Zaterdagavond 40 Cents. De 2de luitenant P. Visser, van het 4de regiment vesting artillerie te 's Gravenhage, zal gedurende deze maand zitting nemen in den Krijgsraad als lid en officier commissaris. Bewoners van Leiden en omstre ken kunnen Dinsdag 19 Juni a. s. weer eens goedkoop naar Arnhem en Nijmegen en terug vervoerd worden door een extra-trein der Staatsspoorwegen voor reizigers derde klasse. Men verzoekt ons het volgende ïe willen melden: In het L. D. van gisteren, 8 Juni, wordt in een bericht, betreffende het aanrijden van een wagen door de Rynl. Stoom tram onder Oegstgeest medegedeeld, dat de machinist niet wilde stoppen. Dit is bezijden de waarheid. De bestuurder van den wagen Wenkte eerst, toen de tram nog slechts 25 M. was verwijderd, waarop de machinist ter stond stoom afsloot en den handrem aanzette. Den vacuumrem wilde hij niet gebruiken, daar het paard dan zeker zou schrikken van den ontsnappenden stoom. Het ongeval is dus volstrekt niet te wijten aan den onwil van den machinist, maar veeleer aan het te laat waarschuwen van den heer O. Door D. Bol Dz. Jr., te Valkenburg, werden twee kipeieren gelegd in het nest van eeno spreeuw. Juist drie weken later mocht hij zich verheugen in het bezit van een paar kuikens, wier ontwikkeling niets te wenschen overlaat. Of zoo iets al meer voorkwam? Voor het gerechtshof te 's Gra venhage stonden gisteren in de eerste plaats terecht een paar jonge mannen, 19 en 20 Jaren oud, die evenwel reeds oude bekenden der justitie waren, en laatstelijk door de rechtbank te Dordrecht tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld werden wegens diefstal van geld uit een kantoor aan de Vest, te Dordrecht, door middel van inklimming en braak; van vaatjes gedistilleerd uit een pak huis, door middel van een valschen sleutel; en van een vaatje zeep. Het Openbaar Minis terie vorderde verhooging van straf tot 3 jaren. Daarna hadden zich te verantwoorden een bpperman en twee arbeiders uit Katwyk- Binnen, beklaagd van diefstal van wildklem men uit eene loods, doch deswege door de Haagsche rechtbank vrijgesproken. Het O. M. eischte vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van ieder der beklaagden tot 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. Een man to's-Gravenhago, die nog eenige dagen „zitten" te goed had en naar het politio-bureel op de Nieuwe Haven moest worden overgebracht, ontsnapte aan het Hofsingel aan zijne geleiders en vluchtte de woning zijner moeder in. De agenten, die zich aldus in de uitoefening van hun plicht verhinderd zagen en wier aantal spoedig tot 7 of 9 aangroeide, konden de gesloten deur aankijken, die door don oolijken heer van tyd tot tijd op een kiertje werd geopend om de rustbewaarders even uit to lachen. Do mees ten gaven het ook op en éón bleef do wacht betrekken. Nu kwam de arrestant weder buiten, gewapend met eeno prikboor onvoor zien van blijkbaar weinig vriendschappelijke bedoelingen. De agent greep hem evenwel ▼ast een burger ontrukte hem het gevaar lijke werktuig en hield hem zóó stevig beet, dat twee inmiddels toegesnelde confraters met zijne hulp don arrostant konden overbren gen naar het bureau. Maar daar washeelwat spierkracht voor noodig. De rechtbank t e H a ar 1 o m d o e d gisteren uitspraak in de zaken van J. G. Corver en J. Zwart, de eerste beschuldigd van be drieglijke bankbreuk, de tweede van diefstal. Voor den laatsto was door mr. Willekes Mac Donald vrijspraak gevraagd, als zijnde de diefstal niet bewezen. De rechtbank veroordeelde Corver tot ééno maand en Zwart tot een jaar gevangenisstraf. De eisch was respectievelijk 