Geloofsbrief vai den heer J. H. Pynacker Hordijk. Zooals men weet, is tegen de toelating van den heer Pynacker Hordijk als lid der Tweede Kamer gewezen op het verschil van 8 stem men tusschen de aan de heeren Hordyk en Bevers toegekende te zamen 6833 en het uitgebrachte aantal stemmen, zynde 5887 min 46 ongeldige, alzoo 5841. Uit het proces-ver baal biykt de juistheid van deze mededeeling, zonder dat daarin echter het verschil van 8 stemmen uitdrukkelijk wordt vermeld of eenige verklaring daarvan wordt gegeven. Maar aan gezien het verschil van 8 stemmen geen invloed op den uitslag heeft kunnen hebben in den zin van art. 66 der Kieswet, meent de commissie dat het geene roden mag zijn om den heer Pynacker Hordijk niet als lid toe te laten. De commissie merkt, naar aanleiding eener daaromtrent geuite klacht in het bezwaar schrift, aan, dat geen enkel feit wordt aan gevoerd, waaruit zou kunnen worden afgeleid dat de tweede telling niet nauwkeurig is ge weest en alleen wanneer door vermelding van bepaalde feiten het vermoeden, dat de telling niet juist is geweest, kan worden gestaafd, behoort een onderzoek plaats te hebben. In het tegenwoordige geval kan de commissie ferhalve niet tot zoodanig onderzoek adviseeren. Gesteld overigens dat inderdaad de ontbre kende acht briefjes gedurende de telling ver loren waren gegaan naar het beweren van adressanten dan zou dat verlies toch in geen geval van invloed hebben kunnen zyn op don uitslag der stemming. Eveneens kan de commissie in de beweerde onregelmatigheid, dat de telling gedurende eenigon tyd niet in het openbaar zou hebben plaats gehad, geen grond vinden voor een verzoek tot opvraging van de stembriefjes. Ten opzichte der quaestie van het te laat openen van een der stembureau* meent de commissie, dat in deze zaak de regel moet gelden zooals de heer Heemskerk Az. dien heeft uitgedrukt: „als criterium te winnen of de informaliteit invloed had of kon hebben op den uitslag der stemming". De commissie haalt deze woorden van den heer Heemskerk (gesproken in de Kamerzitting van 29 Februari 1868) b\j voorkeur aan, omdat het adres daar naar verwijst. Aan dezen regel de bewuste onregelmatigheden toetsende, spreekt de com missie als haar gevoelen uit: dat het niet in het openbaar plaats hebben van de opening der stembriefjes gedurende eenigen tijd, indien zij heeft plaats gehad, in geen geval van in vloed heeft kunnen zijn op den uitslag der stemming, zelfs al ware aan de kiezers gele genheid tot protest ontnomen. Het te laat aanvangen met de inlevering der stembriefjes kan, meent de commissie, d&n geacht worden invloed te hebben gehad of te hebben kunnen gehad op don uitslag dor stemming, wanneer voldoende blijkt dat zich tevergeefs kiezers hebben aangemeld, die in de onmogelijkheid waren later hunne stembriefjes in te leveren. Bovendien vestigt de commissie er de aandacht op, dat het be zwaarschrift en de verklaringen niet afkomstig waren van kiezers, die zei ven de gevolgen der be weerde onregelmatigheid zouden hebben onder vonden, en dat evenmin in die stukken wordt aangetoond dat kiezers, die zich tevergeefs hadden aangemeld, in de onmogelijkheid zijn geweest later te stemmen. Ook hier blijkt du9 niet van invloed op den uitslag en ook deswege is nader onderzoek niet noodig. De commissie meent dat kan worden besloten met toezending van haar rapport aan den minister van binnenlandsche zaken, ten einde dezen de gelegenheid te geven te overwegen in hoever onregelmatigheden als de beweerde