N». 10536. "Vrijdag 39 Juni. A0. 1894, feze €onrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Juni. Openbare Raadsvergadering te Alkemade, Feuilleton. De Misdaad in de Rue Lafitte. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post„1.40. Afzonderlijke Nommors0-05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels 1.05. Tedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Geslaagd is voor het gemeente secretaris- examen de heer O. Van Eek, alhier. Hedenmiddag ontvingen w(j per Neder- landsche mail de Indische bladen van 25 tot 29 Mei. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.30 bezorgd zijn. Do wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Tot lid van den gemeenteraad te Wad dingsveen is gekozen de heer D. Bremmer met 83 stemmen van de 157, welke uitgebracht zijn. De heer Van der Torren verkreeg 27, de heerHoogendyk 43 stemmen, terwijl 4 stemmen golden aan verschillende personen. Van on waarde werden 3 briefjes beschouwd, 't Geheel aantal kiezers in die gemeente bedraagt 318. De heer Bremmer was candidaat der anti-rov. en kath. partijen. Ofschoon van de vacaturen aan de open bare school B te Waddingsveen twee onder wijzers werden opgeroepen, heeft zich slechts één sollicitant en wel eene onderwijzeres, aan gemeld, die Vrijdag a. s. aan die school eene proefles zal geven. De collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in de gemeente Alkemade opgebracht zuiver 20.10, dat is, in vergelijking met vorige jaren, een vrij hoog cijfer. Bij de jongste regeling is in het perso neel van hoofden der brandweer te Noordwyk- Binnen de volgende wijziging gebracht: In plaats van den heer E. E. Plas, ver trokken, is tot brandmeester by den aanjager Van spuit T bonoomd do boor JL. Z^p, 1 oto asa.-brandm., dio in deze betrekking ia opge volgd door den 2den ass.-brandm. P. B. Van Eeden, in wiens plaats is aangesteldP. Hoogeveen, brandwacht. Ter vervanging van den brandmeester by de perspomp van genoemde spuit A. J. Over- meer, op zijn verzoek eervol ontslagen, is be noemd de 1ste ass.-brandmeester P. Van Eeden Hz., die in deze betrekking is opgevolgd door den 2den ass.-brandm. S. A. Van Konij nenburg, in wiens plaats tot 2den ass.-brand meester is benoemd L. Janszen, brandwacht. Aan het departement van binnenlandsche zaken wordt druk gearbeid aan de samenstel ling van een wetsontwerp tot wijziging van het kiesrecht. {H. D.) In de Dinsdag avond gehouden club-ver gadering der R.-K. Kamerleden zijn tot be stuursleden gekozen de heeren Haffmans, Bahlmann en Michiels van Verduynen. Volgens de „'s Hertogb. Crt." komt mr. Alfons Sassen, lid der Eerste Kamer, rechter in de arr.-rechtbank in Den Bosch, ernstig in aanmerking voor de betrekking van Commis saris der Koningin in Noord-Brabant. Tot einde dezer maand blijft de uitvoer van vee naar Pruisen nog opengesteld. Naar men uit het Oldambt meldt, worden de eigenaars van vee aldaar door handelaren bestormd, die van dien korten termijn nog willen profiteeren. Het Museum Meermanno-Westreenianum (Prinsessegracht N°. 30, te 's-Gavenhage), zal gedurende Juli 1894 voor het publiek ge opend z[jn den 15den en de 19den. Op die dagen z\jn toegangskaarten, zoowel aan hot Museum zelf als aan de Koninklijke Bibliotheek (Voor hout N°. 341, te verkrijgen. De commies der posterijen jhr. E. J. Von Bülow wordt 16 Juli verplaatst van postkantoor Roozendaal naar postkantoor 's Gravenhage. De Staatscourant van 28 dezer bevat een koninklijk besluit van 26 Mei jl. (Stsbl. 