Burgerlijke Stand. 117,000 inwoners. Dit aantal is zeker wel zeer gering, wanneer men byv. weet, dat Brussel alleen 450 geneesheeren bezit. In eene der steenkolen-mi) nen b)) Charleroi heeft alweer eene ernstige ont ploffing plaats gehad, waardoor brand in de mi)n ontstond. Ondanks de spoedig verleende hulp, verloren bi) deze ramp weer vier mijn werkers het leven. Dit is de vijfde ernstige ontploffing, welke gedurende eenige maanden in Henegouwen heeft plaats gehad. In eene papierfabriek te Valencia ontplofte gisteren eene dynamiet-bom, waar door aanzienlijke Bchade werd aangericht. De dader van dezen aanslag is opgespoord en bevindt zich reeds in hechtenis. Alweer begon hij zijne verklaringen met de mededeeling, dat bi) tot de anarchistische partij behoort. Blijkens het wekeliJksch rapport der Russische regeering zijn in de week van 16 tot 23 Juni door cholera aangetast te Warschau 39, te Kiew 63, in Koerland 4 en in Radom 14 personen. Het aantal der sterf gevallen in deze plaatsen bedroeg in die week respectievelijk 20, 26, 1 en 10. Te Plozk kwamen van 10 tot 16 Juni 65 ziekte- en 24 sterfgevallen voor en te Grodnow van 8 tot 23 Juni 35 ziekte- en 18 sterfgevallen. Nu echter komt ook het bericht, dat de ziekte reeds sedert eenigen tijd in de haven Kron- stadt heerscht. Van 20 tot 27 Juni kwamen daar voor 12 ziekte en 6 sterfgevallen. De laatste werkstaking van spoorwegpersoneel in de Vereenigde Staten is van zeer ernstigen aard. Een gisteren uit Chicago gemeld telegram bevestigt dit. Deze werkstaking is begonnen in de uit gebreide fabriekon van Pullmann, bij Chicago. Om het volk aan het werk te houden, werden daar spoorwegwagens gemaakt voor een prijs, welke geene winst overliet, en van de werk lieden werd toen verlangd dat zij met eene vermindering van loon zouden genoegen nemen. Dit wilden zij niet en zy staakten het werk. Onder de bestaande omstandigheden was dit eer een voordeel dan een nadeel voor de fa briek. Maar nu beval de bond der spoorweg beambten, dat geene Pullmann-wagens mochten worden gebruikt. Hieraan onderwierpen de spoorwegmaatschappijen zich niet en den 28sten Juni staakten op verschillende lijnen 80,000 man het werk, welk getal daarna nog belangrijk is toegenomen. Deze werkstaking, die nu 32 der grootste spoorweglijnen met een gezamenlijk aantal van 150,000 beambten omvat, gaat feitelijk uit van één persoon, een zekeren Eugëne Debs. Deze man, die het in zijno macht heeft het halvo spoorwegverkeer van een geheel wereld deel onmogelijk te maken, is president van don pas opgerichten spoorwerkersbond. Hij erkent zelf, dat de werkstakers geene eigen grieven hebbenevenmin eischen de werk stakers vermindering van arbeidsduur; de leider Debs strijdt eenvoudig tegen het spoor wegkapitaal, dat ton onder gebracht moet worden. Daartoe tracht hij ook in andere takken van nijverheid, die met de spoorweg maatschappijen niets te maken hebben, werk stakingen uit te lokken. Zoo hebben b. v. de „United Labour Unions", van Chicago, omvat tende 150,000 man die geen spoorwegbeambten zijn, zich bij hen aangesloten. De gevolgen van den stilstand in het ver keer laten zich nu reods gevoelen. Door de onmogelijkheid om nieuwen voorraad aan te voeren, worden de levensmiddelen te Chicago schaarsch en stijgen de prijzen geducht. De Illinois Central moest den lokaaldienst op Chicago staken, en was genoodzaakt de hulp der troepen te vragen tegen de werkstakers, die zich daar van de gebouwen hebben meester gemaakt. Ook te St.