N°. 10556. Maandag 23 «Juli. A0. 1094. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Leiden, 21 Juli. Feuilleton. Be Misdaad in de Kue Lafitte. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT i Voor Leiden per 3 maanden. 5 110- Franco per post. s Afzonderlyko Nommers °05- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Heden werd eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Leldsche Duinwater Maatschappij gehouden. De dading, ten einde het geding tusschen de gemeente Leiden en de Maatschappij op minnelijke wijze te eindigen, indien door den Gemeenteraad van Leiden, behoudens goed keuring van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, aangenomen, werd in stemming gebracht en met algemeene stemmen aan genomen. De voorwaarden der dading zullen na ont vangen goedkeuring van Gedeputeerde Staten bekend gemaakt worden. Al moest het tweede concert van „Zomer- zorg" in het begin dezer week worden uit gesteld, toch heeft men er geene reden tot klagen, want de voor gisteren uitgekozen avond ging juist tusschen de buitjes, of liever buien, door. We worden in den laatsten tijd waarlijk niet verwend en daarom kan de avond van gisteren een fraaie genoemd wor den. De opkomst was dan ook vrij goed. Het gemeentelijk muziekcorps van Haarlem gaf andermaal, met het schoone programma, veel te genieten. Na menig nommer werd er luid ge applaudisseerd, iets wat bij de buitenconcerten hier niet heel gauw wordt gedaan. Met groote belangstelling werden de verschillende nom mers aangehoord, niet het minst de fantasie op motieven van Leoncavallo's opera „Pagliacci" (Paljas), welke nu reeds de derde bewerking is, welke wij hier te hooren kregengelegen heid dus genoeg voor de trouwe en kundige concert-bezoekers om vergelijkingen te maken. Ons kwam het voor dat de fantasieën van den heer Kriens, gisteravond gegeven, en die van den heer Yan Erp, twee waardige mede (lingers zijn. Het concert van gisteravond gaf overigens een hernieuwd bewijs dat de luite nant-directeur er zich bijzonder op toelegt den Leidschen inteekenaren met hunne dames datgene aan te bieden, wat op muzikaal gebied eene voorname plaats inneemt. Gedurende de kermis week alhier zullen eiken avond op twee plaatsen godsdienstige bijeenkomsten gehouden worden, nl. in de zaal in het Noordeinde en in het lokaal „Eben- Haëzer", aan den Ouden R(jn. H. M. de Koningin-Regentes heeft haren particulieren secretaris jhr. De Ranitz tevens benoemd tot kamerheer van H. M. de Koningin. Aan het gisteren te 's Gravenhage aan gevangen examen voor adspirant administra teur bij de zeemacht, wordt door 17 candi- daten deelgenomen. Yoor dit examen hadden zich aangemeld 28 jongeliedenhiervan werden afgekeurd 8, terwijl 3 niet opkwamen. Verschillende, bij de jongste promotie benoemde hoofdofficieren der zeemacht, gingen gisteren bij den minister van marine op audiëntie. De militaire attaché by de Duitsche legatie te 's Gravenhage is per Staatsspoor naar Beriyn vertrokken. Op de aanbeveling voor een leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan het gymnasium te Gouda staan de heeren: J. H. Yan den Bosch, te Zieriksee; A. Oprei, te Gouda; dr. W. W. Van der Meulen, te Leeuwarden. Dr. H. Yan Capellen, te Leeuwarden, heeft aan den gemeenteraad van Delft verzocht zyn schrijven, waarby hy kennis geeft dat hy zyne benoeming tot tydeiyk leeraar aan de H. B. S. en onderwyzer in de natuurkunde aan school 5 te Delft niet aanneemt, als niet ingekomen te beschouwen. Als biyk van belangstelling in het con gres voor binnenscheepvaart heeft H. M. de Koningin-Regentes den kamerheor ridder Huys- sen van Kattendyke opgedragen, namens Haar by de opening op aanstaanden Maandag tegen woordig te zyn. De heer G. Van Milligen, met ingang van 1 September eervol ontslagen als direc teur der rykskweekschool voor onderwyzers te Groningen, nam gisteren vóór den aanvang der vacantia afscheid van de onderwyzers dier iDrichting en die der leerschool, en van de kweekelingen. Voor het laatst allen om zich heen verzamelende, sprak hy hen op harteiyke