Burgerlijke Stand. De toestand in het westen van Noord-Amerika blyft nog steeds zeer ernstig, vooral te Chicago, waar nu, op last van presi dent Cleveland, inderdaad de staat van beleg is afgekondigd. President Cleveland heeft dienaangaande eeno proclamatie doen afkondigen, volgens welker bepalingen Chicago feitelijk onder de krijgswet gesteld wordt. Aan alle personen, die deelnemen aan samenscholingen en on wettige vergaderingen, wordt bevolen, vóór den middag uiteen te gaan. Er zal beslist worden opgetreden tegen diegenen, welke aan dit bevel niet voldoen. Het gevecht had Zondag plaats te Ham mond, by Chicago. De bondstroepen schoten op de werkstakers, van wie 4 gedood en 12 gewond werden. De toestand te Hammond is ernstig. Versterkingen zijn gezonden. Men heeft de politie gewaarschuwd, dat de anarchisten zich oefenen in de vreemdelingen-wijk. Eene algemeene werkstaking is afgekondigd op vele westelijke en vele zuid westelijke spoor wegen, alsook te Buffalo. Voor Europeesche ooren klinken de berichten uit Amerika inderdaad zeer zonderling. Een bericht aan de „New-York Herald" van 7 dezer luidde: „Den geheelen nacht was de lucht rood van branden, op een 12-tal punten door de werkstakers aangestoken. Troepen van 2000 of 3000 personen trokken met brandende toortsen door de straten en staken alle spoorwagens in brand, die onbe waakt wareD, zoodat op dén spoorweg eene reeks van wagens over de lengte van eene mijl in brand stond. „Laat in den avond kwam der overheid een plan ter ooren om do geheele stad van Pull man waar de werkstaking begonnen is in brand te steken. Troepen met Gatling- kanonnen werden er onmiddellijk hoengezon den, waarop de oproermakers zich er toe be paalden in andere voorstoden hoogtij te vieren. Te Chicago werden 900 wagens verbrand en voor 3,000,000 dollars aan spoorwegmateriaal." "Wat is er waar van dit alles? Het wordt nu overdreven genoemd dat, wat eene botsing tus- schen de werkstakers en de soldaten te Chicago betreft, deze met ernstig bloedvergieten gepaard ging. Maar toch blijkt uit oen nader telegram dat de politie en de soldaten op de vlucht zijn gegaan, zoodat het gepeupel kon voortgaan met het vernielen van den trein, dien het had veroverd. Gedurende den Zondag werd te Chicago de orde gehandhaafd door de troepen, die aanmerkolijk versterkt zijn en den loop der treinen mogelijk maakten. In California zijn de werkstakers geheel meester van het ter rein. „De werkstakers," dus wordt uit San- Francisco gemeld, „bivakeoron overal in de gehato Pullman-wagens, slapen daarin ge durende den nacht en verdrijven er overdag den tyd in door kaart te spelen en te rookon." Ook in de andere staten van het westen breidt de werkstaking zich nog uit; maar men vertrouwt dat het der Bondsregeering weldra zal gelukken overal meoster te blijven van don toestand. Zeker is het in elk goval, dat prosident Cleveland blijft bij zijn voornemen om, namens do Bondsregeering, krachtig tegen de onrust stokers te blijven optreden. Vandaar, dat op last der regeering te Washington nog meer troepen worden opgeroepen, ten einde naar do bodroigde staten te worden gezonden. Ten gevolge van de aansluiting der Rid ders van den Arbeid by deze beweging, dreigt de werkstaking intusschen nog grootere afmetingen te zullen aannemen. Het