-Louis is de werkstaking alge meen; do agenten der werkstakers trachten de telegrafisten over te halen, zich bij de beweging aan te sluiten. De nieuwe beambten, die de maatschappijen uit den overvloed van werkloozen recruteeren, worden door de werk stakers aangovallonte Cincinnati kwam hot reeds tot eene vechtpartij, welke het zenden van eene afdeeling troepen noodig maakte. De Southern Pacific heeft den gouverneur van Californiö verzocht, soldaten te zenden naar Oakland, omdat de werkstakers den trans continentalen treinendienst onmogelijk maken. Onbegrijpelijk schijnt het, dat de werk stakers reeds leden van de wetgevende macht voor hunne zaak hebben weten te winnen. Senator Kyle heeft zich laten overhalen om eene motie in te dienen, waarin verklaard wordt dat de belemmering van den treindienst, zoolang de postdienst or niet onder Ijjdt, en het losmaken van Pullman wagons uit treinen geen vergrijp tegen den Staat vormt. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In het „Leidsch Dagblad" van Maandag 2 Juli jl. (Derde blad) komen de volgende zinsneden voor: „Het trof natuurlijk de aandacht dat op het programma vau g.steravond ook voorkwam eene Fantaisio uit Leoncavallo's drama „I Pagliacci", waarvan er den vorigon avond door het corps der Schutterij insgelijks een in „Musis Sacrum" was gegeven." „Enkelen staan de moening voor dat mon tusschen beide corpsen geene vergelijking moet trekken. Wilde men dit echter toch doen, dan bleek juist vooral met dit nommer, dat ze verre ten voordoele van het „Vierde" zou uitvallen." Ondorgeteekende, de wellicht zeer bevoegde criticus, uit wiens pen deze woorden vloeiden, niet kennende, meent er echter even op te mogen wjjzen dat z. i. beter geschreven ware: Velen staan terecht de meening voor, dat men tusschen beide corpsen geene vergelijking kan of mdg trekken." Wat toch is het geval? Terwijl het corps der Schutterij-muziek, uit meerendeels dilet tanten samengesteldzeer weinig kan repeteeren 2-maal 's weeks), bezit het „Vierde" uit den aard der zaak ontegenzeglijk beter krachten, en kan dit laatstgenoemde oorps zich veel meer oefenen. Het ligt zeer zeker allerminst in de bedoeling van onder geteekende, den heer Van Erp en diens Muziek corps door deze regelen te kwetsen of anders zins, doch aan een onpartijdig zaakkundig verslaggever kan z. i. waarlijk wel de eisch worden gesteld, het minder goede in eene of andere uitvoering, beter en juister te formu- leeron dan in dit los daarheen geworpen Courantenbericht is geschied. Dat zulke ongemotiveerde oordeelvellingen krenkend zijn voor een Dirigent, die, naar zijn beste weten, het prestige van het Staf muziekcorps der dd. Schutterij tracht hoog te houden, zal ieder allicht beseffen. Aan Uw verslaggever mag ondergeteekende dan ook de volgende gezegden wel even in herinnering brengen „La Critique est aisée, mais l'Art est difficile," en tevens „Frappez, frappez tou- jours, mais surtout frappez juste l" U, Manheer de Redacteur, dankzeggend voor de plaatsruimte, teeken ik my Hoogachtend, Uw. Dw. Dn. Lkidzn 3 VII 94. Joh. C. Geijp. Kapelmeester Stafmuziekcorps dd. Schutterij. [Wat de geachte inzender van den verslag gever verlangt, heeft deze o. i. volstrekt niet uit het oog verloren. Integendeel