4 maanden en 1 jaar. Uit Delft wordt gemelddatde margarine-boterfabriek aldaar weder is go sloten, wegens de hoffing door België van 25 franken invoorrochten op do 100 Kg. Een schildwacht als dief. Roods meermalen werd aan 's Rijks geweerwinkel te Delft het een en ander vermist, zonder dat men kon nagaan wie de dief was. Woens dag kwam het eindelijk uit dat een schild wacht van het garnizoen, telkens als hij daar op post stond, schroeven, beitels, staaldraad, enz. wegnam, die hij verborg op den zolder bij zijne aanstaande schoonmoeder. Hy heeft zich vrijwillig in arrest begeven. Te Dolft is eene werkvrouw in het militaire kleedingmagazyn in eene ton met kokend water gevallen. Overdekt met brand wonden werd zij uit haren neteligen toestand verlost. Aalsmeer en het zuidelijk ge doelte van Haarlommermeer, bij Aalsmeer, zal binnenkort het terrein wordon voor militaire evoluties. Artilleristen zullen do batterijen te Kudelstaart (gem. Aalsmeer) beproeven. Men is reeds bezig eene gracht te graven, langs do vuurlijn van den Kwakel naar Uit hoorn, en verder worden nog gemaakt bom vr(je kelders en kazematten. De manschappon zullen gekazerneerd wor den in de kazerne te Kudelstaart. In d e J a n-V a n d e r-H oijdenstraat te Amsterdam had een jongen het ongeluk van eeno trap te vallen. De ongelukkige werd dood opgenomen. Do walkant van den Singel te Amsterdam was zwart van de monschen! Zo holden van den eenen kant der brug naar den anderen, alsof or oeno hoele school kinde ren uit 't water gored moest worden. Van een ongeluk was echter geen sprake, 't Gold de nieuwe reclame van J. P. Nord Thomson, aldaar, voor zijne thee, merk „Thee visite". In een Lilliputters-bootje, op z'n Chi- neesch getooid met vlaggen en lampions, zaten een paar „echte" Chineezen, langzaam de „schroef" in beweging brengend, waardoor het bootje statigjes en kalmpjes zich voortbewoog. Ondertusschen werd braaf de bel geluid om andere booten te waarschuwen voor 't gevaar van „overvaren". De firma Thomson zal door deze aardige en nieuwe reclame zeker bereiken, dat er druk over hare thee gesproken wordt en dat is een eerste stap tot het gaan drinken er van. De voor enkele jaren vanwege de afdeeling „Haarlemmermeer" van de ver- eeniging „Het Witte Kruis" gebouwde en later verbeterde ijskelder biykt ongeschikt te zijn. Van het daarin geborgen ijs was dezer dagen weinig of niets meer aanwezig. Ook de beide ou d-w ethouders te Schiedam, de heeren Elzevier Dom en Loncq, zijn gisteren door den rechter-commissaris te Rotterdam gehoord in de zaak van den ge meente-ontvanger aldaar. Te Den Ham is alweder een kerk diefstal gepleegd; ditmaal ging die gepaard met inbraak. Uit de armenbus is ongeveer f 70 ontvreemd. De daders zijn nog niet op gespoord. Gistermiddag omstreeks halfvier werd te Hilversum eensklaps oen felle uit slaande brand ontdekt in den kruideniers winkel van den heer Molenkamp in de Gast huisstraat. De eigenaar, die in zijne woonkamer achter den winkel een oogenblik zat te rusten, werd plotseling opgeschrikt door het geschreeuw van zijn dochtertjo, dat met een brandend boeze laartje aan kwam binnenloopen. Terstond doofde hij het vuur en ging met het angstig bevende kind naar een zijner buren, om het wat afleiding te bezorgen. Toen hjj eenige oogenblikken later terugkwam, stond de winkel in lichterlaaie. De brandweer, wolke spoedig aanwezig was, kon niet verhoeden dat de geheele winkel en het woonhuis uitbrandden. Wel werden nog eenigo voorwerpen van waarde gered. Zoowel huis als inboedel waren verzekerd. Men vermoedt dat het kind in den winkel met lucifers gespeeld