N°. 10531. Zaterdag S3 «Juni. A0. 1894 iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Juni. Feuilleton. De Misdaad in de Rue Lafltte. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.i f 1.10. Franco per post. - n 1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Geslaagd zijn voor het examen voor onderwijzeres de damesD. L. Springer, S. H. Obreen en M J. De Roode, allen uit Leiden, en J. C. Neeb, uit Zoeterwoude. Naar wij vernemen, is de heer H. C. Van der Horst, directeur van het post- en telegraafkantoor te Alfen, met ingang van 1 September a. s. als zoodanig benoemd te Gorkum. Door stemgerechtigde ingelanden van den Doespolder, gemeente Woubrugge, is met algemeens stemmon tot lid van het bestuur gekozen de heer H. Van Leeuwen. De collecte voor het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden in de gemeente Noordwijk (de dorpen Noordwijk-Binnen en Noordwijk a/Zee) heeft opgebracht f 44.17 en te Warmond f 14.60. Bij de verkiezing te Zoetermeer op Dinsdag 11. voor een lid van den gemeenteraad ^(jn uitgebracht 73 stemmen; daarvan ver kreeg de gekozene, de heer C. L. J. Bos, burgemeester, 65 stemmen, terwijl de heeren H. Van Hamersvelt 8, C. Bos Mz. 2, Ks. Bos 1 en C. Bos Gz. 1 st. verkregen. Te Haarlemmermeer zal eene commissie gevormd worden, met het doel pogingen aan to wenden tot de stichting van eene inrichting, waarin weezen en ouden van dagen in deze gemeente verpleegd kunnen worden. Thans zijn nog 8 weezen in Neerbosch, terwijl de andere bij particulieren worden verzorgd. Door H. K. H. Mevrouw de Groothertogin van SakseD, Prinses Sophie der Nederlanden, zijn bijdragen geschonken aan„Liefdadigheid naar Vermogen" te Amsterdam; de „Prins- Hendrik-Stichting" te Egmond aan Zee, en eene bijdrage in do kosten van herstelling der Ned. Herv. Kerk te Hattem. De vooruitstrevende liberale Kamerleden bielüon gisteravond club-vergadering, o. a. over Lombok. Het is voor velen wellicht niet ondienstig te weten, dat met de ontbinding van de Tweede Kamer alle to voren ingezonden adressen aan die vergadering zijn vervallen. Aan de tweede Nederlandsche Opera, die 1 September in den Stadsschouwburg te Amsterdam zal optreden, zijn reeds geënga geerd de heeren Orelio en Pauwels, voor wie de nieuwe vennootschap dus dédit zal hebben te betalen aan den heer De Groot, met wien zij reeds gecontracteerd haddon, en mej. Jo. Kempees. In de commissie van toezicht op de nieuwe onderneming zullen zitting hebben de heeren Frans Coenen, Daniël De Lange en Richard Hol. Hr. Ms. pant8erdekschip „Koningin Wilhelmina" zal oen proeftocht maken in do Noordzee, het Engelsch kanaal en den Noord-Atlantischen Oceaan, die 4 weken zal duren en waarbij de havens Plymouth, Portsmouth, Falmouth en Brest zullen worden aangedaan. In het begin van September zal een detachement van 200 man van de koloniale reserve uit Nijmegen naar Batavia vertrekken, onder bevel van kapitein S. A. Dreyber, die, na herstel van de zware verwonding, welke hij b(J Kaloet opdeed, weer naar Indie terugkeert. Men meent, zegt het „N. v. d. D.", die uit zending van zulk een sterk detachement geoefende troepen in verband te mogen bren gen met de expeditie naar Lombok. Naar de „Tijd" verneemt, moet jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois, burge meester van 's Hertogenbosch, zeer ernstig in aanmerking komen voor de betrekking van Commissaris der Koningin in Noord Brabant. In de gehouden vergadering van het hoofdbestuur der „M(j. tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" is tot eere-lid be noemd mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, oud minister. Het stoomschip „Berenice" arriveerde 21 Juni van Amsterdam te Neufahrwasser; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Am sterdam, vertrok 21 Juni van Port-Said; de „Reichstag," van Oost Afrika naar Vllssingen en Hamburg, passeerde 19 Juni Port Saidde „Soenda" arriveerde 21 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 21 Juni van Bou- logne-sur Mer; de „Werkendam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 21 Juni Wight; oe „Prins Willem III" vertrok 21 Juni van Amsterdam naar Paramaribo; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 21 Juni van Marseille; de „Kaiser", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 20 Juni van Durban. B(j koninklyk besluit is benoemd tot griffier der arrond.