heeft hij reeds vóór den heer Geyp op die omstandig heden de aandacht gevestigd, en wel in het verslag van het Musis-concert, hetwelk aan dat van „Zomerzorg" voorafging. Men herleze dit en men zal moeten besluiten dat het ver slag eerstens zeer welwillend is gesteld, ten tweede op de keuze wees van te zware werken voor hot corps, hetgeen nu door de uitvoering van „I Pagliacci" door hot „Vierde" juist is gebleken. Deze fantaisie, hetzij die van den heer Van Erp, hetzij die van den heer Geyp, is wel geschikt voor het Vierde, maar omdat er, zooals de heer G. zelf zegt, niet voldoende kan worden gerepeteerd, niet voor de Schut terij. Ze is daarvoor te zwaar en te moeilijk. Red.] Mijnheer de Redacteur I Uw verslag van den zeilwedstrijd van „Hollandia" is, wat rnjj betreft, Diet juist. Te vroeg zeil gemaakt hob ik niet; maar aan de boei liggende, riep men mi) toe, dat het bestuur mi) riep, en naar hen toe willende zeilen, viel het schot van afvaart, waarop ik onmiddellijk, nog 5 meter achter zijnde, de baan volgde. Ofschoon toch eorst aangekomen, viel geen schot. Hot bestuur antwoordde mij, dat ik niet in dit nummer had mogen zeilen, wel in 9a. In mijn schrijvon gaf ik toch op dat het een Friesch jolletje eene gewone roei- jol was, waarop de secretaris my ant woordde, dat ik mede kon dingen als mijno boot een platten bodem had, waarop ik beves tigend antwoordde. Aan wien dus de schuld dat ik in een ver keerd nummer word geplaatst? Achtend, J. A. du Calavon. WelEd. HeerI Hier mede wilde ik uw beleefd verzoeken om het volgende voor mij als Ingezonden-Stuk te willen plaatsen. Gaarne zoude ik langs deze weg daar er misschien tog iemand zal zi)D die zoo beleefd zoude willen wezen aangezien steller deze gaarne iemand een dienst bewijzen wil zonder iemand schade te veroorzaken nu mijnheer de Redacteur zoo beng ik nog al een bezoeker van het Donderdags Notarishuis Zoo is er bijvoorbeeld iemand die op de tavel loopt, die natuurlijk z\jn Salarus daar voor geniet en men niets anders doet dan op koopen zoo dat de menschen die op zware kossten zitten niet meer noodig zullen zjjn mij dunk dat als men toch alzoo koopt en natuurlek ver koopt men toch als anderen als men nog geen biijet beeft ontvangen (Bedrijfsbelasting) het tog noodig zal zjjn ik geloof toch wel dat er meerderen zullen zijn die daar gaarne verandering in wenschen to zien het was dan beter als men ook als koopman even als anderen giDg zitten dan zoude men ten minste meer in de gelegenheid zijn iets voor anderen over te laten en zoude zulks zoowel voor kooper als verkooper beter kunne worden. Een lezer uwer Courant. Lbidrn, 2 Juli 1894. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Mei-1 Juni. Do gewestelijk secretaris van Kediri J. A. Pecqueur heeft wegens ziekte eervol ontslag uit zijne betrekkiug gevraagd. Uit Palembang komt het bericht, dat de gewestelijk secretaris, de heer K. Bogaard, aldaar is overleden. Met het oog op het vertrek der Lombok expoditie is de detacheering van den lsten luitenant W. P. Broekman te Batavia bij de opnemingsbrigade te Padang, ingetrokken. De botrekking van tijdelijk lsten commies bij het departement van Binnenlandsch Bestuur wordt ingetrokken. Daarvoor worden twee 3de commiezen in dienst gesteld. Iemand uit het Solosche deelt mede, dat de Merapi in de laatste dagen weer aan 't werken is, na een paar weken