legenhöid zeker eene zoo zware verantwoor delijkheid liever niet dragen. Doch bovenal, er is haast bij de zaak; want eene betere huisvesting voor onze collection, niet het minst voor die van ethnographie, kan onmogelijk langer op zich laten wachten. Dezer dagen had in eene der zalen van hot „Zuid Hollandsch Koffiehuis" te 's-Hage de jaariyksche vergadering plaats der in 1891 opgerichte Yereeniging van Archivarissen in Nederland. Er waren besprekingen aan de beurt over de ordening van een archief, die tot resultaat hadden, dat werd aangenomen de volgende stelling: „Bij de ordening van een archief dient in het oog te worden ge houden, dat de bescheiden, welke de hande lingen van het bestuur eener gemeenschap of van een harer beambten ex officio behelzen, het geraamte vormen, waarbij de andere stukken zich aansluiten." Tot een volgend jaar werd aangehouden de bespreking van andere regelen, die samen met de reeds aangenomene een leiddraad kun nen worden voor de ordening der Nederland- 8che archieven. Dan zal de vergadering wor den gehouden te Leiden. Het bestuur, bestaande uit de beoren mr. S. Muller Fzn., voorzitter, mr. E. Feith, pen ningmeester, mr. S. Gratama, secretaris, mr. A. C. Bondam en mr. C. M. Dozy (Leiden) werd herkozen. Den lsten Juli a. s. is het 25 jaren ge leden dat de heer J. W. Lantzendorffer in functie is getreden als burgemeester der ge meente Haarlemmermeer. De collecte voor het fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst, gehouden in de gemeente Voorhout, heeft een bedrag van 11.85s opgeleverd; te Alfen f 43.39; te Hillegom f 27.44'/a; te Voor schoten 27.19. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft aan den heer Jacques David Sigal, predikant by de Ned. Hervormde gemeente te Li8se, na meer dan veertigjarigen evangelie dienst, op zyn verzoek, met ingang van 1 November 1894, eervol emeritaat verleend. De gemeenteraad van Schiedam was gistermiddag voor een spoedeischend geval, bedoeld by art. 42 der Gemeentewet, byeen- geroepen. Het betrof de met 1 Aug. a. s. vacant komende betrekking van gemeente-architect. B. en Ws. stelden voor, in overleg met de commissie van fabricage, oene oproeping van sollicitanten te doen voor die betrekking, voortaan geheeten: directeur der gemeente werken, waaraan eene jaarwedde is verbonden van ƒ2600, benovens vrye woning, en hun college op te dragen eene aanbeveling van 3 personen in te dienen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Te Utrecht zyn tot arts bevorderd de heeren R. Numans en F. Lemaire, tot semi- arts de heer J. Brost. Jhr. W. Laman Trip, burgemeester van Doesburg, is aldaar overleden. Naar de „N. IJselbode" verneemt, is aan het kerkbestuur van de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart te Zwolle de vorsteiyke gift aangeboden van/" 16,000 met bestemming voor een nieuw orgel. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond voor algemeen kies- en stem recht (bestaande uit de heeren P. J. Hels- dingen, W. Bax, F. Van der Goes, H. Polak en B. Goudswaard) heeft aan de afdeelingen kennis gegeven, dat het voornemen is, in September te 's-Gravenhage eene groote nationale betooging te organiseeren, zoo het kan met openbaar vertoon De voorboroidende maatregelen daartoe z\jn reeds begonnen. Te Groningen zyn voor de bevoegdheid van apothekersbediende toegelaten de dames A. C, Tillema, van EchtenS. E. De Walle, van Langewoer, en H L. Janssen, van Alkmaar. Gemengd Nieuws. De dashond „Schnabel's Waldi," t. S. B. No. 882, van den hoer A. Schnabel, alhier, heeft op de internationale honden tentoonstelling te Haarlem woder den lsten en een eerepry* behaald. Hedenmiddag omstreeks één uur viel een schipper van