in 't vervolg kunnen worden voorkomen en concludeert ten slotte (gelijk reeds gemeld is) om den heer J. M. Pfjnacker Hordijk, na eedsaflegging, als lid der Kamer toe to laten. Gemengd Nieuws. Naar w y vernemen, zullen Jo- hannes Bekooy en Elizabeth Bavelaar, wo nende Waardgracht 31, alhier, op den 3den Juli hun gouden huwelijksfeest vieren. Zy zijn nu te midden der herinneringen van eene halve eeuw geleden en vaD wat sinds dien tyd is gebeurd. Maar die herinneringsdagen zouden hen en hanne kinderen nog meer tot dankbaarheid stemmen, als de man, wegons zijn hoogen leeftijd, niet zoo weinig verdiende en de be hooften daardoor niet zoo groot waren. Wie aan deze oude lieden een eenigszins gelukkig feest bereiden wil, weet nu hun adres en kan het geluk van het weldoen genieten. De Hooge Raad heeft heden ver worpen het cassatieberoep van A. Van Kleef, te Boskoop, togen het R. K. Parochiaal Arm bestuur te Hillegora, betreffende do tolheffing door genoemd Armbestuur voor het varen door oen zijtak van de Hillegommerbeek. De beladen wagen van den vracht- rydor Sneeboer, van Leimuiden, geraakte Woensdag avond van do ijzeren pont, op het zuideindo van de Oudo-Wetering, aldaar to water, op niet verren afstand van den oever. Persoonlijke ongelukkon zijn niet to betreuren. Het paard werd bijtijds losgesneden en ook do v nichtwagen op het droge gobracht; eenige afgedreven pakjes en boodschappen waren ook 6poedig weer opgevischt. Het ongeval had plaats doordien het dier gedurende de over vaart eene achterwaartsche beweging maakte. Den 27sten dezer, des avonds te tes uren, zal in hot schoollokaal te Benthuizen eene openbare verkooping plaats hebben van üe handwerken der handwerkschool. Een uur vóór den verkoop zullen deze goederen, ten getale van 82 nummers, ter bezichtiging ge steld zijn. De inundatiewerken in de Haar lemmermeer zijn binnen enkele dagen vol tooid. Over eene lengte van 13 KM. ligt de inundatiediJk dwars door den polder, aan beide zijden begrensd door een kanaal, waarvan het eene hoogstwaarschijnlijk 1 September a. s. voor de scheepvaart zal geopend worden. Bombardement van een herberg.— De twee by politie en justitie maar al te be kende mannen, voor wie Maandag jl. resp. 9 en 5 jaren werd geëischt, hadden zich gisteren alweer voor de arrond.-rechtbank te 's-Gra- venhage to verantwoorden in gezelschap van een stukadoor, niet minder berucht, en een koetsier. In den namiddag van den 23sten April waren zy eene herberg in de Paulus Pottorstraat aldaar binnengegaan, hadden daar vertering gemaakt, betaling geweigerd, toen den boel kort en klein gegooid en vervolgens, door den tapper met eene revolver naar buiten gedreven, het huis gebombardeerd, zoodat er geene ruit heel bleef en het huis er binnen een kwartier uitzag alsof het onder artillerie vuur was geweest. Toen de politie ter assistentie kwam, ont stond er een heftig verzet met mishandeling van de politie (zooals men zich herinneren zal, ontving een der agenten, die zich geheel alleen te midden van de woestelingen begaf, van eenige bewoners een paar fraaie gravures als biyk van waardeering). Het viertal beweerde zoo goed als doodon schuldig te zyn en de tapper had, door te schieten, waardoor een der mannen in het been getroffen werd, zoodat hy drie weken in het ziekenhuis moest verbiyven, het bombar dement met steenen uitgelokt. Een aantal projectielen, in de bestookte woning verzameld, was ter terechtzitting aanwezig. De tapper, door den president gewezen op het gevaarlyke om