N°. 10540. Woensdag 4 Juli. A0. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pnen feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenA HO- Franco per post140- Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Officieel® Üeunissrevintfett. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiilen brengt tor algemeene bennis, dat aan den Ontvanger dor Directe Belastingen is ter hand gestold bet primitief kohier van de Ptrsoueele Belasting van wijk IV van den dienst 1894/95, en executoir verklaard don SOsten Juni jl.. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op don bg de Wet be paalden voet te voldoen. Do Burgemeester voornoemd, F. WA8. Leiden, 2 Juli 1894. Leiden, 3 Juli. Van het Leidsche gymnasium is heden, na her-examen, voor afdeeling A, tot de univer siteit bevorderd Gérard J. H. Wagen er. 'sRyks Ethnographisch Museum alhier heeft van den heer A. Greshoff, te Brazzaville, weer 110 voorwerpen ten geschenke ontvan gen, alle herkomstig van Middel Afrika. Geïn ventariseerd als serie 961. Aan den schenker is de aank der Regeering betuigd. Aan het postkantoor te Leiden en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende het 2de kwartaal 1894 ingelegd f 73986.84 Yi; terugbetaald 57802.22'/,. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9203. Aan het postkantoor te Wassenaar werd geduronde dit kwartaal ingelegd 1246.90; terugbetaald 3173.61. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 438. Aan het postkantoor te Noord wyk werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd 3166.37 terugbetaald 2558.66. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 311. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. gemeente te Nykerk op de Veluwe door ds. R. J. W. Rudolph, te Leiden. Beroepen zyn- tyj do Ned.-Herv. gem. te Melissant ds. J. W. H. Kalkman, te Alfen aan den Ryn; te Ingen ds. J. M. Jalink, te Bruten. Bedankt is voor de toezegging van beroep naar de Ned.-Herv. gem. te Rheden door ds. O. Schriecke, te De Lemmer. Het tiendrecht in de heerlijkheid Esse- Ujkerwoude en Heer Jacobswoude, gezegd Woubrugge, werd 2 dezer publiek verpacht Voor de vrj| aanzienlijke som van ƒ1565. Uit 's-Gravenhage meldt menTot dus- Ver is van een bezoek der familie Von Wied han Domburg alhier niets bekend, ofschoon gewoonlijk logies van hier wordt besteld. De heer S. Bartstra herdacht gisteren de vervulling gedurende 25 jaar van de be trekking van secretaris generaal by het depar tement van financiën. Op verzoek van den jubilaris werd door de ambtenaren deze dag onopgemerkt voorbijgegaan. Daar de jubilaris echter eergisteren verrast werd met zijne be noeming tot commandeur in de orde van Oranje Nassau, een bewijs hoezeer zijne groote bekwaamheden op prijs worden gesteld, had den de hoofd- en andere ambtenaren toch eene ongezochte gelegenheid om hem met zyn feest en de te beurt gevallen onder- Bcheidmg geluk te wenschen. Munster Spren ger van Eyk had dit reeds Zaterdag gedaan, toen hy den heer Bartstra met zyne benoeming bekend maakte. Naar men verneemt, zullen onze Koningin nen 11 Juli Vulpera verlaten, maar niet in eens door naar Nederland terugkeeren. Namens de Koninginnen wordt voor de wedrennen te Bussum op 28 Juli a. s. eene zilveren bokaal uitgeloofd By het jachtryden der officieren zal de Koningin aan elk der beide winnende heeren een souvenir uitreiken. Het is mogeiyk dat Hare Majesteiten de heronthulling van het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen in Augustus op nader te bepalen dag zullen by wonen. Omtrent het bezoek aan Öe provincie Zeeland is overigens niets bepaald voor het oogenblik worden slechts plannen in overweging genomen. Aanstaanden Zaterdag hoopt M. baron Mackay, minister van Staat en lid van de Tweede Kamer, z(Jn zilveren huwelyksfeest te vieren. Naar het „H. Dagblad" verneemt, zyn *p de begrooting voor 1895 drie oorlogsbodems gebracht. k0 minister van binn. zaken brengt in de Staatscourant van 3 dezer ter algemeene kennis, dat by besluit van Gedep. Staten van Gelderland, dd. 26 Juni jl., is verklaard, dat Hendrikus Van den Brink, laatsteiyk onder wijzer aan eenebyzondere school to Wage- hingen, de bevoegdheid tot het geven van lager onderwys heeft verloren. