Uit Rotterdam meldt men aan het „Hbl.": Prins Karei van Denemarken, die te beginnen mot Rotterdam ons land zou bezoeken aan boord van het oorlogsschip „Helgoland", dat tusschen 20 en 23 dezer hier werd verwacht, heeft hen, die bh' dergelijke plechtigheden eene rol hebben te vervullen, verrast, door reeds gistermorgen vroeg den Waterweg binnen te stoomen en vast te meren op de rivier aan boei VIII ter hoogte van het Willemsplein. Het eerste gevolg dezer verrassing was de afwezigheid der Nederlandsche pantserschepen „Guinea" en „Stier", die aan den vreemden bodem het gebruikelijk saluut hadden te bren gen. In de tweede plaats was de consul-gene raal, de heer Viruly, niet in de stad, zoodat de vice-consul, de heer Krichheimer, zich on middellijk naar boord spoedde en aldaar met saluutschoten werd ontvangen. Den heer Viruly, die te Zandvoort vertoefde, werd ge- telegrapheerd. Van officiëele ontvangsten is geen sprake, daar de prins incognito reist en eenvoudig optreedt als 2de luitenant aan boord der „Helgoland." De hooge bozooker is niet prins Harald, derde zoon van don kroonprins, zooals eerst gemeld werd, maar prins Karei, tweede zoon, geboren 3 Aug. 1872. De „Helgoland" blijft tot 22 Juli te Rotterdam. Verschillende autoriteiten, waaronder de burgemeester en de havenmeester, legden in den loop van den dag bezoeken aan boord van de „Helgoland" af. Ook de consul generaal, do heer Viruly, kwam in de stad. De commandant Wandel legde met den prins tegenbezoeken af. Het is zeker dat de prins te Soestdflk een bezoek aan onze Koninginnen zal broDgen. Gistemaraiddag te drie uren zijn de Neder landsche pantserschepen „Guinea" en „Stier" voor de stad gekomen. Hedenvoormiddag zou prins Karei met den commandant van het oorlogsschip en den consul generaal een bezoek aan Don Haag brengen tot het afleggen van eer.ige officiëele visites. Des namiddags is er diner in het Maashotel, aangeboden door den consul-gene raal, den heer C. M. Viruly, aan den prins, den ótat major van de „Helgoland" en eenige Rotterdamsche autoritoiten. Daarna rijtoer door de stad en bezoek aan do officieren sociëteit in het park, waar vermoedelijk een extra-concert zal plaats hebben. Het lag in de bedoeling heden ook een bezoek te brengen aan de fabriek der firma Thooft en Labouchère, te Delft. Het Deensche oorlogsschip „Helgoland" is een centraal-batterijschip met 2 schroeven, bestemd voor kustverdediging; van ijzer ge bouwd te Kopenhagen, van stapel geloopen in 1878. De bemanning bedraagt ongeveer 300 koppen. De breedte van het schip (pl. m. 19 M liet niet toe te IJraulden binnen te loopen. Togen het aandoen der reede van Tessel en de haven van Nieuwediep was met het oog op de afmetingen van het schip geen bezwaar. Vllssingen werd gisteren bezocht door den Commissaris der Koningin en jhr. Do Ranitz, in verband met do komst der Koninginnen. Het Rijkstelegraafkantoor te Soestdflk wordt op 19 dezer, voor den duur van het Hofverblijf, met doorlooponden dagdienst her opend. De uitslag van bet overgangsexamen bij de militaire school to Haarlem is als volgt: In verband met den uitslag van genoemd examen zullen op 1 October a. s. in het hoogste studiejaar plaatsnemen: de sergeanten- volontairs W. Van Ingen Schouten, J. M. Ch. Van Dorselen, G. H. J. Gijsberti Hodenpijl, D. P. Brondgeest, P. B. Weehuizen, H. Lub- borts, J. C. Rflk, P. G. Schutz, A. C. Broe- baart, J. A. Pet, J. L. Schoonhoven, E. W. A. Dhont en F. G. B. De Wijs. Eén volontair zal nog heiexamen moeten afleggen. Aan het Staatsexamen tot toelating aan do Universitoit namen gisteren deel acht can- didaten voor de faculteiten der rechtsgeleerd heid, godgeleerdheid