President (larnot vermoord. B\j vonnis van de arr on d. recht bank te 's-Gravenhage werden heden ver oordeeld: F. J. Talsma, glazenwasscher, tot 7 jaren; J. C. Krijgsman, vrouw van verdachte zeden, tot 7 jaren, en B. Yan Wouw, glazen wasscher, tot 4 jaren gevangenisstraf, wegens diefstal in het Haagsche Bosch, vergezeld en gevolgd door goweldpleging, van welke zaak de vorige week een uitvoerig bericht is ge geven. De godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd gisterochtend verstoord op eene wijze, die het aandachtig gehoor van ds. Geselschap plotseling met schrik vervulde. In het ruim bevond zich namelijk een man, die aanvankelijk, zonder opschudding te ver oorzaken, aan een der bankbewaarders een glas water vroeg, omdat hij zich zoo benauwd gevoelde. Nadat bij gedronken en zich weer eenigen tijd rustig gehouden had, begon hij zijne kleeren los te maken en uit te trekken. Toen de omgeving daarop tusschenbeide wilde komen, vloog hy plotseling op, haalde een klein knipmes te voorschijn, dat hy opende, en sprong hy over het doophekje recht op den preekstoel toe. Daar werd hy gegrepen on voorloopig in de kostery onschadeiyk gemaakt. De politie nam hem vervolgens over en bracht hem ter bewaring in de Sint-Pietershal. Hy bleek oud-bode van een zieken- en begrafenisfonds, later colporteur van „Recht voor Allen", geweest te zyn. Er is reden aan zyne verstandeiyke ver mogens te twyfolen. Hy is dan ook naar het Buitengasthuis vervoerd. Een der ooggetuigen, die hom aandachtig had gadegeslagen, meende opgemerkt te hebben dat de man onder den indruk der preek onrustig was geworden en in staat van opgewondenheid geraakte. Hy heet Yan der Zwaan. De red. van de „Tel." heeft in den avond ds. Geselschap bezocht, die hem met zyne bekende vriendeiykheid te woord stond en verzekerde dat hy niet erg geschrikt was. „Het kwam my vreemd voor dat die man den dienst verstoorde, maar ik begreep zyne bedoeling niet. Ik heb later van myno vienden de juiste toedracht gehoord. De man moet wel krankzinnig geweest zyn. Ik kan er ten minste geen anderen uitleg aan geven." Ds. Geselschap ontving den heelen dag bewyzen van deelnomingen gelukwenschingen. Do reusachtige orangoetan, die reeds to Amsterdam en te Rotterdam te zien is geweest, zal van Dinsdag af (voor enkele dagen) in eene der zalen van den Haagschen Dierentuin te bezichtigen zyn. Te 's-Gravenzande neemt de pokken epidemie in den Jaatsten tyd zeer af. Onder- scheideniyk werden in do afgeloopen drie weken aangegeven 5, 2 en 1 gevallen, waar van slechts óón (een kind van 10 weken) met doodeiyken afloop. Zaterdag stond voor de rechtbank te Middelburg terecht de 69-jarige burgemeester der gemeonte Grauw, beschuldigd van de bekende onregelmatigheid, welke heeft plaats gehad by de benoeming van een hoofd der openbare school aldaar: het opzotteiyk valsch voorlezen van stembriefjes, waardoor benoemd werd hydie feitelijk slechts 3 van de 7 stemmen verkroeg, en den candidaat, die workelyk 4 stemmen verkreeg, slechts 3 werden toegekend. Het O. M. eischte bekl.'s veroordeeling tot 3 jaron gevangenisstraf. Omtrent den moord te Steenwyker- wold, waarvan in ons vorig blad melding werd gemaakt, verneemt men nader dat deze een gevolg was van een twist, na afloop der viering eener zilveren bruiloft ontstaan tusschen eenige boerenjongens. De vermoedelyke dader, zoon van het zilveren bruidspaar, is in hech tenis. Volgens de „H. C." had de zoon van Wicher- son eenige gasten huiswaarts gebracht. Op zyne torugreis werd hy door drie personen, die reeds den geheelen avond om de woning van W. hadden rondgeloopen en baldadigheden