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's ryks schatkist op den SOsten Juni jl. bedroeg: by deNederiandsche Bank t 3,515,479.557a en by de betaalmeesters /"1,838,117.867a, te zamen 5,353,597.42. De heeren mr. T. Van Hettinga Tromp, advocaat en procureur te Leeuwarden, en mr. baron Van Harinxma thoe Slooten, burge meester van Leeuwarden, worden als candi- daten genoemd voor het lidmaatschap der Eerste Kamer (vacature-Van Eysinga.) De heer B. J. Holtzapfel, commies by de Rekenkamer, herdacht Zondag den dag, waarop hy vóór 40 jaren by dit Staatscollege werd aangesteld. De jubilaris, die als zyn wensch had te kennen gegeven dien dag niet tot een feest dag te maken, ontving desniettemin vele blyken van belangstelling en gelukwenschen. Het stoomschip „Maasdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 2 Juli Scilly; de „Spaarndam" arriveerde 2 Juli van Rot terdam te Nieuw-York; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 2 Juli Scilly; de „Glaucus" vertrok 30 Juni van Batavia naar Amsterdam. By koninkiyk besluit is aan J. H. Sym- kens, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van adjunct commies by de Algemeene Rekenkamer en bevorderd tot adjunct-commies by de Algemeene Rekenkamer P. H. C. Brunt, thans eerste klerk by dat college. Toegekend aan jhr. mr. O. H. J. Berg van Middelburgh, laatsteiyk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister op non-activiteit, een pensioen van 2342 's jaars. Met ingang van 1 Juli a. s. benoemd: lo. tot schoolopziener in het arr. Maastricht, mr. E. E. E. Sassen, te Maastricht, met gelyk- tydige toekenning van eervol ontslag ln het arr Heerlen; 2o. tot schoolopziener in het arr. Heerlen, jhr mr. L. H. L. J. Van der Maesen de SombrefF, te Heerlen. Gemeenteraad van Lis§e, Zitting van 2 Juli. Tegenwoordig 4 leden. Afwezig de heeren D. J. Van Stockum, M. Van der Veld en G. Blokhuis. Voorzitter: de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling dat zyn ingekomen de navolgende stukken: a. Missive van HH. Ged. Staten ter bege leiding van het goedgekeurde Raadsbesluit tot bet aangaan eoner geldleening van 3000. b. Idem ter begeleiding van het goedge keurd kohier van den Hoofd. Omslag voor 1894. c. Schryven van mej. M. G. W. Van den Broek, houdende dankbetuiging voor de toe gestane verhooging harer gratificatie. Een en ander aangenomen voor kennis geving. Nog is ingekomen een adres van A. en F. H. Heuvels, winkeliers alhier, houdende be zwaren tegen bunnen aanslag in den Hoofd. Omslag. Wordt na eenige discussie op voorstel van den Voorzitter besloten den aanslag van reclamanten te reduceeren naar de 16de klasse. Thans brengt de Voorzitter ter tafel twee ontwerpbesluiten tot het doen van af- en overschry ving op de begrooting van 1893 en tot het verhoogen en toevoegen van posten aan de begrooting voor 1894. Het eerste betreft eenige posten, die over schreden zyn tot een gezameniyk bedrag van ƒ247.43, welk bedrag kan gevonden worden door afschryving van den post „Onvoorziene Uitgaven." Het tweede betreft aan de begrooting van 1894 in ontvangst toe te voegen twee nieuwe posten a. Ged. vermoedeiyk batig saldo der rek. van 1893 800 b. Geldleening ter zake het ver nieuwen van den Broekweg 8000 f 3800. en de navolgende posten van uitgaaf te ver hoogen a. Straten en pleinen f 3476.72 b. Riolen B 75.— c. Onvoorz. Uitgaven B 248.28 f 3800. Mot algemeene stemmen goedgekeurd. Niets meer aan de orde zynde en niemand der leden meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. Onze «tadgenooten worden thans wel herinnerd aan het bestaan der gunstig bekende firma A. Driessen, uit Rotterdam, die met milde hand de chocolade-Terbruikers meer speciaal zyn fabrikaat wil doen leeren kennen. Daardoor zal zeker de reeds al te lang by velen bestaande meening worden opgeheven dat zoete chocolade alléén dkn goed kan zyn, wanneer ze onder eene Fransche of Zwitser- scho etiquette verpakt is. De heer J. G. Langeveld, op de Mare alhier, zorgde er verder voor om diezelfde chocolade, als heden verspreid, in