacht geraakte, schoot deze toe, om hem te helpen, met het noodlottig gevolg, dat ze beiden verdronken. Aangezien uitwerpselen van de te Lobit aan cholera overleden schippersvrouw in de Waal zyn geworpen, ia die rivier be smet verklaard. Do overige opvarenden, die allen nog ge zond zyn, zyn voorloopig in de ziekenbarak gehuisvest. Het schip is ontsmet en ligt op eene door de politie aangewezen plaats in quarantaine. Schippere, enz. kunnen zich te Nymegen kosteloos van water uit de gemeenteleiding voorzien. Gisteren heeft zich in den Groenendaal te Charlole een geval van vermoedelyke cholera voorgedaan met doodelyken afloop, by eon meisje van 17 jaren; - DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1