is genoeg bekond, dat de „Knights of Labour" nu by verre na niet meer dien grooten invloed oofonon, dien zy tydens Powderly's bestuur hadden, maar toch telt deze werklieden-ver- oenigiDg nog leden genoeg om, indien do tegen woordige grootmeester Sovereign het gelast, oeno tameiyk algemeene werkstaking te doen ontstaan. Of het streven van Dobbs en Sovereign, em eeno algemeene werkstaking uit te lokkon, zal gelukken, is nog onzeker. Volgens de „Now-York Herald" heeft president Cleveland zich in botrokking gesteld met den heer Pullman, ten einde hem te bewegen eene schikking aan te nemen. Ook indien deze poging om eene verzoening tot stand te bren gen, mocht mislukken, blyft president Cleve land by z\jn voornemen om do beweging met geweld te onderdrukken en verdere onge regeldheden te verhinderen. De president vindt daarby steun by alle toongevende bladen, zoowol die der democraten, als der republikeinen. „Het is zeker geen aangenaam denkbeeld" >-zegt o. a. do „New-York Tribune", welke geweld met gewold wil keeren, „dat Ameri- kaansche soldaten Amerikaansche burgers doodschieten, inaar evenmin kan het geduld worden, dat dio burgers anderer eigendom vernielen en spotten met hot wettig gezag. Voor olkeii droppel bloeds, welko gestort wordt, dienen Dobbs on zyne mede samenzweerders verantwoordeiyk te worden gesteld." Nog krasser laat zich de „Sun" uit, die vorlangt, dat met de meeste kracht worde opgetreden „tegen Debbs on zyno mode hel honden". In denzelfden goest spreken ook do meeste andore bladen. De conclusie, waartoe zy by de bespreking van het oproer komon, is algemeen deze, gelyk de „Globe Democrat" van St. Louis kortaf zegt: „Hot oproor moet gedempt worden". Een gunstig verschynsel in den kritieken toestand is, dat uit de werklieden zeiven stommen opgaan, dio 't dolle dryven van Dobbs en do andere leiders afkeuren. De bevelen van Dobbs worden reeds niet moer overal lydelyk op gevolgd. Te Baltimore wil men zich niet by de beweging aansluiten, omdat het bestuur van de Broederschap van treinbeambten aldaar overtuigd is, dat de werkstakers niet kunnen winnen. De stryd is hopeloos en vruchteloos, verklaarde de president dier Broederschap. Ook do beambten van de Louisville en Nashville weigerden het bevel van Debbs te gehoorzamen, omdat zy geeno grieven hebben tegen hunne maatschappy. Deze gunstige gezindheid by een, zy het dan ook nog zeer klein deel van de werk lieden, is zeker hoofdzakeiyk te danken aan de krachtige wyze, waarop de pers in het geheele land zich over de beweging uit spreekt en een beroep doet op het gezond verstand der werklieden. De Nieuw-Yorksche „Times" zegt: „Het is hoog tyd, dat de ver standige werklieden zich doen gelden en den dollen loop hunner leiders tegenhouden, die hen tot oproerlingen en verraders der regeering maken." Ook de overige Nieuw-Yorksche bladen veroordeelon eenparig het optreden van Debbs en het plegen van allerlei geweldenaryen door zyne mede samenzweerders. Alleen in Californië, waar byna de geheele bevolking op de hand der werkstakers is, juichen de bladen hen toe. Debbs is tot dusver nog op vrye voeten, want het tegen hem uitgevaardigde bevel tot inhechtenisneming is volgens do staatswetten van Illinois niet van kracht. Maar de Bonds regeering zal Debbs by de eerste