Dinsdag 5 Juni. A0. 1894 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. t- Leiden, 4 Juni. fl°. 41052. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Alzonderlyke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTEHTTËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. örooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. De „Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden" te Amsterdam heeft de akte van bekwaamheid voor de praktyk in boekhouden kunnen verleenen aan mejuffrouw J. A. Steynis en den heer G. De Roon. In het pas verschenen Juni-nommer van füe Gids" w\jdt mr. S. Muller Fz. een woord van hulde aan den afgetreden Leidschen hoog leeraar dr. R. Frum. Op de vraag: „Wat hy voor Nederland gedaan heeft, deze stille ge leerde?" geeft hy het volgende antwoord: „Hij heeft het zijne geschiedenis doen ken nen, zooals die tegenwoordig gekend kan worden. Hij heeft de studie daarvan het eerst op vaste grondslagen gevestigd. Hij is de vader der moderne Nederlandsche historio- graphie; niemand betwist hem dien eere naam. Hü heeft meer dan genoeg gedaan om te zorgen, dat het oude spoor voorgoed verlaten is, en dat de duffe, eenzijdige en langwijlige geschiedschrijving der 18de eeuw op hare beurt tot de geschiedenis behoort." Naar in de namiddag-godsdienstoefening van gisteren in de kerk der Ned. Herv. gem. te Zoeterwoude van den kansel werd afge kondigd, zal de heer C. Spoelstra, cand. tot den H. Dienst, hoogstwaarschijnlijk reeds den lsten Juli bevestigd worden en züne intrede doen als predikant dier gemeente aldaar. Dr. W. F. Koppeschaar, te 's-Gravenhage, heeft om reden van gezondheid tegen 1 Sept. eervol ontslag gevraagd als leeraar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool voor jongens met 5-jarigen cursus aldaar. Curatoren van het gymnasium te 's-Gra venhage hebben de volgende aanbevelingslyst gezonden van benoembaren voor de betrekking van leeraar in do natuurlyke historie: lo. Dr. H. Van Cappelle, leeraar aan het gymnasium en de Hoogere Burgerschool te Sneek en aan de middelbare sohool voor meisjes te Leeuwar den 2o. dr. S. F. Van Bemmelen, leeraar aan het gymnasium Willem Hl, te Batavia. Aangezien bij het opmaken dezer aanbeveling de stemmen staakten, is ingevolge het regle ment van orde voor curatoren, met toepassing van art. 10 der Gemeentewet, de oudste in jaren No. 1 goplaatot. Het letterlievend genootschap „Geest beschaving" te Delft hoopt zijn 35-jarig bestaan te herdenken door het houden van een tooneel- wedstryd. De vereeniging „Melpomene" te Rotterdam heeft in beginsel besloten tot het uitschrijven van een eerewedstrjjd op tooneelgebied tusschon Nederlandsche en Belgische vereenigingen, te houden gedurende den volgenden winter. Er zal bijzonder gelet worden op het spelen van oorspronkelijke stukken. De groothertogin van Saksen is gister namiddag per Staatsspoor van 4 u. 35 m. uit de residentie vertrokken. Aan het station waren aanwesig graaf Van Randwyck, de minister van buitenlandsche zaken jhr. Röell, de Duit-scho gezant, wiens gemalin der vorstin een rozenbouquet aanbood, de barones Sirtema van Grovestins, de Commissaris der Koningin, de burgemeester en eenige andere autoriteiten. Van allen nam de vorstin hartelyk afscheid, térwyi zy de menigte op het perron minzaam groette. Op reis naar Weimar gebruikte zü haren particulieren salonwagen. Door de geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam zyn bevorderd tot arts de heeren W. P. J. Th. Van Linden Tol en A. F. Eelkema en toegelaten tot het eerste gedeelte van het arts examen de heeren F. G. Van Asporen en J. A. Wilkens. De