-rechtbank te Rotterdam mr. H. P. Van Kaathoven, thans griffier der arrond.-rechtbank te Groningen. Pensioen verleend aan I. Contant, ontvanger der directe belastingen en accynzen, f 1100; F. G. Enghardt, commies 1ste kl. by 's ltyks belastingen, f 520; W. Koole, id., f 469; R. H. Vasbinder, id. f 401; J. N. Mers, id. 394 's jaars. In zfin rang overgeplaatst by het reg gren. en jagers, de kapt. E. K. J. V. Van Muiken, van het 3de reg. inf. Benoemd is tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw baron Guil- laume, laatst Belgisch legatieraad by ons Hof en benoemd tot minister-resident voor België in Griekenland. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag namiddag te half drie. De Voorzitter deelt mede dat tot voorzitter der commissie van voorbereiding voor het wetsvoorstel-Hartogh tot wyziglng van het Wetb. van Burgl. Rechtsv. is benoemd de heer Pynappel. Aan de orde is het rapport van de commissie betreffende het onderzoek van do geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor 's-Gravenhage, den heer J. M. Pynackor Hordyk. De heer De Beaufortnamens de commissie rapport uitbrengende, zegt dat de conclusie strekt tot toelating van den heer Pynacker Hordyk, na het afleggen der gevorderde eeden of beloften. De Voorzitter stelt voor het rapport te doen drukken en ronddeelen en de beraadslaging diarover te doen plaats hebben. Dienovereenkomstig wordt besloten. Vrydag te 11 uren werden in Afdeelingen onderzocht de wetsontwerpen tot goedkeuring der internationale overeenkomst betreffende do cholera en het wetsontwerp tot verlenging van de gemengde rechtspraak in Egypte. De heer Viruly Verbrugge vraagt verlof aan de Regeering een paar zeer eenvoudige vragen te mogen richten naar aanleiding van de op 8 Juni jl. door den heer Fransen v. d. Putte in de Eerste Kamer gehouden interpellatie. Die vragen zyn zoo eenvoudig, dat hy het niet noodig heeft geacht zyne politieke vrien den te raadplegen of der Regeering daarvan mededeeling te doen. Hy neemt die vragen geheel voor zyne rekening. Het is zyne be doeling niet met deze vragen een politiek debat uit te lokken; het is hem alleen te doen om van het ontvangen antwoord des gewenscht gebruik te kunnen maken by de beantwoording der Troonrede of by de alge- meene beraadslagingen over de Staatsbegrooting De vragen luiden: lo. Hebben de ernstige overwegingen der Regeering, in hoeverre zy de overlegging der door den heer Fransen v. d. Putte gevraagde stukken zou kunnen bevorderen, reeds tot eenig besluit by de Regeering geleid? 2o. Is de Regeering bereid om de aan de Eerste Kamer c. q. over te leggen stukken ook officiéél aan de Tweede Kamer mede te deelen? De Voorzitter vindt in de eenvoudigheid dezer vragen de vryheid, der Regeering te vragen of zy bereid is daarop dadeiyk te antwoorden. De minister van Buitenlandsche Zaken ant woordt, wat de eerste vraag betreft, dat de ernstige overwegingen niet alleen reeds tot een besluit hebben geleid, maar daaraan ook reeds uitvoering is gegeven en de gevraagde stukken reeds in handen zyn der Eerste Kamer, die daarmede kan handelen zooals zy wil. Het antwoord op do tweede vraag acht de minister van minder belang. Hy acht het waar schijnlijk, dat ook zonder officiééls overlegging der stukken aan de Tweede Kamer, de leden in de gelegenheid zullen zyn kennis te nemen van den inhoud. Mocht dit het geval niet zyn, dan zou de Regeering geen bezwaar hebben aan den wensch van den heer Yiruly gevolg te geven. Dinsdag 11 uren, na behandeling van het rap port over de verkiezing van den heer Pynacker, behandeling van enkele kleine ontwerpen. De Costa-Rlca-Packet. Eenigen tyd geleden bevatte do „Kóln. Ztg." een uitvoerig verhaal van het gebeurde in zake de Costa-Rica Packet", volgens de voor stelling, van Engelsche zyde gegeven. Thans echter heeft het blad ook de toedracht ver meld zooals die van Hollandsche zyde wordt geschetst. In dit artikel vindt men geresumeerd de „Carpenter-Fantasieën" van mr. P. Brooshooft en de