zetten bjj bet zien van die worst en dat brood. (N. v. d. D.) Gisternamiddag omstreoks vyf uren bad er te 's-Bosch een ongeluk plaats. Aan het station was een aantal werkvolk bezig rails te verleggen. Eén hunner strui kelde en kreeg een rail op het lichaam. Zwaar gewond werd hy meer dood dan levend naar het ziekenhuis vervoerd. Do man hoorde te Tilburg thuis. Wegens oplichting had zich gisteren voor de rechtbank te 's Gravenhage te verantwoorden A. J. J. Van Gogh, 40 jaren, praktiz\)n aldaar, reeds vroeger wegens gelijk misdrijf veroordeeld. Hem werd ten laste ge legd, dat hy, na in het laatst van 1892 met eene houthandelaarsfirma te Leerdam in relatie te ztfn gekomen en van een der leden dier firma te hebben vernomen, dat deze eeno vorde ring van by na f 6000 had ten laste van zekeren d. B., te 's-Gravenbage, aan bedoelden firmant valscheiyk heeft medegedeeld, dat hy (bek).), dien d. B. zeer goed kende, en (later) dat de moeder van dien persoon zeer ernstig ziek was en dat by haar overlijden haar zoon eene groote som van haar zou erven voorts dat hy (bekl.) bereid was, onmid- deliyk na het overlyden van de moeder van d. B. daarvan aan de firma te Leerdam bericht te zenden en maatregelen te nemen om het bedrag, dat d. B. schuldig was, op de nalatenschap te verhalen; voorts dat hij later verschillende telegrammen en brieven omtrent deze zaak aan de firma heeft ge zonden, o. a. dat de moeder was overleden dat hy (bekl.) nu verschillende stukkon noodig had met betrekking tot de vordering, van welke stukken by toezending vroeg; dat hy een advocaat te Amsterdam (mr. Paap) over deze zaak had geraadpleegd en met dien rechtsgeleerde samen de zaak zou behandelen en eindeiyk dat hy op de gelden der nalaten schap, berustende by notaris Stoop, te 's-Gra- venhage, beslag zou doen leggen. Door deze modedeelingen, die echter in hoofdzaak bleken valsch te zyn, werd do firma te Leerdam be wogen, op verschillende tijdstippen aan bekl, op diens verzoek, sommen in voorschot te ver strekken tot een gezameniyk bedrag van f 625 Bekl. beweerde dat integendeel de firmant aan hem van een en ander mededeeh'ng zou hebben gedaan en hem zou hebben opgedragen, do zaak te behandelen. Verbaasd over de grove leugens van bekl.. Verklaarde het lid der houthandelaarsflrma, to volharden by zyne eerstvermelde verklaring, en het getuigenverhoor bevestigde dit. Wyzende op het gevaar, dat in de prak tyken van bekl. voor de maatschappij is gelegen, eischte bet O. M., in aanmerking nemende zyne vroegere veroordeolmg, 4 jaren gevangenis. Mr. Byshouwer, uit Amsterdam, pleitte vryspraak en verzocht onmidtfefiyke in vry heid stelling. Dit laatste werd door de rechtbank ge weigerd. Uitspraak over 14 dagen. De „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" vergadert heden to Gouda en deze stad heeft zich met vlaggen getooid ter eere van dat bezoek en de daaraan ver bonden tentoonstelling. Do afdeelingsvoorzitter, de heer J. Breobaart, opende om twaalf uren de tentoonstelling ra de sociëteit „Ons Genoegen", waar velo leden en gonoodigden waren siamgekoraen. Met schroom, aldus sprak hy, had het bestuur de taak om de tentoonstelling te organiseeren, aanvaard, met het oog op de vele moeilykheden, maar door de vele medewerking was deze ge makkelijk gemaakt. Een woord van dank werd aan het hoofdbestuur gebracht, dat vele me dailies en een ryks-subsidie had weten te ver werven. Ook aan de gemeente Gouda mag een woord van dank niet onthouden worden voor den grooten finantïéelen steun. Aan den heer Van Bergen IJzendoorn, burgomeester der gemeente, die in 1S48 by de oprichting der afdeeling secretaris-penning meester was, werd het eerelidmaatschap aan- g o bod en. De burgemeester sprak namens