gepleegd, opgewacht. Genoemd drietal heeft W. mot messen mishandeld, waarop deze ter zelfverdediging zyn mes trok en daarmede één van de drie, oen zekeren Dedden, zoodanig in de rechterlong trof, dat de dood onmiddellijk volgde. In de afgeloopen wook vermin- derde het aantal nieuwe gevallen van pok ziekte te Rotterdam tot op elf. Te Dordrecht heeft zich een derde geval van pokken voorgedaan in een gezin aan den Noordendyk. De woning is onder bewaking van de politie gesteld. Op het terrein van het Staats spoor op Feyenoord is gisteren een rangeer der overreden. De ongelukkige was terstond dood. Zaterdag had een vy ftien jarige knaap te Nieuwesluis het ongeluk zyn tien jarig zusje met eene buks dood te schieten. Do vermeldo ontploffing te Voorburg heeft niets te beduiden gehad. Men vermoedt dat een vuurpyi, door een onbekende afgestokon, in den tuin van den heer v. G. is neergekomen en aldaar met krachtigen knal is uiteengesprongeu. Een beroepsr|jder. Verleden week is te Exel een bedelaar, die van aal moezen loeft, voorbygereden per vólocipède! De voor ruim twee jaar ver dwenen P. U., uit Delft, is volgens de „Residentiebode" in Duitschland overleden. In weerwil van de ijverigste nasporingen der politie, is nog niets nadert bekend van den diefstal van 18,000 ten nadeele van mr. D. Bonthuis, onder Delfzyi. Het gestolene was het bedrag van eene afgeloste hypotheek. Gisteren stond voor de arrond.- rechtbank te Arnhem terecht een arbeider uit Dieren, genaamd B. J. Jansen, beklaagd van in den laten avond van 20 Mei, 't was 11 uren ongeveer, den persoon van Evert Knoest opzetteiyk met een mes zoodanig in den buik te hebben gestoken, dat eene slag ader werd doorgesneden. De gewonde werd in het Diaconessenhuis te Arnhem verpleegd, maar overleed den volgenden dag. In deze zaak werden 4 geneesheeren en 4 getuigen gehoord, waarna de officier van justitie, het feit wettig en overtuigend be wezen achtende, tegen beklaagde eene ge vangenisstraf van 4 jaar eischte. Het stond by het O. M. vast, dat opzetteiyke verwonding met doodeiyken afloop was gepleegd. Mr. baron Van Balveren pleitte voor be klaagde eenige verzachtende omstandigheden hy beval hem in de clementie der recht bank aan. De politie te Delft heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 17 jarig meisje wegens diefstal van ƒ80 ten nadeele van hare tante. Zy had daartoe twee valsche sleutels laten maken. Van het geld kocht zy kleedingstukken en trakteerde zy hare vrien den en bekenden. Het restant verstopte zy en de sleutels borg zy weg in haars vaders jaszak. By de werkzaamheden aan het fort Velthuis, by Heemskerk, is op eene diepte van 40 cM. in den grond het geraamte van een mensch gevonden, dat naar gissing circa 15 jaren in den grond gelegen heeft. De dienstbode te Zutfen, op wie indertyd door een huzaar een pistoolschot gelost werd, heeft thans geheel hersteld het ziekenhuis verlaten. Men heeft te Hilversum een ryken bedelaar ontdekt in zekeren Vos; toen by hem in huis onderzoek gedaan werd, werd ƒ634 aan zilvergeld by hem gevonden. De bergplaats van dezen spaarpot was eene buiten gebruik zynde wieg. Hy heeft dat aanzieniyk bedrag enkel met bedelen verzameld, maar liet zyne kinderen in de ergste verwaarloozing, haast zonder kleederen en voedsel, rondloopen en wist door zyn erbarmelyk voorkomen en dat zyner kinderen het medelyden op te wek ken. Hy zal nu zyn besten tyd wel gehad hebben I Het gezelschap Amerikanen, wolks komst hier te lande dezer dagen ge meld werd, heeft Zaterdag-middag een bezoek gebracht aan het eiland Marken. Na hun lunch te Monnikendam gebruikt te