No. 10522. Woensdag 13 Juni. A0. 1894, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Juni. IEIDSCH DA&BLAB PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommer6 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1 (5 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Offïciëele Kennisgevingen. Vergadering Tan den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag 14 Juni, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Boëcdiging en installatie Tan Dr. E. F. Van Dissel en Dr. A. W. Kroon, als leden Tan don Gemeenteraad. 2°. Benoeming van oene derde onderwijzeres of een derden onderwijzer aan de eohool der éde klasse No. 2. (143). 8°. Idom Tan eon derden onderwijzer aan de Jongens school 2de klasse. (150). 40. Suppletoir© otaat van begrooting en van af- en ovorsolirijving dienst 1898, van de Stedelijke Werkinrichting. (142). 6°. Verzoek van Mej. A. E. S. Michelsen, om ontslag als tweede onderwijzeres aan do Leerschool. (146). C°. Idem alsvoren van Mej. A. M. Middelkoop, als derdo onderwijzeres aan de Meisjessohool 2de klaese. (149). 7°. Idom alsvoren van Mej. M. J. Haalebos, als derdo onderwijzeres aan do school 3de klasse No. 3. (154). 8*. Voorstel omtrent de overneming van stukken nit het Arobief van het Hoogheomraadecbap Rijnland. (147). 0°. Idem tot verkoop van voorwerpen aan de Stadstimmerwerf. (148). 10°. Staat van af- en oversobrgving op de gemeente- begrooting, dienst 1393. (152). 11°. Verzoek van J. Nierstrasz, om vrgstelling van schoolgeld, Gymnaeium. (153). 12°. Voorstel tot hot verleenen van afschrijving of rest.tntie van plaatselijke directe bi lasting. (155). 13°. Bezwaarschriften tegen da snppletoire kobienn, plaatselijke directe belasting, dienst 1893. (156). Aan het verslag der Kweekschool voor Zeovaart alhier over 1893 is nog het volgende ontleend: By het gewone onderzoek naar de kundig heden der jongens by aankomst op de Kweek school bleek het, dat het meerendeel vry goed kon lezen en hunne kennis van de eerste be ginselen der rekenkunde bevredigend was. Treurig was het echter gesteld met de schrijf kunst, want slechts weinige jongens waren in staat behoorlijke en goed leesbare letters te vormen. Het zou dus zeer wenschelijk zynT wanneer van dit leervak meer werk werd gemaakt op de lagere scholen, want het is zeer moeilijk eene eenmaal slecht gevormde schrijf hand te verbeteren. De algemeene verstandelijke ontwikkeling en bevattelijkheid der jongens loopt natuurlijk zeer uiteen en staat gewoonlyk in nauw Verband met het gehalte der huisgezinnen, waaruit zy afkomstig zijn. Dikwijls staat men verbaasd over de vol slagen onbekendheid van sommige jongens met eenvoudige zaken uit het dageljjksch leven, die kinderen, aan wier opvoeding eenige zorg is besteed, als het ware vanzelf leeren. Als staaltje hiervan het volgende: onlangs werd aan een jongen, die hier aankwam, ge vraagd of hy kon zien hoe iaat het was op eene klok, die in de kamer hing, waar bij zich bevond. Hij verklaarde echter dit niet te kunnen, hoewel er in zijne woning ook een dergelyk uurwerk was, want zijne ouders hadden hem nooit geleerd daarop te kijken en altijd had hy aan vader of moeder ge vraagd hoe laat het was. Deze menschen hadden steeds aan dit verzoek voldaan, zonder ooit op het denkbeeld te komeD, dat het op hun weg lag, hun zoon dit te leeren. Zooals reeds meermalen werd opgemerkt in vorige verslagen, is het voor de onder wijzers geene gemakkelijke taak om onder deze omstandigheid onderwijs te geven. Zy moeten natuurlijk veel zorg bestoden aan weinig ontwikkelde jongens en daarbij in het oog houden dat de vluggere leerlingen zich niet alleen niet vervelen mogen, doch nuttig