By koninklyk besluit is agreatie verleend aan de door het kapittel der ridderlijke Duit echo orde Balye van Utrecht gedane keuze van R. J. C. baron Van Pallandt van Rosen- dael, commandeur der ridderlijke Duitsche orde Balye van tttrech', tot coadjutor dier orde. Pensioen verleend aanA. L. W. Seyffardt, eervol ontslagen minister van oorlog, ƒ4000; L. K. Wieringa, f 312 'sjaars. Benoemd tot president der arr. rechtbank te Almeloo mr. J. Van Wulfften Paithe, thans rechter in gemelde rechtbank; tot rechter in de arr. rechtbank te Roermond, mr. P. F. A. Cremers, thans substituut griffier bü gemelde rechtbank; tot kantonrechter te Dokkum, mr P. De Josselin De Jong, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. Groningen, ter standplaats Gro ningen. Benoemd bij het wapen der inf., by het lste reg., tot majoor, de kapitein jlir. L. F. A. Van dor Goes, van don staf van het wapen, adjudant van den commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie; by hot 2de rog., tot kapitein, de lste luit W. A. E. Mansfeldt, van het regiment grenadiers en jagers; tot lsten luit., de 2do luit. W. F. d'Harvant, van het corps; by het 3do reg., tot kapitein, de lste luit. T. B. J. Brommer, van het 5de reg., by het 6de reg., tot lsten luit., de 2de luit. J. W. Von Henning, van het 3de regiment. Do eerste avond van de Leidscbe kermis heeft het niet getroffen. Was het overdag en ook in den namiddag drukkend warm geweest, tegen halfacht, toen het ül drukker op het kermisterrein werd, verkreeg de lucht een dreigend aanzien, totdat eindelijk de eerste regendruppelen zich deden gevoelen en omstreeks halfnogen een zeldzaam geweldig onweder losbrak, waarbij de bliksem do lucht hól blauw kleurde, telkens weer, zoodat de oogen pijn deden van 't snel wisselend licht en donker. En de donder knetterde, en echode weg over de huizen, en in dikke stralen spatte de regen op de glimmende keien op een drafje vluchtten de menschen in de cafó's of kramen of naar huis, de rokken over haar hoofd, de jaskragen in de hoogte, de para- pluies druipende. De aardigheid was er nu af, en zy, die reeds thuis waren, bleven, al werd het weer nog zoo fraai, nu toch maar thui3. Daardoor was het langs de kramen en tenten al heel vroeg stil; sommige kramen- houders vonden het zelfs maar beter hunne etablissementen tydig te sluiten, overtuigd als zij waren dat er onder dergelijke om standigheden toch geen sprake zou zyn van zaken doen. De poffertjes en wafelkramen bakten en de draaimolens in onderscheiden vorm draaiden, op eene enkele uitzondering r.a, er echter spoedig weer duchtig op los. In de schouwburgloge van de Gtbrs. Van Lierop de Doezastraat, waren by de opening der reeks kermis-voorstellingen meer onbezette dan bezette plaatsen, hetgeen echter volstrekt niet aangemerkt kan worden als een maatstaf voor het bezoek op volgende avonden en gisteravond met 't oog op het weder voor de bozoekers zelfs gelukkig mocht genoemd worden, want eerstens was do temperatuur door het bijeenzijn eener slechts kleine schare inderdaad zeer draaglijk en ton tweede was er ruimte en gelegenheid om van plaats te verwisselen en in de gangpaden to gaan staan tijdens de zware regenbui, welke niet alleen met volle kracht liet dak der tei.t, maar ge deeltelijk ook de banken en den vloer er van raakte, voor zoover dit niet belet werd door in buitengewonen dienst gestelde regen schermen. 