No. 10533. (Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Juni. Feuilleton. De Misdaad in de Rue Lafltte. Dinsdag 26 Juni. A°. 1894-, LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per postt 1.40. Afzonderlijke Nommers 0-05- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 —'6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Officieel© Keunisijevin^on. SCHUTTERIJ. Burgomeestor on Wethouders van Leiden brengen ter algemoene kennis, dat de alphabetische n&amlijat Van alle personen, die, overeenkomstig de Wet van den llden April 1827, aan de loting voor do Sehutterij moeten deelnemen, ter inzage van do belanghebbenden aal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 19den tot en met den 28eten Juni aanstaande (de Zondag uitgezonderd), des voormiddaga van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Baadhuls, en wel: op Vrijdag den 29sten Juni 1891, 's voormiddaga te negeD uren. Wordende aij, welke na de laatstvoorgaande in- eobrgving zich binnen deze gemeente metterwoon hebban gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede op Vryjdag den 29aten Juni 1894, 's namiddags te óén uur. Zullende ieder ingeaohroveee bg een biljet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorsohreven plaatse op te komen, op den dag en het uur, in desa kennisgeving uitgedrukt, terwgl zij, die ver hinderd moohten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemaohtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of, geen gemachtigde verscho nende, zal da loting geeohiedon door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens wordon de belanghebbenden verwittigd, dat bij de genoemde loting aanteekeDiDg zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeeneu, krachtens het 3de art. dor Wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor ben, die zoodanige reden tot rrgatelliDg meenen te hebben, van belang is, door personeole opkomst of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden gemach tigde, de loting Diet te verzuimen. En zuIIod verder degenen, welke moohten vermoe- nen, uithoofde van eeDe der door de wet genoemde redenen, aanspraak op vrijstelling te kunneD maken, zoowel als zg die zioh in don dienst willen doen vervangen, do bewijzen, daartoe vereischt, moeten Overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zg van nommer willen verwisselen, kon- baar maken aan de Commissie, op Vrjjdag den 6den Juli a. s., des voormiddags tueschen 9 gd 12 uren, op hot Raadhuis, ton einde daarvan do noodige aan- teekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied; zullende op de reolames, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men verlangt zioh te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedasD. Yan het Leidsche gymnasium werden Zaterdag-namiddag tot de universiteit bevor derd, voor afdeeling A: P. De Haas, J. C. E. Van Herwerden, H. J. E. Westerman Holstyn, J. W. Koning Pz., W. Martin. Voor afdeeling B: L. J. Godefroy, H. Ch. J. Sanders. Het getuigschrift voor alle faculteiten ver- krogen de heeren extranei: C. W. Vollgraff en J. A. Vollgraff. Aan één der candidaten word een herexamen In de Oude Talen toegestaan. Hiermede zgn de eindexamens afgeloopen. Voor het akte-examen L. O. is geslaagd de heer J. J. Lecker, van Leiden. Van het boekske „In vier dagen uit en thuis," Gids voor de Antwerpsche Tentoon stelling, vorscheen het 2de duizendtal. Voor waar eene goede aanbeveling en eene groote zelfvoldoening voor den schrijver, den heer