wyze toe, het woord tevens rich tende tot zyn opvolger, den heer L. Leopold, tot dusver eerste onderwyzer. Nadat deze daarop had geantwoord, richtte jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, die als arrondissementsschoolopziener deze plechtigheid bywoonde, zich in welgekozen bewoordingen tot den ouden en den nieuwen titularis, welke laatste den 3den September in functie zal treden. Eindeiyk sprak de oud ste kweekeling nog eenige woorden, om uiting te geven aan wat allen gevoelden. Na met voldoenden uitslag het eindexamen van den voorbereidenden cursus aan de Rjjks- landbouwschool te Wageningen te hebben afgelegd, zyn door den minister van koloniën voor verdere opleiding tot technisch ambtenaar by het Boschwezen in N.-I. aangewezen de heeren F. W. Snepvangers, van BredaW. J. Spaan, van Wilp (gem. Voorst); H. J. Kerbert, van Baarn, en E. D. Kunst, van Friezenveen. Tegen het einde dezer maand zullen zy naar de Kon. Saksische Forstakademie te Tharandt vertrekken, ten einde aldaar hunne theoretische en practische studiën te voltooien, evenals de heeren F. H. Vorstman, K. C. Jaski, J. E. Drayton Lee en J. S. Van Braam, die het vorige jaar in opleiding zyn genomen, na den boschbouwcursus met voldoenden uitslag te hebben afgeloopen. De „Nordd. Allg. Zeitung" bericht dat de grensregeling tusschen Britsch en Neder- landsch Nieuw-Guinea in zóó verre een stap nader gekomen is, dat tusschen den bestuurder van de Britsche bezitting, Sir William Mac Gregor, en den Nederlandschen resident Bensbach, onder voorbehoud van de bekrach tiging der wederzydsche regeeringen, een voor- loopig verdrag tot stand gekomen is. Vol gens dit verdrag zou het tusschen de tegen woordige Britsch-Nederlandsche grens en de mar het westen zich uitstrekkende kromming in de Fly-rivier gelegen gebied, onder Britsche heerschappy gesteld worden, terwyi aan het Nederlandsche gebiod eene ongeveer even groote, maar zeer smalle strook ten oosten van de 141 graad O. L. van Greenwich zou worden toegevoegd. Gisteravond bezocht de Deensche prins te Rotterdam, betrekkeiyk onverwachts, met zyn gevolg, den circus en 't specialiteiten-gezel- schap van Pflüging. Inderhaast was in de frontloge eene fraaie versiering aangebracht. Onder het Deensche volkslied en daverende hoezees van het publiek trad de prins de loge binnen, terwyi op het tooneel eene dame hem met de Deensche vlag toewuifde. Een uur vertoefde de prins in den circus, waarna hem op dezelfde wyze een afscheidsgroet werd gebracht. Heden gingen de prins met zyn adjudant, den commandant van de „Helgoland" en de consul-generaal, dineeren by HH. MM. de Koninginnen te Soestdyk. Voorts geven de Deensche officieren aan boord van de „Hel goland" een diner aan de Nederlandsche offi cieren. In zyne vergadering van gisteren nam de gemeenteraad van Haskerland (Fr.) een besluit, dat wellicht de goedkeuring van Ged. Staten niet zal wegdragen. Het gold de ver hooging van onderwyzers-jaarwedde, en Ged. Staten houden te dien opzichte vast aan het beginsel: het aanvangsalaris niet hooger dan ƒ500. Nu zyn de onderwyzersbetrekkingen te Haskerdyke en Stobbegat sedert 1 April va cant; voor 500 kwam geen enkele sollicitant opdagen, evenmin voor de betrekking van onderwyzeres te Oudehaske, salaris 550. Om nu toch hulppersoneel in die dorpen te krygen, stelden B. en Ws. voor de salarissen voor die betrekkingen successieveiyk tot 550 en 600 te verhoogen, welk voorstel door den gemeenteraad werd aangenomen, niettegen staande ook hy vreesde, dat dit besluit niet zou worden geapprobeeld. Met wfiziging der vroegere mededee- ling, zal de verzending der brieven en verdere stukken naar Zuid Amerika, met de booten der „Pacific Steam Navigation Co.", niet 's Maandag, doch Zondags om de 14 dagen per trein 7 20 m. van Amsterdam plaats hebben. Het stoomschip „Gedé", van Java na^r Rotterdam, is 20 Juli Pojita-da-Guia gepas seerd; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Juli van Port Said; de „Transvaal", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, arriv. 