rustig geweest te zijn. Men vreest eene eruptie en dientengevolge ziet men hier en daar de menschen opbreken en naar elders trekken. In het begin van deze week viel veel asch- regen in de omstreken van Bojolalie. Zelfmoord. Een inlandsch militair heeft gisteren ter hoogte van de gang Solitude (Meester-Cornells) zelfmoord gepleegd, na vooraf zijne vrouw verscheidene gevaarlijke wonden to hebben toegebracht met een parang. Toen de man zag, dat de trein der B. O. S. in snolle vaart aankwam, plaatste hi) zijn hoofd op riz 50 meter afstand op de rails, zoodat de machinist geen tijd meer had om te stoppen. De schoen van de locomotief wierp het hoofd van den man op zij en bijna de helft van den schedel werd verbrijzeld. De assistent-resident, de dokter en chef van de Exploitatie waren onmiddellijk op de plaats aanwezig, waarna de vorwonde met de verwonde vrouw naar het militair hospitaal werden overgebracht. De troebelen in Tamiang. Den lsten Juni vertrekt de 1ste luit. der infanterie F. Dijkstra met 34 man per gouvernements stoomjachten „Anna" on „Slamat" naar Kwala Simpang, om de rest van de bezetting aldaar af te losseD. Men meldt ons verder dat de meeste per Bonen, die in den nacht van 18 op 19 Mei uit de kampongs Panteh Balei en Loeboe Batil werden meegevoerd, weder terugkeerden. Zooals men weet, waren vrouwen en kinderen geroofd, en daar in het donker alle katjes grauw zien, had de vijand zeker maar weg gehaald wat hem voor de hand kwam. Dat de geroofden zoo spoedig terugkeerden, doet veronderstellen dat by daglicht de vrouwen niet mooi genoeg bleken en de kinderen te lastig waren. Misschien ook dat vrees voor „de Kompany" den vijand zijne prooi deed loslaten, maar waarschijnlijk is dat niet, want de macht van de kompany is wel groot, maar by het vervolgen van een vyand in de rimboe legt zy het gewooniyk in vlugheid af by inlanders, die bovendien volleerd zyn in de kunst om verstoppertje in een tropisch woud te spelen. Deli-Crt Het „Bat. Hbl." deelt, als komende „uit de vertrouwbaarste bron en dus als zeker vaststaande", het volgende mede: Voor de Lombok-expeditie zyn bestemd drie bataljons infanterie, nl. het 9de van Batavia, zoomede het 6de en 7de beiden van Magelang, dus niet het 5de of een bataljon uit de 3do milt. afdeeling, zooals enkele bladen onjuist hebben medegedeeld. Het 9de bat. is samengesteld uit Europee sche en Javaansche, het 6de uit Europeesche en Amboinoesche en het 7de uit Europeesche en Madureesche militairenverder gaan mede een peloton genietroepen uit Malang, van de artillerie twee sectien veld- on twee sectiën bergartillerie, onder bevel van den majoor van dat wapen; een half eskadron cavalerie, het noodige personeel voor intendance en ge neeskundigen dienst, onder bevel, respectie veiyk van een majoor-intendant en een diri- geerend officier van gezondheid. De officieren van het 9de bat. zyn de vol gende: commandant: luit.-kol. P. VanLawick van Pabst, luit.-adjudant J. Hildering; de kapiteins J. C. Lindgreen, K. J. D. C. Scott, H. G. Gerritsen en W. G. A. C. Christande 1ste luit8. W. P. Broekman, J. B. E. Rolufs, J. M. T. Van Hout, J. G. Gerritsen en J. H. G. Van Dompseler, en de 2de luits. E. C. Van der Heyden, H. De Jong, E. De Graaff, D. W. Schiff, F. Kalff, W. R. Weber en J. D. H. Beckering. Het 6de bataljon wordt gecommandeerd door den luit.