67), waarbij de minister van financiën wordt ge machtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten en schatkistpromessen tot een gezamenlijk bedrag van 5,000,000, ten einde, desgevor- derd, 's Rijks kas tijdelijk te kunnen verster ken, tot het doen van voorschotten aan de Indische kas, indien zulks noodig mocht zijn. De rente wordt, zoolang daaromtrent niet nader is beschikt, bepaald op 3 ten honderd in het jaar. Dr. J. De Jong, predikant bij de Herv. gemeente te Wildervank, is een driemaande- ljjksch verlof verleend naar het buitenland. Dit verlof staat in verband met de bekende geschiedenis tusschen de huishoudsters van J. De Jong en den slager L. Eerkes. Het stoomschip „Admiral", van Hamburg en Amsterdam, is 26 Juni te Tanga aange komen; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 27 Juni Beachy head; de „Deucalion", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 26 Juni te Singaporedo „Merapi", van Java naar Rotter dam, is 27 Juni Wight gepasseerdde „Reichs tag", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, ia 26 Juni to Marooillo aangekomen de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar O. Afrika, is 26 Juni Gues^mt gepas seerd; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 27 Juni te Port-Said; de „Werkendam" vertrok 27 Juni van Rotter dam naar Nieuw-York. By koninkiyk besluit is aan J. D. Maters een pensioen verleend van 396 's jaars. op Woensdag 27 Juni. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heer M. Oosthoek. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige Raadszitting gelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd. 1. De Voorzitter deelt mede: a. Dat het Prov. Blad no. 26 dezes jaars de bepaling bevat, dat uiteriyk 31 Augustus 1894 de Gemeente-Rekening over 1893 aan Gedeputeerde Staten moet worden ingezonden. b. Dat by hun besluit van 15 Mei j. 1. door Ged. Staten is goedgekeurd, het Raadsbesluit dd. 2 Mei j. 1. no. 221, houdende regeling van de jaarwedden der onderwyzers. c. Dat, eveneens voorzien van het bewys hunner goedkeuring, zyn terugontvangen de in de vorige zitting genomen besluiten, nos. 223 en 226, tot het doen van onvoorziene uitgaven uit de posten der begrootingen van 1893 en 1894, nos. 222 en 225, tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrootingen dienst 1893 en 1894, en nos 224 en 227, tot verbooging van of toevoeging aan de be grootingen 1893 en 1894. d. Dit de door notaris Van Greuningen gehouden verpachting van gras der Gemeente heeft opgebracht ƒ714. e. Eene dankbetuiging van de onderwyzers Ten Wolde en Van der Voet, voor de goed gunstige beschikking op hun verzoek tot regeling hunner jaarwedden. Welke mededeelingen alle voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Circulaire van den Ned. Protect. Landb.- Vereeniging, medewerking verzoekende tot verkry'ging van een tydeiyk invoerrecht op granen. Aangezien deze zaak voor deze ge meente van geen belang wordt geacht, wordt met algemeen goedvinden dit schryven voor kennisgeving aangenomen. 3. Circulaire van het Bestuur der Vereeni ging van Nederl. Patroons „BoAz", volgens welke aan eenige gemeentebesturen is ver zocht de hand te houden aan de uitoefening der bevoegdheid, welke de Gemeentewet aan de gemeentebesturen toekent, om perceelen, niet voldoende aan de vereischten van vol doende behuizing, onbewoonbaar te verklaren daar echter in deze gemeente geene uitoefening dier bevoegdheid van noode is, wordt deze circulaire door de leden voor kennisgeving aangenomen. 4. Wordt namens Burg. en Weths. aan geboden een ontwerp-besluit tot regeling der in 1894 te houden kermissen in deze gemeente, waarin wordt bepaald dat deze dit jaar gelijk tijdig zullen plaats hobbei van 1016 Sept. a. s., hetwelk met algemeene stemmen wordt vastgesteld, om aan de goedkeuring van Ged. Staten te worden ingezonden. 5. Een adres, met verzoek van D. Van Leeuwen, brugwachter te Nieuwe-Wetering, om, daar hy op hoogen leeftyd is en de be diening der brug des nachts moeilyk meer waar kan nemen, een afzonderlijken nacht dienst aan te stellen; op voorstel van B. en Ws. wordt algemeen goedgevonden aan adressant over 1894 25 toe te kennen ter voorziening in assistentie, en tevens aan zyn inwonenden zoon P. Van Leeuwen, die een adres heeft ingediend om den nacht dienst te mogen waarnemen, mede te deelen dat hieraan vooreerst nog goen gevolg wordt gegeven. 6. Eene reclame tegen zynen aanslag in don H. O. van G. De Jeu; na eenige bespreking wordt goedgevonden adressant van do klasse ad ƒ2.50 over te brengen naar die van 1.50; en een id. van H. Sikman, welke ook con form zyn verzoek met algemeene goedkeuring van de klasse ad 10 naar die van 9 wordt overgebracht. 