zoo maar in 't wilde met scherp te schieten, antwoordde alleen uit noodweer gehandeld te hebben, daar men hem alles naar het hoofd slingerde wat voor de hand lag. Uit den aard der zaak konden de getuigen, met uitzondering van den tapper en zyne vrouw, weinig mededeelen omtrent hetgeen binnenshuis was voorgevallen. Omtrent het gebeurde daarbuiten waren allen het eens dat de vier mannen, inzonderheid de twee personen, bekend uit de aanranding en diefstal in het Haagsche Bosch, zich als razenden hadden aangesteld. Dat de politie by baar optreden het hard te verantwoorden had, laat zich begrypen. Toen de eerste politie agent die in burgerkleeding was op het tooneel van de verwoesting kwam, ontving hy dadeiyk eene dracht slagen, zoodat de man het veld moest ruimen. Terug gekeerd in uniform, werd hy door eon der woestelingen besprongen on in de onderlip gebeten, terwyi de anderen hem van alle kanten aanvielen, zoodat hy van zyn wapen stok gebruik moest maken. Het O. M., waargenomen door den subst.- offic. mr. Pleyte, eischte voor allen wegens vernieling 1 jaar; voor de twee mannen, die bovendien den agent hadden mishandeld, nog resp. 6 en 3 maanden extra. Uitspraak 3 Juli a. s. De rechtbank te Haarlem veroor deelde gisteren Dirk Bakker, landbouwer te Haarlemmermeer, die een kind overreden had, tot eene gevangenisstraf voor den tyd van veertien dagen. P. Kort, landbouwer te Haarlemmermeer, mishandeling, vrygesproken. IJ. Pylman, timmerman te Haarlemmermeer, wegens wederspannigheid en openbare dron kenschap, tot eene maand gevangenisstraf en f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Door de directie der Nederland- scbe Gist- en Spiritusfabriek en de Nederland- scbe Oliefabriek te Delft zal op de tentoon stelling te Antwerpen worden ingezonden eene miniatuur afbeelding van het gebouw „De Gemeenschap", van de woningen in het Park, de badinrichting, alle gemeubileerd. De kleine huisjes zyn vervaardigd door het vaste perso neel der fabriek. Door de Rotterdamsche recht- bank werd gisteren do handelsagent Carlo Pfeiffer schuldig verklaard aan het gebruik maken van valsche Russische staatspapieren en veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht J. G. J. Bergé, 54 jaren, boekhandelaar en uitgever te Rotterdam, ter zake van in de maand Maart 1894 aldaar in zyn winkelhuis aan den Goudschcn weg en in zyne woning aan de Goudsche straat ter verspreiding in voorraad te hebben gehad een groot aantal aanatootelyke afbeeldingen (photographieën, enz.). Het requisitoir van het O. M. luidt drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 3 Juli. Gistermiddag keerde V. d.L., land bouwer te Putten, by Nykerk, van de Beusi- chemsche paardenmarkt huiswaarts. Te Cothen geraakte zyn paard door schrik aan het hollen. L., uit de tilbury springende, had het onge luk zich zoo ernstig te verwonden, dat hy, alvorens geneeskundige hulp aanwezig was, ten gevolge van het vele bloedverlies overleed. Naar aanleiding van het aan het „Hbl." uit Enkhuizen toegezonden bericht omtrent de vrouw, die, door den huisbaas op straat gezet, met vier jonge kinderen des daags onder den blooteu hemel, des nachts in de gemeentegevangenis vorbiyf houdt, schryft do gewone berichtgever dat blad het volgende: „Ik heb de zaak onderzocht, en geloof me, het verwyt, dat het algemeen armbestuur zich de zaak niet aantrekt, is onverdiend. Reeds gedurende vele weken werd voor haar de huishuur betaald, doch de woning werd verkocht en aan de vrouw de huur opgezegd. Tot