-kol. H. F. C. Van Byievelt en bevindt zich daarby de 1ste luit. adj. H. Van Stipriaan Lulscius, terwijl het 7de bat. onder commando staat van den maj. C. K. Van den Bussche, aan wien als adjudant is toegevoegd de 1ste luit.-adj. J. W. Beukers. De namon der overige officioron van die beide bataljons, zoomede die van de cavalerie, artil lerie, mil. administratie en geneeskundigen dienst, kunnen vooralsnog niet worden mede gedeeld, ook omdat in de thans bostaande formatie dier bataljons, door geheel buiten gewone omstandigheden, nog veranderingen moeten worden gebracht. Dat Hr. Ms. ss. „Sumatra" in last zoude hebben, om, by niet voldoening aan het ulti matum, Mataram te bombardeeren, wordt zeer onwaarschynlyk geacht; en zulks omdat Ma taram niet is eene bepaalde vesting of ben- ting met bezetting, maar wel een ruim drie palen landwaarts in gelegen, spaarzaam be woonden Kraton, met eene oppervlakte als die van het Koningsplein alhior, waarin bovendien de thans regeerende sultan naar alle waarschynlykheid zich niet ophoudt. Het „Bat. Nbl." meldt nog dat de vorst van Lombok te Mataram beschikt over oen goed gedisciplineerd en met repateer-geweren gewapend legertje. Door don gonvernour-generaal van Ned.-Indie zijn de Tolgendo beschikkingen genomen: Departement van Oorlog. Verleend: Twee maanden verlof naar S&latiga tot hei stol van ge zondheid, aan den lsten luit. der art. H. L. F. Yangor. Twoe jaar verlof naar Europa, wegene ziekte, aan don leton luit. der cav. r. J. Yan Soelen, een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst aan dtn leton luit. kwartiermeester bij de militaire administratie F. Gerdoe Oosterbeek. Ontslagen: Op verzoek eervol nit Hr. Ms. militairon dienet, wegene volbrachten diensttijd en met boboud van lecht op pensioende lnitenant- kolonel van den generalen etaf H. Hebb, de majoor der Infanterie W. Boiasevain en de kapitein der Infanterie B. Olaaeen, eerstgenoemde met ingang ▼an 3 Juni 1894 en onder dankbetuiging voor do door hem bij den Topographieohen dienet bewezen diensten, de tweede met ingang van 8 Juni 1894. Bevordord: Tot ritmeester der cavalerie de lete luitenant jbr. L. D. O. De LanDoy. Y o r g u n d Aan den by bet leger in N.-I. ge- detacheerden leten luit. der ÏDf. E. R. Boumoeeter om wegens ziekte Daar Nederland terug te keeren. Departement van Marine. Door den Commandant der Zeemacht en Chef van het Departement der Marine in Nederlandecb-Indic: Brj den dienet der Kustverlicbting in Neder- landacb-Indiè: Benoemd: Tot liohtopziohtere lete kl., de lichtopzichter 2do kl. D. W. Tarenekeen en geplaatst by hot koetl cht der lete orde op Poeloe Beear (Baaka) en O. J. A. Bomer, overgeplaatst van het kustlicht dor 2de orde op Java's 4de pant (Bantam), naar dat der lete orde op Poeloe Langkoeau (Bil- liton); tot lichtopzichtera 2de kl., de licbtopzichters 8de kl. W. J. F. Gooeeene, overgeplaatst van do kustlichten dor lste en 2de orde te Boompjee-oiland en Noordwacbter (respectievelijk residentiéu Cberibon en Batavia) naar het kustlicht der 3de orde op Noesa Eambangan (BaDjoemae), en J. F. D. Bax, overgeplaatst van de kustlichten der 4de orde te Makaaeer en Den Bril naar het kustlicht der lste orde op Pocloo Besar (Banka); tot liebtopziohter Sde kl., de klerk bij bet bavendepartoment te Boerab&ia, Th. B. Warnsinck en goplaatet by het kustlicht der 4de orde te Makasaer. Belast: Met de waarneming