met een kort verlof hier te lande aanwezige gouverneur van Surioame, jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck, Vrijdag te Utrecht aangekomen, zal daar voorloopig ver blijf houden ten huize van mevrouw de douair. A. G. barones Van Vredeuburgh Van Lynden. Naar men meldt, zou mr. H. G. Romer, lid van Gedep. Staten van Utrecht, wonende te Jutfaas, wegens hoogen leeftyd besloten hebben zijn ontslag als lid van dat college te nomen, waarin hy sinds 1876 zitting heeft. De „Illustrated London News" bevat het portret van onze jeugdige Koningin in Friesch kostuum. De redactie heeft er een kort bij schrift aan toegevoegd vol lof voor het Huis ▼an Oranje. Het stoomschip „Spaarndam" vertrok 2 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Zaandam" vertrok 2 Juni van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Prins Alexander", van Batavia nam Amsterdam, passeerde 2 Juni Gibraltar; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 3 Juni Dover. Bij kon. beeluit is eervol ontslagen de heer B. E. J. H. Becking, gep. kolonel, chef van den geneeskundigen dienst in Ned.-Indië, op zijn verzoek, als lid van bet hoofdcomité der Nederl. Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, onder dankbetuiging voor de door hom bewezen diensten. Hollandsche Maatschappij Tan Landbouw. De commissie bot herziening van de wet der „Hollandsche Maatschappü van Landbouw" in 1894 heeft zich niet kunnen vereenigen met een voorstel van eene afdeeling, om de afdeelingen in elk der beide provinciën samen te voegen tot vier kiesdistricten, binnen wier ressort de leden de hoofdbestuurderen zouden kiezen, en wel één uit elk district, en even min met het voorstel, om zoo mogelijk de bijdrage per lid aan de algemeen© kas te verlagen. Wel daarentegen heeft de commissie het donkbeeld overgenomen om den afgevaardigden ter algemeen© vergadering uit de algemeeno kas reiskosten te vergoeden, echter met dit beding, dat dit alleen geschiedt voor de afdeelingen, die geacht worden daaraan behoefte te hebben. De commissie zelve heeft gemeend met het oog op de uitbreiding van den werkkring veeltijds met speciale bemoeienis voor de enkele leden te moeten voorstellen, het aantal hoofdbestuurders met twee te vermeerderen en dus te brengen op 10 en voorts om telken jare 2 leden te benoemen, één uit Noord- en één uit Zuid-Holland, zoodat de tyd van zitting wordt teruggebracht op 5 jaren. De heer Pierson en „de Witte". Het „Vad." deelt het volgende mede: Eene ballotage in een besloten gezelschap dreigde een feit van politieke beteekenis te worden. Daarom zy, nu andere bladen er over gesproken hebben, te dezer plaatse melding gemaakt van den uitslag der ballotage van nieuwe leden in de „Witte Socióteit", iets wat anders niet van pubhok belang is. Het gerucht liep nl. van een kabaal, dat was opgezet door eenige over de vermogens belasting verontwaardigde leden, om den heer Pierson, en met hem nog eenige andero oud- ministers, onwaardig to keuren onder de leden dier sociöteit te worden opgenomen. Ter eer der leden mag worden getuigd, dat de op komst ter stembus dientengevolge zoo buiten gewoon groot ls geweest als nimmer te voren en dat het kabaal door eene verpletterende meerderheid is verjjdeld. De heer Pierson is nl. met groote meerderheid als lid aangenomen. Het zou ook wel wat heel erg geweest zyn. Bedrog met Boter. Het „Maandblad tegen vervalschingen," dat een zeer prfjzenswaardigen veldtocht voert tegen personen, die onder den schoon- schynenden naam van Roomboter ver dachte mengsels aankondigen, meldt thans dat een dier personen, die te Wilnis heet te wonen, daar