't Was in de tent do toepassing van hot kermislied, waarin van „ondor deze paraplu" en van „rik, tik, tik" wordt gesproken. De reeks voorstellingen dan word geopend met „Roze Kate het treurspel der smeden, in v\jf bedrijven of zes tafereelen doorNostor De Tière, dat elders reeds veel succes heeft mogen behalen. Tweelingbroeders vermoorden hunne moeder, als deze op het punt staat ge heel tegen hun zin te hertrouwen. Van den moord wordt oen andere broeder verdacht en ten slotte ter dood veroordeeld. Op het punt van onthoofd te worden, komt zijne onschuld aan den dag, dank zy den pogingen daartoe van zijne beminde, nadat de tweelingbroeders elkander gedood hebben en één hunner in bijzijn van getuigen stervende verklaard heeft don moord begaan to hebben. Hierop komt de inhoud in hoofdzaak neer, in hoofdzaak, want tal van details maken het stuk tot wat het is. Het treurspel heeft de deugd, zooals dat behoort, de spanning aldoor te doen toe nemen, tot zo op het laatste oogenblik haar toppunt bereikt, als daar do beul gereed staat met zijne bijl hot hoofd van den romp des onschuldigen te scheiden. Tal van personlfi treden in dit treurspel op, velen in ondergeschikte rollen, fiej. Julia Cuypers ochter vervulde do hoofdrol, die van Roze Kate, de reddende beminde, en met succes, handgeklap verdienende De heer Ducaju, wiens uitspraak den niet- Hollander verraadt, kweet zich goed van zijne taak om Everard, den onschuldige, te repre- senteeren, en zoo verder allen, die meer op den voorgrond traden, als b\Jv. de heer Ver hagen, mevr. Van Beem en de heeron Potbarst en Morriën. Do voorstelling, precies op t(jd, te halfacht (wat zijn die telaat-komers soms hinderlijk 1) begonnen, was te kwart ovor tienen geëindigd. Morgen, "Woensdag, audermaal „Roze Kate." Ook de Stadszaal op de Breestraat opende gisteravond hare deuren tot het geven van eene reeks voorstellingen door het specialiteiten- gezelschap van het theater „De Vereeniging" uit Amsleri'am, daartoe vanwege de tegen woordige pachteres, uo Nedorlandsche Buffet- maatschappy, geëngageerd. Dat gezelschap had eene moeilijke taak te vervullen, want het meest toonen dat do Leiednaars, nu het in de plaats van den troep van Frits Van Haarlem optrad, welke hier sedert jaren zoo gezocht was, met dien ruil niet verloren hadden. De directeur, de heer W. A. Muller, had by de invitatie-uitvoering onlangs toen de buffdtten in de nieuwe handen waren over gegaan, er echter reeds voor gezorgd dat hy een gunstigen naam zou achterlaten; en daaraan was het ongetwyfeld toe te schryven dat de zaal gisteravond reeds zeer goed be zet was. De verwachtingen werden niet beschaamd. Allo optredende leden van het gezelschap werkten kranig om des directeurs naam ook nu hoog te houden en ora voor henzelven de daverendste toejuichingen te verwerven, waarin zy volkomen slaagden, zoodat vele nummers van het uitgebreide en veel verscheidenheid aanbiedende programma werden herhaald of mot nieuwe aangevuld. Het geweldige onweder was hier in zoo verre van invloed, dat enkele bezoekers, mis schien voor de thuis achtergelatenen ongerust geworden, heengingen; maar overigens zorgde het goed samengestelde orkest er voor, dat van de rollende donderslagen niet al te veel gehoord werd. Yan de vele, in verschillend! genre, op tredende personen, die wy nü niet by namen zullen noemen, waron de mcesten hier tot nog tot onbekende, nieuwe specialiteiten, en de ouden, zooals Emilie Culp, hebben oen nieuw repertoire. Daar is ook De Haas, die werkelyk eene grooto trommel mot moppen by zich heeft, zes Engelsche meisjes, die zwaaien met hare rokken, en springen en zingen: de great attraction van den avond. Groote aandacht trok ook de heer Liflon, met zyne verbazingwekkende werkzaamheden aan het koord, die optrad hoewel hy niet op het programma vermeld stood. Het overige moet men zelf gaan zien. Een bezoek aan de Stadszaal zal niemand zich beklagen. In het schouwburglokaal Vondellwven aan den Rynsburgschen