hoofdartikelen van het „Vaderland", benevens het bekende artikel van het Engel sche parlementslid Hogan, van welks pamflet zooals de schryver zegt papier, inkt en pen biykbaar in Australië werd geleverd. De slotsom is deze, dat der Nederlandsch- Indische regeering slechts dit ééne verwijt kan treffen, dat zy een individu, beschuldigd van een misdryf, met te veel vorschooning behandelde en niet veroordeelde tot zyne ver diende straf. Dat men zich in Australië met zooveel hartstocht aan dit geval vastklampte, heeft een bijzonderen politieken achtergrond, verzekert de „Kölnische." Men kent den grimmigen, aangeboren haat, waarmede deze Engelsche koloniën tegen alle niet Engelsche Europeesche Staten te keer gaan, wanneer deze zich verstouten in Oceanië ergens eenigo rechten of aanspraken te laten gelden. Als men in Sydney precies kon doen wat men wilde, dan zou de Duitsche vlag op Nieuw Zeeland, op de Maarschalks of Bismarck- eilanden al lang niet meer wapperen, en hoe gaarne de Australiërs zich in den Maleischen Archipel als de heeren en meesters aanstellen, dat heeft hun ruwe optreden by de parel visschery in de buurt van de Aroe-eilanden dikwyis genoeg bewezen. Het is maar te hopen, dat de Nederland sche Regeering in geen geval toegeeft, en dus elke vordering op schadevergoeding kortweg afwyst, en dat zy het, wanneer er nu oen- maal geen andere uitweg mogelijk is, liever laat aankomen op een scheidsgerecht, waar van de uitspraak niet twijfelachtig kan zyn. Aan den nieuwen minister van buitenlandsche zaken, jhr. Röell, is hierbij tegelijk eene schoone gelegenheid gegeven, om door een vastberaden en beleidvol optreden zyn vaderland een ge- wichtigen dienst te bewyzen. Van hem is het trouwens ook niet te verwachten, dat hy zich zooals zyn vroegere ambtgenoot jhr. Hartsen by de Lawa-quaestie door eene grootere mogendheid vrees zal laten aanjagen of, erger nog, zich zal laten ringelooren. Openbare vergadering van den Baad der gemeente Alfen op Woensdag 2 0 Juni. Voorzitter: de Burgemeester. Absent de heeren A. Streng en M. Visser; de laatste zonder kennisgeving. Na opening der vergadering wordt het nieuw gekozen lid, de heer W. Los, toegelaten tot de gebruikelyko eedsaflegging, na afloop waar van dat lid door den Voorzitter en daarna ook door den geheelen Raad wordt geluk gewenscht met de onderscheiding, door de kiezers hem bewezen. De notulen der vergadering van 16 Mei j. 1. worden gelezen en eenparig goedgekeurd. Medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen de sedert de vorige vergadering inge komen missives van de Gedeputeerde Staten a. tot ontvangst-bericht van de op 16Meij.l. vastgestelde verordening, tot aanvulling van de verordening op de algemeene begraafplaats en het begraven van ïyken; b. tot terug zending der goedgekeurde expeditiën van Raadsbesluiten tot wyziging der begrootingen, over 1893 en 1894 in die vergadering genomen. Komt ter tafel eene door de Raadscom missie ad hoe ontworpen verordening tot invoering van het tarief voor staangelden op de wekeiyksche kaasmarkt, houdende be paling, dat voor eiken eersten ingenomen vierkanten meter zal worden geheven 10 cents met opklimming per vollen meter van 5 cents voor klein vee en 1 cent voor alle andere koopwaren. Nadat door den heer N. D. Kemink was voorgesteld de opklimming voor vee tot op 21/, cent te reduceeren, in dien zin, dat onder vee uitsluitend zyn te verstaan de jongen van éénhoevige en herkauwende dieren en ook varkens, en deze reductie by meerderheid was aangenomen, wordt het voorgedragen ontwerp tarief by acclamatie vastgesteld, be houdens goedkeuring van Hare Majesteit de Koningin-Regentes. Voorgenomen de reclames tegen hunne aanslagen wegens hoofdelyken omslag over het loopende dienstjaar van L. Ballintin als cura tor van J. J. Kuys, A. Rooseboom, C. Van Dobben en H. Den Ouden, met de daarop uitgebrachte preadviezen van B. en Ws., strek kende tot afwijzing der drie eorstgenoemden en afschryving voor den laatstgemelde ovor 8 maanden, wegens vortrek uit de gemeente. Aangezien de Raad zich unaniem mot de gronden, in de uitgebrachte pread wezen uit eengezet, vereenigde, wordt op gelijke wyze in overeenstemming daarmede