niet bekend is. De landbouwers te Wilnis deelen zulks mede voor hun goeden naam. Het is hun gebleken dat brieven en briefkaarten, die aan dat adres aankomen, naar Amsterdam worden opgezonden, waar zy dan in handen van den „fabrikant" komen. Het „Weekblad" voegt er by, dat, als zyne waarschuwingen ongegrond waren, het wel reeds met eene vervolging zou zyn bedreigd. Die is echter uitgebleven. Het vraagt daarom, of de justitie niet verplicht is zich zulke ge vallen aan te trekken en voor strenge hand having der boterwet te waken. Gemengd Nieuws. Wy stemmen volkomen in met den inzender van het ingezonden stuk, dat hedon in ons blad voorkomt. Er wordt des Zondags door de wielryders op de verschil lende Singels het aantal wandelaars in aanmerking genomen somtyds te hard, te onbesuisd gereden. Het is waar, dat de Singels „lekker ryden", dat men er „gang kan zetten", maar eene even onomstooteiyke waarheid is, dat men zoo'n op hol zjjnden scharensliep liever niet tegen een zyner kinderen of tegen zyn Zon- dagsche plunje ziet of voelt ryden. Alhoewel iedereen op den weg evenveel recht heeft, hoewel wy dezen nieuwen tak van sport gaarne zien toenemen (om er metingenomen te geraken had men gisteren alleen maar papa, mama, mitsgaders zoontje en dochtertje moeten zien ryden), de rustige wandelaars mogen er geen last van hebben. Komt er in deze geene verandering, de wielryders zullen in ons een tegenstander gaan zien van het beryden der Singels door wielryders op Zondag. Zondag-middag omstreeks één uur ontstond, door eene tot nog toe onbekende oorzaak, brand in eene met turf en stroo ge vulde schuur, staande aan den Overtocht te Bodegravo, eigendom van C. Scheen. Door de spoedig aangebrachte hulp der Bodegraafsche en Zwammerdamsche spuiten was men al zeer vlug den brand meester en mocht het gelukken de belendende gebouwen, een paar houten schuren en enkele bouwvallige huisjes te be houden. 't Verbrande was slechts gedeeltelyk verzekerd. Eene vrouw, die Zaterdag-avond per Hollandsche Spoor te 's Gravenhage aan kwam, werd op het perron door eene beroerte getroffen, die ter plaatse een einde aan haar leven maakte. Het lyk werd door de politie per brancard naar de Algemeene Begraafplaats vervoord en in het lykenhuis geplaatst. De interacademiale schiotwed- stryd, waarvan we vroeger melding maakten, zal te Rotterdam op de schietbanen, onder Kralingen, Maandag 11 dezer gehouden worden. Mededingende studentenverenigingen zyn de „Kon. Studenten-Schietvereeniging", uit Amsterdam, „Tyr", uit Groningen, „Delft- sche weerbaarhoid-vereeniging", uit Delft, Studenton-weerbaarheid", uit Utrecht, en „Pro Patria", uit Leiden. Er zal geschoten worden met flobert-, groot geweer en revolver. De inundatiewerken in de Haar lemmermeer zyn gedeeltelyk voltooid. Waarschyniyk wordt het kanaal, dat daarby behoort, 1 Sept. a. s. ook voor de scheepvaart geopend. Dit kanaal snydt de Meer in twee ongelyke helften van Aalsmeer tot Vyfhuizen en bederft, zooals de boeren het uitdrukken, geheel de Meer, want het eigenaardig cachet, de regelmatige vierhoeken van land, is verloren en er zyn voor in de plaats gekomen, daar waar het kanaal het land schuin snydt, regel matige en onregelmatige drie- en vierhoeken. Thans moet alle vervoer in de Moer per as geschieden, wat nogal lastig en kostbaar is, en nu wordt in sommige couranten de voor stelling gegeven, alsof dit kanaal velen ge rieven zal. De waarheid is echter, naar men schryft, dat het kanaal aan één kant blind loopt. Men kan er te Aalsmeer in, maar moet er ook daar weer uit, en de vaste bruggen zyn zóó laag en smal, dat zy slechts ruimte