7. Worden goedgevonden eenige door den gemeenteontvanger voorgedragen afschrijvin gen wegens hoofdelyken omslag van vertrokken personen te doen. 8. Een verzoek van J. Bondate Oude Wetering om over een weg aldaar, voor zooverre dit den gemeentegrond betreft, rails te mogen leggen, tot gemakkelyker vervoer van goe deren van en naar zyne pakhuizen; na eenige bespreking en inzage van een desbetreffend plan, wordt goedgevonden deze zaak, nadat ze door B en Ws. in loco zal zyn onderzocht, in eene volgende vergadering te behandelen. 9. Een adres van den heer N. J. Roos winkel, arts te Rijp-Wetering, met verzoek hem jaarlyks eene gratificatie van ƒ300 te ver- leenen, totdat een rijweg Ry'p-Wetering en Hoogmade verbindt. Burgemeester en Wet houders hebben in deze geen bepaald voor stel; na eenige discussiën, waaruit blykt dat de meeste leden zich hiermede niet kunnen vereenigen en eenigen het bedrag te hoog achten, stelt de Voorzitter voor genoemden arts over 1894 ƒ100 gratificatie toe te ken nen, en telken jare zulks to regelendit, in stemming gebracht zijnde, blykt dat 5 leden er voor en 5 er tegen zyn; aangezien alzoo de stemmen staken, wordt ingevolge art. 50 der Gemeentewet het nemen van het besluit tot eene volgende vergadering uitgesteld. 10. Een voorstel van B. en Ws. om de vergoeding aan de hoofden der scholen voor het schoonhouden der schoollokalen, aan maken der kachels, enz. nader te regelen en te bepalen voor de school te Oude- en Nieuwe- Wetering ieder op 30, die te Roelofs Arends veen en Ryp-Wetering ieder op 40, en die te Kaag op 25. De hoer Van Rijzen acht het bedrag van 40 voor de scholen te Roelofarendsveon en Ryp Wetering te weinig, wat ook door het hoofd der school te Roelofarendsveen is te kennen gegeven, en stelt daarom voor dit bedrag met 10 te verhoogen en te brengen op ƒ50, welk voorstol mot 8 togon 2 stom men wordt verworpen, waarna dit van B. en Ws. met 9 van do 10 stemmen wordt aan genomen. 11. Daarna komt weder in behandeling het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van den Voorzitter tot regeling der jaarwedden van de hoofden der scholen als volgt: die te Oude- en Nieuwe-Wetering, to verhoogen ieder met ƒ100 en te stollen op 900, en die te Roelofarendsveen, Ryp-Wetering en Kaag ieder met 50, en te stellen re3p. op ƒ1000, ƒ950 en ƒ800. De heer Bakker vraagt of dan het schoonhouden, enz. dor schoollokalen or onder begrepen is, waarvoor de vergoeding nu afzon- deriyk is geregeld, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt en het voorstel wyzigt tot: die te Oude- en Nieuwe-Wetering ver hoogen ieder met 50, alzoo ƒ850, en die te Roelofarendsveen, Ryp-Wetering en Kaag ver hoogen ieder met 25, alzoo resp. 975, 925 en 775. Dit voorstel wordt mot 8 tegen 2 stemmen verworpen. 12. Een adres van eenige ingezetenen van Oud-Ade en de Vrye- en Lage-Boekhorst met verzoek om den weg in de Zevenhuizen, van de woning van J. Vink tot den gemeente rijweg, in het vervolg voor rekening der ge meente te onderhoudenna eenige bespreking hierover wordt goedgevonden hierop in eene volgende vergadering terug te komen, aange zien de overneming van dien onderhoudslast niet zonder behoorlyke conditiën en afkoop som zou kunnen geschieden. 13. Namens B. en Ws. deelt de Voorzitter mede dat door den heer Reynders voor af koopsom zyner brug is geboden 50, welk bedrag naar hunne meening op ƒ100 gesteld diende te worden; de leden achten eene der gelijke afkoopsom nog te laag; de hoer Van der Poel stelt voor 150. De heer Los zou met de betrokken eigenaren in onderhandeling willen treden om de bruggen, die gemist kunnen worden, voor eene uitkeering van b. v. 200 voor gemeente-rekening te dempen dit voorstel van den heer Los wordt in stemming gebracht en met 8 stemmen aangenomende heer Van der Poel stemde tegen en de hoer Elstgeest bleef buiten stemming. Het voorstel van den heer Van der Poel wordt in stem ming gebracht