heden heeft niemand haar eene andere woniDg willen verhuren, ofschoon het armbestuur steeds bereid is, de huurpenningen te betalen". De S e q u a h-w a g e n. - De victorie- of zoogenaamde Sequah-wagen deed in het Ginneken steeds dienst by feesteiyke gelegen heden en zou ook de schutters der koninkiyke handboogscbuttery Willem III onder de zin spreuk Viyt en Volharding ronddragen in het feestelyk versierde Etten, ter gelegenheid van het groote concours op 22 Juli a. s. Doch het zal niet zoo zyn. De Sequah-wagon, die overal in den lande roemrijke zegetochten heeft medegemaakt, zal weldra de werkplaats van den rytuigfabrikant verlaten als ïykwagen. Men bericht uit Roermond dat de wethouder Schreurs, oud-griffier van het kantongerecht aldaar, die sedert eenige weken spoorloos verdwenen is, zich niet te Buda-Pesth bevindt en daar ook niet geweest is. De veertienjarige zoon van den heer Jan Huisman, in 'tFriesche dorp Lange- zwaag, was op 't land aan 't werk, toen hy zeer onverwacht door een brems (paardenvlieg) in de linkerhand werd gestoken. Ofschoon hy wel eenige pyn gevoelde, zag hy daar geen gevaar in en zeide thuiskomende: „Der heth my in brims stitsen" (Er heeft my een brems gestoken). Eenigen tijd thuis geweest zynde, zag hy, dat zyne hand geducht begon op te zwellen en na een paar uur ook de arm. Dit maakte hem ongerust en met den meesten spoed yide hy naar dr. Rinkes, te Heeren veen, die bloedvergiftiging constateerde en den pa tiënt iederen dag behandelt. By Bugulme, in de Russische provincie Samara, wilde dezer dagen een ge zelschap, dat van een feest terugkeerde, in eene veerpont de rivier oversteken. Het gezel schap bestond uit 70 personen. De last bleek te zwaar voor de oude boot, zoodat deze midden in de rivier zonk. Van de personen, die er zich op bevonden, kwamen 45 om het leven. De overigen wisten den oever te bereiken. By Drouot te Parys is een hemd van Napoleon I verkocht. Er werd 400 fr. voor gevraagd en 150 fr. voor besteed. Volgens een bericht uit Berlyn zyn nu ook in de oosteiyke provinciën van Pruisen eenige cholera gevallen voorgekomen. De ziekte, die zich tot dusver tot de dorpen, in de onmiddeliyke nabyheid der Russische grens, bepaalt, is biykbaar uit Rusland over gebracht. Op last der Pruisische regeering zyn onmiddellyk de noodige voorzorgsmaat regelen genomen, ten einde de uitbreiding der epidemie tegen te gaan. Het aantal slachtoffers van de vreeselijke mynramp in Sileziö is thans vastgesteld op 232. De verongelukten zullen nog geruimen tyd in de myrien blyven be graven, want de schachten zyn hermetisch gesloten en mogen vooreerst niet worden geopend. De begrafenis van de slachtoffers der pogingen tot redding was zeer indruk wekkend. Na eene toespraak van den priester en een gebed, trad een der meesterknechts naar voren en noodigde de menigte myn- werkers uit den armen kameraden een „Glück auf" naar den Hemel toe te roepen. Als een dof gedreun weerklonk daarop uit duizenden kelen die mynwerkersgroet over de graven. Arme k i n d er e n. T e Blackburn stonden een kleermaker en zyne vrouw terecht, die dronken in hun huis waren gevonden, terwyi hunne vyf kinderen, geheel onverzorgd en byna ongekleed, met typhus te bod lagen. De man verdiende f 24 in de week. Zy werden veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. KOLONIËN. BATAVIA, 19-22 Mei. Den 17den Mei werd uit Kotta Radja aan de „Sum. Ct." geseind: Te Edi is hedenmorgen te 8 uren de boom klerk Vrucht, tusschen Koeala Edi en het