verschillende eenvou dige verpakkingen voorradig te hebben. Tijdens het onweder, dat zich gisternamiddag en -avond boven Leiden en omstreken ontlastte, vertoonde zich te circa 7 uren eene windhoos, waardoor byna al de hooihoopen in den Westbroekpolder onder Zoeterwoude tegen den grond werden gewor pen, zonder verder schade te berokkenen. Twee koeien van P. Van der Poel, Weipoort, te Zoeterwoude, werden door het onweder doodgeslagen. Te Valkenburg woedde het ontzettende onweer te halfacht gedurende eenigen tijd onder hevigen regen, vergezeld door hagel en storm. Gelukkig hadden geene groote onheilen plaats, maar toch werd in eene woning een gat in 't dak geslagen, in eene andere een raam ingedrukt; een boom, ten vorigen jare door den bliksem getroffen, werd nu geveldvan een anderen zware takken afgerukt. Een landbouwer heeft het verlies te betreuren van een aantal broeiramen, waarvan de deelen, volgens sommigen, wel 60 meter ver weggeslingerd werden. Voorts hebben veel boeren gisteren vergeefscben arbeid in den hooioogst verricht. Een groot aantal hoopen woeien uiteen, torwyl een ge heel voer op den Broekweg met wagen en al werd omgeworpen. Persoonlyke ongelukken hadden niet plaats. Te Noordwyk werd een zeer hooge boom, staande in de nabijheid van het bloembollen pakhuis van de firma S. A. Van Konynen- burg Co., getroffen, door midden gespleten en grootendeels ontschild; een splinter werd door eene der ruiten van het pakhuis geworpen. Geen wonder dat by zulk een noodweer velen de schrik om het hart sloeg. Te Zoetermeer werd Laurens, het zoontje van J. De M., oud 13 jaar, toen het de hit van zyn grootvader in den Palenstynschen polder te Zegwaard had gebracht, door den bliksem getroffen en onmiddellyk gedood. Men begrypt de droefheid der ouders toen het kind, zooeven gezond vertrokken, aldus werd thuisgebracht. Een luchtballon, opgelaten te Leiden laatstleden Zondag, is nedergekomen des avonds te halfacht op „Amerika", onder Wassenaar. Met de stoomtram, die telOu. 5 min. 's avonds van Hillegom naar Haarlem vertrekt, had Zondag-avond een vreeseiyk ongeluk plaats. Toen de tram zich by de remise in beweging zette, wilde zekere F. W. B nog een eind mederyden ter begeleiding van een kennis, die zich op het balkon van een der rytuigen bevond, en had de onvoorzichtig heid er af te springen, toen de tram reeds in volle vaart reed, waardoor hy er onder ge raakte. Zwaar aan hoofd en beenen gekneusd, werd by onmiddellyk per handwagen naar den te Hillegom wonenden geneesheer vervoerd en aldaar verbonden, van waar hy een uur later naar de ouderlyke woning werd gebracht. Kort daarop is de ongelukkige onder hevige pynen bezweken. Gaat 't onzen lezers als ons, dan vormen zy zich - om 't zacht uit te druk ken niet altyd een volkomeu duidelyk begrip van hetgeen sommige moderne schil ders met hunne werken bedoelen. Daarom zal 't zeker menigeen aangenaam zyn, daartoe eens eene vingerwyzing te krygen. Deze vinden wy in hetgeen een bewonderaar van dat nieuwe, in een artikel over Toorop'e „Drie bruiden", op gezag van dien schilder zeiven, schryft in de „Arnh. Ct.": „Dikwerf spreekt de heer Toorop in lynen uit wat zyne kunstenaarsziel buitengewoon heeft ontroerd of diep gevoeld. Hy heeft hierin de natuur gevolgd, die byv. in een treurwilg met wederom naar de aarde terugkeerende takken, het symbool voorstelt van het neer drukkend verdriet, evenals eene bloem hare bloemkroon laat hangen als zy verwelkt; terwyi de hoogopgaande populier met fiere lynen omhoogstygt, in die groote ruimte als het zinnebeeld van vroolyke opgewektheid wyzende naar den weg van het ongeziene. „Zoo ook zal eene gelykmatig zacht ge bogen lyn een geheel anderen indruk geven en weldadiger op het gemoed werken dan eene gebroken lyn, die hortend es stootend voortgaat. „Men kan dan ook by Toorop spreken van smart- en vreugdeiynen, lach- en giliynen, naarmate zy eene(n) gemoedstoestand of eene handeling uitdrukken. Hy brengt zyn senti ment en ideeón tot één grooten vorm terug, tot streng sprekende lynen van verschillenden vorm en kleur, welke hy symbolen noemt." Nu weet men ten minste, wat de bedoe ling is. Haagsche Crt.) Relletjes to Monster. Naar het „Vad." mededeelt, is de houding van het grootste deel der bevolking van Monster, dat katholiek is, gericht tegen de godsdienstige overtuiging van den directeur van het vroegere telegraafkantoor. Deze heeft hoewel tever geefs beproefd de Ned.