of letteren. Toegelaten zijn 6 candidaton: I. Bunker, B. Gewin, I. W. M. Van der Kun, K. J. Pen, L. Schous, Fid. Vorstman; afgewezen werd één candidaatéén candidaat trok zich in den loop van hot examen terug. Voor de faculteiten der geneeskunde of de wis- eu natuurkundo werden vier candidaten geëxamineerd; toegelaten zijn: Alex. Huf en H. Sengers; afgewezen werd één candidaat. Mot één candidaat wordt het examen nog voortgezet. Hot stoomschip „Obdam" arriveerde 18 Juli van Nieuw-York te Rotterdam; do „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Juli te Port Said; de „Salak" vertrok 18 Juli van Batavia naar Rotterdam io „Soorabaia" arriveerde 18 Juli van Rot terdam te Batavia; do „Spaarndam", van Niouw-York naar Rotterdam, vertrok 18 Juli van Boulogne sur Mer; de „Stentor", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Juli Gibraltar; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Juli te Port-Said; de „Veendam", van Rottordam naar Nieuw- York, vortrok 18 Juli van Boulogne s/M.; de „Kaiser", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 18 Juli te Suez. By koninklijk besluit zfln voor den tfld van drie jaren in dou raad van tucht voor de koopvaardij benoemd: tot lid do kapitein ter zee W. J. P. Van Waning, te Amsterdam, en tot plaatsvervangend lid, de gepension- neerdo kapitein luitenant ter zee J. Luytjes, te Helder. Gemengd Nieuws. Hedennacht deed zich alhier wederom de brandklok hooren en werd door de hoorns van de politie-agenten, alsmede door tromgeroffel, brandalarm gemaakt. Om streeks kwart voor tweeën werd er namelijk brand ontdekt in perceel No. 11 in de Kloksteeg, waar de beide bovenverdiepingen bewoond werden door den machinist H. Bouter en diens gezin, terwijl het benedengedeelte, waarin vroeger een groenten winkel, te huur stond. In drie kamertjes boven sliepen zes kinderen en daar schijnt het onheil ontstaan te zyn door het omgooien van een op eene kist staand petroleumlampje door eene kat, welke zelve brandwonden bleek bekomen te hebben en daardoor de trap afvloog, hetgeen zulk een geraas veroorzaakte, dat do vader der kinderen, die met zijne vrouw eene vor- dieping lager sliep, er wakker door werd en toen te gelijk het geschrei van een zijner kinderen hoorde. Dadelijk spoedde hy zich naar boven, waar hij tot de ontdekking kwam welk verschrik kelijk onheil zijn kinderen dreigde. Do zich steeds uitbreidende vlammen trotseerende, dachten hy en zijne vrouw in de eerste plaats natuurlijk aan niets anders dan aan het redden hunner kinderen, hetgeen ook door den rook met veel moeite gepaard ging. Zfi zagen echter hunne inspanning gelukkig naar wensch beloond en brachten hunne kin deren in veiligheid by bewoners aan de over zijde der straat, die ook onmiddellijk de be hulpzame hand boden. Inmiddels was tevens de brandweer ook met brandladders aangerukt en 't allereerst de slan genwagon van het politiobureel. In het geheel werd er water gegeven met slangen op twee brandkranen en door twoe handspuiten, welke weldra het vuur meester werden, zoodat de overige hand en de twee stoomspuiten geen dienst behoefden to doen. Het bovengedeelte van het perceel is ge heel uitgebrand. Do voorgevel verkoelt echter in zulk een gevaarlijken toestand, dat voor het huis een houten hok is geplaatst en de straat voor rijtuigen is afgesloten. Huis en inboedel waren verzekerd. Do bewusto kat is niet meer teruggezien. Ter viering van haaróónjarig bestaan zullen door de Leidsche Wielrflders- vereeniging „All Right" oenige feestelijkheden gegeven worden by gelegenheid van een door haar tegen a. s. Zondag uitgeschreven Inter nationalen wegwedstrijd Leiden Utrecht en terug 100 K. M., waarvan heden het officiëel programma is verschenen, dat ons werd toe- gezondon met verzoek er het een en ander uit mede te deelen: Zaterdag 21 Juli: 's Middags te 4 uren: Rocoptio van het bestuur, te houden in het clublokaal dor Vorec-niging, Bondshotel Central, zaal N°. 