heeft. Men weet nog niet waar de sedert 24 Mei gevluchte oud-griffier Schreuers hij is 76 jaar oud verblijf houdt, doch daar de familie hieromtrent niet ongerust is en geene opsporing laat doen, veronderstelt men dat by zich in het missie-huis te Steyl, by Venloo, schuilhoudt, alwaar men vermeent hem ge zien te hebben. Op verzoek der familie werd gisteren door de rechtbank te Roermond als bewindvoer der in zyn boedel voorgesteld de notaris De Bruin, te Roermond. Volgens gerucht zou het passief bedragen drie ton tegen een zeor klein actief. Er zal dus voor die arme lui, die hunne zuurver diende spaarpenningen aan den man toever trouwden, weinig overschieten. De bejaarde klokluider G. P. Hoekstra, te Hichtum, (gomeente Wonsera- deel) is Dinsdag-avond, toen hy zich tot het luiden der klok naar boven in den toren had begeven, door oen onbekend gebleven toeval naar boneden gevallen en dientengevolge over leden. De „lelietjos" en de drankbestry- ding. Een „lelietje" had in de vragenbus van „De Hollandsche Lelie" oen middel ge vraagd om dronkaards te genezen. Het ant woord luiddemeng aftreksel van een levenden paling in zyne jenever. Eene andere lelie schryft nu naar aanleiding daarvan: „In no. 41 van de „Lelie" las ik een middel om iemand van sterkon drank te genezen, nl. door het aftreksel van een levenden paling in de jenever te mengen. Omdat ik het zoo eigenaardig vond, sprak ik er over met een dokter, die my zeide dat het zeer zeker een afdoend maar een zeer gevaarlyk middel was. Komt de lyder or door, dan is hy gede cideerd genezen, maar minstens vyf van de tien koeren, dat de proef wordt toegepast, sterft men er aan. Het is dus geraden er eens over te denken eer men bet middel gebruikt." En dat alles, merkt de „Arnh." op, onder het motto: Die het weet, moet het zeggen. Do commissaris van politiete Leeuwarden waarschuwt om op zyne hoede te zyn by het aanknoopen van handelsrelatiën mot Christiaan Karei Bonder, zich noemende C. C. Bender, in ameublementen, exporUtie te 's-Hertogenbosch. Hy woont te 's Hertogenbosch in eene slaapstede. Onder Horst is door eenige wild stroopers eene dryfjacht gehouden, waarby J. W., uit Venloo, de volle lading van een geweer in de linkerheup kreeg. De dader, N. S., uit Roermond, is gevlucht. De verwonding is gevaarlyk. In de zaak der uitgifte van valsche geldswaarden, voor de rechtbank te Rotterdam gisteren behandeld, werd door den substituut-officier geëischt tegen Carl Pfeiffer, die valsche Russische stukken trachtte te beleenen, 3 jaren gevangenisstraf. Baron Sternberg. In het „Alge meen Politieblad" wordt thans gesignaleerd een persoon, zich noemende baron Ernest d' Ungern Sternberg, geboren 27 Febr. 1867 te Nesshoutschnoyé (Rusland), lengte iets moer dan middelmatig, vry gezet, haar blond, sleepende gang, de punten der voeten zeer buitenwaarts gekeerd, hanglippon half geopend en sterk vooruitstekend, zelfs als hy niet spreekt, zich ophoudende onder valsche namen, terwyi by zich vermomt als metselaar en mechanicus, zich kleedende in wyde broek van bombazyn, vry korten blauwen kiel, waarover eene versleten jas met bruine ruiten en dragende eene effen gryze pet. Hy wordt verdacht van te zyn de dader of medeplichtige van de op 21 en 28 April en 3 Mei jl. te Luik gepleegde dynamiet-aanslagen. Op grond van een verzoek van eene Bel gische autoriteit vraagt de officier van justi tie te Maastricht opsporing, aanhouding en bericht. Er komen berichten uit Weenen over een vreeselyken hagelslag, welke met ongekende woede gisterochtend om 6J/4 uur by 16° warmte over de Oostenryksche hoofd stad losbrak. De