zullen toelaten voor schepen en schuitjes, waarvan de bewoners volgens zeker amendement nog niet eens kiezer konden zyn. Het vervoer, vooral het bietenvervoer, zal er dus in het minst niet door worden gebaat De maatschappü „Zeebad Sche- veningen" kocht verleden week eene villa, ter rechterzyde van het Kurhaus staande, voor het bagatel van f 90,000, dus met de kosten ▼oor circa eene ton gouds. In veiling had de villa ƒ41,300 en de stal met omliggonden grond f 18,300 gedaan, dus samen f 59,600. Er werd alzoo niet minder dan f 30,000 (plus de meerdere kosten) opge legd voor 't afmynen. Men vraagt zich af, welk belang het Kurhaus- bestuur by dezen aankoop had, om zulk eene opoffering te doen. Zeker, 't was iets waard, de beschikking over dat terrein te hebben en tevens te beletten, dat een concurrent er zich vestigde. Maar f 33,000 is ook eene mooie som. De correspondent van het „N. v. d. D." meent te weten wat er achter schuilt. Men had vernomen, dat de Exploitatie-Maatschappü hot oog er op had, voor de verplaatsing van haar stoomtramstation, en wilde dit tout prix" voorkomen. En inderdaad moet die maat schappü van plan zyn geweest, voor 80,000 af te mynen. Maar hoo was men dit te weten gekomen? En hoe wist men blykbaar, welke som de Spoorweg-Maatschappy er voor had bestemd? Ziedaar vragen, welke moeilyk zyn te beant woorden. Maar zeker is 't, dat de eigenaar der villa een mooi daggeld maakte door dat „combat de gónérosité" tusschen de twee gegadigden. Want als de villa, grond en alles, indertyd f 15,000 heeft gekost, zou 't my zeer verwonderen. Te Haarlem is aangehouden een 21-jarig matroos van de Kon. Ned. Marine, die sedert het laatst van April jl. van boord van het stoomschip „Dupa" te Rotterdam was gedeserteerd, en eene 21-jarige dienstbode, ver dacht van door middel van een valschen sleutel in haren dienst twee zilveren horloges te heb ben ontvreemd. Vrijdagavond ontdekten eenige burgers in de achterkamer van een koper slager aan de Dertienhuizen te Delft een begin van brand. Door het verbryzelen van eene ruit wekten zy de bewoners, bestaande uit man, vrouw on 7 kinderen, die in diepe rust waren, en bluschten vervolgens het vuur met emmers water. Vermoedeiyk is de oorzaak van den brand deze, dafc de kat eene brandende petro leumlamp heeft omgeworpen. Het gedeelte van den Diemer- polder, dat onder water heeft gestaan, is nu reeds geheel drooggemalen. Het land, waar men langs spoort, heeft weer zyn gewoon aanzien gekregen, behalve dat het hier en daar beschimmeld schynt. De modder nl., die er op achter gebleven is, is door de zon ge heel wit opgebleekt. Gedurende de afgeloopen week zyn to Rotterdam 31 nieuw© gevallen van pokken voorgekomen. Nu de pokken zich de laatste dagen to Hilversum sterker uitbreidden, heeft de Bur gemeester aan hoofden of bestuurders van fabrieken en werkplaatsen aldaar een schry ren gericht, waarin een beroep wordt gedaan op hunne bereidwilligheid, om, tot het tegengaan eener verdere verspreiding dier ziekte, hunnen invloed op hunne werklieden te willen aan wenden, opdat dezen zich met hunne gezinnen laten in of herinenten; waartoe dageiyks kostelooze gelegenheid bestaat. Omtrent den moord op een ryks- veld wachter wordt uit Roermond aan de „Tel." nog gemeld Zaterdagmorgen werd het lyk van den te Herkenbosch zoo ongelukkig aan zyn einde gekomen jachtopziener Hommen op plechtige wyze te Vlodrop ter aarde besteld. Byna het geheele dorp nam deel aan de treurige plechtig heid en vier Duitsche jachtopzieners van graaf Von Schaesberg waren eveneens aanwezig in groot uniform en omhangen met kransen, die naderhand op het graf