19 Juli te Las-Palmas; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Juli te Padang. By koninkiyk besluit zyn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinente Schiedam, T. C. Kist, thans ontvanger der registratie voor de burgerlyke akten en der successie-rechten te Middelburg; te Dirks- land, jhr. A. A. A. Stoop, thans in gelyke betrekking te Nykerk; te Beetsterzwaag, W. Van Heyningen Nanninga, thans in ge lyke betrekking te Oldeberkoop; te Tholen, G. M. Van Voorthuyson, thans in gelyke be trekking te Zevenaar. Aan den ontvanger der invoerr. en acc. en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken D. J. P. N. Gay mans, te Leeuwarden, op zyn verzoek, eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Aan C. M. Voorbeytel, burgemeester van Bruini8se, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van het Bestuur der Visscheryen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het district Zieriksee. Toegekend aan mr. W. K. baron Van Dedem, eervol ontslagen minister van kolonièn, een jaarlyksch pensioen van ƒ2717. Met ingang van 16 Aug. a. s. W. F. Ruygrok eervol ontslagen als directeur van het Rijks opvoedingsgesticht voor jongens „De Kruisberg" naby Deutichem, en als zoodanig benoemd J. A. Steenmeyer, thans adjunct directeur in het Ryks-opvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar. Vergund aan den officier van gez. 1ste kl. by de zeemacht G. O. Snyders en aan den officier-machinist 2de kl. J. Smit, bet aan nemen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevryder van Venezuela. Pensioen verleend aanP. A. Ramaer, ƒ1367 J. A. Bakker, 293; J. Zwagerman, ƒ111; J. R. Buissink, 570; P. C. J. Meys, 1652; M. M. Versput, ƒ608 'sjaars. Gemengd Nieuws. Het Leidsche schaakgezelschap „Palamedes" werd dezer dagen eene voreerende onderscheiding bereid. De beroemde schaak speler de heer Rud. Lohman, uit Londen, biedt het gezelschap eene blind-sóance aan van zes partyen. Het bestuur zal daarvoor zes bekwame spelers uitnoodigen. Als men nu weet, dat de heer Lohman volstrekt geene in zage van den stand der stukken neemt, maar met den rug naar de spellen is gezeten, de tegenspelers echter het geheele spel vóór zich en ruimschoots tyd hebben om te over denken, terwyi iemand, daarvoor aangesteld, iederen zet overluid oproept en de heer Lohman alle zes spelen uit het hoofd moet onthouden, zoo kan men zich een denkbeeld vormen van zyn geheugen en van zyne bekwaamheid in dit edele spel. Naar we vernomen, zal deze séance plaats hebben a. s. Maandag den 23sten dezer, 's avonds te 8 uren, in de zaal van „Le Soleil d'Or", en zyn de leden van den Nederlandschen Schaakbond, afd. Leiden, en „Heemskerk" ter by woning uitgenoodigd. Ook kan ieder belangstellende door een lid van het bestuur worden geïntroduceerd of eene introductiekaart aanvragen by den secretaris van „Palamedes", den heer Kruisinga Dz. Deze week werden op „Rhyn zigt" genomen 324 zwembaden door heeren en 32 door dames. Temperatuur van het water 19° Celsius. Morgen ryden in den wedstryd Leiden—Utrecht de beste Hollandsche wiel renners mee, zooals, behalve Cordang en Witteveen, ook Schrauwen, v. d. Dries, e. a. A. M. Randall en G. Neujean, uit Londen, zyn ook ingeschreven. Gisteravond omstreeks kwartier over tienen was aan het Ververspad tusschen den Amsteldyk en de Boerenwetering onder Nieuwer-Amstel brand uitgebroken in eene groote timmerloods, toebehoorende aan den heer Langenberg. De brandweer was vlug ter plaatse en werkte met eene handspuit op het Ververspad en de stoomspuit, die in de Rusten burgerstraat (verbindingsweg) stond, van waar men de slangen over het warmoeziersland naar het brandende perceel leidde. De loods kon echter niet worden behouden, daar de groote voorraad hout aan het vuur veel voedsel gaf. Te elf uren was van de loods slechts een rookendo puinhoop over. Het geheele perceel is uitgebrand. De oor zaak is waar8chyniyk hot onvoorzichtig rooken van eene pyp, waaruit de vonken in de krullen vielen. Alles was verzekerd. Hot bouwland in den omtrek had veel te lijden van de tal rijke