hagelsteenen waren veelal dubbel zoo groot als hazelnoten. Geheel Weenen werd gealarmeerd. De straten werden in korten tyd met eene voethooge laag hagel steenen bedekt. Overal hoorde men angst kreten uit de huizen, daar de heftige slagen, waarmee de korrels tegen de vensters aan vlogen, door velen voor dynamiet ontploffingen werden gehouden. Ten slotte bleken in byna elke straat duizenden vensterruiten verbryzeld. In den Hofburg alleen zyn er 600 ingeslagen. Vele huizen in de Ringstrasse zien er uit als beschoten vestingwerken. Daar de Alsbach buiten zyne oevers trad, werden ook nog vele straten overstroomd. In de westeiyke om streken zyn boomgaarden en wynbergen totaal vernield. Daarentegen bleef het zuiden door den hagel geheel verschoond. Do hagel slag duurde tien minuten. Onderwyl heerschte er eene benauwende en nog klimmende warmte. Op het Noorderstation stortte de glazen kap in. De met den morgentrein aldaar aankomende reizigers moesten tot aan de enkels door het water. Een ernstig ongeluk gebeurde er op de Simmeringer heide. By eene artillerie-oefening werden door den hagel de paarden schichtig, zoodat twee batteryen in elkander verward geraakten er er eene vreeseiyke consternatio ontstond, nog ver ergerd door de plotseling vallende duisternis, die zóó zwart was, dat de kolonel, naar hy later verklaarde, zyn eigen battery niet meer kon zien. Vele artilleristen werden van de paarden geworpen en 13 hunner zwaar, vele andere licht gekwetst. Ook elders kwamen ongelukken voor. By de Votivkirche werd een huurkoetsier van den bok geslingerd en gedood, en in den Prater verpletterde een omgeworpen boom een voorbyganger. Onder de patiënten in het algemeene ziekenhuis brak eene paniek uit, toen de vensters verbryzeld werden en hagel steenen zoo groot als duiveneieren met een donderend geraas in de zalen kletterden. Do patiënten vluchtten al schreeuwend, terwyi de meer hulploozen slochts met de grootste inspanning geborgen konden worden. Ook in het rykskrankzinnigengesticht, waar even eens eene paniek uitbrak en de verpleegden aan het razen sloegen, vielen verschrikkeiyke tooneelen voor. Beide inrichtingen zyn deeriyk gehavend. Voorts komen er elk oogenblik nog jobstydingen in. Het verkeer is bemoeiiykt. Vele telegraaf- en telephoondraden zyn ge- brokon en hangen aan flarden over de straten. Voor eenigo dagen maakten en kele Parysche bladen melding van het gerucht betreffende den dood van den graaf van Cham- bord, welke, naar beweerd werd, het gevolg zou geweost zyn van vergif. Naar aanleiding van deze medodoelingen verklaart nu het Weener „Fremdenblat", dat professor Kundrat, te Weenen, de sectie heeft verricht op het lyk van den Franschen kroon pretendent, die, gelyk bekend is, op zyn land goed in Oostenryk overleed. De maag en de spysverterings organen van den graaf van Chambord bevinden zich nog te Weenen, waar zy steeds onder bohoorlyk toezicht worden bewaard. Ieder, die wil, zegt het „Frem denblatt" kan zich door eigen aanschouwing er van overtuigen, dat deze lichaamsdeelen van den graaf van Chambord in geenerlei opzicht de beschuldiging wettigen, dat de graaf door vergiftiging is om het leven ge bracht. Volgens professor Kundrat is het buiten twyfel, dat de graaf van Chambord een natuuriyken dood is gestorven. Blykens nadere berichten over het spoorweg-ongeluk, dat dezer dagen in Zevenbergen, by Klausenburg, voorviel, is het ongeval ernstiger geweest dan eerst werd gemeld. Een groot deel van de waggons, waaruit de trein, welko ontspoorde, bestond, stortto in een ravyn, zoodat 43 personen ernstig werden gewond. De toestand