en met 5 tegen 4 steramen aan genomen de heer Elstgeest stemde wederom niet mee. Aan mej D. D. Krol, onderwyzeres te Ryp- Wetering, werd op haar verzoek vergoeding verleend van reiskosten ad 3.90 wegens een bezoek van haar aan deze gemeente tijdens hare sollicitatie. Waarna, niets meer te behandelen zynde en geen der leden meer het woord verlan gende, de vergadering werd gesloten. Gemengd Nieuws. De wegwerker L., te Zoetermeer, een 72-jarig man, geraakte met zyn kruiwagen, terwijl hy over eene plank reed, te water. Gelukkig mocht men den ouden man spoedig op het droge brengen en kwam hy slechts met een weinig schrik vry. Voor zoover bekend is, zullen tydens de kermi8 te Waddingsveen slechts gezellige byeenkomsten plaats hebben in hoi café „De Ruyter", aan de Brug, bestaande ia een biljart concours, café-chantant, e. d. Wat het overige betreft, zal de heor Nurks wel kunnen zeggen: „niet veel zaaks!" Evenals in 1892 hoeft het be- stuur van den Ned. Cricketbond zich belast met de samenstelling van een Hollandsch cricket-elftal, dat een toer zal doen naar het zuiden van Engeland. De wedstryden zullen, behoudens eventueelo wijzigingen, op de volgendo dagen in de maanrt Augustus plaats hebben: 6 te Norwood, tegen „South Norwood"; 7 te Denmark Hill, tegen Brixton Wan derers"; 8 te Richmond, tegen „Richmond Club"; 9 te Blackheath, tegen „Blackheatk Club"; 1011 te Londen, tegen „Marylobone Club"; 13 te Hampstead, tegen „Hampstead Club"; 14 te Tottenham, togen „Tottenham" 15 te Hastings, tegen „Hastings Club"'; 16 te St.-Leonards, tegen „South Saxons"; 17—18 te Richmond, tegen „Gentlemen of Surrey". (Een dezer wedstrydon zal vervallen eii vervangen worden door een op het landgoed 81) „Maar dan de hondl" .Welnu, die hond ie ale andere honden, hu blaft slechte tegen vreemden. Maar Maurice èn de markies waren ook met het depot be kend, zU konden evonoena de kas openen en Baar zU tot de huisgenooten behoorden, zal de hond tegen hen evenmin geblaft hebben, daar dient ge toch ook op te letten, voor den duivel 1 En met alle respect voor uwe bekwaamheid in politiezaken, mijnheer de commissaris, geloof ik toch, dat ge thans op den verkeerden weg zUt; ik ben maar een bude zeerob, maar ik heb heelwat ondervon den, ik heb schurken van allerlei kleur en landaard loeren kennen en weet zoo ongeveer wat er in de wereld omgaat. Geloof me, deze jonge man is onschuldig. Alvorens hem in hechtenis te houden, deedt ge beter de beide anderen onderhanden te nemen." ,De beide anderen?" ,Ja, de beide anderen, de markies en zyn makker." .Maar waar denkt ge aan?" ,Ocb, voor het ocgenblik nergens aan, maar men kan nooit te voorzichtig zUn, dat is mUn systesm en wat Maurice betreft. .Maurice Bertin?" „Ja, Maurice Bertin, de zoon des huizes. Zyn vader heaft my aardige staaltjes van de levenswyze van dat heer verhaald." „Nu, ik zal uwe opmerkingen ter harte nemen, maar daar tot nu toe allee tegen den heer Varlay pleit, ben ik, hoezeer het my leed doet, wel genoodzaakt, hem voorloopig in arrest te houden." .Goed, handel naar uw plicht en geweten, maar ik verzeker u, dat hy niet lang uw gevangene zal zyn, zoo waar myn naam CaB- tiliac is!" Gedurende het onderhoud tueschen den kapitein en den heer Jarilot was Jacques Varlay een weinig tot zichzelven gekomen. „Voor iemand, die zooveel geestkracht heeft, komt my die zenuwachtige zwakheid toch erg verdacht voor", sprak Jarilot. „Noen, volstrekt niet, juist de krachtigste gestellen worden er het eerst door aangedaan. Ik ken dat. Een admiraal, onder wiens be velen ik diende, was van hetzelfde gehalte. In den stryd zoo kalm als oen kantoor- schryver aan zyn lessenaar. Eens neemt een kanonskogel zyn been weg, hy vloekt ala een bezetene, laat zgn been verder ampu- teeren en maakt met den chirurgijn-majoor, die de amputatie verricht, een praatje, als had hy met de geheeie zaak niets temaken. Zes maanden later, nadat de oorlog geëindigd was, keert hy tot de zynen terug en het eerste, wat hy by zjjne thuiskomst verneemt, is de dood van zyn kind, dat