gelegenheid de beste laten arresteeren, zoodia daartoe termen aanwezig zyn. Inmiddels is hem een rechteriyk verbod beteekend, waarby hem wordt gelast op te houden met het vernielen van eigendom en het stremmen van het treinen verkeer. Tegen 18 Juli is hy met de andere aanvoerders der werkstaking in Indianopolis gedagvaard. Dit heeft in zooverre geholpen, dat Debbs nu een beroep op de werkstakers heeft gedaan om zich van ge welddadigheden te onthouden en buiten de spoorwegen te blyven. Hij verzekert dat de zaak der werkstakers nu beter staat dan ooit, en dat van alle zyden hulp is toegezegd. De burgemeester van Chicago heeft zyne poging om Debbs en de spoorwegdirecticn tot elkaar te brengen, ten einde tot eene schik king to geraken, opgegeven. Een aantal gees- telyken hebben nu eene meeting van de burgers belegd om te trachten langs minneiyken weg een scheidsgerecht tot stand te brengen. Te Chicago beschikt men nu over zulk eeno groote militaire macht, dat op sommige lynen weer geregeld treinen loopen onder bescher ming der troepen. Voortdurend moeten de soldaten optreden tegen de oproerige benden, die hoofdzakeiyk uit vreemdelingen bestaan. Brandstichting blyft aan de orde van den dag, en de brandweer, die in twee dagen tyds 60- maal werd gealarmeerd, is geheel uitgeput. Een sterk detachement Bondstroepen bo- waakt het gebouw, waarin de kelders der schatkist zich bevinden, daar de anarchisten gedreigd hadden het gebouw in de lucht te doen springen. De politie schat het aantal leegloopers en plunderaars, die in bonden door de stad trek ken, op p. m. 50,000. Men berekent dat reeds voor 6,000,000 dollars aan eigendommen is vernield; te Chicago alleen werden meer dan 1000 spoorwagons verbrand, waaronder vele kostbare Pullman wagens. Te Nieuw-Orloans is men er in geslaagd de werkstaking te onderdrukken en den trein dienst te herstellen, nadat verscheidene woel waters in de gevangenis waren gezet. Dezelfde maatregel werd op do lyn tusschen Trinidad en Colorado toegepast, zoodat ook daar de dienst kon hersteld worden. Het laatste telegram van gisteren uit Chicago luidt aldus: De leiders der werkstakers hebben besloten dat zy zullen overgaan tot het uit- schryvcn eener algemeene werkstaking tegen morgenmiddag, tonzy de spoorweg directies toestemmen het geschil door eene scheids- rechteriyko uitspraak te laten uitmaken. By deze werkstaking zullen zich aansluiton alle werklieden, die arbeiden in het bouwvak, de slagers, de bakkers en alle spoorweg beambten. Programma vau Muziekuitvoeringen. BUITENSOCIËTEIT „AMICITIA". Woonsdtg 11 Jali, te halfdrio, door het Slal'muziekcorps van bot •ldo regimont Infanterie. Directeur: do heor W. Van Erp. No. 1. „'t Viordo", Marech Mano2. Ouvorturo „Piqué Domo", Bu pó; 3. „G'scbichten aue dom Wiouc-r Wald", Walzer, Strauas4. „Schneowittclien Marcbenbild (arr. Van Erp), Bendel; 5. Fantaisio de l'Opéra „La Üllo dn Regiment. Donizetti; 6. „li 2! 