hebben, zyn zy 's middags ongeveer 3 uren per stoomboot weer naar Amsterdam vertrokken. Te Hoorn viel gistermorgen de voerman Piet Schouten, van Hoogkarspel, by het nemen van een draai, van zyn wagon, raakte tusschen zyn wagen en een berm be kneld en bleef op de plaats dood. Een 16-jarige knaap te Baarn had trek in reizen, maar het ontbrak hem aan reisgeld. Om hieraan te komen, brak hy eene collectebus los en haalde daar 12 uit. Met gespekten zak ging hy er nu van door, doch de pret was van korten duur. Even over de grenzen werd hy door de politie gevat en naar de ouderiyko woning teruggebracht. De rijkspolitie te Rozeadaal is er in geslaagd den dader van den by gelegen heid der kermis te Esschen gepleegdon moordaanslag, wonende te Rozendaal, op te sporen en tot bekentenis te brengen. Tot nu toe had men zyn broeder voor den dader beschouwd. Een groot aantal getuigen zullen in deze zaak worden opgeroepen. In de streken, waardoor de Gali- cische rivier Sau loopt, zyn groote verwoes tingen aangericht. Do te velde staande ge wassen zyn verloren. De Sola is eveneens buiten de oevers getreden. De Weichsel stygt nog zeer snel. Te Wo- lowice staan 140 huizen onder water, te Tar- gowice 60. Do schade is overal enorm, zy wordt in het Waagdal op 3,000,009 fl. geschat. Uit Thorn wordt gemeld dat het water nog blyft wassen. De autoriteiten hopen echter door tydlgo hulp verdere ongelukken te voor komen. Z e i 1 w e d a t r y d en te Antwerpen. Uitslag van den eersten dag der internationale zeilwedstryden, uitgeschreven door de „Yacht- club d'Anvers": CenterboardsEerste prys „Zwerver" van E. Koltweede prys „Stella" van Vos van Hagenstein. CenterboardsEerste prys „Mascotte" van baron Van Pallandt; tweede prys „Yum-Yum" van jbr. Six. Centerboards: Tweede prys „Wilhelmina" van P. Veen. Boeiers: Eerste prys „Elisabeth" van P. Altinktweede prys „Brunette" van Molenpage. Boeiers: Eerste prys „Sperwer" van C. Jurgenstweede prys „Hora" van W. Heybroek. Heden begint een wandelwed- stryd tusschen Weenen en Antwerpen. De afstand van Weenen naar Antwerpen, ruim 1100 kilometer, moet in 21 dagen worden afgelegd. Tot de deelnemers aan dezen wed- stryd behooron de bekende Oostenryksche voetgangers Feichtinger en Libinger en de Engelsche amateur wandelaar Alfred Robinson. De Portugeesche regeering heeft korte metten gemaakt met de werkstakende bakkersgezellen te Lissabon, die zich in de nabyheid der stad op een berg hadden ge kampeerd. Vrydag-morgen werd eene sterke macht infanterie en cavalerie op het kamp afgezonden; toen deze troepen het kamp naderden, kozen de meeste werkstakers het hazenpad, en de overigen werden naar de stad teruggevoerd. Op weg daarheen wist het grootste gedeelte echter te ontsnappen; vyfhonderd man van de municipale garde werden hen achterna gezonden. Onder de ge vangengenomen werkstakers waren 300 Span jaarden, die, overeenkomstig eene vroegere afspraak met den Spaanschen gezant, onder militair geleide naar Cadix worden opgezonden. De werkstakers gedroegen zich anders voor beeldig in het kamp. Op bevel der leiders was het gebruik van wyn en sterken drank verboden, ten einde wanordelykheden te voor komen. Het publiek en de pers houden zich onzydig en klachten over de werkstakers zyn niet gehoord. Het brood, waarmede de stede lingen zich nu moeten behelpen, houdt nog minder het gewicht dan vroeger het geval was, maar de eigenaars der bakkeryen schuiven de schuld op het onervaren personeel, datzy als noodhulp in dienst hebben moeten nemen, en het publiek schikt zich dus in het geval. Uit Constanz wordt gemeld dat in de kazerne van het 114de regiment