van hun collega werden neergelegd. Het nader onderzoek heeft nog aan het licht gebracht dat Hommen heeft willen schieten, doch de eerste patroon schynt niet te zyn afgegaan, en vóór hy tyd had opnieuw zyne karabyn te laden, heelt hy een schot in de linkerborst gekregen. Tien zware hagelkorrels zyn uit de wonde gehaald. Deze zaten alle dicht by elkander, zoodat de moordenaar vlak by moet hebben gestaan. Met zyne eigen kara byn heeft men H. daarna de hersenpan en een arm verbryzeld en hoe geweldig de slagen moeten zyn geweest, biykt uit het feit, dat de kolf der karabyn gespleten en de beugel- knop verbogen is. By het visum repertum bleek, dat het lichaam van den verslagene totaal leeggebloed was. In verband met dezen moord zyn te Ars- beck (Pruisen) twee personen gearresteerd en te Herkenbosch zekere F., die hier in de ge vangenis zit. Ook de strooper A. G., die het eerst werd gearresteerd, zit nog achter slot en grendel. By zyne confrontatie met het lyk toonde G. de grootste kalmte. Ook moeten de door hem gedane opgaven betreffende de plaatsen en uren, waar hy Maandag-morgen geweest is, volkomen juist gebleken zyn, zoo dat het volstrekt Diet te zeggen is, of G. wel do dader zoude zyn. Het is niettemin te hopen, dat de ware dader of daders spoedig mogen gevat worden en dezen hunne verdiende straf voor den wreedaardigen moord niet zullen ontgaan. De rechtbank te Leeuwarden hoeft J. Barger, oud 40 jaar, voormalig predi kant te Harlingen, die in don avond van 6 Maart jl. mej. C. Mirande heeft doodgeschoten, wegens moord veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De pokken teLeith. In de afge loopen week stierven te Leith 5 personen aan de pokken en werden achttien nieuwe ge vallen aangegeven. Het douanebestuur deelt mede dat de haven besmet zal worden ver klaard, indien de epidemie aanhoudt. Dezer dagen hield de heer Du franc in de Belgische Kamer eeno rede naar aan leiding van de begrooting. De heer Dufranc vergiste zich en sprak van 600,000 fr., in plaats van 600 fr. Toen hy zyne vergissing herstelde, voegde hy er by„De nullen hebben op zichzelve geene waarde, maar in dit geval helaas wel." Do „Róforme", deze vergissing vermeldende, voegt er bü, dat vele leden der Kamer, naar aanleiding van Dufranc's rectificatie, terstond het woord vroegen wegens „een persooniyk feit." Nadere by zonderheden bevestigen het bericht van het jongsto spoorwegongeluk in San-Salvador. President Ezeta begaf zich don 3den Mei met 1500 (500?) soldaten per spoor naar Santa-Anna. De opstandelingen hadden de spoorstaven opgebroken, ten ge volge waarvan de trein geheel vernield werd. Er werden 200 personen gedood en 120 gewond. Moedige daad. Gedurende den proeftocht van eene kanonneerboot „Halycon," dezer dagen naby Devonport in het Kanaal volbracht, viel een zeeman, zekere Collins, overboord, terwyi hy eene boot aan de davids bevestigde. De gezagvoerder Startin zag het en ofschoon de kanonneerboot met eene snel heid van 17 knoopen liep, sprong hy gehee) gekleed den man in zee na en bleef ongeveer tien minuten in het water; hy slaagde er echter niet in Collins te vinden, die waar- schynlyk door de schroef getroffen wai. De moedige officier bezit reeds drie medailles wegens het redden van drenkelingen. De overstrooming in de Ver- eenigde Staten. De „New-York Herald" bevat uitvoerige byzonderheden betreffende de hevige overstroomingen, waardoor de wes« telyke Staten Washington en Colorado zyn geteisterd. Te Boulder, eene stad in Colorado, werden vele huizen ondermynd on vernield, zoodat een groot aantal der inwoners van dak en have is beroofd. Vele bruggen werden