31 41", Polka Humoreeqne, NeumanD. BUITENSOCIËTEIT „AMICITIA". Woensdag 11 Juli, te halfaebt, door hot Stafnmzickcorps der dien8tdoondo Sobntt rij. Directeur: do beer Job. C. Gevp. Eerste afdeelicg: No. 1. Rüuiiscber Triumpb- marscb uit bet Ballot „Moeealina", C. A. It&ida; '2. Oaverture tot de Opera „Rosainnndo", Fr. Schubert, 3. Traumtni (lste Uitv.), K. Schumann b. „Songe d'amour aprós lo bal" (lste Uit?.), A.Czt- bulha; 4. Fantaieio uit de Opera „Lobengiin", R. Wagner. Tweodo af.leeling: No. 5. Ouverture „Nachüango too Oasian", N. W. Gade; 6. „Am Golf voo Neapel", Wala (Iele U tv.), A. La Guardior; 7. a. Serecata, M. Moszkowekib. Gavotte voor Violoncel (geïubtrnmenteerd door Joh. O. Gevp), T. Topper; 8. Erinnerung aan R. Waguor's „Tann- b&neor", V. Datnm 9. „Vu Soir au Cbatcau-Giillard", Simphonio Dramatlquo, Ad. Sellcnick. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: M. H. Jansen on A. Winters. L. Predeveld en M. Bakker. P. Mokkenstorm ou M. Michel. Getrouwd: J. Verhoeven en H. Jelieree. J. Van Hervrrjncn en M. Spruitenbnrg. Bo vallen: J. E. Ovrrbeok geb. Bomijn Z. J. Ycrwey geb. Roost Z. M. Schouten geb. Verhoef D. A. Hariieg geb. Terlouvr D. G. Kauffman gob. Verheul Z. W. v. d. Veldt geb. v. d. Putten D. G. Los geb. Do Kruyf Z. C. Blom geb. Goorkink Z. Overledon: O. G. Yoefkind 58 j. A. v. Aalst 7 mnd. C. Van Kcizerswaard 29 j. Ala. rktberioh ton. Alfeu, 9 Jali. Aangevoerd 115 wagens kaas, te zamen 8076 stuks. Prijs: Goudeche kaas lste qual. 23.— a 25.2de qual. 19— a 22Sde qual. 14.— a ƒ18.—. Derby 22.a 24.Edammer kaas 23 a 25. Handol matig. Amsterdam, 9 Juli. Op do veemarkt waron aan gevoerd 234 runderen, van welke de prijzen waren: vette koeien lsto qual, 0.7 4 2de qual. ƒ0.64, 3de qual. ƒ0.50 per kilo; 126 melk-eu kalf koeien 100 a ƒ220, vette kalveren lste qual. 2de qual. per kg., 3 graekalveren a ,70 nuchtere kalveren ƒ6.a ƒ9.13 schapen a f85 lammeron a ,431 vette varkens, 87 a 41 c. per kilo. Rotterdam, 9 Jali. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, veulen, 122 runderen, 115 vette kalveren, 1 nuchter kalf, 1105 schapen, 511 varkens, biggen, bok, ezel. De prijzen van het vee waren als volgt: runderen lste qual. 87 a 88 c., 2de quaL 35 a 36 c., 8de qual. 82 a 34 c.; kalveren lste qualiteit 45 a 46 c., 2de qual. 37'/; a 41 o.; schapen lste qual. 27x/s a 30 c., 2de qual. 25 a 27*/2 c., varkens lste qual. 19Vs a 20 c., 2de qual. 18'/; a 19 c„ 8de quaL 17 V2 a 18 c., alles per Vs KG. Handel willigj; schapen zeer vlug. Rotterdam, 9 Juli. Weder had de markt van Iolan scha Granen heden weinig bezoek. De aanvoer was kleinor, maar nochtans vol loonde. Inlandsche Witte Tarwe werd laDgzaam tot vorige prijzen verkocht. Canada zonder verandering. Vlaam. en Zeeuw de beste ƒ5.90, ƒ6.10 tot ƒ6.25 dito dito middelb. 5.25, 5.40 5.60 Flakk. en Overm., de beste 5.75, 5.90 6.10 dito dito middelb. 5.5.20 5.40 Mindere on geringe soorten Canada5 20, 5.40 5.60 Voorts werd verkocht per 100 Kilo, Beste qualiteit Witte tot 7.70 Goede n 7.40 n 7.60 Middelbare 7.25 7.80 Mindere 7.7.20 Inlandsche Roode Tarwe zonder aanhol of vraag. Bnitcnlandscho Tarwe weder vaster door terug houdendheid van verkoopers en meer kooplust voor den Rijn. Inlardsche Rogge werd in de beste Zeeuweche soorten onveranderd genomen; overigens traag. Zeonwscho en VI., n. quaL, 4.80, ƒ5.tot 5.25 Overm. en N.