infan terie eene bom, bestaande uit een tinnen blikje met buskruit, in een der kelders ont ploft is. Er werd slechts weinig schade aan het gebouw toegebracht. Huwelykon by verrassing z|ju thans in de Amerikaansche maatschappy zeer gewilde nieuwigheden. Men zendt uitnoodigin- gen rond voor een middagmaal en als het diner ten einde is, wordt een geestelyke bin nengeleid; in eenige welgekozen woorden neemt de bruidegom zyn gasten in het ver trouwen, de bruid neemt blozend hare plaats in en het huweiyk wordt ingezegend. De gasten gaan weer aan tafel en beginnen, na het jonge paar heildronken gebracht te hebben, met het dessert. Een der laatste huwelyken by verrassing was dat van den gewezen gouverneur Cornell; niemand wist zelfs, dat hy verloofd was. Mynbrand. Naby Birmingham (Alabama) hebben vier menschen het leven verloren en zyn verscheidene ten halve gestikt by een brand in de Maryleemynen. Men ge looft dat de brand gesticht is. Sprinkhanenplaag. Het geheele zuidelyke gedeelte van het eiland Sardinië wordt op dit oogenblik door sprinkhanen ge teisterd. De oogst is vernield en het aantal der verwoestende insecten is zóó groot, dat de treinen te laat aankomen, daar de rails op sommige plaatsen geheel bedekt zyn met eene dikke laag dezer dieren. Naar men uit Weenen bericht, heeft de Bulgaarsche ex-minister van oorlog Sawoff Stambuloff tot een duel uitgedaagd. Volgens een bericht uit Brussel is de bekende Fransche scheikundige Turpin daar weer teruggekeerd. Turpin verklaarde dat de Fransche minister van oorlog, generaal Mercior, biyft weigeren zich met zyne uit vinding in te laten. Daarom is hy naar Brussel teruggekeerd, ten einde zich vandaar te be geven naar Weenen. Turpin is nameiyk nu in onderhandeling met de Oostenryksche regeering, welke zich bereid heeft verklaard de zaak te onderzoeken. Z a t e r d a g - m i d d a g had te Parys in de rue De Richelieu eene ontploffing plaats in een huis, waar de directie dor „assurance générale" haar kantoor heeft. Terstond ver spreidde zich het gerucht, dat er eene dynamiet- bom was ontploft. Spoedig bleek dit echter niet het geval te zyn. Er had eene gasontplof fing plaats gehad, waarby geene persoonlyke ongelukken voorkwamen, maar waardoor toch vrywat schade werd aangericht. Te Luik en in de omliggende dorpen hebben zich Zaterdag weer eenige cholera gevallen voorgedaan. Van de drie per sonen, die te Luik werden aangetast, is Zater dag een werkman overleden. Dokter Malloz, die met het bacteriologisch onderzoek is belast, heeft, naar men uit Luik meldt, uitgemaakt, dat de ziekte inderdaad cholora asiatica is. De Schotsche myn werkerabond hield Zaterdag te Glasgow eene vergadering, ten einde te spreken over de werkstaking, welke morgen, Dinsdag, moet beginnen. Een voorstel van de Kamer van Koophandel te Edinburgh, welke aanbood als scheidsrechter op te treden by het geschil tusschen de myn eigenaars en de werklieden, werd van de hand gewezen. Daarentegen verklaarden de leiders der beweging zich bereid de beslissing van het geschil over te laten aan een scheidsge recht, bestaande uit een even groot aantal gedelegeerden van beide partyen, onder leiding van een onpartydig man, in wien beide par tyen vertrouwen stellen. Of de myneigenaars dit aanbod aannemen en daardoor eene alge meens werkstaking voorkomen zullen, is nog niet bekend. De werkstaking der Londensche cabbies is nu geheel uit. Evenwel is nu het aantal der cabs in de straten van Londen aan zieniyk verminderd, want tydens de werk staking hebben vele rytuig-verhuurders hunne cabs verkocht. Dientengevolge zyn ten gevolge van deze werkstaking ruim 