-Herv. gemeente aldaar tot de doleerenden te doen overgaan, terwyl hy eene christelyke school hielp tot stand brengen. Hoewel het - dank zy der tegenwoordig heid van de militaire macht Zondag niet tot daden kwam, acht het „Vad." de vrees niet ongewettigd, dat zich de standjes zullen herhalen. Dit bleek gisteren opnieuw, toen om één uur de met klokgelui aangekondigde aflezing plaats had van eene publicatie des burgemeesters. De „boodschap aan de burgery", waarin het voorgevallene werd betreurd en het verzoek uitgesproken om de orde te be waren, werd met hoongelach en geschreeuw begroet. Het door enkelen, door de opheffing van het telegraafkantoor, ondervonden nadeel en de vry sterke politieke en geloofs oneenigheid, die met dit voorval meer op den voorgrond is getreden, houden de gemoederen nog zeer in bewoging. Een 2-jarig zoontje van H. Raad- sen, wonende Oudaenstraat No. 21, te Rot terdam, had gisteravond omstreeks 7 uren in de achterkamer der eerste verdieping op eene stoof staande, om uit het raam te kyken, het ongeluk het evenwicht te verliezen en op het plaatsje te vallen. De ouders brachten het kind, dat bewusteloos was, naar het zieken huis, waar do dokter eene hersenschudding constateerde. Zaterdag avond is hetzesjarig dochtertje van den molenaar K., te "Wolvoga, terwyl zy spelende eene kat naliep, zoodanig door een molenwiek getroffen, dat z(j na veel lyden, reeds denzelfden nacht bezweken is. Toen Zondag-morgen de personen trein Rotterdam Venloo, welke te ongeveer halfacht wachtpost 42 tusschen Bokstel en Best moet passeoren, reeds byna dit wacht huis genaderd was, zag de daar gestationneerde wachter tot zyn angst een zyner kinderen tusschen de rails loopen, dat gevaar liep in het volgende oogenbilk verpletterd te worden. H(j sprong onmiddellyk toe en had juist den tyd zyn kind van een wissen dood te redden, helaas echter ten koste van zyn eigen leven, want de trein wierp hem omver. Onmiddellyk werd gestopt en de ongelukkige door het treinpersoneel opgenomen en medegenomen naar Best. Men poogde echter tevergeefs de levensgeesten weder op te wekken. Op de gisteren te Utrecht ge houden paardenmarkt waren 476 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden ver kocht van 40 tot 800de veulens van 100 tot 270. In het singel over de Wester- straat te Utrecht is door het te veel uithalen voor de tram een paard met tilbury te water gegaan. Het paard is verdronken. By het baden is Zonda g-m i d d a g te Amersfoort een milicien van het 5de reg. inf., uit Enschedee herkomstig, in de rivier de Eem verdronken. Te Oosterwolde zyn twee jongelieden van 18 en 19 jaar verdronken. De stryd, door den heer dr. Th. Cattie aangebonden tegen de vreemde woor den in de sporttaal 0. a. op het Taal- en Letterkundig Congres van 1893 te Arnhem - is op den goeden weg naar de overwinning. In het programma van den jongsten weg- wedstryd voor wielryders van Amsterdam naar Arnhem en terug wordt ons oog viel daar nu eerst op gesproken van gangmakers en windsnigders. Wy hebben niet vernomen, dat men het omtrent de beteekenis van deze woorden niet eens is geweest. (Arnh. Ct.) Zondag-avond omstreeks half- negen brak te Eldrik (gem. Hummeloo en Keppel) brand uit in de boerdery, bewoond door den landbouwer Bles. De bewoners, die reeds te bed waren, redden zich nog tydig, terwyl eene oude vrouw eenige brandwonden bekwam. Het vee werd gered, doch van den inboedel bleef byna niets over. Oorzaak onbe kend. Alles was verzekerd. Zondag-middag zyn te Bemmel, in de buurtschap „de Plak", 5 boerenwoningen met schuren enz., bewoond door 8 gezinnen, een prooi der vlammen geworden. Eenige varkens, geiten en kippen verbrandden. Van de inboedels werd veel gered. Be huizen waren allen verzekerd. Zondag schrikte te Zevenhuizen een paard, voor een wagen gespannen, waarin vier personen zaten. Het