-Brab., 4.30, 4.50 4.90 Geringere soorten Buitenlandsche Rogge stil; loco-voorraad klein. Per 2100 Kilo. Helona, stoomende naar qualiteit ƒ114 a ƒ118 Taganrog, uit stoomboot105 107 Novoroeiek, stoomende104 Odessa dito 104 105 Moldan dito111 112 Boekweit Fransche (onfrisch) ƒ154 en Liban ƒ146 en 148. Boek weitgrntten. Grove SL-Petersbarger 220, Grovo Liban (stoomende) ƒ216. Gerst kwam ook nu zeer weinig voor. Buitenlandscbe Gerst. Taganrogƒ80 a ƒ82 dito stoomende79 en 80 Zwartozoe82 tot 86 Haver zonder verandering. Beste qualiteit schaars. Blanke en wichtige qualiteit van ƒ4.tot 4.20 Zeeuwscho en andere inl. Voera.„3.20 „3.75 Lichtere dito dito 2.50 2.90 Geringere soorten2.— 2.30 Voorts werd gedaan per 100 Kilo. InlaDdsche Voer 7.50 a 7.60 dito dito7.7.30 Revaln 1* 7.— Liban,6.80 ,7.- dito onfrisch6.10 Spelt zou Ier aanvoer. Paardenboonec, met weinig vraag, komen ook weinig meer voor. Daivenboonon ƒ5.80 tot ƒ6.90. Scbaponboouen ƒ4.90 tot ƒ6.05. Broineboonoo en Witteboonen zonder aanvoer van cemgo boteekc-nie. Blauwe Erwten op de Look weinig voorhanden. Voersoortcn prijshoudend. Walcherschovan tot De beste Zeeuwsche on VI. 8.8.75 Middelb. qual. dito en Flakk. G.75 7.60 Afgokeurdcn5.75 6.15 Schokkers zonder handel. Bultenlandscho Voer-Erwtcn als voron. De beeto ƒ5.50 tot ƒ5.60, mindere ƒ5.— tot 5.30. Maïs. Bonto Amorikaanecho108 tot 109 dito stoomende bij party 105 106 Foxian, stoomende97 Odessan 102 104 dito stoomende95 Cinqantinon 115 dito (onfriech) 100 Novoroeiek (onfriech)98 100 Koolzaad van ƒ9.tot ƒ9.50, mindcro qualiteit 8.25 tot 8.75. Lyuzaad traag. Hennepzaad ƒ7.— tot 9.75. KaDarieziad met minder kooplust; stemming traag. Hot beste ƒ9.— tot ƒ9.50, middol-qnaliteit 7.76 tot ƒ8.25 en geringere soorten 6.— tot ƒ7. BUITENLAND. Frankrijk. Het ministerie zal, naar men weet, heden by de Kamer weer een wetsontwerp indienen, waarby nieuwe voorstellen tot bestrijding van het anarchisme worden gedaan. De heer Dupuy zal verlangen dat het ont werp nog vóór het reces worde afgedaan, ondanks de dageiyks meer aan den dag tredende begeerte der afgevaardigden om Parys te verlaten. Het is, met het oog op het steeds geringer wordende aantal der Kamer leden, die de zittingen by wonen, nog de vraag, of dit verlangen der regoering inderdaad zal worden ingewilligd. Het nationale feest op 14 Juli zal ondanks Carnots dood doorgaan, maar het programma is aanmerkelyk beperkt. De groote parade te Longchamp8 zal waarschyniyk niet worden gehouden, terwyl ook de voorstellingen in de schouwburgen en het afsteken van vuur werken zullen vervallen. De gebruikelyke danspartyen in de straten zyn veroorloofd en ook staat het den inwoners vry hunne huizen to verlichten, behalve in die straten, welke zich in de nabyheid van het Elysóe bevinden. President Casimir Périer heeft reeds de leden van zyn militair en civiel Huis geko zen. Aan de orde komt nu do keuze vaneen minister van financiën, in plaats van den heer Burdeau, die tot president der Kamer is ge kozen. Te Parys is aan het Ooster station, toon hy op het punt stond naar Nancy to vertrekken, in hechtenis genomen do anar chist Mangin. In zyn koffer vond men, be halve een dolk en andere wapenen, een aantal anarchistische geschriften, bestemd om onder de werklieden te Nancy uitgedeeld te worden. In de geboorteplaats van Carnot, Dyon, zal op de Place d'Armes, die voortaan Place Sadi-Carnot zal boeten, voor den vermoorden president der republiek een gedenkteeken worden opgerioht. De gemeenteraad heeft daar voor reeds 10,000 fr. gegeven. Duitselilaud. De Bondsraad heeft gisteren het voorstel