weggespoeld en spoorwogdyken doorgebroken, zoodat het verkeer byna overal is gestremd. De spoor wegen ondervonden daardoor groot nadeel, terwyi natuurlyk groote uitgaven noodig zullen zyn om de schade te herstellen. De oogst werd in vele streken byna ge heel verwoest, zoodat vooral de farmers groote schade leden. Sedert 1882 is dit gedeelte der Vereenigde Staten niet door eene zoo ernstigo overstrooming geteisterd. Ook in Britsch- Columbia werd groote schade aangericht, ten gevolge van het buiten de oevers treden der Fraser-rivier. Dergeiyke berichten komen ook uit Oregon, waar do zalmvisschers groot nadeel leden. Nader wordt uit Denver (Colorado), dd. 3 Juni gemeld: Door overstroomingon is aan deze stad eene schade van 35,000 dollars berokkend. Wel is het water aan het zak ken, maar in sommige gedeelten van do stad staat het nog vele voeten hoog. Do lyken van vier vermiste personen zyn gevonden. Ook de spoorwegen hebben groote schade geleden. Voor onze dames. By oene ver leden week te Londen door koningin Victoria gehouden receptie droegen verscheidene dames zyde on brocaat van Engelsch maaksel, welke industrie, geiyk men zich herinneren zal, sommige invloodryke dames trachten uit haar verval op te heffen. Eveneens droegen o. a. de joDge prinsessen van Wales laatst op eon concert Engelsche moiré zyde. Do hertogin van Westminster en de barones Burdett Coutts droegen by diezelfde gelegenheid Britsch brocaten. De „Figaro" bevat eeno mede- deeling van den heer Laur, directeur van „Echo des Mines et de la Mótalurgie", een vriend van Turpin. Do beer Laur weet het een en ander mode te doelen omtrent het nieuwe vemielingswerktulg, dat Turpin, die roods het mellniet uitvond, heeft uitgedacht. De oorlog van 1866 werd beslist door hot naaldgeweer en in dien van 1870 zou do mitrailleuse eene groote rol gespoeld hebben, zoo maar met den noodigen tact van dit wapen ware gebruik gemaakt. Turpins streven was een verdelgingswerktuig uit te vinden met nog veel grooter vernielingekracht dan de mitrailleuse. Hy trachtte, naar hy aan Laur mededeelde, een moordtuig te vinden, dat het vermogen had in één uur eene uitgestrekte vlakte met alles wat zich aan de oppervlakte bevond, t. w. menschen, huizen, en2.f te verwoesten. Dat werktuig zou zyn een kanon, dat in horizontale richting om eene spil kon draaien en over een cirkel van 12 kilometer middel- lyn een regen van bommen zou uitstorten. Zulk een kanon zou byv., indien het ge plaatst werd op de Opera te Parys, binnen een uur over de geheele stad tal van bommen doen nederdalen. Turpin heeft niet aan den heer Laur mede gedeeld met welke ontplofbare stof hy do bommen zou vullen, maar wel weet de heer Laur, dat Turpin stoffen kent met eene ver nielingskracht, die zelfs de stoutste verboel- ding overtreft. De „Intran8igeant" van zyn kant beweert, dat do drukte, welke om de zoogenaamde uitvinding van Turpin gemaakt wordt, niets is dan reclame op z'n Amerikaansch, voor eeno maatschappü, welke, om met de zoogenaamde „Panclastite"-maat8chappü te concurreeren, in Frankryk zich het monopolie heeft ver schaft voor Turpins octrooien. Te Beriyn heeft een huisvader, Karl Seeger genaamd, schilder van beroep, zich met zyne vrouw en vier kinderen van het leven beroofd, omdat hy geen kans zag in het onderhoud van zyn gezin te voorzien. Zyne zaak was meer en meer achteruitgegaan, zoodat hem de middelen ontbraken om zyne schuldeischers tevreden te stellen. De kinderen, van wie de oudste 16 jaren was, en de vrouw van den schilder benamen zich het leven door vergif. Op de tafel stond

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1