paard met den wagen geraakte in het kanaal en het paard verdroot terstond. Met mooite werden de passagiers gered. Te Nanninga (gem. Ooststelling werf) begaven zich Vry dag 1.1. de gebroeders W., 18 en 19 jaar oud, te water. Nauwelyks hadden zy eenige slagen gedaan, toen de oudste, vermoedeiyk door kramp aangetast, in de diepte wegzonk. By zyne pogingen om hem te redden, verloor ook de jongste broeder het leven. Korten tyd daarna werden beide ïyken opgehaald. By het vernemen van dit ongeluk schrikte de moeder zoodanig, dat zy bewusteloos nederzonk en haar toestand nog steeds ernstige bezorgdheid inboezemt. Zondag avond is te Middelsluia (gemeento Numansdorp) een jongen van 13 jaar by bet baden verdronken. Dien dag is te Ewyk by het baden in do Waal verdronken een oppassend jongeling, F. Jacobs, oud 20 jaren. Zyne makkers, die by hem waren en hem in de diepte zagen verdwynen, waren niet in staat hem te redden In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft er ten huize van den brood- en banketbakker J. S., te Maassluis, oene brutale diefstal plaats gehad. Ontvreemd is ongeveer 100 aan zilvergeld, benovens 2 gouden horloges met ketting. Na het plegen van den diefstal heeft de dief getracht brand te stichten. UitdeAlbion m y n n ab y P 0 n ty phridd, in Wales, zyn reeds 288 lyken omhoog gebracht en nog altyd wordt het zooken voortgezet. Het gebruik van ys, in sommigo gevallen eene weelde, is in vele gevallen eeno behoefte geworden. Zooals men het ys tot nog toe ontvangt, zyn daaraan echter twee nadeelen verbonden. Men heeft geene zekerheid omtrent de zuiverheid en het is zeer moeiiyk een klomp te verdoelen ln bruikbare stukjes. Ten einde deze nadeelen weg te nemen, hoeft een Engelschman, de heer Van der Woydo, eene machine uitgedacht, ten gevolge waarvan hy het ys aflevert in tuben van een inch (27j cM.). Iedere tube is voorzien van een fabrieksmerk, dat den verbruiker de zuiver heid van het uit gedistilleerd water bereid y3 waarborgt. In eene vergadering van de ster renkundige en natuurkundige vereeniging to Toronto heeft de heer Harvey eenigo belang wekkende mededoelingen gedaan over do afmetingen van den grooten lichtkrans, dio den löden Juli van het vorige jaar op vele plaatsen waargenomen is. Dit schitterende natuurverschynsel bleef eenige minuten zicht baar en verdween daarop. De loodrechte hoogto van den boog was 166 myien, de breedte van den lichtgevenden band 15 myien. Indien men aanneemt, dat de beide uiteinden van den boog even hoog boven den horizon waren, dan zouden de punten, waar zy den horizon gesneden zou hebben, 1300 myien van elkan der verwyderd zyn. Volgens opgave van Let „Bureau Veritas" zyn gedurendo de maand Mei ver ongelukt 64 zeilschepen, als: 2 Du'tscbe, 16 Amerikaanache, 15 Engelsche, 1 Oostenryksch, 1 Belgisch, 1 Chileensch, 2 Dejnsche, 1 Spaan8ch, 6 Fransche, 1 Grieksch, 2 Neder iandsche, 1 Italiaansch, 8 Noorscho, 1 Rus sisch en 2 Zweedsche. In dit getal zyn be grepen 5 schepen, waarvan de berichten ont broken. In dezelfde maand verongelukten 14 stoomschepen, als: 1 Duitsch, 1 Amerikaansch, 7 Engelsche, 1 Spaansch, 1 Fransch, 1 Itali aansch, 1 van Japan en 1 Noorsch. De vorige week sprong te Beriyn eene dame van het vóórplat van een tram wagen vóór deze stilstond, met het ongelukkig gevolg, dat de beide beenen werden afgereden en zy in zeer bedenkelyken toostand verkeert. De uitgestrekte pakhuizen van den heer Woodruff, te Nieuw-York, zyn in de asch gelegd. De brand is uitgebroken in een henneppakbui8. De schade bedraagt 1,000,000 dollars. Te Neupestb (voorstad van Pesth) heeft een groote brand 25 gebouwen van do lederfabriek van Julius Wolfner in de asch gelegd; twintig andere gebouwen, waaronder het raadhuis en eene school, verbrandden eveneens. Een aantal raenschen vonden den dood in de vlammen, 0. a. de stedeiyke commandant Ambos, terwyl twintig personen gekwetst werden. De schade wordt op ander half millioen florynen begroot. Bulgarye telt volgens de laatste opgaven 3,300,000 inwoners, maar bezit slechts 283 geneesheeren, derhalve één dokter voor

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1