Uk 10544 Maandag f> «Juli. A°. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Leiden, 7 Jnli. Feuilleton. De Misdaad in de Rue Lafitte. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco por postj 1.40. Afzonderlijke 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTÊN: Van 1—'6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Terslag der Commissie tot onderzoek naar den stand der werkloosheid onder ambachtslieden te Leiden. In het laatst van December 1893 besloot de vergadering, samengeroepen naar aanlei ding der bekende vraagpunten, door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan de plaatselijke afdeelingen gedaan, om, nu hare oorspronkelijke taak was afgeloopen, alvorens uiteen te gaan, zich op de hoogte te stellen van den omvang der werkloosheid onder ambachtslieden te Leiden tn dezen winter, om naarmate dat onderzoek uitviel te beslissen of het noodig zou zijn, dadelijk hulp te verleenen. Door oproeping in de plaatselijke dagbladen werden de werkloo- zen uitgenoodigd, zich op verschillende dagen, al naarmate van hun ambacht, aan hotNuts- gebouw aan te melden, om daar onder toe zicht telkens van een patroon en van eon ambachtsman van hun vak en van een lid der Commissie een gedrukt formulier in te vullen, waaruit de Commissie voldoende ge gevens zou kunnen putten om den toestand te beoordeelen. Op 19 Januari 1894 werd daarop weder eene algemeene vergadering der Commissie gehouden, waar, naar aanleiding der formu lieren, de toestand* voldoende ernstig werd bevonden om een beroep op de flnantiëele hulp der burgery te wettigen. Eene circulaire werd opgesteld, in 2500 exemplaren verspreid en door de plaatselijke dagbladen overgeno teen, ten gevolge waarvan de Commissie spoedig over een vrjj aanzienlijk bedrag kon beschikken. Als hoofdbeginsel werd aan genomen, aan niemand onderstand te ver leenen dan na een persoonlek bezoek door twee der Commissieleden. Aangemeld hadden zich 404 personen, waarvan in den loop van den winter 146 onderstand ontvingen. Hier onder waren 25 timmerlieden waarvan 16, 23 smeden waarvan 7, 8 voorslagers waar van 5, 9 zandvormers waarvan 4, 7 steen houwers waarvan 3, 5 behangers waarvan 3, 12 warmoeziers waarvan 4, 13 schoenmakers waarvan 6, 24 kleermakers waarvan 14, 34 ververs waarvan 20, 28 metselaars waarvan 12, 79 opperlieden waarvan 25, 68 sjouwers en los werkvolk waarvan 12, 22 fabrieks arbeiders waarvan 2, en 53 personen welke verschillende ambachten uitoefenden waarvan 12 ondersteund werden. Nadat in eene algemeene vergadering eenige principiëele punten waren besprokon en o. a. besloten was de leden der Commissie geheel ▼rij te laten in de wijze, waarop onderstand door ieder hunner zou worden verleend, of in geld, óf in bons, óf in natura, werd de bepa ling van het maximum, dat voor elk huis houden zou mogen worden bpsteed, overgo- laten aan vyf kleinere commissies, elk van zes leden; 5. of minder ontvingen 31 per sonen; van ƒ5. tot ƒ10.— 52 personen; van ƒ10.- tot 15.— 42 personenvan 15.- tot 20.13 personen; meer dan 20.— 8 personen. Slechts in zeer enkele gevallen werd voor langer dan vier weken onderstand ver leend, de langste duur was tien weken daar de Commissie zich uitsluitend wenschte te bepalen tot tijdelijke werkloosheid. Het Bestuur noodigde de heeren H. W. F. Bakker, W. A. Van Lith en H. P. T. Van Wensen uit, het geldelijk beheer na te gaan. Deze uitnoodiging werd welwillend aan genomen en door hen op de eindvergadering rapport uitgebracht, waarop de penning meester onder applaus werd gedechargeerd; de beschikking over hot batig saldo werd door de vergadering aan het bestuur over gelaten, met dien verstande, dat het zal worden besteed voor een doel, zoo nabij mogelijk aan dat, waarvoor het geld is bijeengebracht. Daarop werd de Commissie, op voorstel van het Bestuur, onder dankzegging aan do leden voor hunne medewerking, ontbonden. Prof. Mr. H. L. DRUCKER, Voorzitter. Prof. Mr. H. B. GREVEN, OnderVoorzitter. Dr. D. C. HESSELING, Mr. I. G. J. TOUTENHOOFD, Secretarissen. J. FILIPPO, Penningmeester. De overgangsexamens van de leerlingen der Hoogere Burgerschool voor Jongens alhier, in het gebouw op de Pieterskerkgracht, zullen plaats hebben op Woensdag II Juli a. 8. en zijn als volgt geregeld- lste Klasse A. lste Klasse B. 10lO'/i u. Hoogduitsch (S) Nederlandsch. 