moeten worden beziggehouden. In dit jaar werd hunne taak nog verzwaard door de plaatsing van een jongen, die wel goed ont wikkeld was, doch do Nederlandsche taal elechts zeer gebrekkig verstond. Deze knaap kwam uit Smyrna, waar zyne voorvaderen haddon behoord tot de daar toenmaals geves tigde Nederlandsche kolonie, die echter lang zamerhand versmolten en opgeheven schijnt te zyn. Do afstaramelingon dier Nederlandsche onderdanen bleven toen nog eenigen tyd onder bescherming van ons Gouvernement, doch zouden thans geheel onder Turksch bestuur komen. Dit was voor velen* en ook voor den hier bedoelden jongen, oen schrikbeeld, en om er hem aan te onttrekken;"wemide zyn vader zich tot den Nederlandschen consul te dier plaatse, ora door diens bemiddeling zyn zoon by do Noderlandsche Zeemacht geplaatst te krygen. De minister van marize beschikte gunstig op het verzoek van den consul en in het begin van October kwam de jongeling hier aan, onder geleide van den stuurman van het Ned. stoomschip „Pollux", met welk vaartuig hy uit Smyrna was overgevoerd. Het bleek terstond dat hy veel yver en goe den wil had, want volgens verklaring van den stuurman kende hy by zyne komst aan boord slechts Fransch, Grieksch en Turksch, terwyi hy nu, door veel te praten met de stuurlieden en bemanning van het stoomschip, reeds zooveel geleerd had van de Nederland sche taal, dat hy zich daarin, al was het ook gebrekkig, toch verstaanbaar wist te maken. Dit gaf moed op de toekomst en spoedig was hy dan ook in staat allerlei gesprekken met de overige jongens te voeren, zonder dat dit ooit aanleiding tot misverstand scheen te geven. Hiermede verrykte hy zyne kennis van do Nederlandsche taal echter op zeer een zijdige wyze, zooals meermalen bleek, wanneer er gedurende de schoolles by het lezen een of ander onderwerp ter sprake kwam, dat buiten den kring van de dagelyksche ge sprekken der jongens lag. Zoo verwarde hy eenmaal by het lezen van den zin „de koe loopt in de weide" de koe met de weide, en beschuldigde de weide van melk te geven en de koe van het benoodigde voedsel voor de weide te leveren. Beide namen waren hem by eene vorige gelegenheid wel eens verklaard, doch daar zy niet schynen voor te komen op de agenda van de jongens- gesprekken, was de beteekenis niet volledig tot hem doorgedrongen. Langzaam-aan komt men echter die moeilykheden te boven, en blyft de jongen evenveel yver toonen als tot beden, dan bestaat er geen twyfel of men zal zich geluk kunnen wenschen een geschikt Noderlandsch onderdaan ryker te zyn ge worden. Over het algemeen gaven de jongens veel roden tot tevredenheid. Er heerschte steeds een goede en opgewekte geest onder hen en onlangs toonden zy ook het goede hart te bezitten om wel te doen, waardoor do Neder landsche zeeman zich ten allen tyde zoo loffelyk onderscheiden beeft. Toen hunnamelyk werd medegedeeld dat zes wakkere zeelieden van het stoomschip „Amsterdam" het leven verloren hadden op den Oceaan, by hunne menschlievende pogiDgen om onder Tliogend stormweer de bemanning te redden van een in zinkenden toestand verkeerenden Ameri- kaanschen schoener, verklaarden allen zich terstond bereid hun wekelyksch zakgeld van 25 cents, of althans het grootste deel daarvan, af te staan om den nagelaten betrekkingen dier zes helden eenige ondersteuning te geven. En dit deden ze geheel op eigen initiatief, zonder dat eenige drang door hunne chefs op hon was uitgeoefend. Het bedrag van veertig gulden, dat dientengevolge aan de commissie te Rotterdam kon gezonden worden, moge betrekkelyk klein geweest zyn in verge- ïyking tot de groote giften, die waarschyniyk van vermogende menschen waren ingekomen, toch