C. J. Leenderti, zooals w(j later hebben ver nomen. Hedenmiddag ontvingen per Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 23 en 24 Mei, alsmede de „Deh-Crt." van 23 26 Mei. By onderhandsche aanbesteding is aan de Koninklyke Nederlandsche Grofsmedery alhier opgedragen de levering en plaatsing van een stoomketel van 40 paardekracht in de Leid8che Dekenfabriek, aan de Heerengracht. Het laatste Napolitaansch Mandolinen- coocert was gisteravond in „Vondelhoven" zeer goed bezet, en het voldeed andermaal uitstekend. De optredondon worden horhaal deiyk toegejuicht en lieten daarom niet na enkele nummers te herhalen of andere voor drachten ten beste te geven. Van weerszijden was men over dezen avond voldaan. Door den Raad der gemeente Waddings veen is aan den heer Emeis tegen 14 Augustus a. 8. als onderwyzer aan de Openbare School B eervol ontslag verleend. Tot candidaten voor lid van den Ge meenteraad te Waddingsveen zyn voor de verkiezing op 26 Juni a. s. gesteld de heeren K. Van der Torren Jz. en L. F. Hoogerdyk van liberale, en de heer D. Bremmer van anti-rev. en kath. zyde. Een voorstel om tot schorsing en daarna tot afschaffing der kermis te Waddingsveen over te gaan is door den Raad dier gemeente verworpen. Den 2den Juli a. s. begint dus de zoogenaamde kermis, eene flauwe schaduw van wat zy voorheen was. By mini8teriëele beschikking zyn benoemd tot buitengewoon opzichter by 'sRyks water staat: de heeren J. H. Vos, te Weert, voor den tyd van 3 maanden by de werken der Zuidwillemsvaart te Nederweert; J. Olthuis, te Hoorn, voor den tyd van 2 maanden by de onderhoudswerken van de Oosterbuitenhaven te Medemblik; A. Van Schaik voor den tyd van 9 maanden by de bagger- en kribwerken in de Boven-Merwede; G. Gerritsen, te Arnhem, tot 1 Januari 1895 by den bouw voor de sluiswachterswoning van de Koninginnesluis te Vreeswyk; en A. C. J. Oomeu, te 's-Gra- venhage, voor den tyd van 3 maanden by den aanbouw van eenige lokalen aan het departement vaD financiön. Tot commandeur in de Orde van den H. Gregoriu8 den Grooten is door den Paus benoemd de hoer W. Prinzen, lid der Eerste Kamer. De heer Gerritsen, lid der Tweede Kamer, is hersteld en heeft Zaterdag aan de afdeelings- werkzaamheden weder deelgenomen. Hr. Ms. pant8erdekschip „Koningin Wil- helmina" heeft, geiyk uit een door duikers ingesteld onderzoek is gebleken, door de stran ding op de „Harsons" geene schade geleden. De uitgestelde proeftocht zou nu heden, Maandag, ter reede plaats hebben. Naar aanleiding van het ongeval merkt de „Zw. Ct." op: „Over dit dure oorlogsschip zal ongetwyfeld in de Kamer nog wel eens een hartig woordje gesproken worden. Van wèlonderrichte zyde wordt ons gemeld dat de inrichting voor het electrisch licht aanvankeiyk geheel ver geten is. Men is, om dit verzuim te her stellen, in het schip aan het losbreken moeten gaan, hetgeen natuurlyk geldverlies veroor zaakt heeft en ook do aanleiding is geweest, dat de bezichtiging van den bodem door de Koninginnen, waarop vóór haar vertrek plan bestond, achterwege gebleven is. Nu schynt het, en dit is erger, dat het schip slecht te besturen is." Het spyt de „Zw. Crt.," dat do tegen standers van '8 lands werf van aanbouw in deze zeer onbevredigende feiten argumenten moeten vinden om tegen de handhaving der worf op te komen. Door een volksvriend te Amsterdam is eene gift van 1000 geschonken voor het te Schiedam op te richten „Volkshuis". Naar de „S. C." verneemt, is nu reeds aan inschrgvin gen en giften ruim 