inmiddels over leden is. Ditmaal vloekte de admiraal niet, hy bestierf het! En zoo, mynheer de com missaris, ie het met Jacques Varlay ook ge steld geestkracht in overvloed, maar een teeder hartl" En zich vervolgens tot den jongen man wendende, trachtte hy hem zooveel mogeiyk moed in te spreken. Een straal van vreugde blonk in zyne oogen. „Kapitein", riep hy uit, „eindeiykzie ik dan toch een vriend." „En een vriend, daar ge op kunt rekenen, duizend duivels." „O, heb dank, heb dank voor uw goed hart." „Ja, myn hart, maar ik heb my nu een maal in hot hoofd gezet, u te helpen om uwe onschuld te bewyzen, en dus spreek I" „Ik kan niets zeggen 1" „Watniets? „Ik zweer u, by wat my het heiligste hier beneden is, by myne moeder, myne zuster, dat ik niets te zeggen weetl" „Maar vriendlief, men beschuldigt u van diefstal, van moord 1 En wanneer ge uwe onschuld niet bewyst, dan wacht u het schavot." „Dat weet ik!" „En ge verdedigt uzelven niet?" „Gods wil geschiede 1" „Maar dat is louter onzin! Waarom u niet verdedigen? Gy zyt onschuldig. Dat kan ik bezweren." „Ik dank u, kapitein, maar ik mag niet spreken", en zich tot Jarilot wendende: ,Ik ben gereed u te volgen, mynheer I Kapitein, wilt ge mfj voor de laatste maal de hand reiken?" „Wel duizendmaal in plaats van eens", riep de kapitein, hem beide handen toestekende. „Heb dank, waarde vriend; uwe toe- wyding sterkt my om myn plicht te ver vullen." „Maar ge hebt goen plicht te vervullen, ge zyt onschuldig en behoeft u dus niet te laten veroordeelen." Jacques Varlay antwoordde niet, hy drukte slechts de handen van den kapitein vaster en herhaalde eindeiyk tot Jarilot, dio deze ge heeie scène zwijgend had aangezien „Ik ben gereed u te volgeD, mynheer!" XII. Voor den doodc. Men bracht hem in de kamer van den heer Bertin, grenzende aan het kleine salon, waar wy zooeven Maurice, Jeanne, mevrouw Bartin en den markies hebben ontmoet, gereed op do vragen van Jarilot te antwoorden. Het iyk van den bankier was op het bed neergelegd, de zware gordijnen voor de ramen waren dichtgeschoven, ten einde het daglicht niet te laten binnendringen; op eeno tafel brandde een aantal waskaarsen op zilveren kandelaars en verlichtten het doodsvertrek met somberen glans. Een geheimzinnig licht viei op het aange zicht van den doode. Aan het voeteneinde zaten twee liefdezus ters en prevelden de gebeden der stervenden. Jeanne, in een bidstool geknield, trachtte ondanks hare droefheid de gebeden te volgen, terwyl Maurice in een fauteuil in een hoek van het vertrek zyn tranen den vryen loop liet. Het dienstpersoneel en de bedienden van het kantoor bleven eerbiedig aan de deur staan en één voor één naderden zy, om het stoffelijk overschot van hun meester, die voor allen zoo goed, zoo edelmoedig was ge weest, de laatste eer te bewyzen. Mevrouw Bertin had by deze treurige plech tigheid niet tegenwoordig willen zyn en waa in baar klein salon gebleven mot don mar kies De Montgerbom, aan wien ze tot in het oneindige hare verdenking tegen Jacquoa Varlay volhield. Jarilot verzocht don liefdezusters, Jeanne en Maurice zich een oogenblik te verwydoren, ten einde hem in de gelegenheid te stollen, Jacques Varlay tegenover het iyk te con; fronteeren. Toen allen vertrokken waren, trad Jacques Varlay binnen, door Jarilot en Savignol binnengeleid. De brigadier nam eene der kaarsen en liet het licht daarvan op het gelaat van den doode vallen, terwyl Jarilot zyn gevangene met eene plotselinge beweging voor het bed bracht en hem toeriep„Ziedaar den heer Bertin I" Hy hield zyne oogei. strak op het gelaat van den jongen man gericht. Dit was de laatste proef, welke by wilds nemen, om zich van diens schuld of onschuld te overtuigeD. Deze had zich tot nu toe voldoende kunnen beheerschen om, zooals hy gedaan had, den onschuldige te spelen en zyne misdaad in een geheimzinnig duister te hullen, waarmode hy by de justitie een onzekerheid of twyfel levendig hield, die niet anders dan in zy» voordeel kon {WorcU ¥ertx>lfi.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1