bureau van den controleur, door een Atjeher aangevallen en verwond; de Atjeher werd onmiddellyk afgemaakt door den gewezen tolk Machmoed. De heer Vrucht bekwam twee messteken in den buik, doch verkeert thans buiten gevaar. Boekit-Tring werd door den vyand met geweerschoten verontrust, waarby 2 onzer soldaten licht zyn gewond. In de Atjeh kroniek van het ,N. Pad. Hand." komt het volgende voor: De aflossing van het 14de bat. inf. op den tydelyken post Boekit Daroe werd door den vyand hevig beschoten, zonder dat eenig nadeel werd berokkend. De inlandsche fuselier Kambio, van het 12de bat. inf., is met medeneming van zyn beaumont- geweer en 60 scherpe patronen, naar den vyand overgeloopen, toen by achter het officiers kampement te Panteh-Perak op wacht was. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgendo boeoliikkingeu genomen: Civiel Departement. Verleend Een jaar verlof naar Earopa, wegens langdurigen dienst, mot ingang v^n 8 Jnui 1894, aan den contr. late kL by het BinnenL Loatuur op de bezittingen buiten Java en Madoera J. F. Hoedt. Ontslagen: Eervol oit 'a lands dienst, de hulp- onderwijzorea A. E. Van der Weerdt geb. Pietersz. Benoemd: Tot ambtenaar by de in on uitvoer rechten en accijnzendehoofdopzienerbtjdiemiddelen H. W. Bangcrt. Tijdelijk b o last: Met de waarneming der be trekking van hulponderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche ooderwij.-ere te Probolinggo, de ambt. op wachtgeld L. E. Harmsen, laatst hoofdonderwijzer aan de thans opgehevon kweekschool voor inlandsche onderwijzers u Padang Sldempoean. Q eet old: Voor den tyd van één jaar of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, ter beschik king Yan den voorzitter vau den landraad te Amoetai (Z. on O. afd. van Borneo) om te worden belast met grifflerswc-rkzaambedeD, de gewezen ambt ter be- sohikking van don buitongowonen voorzitter dor land raden te Jiondowossa on Djember (Besoeki) J. O. A. Yan der Bruggen. Benoemd; Bij het BinneDl. Bestuur op Java en Madoera tot contr. late kl. de oontroleurs 2de kL H. D. A. Obertop, J. A. Van der Breggen, J. A. Th. Gortmans en A. J. H. W. Baron Vam Heeokeren; tot contr. 2de kl. de adspirant controleurs Oh. F. Borel, fi. Ardesch, H. J. Waleson, W. O. Blanken en W. M. Brouwer, met machtiging aan den direoteur van Binnenl. Bestuur om den contr. W- C. Blanken trjdelyk te blyven toevoegen aan den inspecteur der cultures F. A. Liefrinck, wordende by derhalve ook in zyn Dicuwen rang gevoerd A la suite vau zyn kader; tot adspirant-oontr. de burg. ambtenaren, ter beschikking van den directeur van Binnenl. Bestuur, om te worden werkzaamgesteld bij het Binnenl. Bestuur J. J. Coort, H. A. Do Santy, E. G. Nering Bögel en E. B. Yan Lier. Benoemd: Tot advooaat en proonreur by den Baad van Justitie te Semarang mr. F. D. E. Van Ossenbruggen. Overgeplaatst: Van de contróle-afdeelmg Wirosari (Grobogan) naar de contróle-afdeeling Kedong djati de contr. 2do kl. G. F. K. Van Huls. Geplaatst: In de contróle-afd. Wiroaari de be noemde contr. 2de kL B. L. Van Bylevelt; in de afd. Salatiga, ter beschikking van den aesistent res. aldaar, de adspirant-contr. P. G. IJoung. Belast: Met do tydolyke waarneming van de oontróle-afd. Goeboek do contr. late kl. ter hoofd plaats Semarang H. W. Hoeke. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, met ingang van den dag, waarop hy met toestemming van den resident van Rembang zyne standplaats heeft verlatc-n, aan den onderwijzer 2de kl. J. J. Van do Geyn; een jaar verlof naar Europa, wegena langdurigen dienst, met ingang van 5 Juni 1894, aan den verificateur 4de kl. by do in- en uitvoerrechten en acoynzen G. Tb. Kulenböroer. Benoemd: Tot oontroleur late kl. by bet Binnenl. Bestuur op de bez. buiten Java en Madoora, de contr. 2de kl. O. J. Westonberg; tot adminis trateur 2de kl. van do tinmijnen op Banka, do ambtenaar op non-activiteit J. EL Van der Meulen, laatstelijk die botrekking bekleed hebbendo. B o p a a 1 d Dat de controlour 2do kl. by het Binnenl. Bestuur op de bez. buiten Java en Madoora A. J De Maudt, thans gesteld ter beschikkiog van den resident vsd Banka en OnderhoorigLodee, wordt teruggevoerd bij zijn kader; dat goplaatst blyft in de res. Preanger-Bogentechappon, do benoemde controleur 2do kl. O. J. Fcith. Verplaatst: Van de res. Preanger-Begent- schappen naar de res. Tegal do benoemde controleur 2do kl. J. O. 8. Vau kraaijenoord, vau het gouver nement Sumatra's Westkust naar de res. Japara de benoemde adspirant-controlour 0. A. De Munnick van do ros. M&dioon naar de ree. Eedoe de adspirant- controlour M. M. Luchzinger. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de controleur 1ste kl. by het Binnenl. Bestuur op do bez- buiten Java on Madoera G. De Waal, en de bouwkundige ambtenaar 2de kl. by den aanleg van Staatsspoorwegen op Java A. Van Lakerveld; op verzoek eervol uit 's lands dionst, do gewezen klerk op bet assistent-residentiekantoor te Batang (Peka- loncan) O. F. Fissoher en do gewezen 1ste bode by het thans opgeheven College van Boedelmeesteren te Baiavii P. F. Arende, met ingang respectievelijk van de maand September 1898 en Maart 1894. Dopartement van Oorlog. Overgeplaatst: Van AmboiDa naar Batavia als inspecteur der draagbare wapeneD, de kapitein bij do 11de comp. J. O. J. Van Vrijberghe de Coningh; van Banjoe-Bir e naar de 11de comp. te Amboina do 1ste luitenant G. H. Enoop; van de 28ate comp. te Batavia na r Meester-Comelis ala directeur der geweermakers- school de lsto luit. H. A. Termijtolenvan Muntok naar Banjoe-Biroe de kapt. der art. J. P. Munting. Ver le on i: Een tweejarig verlof naar Europa, wegons ziekte, aan den militairen apotheker 2de kl. O. A. O. Eruijder en aan den laten on den 2den luit. der inf. J. J. EDgolen on J. L. E. Franeson; oen jaar vorlof naar Europo, wegonö langdurigen dienst, aan den laten luit. der iDf. G. J. Albertz. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Hr. Ms. militairen dienst, met ingang van 3 Juni 1894, wegens volbrachten diensttijd, mot behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie F. W. G. Merz. Bevorderd: Bij het wapen der artil. tot kol. chef van het wapen, de luit.-kol. W. H. Staverman; tot loit.-Lol., de majoor J. O. Bouman; tot kapt., de lste luit. J. P. Munting; tot lsten luit., de 2do luit. H. Van Witzenberg. Overgeplaatst: Bij het corps magazijnmeesters dor artil. als magazijnmeester lste kl. (kapt.) der artil. E. A. Osten. Ontslagen: Op verzoek, eeryol uit Hr. Ms. mil. dienst, wegens volbraoLten di nsttyd cn met behoud van recht op pensioen, de luit.-kol. der inf. B. O. Van de Sande. Verleend: Eene maand verlof, wegons ziekte, Daar Buitenzorg, aau den mil. apotheker 2de kl. H. L. Sanders. Departement van Marine. Verleend: Een jaar verlof naar Nederland, wegens langdurigen dienet, mot ingang van 16 Juni 1894, aan den gezagvoerder van den in dienst zynden baggermolon bij het mariDe-ótabliesement te ^Soerabaia, W. L. Mahne. Tydolijk belast: Mot do waarneming der botrokkiog van gezagvoerder van den in dienst zijnden baggermolen by het maxine-établisscmont to Soerabaia, met lDgang van 16 Juni 1894, de gezagvoerder van de in dieDst zijnde hopperbarge bij gemelde inrich ting H. G. Gewits. Ontslagen: Op vorroek, eervol uit 's lands dienst, de lichtopzich<er lste hl. by den dienet der knstver- lichting in NedcrL-Indié, H. Van der Meulen. Verleend: Een tweejarig vorlof naar Europa, wegens ziekte, aan don 8don stuurman bij de Gouv.