800 koetsiers, die nu geene plaats meer kunnen vinden, van hunne broodwinning beroofd. In de myn „Albion", naby Ponty pridd" (Wales) heeft Zaterdag-namiddag eene ontploffing plaats gehad. In de myn bevonden zich ruim 200 werklieden. De ramp heeft eene diepe ontroering veroorzaakt in de streek duizenden mannen, vrouwen en kinderen ver dringen zich in wanhoop om de schacht, reikhalzend naar nader nieuws uitziende. Tot nu toe zyn jeeds 86 dooden uit de myn te voorschyn gebracht en werden 17 gewon den aangetroffen. Er zyn nog 120 man in de myn, omtrent wier lot men in het onzekere verkeert. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur l Daar X. voortgaat met verdachtmaking als zoude ik Heeren hebben geïntroduceerd, welke die beleefdheid niet verdienden, moet ik, om alle misverstand te voorkomen, en ook om de hoogachting, welke ik den door my geïntroduceerden toedraag, noode een weinig plaatsruimte in uwe geachte courant verzoeken. Twee en geen drie Heeren zyn door my gepasseerden Donderdag-avond geïntroduceerd. Een myner hooggeachte introducés heeft na een kort verbiyf het terrein weder verlaten, de tweede heeft met Dames in de onmiddel- ïyke nabyheid gezeten van de bestuurstafel. Gaarne stel ik my verantwoordelyk voor diengene, dien ik introduceer, maar niet voor de byna zevenhonderd leden, die toegang hebben tot het terrein. Zyn er soms leden, die aanleiding geven tot ergenis, men schryve dan zyne grieven in het klachtenboek, en wanneer die behooriyk onderteekend zyn, neemt het bestuur daarvan zeker goede nota. Daar het laatste schryven van X. my meer persooniyk raakt, neem ik deze nadere toe lichting geheel voor eigen rekening. Onder dankzegging, hoogachtend, UEd. Dienaar, J. J. Van Rkbnbn. (Hiermede sluiten wy over deze zaak bet debat. Rbd President Carnot vertrok Zaterdag-morgen uit Parys naar Lyon tot het bezichtigen van de tentoonstelling, in gezelschap van den minister-president Dupuy, zyn secretaris generaal Borius en eenige officieren van zyn militair huis. Over den geheelen [weg, van het Elysée naar het station, werd de president der Fransche republiek eerbiedig begroet door de menigte. Weinig kon de president, toen hy de met bloemen en tapyten versierde wacht kamer verliet en de trein zich onder de kreten „Leve CarnotLeve de republiek!" in beweging zette, vermoeden dat deze reis, die onder zulke gunstige voorteekonen begon, hem zoo noodlottig zou worden. Morgen, Dinsdag, werd de president te Parys terugverwacht. Hy zal er echter niet meer levend wederkeeren. In de volle kracht des levens hy was byna 57 jaren oud is de presi dent het slachtoffer geworden van een laf har- tigen aanslag, gepleegd door een Italiaan. Uit Lyon nl. werden gisteren, Zondag 24 Juni, achtereenvolgens de volgende telegram men verzonden: Hedenavond omstreeks halftien, toen pre sident Carnot het „Palais du Commerce" verbet, ten einde zich te begeven naar het theater, waar eene Gala-voorstelling ter eere van zyn bezoek aan de tentoonstelling zou worden gegeven, sprong plotseling een persoon op den president toe. De man, die gewapend was met een dolk, bracht den president daarmede een steek toe in het hart. De toestand van den president was hopeloos. De moordenaar werd gevat. Een correspondent van de „Agence Havas," die het rytuig van den president vergezelde, zegt, dat hy plotsebng den landauer van den president zag stilhouden. De hee^Carnot zonk doodsbleek achterover op de kussens. Eenigen der toeschouwers wierpen zich ter stond op een man, die naar het rytuig van den president was geloopen. De prefect Rivaud, (prefect du Rhone), die naast den heer