besloten. Eene circulaire van het bestuur der ver- eeniging van Nederlandsche Patroons „Boaz" dd. Mei 1894, houdende aansporing tot vast stelling van hygiënische bouwverordeningen, wordt voor overweging en advies gesteld in handen van de Raadscommissie voor de Straf verordeningen en zulks, nadat een voorstel van den heer G. Van Dobben tot dadelijke in-behandeling-neming, na bestryding door den Voorzitter, was teruggenomen. Een verzoekschrift van het bestuur der Nederlandsche Protectionistische Landbouw- vereeniging te Utrecht wordt op voorstel van het D. B. als ongezegeld ter zyde gelegd. In duplo vastgesteld een Raadsbesluit model A begrooting 1894 tot voldoening van het vroeger toegestane subsidie ad f 300 aan de Vereeniging „de Alfensche Kaasmarkt." Voorts deelt de Voorzitter mede dat B. en Ws. uit krachte van de overeenkomst van 16/24 Augustus 1880 met de N. R.-S. Maat- schappy, rakendo het beheer over den stations toegangsweg, aan de directie van de Gas fabriek een tormyn zullen stellen tot afsnijding van de bestaande buizenleiding dier fabriek en by niet in acht-neming van dien termijn de afsnyding zeiven zullen bewerkstelligen, be houdens hot recht van verhaal door de gezegde directie, hyaldien zy hiertoe termen aanwezig mocht achten. Ten slotte stelt de Voorzitter den Raad in kennis met zyn voornemen om met het ver- eischte verlof van 7 tot 20 Juli a. s. zich buiten de gemeente op te houden. Niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering na do gebruikelyko hoofdelyke omvraag door den Voorzitter gesloten. 12) Weinige oogenblikken later trad hi), zooals bij den aanvang van ons verhaal gezien hebben, het bureau van de Bank binnen, Waar nevens de kas de oude Baptistin met zijn trouwen Ribi de wacht hield, en waar, terwijl boven alles in feestvreugde was, het vreeseltjk drama werd afgespeeld, dat allen met ontzetting vervulde en het geheele huis in diepen rouw dompelde. VI. De getuigenis v.s Bnptlslln. Het gerucht van de misdaad had zich spoedig door geheel Par(js verspreid, en de plotselinge dood van den heer Bertin bracht geheel de finantiëele wereld in rep en roer. Niettegenstaande het vroege morgenuur, had reeds eene groote menigte voor het huis postgevat: de gewone dagelijksche bezoekers Van de Bank, buren, vrienden en louter nieuwsgierigen. De toegang was gesloten en op de deur was een in zwarte lijst gevat bericht ge hecht, met de vermelding dat .Wegens sterf geval de Bank heden niet toegankelijk was." En boven dit bericht hingen, als treurige tegenstelling, de bloemenguirlandes, die de dienstboden in de verwarring van het oogen- bllk verzuimd haddon weg te nemen en die daar nog als droevige getuigen van een zoo wreedaardig afgebroken feeBt prijkten. De menigte groeide voortdurend aan en wachtte met de nieuwsgierigheid, het Parijsche volk eigen, den terugkeer van de justitie af, die zich onmiddellijk hierheen had begeven en door welke z(j hoopte volkomen ingelicht te worden omtrent den gehelmzinnigen moord, die zoozeer aller gemoederen bezighield 1 Vol gen wij thans de instructie in deze zaakl De heer Jarilot, commissaris van politie, ge assisteerd door zijn meest bekwamen agent, den brigadier Savignol, leidt het onderzoek, terwijl dokter Molonguet belangloos zijne diensten heeft aangeboden om het lijk van zijn verslagen vriend te onderzoeken. De heer Jarilot heeft spoedig van zijne bevinding rapport opgemaakt. In het kabinet van den heer Bertin was alles onaangeroerd gelaten, evenals in het bureau der bedienden. Alleen de brandkast was open, hoewel het slot niet geforceerd was. Op den grond vond men een papieren omslag, met het naamcijfer C.B., in lak afgedrukt .Dat is voorloopig iets 1zeido Jarilot, terwijl h(j den omslag in eene lederen porte feuille borg. En terwijl zyne agenten, onder aanvoering van den in het politievak meest ervaren Savignol, de vereischte nasporingen deden, i begaf hy zich tot den heer Molonguet, die zich Dog voortdurend met het iyk van het slachtoffer bezighield. De arme Baptistin, geknield en met ge vouwen handen, weende by het iyk van zyn meester. Nadat dokter Molonguet zyn onderzoek had ten einde gebracht, gaf hy aan den heer Jarilot het volgende