4000 ontvangen, terwyi 9000 noodig zgn. Men schryft aan de „Maasbode" uit Schiedam: Sedert eenige dagen wordt notaris Lau vermist. De door hem aangekondigde veiling van een heerenhuis is Vrydag gedaan door de notarissen Van den Berg en Roelants. Het bezoek van de leden der Tweede Kamer aan de havenwerken en den waterweg te Rotterdam is bepaald op Vrydag 29 dezer. De directie der Nederlandsche Opera in den stadsschouwburg (C. Van der Linden) te Amsterdam deelt mode dat het haar gelukt is mejuffrouw Louise Heymann voor een groote reeks voorstellingen te engageeren. Niettegen staande mej. Heymann in onderhandeling was met den bekenden impressario Strakosc-h voor eene tournóe in Scandinavië en Rusland, heeft zg de voorkeur gegeven aan de opera in haar vaderland, en in hare eigen taal te zingen. Te Bergen op Zoom is overleden deoud- stryder van 1830 '31 A. De Wit, gepens. adjudant-onderofficier, drager van het Meta len Kruis. Naar men aan de „Pr. Gr. Ct." mede deelt, is van de negen ontwerpen, welke zyn ingezonden ter beantwoording der prysvraag, uitgeschreven door de „Vereeniging van Han- dolaren", te Groningen, bekroond met den eersten prys het ontwerp, vervaardigd door den heer J. H. De Vries, decoratie-schilder, Akerkstraat. Door do voreeniging waa ge vraagd voor den grooten historischen optocht, in September a. s. te houden, een ontwerp van een wagen, waarop een 17de-eeuwsch- schip, rustende op de golven en bevracht met waren uit West-IndiÖ. De plannen, door de heeren Bach en Wiardi ingezonden, welke met dat van den heer De Vries het meest ter bekroning in aanmerking kwamen, waren veel artistieker en smaak voller ontworpen dan het bekroonde. Dit laatste evenwel gaf het getrouwste weer, wat in de prysvraag werd bedoeld, n.l. een koopvaardij schip uit het begin der 17de eeuw. Het stoomschip „Burgomeestor Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, passeerdo 22 Juni Dungeness; de „Prins Willem II" arriveerde 22 Juni van Weat-Indië te Nieuw- York; de „Patroclus," van Java naar Amster dam, passeerde 22 Juni Suez; de „PrinsFre- derik Hendrik," van West-Indië naar Amster dam, arriveerde 22 Juni te Havre; de „Schie dam" vertrok 21 Juni van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Spaarndam," van Rotterdam naar NieuwYork, passeerde 22 Juni Lizard; de „Koningin Regentes," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 22 Juni Kaap Rocca; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 22 Juni Gibraltar; de „Prins Willem III," van Amsterdam naar Suriname, passeerde 22 Juni Dover; de „Pro metheus," van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 22 Juni Gibraltar; de „Wer kendam" arriveerde 22 Juni van Nieuw York te Rotterdam; de „Antenor," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Juni Wight; de Jason," van Amsterdam naar Java, arriveerde 22 Juni te Liverpool; de „Maasdam" vertrok 23 Juni van Nieuw-York naar Rotterdamde „Ardjoeno" vertrok 23 Juni van Rotterdam naar Batavia; de „Gelderland" vertrok 23 Juni van Rotterdam naar Padang en Java; de „Kanzier" vertrok 23 Juni van Amsterdam naar Oost-Afrika; de „Rembrandt" vertrok 22 Juni van Bordeaux naar Amsterdam; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde 24 Juni te Padangde „Rot terdam" arriveerde 23 Juni van Rotterdam te Nieuw-York; de „Veendam" arriveerde 23 Juni van Rotterdam te Nieuw-York. By koninkiyk besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. A. Van Laer, thans president der arron- di8semeDts rechtbank