Singel treedt, evenals ver leden jaar, eene "YVeener Dames-kapel op, waarvan directrice is mevrouw Mary Smesch- kall, die echter haren schepter niet voortdu rend zwaait, maar ook toevertrouwt aan niet minder bekwame handen van eene der tot haar gezelschap behoorende schoonen, die daarby eene eerste viool speelt. Hier natuurlyk in gunstige boteekenis en niet in die, welke men er gewooniyk wel eens aan gelieft tb geven, want by deze Dames-kapel is harmo nie de grondtoon van alles. Zy heeft zich nu sedert twee avonden doen hooren, waaruit bleek dat de uitgebreide en steeds afwisselende programma's er geheel op zyn ingericht om het publiek in eene aangename stemming te houden, terwyi mot de ontwikkelde kracht van het uit tien executanten bestaande orkest rekening met de ruimte dor nette zaal wordt gehouden. De kapel levert op zichzelve een aange- namen aanblik op, want de dames leden, in volmaakt hetzelfde elegante kostuum, in voor komen en houding het cachet van orde en ernst dragende, zyn gezeten op het een tuin voorstellende tooneel, waarvan de voorzyde versierd is mot fraaie, levende bloemen. Wy waren in de gelegenheid een paar af-' deelingen van het programma te hooren en kunnen daardoor constateeren dat, alles te zamen genomen, de concerten van deze kapel ruimschoots een gang naar den Rynsburg schon Singel waard zyn, waar men, afge scheiden van de kermisdrukte, rustig kan ge nieten. Do concertgeefsters oogstten dan ook reeds veel by val in. Woensdag avond o. a. geeft de kapel een karakteristiek-humoristisch muziektafereel, voorstellende het leven en de bedryvigheid in den „Weener Prater." Alber en Basch op de Doozastraat, die heden nog druk aan hunne groote tent laten bou wen, openen morgen hunne voorstellingen, als wanneer ook de Schouioburg op de Oude Vest zyne deuren opent. Nu, het wordt dan ook tyd om te beginnen! Gemengd Nieuws. Gisteravond had de blind-séance, die de heer Lohman, uit Londen, het Leidsche schaakgezelschap „Palamedes" had aange boden, plaats. Tegen zes der voornaamste spelers tegeiyk trad hy in 't strydperk, met don rug gekeerd naar zyne tegenpartyen, terwyl do heer J. Fles (Hoogewoerd) op zeer accurate wyze de gedane zetten opriep. Om halfnegen begonnen, was het by twee uren eer de laatste party werd opgegeven. De uitslag was, dat de heer Lohman vyf spellen heeft gewonnen en één (tegen den heer Onnen) verloor. We weten niet, wat het meeste te bewonderen, de fijnheid van 't spel of het verbazende geheugen van den heer Lohman. 't Bleek, dat hy alle spellen even duideiyk voor oogen had, alsof hy voor het bord was gezeten, zoodat menigmaal een glimlach van verbazing den omstanders werd ontlokt. De belangstelling evenaarde het genot der toeschouwers. Na afloop werd de heer Lohman met een hartelyk woord van dank van den president, dr. Yan Rhyn, het lidmaatschap van verdienste van „Palamedes" aangeboden, hetwelk zeer waardeerend vrerd aangonomen. Hy getuigde dat „Palamedes" vele goode schakers onder zyne ltden telde, 'c Afscheidswoord was van de talryke belangstellenden een „tot weder- ziens Gisteravond werd op de Hooge- woerd een jongetje door een wagen aange reden, doordat het stond te kyken naar een man, die met een aapje kunstjes verrichtte. Het knaapje werd in een nabyzijnd huis binnengedragen. Gister-, Maanda g-n a m i d d a g, o m- streeks vyf uren, had de kindermeid van den heer Poggemann, te Roelof Arendsveen, zich een oogenblik verwyderd van den aan hare zorg toevertrouwden kinderwagen. Deze, op een eenigszins naar het water afhellenden weg staande en door eene onbekende oorzaak in beweging geraakt, rolde met twee zich daarin bevindende jeugdige kinderen in eene diepe sloot. Het