van vyf der reizigers, die naar het hospitaal te Klausen burg werden vervoerd, is zóó ernstig, dat aan hun behoud wordt gewanhoopt. De meeste gewonden zyn werklieden, die een uitstapje maakten. Men had eerst de ontsporing geweten aan kwaadwilligheid der Rumenen, maar er is tot dusver geen enkel bewys gevonden tot rechtvaardiging van deze beschuldiging. Schyndood. Uit Brussel wordt van een geval gewag gemaakt van eene zoo genaamde lethargie. Eene zekere dame V had eene wandeling gemaakt, toen zy, voor hare woning in Schaerbeek aangekomen, over vallen werd door eene duizeling en ineenzakte. De voorbygangers en buren, die dat zagen, brachten haar in huis en legden haar te bed. Het lichaam werd weldra koud, het hart hield zelfs op te kloppen en men meende dat de juffrouw dood was. Een geneesheer, die spoe dig gehaald werd, deelde echter mede dat zy slechts schyndood was. Eerst den volgenden nacht kwam zy tot zichzelve en verhaalde toen, dat zy geen oogenblik haar bewustzyn had verloren, maar dat zy alleen verkeerd had in de volstrekte onmogelykheid om zich in het minste te bewegen. Toch, en dat was juist het verschrikkolykste, had zy alles ge hoord en gezien wat er om haar werd ge sproken of gedaan. Verdwaald. To Langeleben (Brunswyk) waren sedert den 23sten der vorige maand twee kinderen, een meisje van 2 en een jongetje van 3 jaar, spoorloos ver dwenen. Alle nasporingen in het Elm woud en den omtrek bleven vruchteloos en men veronderstelde reeds dat de kinderen geroofd zouden zyn. Eindeiyk, na 6 dagen, vond men de kleine kinderen ongeveer een uur gaans van hunne woonplaats in een hollen weg als ïykjes. De arme kleinen waren in het bosch verdwaald geraakt en biykbaar van honger omgekomen. Te HongKong zyn zes Europeanen en 1500 Chineezen aan de pest gestorven. Te Medeak, in Algerië, zyn krachtige aardschokken gevoeld. Te Ruda, naby de Pruisisch-Russi- sche grens, is een arbeidersgezin ziek ge worden onder cholera&chtige verschynselen. Te St. Etionne (dep. Loire) zyn meer dan 40 personen vergiftigd ten gevolge van het gebruik van melk, welke vermengd of van eene zieke koe afkomstig was. Veertig matrozen van het En- gelsche eskader, dat op het oogenblik te Triést ankert, wordon vermist. Veertien van hen werden Dinsdag in herbergen ontdekt. Drie anderen zyn, zegt men, naar Italië ge vlucht. In de nabyheid van de haven zyn drie matrozenpakken gevonden. Zondag-middag vuurde de col porteur van het Gentsche revolutionnaire arbeidersblad ,De Fakkel," uit woede, dat hy geen enkel exemplaar van zyn blad aan 't publiek kon slyten, aan den openbaren weg verscheidene revolverschoten op de voor bygangers af. Een jongmensch werd hierdoor aan de knie verwond. Het volk viel hierna woedend op den razenden man aan en takelde hem zoodanig toe, dat de politie tusschenbeide moest komen om hem in bescherming te nemen. Zwaar verwond werd hy naar het hospitaal overgebracht. De werkstaking der koetsiers te Londen zal nu misschien spoedig bygelegd worden. Nadat de minister van binnenlandsche zaken, de heer Asquith, als bemiddelaar is opgetreden, is door de rytuig-verhuurders en de koetsiers eene commissie benoemd, waarin beide partyen zyn vertegenwoordigd. Onder leiding van den heer Asquith zullen nu door deze commissie de voorwaarden worden vastgesteld, waarop de twist kan worden bygelegd. De Fransche socialistische afge vaardigde Toussaint, tegen wien, naar men zich zal herinneren, eene gerechteiyke ver volging werd ingesteld, wegens zyne bemoei ingen in zake de werkstaking te Trignac, is door de rechtbank te St. Nazaire veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 