te Almeloo. Benoemd: J. G. Heeres tot burgemeester van Oude Pekela. De kapt. H. A. Kantelaar, van het lste reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1300 'sjaars. Benoemd, bg het wapen der infanterieby het lste reg., tot kapt., de eerste luit. C. F. J. De Thouars, van het 8ste reg.; bg het 8ste reg., tot eersten luit., de tweede lult. K. H. Van Herk, van het corps. De hoer C. Van Buysen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht, met ingang van 16 Sept. a. s., voor den tyd van één jaar benoemd tot leeraar in de natuurkunde en de cosmographie aan de Cadettenschool. Met ingang van 1 Oct. a. s. D. Van der Werf, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als opzichter van den Rykswaterstaat lste kl. Aan C. Van der Hoeft, te Maastricht, op verzoek eervol ontslag verleend als landmeter eerste klasse by het kadaster, met behoud van aanspraak op pensioen. Benoemd tot ontvangers der directe belas tingen en accynzente Woudrichem, J. Houden, thans te Avereestte Nieuw Buinen U. Rypme, thans te Workum; te Oosterhout J. Voerman, thans te Vreeswyk; te Groningen (buitenge meenten) F. Van Slooten, thans te Sloten; te Balk W. Den Broeder, thans te Terapel; tot ontvanger van de belastingen en den waarborg van gouden en zilveren werken te Schoonhoven J. Lobry van Troostenburg de Bruyn, thans te Grootegasttot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Willemstad C. Vogelenzang, thans te Baarloo. Gemengd Nieuws. Het was Zaterdagavond t ij dens het vonten mot de socialistische bladen rumoeriger dan de vorige bewuste avonden. Hier en daar kwam het thans zelfs tot hand tastelykheden. Nu de colporteurs die wederom niet nalieten op het „rijke gespuis" te schelden, hetgeen dan door het zingen van oranje-liederen werd beantwoord, - niet door de politie naar het commissariaat werden gebracht, deden het de burgers, waarby dan een geweldig gedrang ontstond. De Haarlemmerstraat was weer het voor naamste punt. In de winkels brandde wel licht, maar klanten zag men er niet in. Hot is zeer begrijpelijk dat de neringdoen den verlangend naar verandering van den voor hen onhoudbaren toestand uitzien. De burgemeester vertoonde zich ook op het woelige terrein en hield zich vervolgen» aan het commissariaat op de hoogte van den stand van zaken. In de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen van den hoor W., alhier, ge raakte hedenmorgen de duim van de rechter hand van den meesterknecht dier fabriek, den heer A. V., tusschon de doperwtenpelmachino, waardoor dat lichaamsdeel licht werd gewond. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen. Het vyfjarig zoontje van J. L., dat jl. Dinsdag-avond in eene sloot aan de Heerenstraat was gevallen, had zich Zaterdag avond wederom aan den kant dier sloot begeven. Plotseling gaf een kleinere jongen het een stoot, zoodat het er in viel. Zekere vrouw E. mocht het genoegen smaken den drenkeling op het droge te brengen. Zondagmiddag ongeveer te twaalf uren had de heer Boekee, van den Zoetei- woudschen Singel, het geluk een meisje van een anders vry zekeren dood te redden. Terwyi hare vriendinnetjes op eene bank zaten te praten, had een meisje zich naar den water kant begeven, misschien om er eene water plant te plukken, en viel in den Singel. Geon van de meisjes scheen er iets van te merker.. Niemand anders in de nabijheid bespeurde er iets van. De heer B., die juist vaD huis was gegaan, zag bet kind in het water spartelen, stak 't eerst zyne parapluie toe en