een in de Steen- schuur liggend schip in het water. Hy werd spoedig op het droge gebracht, zoodat hy met den schrik on een nat pak vry kwam. Aan de Boisotkade viel hedennaraiddag een tienjarige knaap in het water. Een schuitenjager had het genoegen hem te redden. Niet ver van de ouderlijke woning geraakte hedenmorgen het anderhalf- jarig kind van K. in de Doeslaan te Leiderdorp in eene moddersloot, waarin het wicht helaas den dood vond. Men meldt on6 uit Oegstgeest: Gister-, Vrydagavond, had in de Leidsche Buurt een opstootje plaats. Drie personen uit Leiden begaven zicb in het koffiehuis van den heer J. Kortekaas met het verzoek om sterken drank. Daar zy reeds in een kenne- ïyken staat van dronkenschap verkeerden, werd hun die door IC. geweigerd. Een der drie, A. L., dreigde toen den kastelein den boel kapot te slaan, in lien hy hun geen sterken drank tapte. K daardoor bevreesd geworden, gaf hun het gevraagde, terwyi hy den gemeente veldwachter M en den nachtwaker N. liet roepen om hulp te verleenen. Op hunne komst gingen zy heen, gevolgd door de politie en nieuwsgierigen. Voor de veiligheid van J. F. (koopman) achtte de politie het echter noodig hem naar eene plaats te brengen, waar hy zyn roes kon uitslapen. A. L., die vooruit was geloopen, dat bomerkendo, kwam daarop terug en trachtte J. F. aan de handen van do politie te ontrukken, hetgeen hem niet gelukte. Wel heeft hy door het verzet, dat hy pleegde, de geheele jas van J. F. ver nield. Toen hy zag dat er niets aan te doen was, gaf hy het op en ging met den derden persoon, genaamd A. J. Caan het vechten, omdat deze niet aan het verzet had mede gedaan. Van het voorgevallene wordt proces verbaal opgemaakt. Men schryft ons uit Warmond: Naar aanleiding van een in een ander blad voorkomend bericht, als zou de brievenbesteller Werkhoven zich te water begeven hebben, om een drenkeling te redden, en vervolgens naar Warmond vervoerd en hem daar geneeskundige hulp toegediend zyn ,kan gemeld worden dat dit bericht geheel onjuist is. De zaak is deze De brievenbesteller bevond zich aldaar op den straatweg, toen hy wat hoorde gorgelen, en zich door het hout naar den slootkant be gevende, zag hy daar een persoon in het water liggen, welke persoon door hem, zonder zich te water te begeven, dadeiyk op het droge werd gehaald. Daar die persoon door verre gaande dronkenschap zyn weg niet kon ver volgen, werd door hem kennis gegeven by den burgemeester dat die persoon daar by den weg lag. Hierop begaf zich de veldwachter met een wagen naar die plaats en bleek dat het een Duitsche grasmaaier was, die zicb aan de Hollandsche jenever zóódanig had te goed had gedaan, dat hy niet in staat was op zyne beenen te staan en de veldwachter hem voor eigen veiligheid in verzekerde bewaring heeft gesteld, waaruit hy, ontnuchterd zynde, ODt- slagen is, zonder dat er geneeskundige hulp by behoefde te komen; maar zeer zeker is het, dat, ware die brievenbesteller op het bewuste oogenblik daar ter plaatse niet ge weest, de bedoelde persoon zeker verdronken zoude zyn. In den tuin van een inwoner van Voorburg heeft Donderdag-avond om elf uren eene ontploffing plaats gehad. De burgemeester en de politie waren spoedig ter plaatse. Wat het geweest is, weet men nog niet. Ruim t w e e j ar en g e 1 e d e n w er d te Oudeschoot een moord gepleegd op eene alleen thuis zynde vrouw, terwyl haar man met den knecht weg was. De politie heeft den dader nooit kunnen ontdekken en de moordenaar liep nog steeds vry. Ji. Woens dag evenwel is er licht over deze zaak ge komen. De man, die op sterven lag, heeft, naar een Sneeksch blad meldt, even vóór zyn dood bekend, zyne vrouw vermoord te hebben. Eden en de Loidsche