de gemeente. Hij herinnerde er aan, dat het alleen aan de liofde voor den landbouw te danken was, dat doze tentoonstelling reeds nu zoo goed ge slaagd mocht heet en. Zy zal niet by andere ten achter staan. Spr. hoopte dat de landbouw door haar weder een stap voorwaarts mocht doen. Aan de belangstelling der ingezetenen hoeft het niet ontbroken. Gouda heeft trou wens voel aan den landbouw te danken. De heer Bauduin sprak ton slotte namens het hoofdbestuur. Zeer tot zyn leedwezen kon de Maatschappy voor tentoonstellingen geen post op de begrooting meer uittrekken en daarom had hy niet zooveel verwacht als de afdeeling Gouda had tot stand gebracht. Hier voor is het hoofdbestuur zeer dankbaar. De muziek der Goudsche schutterij speeldo nu het Volkslied en daarna maakten de ge noodigden eeno wandeling door de zalen. Hieronder laten wy eenige bekroningen volgen Afdeeling Zuivel. Kaas. Vijf stuks Edammer Kaas, gemaakt in 1894, niet lichter dan 2 KG. J. H. Waiboer, Wierin geriraard, 1ste pr.A. Bricks, Petten, 2de pr. Vyf stuks Edammer Kaas, gemaakt in 1894, mot lichter dan 4 KG. A. Ericks, Petten, lstepr. Twee stuks Leidsche IComyndekaas, in 1S94 gemaakt, niet lichter dan 5 KG. 1ste prys niet toogokendA. Heemskork, Hillegom, 2de pr.; J. Vorkloy, Hazorswoude, 3do pr. Kaas, gemaakt door leerlingen van den zuivel cursus, gehoudon in de maand Mei 11. te Bodogravo, vanwege hot hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappy van Landbouw. Drie stuks Goudsche Kaas, ieder wegende minstens 6 KG. Collectieve inzending van de afdeeling Bodegrave en Omstreken, mej. Roosenboom, Bodegrave, 1ste pr.; mej. Van Krimpem, te id., 2de pr. Boter. Grasboter, licht gezouten, tot dadeiyk ge bruik, 2 KG. P. De Graaf, Gouda, 2de pr.; wed. J. De Zwart, Moordrecht, 1ste pr. Grasboter, gezouten inlegboter, minstens 5 KG. M. Overvliefc, Woubrugge, 1ste pr. wed. J. De Zwart, Moordrecht, 2de pr. Weiboter, minstens 6 KG. C. De Jong, Nieuwerbrug, lsto pr.D. Van den Akker Nzn., Alfen a. d. Ryn, 2de pr. Afdeeling werktuigen voor zuivelbereiding. De meest volledige verzameling werktuigen, benoodigd by het vervaardigen van kaas. 1ste prys niet toegekendD. Spoor, Bodegrave 2de pr. No. 62. De meest volledige verzameling werktuigen, benoodigd by het vervaardigen van boter. D. Spoor, Bodegrave, 1ste pr. C. Schouten, Gouda, bestuursprys. De volgende inzenders (met gevraagd by het programma) verwierven allen een bestuursprys A. G. Eveleens, Aalsmeer: bloemen; DeRot- terdamsehe broodfabriek „De Korenaar"vee voederbrood; J. W. Verwey, Gouda: yzeren hek en hooihark, enz; wed. P. A. Couvée, Alfen aan den Ryn: omnisbus-break f 450, Utrechtsch wagentje 250, arreslede f 130; D. Franken, Hazerswoude: een ploeg. De rechtbank te Heerenveen heeft tydens de gisteren gehouden recht zitting op verzoek van den officier van justitie in hechtenis laten nemen Hendrik Groen, beschuldigd van meiDeod te plegen tijdens de gisteren in behandeling zynde rechtzaak contra Jacob Bykerk, landbouwer te Steenwy- kerwold, beschuldigd in den nacht van 22 op 23 Juni 1894 op den weg onder Steenwykerwold opzetteiyk met een geopend knipmes een stoot of slag te hebben toegebracht aan Hielke Dedden, zoodanig, dat dit mes in diens linker borst tot in de artiris pulmonalis is door gedrongen, ten gevolge waarvan de aangevallene korten tyd daarna aan de daardoor veroor zaakte inwendige bloeding is overleden. Uit bet getuigenverhoor bleek Groen de aanlei- dendo oorzaak te zyn geweest en Bykerk te hebben gesard. De zitting is geschorst. Na heropende zitting en persisteeren van Groen by de afgelegde verklaring, werd dezo door don rijksveldwachter weggevoerd. Hierna nam de officier zyn requisitoir en eischte tegen Bykerk 6 maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. A. A. Borger, conclu deerde tot vryspraak op grond van art. 41. üp verzoek van den verdediger, die een uitnemend pleidooi hield, waarvoor ook de ambtenaar van het O. M. hem hulde bracht, werd de beschuldigde Bykerk uit do voorloopigo hechtenis ontslagen. Uitspraak 23 Juli. Maandag verschenen voor de rochtbank te Almeloo: Piotersen, Fröling, Over beek, Homeyer en Lansing, die zich te ver antwoorden haddon wegens het deel, door hen genomen aan do wanordelykheden, welke don 20ston Mei te Losser voorvielen by een bezoek van een troepje sociaal-demo craten en de botsing, welke volgde na het uitgaan der kerk on waarby oenige pistool schoten zyn gelost op den burgemeester, den veldwachter en anderen. Het getuigenverhoor nam de geheele zitting in beslag. Gistermorgen was hot O. M. aan bot woord on eischte tegen Fröling achttien maanden gevangenisstraf, tegen Homeyer oen jaar, Pietersen zes maanden, Overboek negen maan den en Lansink twee jaren. Zondag h e o f t i n h e t G o r t elsche boscli onder Epo een groote boschbrand ge woed. Ongeveer 25 hectaren jonge dennen zouden vernield zyn. Gistermiddag te drie uren zag men opnieuw den rook in dikke wolken omhoog stygen. Wederom zyn tal van hectaren dennen ver brand. In de jongste vorgadering van den Raad der Frieache gemeente Dantumadeel kwam aan de orde de nieuwe verordening op de tolheffing, die reeds een jaar bestaat, zon der toegepast te worden, maar de geheele verordoning, dio by de leden was rondgezon den, was zoek, en aan 't gemeentehuis was geen afschrift gehouden. B. en Ws. zjjn nu door den Raad gemachtigd do nieuwe ver ordening op te zoekon, of, zoo dit niet gelukt, uit do notulen eene nieuwe to fabriceeren. In do Friescho gemeente Oost- dongeradeel zat een 4 jarig kind in een wagentje. De moeder verloor het wagentje een oogenblik uit 't oog, omdat zy achter werd geroepen. In dien tyd geraakte het rijtuigje aan 't rollen en stortte langs de kollmg in 't water. Toen de arme moeder hot kind uit 't water haalde, was het reeds gestikt. Alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken waren tevergeefs. De Urkor botter „U. K." 131, be varen door schipper Brouwer, is eergisteravond in do nabyheid van Petten gestrand en zat vol water. De bemanning is gered en te Petten aangebracht De botter zelf werd gisteren ledig gepompt en met hoog water vlot en te Nieuwediep binnengebracht. De te Hasselt aangehouden per- sonen bi y ken geene valsche munters te zyn; het waren drie mannen en twee vrouwen, reizende met een kermiswagen en wier opspo ring verzocht was door den commissaris van politie te Rotterdam. De beide vrouwen schy- nen er haar werk van te maken om, onder voorwendsel van guldens van 1879 te zoeken, diefstal te plegen. Zy worden verdacht op die wyze o. a. te Rotterdam by een tapper 17 rijksdaalders te hebben gestolen en te Utrecht en op meerdere plaatsen met hetzelfde doel te zyn geweest. Eene vreemde bestelling. Een koopman in Groningen ontviüg dezer dagen de volgende briefkaart: „Mynheer, wees zoo goed my voor myne dochter een andere te zenden, want deze bevalt my Diet, ze is te lang en te smal over de schouders; zendt eens een mooi model, maar zoo gauw mogeJyk, wy moeten haar vóór den 12den Juli hebben". De man moest eene andere „japon" hebben, die dan ook bezorgd werd. Onder 's-H e e r-A rends kerke is de Ryksveld wachter Buurman vermoord ge vonden. De justitie uit Middelburg is derwaarts vertrokken. Ook zyn er eenige geneesheeren aange komen. Het lyk is gevonden aan den kant eener sloot. By schouwing bleken geene teekenen van gewoldplegrng aanwezig te zyn. De karabyn lag tusschen de beenen van den overledene. Op grond van een en ander wordt