10'/4ll1/, u. Aardrijksk. Hoogduitsch (B). ll'/i12 u. Nat. historie Engelsch. 2de Klasse A. 2de Klasse B. 1010»/, u. Cijfer- en Stelk. Fransch. 10»/»ll'/jjU Engelsch Nederlandsch. II1/,12 u. Geschiedenis Hoogduitsch. 3de Klasse. 1010»/4 u. Cijfer- en Stelkunde. IO'/ili1/» u- Eransch. 1 II1/,12 u. Aardrijkskunde. 4de Klasse. 10101/, u. Scheikunde. lO'/a11 u- Staatswetenschappen. 11li1/» u. Kosmographie. 11'/»12 u. Natuurkunde. De tentoonstelling van teekeningen wordt gehouden op Donderdag, Vrijdag en Zater dag 12, 13 en 14 Juli, van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uren, in de kleine Concertzaal der Gehoorzaal (Ingang Aalmarkt). - Door den minister van oorlog zijn de volgende militaire oefeningen van de lste divisie infanterie voorgeschreven; A. Oefeningen van het 4de reg. inf. in de omstreken van Leiden, onder leiding van den commandeerenden officier van het 4de reg. infanterie. Van en met 10 Sept. tot en met 15 Sept. door den staf en de 4 veld-bataljons van hut 4de reg. inf., en een detachement trein; een detach, huzaren, een detach, hosp.-soldaten en een detach, marechaussee; en voorts van en met 12 Sept. tot en met 14 Sept. een eskadron van het 3de reg huzaren en 2 batterijen van het 2de reg. veld-art. Deze oefeningen zullen worden gehouden in de gemeenten: 's-Gravenhage, Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Noordwijk, Noordwyker- hout, 0eg8tgee8t, Rijnsburg, Sassenheim, Stomp wijk, Valkenburg, Veur, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoe- terwoude. B. Kampeeren in de legerplaats by Laren door het 7de reg. inf., onder leiding van den commandeerenden officier van dat regiment. Van en met 3 Sept. tot en met 15 Sept. door den staf en de 4 veld bat. v. h. 7de reg. inf., alsmede een detach, trein, een detach, van het escadron ordonnancen, een detach, genietroepen, een detach, hosp.-soldaten en een detach, marechaussee. Voorts van en met 10 Sept. tot en met 15 Sept. een peleton van het 3de reg. huzaren, op oorlogssterkte, en eene batterij van het 2de reg. veld art. Deze oefeningen worden gehouden in de gemeenten: Blaricum, Bussum,'s-Gravenland, Hilversum, Huizen, Laren en Naarden. Oefeningen van het 3de regiment huzaren onder leiding van den commandeerenden officier van dat regiment: Van en met 18 Aug. tot en met 26 Aug. door den staf en de vyf veldeskadrons van het 3de regiment huzaren Deze oefeningen zullen worden gehouden in de gemeentenAalten, Dinxperloo, Eibergen, Gendringen, Groenloo, Lichtenvoorde, Ruurloo, Winterswijk, Wisch en Zeihom. Oefeningen in 6trategischen velddienst onder leiding van den inspecteur der cavalerie: Van en met 27 Aug. tot en met 5 Sept. door den staf en de vyf veldeskadrons van het lste reg. huzaren, deö staf en de vijf veld eskadrons van hot 3de reg. huzaren, alsmede eene batterij van het corps rijdende artillerie, een detach, van het eskadr. ordonnansen, een detach, trein, een detach, hospitaal-soldaten en een detach, marechaussee. Deze oefeningen zullen worden gehouden in de gemeenton Aalten, Apeldoorn, Arnhem, Brummen, Doesburg, Dootinchem (Stad en Ambt), Ede, Eibergen, Groenloo, Hengeloo, Hummeloo en Keppel, Lichtenvoorde, Renkum, Rheden, Rozendaal, Ruurloo, Steenderen, Vor- den, Warnsveld, Winterswijk, Wisch, Zelhem, en Zutfen. Tot waarneming van den vótérinairen dienst bij het garnizoen te Leiden wordt de paardenarts 2de kl. D. H. Goossen, van het lste regiment veld-artillerie te Amersfoort, van 11 Juli a. s. tot 28 Juli d. a. v. gedetacheerd bij het 3de regiment huzaren Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. gem. te Wateringen door dr. A. J. Van 't Hooft, pred. te Nootdorp Hare Majesteit de Koningin Regentes heeft aan het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's