wielrjjder S. Jeekel zullen 1 en 2 Juli te Berlyn deel nemen aan de Internationale wielerwedstryden. P. De Waardt en Rademaker ryden morgen, Zondag, te Antwerpen en Nyssen zal te Luik uitkomen. Zondag 1 Juli zal een aantal wielryders van Den Haag uit een afdeelings- tocht doen naar Noordwyk, via Wassenaar, Haagsche Schouw en Katwyk. Deze week zyn van Noordwyk aan Zoe naar de haringvisschery vertrokken P. Hoek N. W. 20 „de Jonge Dirk" (reeder E. Smit); J. Van Roon N. W. 14 „Ebenhaëzer", L. Van Roon N. W. 30 „Minister Savornin Lohman" (reeder A. Van Roon); C. Van der Luit N. W. 26 „de Gezusters", D. Van Duin N. W. 27 „Cornelis Jacobus" (reeder P. Van Duin); K. Van der Bent N. W. 19 „Johanna Antoinette" (reeder W. H. Van Konynenburg). Gisteren heeft te Helder een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwyl door de vesting-artillerie op de battery „Kaaphoofd" schietoefeningen werden gehouden met zwaar kustgeschut, is eene gevulde granaat by het aanzetten in een der vuurmonden gesprongen. De stukken troffen de manschappon, die met de bediening van het stuk waren belast, en brachten tot op verren afstand groote ont steltenis teweeg. De sergeant Wolda kreeg slechts een betrekkelyk klein schampschot aan do wang en kwam er overigens goed af; de korporaal Engels werd ernstig aan borst, schouder en arm getroffen; de milicien Van Nugteren verloor beide handen en bekwam nog andere verwondingen, terwyl de milicien Coster eene der handen verloor en nog ander letsel kreeg. De korporaal en de beide miliciens werden terstond naar hot garmzoens-hospitaal overgebracht. Hunne kwetsuren zyn van dien aard, dat men hun toestand levensgevaar- ïyk acht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog weinig of niets met zekerheid te bepalen. Van overheidswege is een streng onderzoek bevolen. Toen Woensdag-avond een heer den koetsier riep van een rytuig dat op den Binnen-Amstel te Amsterdam op hem stond te wachten, bemerkte hy tot zyn schrik dat de man dood op den bok xat. Te M e gen h ad g i s ter middag oen grasmaaier uit Sohaik, eenige zoon eener weduwe, aangenomen voor twee borrels over de Maas te zwemmen. Hoewel goed zwemmer was by nauwelyks te water of hy verdween in de diepto. Sedert eenige dagen heerscht te Luik eene epidemie, welke groote over eenkomst vertoont met cholera. Evenwel geeft de toestand nóch te Luik nóch in de omstreken aanleiding tot ongerustheid. Niette min is de toestand toch van dien aard, dat alle vereischte voorzorgsmaatregelen zyn ge nomen. In de stad Luik zyn tot dusver nog slechts eenige op zichzelf staande ziektegevallen voorgekomen. Van eene epidemie is daar nog geen sprake. Te Jemeppe kwamen gisteren tien ziektegevallen voor en ook ia te Seraing aangifte gedaan van eenige ziektegevallen, waarvan een met doodeiyken afloop Al deze gevallen doden zich voor in die wyken, waar de zindelykheid te wenschen laat. De personen, die door de ziekte werden aangetast, hadden deels vruchten gebruikt, deels water gedronken, dat besmet was ver klaard. Ook daar zyn door de autoriteiten de vereischte voorzorgsmaatregelen genomen. Betreffende den gezondheidstoestand te Luik en in de omliggende dorpen deelt de „Indópendance beige" nog eenige bijzonder- heden mede. Te Seraing is een meisje van 15 jaren, wonende in eene onzindelyke achterbuurt, Woensdag avond ziek geworden en reeds den volgenden ochtend overleden. Nog denzelfden dag werd het lyk ter aarde besteld. Te Angleur overleed Donderdag nacht een schipper, die ook terstond werd begraven Ook te Tilleur is Donderdag een kind overleden. Alle patiënten waren aangetast door dezelfde ziekte, une épidémie cholériforme, geiyk de officiéele be naming