10 dagen en eene boete van 10 fr. De straf, welko den socialist, wegens zyne aansporing tot de werk lieden om het vergelyk met de werkgevers niet goed te keuren, werd opgelegd, is der halve niet byzonder zwaar. Alle loopers binnen de stad en Agenten van het „Leidsch Dagblad" in de Omstreken bezorgen op verzoek een Dagblad ad S'/s Cent aan huis. Per post wordt het belanghebben den gedurende 13 weken toegezonden bij toezending van een bedrag van BUITENLAND. Fra nkrijk. Te Algiers is de openbare behandeling be gonnen der zaak tegen den oud-maire van Aumale, den slager Sapor, die sedert drie jaar in hechtenis is. Deze Sapor is een von deling, werd door eene arme familie in de buurt van Algiers grootgebracht en vestigde zich later als vleeschhouwer te Aumale, waar hy lid van den raad, en, hoewel zonder eenig onderwys genoten te hebben, zelfs maire geworden is. Als zoodanig kreeg hy grooten invloed en werd een man van gewicht, waarmee rekening te houden viel. Zonder eenige ge wetensbezwaren wendde hy zyn invloed aan om zich te verryken en hy maakte zich aan geldafpersing, diefstal, mishandeling, onwet tige gevangenhouding en andere daden van geweld jaren achtereen schuldig. Men ver baast er zich over dat het hooger bestuur dezen man, die ridder van het Mérite agricole en Officier d'Acadómie geworden is, niet eerder ter verantwoording geroepen heeft. Te Parys is de internationale byeenkomst der vertegenwoordigers van Europeesche spoor wegen geopend. Er zyn 120 maatschappyen met 160,000 K. M. aan lynen vertegenwoor digd. Het doel der byeenkomst is eene regeling der exprestreinen in Europa. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren een aanvang gemaakt met de inter pellatie over de politiek der Regeering ten opzichte van Afrika. De heer Etienne lichtte deze interpellatie toe. Hy bracht o. a. in herinnering dat Enge land steeds de koloniale politiek van Frankryk dwarsboomde. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Hanotaux, antwoordde dat de overeen komst tusschen Engeland en den Congo-Staat, van 12 Mei jl., eene quaestie van internationaal recht opwerpt en de rechten van Frankryk aantast. Het betreft nu niet alleen het Congo- bekken, maar het bekken van den Nyi en de onschendbaarheid van het Turksche ryk. De Fransche regeering heeft daarom te Londen en Brussel doen weten, dat zy zich nadruk- kelyk hare rechten voorbehoudt. Allereerst k daarop ontwykend geantwoord, maar zeer onlangs heeft de Engelsche regeering ter konnis van het Fransche kabinet gebracht, dat zy bereid was met Frankryk in gedachten- wisseling te treden. Frankryk beschouwt do overeenkomst tusschen Engeland en den Congo-Staat als van geene waarde. Ook Turkyo en Duitschland hebben zich hunne rechten voorbehouden. Frankryk zal thans zoodanige maatregelen nemen, waaruit blykt dat het niet alleen rechten heeft, maar die ook zal weten 'te verdedigen. De Regeering meent dat daartoe alleszins reden bestaat. Het wil ook weten wat er in Oebangi omgaat. De minister van koloniën heoft de noodige krijgsmacht gezonden, om de Fransche poBten te ver dedigen, en nog meer troepen zullen volgen. De Kamer heeft daarop met algemeene stemmen een motie van orde aangenomen, door den heer Etienne gesteld en aldus lui dende „De Kamer, hare goedkeuring hechtende aan de verklaringen der Regeering en over tuigd dat deze Frankryks rechten zal weton te verdedigen, gaat over tot de orde van dsn dag." Dultsohlondv De commissie, welko zich te Beriyn heeft bezig gehouden met het bespreken derzilver- quaestie, heeft hare beraadslagingen geëindigd. De conclusie, waartoe