aan zelfmoord gedacht. Te Venloo is de bad- enzwein- nriehting op De Maas voor het publiek ge sloten uit vrees voor besmetting door de cholera te Luik en omstreken. De gemeenteraad van Oude- water heeft, niettegenstaande een krachtig protest van den burgemeester en enkele leden, besloten de oudo openbare school te verkoopen voor f 9250. Zooals we reeds meldden, is een brutale diefstal gisteren te Brussel gepleegd ten nadeole van de Bank Balsor Co., in de rue d'Aremberg. Twee ioopers der Bank brachten er 158 biljetten van 1000 fr., benevens eenig goud geld. Nadat zy de biljetten hadden geteld, legden zy deze op een loketje naast zich en begonnen toen het goud te tellen. Toen zij daarmede klaar waren, zagen zy, tot hunne groote ontsteltenis, dat de biljetten verdwenen waren. Twee goed gekleede heeren bevonden zich in het lokaal, maar waren insgeiyks weg. Naar alle waarschynlykheid zyn zy het, die het bankpapier wegnamen, terwijl de Ioopers het goud telden. Ondanks alle terstond aan gewende pogingen der politie, is van de dieven nog geen spoor te vinden. Te Lowestoft (Engeland) zyn van drie vissehers, die in een bootje zaten, twee door den bliksem doodgeslagen. Spoorwegongeluk. Tusschen Bilbao en Lerama liep Zaterdag-morgen een trein van het spoor, waardoor 12 reizigers op de plaats gedood en 16 andere ernstig gowond werden- Do locomotief en vyf waggons werden geheel verbrijzeld- Do ïyn, waarop het ongeluk plaats had, eerst sedert Mei ra gebruik, is zoo steil en met zooveel bochten, dat zy reeds bekend stond als de „Dehriumtremens-lyn." Het onheil werd veroorzaakt door het weigeren van het rem- toostel, zoodat de trein de helling afreed met zulk eene snelheid, dat de wielen rood gloeiend werden. De reizigers geraakten buiten zich- zeiven van angst. Eene vrouw wierp haar kind uit het portier en werd zelve verpletterd toen de locomotief omsloeg, de wagens er over heen in elkander schoven en de baan afsloegen. De machinist viel onder de locomotief en bleef als door een wonder ongodeerd. Betreffende den brand in het arsenaal te Toulon wordt nog gemeld, dat deze is ontstaan in een gedeelte, waar teer en olie waren opgeslagen. Vandaar, dat het vuur zich zeer snel uitbreidde en een groot gedeelte van dezen vleugel van het gebouw vernielde. De schade wordt geraamd op 300,000 fr. Tusschen Duinkerken en Calais is, ten gevolge van het verzuim van een wisselwachter, een passagierstrein in botsing gekomen met een goederentrein. In den eersten trein zaten 200 reizigers, waaronder vele soldaten, die na hun verloftyd naar Duinkerken terugkeerden. Van de passagiers werden 46 gekwetst, enkelen zelfs zóó ern stig, dat men vreest voor het behoud van hun leven. Blijkens een telegram uit St.- Petersburg hebben zich daar op 8 Juli voor gedaan 66 ziekte- en 17 sterfgevallen aan cholera. De Russische stoomboot „Vladimir", van Sebastopol naar Odessa, is in de Zwarte Zee in botsing gekomen met de Italiaansche stoomboot „Columbia", op weg van Nicolajeff naar Eupatoria. Do „Vladimir" werd letterlyk middendoor gesneden en zonk onmiddellyk. Van de opvarenden kwamen 75 om het leven. De gouverneur van de Spaansche stad Duccala is vermoord. Zyne woning werd geplunderd, de daarin aanwezige vrouwen zyn omgebracht. Het ongeluk tydens de begra- fenis van wijlen president Carnot op het hek der Tuflerieên is, naar thans door een ooggetuige gemeld wordt, geheel anders voorgevallen dan vroeger bericht is en nog tragischer geweest. Een nieuwsgierige zat op eene der vazen boven het hek en wilde snel van plaats wisselen. Door de bewegingen, welke by daarbij maakte, viel de vaas naar beneden en kwam op de beenen van een meisje neer, ten gevolge waarvan dit twee dagen later overleed. Zelf