verslag: .Aangezien op het iyk geene sporen van mes of dolk te vinden zyn en alleen het hoofd aan heide zyden op vroeselyke wyze verminkt is, kan, naar myn gevoelen, de dood alloen veroorzaakt zyn door één of meer hevige slagen of schokken, en rest ons dus nu nog te onderzoeken, op welke wyze en door welk voorwerp deze zyn toegebracht." .Dat zal ons, naar my voorkomt, niet moeilyk vallen", sprak de hoer Jarilot na eenig nadenkeo, en zich naar de yzeren deur wendende, terwyi hy een agent gelastte hem by te lichten, vervolgde hy: .Ziehier, dokter, aan deze deur bevinden zich op de hoogte van het hoofd van hot iyk, dat wy op den rug liggende hebben ge vonden, eenigo bloedvlekken; evenzoo op dezelfde hoogte aan den deurpost. Het ie dus duideiyk dat de moordenaar den heer Bertin omvergeworpen heeft, dat deze gevallen is met het hoofd tusschen de deur, welko daarna met een hevigen slag is dichtgetrok ken en zoodoende het hoofd verpletterd heeft." En met de bedaardheid en koelbloedigheid van iemand, die uit gewoonte by de tallooze gevallen van miedaad en moord, hoe schrik wekkend voor ieder ander, steeds volkomen kalm biyft, nam by zorgvuldig alleB tot in de kleinste byzonderbeden op, wat hem later by de behandeling der zaak van dienst zou kunnen zyn. Maar wie was nu de bedryver van deze vreemdsoortige misdaad? Deze was niet gemakkeiyk te ontdekken, daar hy geen enkel spoor had achtergelaten, niets dan den papieren omslag met hot in lak afgedrukte cachet, terwyi aan de brand kast geene geweldpleging was te bespeuren. .De dief moet zich dus van een sleutel bediend hebben," sprak de heer Jarilot; ,wy moeten alzoo verder zoeken." „Het zal u niet gemakkeiyk vallen, den moordenaar te vinden, zonder de minste aan- wyzing." .Misschien minder moeilyk dan ge wel denkt." „Waariyk, zonder eenig spoor, zonder eenig uitgangspunt?" ,0 zeker, door louter de feiten na te gaan I „Maar ik zie nog volstrekt niet in, hoe dat u op het spoor van den misdadiger zal brengen I" „Omdat gy slechts oogen hebt voor het slachtoffer, waarop geene sporen van geweld pleging door middel van dolk of mes te vinden zyn; maar juiet de geheele afwezigheid dezer meest gewone verschynselen is voor ons eene aanwyzing van onschatbare waarde. „En welke gevolgtrekking maakt go hier uit?" vroeg de dokter met levendige belang stelling. „Deze: dat de moordenaar geen gewone misdadiger is, want misdadigers van beroep verzuimen nooit, behooriyk gewapend te zyn. Zy zyn altyd op hunne hoede, voor het geval zy overvallen worden en zich dus te ver dedigen hebben, en vooral in dat geval zou de heer BertlD, die hem den toegang belette, evenals Baptistin, die hem vervolgde, getroffen zyn geworden, hetgoen by geen van beiden heeft plaats gehad, zoodat ik dus tot de slotsom moet komen, dat de dief slechts op éóne zaak bedacht is geweest, nameiyk, zich zoo spoedig mogelyk uit de voeten te makeu, ton einde niet horkend te worden, hetgeen by met zekerheid kon veronderstellen, dat by mogeiyke ontdekking onmiddelyk het geval zou zyu. „Wat geeft u aanleiding tot deze ver- onderstelling?" „Deze: dat de toegang door de deur van hot kabinet van den directeur voor hem ge opend was, en dat hy er geen gebruik van gemaakt beeft, omdat juist die deur in het volle licht was! En wat het u bovendien nog duidelyker zal doen zyn van hoeveel waarde het ontbreken van de gewone aan- wyzingen is, is, dat deze moord alleen een niet vooruit te voorzien gevolg is van de misdaad zelve. „Zyn doel zou dus alleen geweest zyn?" „Diefstal, anders niet, en hier heb ik den draad zoo vast in handen, ais had de schul dige ons zyn adres achtergelaten. By myn onderzoek ga ik altyd zooveel mogelyk stelsel- matig te werk. Er is hier een diefstal ge pleegd, we hebben papieren omslagen go- vonden, die er gisteravond, toen Baptistia zich ter ruste begaf, niet waren, aangezien, na het vertrek van de bedienden, de vloeren altyd worden aangeveegd. Bovendien wist degene, die de misdaad gepleegd heeft, dat dezen avond, by hoogo uitzondering, een - bedrag van achthonderd duizend francB, bet depot van kapitein Caatillac, in de brandkast' aanwezig was." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1