- marine W. Van Nieuwenhoven Belbach. BUITENLAND. Frankryk. Dat het vertrouwen op het herstel der monarchie in Frankryk vermindert, blyktook uit de vermindering der geldelyke bydragen der aanhangers van den graaf van Parys. Vooral lyden hieronder de royalistische jour nalisten. Eén hunner, de heer Reynis, uit Toulouse, gaf dit dezer dagen, op een feest maal der royalistische provinciale pers, duidelijk te kennen. Hy schetste den treurigen toe stand dier journalisten en zeide o. a., dat hun pensioenfonds slechts 8000 fr. inhield, terwyl dat der republikeinsche pers vele millioenen bedroeg. De verknochtheid aan eene verloren zaak was te loffelyker, daar de publicisten der partij zeker er beter aan toe zouden zijn „wanneer zy eenige van hunne beginselen wilden prijsgeven". De heer Reynis her haalde het gezegde van een zijner overleden collega's der monarchale pers: „Onze partij is eene groote en edele partij, maar zij houdt niet van hen, die haar dienen." De Kamer hield gisteren eene langdurige zitting tot behandeling van de interpellatie-Caze over de verplaatsing van eenige onderwijzers op grond, dat zy zich over de politiek uitlieten. Verschillende afgevaardigden handhaafden ook voor de onderwijzers het recht om hunne meeDing over politieke aangelegenheden te zeggen. De minister van onderwijs Leyges wilde dat echter niet toegeven en betoogde, dat do school onzijdig moet blijven. Voortaan xeide de minister zullen de onderwijzers, die zich met politiek inlaten, streng worden gestraft. De socialist Jaurès verweet de regeering, dat zij de socialisten vervolgt, en eindigde zijne rede met den eisch, dat aan socialisti sche onderwijzers volkomen vrijheid moet worden toegestaan. Ten slotte nam de Kamer met 381 tegen 71 stemmen de motie aan van den heer Lasteyrie, waarby instemming werd betuigd met de verklaringen, welke de minister van onderwijs had afgelegd. Daarna werd de zitting 's avonds omstreeks elf uren gesloten. Meunier, die op 13 April 1893 door het assisenhof der Seine bij verstek ter dood ver oordeeld werd voor den aanslag tegen het restaurant-Vóry, is, zooals men weet, door Engeland uitgeleverd. Meunier is te Dieppe aangekomen en van daar naar Parys gebracht. Sedert zijne vlucht uit Farys heeft hy zyn baard laten groeien, wat hem geheel veran derde on de opsporing moeilijk maakte, daar hij op al zijne portretten enkel met knevels is afgebeeld. Meunier ontkent den aanslag in het restaurant-Vóry gepleegd te hebben. Men weet dat hi) is beschuldigd door Ericoux, die den anarchist Francis als medeplichtige aan duidde. Deze laatste, te Londen aangehouden, werd uitgeleverd en door het assisenhof vry gesproken. De prefectuur van politio beweert echter van Meuniers schuld overtuigd te zijn. Wordt deze schuld bewezen, dan wordt by stellig eene tweede maal ter dood veroordeeld. Duitsohland. Keizer Wilhelm aanvaardt Zaterdag de reis naar Noorwegen, welke eene maand zal duren. De keizerin blyft met de kinderen dien tyd op Wilhelmshöhe. De keizer woonde den grooten roei wed strijd op de Spree by en hield eene rede tot aan beveling van het roeien. Z. M. moedigde vooral de studenten aan om het voorbeeld van de Engelsche collega's to volgen en beloofde een mooien prys voor den eersten studenten- roeiwedstryd. De naar de Transvaal gevluchte en van daar uitgeleverde bankier Schwahn is in de gevangenis te Frankfort a./M. gebracht. Oostearijk-lIou^.