nieuwsgierigen. Hugo Neyenhuis, die onlangs terechtstond wegens diefstal met geweld pleging in het Prins-Frederik-Hendrik plant soen, te Amsterdam, is gisteren ter zake vaD dit feit door de rechtbank (vacant iekamer) tot vyf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dezer dagen werd in een der bladen opgenomen een lyst van in het „Amstel- Hotel" te Amsterdam afgestapte Amerikanen, als een bewys van de groote menigte Ameri kanen, die thans ons land bezoeken. Een nieuw bewys voor deze bewering is, dat Donderdag van de ruim honderd aangekomen personen in het „Hotel des Pays-Bas" te Amsterdam niet minder dan 84 Amerikanen waren. Gisteravond viel te Amsterdam een glazenwasscher uit de eerste verdieping van een huis in de Van Hogendorp-straat. Hy kwam met het hoofd op het trottoir terecht en werd meer dood dan levend per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd. Naar men verneemt, hebben de gebr. De Bie, die Donderdag door de Bossche rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld wegens meineed, werkelijk bekend voor hot gerechtshof eene valsche verklaring te hebben afgelegd, waarmede de twjjfel aan de juistheid van het vonnis, over het komplot in zako den moord Hoekman geveld, geheel is weggenomen. Onder zeer verdachte omstan digheden ontstond Donderdag nacht te Rot terdam brand in een kelder aan de Twee- Leeuwen-steeg, welke loopt onder het pand Leuvehaven 44, dat bewoond wordt door den heer H. L. Loock. De kelder, welke nooit gesloten is, was gevuld met scheepsbenoo- digdheden. Klaarblijkelijk was van de straatzyde oen brandend stuk hout naar binnen geworpen, dat in eene ton, gevuld met pek, terechtkwam. Door don commissaris van politie werd een persoonlek onderzoek ingesteldde verdachte voorwerpen zyn in beslag genomen. Te 's-Gravenzandeschynen do pokken geweken, nieuwe gevallen komen niet meer voor en de beide voor eenige weken aangegeven ïyders zyn herstellende. 60) Na omstreeks één uur gereden te hebben, bevond onze reiziger zich aan den ingang van een palmboscbje, waarlangs eene kleine beek vloeide; een goed onderhouden grindweg leidde vervolgens naar het landgoed, dat liefelijk tusschen grasperkon en bloembedden gelegen was. Op het geluid van den hoefslag van het paard op den grindweg, vlogen twee grooto doggen op en versperden hem, met weinig vriendschappelijke gebaren, den toegang. .Stil, Tom!" liet zich daarop eene man lijke stem hooren, en een oude man ver scheen voor het huis, in wien de kapitein dadelijk den ouden dienaar van zijn vriend herkende. „Hé," riep hg verheugd uit, .ziedaar Firmin I" Tegelyk sprong hg van zyn paard en vatte den grgsaard by beide handen. .Herkent gg mg niet, hè? Ja, het is ook reeds een twintigtal jaren geleden sedert ik hier geweest ben, maar ik herkende u onmid- deliyk. Gy zyt Firmin, de rentmeester van myn vriend den markies, die met den jongen Gaston dikwyis by my aan boord kwam." De oude man zag zyn bezoeker uitvor- Bchend aan. „Ha ja! nu herken ik u ook", riep by, .gy zyt kapitein Caetillaci" .Dezelfde I Alleen waart ge gewoon, my op myn schip te zien, en nu ziet ge my te paard dat maakt een groot verschil." „Nu, ge zyt hier niet vergoten; men heeft dikwyis over u gesproken." „Dat doet my genoegen, vertel my spoe dig een en ander van uw meester en van zyn zoon." „De markios is dood, helaasI..." „Ja, dat weet ik, het bericht van zyn dood heeft my veel verdriet veroorzaakt. En zyn zoon „Mynheer Gaston I die is in Frankryk." „Ah, in Frankryk? Zoo, zoolmyn waarde Firmin, het is juist om hem, dat ge my hier ziet." „Is hem een ongeluk overkomen?" „Ja, vriend 1 dat is eene heele geschiede nis, die ik u niet met een paar woorden kan verhalen. Ge kunt my toch wel voor een dag logeeren; ik sterf van honger en myn paard iB uitgeput." De oude rentmeester noodigde zyn gast binnen en bracht hem in de logeerkamer, die altyd voor de vrienden des huizes in gereed heid werd gehoudon. Na zich door eenige uren rust en een ste vig avondeten van de vermoeienissen der reis hersteld te hebben, sloten de beide vrien den