ongeluk werd bemerkt door een buurman, die zich gekleed te water begaf en het genoegen smaakte de kleintjes, van welke één reeds uit den wagen was ge vallen, behouden op het droge te brengen. De zoon van J. De Smit, te Hoofd dorp, dio in het laatst der vorige week een slag van een paard tegen zyne borst kreeg, is aan de gevolgen overleden. Maandag jl. geraakte het paard van don heer C. Bos aan de „Qruiqius", bespannen voor een steenwagen, te Hoofddorp op hol. De voerman had het ongeluk er af te vallen en onder het wiel te geraken, doch heeft zich niet ernstig bezeerd. Het paard is met den wagen naar huis gehold. Het onweer van gisteravond, dat niet alleen boven Leiden en omstreken woedde, maar ook boven andere gedeelten van ons land, heeft vele ongevallen veroorzaakt. Te Voorschoten sloeg het hemelvuur in ten huize van de wed. Yan Tiel, spekslagery, by wie een schoorsteen is afgeslagen, en by den kruidenier P. Verhoog i6 het door den zolder geslagen en door het dak gegaan, het geen zichtbaar is aan het groote gat, dat het in den zolder achterliet. Te Leidschendam scnynt de bliksem gesla gen te zyn in den houtzaagmolen van den heer Mathlener. Er moet toen hout aan het smeulen zyn gegaan, want hedenmorgen om halfvier sloegen groote rookwolken naar buiten en kort daarop ook de vlammen. Het blus- schingswerk werd zoo spoedig mogelyk aan gevangen, maar zou misschien wel tot van middag duren. Te Zoeterwoude liep gisteravond en ook heden nog het praatje, dat de bliksem was geslagen in den gemeentetoren, den toren van de Ned.-Herv. kerk aldaar, dat daardoor het uurwerk was blyven stilstaan en de wyzers van de plaat waren geslingerd. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat de klok, na halfnegen geslagen te hebben, is blyven stil staan door den schok van een donderslag. De wflzers zfln in reparatie, vandaar hunne afwezigheid. Te Sassenheim sloeg de bliksem in een boom, staande in de buitenplaats van den heer S. Baron Van Heemstra, aldaar, welke Loom gedeeltelyk werd vernield. Te Lisse sloeg de bliksem in den koren molen van den heer P. B., zonder evenwel brand te veroorzaken. Eon gedeelte van eene wiek word tot splinters geslagen, terwyl van binnen ook nog eenige schade werd aangericht. Ten gevolge van het hevig onweder ont stond te 's-Gravenhage in de concertzaal van den Dierentuin, waar de Kon. Mil. Kapel eene uitvoering gaf, een oogenblik van op schudding. De bliksem scheen den afleider op de rotonde getroffen te hebben en de ratelende slag deed velen opspringen en naar de uitgangen vluchten. Op de Koningskade aldaar sloeg de bliksem in een boom, terwyl in de zeeduinen, op drie kwartier afstand van Loosduinen, eene boerdery, eigendom van den heer Van Gogh te 's-Gravenhage, door den bliksem in vlam werd gezet. De boer zat juist met zyn gezin aan het avondeten toen de straal in de woon kamer drong. De koeienstal en een gedeelte van den dorschvloer zyn verbrandde overige gebouwen en den hooiberg kon de brandweer uit Loosduinen nog behouden. Tydens een even ontzettend zwaar onweder, dat gistermorgen over geheel het N.-Westeiyk deel van N.-Brabant heentrok, zyn te Ryswyk twee koeien door den bliksem gedood. Te Drongelen sloeg het hemelvuur in de boeren- stelling van A. Vos, die tot den grond af brandde. Yan den inboedel is niets gered. Te Assen zyn 11 telephoonpalen van de lyn Assen-Groningen door den bliksem ge troffen en beschadigd. Aan de lyn werd geene schade toegebracht. Uit tal van andere plaatsen komen even eens berichten van hevige onweders. By den broodbakker P. Nolen, te's Graven deel, is de bliksem ingeslagen, heeft eenige schade aan schoorsteen en dak toegebracht, maar geen brand