was het zeker niet minder welkom, nu het op deze wyze gegeven werd. Zou de onderstelling te gewaagd zyn, dat jongelingen, die zooveel bewondering toonen te hebben voor een heldenfeit, als hierboven beschreven is, ook niet zullen schromen hun leven te wagen, wanneer dit hun in later leven ge vraagd wordt om den medemensch te redden? Wy gelooven het niet, en ook uit dit oogpunt beschouwd, heeft ons de betoonde gulheid der jongens veel genoegen gedaan. In eene gisteravond gehouden vergadering der „Vryzinnige Kiosvereenigmg" alhier wer den tot bestuursleden gekozen de heeren prof. mr. H. B. Greven, dr. C. M. Dozy, dr. C. L. Rümke en J. J. Hasselbach. Na langdurige discussiën werd besloten naar de vergadering der „Liberale Unie" geene afgevaardigden te zenden. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is met ingang van 15 Juni benoemd tot veldwachter der gemeente Katwyk aan Zee de agent van politie K. D. Israël, te Leiden. Men schryft ons uit Noordwyk-Binnen, dd. 11 Juni: In den afgeloopen nacht is alhier overleden ds. J. G. Blaauw, emeritus predikant der Ned.-Herv. gemeente alhier. Te Leiden op 10 Juni 1823 geboren, be zocht hy aldaar het gymnasium en studeerde vervolgens aan de universiteit zyner ge boortestad. In 1846 door het provinciaal kerkbestuur tAti Nóord Brabant tot de Evangeliebediening toegelaten, was hy achtereen volgons pred. te Noorden (Z.-H.) (1846 1855), Eist, by Ameron- geo, (1855 1857), Steenderen (1857-1863), Axel (1863 18G7), Oostkapelle (1867 -1870), Ter Aar (1870 1873) en Noordwyk-Binnen (1873-1891). Nadat hem eervol emeritaat was verleend, nam hy op 28 Juni 1891 afscheid van deze gemeente naar aanleiding van 2 Corinthe 61. Gedurende vele jaren was hy lid van het classicaal bestuur van Leiden en in de laatste jaren regent van de stichting „het Konings hof", te Katwyk. Ook als emeritus-predikant was hy onder ons blijven leven en bleef hii belangstellen in alles, wat op kerkelyk en maatschappelyk gebied voorviel. Door zyn humanen aard en echt Evange- lischen zin was hy by ieder, zonder onder scheid van gezindte of richting, geacht en geëerd. Met hem daalt weder een der oude garde ten grave, in wier hart plaats is ook voor hen, die niet in ieder opzicht zyne ge voelens en inzichten de hunne kunnen noemen. Men meldt uit SassenheimDe jaarlyksche collecte ten behoeve van het „Fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden", zal in deze gemeente gehouden worden aan de huizen der ingezetenen, op Dinsdag 19 en Woensdag 20 Juni a. 8. Aan mejuffrouw J. A. Wernink is op haar vorzoek (wegens ongesteldheid) door de gemeenteraden van Zoetermeer en Zegwaard eervol ontslag verleend als onderwyzeres aan de gemeenschappelyke openbare school, met ingang van 16 Juni a. 8., terwyi detydelyke waarneming zal geschieden door mejuffrouw A. C. Klem, te Gouda. Tot voorzitter van het bestuur der Stomp- wyksche en Elleboogsche Verlaten is gekozen de heer J. Scheer, te Zoetermeer, en tot voorzitter van het Meersche Verlaat, in plaats van wylen den heer A. Arkesteyn, te Stornp- wyk, de heer A. De Jong, aldaar. De „Residentiebode" spreekt beslist het bericht van het „Vad." tegen, dat oraanbin- nenlandsche zaken aan eene onteigeningswet gewerkt wordt. Gistermiddag om drie uren werd op het kerkhof te Oosterbeek, in allen eenvoud, in don familiekelder bygezet het stoffelyk over schot van den oud-minister van financiën, dr. A. Vrolik, oud-curator van de Leidsche universiteit. Talryke kransen bedekten de baar. Aan het graf werd gesprokon door ds. Weddik, emeritus Luthersch predikant te Arnhem, die in gevoelvolle woorden het zoo welbestede leven van den overledene herdacht. De