viel de onvoorzichtige ook, maar tot zyn geluk op den rug van een ander, die met de voeten tusschen twee tralies zich staande hield. Deze viel door den schok in de yzere en stierf eenige uren later onder schrikkelyke pynen. De bewerker van al dik onhoil kwam met den schrik vrjj en verdween onder de menigte. In Amerika heeft men eene ont- dekking gedaan, welko waarschyniyk, zegt het „A. H.", meer dan iets anders er toe zal bydragen om een einde te maken aan de werkstaking. Het is nl. bekend geworden dat Debbs, de man, wiens bevel tot werkstaken duizenden en nogmaals duizenden werklieden ïydeiyk opvolgden, twee jaar geleden wegens dronkenmanswaanzin in een krankzinnigen gesticht werd verpleegd, geestelyk en lichame- lyk eene ruïne. Deze ontdekking heeft in het geheele land verbazing en schaamte gewekt. Het publiek vraagt zich af, hoe het mogelijk is dat de gansche republiek door een gek in beroering wordt gebracht, zoodat het geheele leger der Unie noodig is om de rust te herstellen. „Dit is de merkwaardigste bydrage in zake het arbeidsvraagstuk, welke de wereld ooit aanschouwd heeft," zegt de Nieuw-Yorksche „Evening Post." „Het vertoont Amerika aan de oogen der wereld als een speelbal van krankzinnigen en gekken, en wy weten nu wat ons te wachten staat, warneer wy het gouverneurschap van Staten blyven opdragen aan mannen als Altgeld. De instellingen des lands zyn op den langen duur onmogeiyk be stand tegen eene opéra eomique-regeering als zulke wezens ons voorzetten." Het kan niet uitbly ven, dat bet bekend wor den van Debbs' antecedenten de verstandigen onder de werklieden tot inkeer zal brengen en een einde zal maken aan het ryk van den oppermachtigen volksmenner. Bovendien heeft de proclamatie van president Cleveland eene heilzame uitwerking gehadwant presi dent Cleveland heeft door het uitvaardigen dezer proclamatie weer doen zien, dat het hem ernst blyft om krachtig op te treden tegen de ongeregeldheden, waaraan de werkstakers zich schuldig maken. De president begint met er op te wijzen, dat in den staat Illinois, en byzonder in de stad Chicago, ongeregeldheden worden ge pleegd, waardoor eigendommen worden ver nield en het spoorweg-verkeer wordt belem merd. Dientengevolge achtte de president zich verplicht do bondstroepen ter beschikking te stellen, ten einde paal en perk te stellen aan dezo buitensporigheden. Vervolgens gaat de president aldus voort: „Met het oog op deze omstandigheden raad ik, Grover Cleveland, president der Ver- eenigde Staten, allen goeden burgers in dezen staat aan zich te onthouden van bevordering of aanmoediging dezer onwettige ongeregeld heden en geen deel te nemen aan vergade ringen en bewegingen, welke daarmede in verband staan. Allen, die niettemin voortgaan met hunne deelneming aan deze ongeregeld heden en hunne pogingen om eigendommen te vernielen, kunnen niet anders dan als vyanden der openbare orde worden beschouwd. De troepen, welko tegen de onruststokers zullen optreden, zullen met alle gematigdheid han delen. Het is hun echter natuurlyk onmoge- lyk steeds onderscheid te maken tusschen hen, die opzettelyk eigendommen pogen te vernielen, en hen, die uitsluitend uit nieuws gierigheid zich by de volksmenigte aansluiten. Het eenige middel derhalve voor hen, die niet willen deelnemen aan de vernieling, is rustig thuis te blyven of zich ten minste niet te wagen in de nabybeid dier plaatsen, waar op roerige samenscholingen worden gevormd- Deze waarschuwing dient uitsluitend om de onschuldigen tegen nadeel te beschermen, want de schuldigen zullen met de meeste ge strengheid worden behandeld." Deze proclamatie, door den ministerraad te Washington goedgekeurd, maakte te Chicago grooten indruk, niet bet minst op den gou