verworpen, (indertyd door de meerderheid in don Ryksdag aangenomen), waarby den Ryks- kanselier verzocht wordt een wetsontwerp in te dienen, dat den leden der Jezuïten-orde weer het verbiyf in Duitschland toelaat. Daaren tegen werd een voorstel aangenomen, door de vertegenwoordigers van Beieren in den Bondsraad ingediend, waarby besloten wordt de Redemptoristen weer in Duitschland toe te laten. Von Bismarck en zyne familie vertrekken Donderdag naar Yarzin, om er tot den herfst te blyven. De Duitsche bladen deelen een aardig voorval mede, dat prinses Pauline van Wurtem- berg overkomen is. Deze prinses pleegt zich steeds zeer eenvoudig te kleeden. Terwyl zy nu onlangs in het park Ludwigsburg wandelde, verzuimde een schildwacht voor haar het ge weer te presenteeren. Een sergeant, die zich op eenigen afstand bevond, trachtte den soldaat nog door teekens te waarschuwen. Deze begreep dit echter niet en meende aan zyn chef een dienst te be wijzen door haastig de prinses na te loopen met de woorden: „Fraulein, ik geloof dat die sergeant daar u even wil spreken 1" Luxemburg, Het Luxemburgsche regceringsblad bevatte dezer dagen een besluit van den groothertog, gedagteekend van 28 Juni, waarby hy aan zyne onlangs geboren kleindochter prinses Marie Adelaide Thérèse Hilda Antonia Wil- helmina den titel van „Groothertogelyke" Hoogheid verleent. In het besluit wordt zy zyne „zeer beminde kleindochter" genoemd. Het schijnt dus niet waar te zyn, dat de groothertog ontstemd zou wezen, omdat zyne kleindochter Katholiek gedoopt is. Nader wordt nog gemeld, dat de doop plechtigheid niet met gesloten deuren plaats had, gelyk sommige bladen hadden medege deeld, en dat het geheele Hof er by tegen woordig was. Al was ook de groothertog afwezig, zyne gemalin woonde do plechtig heid by, evenals de hertogen Van Bragansa, de moeder van de erfgroothertogin. ZxvitscrlancL Evenals Duitschland, isv maar om andere redenen, Zwitserland tegon eene internationale overeenkomst tot bestryding van het anar chisme. Men is beducht dat zulk eene over eenkomst door groote landen tegenover een klein land zou kunnen worden misbruikt. Samenwerking der politie van verschillend© landen kan ook door diplomatieke onderhan delingen worden verkregen. Italiö. De Kamer heeft gisteren met 197 tegen 43 stemmen het wetsontwerp aangenomen betreffende het toezicht op het vervoer en de bereiding van ontplof baro stoffen en vervol gens met 199 tegen 41 stemmen het ontwerp betreffende de persdelicten. De Kamer zal daarna heden eene beslissing moeten nemen over het tweede van Crispi's ontwerpen tot bestryding van het anarchisme. Eene der voornaamste bepalingen van dit ont werp is, dat do regeering machtiging verkrygt om aan bekende anarchisten eene bepaalde woonplaats aan te wyzen, waar zy gemakkelyk onder toezicht kunnen gehouden worden. Het kost Crispi veel moeite zyne voorge stelde maatregelen te verdedigen. Vooral deze laatste bepaling, dat personen, die door de autoriteiten voor gevaariyk worden gehouden, door dezen in eene plaats kunnen worden geïntomeerd, vindt hevige oppositie. Minder was dit het geval met het ontwerp tegen opruiende bladen. Zoodra de pers, zeide Crispi, aanleiding geeft tot misdaden, moet de pers als ieder misdadiger worden gestraft. Predikt byv. de pers