veroorzaakt. Te Alfen is de bliksem geslagen door den muur in 'de woning van Aart Hol. De bewoner werd in den rug getroffen. Na in het huis eenige schade te hebben aangericht, zocht de bliksem een uitweg door den schoorsteen, zonder brand te veroorzaken. Te Nieuwmoer is in den vorigen nacht eene boerenwoning door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Zalt-Bommel sloeg de bliksem in den korenmolen van den heer Rutgers. Zonder brand te veroorzaken, is de bliksem in ver schillende richtingen den molen doorgeloopen, waardoor zoowel in als uitwendig aan hout en muurwerk nogal schade is veroorzaakt. Te Appelscha sloeg de bliksem in een boom en daarna in eene verblyfplaats (vuur- hut) by de stoomgruttery van K. Gorter; vyf personen waren in de vuurhut aanwezig, die echter allen gelukkig ongedeerd bleven. Tydens een hevig onwoder te Gaanderen, by Terborg, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer Elshof, wiens huis met inboedel geheel eene prooi der vlammen werd. Alles was verzekerd. Te Bergen-op-Zoom ging het onweder ver gezeld van geduchte wolkbreuken. Talryke huizen in de laaggelegen straten zyn onder- geloopen. De kelders worden met brandspuiten leeggepompt. Te Terheyden (N. B.) sloeg de bliksem in een onlangs nieuw gebouwd huisje en ver- bryzelde een zestigtal dakpannen. Waarschijnlijk zal te Delft een gedeelte van de gesloten gemeente-begraaf plaats in beslag worden genomen voor het bouwen van een nieuwen watertoren voor de duinwaterleiding aldaar. De reclameborden opdetrams te Amsterdam zullen in den nazomer van dit jaar van de voertuigen worden weggenomen. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht eene Vereeniging tot het weigeren van belastingbetaling. Het bestuur bestaat uit A. M. Reens, voorzitter; C. Polman, secretaris L. Robles, penningmeester; L. Fransman, J. Borstel en B. Polak, commissarissen. Reeds 123 leden hebben zich aangesloten. Naar men verneemt, is de toe stand van vrouw B., die verleden week te 's-Bosch door haren man ernstig aan den hals werd verwond, gunstiger, zoodat men ver trouwt haar in hot leven te zullen behouden. Een driejarig kind van een land- bouwer te Oud-Vosmeer geraakte in eene sloot; toen men dit ontdekte en het kind er uit haalde, bleek het dood te zyn. Onlangs smeerde een visscher op Tessel, by gebrok aan beter, robbentraan onder eene boot, waarvan hy den bodem had gereinigd. Later ontdekte de man, dat het met robbentraan besmeerde hout niet aan groeide in zee. Men wil nu de proef nemen mot een paar visschersvaartuigen. Onder het opschrift: „Een reis genoot, die geld kostte," deelt de Amsterdam- sche „Echo" het volgende mede: In een der Duitsche treinen, welke dezer dagen vertrokken, had eon nog al beweegiyk gezelschap dames plaats genomen. Men was terechtgekomen in een zoogenaamden „Hoek- van Holland-wagon" en dwaalde, gevolgd door een onder koffers en doozen zwoegenden kruier, nu eens in het eene compartiment, dan weer in het andere, zonder zich naar haren zin te kunnen nederzetten. Eindeiyk, daar was het geschikte plekje gevonden, en hadden de dames al koutende zich neergevlyd, De kruier stuwde de tallooze koffers, pakjes, parapluies en parasols in de daarvoor bestemde hangyzers en wilde zich gaan verwyderen, toen men bemerkte dat de trein reeds in gang was. „Man," klonk het uit den mond van de dames, „man, je moet er uit!" „Vraag wel excuus, mevrouw!" bracht de kruier in 't midden, „ik heb een groot huis houden, ziet uwe, als ik er uit spring, breek ik m'n nek, ziet uwe!" Goede raad was duur. De kruier moest moe tot aan het station. Hilversum. Hier moest boete betaald worden door de dames, omdat zy iemand hadden meegenomen zonder