der betrekkin, van liohtoprichtor 2de kl., do tijdeiykc lichtopzichter Sde kl. C. A. Glogau en overgeplaatst van de kuetlichten te Batavia on Edam naar do kuetlichten der lste en 24e orde op Boompjes-eiland en Noordwachter (respectievoüjk reeidentiön Cberibon en Batavia). ALKEMADE. Go boren: Klaas, z. van Jan Klomp en Geertje Spruit. Johanna Adriana, d. van Martiaus Hoogeuboom on Alida Kexjzer. Eldert, z. van Adrianus De Rurjter on Maartje Van der Vijver. Petros Antbonius, z. van Gorardus Matthens Bet-Ion en Margaretha Van Egmoad. Ribje, d. van JobaDnes Bonda en Maartje Roelolïa. Johanna Potronella, d. van Jan De Vries en Johanna Van der Meor. Overleden: Andrioa Bprait, 68 j., oohtgen. van Agatha Heetman. Cornelia Van Veen, 49 j., echtgen. van Theodorus CaeteiyD. Johannes AibertuB Ton Ka«.o, 6 m., z. van Ywo Ten Kate (schipper te Hoogovcen) en Annigjo Sloter. Maria Elizabeth Kook, 8 m., d. van Jacobus Koek en Elizabeth Van Zanten. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: G. J. Tit en H. Koog. B o v a 11 e n E. Cardol geb. Van der Moron Z. A. W. Boor geb. Vernocrt D. N. Biesheuvol geb. Noordam D. A. Pijlman geb. Thuis D. T. Bakker gob. Luit Z. M. Van Dam f,eb. Van Donk D. M. De Vries geb. Faas Z. J. Do Krijger geb. De Haan Z. M. De Vieeer geb. Noteboom D. J. De Vos geb. Kok Z. B. Kiobert gob. Koppert D. A. Faas gob. Wittekoek Z. J. M. Bakker geb. Schaap D.A. Aalborsberg gob. Kool Z. M. Vastenhout geb. Smal D. M. Bakker gob. Touw D. N. Bouwman gob Yan Til Z. M. Planting geb. Swart Z. Ovorloden: M. Broxtorman 19 j. C. Bies heuvel 53 j. O. W. A. Duivenvoorde 19 d. G. Wortel 21 j. H. Calvelage 41 j. J. Leeg- gangers 70 j. NOOBDWIJK. Gehuwd: W. Rijken en M. J. Rodenburg. LISSE. Ondortrouwd: Dirk Janmaat jm. 30 j. (wonende te Nieuwveen) en Margaretha Kaptgn jd. 25 j. Geboren: Johannes Wilhelmus, Z. \an M. Buscbman on C. D. M. Deruieon. Wilhelmina, D. van G. Berbee en H. Boekraa k Cornells, Z. van J. Van Elk en M. C. Duinevold. Overleden: Margaretha Van Elk lj. Adriana Christina Lemmers, wed. van S. Duiud&m 51 j. VOORSCHOTEN. Geboren: Cornelia Pieternclla, D. van A. De Brngn en C. Overdovcst. Overleden: Maria Van der Ploeg, wed. van J. v. d. Peot 70 j. Programma van Muziekuitvoeringen. BUITENBOCIËTEIT „AMICITIA". Woensdag 4 Juli, 's namiddags to halfdrie, door het Stafmuziek- corps van bet 4do regiment Infanterie. Directeur: de heer W. Van Erp. No. 1. Marcbo Militairo, Van Oest; 2. Ouvortdre „Los Dragoue do Vilara", Maillart; 3. „Le Lac", Meditation Poótiquo d'après Lamartine Traneorite pour Trombone-solo par Mann, Niedermeijor4. Invitation k la Valse, Webor; 6. Fantaisie de l'opcra de Bizet „Carmen", Mann6. Persisohor-Marscb, Btranss. BUITENLAND. Franltrijk. Reeds is gemeld dat by de begrafenis van Carnot voor de veiligheid van Casirair Périer, den nieuwen president, byzondere voorzorgen waren genomen. Dit behoort voortdurend te geschieden, niet alleen voor het hoofd der regeering van de Fransche republiek, maar voor alle vorsten, want tegen allen is de blinde woede der anarchisten gericht. „Het raakt my niet" zeide Caserio tot den procureur-generaal, „of de man, dien ik heb gedood, Carnot heet. Eene gelegenheid bood zich aan een presi dent der republiek om te brengenik heb het gedaan, evenals ik een koning of een keizer, onverschillig van welke nationaliteit zou hebben gedood. Als