luidt, maar welke, te oordeelen naar de verschynselen, groote overeenkomst met Cholera Asiatica vertoont. Aardbeving in Japan. Eene hevigo aardbeving heeft den 20sten des namid dags groote verwoestingen te Yokohama en te Tokio aangericht. Eenige inboorlingen zyn onder de instortende huizen gedood en velen gekwetst. De eigen dommen van Europeanen leden ook groote schade. Te Londen heeft gisteren in Tabernacle8treet (Finsbury) een hevige brand gewoed. Eenige pakhuizen, waarin zich hoofd zakeiyk manufacturen en tapyten bovonden, worden geheel vernield, zoodat de schade zeer aanzienlyk is. Persoonlyke ongevallen kwamen niet voor, hoewel de brandweermannen by hunne pogingen, om den brand meester te wor den, vaak ernstig gevaar liepen. Behalve de pakhuizen, werden ook nog eenige der be lendende huizen, meest kleine woningen, in de asch gelegd. In het geheel werden volgons de „Times" twintig perceelen geheel of gedeel te! yk vernield. Aan het blusschingswerk werd deelgenomen door 50 brandspuiten en ongeveer 300 brandweermannen. Er wordt weer iets nieuws mede gedeeld betreffende den bekenden anarchist Von Stemberg, die de dynamiet-aanslagen te Luik pleegde. Eene zekere barones Von Ungern- Sternberg, die voorheen te Berlyn woonde en nu te Parys vertoeft, deelt mede dat zy te Berlyn kennis maakte met een naamgenoot, Ernest Von Ungern-Stenberg genaamd. Deze Von Sternberg was een deugniet, voor heen officier in het Russische leger, maar toen op avontuur levende. Ten einde hem in de gelegenheid te stellen Europa te verlaten, werd door de familie by een bankiershuis te Mar seille eene zekere som gedeponeerd, welke te zyner beschikking werd gesteld. Dit geld werd nooit opgevraagd en verder heeft de familie niets meer van dezen bloed verwant vernomen. De papieren, welke te Luik door de politie in beslag zyn genomen, zyn wel degeiyk stukken, die baron Ernest toebehoor den, maar toch geloofde de barones niet, dat hy het is geweest, die de aanslagen pleegde. Trouwens, de gezochte misdadiger was volgens getuigenissen 27 jaren oud, terwyl de echte baron nu zeker 37 jaren zou wezen. Naar men weet, woont ook te Gibraltar een echte baron Von Ungem-Sternberg, wiens papieren volgens zyne verklaring hem werden ontvreemd. Men zou derhalve te doen hebben met twee bestolen baronnen. De zaak wordt door deze mededeeling nog al geheimzinniger. Even duister blyft ook de ontploffingsgo- schiedenis in de Rue Royale. Men is nu bezig het geteisterde perceel af te breken en het puin wordt met de grootste nauwkeurig heid door deskundigen onderzocht, tot dusver evenwel zonder eenig resultaat. Ook deze zaak zal waarschyniyk wel nooit worden opge helderd. Aangekomen badgasten te Katwijk a/Z. Hotel do Rhin: Mevr. wed. A. Van Hoog straten—Bel, W. Koster, mevr. H. J. v. d. Waag— Brookhorat en familie. Villa Clomoutioa: Do heer P. F. Rollaadet co gezio. Groot Badhotel: Do heer H. Macallam, mevr. R, Brouwer—v. d. Neut met gozia. Wyk B No. 82; Mevr. J. M. WaeaeoaarThg^cn, mevr. W. F. Waaaena ir—Beuzemater en gezin. Villa Kruijt (wijk B No. 83): Damea: 8aodera, de hetr on mevr. E. G. F. E. v. KrippeudorfT. Wgk B No. 84: Mevr. H. Fabor—Schaay, de heer on mevr. G. D. Dn Rieu en gez n. W\jk O No. 70: fiioj. O. Öloogv. d. Watoron. Wjjk O No. 141. (Villa Zooruet): do heor J. C. Heesterman en gozin. Hooggeachte Mijnheer de Redacteur I Gaarne wilde ik door dezen de aandacht vestigen van myne stadgenooten op de laatste concerten, te geven door de beroemde Napoli- taansche Mandolinen-Kapel, onder leiding van den Maestro Signor Michele-Fasano. Het is misschien voor langen tyd dat wy weder in de gelegenheid zullen zyn zoo iets volmaakts op het gebied van het Mandolinen-spel