plaatsbiljet, eneene quitantie, door den kruier, nommer zooveel, in der haast geschreven, luidde als volgt: „Voor UEi. 3,/2 uur in den trein verzuimd en gewacht op den volgenden trein, 1.05. Voor gedane dienstenl. te zamen. f 2.05." Dit, gevoegd by de boete en het plaatsgeld, was voor de beweeglyke dames eene onge dachte verrassing, maar is misschien eene goede leer om in hot vervolg zich wat minder veeleischend in een spoorwegcoupé te bewegen. Twee personen te Kuilenburg kregen gistermorgen zoo hoog loopend ge schil, dat één hiervan, E. Pin genaamd, zich buitengewoon driftig maakte en eenige oogen- blikken daarna overleed. De justitie stelt een onderzoek in, of er ook mishandeling in het spel was. De bekende Par jjsche kunst- handelaar Henri Gamier is op zonderlinge wyze verdwenen. Aan zyn vader heeft hy ge schreven dat hy van plan was, te H&vre passage te nemen naar Amerika en dan in volle zee overboord te springen. Garnier heeft indertyd, als expert, de „Angelus" van Millet voor 800,000 fr. ge kocht, en te Brussel de collectie-Van Praet voor do som van 2,800,000 fr. Hoewel hy dus groote zaken deed, was hy volstrekt niet ryk; speculatiën moeten hem te gronde ge richt hebben. Of hy nu de vlucht heeft ge nomen om zich te onttrekken aan de ver bintenissen, die hy niet kan voldoen, dan of hy zich werkelyk van het leven heeft beroofd, weet men nog niet. Naar de „Standard" uit Konstan- tinopel verneemt, staat het vast dat meer dan 1000 menschen by de aardbeving zyn omgekomen, al wordt dit van ambtswege verheimelykt. Op initiatief van den Britschen gezant heeft zich eene commissie gevormd om onder de Engelsche inwoners gelden te verzamelen voor de noodiydendende gezant zelf teekende voor vyf tig pond. "Welk een groot bedrag de com missie ook moge byeenbrengen, het zal toch den nood slechts voor een klein gedeelte kunnen lenigen. Om een denkbeeld te geven van hetgeen er noodig is, diene dat in eene enkele wyk honderd tien huizen moesten om vergehaald worden, omdat zy onbewoonbaar waren geworden. Falb, de „weorprofeet", heeft zyne voorspellingon voor het tydvak na half Juli gepubliceerd. De stormen e-n onweders, die o. m. Beieren zoo duchtig geteisterd hebben, heeft hy op den dag af weten te voorzeggen. Van 25 tot 31 Juli zal het droger worden, maar tevens in het laatst der maand nogmaals onweerachtig. Van 30 Juli af vreest hij voor myngasontploffingen in de mynen, alsmede voor aardbevingen. In Augustus zal het van 1 tot 10 warm zyn met vry hoogen luchtdruk, maar zyn er tevens onweders en wolkbreuken te wachten; vooral schynt 2 Augustus nog een tameiyk kritische dag. Van circa 10 Augustus af komt het ongunstige natte weder terug, de onweders verminderen echter, be halve op 13 Augustus. Men houde in 't oog, dat Falb zelf een enkelen dag verschil by zyne opgaven vry waarscbynlyk noemt. Uit het bovenstaande ziet men dat de vooruit zichten slechts matig zyn. De ,Trag a." In Engelse h-Indië bestaan onder de bevolking nog vele barbaar- sche gewoonten, welke de invloed der be schaving nog niet geheel heeft kunnen uit delgen. Het verbranden van weduwen, de kindermoord en de traga of borgstelling zyn onder deze gebruiken wel de meest weerzin wekkende, omdat zy alle drie met moorden gepaard gaan, waarvoor wy, Europeanen, geene aanleiding kunnen vinden. Het meest bekende dezer gebruiken, de traga, is eene borgstelling voor het nakomen van verplichtingen by verdragen, geldleenin- gen, kortom alle persoonlyke verbintenissen, waarby de kar an (borg) zich met zyne fa milie aansprakelijk stelt voor het nakomen der belofte. Deze borgstelling is heilig en zelfs by oorlogen en te midden van de grootste wanorde denkt de kar an