17. Offieiéelo opening dor diesviering. 's Avonds to 9 urenFlechtige ontvangst in het clublokaal, der deelnemers, leden, bonds leden en genoodigden, opgeluisterd door muziek Zondag 22 Juli: 9. u. 30 m.Ontvangst dor posten in het clublokaal. 10 uren: Optocht van ongeveer 4C posten op rfl wiel, allen voor zien van vlaggen. 11 uren: Feesttocht der deelnemers en belangstellenden naar het wed strijdterrein buiten do Hoogewoerdspoort. 11 u. 45 m.: Internationale wegwedstrijd, Leidon-Utrecht en terug 100 K. M. Tot rechts kundig adviseur der L. W.-V. „All Right" is benoemd mr. A. Pronk, to Zeist. De rijders zijn to herkennen aan oen nummer op den rug. De kleedkamers zijn gevestigd in de Sociëteit „Musis Sacrum" en alleen toeganke lijk voor Wielrenners-Mededingers. Uitgeloofd zijn do volgende prflzen: 1ste prys: zeer sierlijke beker met wapen van „All Right" (waarde ƒ75), en eene verguld- zilveren medaille. 2de prys: gouden me daille. 3de prysgrooto verguld zilveren medaille. 4de prijs: kleine verguld zilveren medaillo. 5de prysgroote zilveren medaille. 6de prijs: kleine zilvoren medaille. 7de prys: groote bronzen medaille. 8ste prys: groote bronzen medaille. 9de prflskleine bronzen medaille. 10de prijs: kleine bron zen medaille. Bovendien eene groote zilveren medaillo voor hem, die het eerst het keerpunt bereikt. 12 u. 15 m.: Dejeuner in hotel „Central". 1 u. 30 m.: Gezamenlijke afrit naar het wedstrijdterrein. 1 u. 45 min.: Wedstrijd in het langzaam rydon over 200 meter, voor alle werkende leden van „All Right". Uitgeloofd zijn drie kunstvoorwerpen ter waarde van 25. 2 u. 15 m.: Jolytwedstryd 1 KM. ryden(heen) en 1 KM. loopen (terug), voor alle werkende leden van „All Right". Uitgeloofd zyn drie kunstvoorwerpen, ter waaide van 25.' 3 uren ongeveer: Terugkomst der doel- nemers aan den internationalon wegwedstrijd. Een ieder wordt beleefd verzocht don weg zoo veel mogelijk to helpen vrijhouden. 4 uren: Réunie „Musis Sacrum". 5 u. 30 m. Diner, aan de jury door het bestuur der L. W.-V. „All Right" aangeboden, in het hotel Levedag. 7 u. 30 m.Groot concert, te geven door het stafmuziekcorps der Leidsche d.d. Schutterij, onder leiding van den directeur den heer Joh. C. Geyp, in de buitensociëteit „Mu6is acrum", welwillend door H.H. bestuursleden aange boden. In de pauze (dadelijk na afloop van No. 4), prysuitdeeling bij monde van den voorzitter der jury. - Verder illuminatie en bengaal- sche verlichting. 10 u. 30 min. Officiëele sluiting der feestelijk heden in Hotel „Central" (groote benedenzaal). De jury bestaat uit de hoeren: Frans Netscher, Rotterdam, Voorzitter; A. Goekoop, Hooigracht N°. 39, Leiden, secretaris; Carl Corvey, Amsterdam; Johan Van Hoek, Rot terdam, en Jan Van Selms, Utrecht. Naar wy vernemen, hebben zich voor den internationalen wegwedstrijd tot nog toe 27 deelnemers aangemeld, w. o. ook de prys- winners van den verleden Zondag tusschen Rotterdam en Utrecht gehouden wegwedstrijd, de heeren Cordang, van Maastricht, en Wit- teveen, van Haarlem, zoomede uit het buiten land, w. o. 2 Engelschon en 4 Duitschers. In de zweminrichting „Rhyn- zigt" b|j Leiden zal een ondorlinge en nationale gekostumeerde zwemwedstrijd worden ge houden op Zondag 5 Augustus a. s. De wedstrijden hebben plaats volgens de bepalingen van het Reglement van den Neder- landschen Zwembond. De deelneming