te hooren. Hun samenspel is zoo volkomen, do nuanceeriDg zoo schoon en Signor Fasano be schikt over eene techniek op zyn instrument, die zeker menige violist hem benyden zal. Te Brussel o. a. traden zy met enorm succès op in de „Cercle Artistique." Te Luik toonde zich de beroemde violist César Thomson zeer ingenomen met het spel van Signor Fasano. Van harte wensch ik hun heden en Zondag eene volle zaal toe. U dankzeggende, Mynheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte in uw ge acht blad. Hoogachtend, WlLLBM YaN IPBREN. Burgerlijke Stand. HILLEGOM. Bevallen J. Lugtigheid geb Zwart Z B. W. Van der Schoot geb. Koozen Z. O. A. Vernooy geb. Van Beek 2 D. A. J. De Vriee geb. Klein D M. Walter geb. Tibboel Z. P. Scbrama geb Broere Z. B. Kröeeohell geb Worat Z Overleden: C- M. Langeveld 33 m. Levenloos kind mannelijk geslacht v&d A. Lugtig heid en J. Zwart. Levenloos kind vrouwelijk geslacht van J. v. Rood© en A. C Louwkamp. Levenloos Lind vr. geslacht van M. VieenJ. VaD Doyn. 8ASSENHEIM. Geboren- Adrianns Cornelis, z. van Cornolie Vau der Wiel en Cornelia Gnldomond. Cornolie Adrianus, z vaD Henricna Schrama en Helena Duinhoven. Overleden: Antonine Van der Voorn 76 J., weduwnaar van Johanna Hondrica Kouwete. Allegonda Jacomina Smeets 64 j., ODgehuwd. VOORHOUT. Geboren: JobaDnes Henderikne, z. van A. Van Reisen en O. Dames. Adriana Petrooeila, d. vaD W. v. Nobelen en J. M. v. d. Linden. Jacobus, z. vao G. Van der Meg en M. Van der Zon. Anthonins, z. van Oh. Does en Th. Van Hemort. Maria JobanDa, d. van P. Bakker en G Meekers. Catbarina Maiia, d. van J. Zweteloot en C. B. Van der Mey. Sara Maria, d. van D. Van der Tang en W. Dick. Overled en: Tbs Van der Prijt, 66 j., echt genoot van E. C. Huijer. ZOETERWOUDE. Geboren: Edmond Paul, z. vau H. L. A. Mathon en C. M. O. H. L. Farens- bach. Dirk Arnold Abram, z. van J. N. O. F. Te» uwod en J. W. Boonebakkor. Gehuwd: J. Do Jong, jm. 22 j., met M. Van Noo t, jd. 23 j. BUITENLAND. Frankrjjk. Dezer dagen zyn te Parys weer verschei dene kransen gelegd aan den voet der Vendóme zuil, mot byschriften, waarin werd herinnerd aan den slag by Waterloo (18 Juni) In enkele opschriften werd hulde gebracht aan keizer Napoleon I, maar er was een krans van eikenloof, waarop te lezen stond: „Aan de helden van Waterloo". De politie heeft echter ook dezen krans, evenals die, welke ter verheerJyking van den keizer daar waren neergelegd, onmiddellyk weggenomen. De „Figaro" is daarover eonigszins ontstemd, daar de dapperen, die by Waterloo streden, deze hulde wel hebben verdiend. Duitsohlaad* Men spreekt te Berlyn algemeen over de inhechtenisneming van den hof-ceremonie meester baron Lebrecht Von Kotze. Keizer Wilhelm gaf bevel Von Kotze in hechtenis te nemen, toen hy naar den nieuwen Dom reed, ten einde de plechtigheid van het leggen van den eersten steen by te wonen De in hechtenis genomen ambtenaar wordt verdacht de schryver te zyn van ongeteekende bneven, waardoor vele hooggeplaatste personen in een verkeerd licht worden gesteld. Toen men den keizer betoogde dat de inhechtenis neming een algemeen schandaal zou teweeg brengen, antwoordde de keizer toornig, dat hem dit geheel onverschillig was. Indien Von Kotze schuldig bleek, moest hy, evenals een gewone misdadiger, terechtstaan en gestraft worden. De echtgenoote van den heer Von Kotze, eene dame van voorname aaellyke afkomst, poogde tevergeefs gehoor te verkrygen by eenige invloedryke personen in 's keizers om geving. Toen haar deze pogingen niet ge lukten, is zy uit Berlyn vertrokken. De vrienden van Kotze, en ook de genees heer, die hem behandelde, verzekeren dat de ceremoniemeester niet in het volle bezit zyner geestvermogens