-Monarohie. Gisteren was in 't Hoogerhuis van Hongarije het wetsontwerp tot invoering van het var plicht burgerlijk huwelijk wedor aan de orde. Daar de beslissing onzeker waa, was de span ning groot. Werd van de eene zijde sterk voor de verwerping gewerkt, de liberalen zaten ook niet stil en wendden hun geheelen invloed aan, om voor het ontwerp eene meerderheid te krygen. Een nieuw lid van het kabinet, graal Andrassy, de Hongaarsche minister aan het keizerlijk hof, heeft tegen een redacteur dor „Allg. Ztg." gezegd, dat hy verwachtto dati het Hoogerhuis het ontwerp zou aannemen, maar met zekerheid viel er niets van te zeggen. Zy, die hofambten bekleedden, zouden ditmaal van de stemming zich onthouden. Zoo de oppositie slechts eene kleine meerderheid ver wierf, dan zou het ontwerp dadelijk wedör by het Huis der Afgevaardigden worden in gediend en na aanneming opnieuw naar het Hoogerhuis worden opgezonden. Maar indien de meerderheid der oppositie groot was, zou de zaak waarschynltjk tot het najaar worden verdaagd. Het ontwerp zou en moost wet worden. [Zie de telegrammen Rusland. De Russische minister van financiën haeft in do eindzitting der commissie voor het spoorwegtarief voor graan verklaard, dat do regeering alleen zou besluiten dit tarief voor graan, dat voor uitvoer bestemd is, te ver lagen, indien zy de overtuiging kreeg, dat de daardoor onvermydelyke vermindering der spoorwegontvangsten werkelyk aan de graan- productie ten goede zou komen. Bulgar^e. Ook de vorst van Bulgarye heeft zyn hart uitgestort voor een journalist. StambulofFs groote gaven, zeide hy, achtte hy hoog on hy beschermde hem tegen de onrechtvaardigheid van de hem vijandige menigte. By had even wel moeten vallen, omdat hy door de acht jarige uitoefening der macht bet gevoel voor 's lands opvatting van vryheid en grondwettig recht had verloren. Vorst Ferdinand verklaarde dat h[j een getrouw vazal van den sultan was en gaf de hoop te kennen, dat men metter tijd te St.-Petersburg dezelfde gevoelens voor Bulgarye zou koesteren als by het leven van Alexander II. Zuid-Afrik Op het aangekondigde uur, 2 uren 's namid dags, verliet verleden Zaterdag 26 Mei het grootste deel der artillerie het kamp te Pretoria, met zich voerende drie groote en twee kleine kanonnen. Langzaam schreed de stoet naar de Kerkstraat voorby het woonhuis van den Staatspresident, waar een groot aantal Volksraadsleden aanwezig waren. Vooraan <h muziek der vrywillige infanterie, welke opge wekte marschen speelde, wier tromgedreun en trompetgeschal uit alle hoeken en gaten van Pretoria belangstellende toeschouwers te voorschyn riep. De heeren Melt Maris, com mandant der vrywilligerscavalerie, en Ferreira, commandant der vrywilligerscavalerie, en Bitty, officier by laatstgemeld corps, deden den officier en manschappen der artillerie uitgeleide. Deze werd gecommandeerd door kapt. Schiel en luitenants Erasmus en Wolmarans. Luit. Paff en instructeur Kroon waren eveneens in de gelederen. Eene talryke menigte te voet, te paard en in rytuigen omstuwde de kolonne. De Staatspresident sprak een harteiyk woord

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2