verneur Altgeit en den burgemeester Hopkins, die daaruit zagen dat president Cleveland niet voornemens is zich door hunne protesten te laten weerhouden om de orde te herstellen. De welgestelde ingezetenen der stad, vooral de kooplieden, ontvingen de proclamatie met groote instemming. In de eerste plaats toch verlangden de neringdoenden en de handelaars, dat de orde hersteld worde en het verkeer weer op do gewone wijze geschiede. De werk stakers blyven echter weerspannig, en ook de spoorweg-directies willen van geene schik king weten. Do openbare meening, voor zoover dezo zich uit in de bladen, blyft over het algemeen gunstig voor de regeering. De proclamatie van president Cleveland staat derhalve nog niet geiyk met de afkon diging van den staat van beleg, maar toch zegt de „New York Herald" „is deze proclamatie eene ernstige waarschuwing, dat president Cleveland terstond tot dezen maat regel zal overgaan, indien de toestand niet verandert." Voorloopig heeft genoraal Miles, die te Chicago het bevel voert over do troepen, den minister van oorlog doen weten, dat by geene behoefte heeft aan versterkingen. In het geheel heeft de generaal nu ruim 12,000 manschappen onder zyne bevelen. Betreffende den toestand te Chicago meldt de „Times": „De toestand is heden 9 Juli veel gunstiger. De burgemeester Hopkins zegt dat zyns inziens de crisis voorby is. Volgens zyne verklaring verwacht hij geene ernstige ongeregeldheden meer, vooral daar do salvo's der soldaten de menigte hebten afgeschrikt. Ook beginnen de treinen weer meer geregeld te loopen, hier en daar onder bescherming van soldaten". Ook op andere lynen, waar het verkeer tot nu toe gestromd was, is de dienst hervat ondor bescherming der troepen. De maat- schappyen verklaren dat zy over voldoend personeel beschikken, als de gewapende macht de treinen maar beschermt. Te Chicago is de toestand reeds zooveel verbeterd, dat de bondstroepen uit de voor steden zyn teruggetrokken. Ook uit verschillende andere plaatsen luider de berichten gunstiger. Te Detroit b. v. ei^ in Kansas is de werkstaking verloopen. In Californie daarentegen blyft de toestand voort durend zeer ernstig, zoodat de bevelhobber der troepen versterking moest aanvragen. De geheele scheepsmacht te San-Francisco is tot zyne beschikking gesteld, en uit Texas i3 een regiment infanterie gezonden. Daar de werkstakers met Winchestergeweren zyn ge wapend, vreest men dat er van weerskanten bloed zal vloeien. Volgens de berichten aan deEngelsche bladen is de postdienst geheel in de war. In de af' geloopen week is geen post uit San-Francisco te Nieuw York aangekomen. Tal van zakken met brieven uit het zuiden en het westen zyn verloren gegaan. Te Detroit hadden alle brandweermannen, baanwachters, remmers en wisselwachters het werk gestaakt. Te Chicago gaf eene afdeeling troepen Zaterdag twee salvo's af op eene menigte van 15,000 personen, welke met steenen en vuil naar de soldaten wierpen. Vyf en twintig oproerlingen werden gekwetst, enkelen doode- lyk, en de menigte vluchtte naar^alle kanten. Vrouwen en kinderen geraakten in grooteD getale onder den voet. Zonderlinge incidenten komen voor. Te San José, in Califormö, plaatste een der werkstakers zyn driejarig kind in een. stoel op de spoor- lyn met eene vlag in de hand. De machinist van een juist aankomenden trein stopte uifc vrees het kind te overrijden, waarop de werk stakers op den trein aanvielen en de beambten verjoegen. Te Sacramento, waar vele soldaten den witten band der werkstakers dragen, ont haalt de bevolking de troepen op koffie en ys water. Eene tweede proclamatie van president Cleveland is afgekondigd in de staten Dakota, Montana, Idaho, "Washington, Wyoming, Colo