Gravenhage geschonken oene zilveren en een bronzen medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin, om te dienen als prijzen bij de tentoonstelling van zang en kamervogels, te houden in Augustus, a. s., benevens eene zilveren en eene bronzen medaille met de beeltenis van Hare Maje steit de Koninging R gentes om te dienen als prijzen bij de tentoonstelling van Chrysan themums en sierplanten, te houden in Novem ber d. a. v. en uitgeschreven, evenals eerst- genoonide tentoonstelling, door voornoemd Genootschap. De provinciale synode van Zuid-Holland der Gereformeerde Kerken heeft aangaande den candidaat M. H. A. Van der Valk, wiens beroep naar de gemeente Langerak werd ver nietigd, verklaard, dat genoemde heer in de Gereformeerde Kerken niet beroepbaar is, tot dat h(j schuldbelijdenis hoeft afgelegd in zake het opzeggen van het lidmaatschap bij de Gereformeerde Kerk te Scheveningen en het stichten eener „scheurkerk" te Aarlanderveen. Burg. en Weths. van Amsterdam stellen voor, tot directrice der hoogere burgerschool voor meisjes aldaar, te benoemen mejuffrouw G. G. M. Beker, leerares in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan die school. - Naar men verneemt, heeft ook de minister van buitenlandsche zaken eene zilveren me daille ter beschikking gesteld van het comité der internationale bakkerij-tentoonstelling, welke Woensdag 10 Juli in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, wordt geopend. Aan het Asyi voor oude en gebrekkige zeelieden te Brielle is 1000 gelegateord door mevrouw Van Maurik—Van ülfen, overleden te Arnhem. Aan de regenten van het Asyl werd deze beschikking in hunne jongste vergadering be kend gemaakt. In die vergadering werd in plaats van mr. Waller, die door eene ernstige ongesteldheid verplicht was af te treden, be noemd tot regent dr. Schubart, te Utrecht. Tot president regent werd gekozen de heer H. De Jager, te 's Gravenhagetot secretaris de heer C. Biemond, te Brielle. - De van zyne vijfjarige detacheering bij het Oost-Indische leger dezer dagen terugge keerde lste luit. C. M. H. Kroesen is ingedeeld bi) het 4de reg inf., doch nader bestemd om met ingang van 1 Sept. a. s. werkzaam te worden gesteld aan de Kon. Milit. Academie te Breda, om te worden belast met de miii- taire opleiding der cadetten. - Het stoomschip „Patroclus", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Juli Prawlepoint; de „Reichstag," van Oost-Afrika naar Vlissin- gen en Hamburg, vertrok 4 Juli van Lissabon de „Obdam" vertrok 5 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Schiedam" arrivoerde 7 Juli van Nieuw-York te Amsterdam, de „Kaiser," van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 6 Juli van Zanzibar, de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Juli van Djeddah; de „Stellaarriveerde 6 Juli van Amsterdam te Piraeus en vertrok denzelfden dag naar Salonika. De prOYincie Zuid-Holland in 1893. Aan het verslag van den toestand der provincie Zuid-Holland in 1893 wordt het volgende ontloend Door de sluis aan den Leidschendam werden geschut 45,812 schepen, met 1,039,980 Ms. inhoud, on 103 houtvlotten. Aan sluisgeld werd ontvangen ƒ16,366.88; aan pad- on trekgeld langs het jaagpad 3,412.20. Voor de passage over de brug over de Oude Maas werd aan bruggeld geheven ƒ4,119.82. Met betrekking tot de ontwerpen tot ver andering van de grenzen der gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en der gemeente Leiden wordt vermeld, dat de minister van binnenlandsche zaken in den aanvang van het nieuwe jaar kennis gaf, dat hy wel aanleiding vond om een wets ontwerp ter indiening by de Staten Generaal gereed te maken, strekkende om het grondge bied van Leiden aan de z(jde van Oegstgeest te vergrooten, doch geene termen aanwezig achtte, om ook de grenzen tusschen Leiden en Leiderdorp en Zoeterwoude te wijzigen. Gedeputeerde Staten hebben een wetsont werp opgesteld, strekkende om de Bloksny- delwyk, benevens een gedeelte van den Voorof8chen en een gedeelte van den Ach- terofschen