Carnot zat, had nl. dezen man een zoo hevigen vuist slag toegebracht, dat hy op de straat viel. Van verschillende kanten hoorde men het geroep: „Men heeft een aanslag gepleegd op den president." De president was inderdaad door een dolk steek getroffen. De menigte, die den moorde naar aanhield, wilde hem vermoorden, maar de politie-agenten verhinderden dat. Er ont stond een gevecht tusschen de agenten en de menigte, maar de agenten behielden de overhand en konden den moordenaar uit de handen der verontwaardigde toeschouwers redden. Tweede Tel De prefect Rivaud, die in het rytuig zat van president Carnot, terwyi de aanslag werd gepleegd, begaf zich vervolgens naar den schouwburg, waar de president werd verwacht. De heer Rivaud hield daar in de loge van den heer Carnot de volgende toespraak „De president der republiek is vermoord". Reeds deze mededeeling gaf aanleiding tot eene algemeene uitbarsting van verontwaar diging. „Dood aan den moordenaar" werd van verschillende kanten der zaal geroepen. Daarna ging de heer Rivaud aldus voort: „In de rue de la rópublique heeft een ellendeling, onder voorwendsel, dat hy den president een verzoekschrift wilde overhan digen, den heer Carnot een dolksteek in het hart toegebracht. Wy hebben den heer Carnot toevertrouwd aan de zorgen der geneesheeren. De voorstelling kan dus niet doorgaan". In doodsche stilte, verplet door hetvreese- ïyke nieuws, verlieten de toeschouwers het gebouw. De moordenaar is een jonge man, van 22 jaren, gekleed in oen licht zomerpak met een pet op. Hy is Italiaan van afkomst en heet Ce8ario Giovanni Santo. Hy woonde sedert 6 maanden te Cette en was Zondag ochtend te Lyon aangekomen. Zyne geboorteplaats is Monte-Visconti, in de provincie Milaan. De man spreekt zeer slecht Fransch en weigerde meer dan deze mededeelingen te doen. Naar hy zeide, zou hy alleen voor de rechters spreken, ten einde verdere verklarin gen af te leggen. President Carnot bleef bewusteloos en met gebroken oogen in het rytuig liggen. Het witte vest, dat ontknoopt was, en zyn over hemd, (dat eene bloedige plek op de plaats tusschen het hart en de zyde vertoonde), evenals zyn sjerp, waren met bloed bevlekt. Generaal Borius, de prefect en de burgemeester droegen hem op een bed, waar hy door een geneesheer werd onderzocht. Mevrouw Carnot en de beide zonen van den president zyn onmiddeliyk naar Lyon vertrokken. Derde Tel.) Het bulletin, dat de genees heeren spoedig na den aanslag uitgaven, luidde aldus: „De toestand van den president is gevaariyk, maar niet hopeloos. De bloed storting is bedwongen." Vierde Tel.) Het tweede bulletin, dat cm halftwaalf werd uitgegeven, luidt aldus„Ds toestand van den patiënt biyft verontrustend, maar is niet hopeloos. De wond is aangebracht in de leverstreek. Het bloeden, dat eerst zeer aanzieniyk was, is nu gestuit." Vijfde Tel.) President Carnot is des nachts te kwartier vóór éénen overleden. In hoever alleen wraakzucht tot dezen aan slag leidde, wellicht in verband met de moei- lykheden, welke sedert eenige jaren tusschen Frankryk en Itaüé aan de orde zyn, dan wel of nog andere beweegredenen, hetzy van socialen of politieken aard, den moordenaar tot dezen aanslag hebben gedreven, zal zeker biyken by het gerechteiyk onderzoek. Voorloopig dient men zich te dezen opzicht# te bepalen tot het conatateeren van het droevigs feit van Carnots dood, die in de eerste plaats voor Frankryk, maar ook voor de overige Europeesche Staten gewichtige gevolgen kan hebben. Het ministerie zal nu in de eerste plaats terstond het Congres moeten by een- roepen, ten einde een nieuwen president to kiezen, want