anarchist dood ik een hoofd van den Staat, die zich verbeeldt, hot recht te hebben, over het volk te beschikken." De ervaring heeft geleerd, dat de als ge- vaariyk bekend staande anarchisten niet vol doende in het oog worden gehouden. By de begrafenis van Carnot bekwamen 200 menschen ongelukken of werden onwel. Een motselaar, die op eene der vazen voor den tuin der Tuilerieën geklommen was, viel en werd gedood. In zyn val kwetste hy twee personen, één waarvan een meisje een been brak. Verder zyn eenige ongelukken voorgevallen wegens de Afnkaansche hitte. Verschillende militairen werden door zonnesteken getroffen, onder anderen een kapitoin, die by na voor de voeten van den nieuwen president neerviel. Eenige stellingen, waarop nieuwsgierigen stonden, stortten in onder 't gewicht, doch veroorzaakten enkel kneuzingen. Geen schyn van anarchistische betoogingen had plaats. De katafalk werd bezichtigd door 50,000 personen. Ten einde eene mogelijke anarchistische betooging by gelegenheid van Camots begra fenis te voorkomen, had de Parysche politie 200 als anarchisten bekend staande personen in den nacht van Zaterdag op Zondag in hechtenis genomen. Wy hebben in ons vorig nommer gewag gemaakt van de reusachtige hoeveelheid kransen, die op het Elysée bezorgd waren, om medegevoerd to worden in den ïykstoet. Sedert was het aantal van heinde en verre nog ontzagiyk toegenomen. Om een denkbeeld te geven van de massa, zy het gonoog to vermelden, dat vier groote zalen in het Elysé er Zaterdag reeds vroegtydig mede gevuld waren en dat men tegen wil en dank ge drongen was de kransen op elkander te stapelen. Men schat dat de kransen, welke Zaterdag morgen in het Elysée opeengehoopt warenr meer dan drie millioen gekost hebben. Ook in de voornaamste Fransche steden, als Lyon, Marseille, Bordeaux en Toulon, hoeft Zondag een indrukwekkend rouwbetoon plaats gehad. Voor alle koffiehuizen en win kels zag men een biljet: „geslcton wegens nationalen rouw"; mannen, vrouwen en kinde ren droegen in hot knoopsgat een tuiltje immortellen of een rouwstrikje met do natio nale kleuren. Allerwegen was de vlag half stok geheschen of met rouwfloers omhuld; alle openbare gebouwen waren met rouwdoek be hangen. In eerstgenoemde plaats had het dag blad „Lyon rópublicain" eene katafalk opgericht met eene afbeelding van den beer Carnot op zyn doodsbed, waarvoor de geheole bevolking defileerde. De inschryving, welke dit blad heeft opengesteld voor een standbeeld van den betreurden president, heeft reeds 35,000 fr. opgebracht. Casimir Pórier heeft hot besluit, waarby de aartsbisschop van Lyon geschorst wordt in zyne jaarwedde, ingetrokken, en bevolen dat het gebeele achterstallige bedrag zal worden uitbetaald. De uiterste linkorzyde dor Fransche Kamer heeft gisteren eene vergadering gehou den, om te overwegen of zy ook een mani fest zou uitgeven, evenals de socialistische groep gedaan heeft. Een groot aantal leden was tegen dit denkbeeld, aat van Pelletan was uitgegaan. Men besloot, eerst de bood schap van president Casimir Périer af te wach ten, alvorens eene beslissing te nemen. De commissie van Fransche hoofdoffi cieren, welke een onderzoek moest instellen naar het bekende voorval in het fort Charen- ton, waar generaal Eion uit onvoorzichtig heid den luitenant Schiffmacher doodschoot, is tot de conclusie gekomen, dat do generaal zich wegens den