rado, California, Utah, Nieuw-Mexico. Eenige arbeidersverenigingen hebben doen weten, dat zy bereid zyn, de regeering te steunen. De toestand aan de Zuidzee-kust schynt verbeterd, doch de opgewondenheid der myn- werkers in verschillende plaatsen van Dlinois boezemt bezorgdheid in. De mynwerkers te Westville hebben een personentrein aange houden en de burgerwacht aangevallen. Een meisje en eene vrouw werden gedood, een man gewond en 3 personen werden in hech tenis genomen. Het gevecht te Hammond werd veroor zaakt door een aaDval, dien een volksmenigte beproefde op een trem, komende uit Indiano- polis en bemand met soldaten. Hammond ligt in Indiana, even over de grens van Illinois. De soldaten schoten eerst uit de waggons en ver lieten toen den trein, ten einde een charge te doen met de bajonet. Daardoor werd de weg in korten tyd schoongeveegd. By dit gevecht werden 4 perconen, gedood en 12 gewond. Onmiddellyk werd d6 plaats toen bezet door soldaten, die verdere ongeregeld heden verhinderden. Te Chicago zou Maandag-avond oen byeen- komst worden gehouden tusschen den heer Wickes, den onder voorzitter der Pallman< Company en den leider der werkstakers Debbs.1 Debbs verscheen echter niet. De heer Pullman zelf bevindt zich op zyn buitepverbiyf aan do St.-Laurens rivier in deu staat Nieuw-York en weigert zich met het geschil in te laten' Het fraaie huis, dat de heer Pullman te Chicago bezit, wordt door eeno sterke politis^ macht bewaakt. De secretaris van Debbs,' Lynch, is in hechtenis genomen, maar Debbs bevindt zich nog op vrye voeten. Ook werd Maandagavond te Chicago een vergadering gehouden, welke door afgevaar digden van een honderdtal vakvereenigingen werd bijgewoond. Ofschoon de beraadslagingen tot vroeg in den morgen duurden, kon men maar niet tot een besluit komen. Elk voorstel om het werk te staken werd verworpen, maar toen do proclamatie van president Cleveland werd voorgelezen, veranderde de stemmingop eens: eenparig werd eene motie aangenomen, waarby do algemaene werkstaking tegen "Woensdagmorgen werd bevolen, tenzy Pullman vooraf in eene scheidsrechterlyke uitspraak toestemde. Er werd eene commissie benoemd om de zaak met Pullman te bespreken. Pull man van zyn kant blyft beweren, dat or geen enkel punt is waarover eene scheidsrechteriyko beslissing behoeft gevraagd te worden. De vereenigingen, welke in dezo meeting" vertegenwoordigd waren, omvatten 120,000 werklieden. Het schynt echter, dat niet alle vereenigingen zich by het genomen besluit willen neerleggen, on van do overigen had een groot deel het werk toch reeds gestaakt. In allen gevalle zal bet spoedig beslist zyn, of deze Ridders van den Arbeid zich al dan niet by de beweging zullen aansluiten. Vol gens een telegram aan de „Indépendance beige" zou de tegen beden aangekondigde werkstaking reeds gisteren zyn uitgebroken. Het zal echter nog de vraag zyn, of het inderdaad tot eene algemeene werkstaking zal komen. Programma yan MaziekoitToeringon. MUSIS SACRUM. Donderdag 12 Ju'i. te balfacht, door het St&faiuziokcorpa der dienstdoende Schutterij. Directeur de Heer Joh. C. Goyp. Eerste afdeeling: No. 1. „Afscheid van het Tierde". Marecb, O. Mann; 2. O overture van do Opera „Fidelio", L. Van Beet hoven; 3. „Am Golf von Ncapol", W&la. A. La Guardia: 4. Fantaiaie uit de Opera „Romeo et Jaliette", Ch. Gounod. Tweedo afdeelinc: No. 5. Oavcriure van de Opera „Othe.lo" (late Uitv.) G. Itosaini6. Czardas uit do Opera „Der Geiat der Wei traden", (lsto Uitv.), I». Grossman; 7. o- „Traamerei", R. Schumann; b. «Songe d'&mour aproa le bal", Inter mezzo, A. Czibulka; 8. „Scenes Pittoresquea" 4me Soito (late Uitv.) J. Maaaenct; 9. „La Cz&rina" Mazurka ruese, L. Gonna.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2