aan den wedstrijd is open voor leden en liefhebbers. De loting heeft plaats op Vrydag 3 Augustus, des avonds te 8 uren, op „Rhynzigt." De inschrijving is opengesteld tot en met 2 Augustus by den directeur der zwem inrichting. De wedstrijd belooft zeer geanimeerd te zyn, daar eene massa zwemmers, overal vandaar, hunne toezegging deden aan dezen wedstrijd deel te nomen. Er worden zilveren en bronzen medailles, alsmede boekwerken en luxe-artikelen als pryzen en premién uitgeloofd. De verschillende afdeelingen bestaan in a. snelzwemmen op den buik; 5. idem op den rug; c. duiken; d. waterspelen. De wedstrijd wordt opgeluisterd door muziek van de artillerie. Op de photographie-tentoonstel- ling te Arnhem is in de afdeeling Neder landsche seniores aan den heer D. Van der Kracht, te Leiden, eene bronzen medaille toegekend. Te Woubrugge moeten zoowel in het dorp als te Hoogmade, vóór den lsten Augustus a. s. volgens art. 108 der Algemeene Plaatselijke Politieverordening, de Woudwate ring en Does, en andere vaarten en slooten, waarover van gemeentewege schouw wordt gedreven, gereinigd en in orde zijn; by niet- beantwoording dezer werken aan de bestaande voorschriften, kunnen alsdan reeds de boeten worden beloopen. Het koolzaad in den Droogge- maakten Plaspolder, onder de gemeente Wou brugge, ligt reeds gemaaid. De hoeveelheid benevens de qualiteit van het gewas zyn aanmerkelijk meorder dan liet lste gewas in 1893; het dorschen zal spoedig in vollen gang zyn. Bij het zware onwedor van Dins- dag avond werd de watermolen, bewoond door J. Verheul, staande in den Gelderwoudschan polder, onder Benthuizen, door het hemelvuur getroffen. De bliksem sloeg door de kap op den zolder en vervolgens, door schoorsteen en woonvertrek, in den kelder, alwaar hfl een uitweg schynt gevonden te hebben. Hoe wel de zolder als in rook gehuld was, was er echter van brand niets te bespeuren. De verwoesting, door hem aangericht, bepaalt zich dan ook tot het afslaan van eenige splinters van binton en zolderplanken. Het twaalf jarig zoontje van den molenaar, alleen zich in het woonvertrek bevindende, bleef gelukkig ook ongedeerd. Tijdens datzelfde weder werd te Benthuizen een koebeest van den landbouwer L. Noordam in de weide door den bliksem gedood. B\j de brug te Aalsmeer is een vaartuig, met vracht van Amsterdam komende en bestemmiDg hebbonde naar Den Haag, achter de sleepboot, ten gevolge van 't los maken der trossen, van achter ingevaren, met het gevolg, dat hot in weinige oogen- blikken is gezonken. De opvarenden, die alles hebben verloren, zyn met moeite gerei. Van wege het polderbestuur van de Haarlemmer meer zal het vaartuig gelicht worden. Men meldt uit Scheveningen aan de „Haagsche Ct.": De grooto of haringvisschery is in vollen gang. Scheveningen zendt de meeste vaar tuigen uit van alle Nederlandsche visscherfl- plaatsen. En toch wordt men daarvan in dezen tijd in het dorp niets gewaar. Kuipers, haring- sorteerders, enz. loopen zonder werk; ze kun nen aan het strand gaan zien, hoe onze bom schuiten koers zetten naar VlaardingenOp werven, waar het anders zoo druk kan zyn, heerschen nu eene akelige kalmte en stilte, terwijl op de werven te Vlaardingon nu alles in de weer is om de aangebrachte vangsten te verwerken en voor de verzending gereed te maken. Voor de werkliedon, die op stuk werken, ie hot te Scheveningen niet vol te houden; er valt in dezen tijd niets voor hen te ver dienen. De handelaars, die genoodzaakt zijn een zeker aantal vaste arbeiders in dienst te hou den, betalen hot weekgeld uit, maar zonder dat er bijna iets voor gedaan wordt. Dit is zeker: wanneer 't niet spoedig ge lukt, aan