dood van dezen officier voor een krygsraad moet verantwoorden. DuitsclilaiMl* Te Hamburg is Zondag jl. de jaarlykscht byeenkomst gehouden der vereeniging van Duitsche letterkundigen. Na afloop brachten de congres leden een bezoek aan prins Von Bismarck te Friedrichsruhe. De oud kanselier, ofschoon ©enigszins ïydend, ontving zyne bezoekers in het park en hield daar eene toespraak, waarin hy zyn dank betuigde voor het blyk van belangstelling, hetwelk hem werd gegeven. De Duitsche keizer heeft zeer veel succo3 van zyne gelukkige gedachte, om op den dag der begrafenis van Carnot gratie te verleenen aan de beide Fransche officieron, die wegens spionnage gevangen zaten. De telegrammen, welke keizer "Wilhelm onmid- dellyk na den moord van den president aan de Fransche regeering en mevrouw Carnot had gezonden, hadden door hun harteiyken toon reeds een gunstigen indruk gemaakt, en deze is nu zeer versterkt door de edelmoedige daad des keizors op zulk een treffend oogen- blik; te Parys is ieder erkentelyk voor der: tact, welken de Duitsche monarch bierby opnieuw aan den dag heeft gelegd. Het zou belacheiyk zyn, zegt de „Figaro," eene te groote beteeken is te hechten aan dit besluit van keizer Wilhelm, daar in beginsel reeds tot de gratie besloten wasmaar de kunst is, zich edelmoedig te betoonen op den juisten tyd, en de keizei kan er zich op beroemen dat hy Zondag populair is geweest te Parye. Even waardeerend luidt het oorcL .1 der overige Fransche bladen. Hoe goede Fram?ha*i wy ook zyn, zegt de „Justice," het is onraogelyk geene akte te nemen van de moeite, die Wilhelm II zich sedert eenigen tyd geeft, om de bitter heid van onze gevoelens te verzachten. Volgens telegrammen uit Glatz, waar dz bewuste beide Fransche officieren zich in hechtenis bevonden, reden de officieren, nadat zy uit de vesting ontslagen waren, in een open rytuig naar het station. De inwoners, die zich in de straten bevonden, begroetten de beide officieren met luide toejuichingen en van verschillende zyden werden hun bloemen toegeworpen. Ofschoon over het algemeen het besluit des keizers, om den officieren kwijtschelding van straf te verleenen, door de Berlynsche bladen met instemming wordt begroet, zoo wordt toch deze overdreven betooging teBeriyn volstrekt niet goedgekeurd. De meeste bladen spraken de verwachting uit, dat het bericht onjuist, of althans zeer overdreven zou blyken. Italics. De regeering van Italië heeft reeds oen wets ontwerp tegen de anarchisten ingediend. De „Riforma", het orgaan van don minister president, constateert dat tusschen Frankryk en Italië alle misverstand is verdwenen. De Franschen weten nu, wat zy van de Italianen moeten denken, die zich na het voorgevallene te Lyon zoo voorbeeldig hebben gedragen. De „Riforma" hoopt dat tusschen de beide volken voortaan geene geschillen meer zullen ontstaan en wtfst nogmaals op de noodzakelykheid, dat de vrienden van wet en orde gemeenschappe- lyk in verschillende landen de pogingen der revolutionnairen om op zichzelf staande mis daden tot verwekking van haat tusschen de volken te gebruiken, verydelen. De Italiaanscbe Kamer zal, nu zy met groote meerderheid het finantiëel programma der regeering heeft aangenomen, waarschyn-^ ïyk spoedig uiteengaan. Voor Crispi is di» aanneming een groote triumf. Sonnino's ont-_

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2