heer W. K. M. Vrolik, oud-directeur- generaal der Staatsspoorwegen, bedankte, namens de familie, voor de eer, zyn vader bewezen. Omtrent onze Vorstinnen wordt uit Vulpera bericht: De gezondheidstoestand van Hare Majesteiten is uitstekend. Het weder was tot heden prachtig en zeer warm. Dage- ïyks maken HH. MM. wandelingen. Do Koningin-Regentes gebruikt de baden te Tarasp en drinkt het water uit de Luzinsbron. De schoolcommissie te Beem6ter heeft aan den gemeenteraad verzocht eene dames commissie te benoemen voor het toezicht op het onderwys in de nuttige handwerken. De beslissing is aangehouden. Naar de „N. R. Ct." vernoemt, is het zoo goed als zeker, dat een eskader, bestaande uit Hr. Ms „Guinea", „Stier", „Wilhelmina" en „Reinier Claeszen", onder bevel van den kapt. ter zee K. A. Stakman Bosse, omstreeks einde Juli naar Antwerpen vertrekt tot ver toon der Nederlandsche vlag ter eere van de internationale tentoonstelling aldaar. In de afdeeling Den Haag van den Bond van Nederlandsche onderwyzers werd Zaterdag avond het ontslag van den anarchistischen onderwyzer Dykstra, te Menaldumadeel, be sproken. Met 63 tegen 19 stommen werd de volgende motie aangenomen: de vergadering, de houding van het hoofdbestuui in de quaestie Dykstra goedkeurende, besluit aan geene protestbeweging deel te nemen. De Nederlandsche protectionistische land bouwvereeniging, die zich den lödon Maart jl. tot H. M. de Koningin-Regentes heeft gewend met een verzoek tot tydeiyko heffing van een 8chaalrecht op granen, heeft thans hotzelfde verzoek gericht tot de beide Kamers der Staten-Generaal. Zy vraagt, dat de landbou wers en veehouders door het heffen van tyde- lyke schaalrechten zoo spoedig mogeiyk wor den geholpen, dat zy nog voor don thans te veld staand6n oogst de voordeelen ondervinden. Wegens volslagon gebrek aan hulpper soneel heeft het hoofd der school te Hol werd, in overleg met B. en Ws. en den schoolopzie ner, zyne schooluren vermeerderd, om aan de verschillende klassen beurtelings onderwys te geven, waarin hy bygestaan wordt door een onderwyzer uit de school van Brantgum, 's middags van 3 tot 5 uren net gebrek aa hulppersoneel neemt in Friesland tos, daar vele onderwyzers voor betere betrekkingen buiten de provincie worden benoemd en Gedeputeerde Staten van Friesland voor aan komende onderwyzers geen hooger traktement willen goedkeuren dan 500, hetwelk op vele plaatsen buiten Friesland 550 a ƒ600 bedraagt. Voor de betrekking van tweeden ge meento geneo3beer te Apeldoorn, salaris ƒ600, meldden zich eeene sollicitanten aan. Door de uitgebreidheid der gemeente is door den Raad het salaris van elk der beide gemeente ge- neesheeren op 1000 gesteld en zal eene nieuwe oproeping worden gedaan. Voor de betrekking van leeraar in de Hoog- duitsche en Nederlandsche taal en het schoon- schryven aan de H. B.-S. aldaar had zich geen sollicitant aangemeld. De Raad heeft nu de betrekking in tweeën gesplitst, elk op een salaris van 1200. Nu zal eene nieuwe oproeping plaats hebben. De socialistische onderwyzer Robertus, van Kielwindeweer (Gr.), die zich door zyn optreden voor de sociaal-democratische be ginselen eene waarschuwing van den burge meester aldaar op den hals haalde, werd door den Raad van Opsterland (Fr.), waarvan de meerderheid der leden ook socialisten zyn, benoemd tot onderwyzer to Beets, waarvan het toenmalig hoofd der school, do heer Nawyn, ook de socialistische beginselen was toegedaan. De onderwyzer Robertus is pas te Beets in functie, of hy hervat zyne taak als socialistisch spreker, want Zondag 10 Juni jl. trad hy op voor de sociaal-democratische jongelingsver- eeniging „Houdt moed in den stryd", te Beets, met het onderwerp: „Kapitalisten en zyne partygenooten" en Zondag 17 Juni a. 6. zal hy spreken voor de sociaal-democratische jongelingsvereeniging te Gorredyk. De heer Nawfjn is nu overgeplaatst als hoofd der school van Beets naar Langezwaag. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 10 Juni van Rotterdam te Nieuw-York; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 Juni te Padang; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 11 Juni Scilly; de „Sema rang", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 10 Juni Gibraltar, de „Soerabaia", van Rot terdam naar Batavia, arriveerde 10 Juni te Southampton; de „Titan", van Java via Singa pore naar Amsterdam, passeerde 11 Juni Dover. By koninkiyk besluit is een pensioen van ƒ124 verleend aan A. Kayser, eerder weduwe van den commies-ontvanger by 's Ryks belastingen, J. I Kisjes, thans weduwe van J. Vonk. Met ingang van 16 Juni a. s., benoemd tot directeur van bet post- on telegraafkantoor te Hattem J. L. Pitlo Rz., thans commies der telegrapbie van de derde klasse. De Oost Indische ambtenaar met verlof dr. C. Ph. Sluiter, laatstelyk leeraar aan het gymnasium Willem III, te Batavia, op zyn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. De heeren R. Oostingh en H. S. Pruys, artsen, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl. by het personeel van don geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indié. men, geenerloi poging door hetzelve zal wordt n aangewend om zich op dat eiland neder te zetten dan wel zich met het inwendig bestuur aldaar te bemoeien, welk bestuur integendeel by deze geheel aan den vorst des lands wordt overgelaten". Gemengd Nieuws. Het contract met Lombok. In de zitting der Eerste Kamer vroeg de hoer Pynacker Hordyk jl Vrydag overlegging van het contract, in 1843 met Lombok ge sloten. Dit geeft het „Hbl aanleiding tot de op morking, dat het contract sinds lang bekend is; het staat volledig afgedrukt in het in 1883 te Batavia uitgegeven werk: „Eenigen tyd onder de Baliörs", door dr. Julius Jacobs, bl. 247. Nu het ter sprake is gebracht, komt het niet overbodig voor, er oen kort overzicht van te geven. Art. 1. De vorst van Lombok verklaart „dat eiland to zyn het eigendom van het Nederl.-Indisch Gouvernement." Art. 2. Hy belooft daarom het eiland, go heel of gedoeltelyk, „nimmer aan eenige blanke natie, hoe ook genaamd, to zullen over geven, noch met dezelve eenige verbintenis te zullen aaDgaan." Art. 3. Hy zal om do drie jaren een ge zantschap naar Batavia zendon, „om hulde te bewyzen" aan den Gouverneur Generaal. Art. 4. Wanneer het Gouvernement goed vindt een ambtenaar naar Lombok to zenden, zal deze dezelfde voorrechten genieten als de Lombokscho gezanten ten onzent (nl. onder houd ten koste van hem, wien het bezoek geldt, en diens byzondere bescherming). Art. 5. Het kliprecht is afgeschaft, aan schipbreukelingen wordt alle mogelyke hulp en bystand verleend; omtrent de betaling van bergloon worden regelingen getroffen. Art. 6. De vorst belooft „dat aan den handel in het algemeen de (jverigsto bescher ming zal worden geschonken." Art. 7. „Het Nederlandsch-Indisch gouver nement verklaart dat zoolang do vorsten van Lombok het vorenstaande getrouweUik nakc* De Stadszaal is, na hare nieuwe ly en geschiedenis van de laatste weken wat de verpachting betreft, onder het beheer der nieuwe pachters van het buffet, gistera70.id weder geopend geworden. Het gebouw was stampvol De meeste ran gen der maatschappy waren er vertegenwoor digd: de burgemeester en de wethouders, raadsleden, hoogleoraren, studenten, officieren, bestuurderen van verschillende tooneel-, mu ziek en