haat tegen den burger stand, dan moet zy worden gestraft. Iedere sociale beschouwing in do wetenschappelyke literatuur is geoorloofd, want boeken worden niet gelezen door den grooten hoopmaar met dagbladen ia het anders. "Wanneer deze dag aan dag prediken: eigendom is diefstal, de staat zuigt armen uit, dan neemt het domme volk dit voor goede munt op en wordt op roerig. Dit ontwerp werd reeds, gelijk men weet, door de Kamer aangenomen. Prof. Piccinini, hoogleeraar in de philo sophic aan de universiteit te Rome, bekend door zijne studiën over Paus Leo, heeft een einde aan zyn leven gemaakt. By twee te Rome aangehouden anar chisten hoeft men o. a. eene lyst gevonden van Italiaansche „bourgeois", die voor „af making" bestemd waren. België. Het internationale drukperscongres te Ant werpen kwam gisterochtend byeon. De voor zitter, do heer Goemaere, hield eene toespraak, waarin hy dank betuigde aan het organiseerend comité. De heer Clayden, van de „Daily News", gaf een overzicht van de inrichting der En- gelsche pers en een geschiedkundig beeld van het Britsche Instituut van journalisten, zyn vooruitgang en de diensten, welke hot bewezen heeft. Hy beval aan, boroepsvereem- gingen te stichten. De president der Franscho vereeniging stelde voor plechtig hulde te brengen aan de nage dachtenis van den journalist Bandi, die te Livorno vermoord is. Onder toejuichingen, besloot het congres een adres te richten aan de familie. De heer Torelli, uit Milaan, stelde voor, een bond van persvoreenigingen te stichten, welk voorstel door d3n heer Niel, uit Parys, gesteund werd. Het voorstel werd met groote meer derheid aangenomen. De verdere beraadslagingen van het congres liepen over eene motie betrekkelyk de be scherming van den letterkundigen eigendom in zake de dagbladpers en den eigendom van dagbladberichten. Met groote meerderheid werd aangenomen een voorstel van den heer Berardi, directeur der „Indópendance beige", luidende lo. Het congres spreekt de wenscbelykheid uit, dat het eigendom van dagbladberichten door wettelyke bepalingen wordt? beschermd, 2o. het congres benoemt eene commissie, welke zal trachten deze hervorming tot stand te brengen. De heer Friggs, lid van het journalisten- instituut van Nieuw-Zeelr.nd, deelde mede dat er eene Parlements-akte bestaat, volgens welke do kabeltelegrammen gedurende 24 uren het eigendom blyven van do dagbladen, oie ze publiceeren. Dit bewyst dat het mogelyk is, den eigendom van dergelyke berichten te be schermen. De heer Watson (Engeland) gaf een over zicht van de Engelsche wetgeving op dit puni De heer Baker (Engeland) wees er op, dat Engeland slechts den eigendom van nieuws- tydingen beschermt voor zooveel deze van letterkundigen aard en onderteekend zyn. De heer Hildebrandt (Berlijn) achtte het onmogelyk, den eigendom van nieuwstydingen te beschermen. Hy was van meening dat nieuwstydingen slechts met vermelding der bron moesten overgenomen worden. De zitting werd daarna opgeheven. Heden voortzetting. (A. Hbl.) De stadsreiniging van Brussel kostte in 1893 556,300 fr., maar hiertegenover staat 102,800 fr., verkregen door den straatafval. Groot-Bri tannlë. Zooals wy reeds hebben gemeld, heeft lord Salisbury in het Hoogerhuis een voorstel ingediend ter beperking van de immigratio en tot het