zich in de bibliotheek op en voerden, onder het genot van een kop koffie en eene sigaar, een ernstig gesprek. „Vooreerst," vroeg de kapitein, „beant woord mU eene vraagheeft Gaston zwarte oogen „Neen, blauwe, evenals zyne moeder, die eene Engelsche was." „Goed, dan eene tweede vraag: ge herin nert u dat Gaston, tydens hy als kind by my aan boord kwam, eens een geduchten val deedis het litteeken daarvan geheel ver dwenen „Volstrekt niethet is nog duidelyk zicht baar, aan den linkerslaap." „Aan den linkerslaap, en duidelyk zicht baar? Vervolgens: heeft Gaston eene zuster?" „Eene zuster?" riep Firmin verwonderd uit. „Ja, eene zuster, met name Ketty, een lief meisje met rood haar, groote oogen en een vreemd, ietwat lydend uitzicht." „Weineen I de markies heeft nooit andere kinderen gehad dan zyn zoon Gaston „Zyt ge daar zeker van?" „Volkomen zeker het heeft myn braven meester en zyne goede vrouw veel verdriet gedaan geene dochter te hebben; ze hadden er zoo gaarne eene gehad." Niemand kon beter dan Firmin met de byzonderheden der familie De Montgerbois be kend zyn; reeds als kind was hy by den markies in dienBt getreden, nadat hy met zyn vader, die kamerdienaar was by den ouden markies, uit Frankryk naar Amerika was gekomen. Begaafd met een buitengewonen aanleg, had hy eene goede opvoeding ontvangen en was vervolgens door den markies als leer meester van diens zoon Gaston aangesteld. Daarna, toen deze den manlyken leeftyd be reikt had, werd hy als rentmeester over de uitgestrekte bezittingen van den markies benoemd en belast met de ontvangsten en uitgaven. „Alzoo," vroeg de kapitein, „nu Gaston in Frankryk is, zendt ge hem daar de gelden „Ja." „Op welke wyze worden die door u ver zonden?" „Ik deponeor het bedrag hier by een ban kier, by wiens correspondent Gaston het te Parye in ontvangst neemt." „En heeft hy sedert zyn vertrek ooit ge schreven; hebt ge een enkelen brief van hem?" „Neen, wy correspondeeren niet, alleen in het noodzakelykste geval telegrapheeren wy, dat is de eenvoudigste en de gemakkelyksto manier." „Jammer, verduiveld jammer!" De kapitein stond op, en volgens zyne ge woonte, wanneer hy ernstig nadacht, begon hy het vertrek op en neer te loopen, met de handen op den rug en van tyd tot tyd groote rookwolken uitblazende. „En is Gaston," vroeg hy na eenige oogen- blikken, „van hier vertrokken, met het doel, zich naar Parys te begeven?" „Volstrekt niet; er is zelfs nooit sprake van geweest. Hy vertrouwde my al zyne plannen toe, doch heeft nooit het voornemen tot zulk eene reis te kennen gegeven." „Maar, hoe is hy er dan zoo onverwacht toe gekomen?" „Dat is," antwoordde de ander na eenige aarzeling, „eene vry zonderlinge geschiede nis en die ik eerst sedert kort ben te weten gekomen." „Vertel my die, ik brand van nieuwsgie righeid." „Gaarne wil ik hieraan voldoen, te meer, daar er niets in is, strydig met de oer van den markieshet is alleen eene jeugdige dwaasheid, waarvan hy wel spoedig genoeg zal hebben." De kapitein zette zich weder en luisterde met gespannen aandacht. „Gaston," vervolgde Firmin, „was op de buffeljacht gegaan en rekende een paar maan den in de prairieën te zullen blyven, waar by zyne vrienden dacht te zullen ontmoeten; brieven en geld moesten hem worden toege zonden aan bet adres van William Andson, hotelhouder te Cbristiansa, het gewone verbiyf der jagers. De kapitein haalde zyne portefeuille voor den dag en schreef dien naam en dat adres nauwkeurig op. „Waartoe dient dit?" vroeg zyn gastheer. „Dat zal ons later te pas komen; ga met uw verhaal voort." „In dat hotel ontmoette Gaston, naar my later een der jagers, die daar tegelyk met hem logeerde, verhaalde, eene jonge vrouw, eene Frantjaise, die in de zaal van het hotel als zangores optrad." „Ga voort, ga voort," riep de kapitein, „die jonge vrouw, was zy alleen?" „Neen, zy was vergezeld van een man." „Een goochelaarI" „Jal" „Boscol heette hy niet Bosco?" „Jal" antwoordde Firmin verwonderd, „hoe weet gy dat?" De kapitein vloog als razend op. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 7