gymnastiekgezelschappen, van werk lieden- en andere vereenigingen enz De Neder- landscüe Buffetmaatschappy had trouwens de beleefdheid gehad hen voor dezen avond invitaties tot by woning der openings voorstel ling toe te zenden Velen konden het dan niet van zicb krygen hum e dames thuis te laten: en zoo gebeurde het dat de z^alinhet begin van Juni reeds het aanzien had alsof wy al in de laatste volle week van Juli waren. Het optredende gezelschap was dat van het „Theater de Vereeniging" te Amsterdam en het moet gezegd worden dat het uitste kend voldeed. Er zyn personen by, die inet recht specialiteiten mogen worden genoemd. Muziek, zaup, acrobatie er« clownery volgden elkaar op in onderhoudende afwisseling. Elk nommet was goed en aai digieder die optrad, liot iets hooron of zien, d«*t de moeite wol waard was. Lucie en Eenmie zyn twee meisjes, dio, hoe klein ze ook zyn, reeds do verwon er- lyksto toeren verrichten; mile. Donuuia is een genre-zangeres, die met een goed geluid 0. a. romances voordraagt met daarby pas sende, aandoeniyk dramatische gebaren; de gioote muzikale zang-lach clown, die op haar volgde, is oen vermakelyke dikke, gul-lachende grappenmaker, die ook zingt, maar jolig en voluit, zóó dat do geheele zaal eindolyk met bom zat mede te lachen, torwyi hy op zyn viool of ander instrument aardige dountjes tokkelt met groote vingervlugheid; de werk zaamheden aan het gedragen losse rek waron hier geheel nieuw en wekten voor de dame, die ze uitvoerde, de grootste verbazing op, maar ook mot minder voor den heer, die er voor moest zorgen rek en dame, ver boven hom verheven aan een toestel, in evenwicht te houdenmej. Emile Gulp handhaafde haren naam met vele nieuwe voordrachten, als 0011e vermaarde Nederlandsche couplet zangeres, en de kunsten en muziek makende familie Abra schynt wel zoo vlug op hoold ori handen als hardloopers op do beenen. Na de pauze vertoonden „the Marvellous Howe's", do wereld kampioenen aan de drie vaste rekken, hunne verbazing wekkende toeren, waarby zy m roodo gekleede rokken reuzen-zwaaien maakten, tienvoudige salto's door de lucht en nog veel meer, en bewees, nadat mile. Denuma, afgewisseld door een paar orkestnummers, wederom oenige liederen had ten beste gegeven, de heer James Capelli de kunst te verstaan op grappige wyze uit zyne sledeschellen aardige en welluidende melodieën to halen, gevolgd door eene olectrische demonstratie, waarby de portretten van onze beide Koninginnen en wyion Koning Willem III, met electrische verlichting, niet ontbraken. Het een van het alles hier genoemde werd nog luider toogejuicht dan het ander. Enkele arti-ten werden twee-, drie soms zelfs vier maal teruggeroepen en worden aldus verplicht het programma, in welke afwerking goede gang zat, belangryk uit te breiden. Hieruit mag dus mot recht worden afgeleid dat de soiree algemeen goed hoeft voldaan. Ten slotte maken wy melding van oeno opmerking, welke wy hoorden maken, nl. dat hot zoo wenscheiyk xou zyn geweest dat i.i de pauze, rnet zulk eene goed bezette zaal, behalve de gewohe koffiekamer, ook do foyer open gesteld ware geworden. Onder No. 232 is aan hot tele- phoonnot alhier aangesloten de heer Van Blaadoren, vleeschhouwer, Hooglandsche Kerk- gracht 6. In den nacht, van 7 op 8 Juni jL is uit een in aanbouw zynd bloernbollenhuis van den heer K. J. Kuyk, te Hillegom, ten nadoele van vier timmerlieden, ontvreemd eene party timmermansgereedschap, als: 1 veerploegscbaaf, gemerkt J. D. K., 1 tweo- duimssteekbeitel, 1 tweeduimsbakbeitel, 1 vyf- kwartierssteekbeitel, twee dubbele blokschaven, alle gemerkt A. J. W.. 1 tweeduims 1 vüf-

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1