de Schevoningsche vloot eene goede aankomst te Scheveningen te verschaffen, dan verloopt het dorp als visscherijpJaats totaal. Een 22-jarig zwervend man, laatst wonende te Amsterdam, heeft zjjne drie kinderen (allen minderjarig) kwaadwillig verlaten door ze in het portaal van het politie- bureel in de Ferdinand-Bol-straat aldaar neder te zetten en zich ijlings te verwijderen. Zooals men weet, is reeds bij de rechtbanken te 's-Gravenhage en Middelburg eene vervolging tegen den heer Van Deth op het getouw gezet. Thans heeft ook de arrondissements-rechtbank te Breda rechts ingang tegen hem verleend met verwijzing naar de correctioneels terechtzitting, ter zake van: in den avond van den 27sten Mei jl. te Bergen op-Zoom in eene door hem belegde openbare vergadering in het lokaal „De Hol- landsche Tuin" aldaar, sprekende over den officier van justitie te Arnhem met betrekking tot diens ambtelijk optreden in het straf proces „Neerbosch," dezen ambtenaar ten aan- hoore van talryke bezoekers, opzettelijk te hebben beleedigd. Het schynt echter dat de heer Van Deth deze rechtbanken bevoegd genoeg acht om ook zonder zyne tegenwoordigheid die zaken te beslissen. Althans volgens zijne eigen mededeeling geeft hy den strijd tegen Neqr- bosch hier op, om dien strfld te gaan voort zetten „aan de andere zyde van den Oceaan, in Amerika, waar een roep om recht nooit onbeantwoord blyft." O/er ongeveer drie maan den zal hy terugkomen om den heer Van 't Lindenhout „de onechtheid van al die ge tuigenissen uit Amerika voor de voeten te slingeren." Van den logger „Voortzetting", te Maassluis binnengekomen, is Maandag jl. de matroos D. De Boer, thuis behoorende te Nieuwediep, op zee over boord geslagen. By den veehouder L. L., te Vlist, is een biggetje geboren, dat, als het geleefd had, zeker zyn wog had gevonden naar de eene of andere rariteitenteut. Het was voor zien van groote oogen, buitengewoon lange tanden en een verlengstuk aan den snuit. De Gelderscho eikschillers, vooral uit Nunspeet en omstreken, zijn uit Friesland weer naar hunne haardsteden teruggekeerd, daar het schillen zoo goed als afgeloopen is. Een gedeelte der mannen hebben zich nu naar de kleistreken begeven, om het koren te maaien. Er zfln gezinnen, die met een spaarpotje van f 150 naar Gelderland terugkeerden. Gistermorgen heeft te 's-Hertogen- bosch een man zyne vrouw, van wie hij ge scheiden was, met een mes drie steken in den hals toegebracht, zoodat men aan haar behoud wanhoopt. Aanleiding tot die daad gaf de weigering der wouw om tot hem terug te keeren. De dader heeft de vlucht genomen. Jaap Eden, de overwinnaar van Lehr, to Leipzig, werd Dinsdagavond te Arn hem in een rijtuig met vier paarden rond gereden. Een aantal wielrydeis, met verlichte ballons aan het rywiel, volgden de rijtuigen. In de straten, welke men doortrok, werd hem eene ovatie gebracht en stak men Bengaalsch licht af. Vele huizen vlagden. Naar het „Dev. Dagbl." verneemt, is aan de wevers der Kocinklyke Deventer Tapfltfabriek, in 't geheel 26 personen, door de directie aangezegd dat wegens te weinig omzet de productie met een vierde moet ver mmderd worder: en dat bflgevolg óf een ge deelte dier werklieden zal worden ontslagen, öf het in te leveren werk, en dus het loon, moet worden verminderd. Genoemde wevers staan reeds sedert enkele weken op taak on wanneor de thans voorgestelde maatregel tot uitvoering komt, zal 't gevolg daarvan zfln, dat hew gemiddelde loon, vrooger f 10, niet meer dan f 6 zal bodragen, of wel dat eenige werklui geheel werkeloos worden. Aangezien er onder dia wevers zfln, die ruim 40 jaren aan do fabriek werkzaam waren, het gemiddelde