polder onder de gemeente Wad dingsveen by het grondgebied van Boskoop te voegen. Het aantal schepen, door de bruggen over de Koningshaven te Rotterdam gevaren, is hooger dan in voorafgaande jaren. Totaal in 1893 passeerden 74,971 schepen, makende 205 per dag. Gedurende 1893 werden door de Malle- gastsluis te Gouda geschut 20,841 vaartuigen, metende 1,454,148 M'waaronder 6 zeesche pen, metende 1,103M*5,566 stoomschepen, metende 534,558 M'en 50 Ryksvaartuigen, metende 2,758 M1., torwyl nog 440 houtvlot ten, ter gezameniyken inhoud van 22,000 M». werden doorgeschut. Het getal der in 1892 doorgeschutte vaartuigen bedroeg 25,396, metende 2,026,676 MV Het onderhoud van de groote Rykswegen in do provincie eischte een bedrag van 96,733 Het aantal der scholen voor lager onder wijs was op het einde van 1893448 open bare, 3 door de gemeente gesubsidiëerdo bijzon dere en 290 overige bijzondere; totaal 741. Order dagteekening van 19 Febr. 18P4be: richtte do minister van binnenlandsche zaken aan Ged Staten, dat art. 26, al. 2, der wet op het lager onderw(js, eene algemeene rege ling voor eene geheele provincie, doch geene regeling voor een bijzonder geval bedoelt. In 1883 werden aan Ged. Staten krachtens art 54 bis der wet op het lager onderwas, 231 aanvragen, tot bekoming eener R(jk> bydrage ingediend. Slechts tegen één der be sluiten tot vaststelling van de Rijksbijdrage werd hooger beroep ingesteld. Het getal der inrichtingen, waar krachtons vergunning sterke drank in het klein werd verkocht, bedroeg op het einde van 1893: 4210, tegen 5223 in 1882. Het bedrag van het vergunningsrecht was in 1893: ƒ209,309.47 in 1882 ƒ217 978.41. In 1893 z(jn Ingékomen 1937 reclames tegen aanslagen in de Verschillende Ryks directe belastingen, terwyi er tot ultimo December 2066 werden beslist. 87) Hoewel de afstand niet groot was, geleek het der ongelukkige eene eeuwigheid toe; wat zy in dat oogeublik te lyden had, was ver8chrikkeiyk. Maar, dat was nog niet alles toen ze aan de deur gekomen was, die een winkelbediende voor haar opende, hoorde ze de oude dame roepen: „Zou ik ooit werk geven aan de zuster van een dief, een moordenaar? De Hemel beware my!" Die vroesoiyke woorden weer klonken nog lang haar in de ooren; als een steen vielen ze haai' op het hart. Thans eerst vatte zy de ware beteekeni3 er van en begreep ze, wat het zeggen wilde, de zuster van een gevloekte te zyn, van wien al de schande op haar terugviel. Tot hiertoe was ze vol vertrouwen op de toekomst geweest en was in haar oog haar broeder een martelaar, wien ieder, evenals zy, onschuldig geloofde. Als in een visioen zag ze thans hare arme blinde moeder, aan not ziekbed gekluisterd, zonder geneesmiddelen, zonder voodse!, zonder dok, bibberend van koude, terwyi zy, de arme, niota vermocht, om haaj lyden ce vorzachten. Haar broeder in de gevangenis, veroordeeld, naar de galeien verwezen! Zicbzelve verlaten, in ellende veivallen, geene uitkomst meer wetend, der wanhoop teu prooi. Wae het eer; wonder, dat de arme ver- stootene het eenige redmiddel aangreep, dat zoovelen vóór haar als eene uitkomst hadden beschouwd, en do koele golven van de Seine haar verleideiyk in de ooren ruischton, om daarin het einde van al hare ellende te vinden? Door eene onwillekeurige beweging breidde zy do armen uit, als zocht zo een steunpunt, en slechts in hoi -.iijge rondtastende, stortte ze bewusteloos ter aarde. In een oogwenk had zich een troep nieuws giengen om haar verzameld en was zy het onderwerp van levendige beraadslagingen. Eén uit de hoop boog zich tot haar over, nam haar by de hand, betastte den pols en zeide: „Arme meid, ze ie er slecht aan toel" „Is ze dood?" was de algemeene vraag. „Nog niet, maar Nergens vindt men meer medeiyden met het lot van ongelukkigen, veriatenen, dan juist te Parys, waar men meent dat ïoder voor zichzelf leeft, doch waar juist ieder het meeste belang stelt in het lot van zyn evenmensch. „We moeten haar naar een apotheker bren gen!" riep één uit den hoop. Een werkman gaf zyn zak gereedschap aan een