Frankryk heeft, niet geiyk andere republieken, een vice-president, op wien onmid deliyk na den dood van den president voor loopig het gezag overgaat. De heer Casimir Périer, de voorzitter der Kamer, zal als plaatsvervanger van den heer Carnot wel iö de eerste plaats in aanmerking komen. Sadi Carnot, de vierde president der Fran sche republiek, is 13 Augustus 1837 te Li moges geboren. Hy is de oudste zoon van Hippolyte Carnot, lid van de Kamer van Afgevaardigden voor de stad Parys en latör minister van onderwys tydens de tweede republiek van 1848. Ook zyn grootvader., Lazare Carnot, speelde eene groot6 politieko rol; tydens de nationale conventie stond hij aan het hoofd van het ministerie van oorlog en onder de meest moeitevolle omstandig heden wist hy een leger toe te rusten, dat den buitonlandschen vyand afweerde, waar door hy zich den eerenaam verwierf van „Organisateur do la Victoiro." Weinig staatslieden hebben op zulk eea stamboom kunnen bogen. Gold reeds Lazare Carnot voor een der eeriykste en meest on baatzuchtige mannen van zyn tyd, zyn zoon en zyn kleinzoon hebben die voortreffelyko eigenschappen geërfd; vooral Sadi Carnot, evenals zyn grootvader wiskundige van aan leg, bezat dezelfde wetenschappelyke kool heid en onkreukbare eerlykheïd. Aan het hoofd van het bewind staande in een tydperk van veilheid, dat zich kenmerkte door eene reeks van finantiëele schandalen (van den heer Wilson), die het publieke vertrouwen ondermynden, is toch nooit, van geene enkele zyde, zyne eerlykheid in twyfel getrokken; hy stond zedeiyk zóó hoog, dat geene smet hem kon treffen. Den 3den December 1887 was hy door het Congres met 616 van de 852 stemmen tot president dor republiek benoemd. Zyne ver kiezing was in den waren zin een protest tegen de knoeieryen en geldspeculatiën, waar van het Elysée onder het bewind van zyn voorganger Jules Grévy het middelpunt was geworden. In de zes jaren, gedurende welke de heer Carnot zyne waardigheid heeft bekleed, heeft hy den hoogen roep, die van hem uitging, schitterend gehandhaafd en der repu bliek groote diensten bewezen. De jaren, die Frankryk onder zyn presidentschap heeft door leefd, tellen onder de gelukkigste, die het land ooit heeft gezien. Des te grooter is het verlies voor het Fran sche volk, nu dit nuttige leven werd afge sneden door de waanzinnige daad van een ellendeling. Met de meeste onpartydigheid en eerlyk heid, zonder zich ook maar eenigszins te scharen aan de zyde van een der staats- partyen, heeft de heer Carnot steeds zyn ambt vervuld, terwyi hy tevens, waar hy kon, van zyn invloed gebruik maakte, ten eindo nuttige hervormingen tot stand te brengen er zoo goed mogelyk het evenwicht te bewaren tusschen de beide toongevende republikeinsche partyen de radicalen en de opportunisten wier verdeeldheid hem zyne taak dikwyls zeer moeilyk maakte. Vandaar dan ook, dat de radicalen, evenzeer als de opportunisten, de herkiezing van president Carnot wenschten*' Het overiyden van president Carnot is een groot verlies in de eerste plaats voor de republikeinsche party. By de verwikkelingen met andere mogendheden welke tydens zyn presidents-ambt nu en dan den politieken horizon verduisterden, betoonde Carnot steeds de meest mogelyke gematigdheid. Ook ten opzichte van de binnenlandsche aangelegen heden betoonde Carnot zich een geheel andor man als zyn voorganger Grévy. Terwyl de beer Grévy zich steeds in het Elysée afzon derde, verzuimde de heer Carnot nooit zyne belangstelling te doen biyken by hetgeen op verschillend gebied, ook buiten Parys, voorviel

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2