is. Sedert eenigen tyd verkeerde hy in zeer opgewonden toestand en was hy gewoon, zelfs wanneer hy zich op den apenbaren weg bevond, zich zeer heftig tegen verschillende personen uit te laten. De brieven, waarvan sprake i6 en waarin de keizer evenmin als vele hooggeplaatste personen werden ontzien, zyn alle gescbre von op zeer fijn papier en met nagemaakte drukletters. Het eerst kwam men den schry ver op het spoor, toen Von Kotze in een gesprek met een der heeren uit 's keizers omgeving eene der uitdrukkingen gebruikte, welke ook meermalen in de bowuste brie ven voorkwam. Ook werden in het officieren casino nog meerdere bewyzon gevonden, o. a. een stuk vloeipapier, waarop nog een ge deelte van den inhoud der daar geschreven brieven kon worden ontcyferd. Zoo kwam men tot de conclusie dat alloen Von Kotze de lasterlyko brieven kon ge schreven hebben. Von Kotze woonde in den Thiergarton in eene fraaie villa, waar hy meermalen door den keizer en de keizerin werd bezocht, zóó byzonder stond hy in gunst by do keizerlyke familie. Een zyner dochtertjes was bovendien een speelkameraadje der kleine Pruisische prinses. Reeds sinds vier jaar hadden verscheidene hooggeplaatste en andere voorname personen de ongeteekende brieven ontvangen, welke de ergste persoonlyke ver dachtmakingen inhielden, maar tot nog toe had men vergeefs getracht den schryver op te sporen. Von Kotze was deze week uit eene badplaats naar Berlyn gekomen, om tegen woordig te zyn by het leggen van den eersten steen voor den nieuwen Dom, welke plechtige formalitoit door den keizer werd verricht. Hy werd echter by die ceremonie niet toegelaten, maar als zynde ritmeester op non-activiteit by de ulanen, naar de militaire gevangenis gebracht. Hy is iemand van ruim veertigjarigen leeftyd en een vermogend man. Zyne vrienden geven de hoop te kennen, dat, wanneer hy schuldig wordt bevonden, het alsdan aan de storing zyner geestvermogens zal worden toegeschreven. Zyn vader is in een krank zinnigengesticht overleden. Spanje. Het groote proces tegen de anarchisten wegens den vreeselyken aanslag, gepleegd in den Liceo-8chouwburg te Barcelona, zal den- keiyk den 12den Juli aanvangen. De akte van beschuldiging betitelt den aanslag als 20 ge pleegde moorden, 27 moordpogingen en ver^ nieling van een openbaar monument ton Jaste van den dader Salvador en zyne twee mede- plichtigen, José Prats Trilla en Antonio Alfaro Inès, die op de hoogte waren van den aanslag en hem huisvesting hebben verleend. Het Openbaar Ministerie eisebt tegen Salvador dt doodstraf, tegen de twee anderen 10 jaren dwangarbeid. Er zal dus één persoon ter dood veroordeeld worden. Twee anarchisten zyn in de gevangenis gestorven. Carcnpna ia sedert 7 November verdwenen. Drie anderen, die insgelyks in den aarslag tegen generaal Campus botrokkon zyn, zullen voor den krygs- raad verschynen. Wat de zes overigen betreft, dezen zyn onlangs in de citadel Montjuich doodgeschoten. De debatten zullen eenige weken" duren. Groob-Brltaunië, Het geschil tusschen Engeland en Duitsch- land over het Engelsch-Belgisch Congo-tractaat kan als uit den weg geruimd worden be schouwd. Aan de Berlynsche „Post" wordt van wel-] ingelichte zyde uit Brussel geseind dat het1 als vaststaande mag worden aangenomen, dat Engeland en de Regeering van den Congo-1 Staat het protest Yan Duitschland tegen eenej verandering van de status-quo-akte ontvankelyk1 hebben verklaard en dus artikel 3, waartegen Duitschland bezwaar had, van het bekende tractaat hebben geschrapt. Ofschoon dus aan de wenschen van Duitsch land is moeten worden voldaan, toon en do Engelsche bladen zich zeer tevreden. De „Daily Graphic" erkent dat het Duitsche protest ge