de commissie is ge komen, zal ter kennis worden gebracht van den rykskanselier, die, zoo hy het noodig oordeelt, op grond daarvan de vereischto voorstellen by den Ryksdag zal indienen, ten einde zoo mogelyk eene verdere waarde-ver- mindering van het zilver te voorkomen. Een practisch resultaat hebben de beraadslagingen der commissie niet opgeleverd. Na afloop der te Beriyn gehouden land bouwkundige tentoonstelling, die van de „Deutsche Landwirthschaftsgesellschaft" uit ging, zal eene door deze Yereeniging reeds lang ontworpen uitstap naar Holland en België ondernomen worden. De Yereeniging telt thans 10,000 leden. Oostenrj j k-Hong.-Monarehiec Te Buda Pesth had gisteren betreffende de crisis in Hongarfie de heer Weckerló eene audiëntie by keizer Frans Jozef. Dit onder houd had niet den gewenschten uitslag, daar het geschil over de al- of niet-opneming van den minister van justitie Szilagyi in het nieuwe ministerie niet werd bygelegd. Men geloofde daarom eerst dat de keizer nu het voornomen, om den hoor Weckerló weer met de samenstelling van een kabinet te belasten, zou laten varen. Na afloop der audiëntie ontbood de keizer den voorzitter der Kamer, den heer Banffy. Het schynt echter nog niet zeker, dat de besprekingen tusschen den keizer en den heer Weckerlé als geheel mislukt moeten beschouwd worden. Ton minste de correspondent van de „Köl- nische Zeitung" te Pesth weet mede te deelen, dat nog eene nieuwe combinatie mogelyk is. De minister van justitie Szilagyi heeft, met het oog op '8 keizers verzet, vry willig ge weigerd weer deel te nemen aan het nieuwo kabinet. In zyne plaats zou dan bovenge noemde heer Banffy optreden als minister van justitie, terwyi dan de heer Szilagyi tot president zou worden benoemd. Onder deze voorwaarden zou de heer Weckerlé bereid zyn den beer Szilagyi als minister te laten vallen. Indien do keizer met deze schikking genoegen neemt, zou de crisis spoedig nog inderminne kunnen worden opgelost. Kualand. In de laatste dagen is veel gesproken over de verhouding tusschen Rusland en het Vaticaan. De „Novoje Yremja", die goed kan zyn ingelicht, meent te kunnen verzekeren dat de onderhandelingen tot hot gewenschte doel hebben geleid. Alle hinderpalen, die a?,n de reeds lang besloten benoeming van eon vertegenwoordiger van Rusland by den Paus in den weg stonden, zyn verdwenen. Het St. Petersburger kabinet en de Roomsche curie of Pauselyke regeering zyn het volkomen eens geworden en binnenkort zal de diplomatieke vertegenwoordiger van Rusland by den Paus worden aangesteld. Daar Rusland geene katho lieke mogendheid is, is het niet noodig. dien diplomaat den rang van ambassadeui of ge zant toe te kennen. Het genoemde blad toont vervolgens aan, hoe wenschelyk voor Rusland eene goede verstandhouding met den Paus is; czaar Nicolaas was er van overtuigd, maar door de houding van Pius IX tydens den Poolschen opstand werden in 1863 de betrekkingen afgebroken. Leo XIII daarentegen achtte het in stryd met de belangen der Kerk, dat bisschoppen zich met de politiek bemoeiden. Wanneer het diplomatiek verkeer tusschen Rusland en het Vaticaan eenige jaren heeft bestaan, zal iedereen in Europa zich verheu gen, dat dit hersteld is. Naar men uit St. Petersburg verneemt, is de onteigening door den Staat van de Zuid westspoorwegen op 1 Jan. 1895 bepaald. De aandeelhouders ontvangen per aandeel uaar keuze 100 roebels in geld, of 4 pCt. obligation plus ongeveer 7 Rbl. in geld; bovendien een bon voor de vroegere superdividenden en een. bon voor het superdividend 1894.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2