ander over en sprak: „Pak aan, vriend, laat my dat zaakje eens behandelen!" Terwyi men zich algemeen met de onge- lukkigo bezighiold, hoorde men in de verte roepen „Ho! Ho! een oogenblikje, de juffrouw niet wegbrengen, ho, hol" En te midden var. die saamgevloeide menigte verscheen een reusachtige neger, drong tot het bewustelooze meisje door en nam haar als eene pop in de armen, terwyi hy haar hoofdje met zyne breede hand ondersteunde. „Arme Zozette, lieve juffrouw Zezette!" was al wat hy kon uitbrengen, „niet sterven naar uwe mama, lieve juffrouw Zozette!" De lezer heeft in dezen neger natuuriyk reeds Bamboula berkend, die de orders, hem door zyn meester gegeven zoo stipt mogeiyk uitvoerde. Zooals men weet, luidden deze „Dag en nacht zult ge over Zezette waken Toen by, getrouw aan de hem gegeven bevelen, de arme Zozette wegvoerde, ver scheen een net gekleod he6r en klopte hem vertrouwelijk op den schouder, terwyi hy hem in hot oor fluisterde: Zyt gy het, Bamboula, zult ge haar naar huis brengen?" De neger wendde zicb tot den vrager, in wien hy don heer Savignol herkende, en antwoordde „Ja, massa Savignol, ik de juffrouw by hare mama brengen I" „Wacht even, myn vriend, wy zullen een rytuig nemen!" En zich een doortocht door de menigte banendo, riep by eene voorbyrydonde fiacre r.an. Op hetzelfde oogenblik naderde eene élégante victoria, mot twee prachtige paarden bespannen, en hield voor hot magazyn, dat Zezette zoooven verlaten had, stil; een lakei, in schitterende livrei, opende hot portier, een zeer élégant gekleed heer sprong er uit eD reikte de hand aan eene buitengewoon prachtig gekleedo jonge dame Deze verliet met onverschilligen blik hare zitplaats en trad het magazyn binnen Het waren de markies Gaston De Montger- bois en zyne zuster. Do dame, die Zozette zoo ruw had afge frezen, kwam eindeiyk oens zien. wat de op loop voor haar magaz beteekende „Wat is hier toch doen?" vroeg miss Ketty; „waartoe al die menschen?" „Och, het ie niets", antwoordde de dame met een vnendoiyken glimlach, (want Ketty was eene goede klant), „het ls niets, eene jonge werkster is ongesteld geworden, omdat ik haar weggestuurd heb." „Wat had ze dan wel misdreven?" „Och, niets, mejuffrouwZe kwam alleen werk vragen." „En hebt ge haar daarvoor weggestuurd „Neen, maar, eerlyk gezegd, kon ik haar geen werk toevertrouwen!" TWas ze dan niet bokwaam genoeg?" „Integendeel, hetgeen ze my als haar werk liet zien, was inderdaad prachtig, maar...." „Wat, maar. „Ja, ziet u, de zuster van een dief, een moordenaar!" „Eene prettige verwantschap l" viel de markies hierop schertsend in. „Het is de zuster van Jacques Varlay", vervolgde de dame. Deze verklaring ontlokte miss Ketty een uitroep van verbazing, doch de markios, altyd meester over zichzelven, antwoordde; „Werkeiyk, dat is zeer interessant en ik begryp zeer goed, dat u haar niet aange nomen hebt En zich vervolgens tot zyne zuster wendende: „Nu zal toch, hoop ik. uwe nieuwsgierig heid wel voldaan zyn. waarde zuster, biyf toch niet zoo tang onder dien fcroep volk staan. Ik beken het is een treffend schouw spel. een jong meisje in de armen van een neger, een prachtig motief voor eene schoor- steengroep; maar kom, laat ons naar binnen gaan." Zoodra hy het magazyn binnentrad, riep oene vroolyke stem uit: „Hó, myn waarde Montgerbois De markies keerde z ch tot den spreker. „Ha! de baron De Maternes! Welk gelukkig toeval voert ons te zamen?" „Och! ik flaneerde zoowat en kwam toe vallig deze buurt uit." „Ge zyt dus vry?" vroeg de markies, „kom dan met my mede, myne zuster is in het magazyn juist aan het uitzoeken en wollicht kunt ge haar daarin met uw smaak van dienst zyn." „Niets zal my aangenamer wezen." „Ge zult haar echter zeer ontdaan vinden. Ze is, helaas, uiterst zenuwachtig en alles wat ze ziet, trekt ze zich vreeseiyk aan, zoo was ze juist op dit oogenblik nog getuige van oen schouwspel, dat men dageiyks in <le straten van Parys kan waarnemen, doch dat haar vreeseiyk trofl" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 7