rechtvaardigd was en de „Times" pryst de gematigdheid der Duitsche regeering en ver-, zekert, dat lord Rosebery door geene kwade bedoelingen tegen Duitschland is bezield. Koningin Victoria is uit Balmoral (Schot land) vertrokken en naar Windsor terugge keerd. In de volgende week zal do koningin' daar den Czarewitch ontvangen, dio nog do1 gast is van den prins van Battenberg. De Russische kroonprins zal by dit bezoek aan de koningin, zyne aanstaande grootmoeder,1 vergezeld worden door zyne verloofde, prinses Alix van Hessen. In het Lagerhuis kwam eergisteren d<j toestand van Ierland weder ter sprake ea wederom bleek de ontevredenheid der Ierca met John Morley's bestuur. Zy zien over het hoofd, wat reeds tot verbetering van den toe?, stand op het Groene Eiland is geschied. Dat er nog veel moet worden gedaan, zal niemand ontkennen, en het is niet bemoedigend, watt, neer men in een officiéél rapport leest, dat van 1851 tot 1891 het getal krankzinnigen 200 pet. is vermeerderd en dat dit in de eerste plaats wordt toegeschreven aan het toene» mend gebruik van alcohol. Ook trekt de land^ verhuizing de beste krachten uit het land. Zwakken van lichaam of van geest blyven achter. Het Atchison-comité te Londen heeft do Amerikaansche voorstellen, in zake den Atchison-Topeka- en Santa Fó-spoorweg, aan genomen. Ten gevolge van verschil van meening met de andere leden, heeft de heer Herring ontslag genomen als president van het reorj ganisatie-comité. De berichten omtrent de be noeming van receivers worden door den president van den Denver-spoorweg tegonge-j sproken. De Juli-rente Ls verdiend geworden on zal worden uitbetaald. Luxemburg. In het Slot Berg is, in tegenwoordigheid van slechts weinigen, het den 14den dezer geboren dochtertje van den Protestantschen Erfprins van Luxemburg door den dorpsgeesto' lyke zonder eenige praal Roomsch-Katholiek gedoopt De grootouders van do doopelinge hebben do plechtigheid niet bygewoond. By de sluiting van het huweiyk tusschen den Protestantschen Erf-Groothertog met eene Roomsch6 prinses vreesde men in zekere kringen, dat het oud Prostestantsche Vorsten-, huis „Nassau" door dit huweiyk weder in den schoot der Roomsche Kerk zoude terug- keeren; dit vermoeden is thans byna tot zekerheid geworden. Waarschyniyk is dat dan ook de reden van het wegblijven dor grootouders. Zuid-Afrika. In een onderhoud, dat de Transvaalschs president Kruger met een correspondent heeft gehad, heeft deze verklaard, dat betreffende de vyandelykheden in het Noorden de „com- mandowet" (waarby staatsburgers tot den militairen dienst gedwongen worden) moet worden gehandhaafd. Do wet was niet in stryd met eenig verdrag, werd vóór de be», denkingen der Regeering van de Kaapkolonio. ingevoerd. Iedere inmenging van de Engelscho Regeering zou de belangen der Engelsch, onderdanen in de Republiek ernstig benadeelen. Sir Henry Loch, do gouverneur van de Kaapkolonie, zou zich gisteravond naar Pretoria begeven om de Swazilandsche quaestie mcf president Kruger te bespreken. By het laatste gevecht met Malaboch wer den zes lieden uit Pretoria gekwetst en ver scheidene Kaffers in het Transvaalsche leger gedood. Intusschen schynt in de Zuid-Afrikaan- sche republiek de spanning voort te duren naar aanleiding van het besluit om ook dt in Transvaal wonende vreemdelingen te doen deelnemen aan de expeditie in Zoutpansberg. De correspondent van d6 „Times" houdt vol, dat eenigen der te Pretoria wonende En- gelschen gevankelijk naar de grenzen zyn gebracht, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot eene algemeene betooging tegen deregeq ring. Tevens meldt de correspondent van

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8