stapte, toen dat niet lukte, dapper te water en haalde het kind op het droge! Door de laatste stoomtram van Leiden naar Haarlem werd gisteravond tua- schen Poelbrug en den Tol onder de gemeento Oegstgeest aangereden de 53-jarige, te '6-Gra- venhage wonende gepene. sergeant-majoor- schrgver van het Indische leger O. A., die in abnormalen toestand op den weg lag. Dank zg de oplettendheid van den machinist, die zag dat de baan onveilig was en die terstond remde, kwam C. A. er af met wonden aan been en hoofd. Door den gemeente-veldwachter van Oegstgeest H. en den nachtwaker N. werd hy naar 't Acad. Ziekenhuis te Leiden gebracht. Uit Katwyk aan Zee wordt ge meld: In de afgeloopen week bedroegen de besommingen van 12 schuiten van ƒ70 tot ƒ120. Vischpryzen: tarbot 6 a ƒ9, kleine 2 a ƒ4, griet ƒ1 a ƒ2.50, tong 36 a 75 ets., rog 20 a 30 ets., gr. zeehanen 45 a 90 ets. per stuk, schol ƒ4.40 a ƒ6 30, gr. kokant ƒ3.20 a ƒ4.10. kleinere ƒ2.90 a ƒ3.40, scharren 5 a 6.30, kleine ƒ3.2. a 4.20 per mand. Voor 48 manden garnalen werd ƒ2.80 a 4 per mand besteed. Tor haringvisschery vertrokken 12 schuiten. 17) Te oordeelen naar den toon, waarop deze laatete woorden geuit werden, begreep de commissaris, dat hy langs dezen weg niets naders zou te weten komen en keek Jacques Varlay lang en strak aan. Dezo weerstond dien kouden blik zonder de minete ontroering. .Zeer well" eprak de andere, „maar ik heb nog andere vragen tot u te richten, en op deze zal het u, dunkt my, wel geoorloofd zyn te antwoordenI" „Ik ben tot uw dienst." ,De brandkast heeft een geheim slot, nietwaar?" „Ja mijnheer, en van zeer ingewikkelde constructie." .Zoodat het met een looper niet kan ge opend worden?" .Dat geloof ik niet." .Due niet anders dan met don daarop (assenden sleutel." „Natuurlijk." „Hoeveel sleutels zijn er van?" „Slechts twee!" .Zoo, twee; zyt ge daar zeker van?" „Jal" .Volkomen zeker?" Volkomen 1" Jarilot toonde toen den kassier den aleoM, dien hy zooeven ontvangen had. .Herkent ge dezen sleutel?" vroeg hp. .Het is die van den heer Bertin," ant woordde de jonge man zonder aarzelen. .Zie hier, zjjn sleutel heeft achter den naam van den fabrikant één sterretje, de myne heeft er op dezelfde plaats twee." „Kunt ge mij den uwen laten zien?" „Zeker, dien heb ik altijd bij mij," en hy stak de hand in den zak. Eensklaps uitte hy een kroet van schrik; de sleutel was er niet. Eene doodelyke bleekheid overtoog zyn gelaat en sprakeloos staarde hy op zyne ledige hand. Zyne hand beefde, als had hy de koorts, terwyl het zweet op zyn voorhoofd parelde. Janlot naderde hem. Ook hy was bleek. Hen zag aan zyne op elkander geklemde lippen, aan het trillen aan zyn lichaam, dat hy ten prooi was van eene hevige aandoening en dat hy al zyne wilskracht noodig had, om zich te beheerschen. Hy reikte den jongen man den sleutel toe, dien hy onder de brandkast gevonden had, met de vraag: „Herkent gy dezen?" Met bevende hand nam hy dezen aan. .Twee sterretjes, dit is de myne", riep hy. ,De uwe?" ,Ja, de myne, zeker, de myne; hoe komt gy daaraan?" Tot eenig antwoord legde Jarilot hem de hand op den schouder. ,In naam der wet, Jacques Varlay, neem ik u gevangen I" Verby8terd staarde de jonge man hem aan. Op een wenk van hun chef naderden twee agenten. Toen kwam hy tot bewustzyn van zyn toestand en riep vol droefheid en ontzetting „My gevangennemen! Hy gevangennemen! Waarom?" .Deze sleutel, dien ge als den uwen her kend hebt, is door my gevonden by de ge opende brandkast, op een paar schreden