aantal dienstjaren dier werk lui 25 is en geen hunner korter dan 10 jaren in dienst was dezer fabriek, is het in 't be lang dier werklui zeker te hopen, dat do voor genomen maatregel niet tot uitvoering komt. Voor de betrekking van gemeente bode te 's*Bosch hebben zich niet minder dan 144 sollicitanten aangemeld. In 1893 werd in de magazflnen van do „Bon Marché" te Parfls voor een bedrag van 150 millioen franken verkocht en eene winst van 8 millioen franken gemaakt; voor de „Louvre" bedroegen de cflfers respectievelijk 120 millioen en 8,360,000 franken; voor de „Belle Jardinière" 38 millioen en 2,400,000 franken; de „Printemps" verkocht voor 35 millioen franken. De uitgestrektheid van de ramp, welke het district Opper-Beieren door de windhoos getroffen heeft, is niet te overzien. In ten hoogste acht minuten zfln honderden dakloos geworden, hebben even zoovelen al hunne bezittingen en inkomsten verloren. Na een zwaren hagelslag werd het plotseling pikdonker, de hagel en de regen hielden byna geheel op, een enkele bliksemstraal, gevolgd door een zwakken donderslag en toen ver hief zich een kringstorm, welke, volgens een boer, die alles verloren had, in een kort oogenblik grooter verwoesting aanrichtte dan een hagelslag gedurende acht op elkaar vol gende zomers had kunnen veroorzaken. Byna geen huis bleef gespaard. Vele zfln op den grond neergeslagen, de overige zyn uiteenge rukt en de deelen over den omtrek verspreid. Do eene rfl huizen is slechts aan éóne zyde verwoest, terwfll do andere gespaard bleef; eene andero rfl is juist alleen aan de tegen overgestelde zyde vernield Hier ligt e6nhuis in puin op een enkelen hoek na, daar is slechts een muur weggeslagen en het ovarige blflven staan. Geen boom staat meer. De meeste zyn gebroken, maar vele liggen langs de wegen, die met de wortels en een grooten aardkluit uit den bodem zfln gerukt. Wat niet door den wind verwoest is, is zóó beschadigd, dat het van geen nut meer kan zfln. De torneergeslagenheid der bevolking is hartver scheurend om te zien. Zwygend ruimen zy op en laden zfl het weinigje huisraad, dat nog geborgen kan wor den, op een wagen om het naar bloedverwanten in de nabyheid te brengen. Rondom de huizen, welke geheel verwoest zyn, staan de gezinnen in stomme vertwflfeling. Zfl weten niet wa* of waaraan zy beginnen moeten. Er valt niets te beginnen. Een twaalfjarige knaap werd door den kring- storm opgenomen, voortgedragen, nedergezet, weder opgenomen en nogmaals voortgedragen, een kwartier ver. Hy kwam met enkele schram men vrfl. Een klein kind moet weggedragen zfln door den wind, men heeft het niet terug gevonden. Eene vrouw werd opgenomen, op do punten van een egge geworpen en met dit werk tuig voortgesleurd, zy is zeer ernstig gekwetst. Het aantal gewonden is zeei groot, voor zoo ver men weet zyn twee personen omgekomen. Er zyn ongeveer 309 woonhuizen vernield ea' 600 daken weggeslagen. Caserio zal nu hoogstwaar schijnlijk 27 Juli terechtstaan voor de assises du Rhöne. Tenzfl zich iets bijzonders voordoet op de zitting zelve, zal de zaak wel in ééa dag afloopen. Slechts een tiental getuigen zal worden gehoord; de getuigenis van den maire van Lyon, die met Carnot in liet rytuig zat en dus over den aanslag zelvon alles kan verklaren, maakt het onnoodig een der officieren te hooren, die den president vergezelden. Het parket schynt opgegeven to hebben naar medeplichtigen te zoeken; men gelooft dat Caserio ze niet gehad heeft. Alleen de aanslag zelf en do vraag of deze met voorbedachten rade is gepleegd, zullen dus worden besproken. Men zal zeer voorzichtig zyn met het toe laten van het publiek in de rechtzaal, en