tegengaan van het anarchisme. In verband met het laatste wilde hy aan de regoering het recht zien toegekend, vreemde lingen uit het ryk te verwyderen, zooals dit in andere landen gebruikelyk is. Hy beweerde toen dat de anarchisten hunne komplotten in Engeland smeedden en daar steeds eene veilige wykplaats vonden. Dit laatste werd dadelyk door den eersten minister, lord Rosebery, tegengesproken. De „Times" en andere unionistische organen verdedigen lord Salisbury's voorstel, vooral voor zoover het de anarchisten betreft. De liberab bladen oordeelen anders. De „Daily News" vaart tegen Salisbury uit, omdat hy hseft gezegd dat de meeste anarchistische samenzweringen tegen het leven van hoog geplaatste personon in Engeland zyn gesmeed. Lord Salisbury, zegt het blad, belastert zyn eigen land zonder het minste bewys, want in geene der vele anarchistenprocessen in Frankryk of elders is aangetoond geworden, dat het komplot binnen de grenzen van het Vereenigd Koninkryk was ontstaan. Lord Salisbury sprak onwaarheidzyne houding kan door patriotten en vrienden van den vrede niet sterk genoeg worden afgekeurd.' De eenige bescherming tegen anarchisiische gewelddaden is in de samenwerking van do politie der geheele beschaafde wereld to vinden. De uitzetting uit een land is eene veel te zachte straf voor anarchisten en hunne werkzaamheid zou er niet door worden ver^ lamd. Ook de beperking der immigratie wordt door de „Daily News" afgekeurd. Zy vreest dat andere landen represailles tegen Engeland zullen gebruiken. Iedere beperking der vryheid en van het internationaal verkeer veroorzaakt onberekenbare ellende en kan alleen door de gebiedendste noodzakelykheid worden gerecht vaardigd. De „Times" verneemt uit Simla dat do Britsche rogeering den emir heeft uitgenoodigd tot een bezoek in den winter aan Engeland. De emir stolt vermoedolyk tot voorwaarde eene troongarantie door de Britten tydens zyne afwezigheid tegenover de opstandelingen en Russische kuiperyen. Keizer Wilhelm zal in het laatst van deze maand in Engeland komen en een paar dagen te Londen in het Buckingham-paleis logeeren. De „Daily Telegraph" meldt dat eene Engelsche expeditie, tusschen kaap Bojador en kaap Juley (West Afrika) door de Arabie ren is gevangengenomen. Deze expeditie was uitgezonden om een onderzoek in te stellen naar de mynen, welke zich, naar het heet, daar bevinden. Eerst na betaling van een aanzieniyk losgeld werden de Engelschen op vrye voeten gesteld. Oostcni-ïilc-Hoxiff.-AXoixai'oUic. Tot abdisse van hot edel vrouwenstift in het Hradschm te Fraag is benoemd aarts hertogin Mana Annunziata, eene 18 jarige nicht van keizer Frans Jozef. Een klooster volgens den gewonen regel is dat stift niet; de stiftvrouwer. leggen de geestoiyke beloften telkens slechts voor één jaar af en kunnen elk jaar dan ook in de wereld terugkeereo. De nieuwe abdis volgt hare zuster Margaietha Sophia op, die na verloop harer beloften met een Beierschen prins is getrouwd. Corea. De toestand in Corea blyft dezelfde. Japansche regeering heeft te Peking eer.e noU ingediend, waarin zy do hervormingen opsomt, welke haars inziens in Corea moeten worden ingevoerd. De Chir.eesche regeering heeft beloofd de zaak te zullen overwegen, doch

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2