af- stands van het ïykl" „Haar dat is onmogelyk." „Ik herhaal u, dat ik hem zelf ge vonden heb." „Maar gisteravond was hy nog in myn bezit en heb ik hem zelf gebruikt om de kast te sluiten." „Gisteravond?" „Ik ben er zeker van; bovendien heb ik hem altyd by my." „En dezen morgen?" „Dezen morgen moet ik hem ook nog gehad hebben. Ik heb er trouwens niet naar gezien vóór ik hier kwam. Maar hoe kunt gy hem gevonden hebben; ik moet hem dus hebben verloren?" .Dat zou al zeer zonderling zyn, dat gy hem juist gisteravond verloren hadtl" .Dat is het zeker.men moet hem my hebben afgenomen, ontfutseld, wat weet ik het. .Ontfutseld! Gerold 1 Och kom, onder het gezelschap, waarin ge u gieteravond hier be vonden hebt, waren geene zakkenrollers. Zulke lieden worden door den heer Bertin ten zynent niet ontvangen." „Helaas, ik begryp er niets van.maar my gevangennemen, my, waarvoor dan toch, want ik heb niet.... Ah!" Een ontzettend denkbeeld kwam by hem op: de vreeseiyke werkelykheid benam hem de kracht om een enkel woord meer te uiten. Zyne keel was als dichtgeschroefd, werk- tuigiyk bracht hy de hand aan zyn hals als dreigde hy te stikken. Hy wilde spreken, maar kon geen geluid geven. Jarilot aanschouwde hem thans vol ver bazing. De ontroering van don jongen man verbysterde hem, want het was niet de schrik, die zich van de meest verharde boos wichten meestermaakt op het oogenblik, dat zy worden gearresteerd, welken do kassier ten toon spreidde, toen hem de vreeselyke woor den ln de ooren klonken: „In naam der wet neem ik u gevangen I" De verontwaardiging, de verrassing van Jacques Yarlay was zóó natuurlyk, dat niet één misdadiger, hoezeer ook meester over zichzelven en met hoeveel sluwheid hy ook zyne rol speelde, zyne gevoelens zóó zou hebben kunnen uiten. Zelfs de agenten waren er door getroffen. Zy durfden niet, zooals gewooniyk ter voorkoming van vlucht, geweld of zelfmoord, de hand op hem leggen. En wat Jarilot betreft, niettegenstaande zyne ondervinding in gevallen van misdaad, twyfelde ook hy. IX. De Sleutel. Jacques Varlay moest óf een doortrapte booswicht óf onschuldig zyn. Gedurende de weinige oogenbhkken van pynlyke stilte, waarin dezelfde gedachte al deze mannen bezighield, was een vreeseiyk denkbeeld in bet brein van den jongen man opgekomen. Op zyne vraag aan Jarilot, in het eerste oogenblik van verrassing: „My gevangen nemen?Waarvoor?...." eene vraag, waarmede misdadigers indruk trachten te maken, en die in den mond van onschuldi- gen als een smartkreet klinkt, op die vraag gaf hyzolf het antwoord. Hy streek met do hand over zyn brandend voorhoofd, als om het denkbeeld, dat zyn geest trof, te verjagen. „Maar", riep hy, „als ge my gevangen- neemt, dan gelooft ge my schuldig, schuldig aan den diefstal van achthonderd duizend francs 1 Schuldig aan den moord op deu heer Bertin 1 Jarilot bleef onbeweegiyk, zyne agenten oveneens. ,Gy gelooft dat ik gestolen, dat ik ge moord heb I Maar antwoord toch.ik. een dief, een moordenaar 1O, myn God, myn Godl De commissaris bewaarde het stilzwygen, van nature goedhartig, kon hy een gevoel van medelyden niet onderdrukkenspoedig echter had hy zyne koelbloedigheid herwon nen en was hy weer geheel en al de onver- biddelyke magistraat, die het recht in al zyne gestrengheid moest handhaven. Als ervaren rechter bestudeerde hy den verdachte, van wien geen enkel woord, geene enkele bewe ging zyne aandacht ontging. Wordt vervolgd.) DA&BIAD.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1