in en om het geboow zullen alle maatregelen van veiligheid worden genomen Ook hoopt men er voor te waken, dat het proces, wat de publiciteit betreft, niet zoo geruchtmakend zal zyn als anaero processen van den laak sten tfld. Aardbeving ia Turkfle. In tegenspraak met vroegere berichten wordt nu gemeld, dat tot nog toe geene officiëele dooden- lflst door de Turksche regeering uitgegeven is. Men weet evenwel reeds dat to Stamboel meer dan 200 personen omgekomen zyn, alzoo een veel hooger getal dan do eerste berichten deden vermoeden De paniek onder de bevolking houdt aan. ook ten gevolge van de nieuwe, ofschoon niet. zware schokken, welke voortdurend gevoeld worden. Te Stam boel, Pera en Galata zfln alle huizen verlaten en kampeeren de inwoners op straat, intuinen of op de kerkhoven- Zii zyn hier blootgesteld aan de brandende zonnehitte overdag en aan den zwaren dauw des nachts Men vreest voor ernstige gevolgen daarvan, vooral daar sanitaire maatregelen in het geheel niet ge nomen zfln. Vertrouwenswaardige personen schatten de schade, welke te Konstantinopel aangericht is, op 6,000,000 Turksche ponden (1 Turksch pond is ongoveer f 11.50 By Konstantinopel is gistermiddag goü nieuwe, korte en krachtige aardschok waar genomen. Er blflft ton gevolge van de aardbeving groote ellende heerschen onder de inwoners der geteisterde wyken De sultan zond aan de commissie, welke bfldrag9n verzoekt tot leniging van den nood, 1500 en de Fransche gezant Cambon 500 Turksche ponden EUITENLAN D. Frankrflk. Do Kamer zette gisteren do beraadslaging over bet wetsontwerp tot beteugeling van het anarchisme voort. De socialistische afgevaardigde Goblet trok heftig te velde tegen het ontwerp, dat by als eene uitzonderingswet qualificeerde Spreker viel het Kabinet aan, dat de anarchie alt voorwendsel te baat neemt om onrechtvaar dige wetten te doen aannemen. De nieuwe wet, verzekerde hfl, zal meer anarchisten maken dan zfl er onderdrukt. Spreker richtte tot allo republikeinen het verzoek, de vrflheid niet te loochenen, en de Kamer bezwoer hfl, de wet te verwerpen. De minister van justitie Guérin verdedigd® het ontwerp op juridische gronden Hfl ver zocht der Kamer, de voordracht aan te nomen, welke door de regeering is ingediend mot het doel de veibgheid te verzekeren, waaraan hot land behoefte heeft Door ae openbaarheid van de debatten bfl de processen te verbieden, zeide de minister, willen wy den anarchisten een middel tot propaganda ontnomen De nieuwe wet ie noodig, daar het gevaar steeds grooter wordt. De Kamer zal ons helpen het land te ver lossen van deze afschuwelijke secte. Do voorzitter Burdeau liet daarna stemmen over de sluiting der algemeene beschouwingen.' Mot 253 tegen 194 stemmen werd daartoo besloten De minister-president Dupuy verzocht daarna voordracht dringend te verklaren. Aldus werd besloten met 279 tegen 167 stemmen De voorzitter stelde nu voor, over te gaan tot de artikelsgewyze behandeling, hetgeen werd aangenomen met 289 tegen 162 stemmen. De conservatieve afgevaardigde Baudry d'Asson (Bonapartist) stelde voor, de zitting permanent te verklaren. Dit werd verworpen, evenals een ander voorstel om ook avond zittingen te houden. De di8cussio werd daarop verdaagd tot heden. In de „Figaro" geeft Charles Cbincholles verslag van een onderhoud, dat hy te Brussel had met Drumont, den bekenden anti semiet, die, naar men weet, wegens de aanhangige anarchisten-wet van Parfls naar Brussel is verhuisd. Drumont verklaarde dat hfl, indien de wet wordt aangenomen, niet naar Frankryk zal terugkeeren, maar te Brussel zal blijven wonen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2