er geen oogenblik aan van zyn plicht af te wyken. Wordt door den schuldige zyne verplichting niet nage komen, dan doodt de kar an zich, soms ook leden zyner familie, voor de oogen van den woordbreker, waarby hy over dezen den vloek des hemels uitspreekt. De schuldige wordt hierdoor een voorwerp der grootste verachting; iedereen vermydt hem en gewooniyk maakt de gevloekte kort daarop zelf een einde aan zyn leven. Kort geleden is nog voor de rechtbank to Kathiawan een geval van traga behandeld. Een grondeigenaar uit Jhinjuvada had geld geleend van een geldschieter, waarvoor een zekere Saiya borg stond.. Op den vervaldag weigerde de schuldenaar te betalen. Saiya begaf zich met zyne moeder Kalimbha en zyn jongeren broeder Daji op weg om den schuldige tot nakoming zyner verplichting aan te manen. Hy dreigde voor diens oogen zyne moeder te zullen doodslaan, waarop de nalatige bevreesd werd en op uit stel tot na den oogst aandrong. Den ka ran was echter bekend dat de schul dige wel degeiyk middelen bezat om te be talen en weigerde dus het gevraagde uitstel te verleenen, maar bleef onmiddellyke afdoe ning der schuld eischen. Toen de schuldenaar hieraan niet voldeed, onthoofdde Saiya zyne moeder voor 's mans oogen, sprak den vloek uit en besprenkelde de woning met het heilige karanbloed. De schuldige droeg eenige dagen den smaad en de verachting en pleegde toen zelfmoord. Saiya is door het gerechtshof tot levens langen dwangarbeid veroordeeld, maar worflt door de inboorlingen als een heilige vereerd. De President der Fransche Repu bliek, Casimir Périer, heeft Donderdag, geiyk men weet, het Elysóe betrokken. Hier wordt het hoofd van den Staat zeer zorgvuldig be waakt. Het paleis vormt met den tuin- een grooten rechthoek, begrensd door de Rue du Faubourg St.-Honoré, de Avenue Marigny, de Champs Elysées en de Rue de 1' Elysée. In beide eerstgenoemde straten is de slotwacht, die steeds een tiental schildwachten aan de ingangen van het paleis stelt. De hoofdingang wordt bewaakt door twee schildwachten en vier gendarmen. Een inspecteur van politie met een tiental agenten doorkruisen steeds de aangrenzende straten. Behalve de paleis bewaarder, zyn bovendien nog op den voorhof van het palels twee of drie schildwachten. By onlusten en slechte voorteekenen worden de wachten verdubbeld. De in het paleis wonende huisknechten, portiers, enz., in 't geheel een veertig man, zyn allen vroegere soldaten, en kunnen ook als wachten beschouwd worden. Dan dient nog ter bewaking van den pre sident de brigade de T Elysée, eene geheime politiemacht van achttien man, onder bevel van een inspecteur. Van dezen zyn steeds zes man in dienst om en in het paleis. Z(j zyn onberispelyk in burg6rkleeding en by feesten en maaltijden steeds in de nabyheid van den president. Wanneer deze rydt, volgen enkelen van hen in een rytuig of zyn zy onder de menigte verspreid. Al deze maatregelen werden reeds sedert Mac-Mahons tyd genomen. Carnot heeft er zich zooveel mogelyk aan onttrokkenCasimir Périer wilde zelfs de buitengewone bewaking geheel afschaffen, maar de prefect van politie heeft hem doen opmerken dat hy (als prefect) voor de veiligheid van het hoofd van den Staat verantwoordoiyk was en hem van het noodzakeiyke der genomen maatregelen over tuigd, ten gevolge waarvan Casimir Périer heeft toegegeven, vooral, daar hy ook gaarne te voet uitgaat en dit, hoewel president der republiek, niet nalaten wü. In het Bosch van Grosmont, zes kilometers van Mècon, Frankryk, s$n drie houthakkers slapende in hunne hut met be slagen vermoord en vervolgens ia de hut in brand gestoken. Een der ïyken is verkoeK

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2