N°. 10514. Maandag 4 Juni. A0. 1894. t§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§[on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Leiden, 2 Juni. BSCH M&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per post 1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Bü prof. Fruin's laatste academische rede waren ook aanwezig prof. Blok, uit Groningen, prof. Pols, uit Utrecht, prof. Fredericq, uit Gent, en de heer Martinus Nyhoff, uit Den Haag. De rede behandelde, gelijk wy reeds meld den, de vraag naar den vooruitgang der his ■Arische wetenschap hier te lande in de vier en dertig jaren van prof. Fruin's hoogleeraar- scbap, aan welk betoog de mededeeling van persoonlyke herinneringen kleur gaf. Na afloop spraken de hoogleeraren Kern, als oudste lid der literarische faculteit, Muller, als aanbieder van een door tien historici ge schreven bundel van historische opstellen, en Fredericq eenige hartelijke woorden van vriend schap en waardeering. Slechts twee van de twintig paarden werden gisteren te Zoeterwoude by de Ryks- keuring geschikt voor eventueelen krijgsdienst bevonden; voorzeker een sober aantal. De rykskeuring van paarden der gemeente Benthuizen ten behoeve van den militairen dienst heeft den lsten dezer te Zoetermeer plaats gehad. Ter keuring waren aanwezig 16 paarden, waarvan werden goedgekeurd 6 paarden, als van C. A. Kempenaar, L. Noordam, Jacb. Van Dorp Wzn., wed. L. Lekkerkerk, wed. D. Diephout en P. Van der Spek, elk één. 8 paarden werden voor altyd ongeschikt verklaard, terwyl 2 paarden (de laatste num mers) geene keuring behoefden te ondergaan. By de te Zoetermeer op Vrydag 1 Juni gehouden keuring van voor den krygsdienst eventueel geschikte paarden uit die gemeente, waren 28 paarden opgeroepen, waarvan 20 werden onderzocht en 8 goedgekeurd. Uit de gemeente Zegwaard waren 24 paarden opgeroepen; 20 werden gekeurd en 9 goed gekeurd. Het grasgewas op de wegen van den Veender-polder, te Woubrugge, werd Vrydag, 1 dezer, voor het seizoen 1894, in 3 per- ceelen, publiek verpacht voor 53. In 1893 bedroeg de opbrengst 49.09 en in 1892 86. Dr. Salverda de Grave, leeraar van H. M. de Koningin, is gisternamiddag te 3 u. 43 m. per Staatsspoor van Den Haag naar Zürich vertrokken. H. K. H. de groothertogin van Saksen- "Weimar bracht gisteren een langdurig bezoek aan baron en baronesse Van Verschuer, in hunne woning aan het Lange Voorhout, te 's-Gravenhage. De groothertogin keert morgenmiddag per Staatsspoor van 4 u. 15 m. naar Weimar terug. Prinses Sophie der Nederlanden had heden eenige hooggeplaatste personen op haar buiten- verbiyf aan een lunch vereenigd. Hare Koninklyke Hoogheid bezocht heden het Mauritshuis. Naar men verneemt, heeft de heer W. Lotey, gemeente ontvanger te Gouda, tegen 1 Juli zyn eervol ontslag uit die betrekking gevraagd, wegens zjjne benoeming tot burge meester der gemeente Maassluis. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schoener „Bonaire", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee B. De Groot, den 31sten Mei jl. te Para maribo aangekomen. De afdeeling Zuid-Holland van den Al- gemeenen Nederlandschen Politiebond zal Zon dag 10 Juni a. s. te Gouda eene vergadering houden ter nadere bespreking van de oprich ting van een weduwen- en weezenfonds voor de leden van den bond. Het hoofdbestuur der „Hollandsche Maat- schappy van Landbouw", van oordeel, dat de „ellendige toestand, waarin handel, land bouw on nyverheid verkeeren, grootendeels is te wyten aan de sedert pl. m. 20 jaren genomen maatregelen betreffende het uitstooten van silver als muntstandaard", heeft eene meeting uitgeschreven, waarin het vraagstuk van het bimetallisme zal worden uiteengezet in oorzaak en gevolg. Deze meeting zal worden gehouden te 's Gravenhage op Maandag 18 Juni a. s., waar jhr. mr. W. F. Bochussen, lid van den Raad van State, het onderwerp zal inleiden, terwyl eenige finantiêele specialiteiten toe zegging deden aan het debat te zullen deel nemen. De bedoeling i3 de vorming van een Nederlandsch comité, dat den weg moot banen tot eene internationale bimetattistische overeenkomst. De Staatscourant van 2 Juni bevat eene opgaaf van onbestelbare en geweigerde post pakketten, welke nog eene maand na deze aankondiging by het hoofdbestuur der poste ryen en telegraphie ter beschikking blyven van de rechthebbenden, om na verloop van dien termyn, voor zooveel zy niet zyn opge vraagd, te worden verkocht. De namen en woonplaatsen der geadresseerden zynwed. Sintas, Amsterdam; Agnelle Freien, Parys; jhr. E. Wesselman, Rome; G. Regout, Heerle; M. Friezer, Rotterdam; wed. A. Le Grand, HaarlemM. B. Elze, RotterdamVan Boerken, Hoorn; P. v. Binnendyk, Augustinusga; mej. Schmidt, Genève; J. H. Meyerink en Zn., Winterswykj J. Smicht, Arnhem; J.Vrieling, DonderenP. L. Folmer, BerkumG. J. Kamps Guillot, Sittard; C. Hiersch, Dordrecht; A. D. Huisman, Zwolle; Joh. Matla, 's-Gravdnhage Niesink en Co., Rotterdam; Gebrs. Italië, 's-Hertogenbosch; M. H. Freke, Tilburg; A. De Buitelaar, Oude-Tonge; Van Dun Vernooy, Tilburg. Voorts zyn nog 3 zilveren broches, welke met de pakketpost verzonden zyn, doch waarvan tydens het vervoer adres en nummerstrook verloren gingen, ter beschikking van de recht hebbenden. Naar wy met zekerheid vernemen, heeft de heer E. D. De Meester, notaris te Heteren, zich andermaal bereid verklaard eene candi- datuur voor de Tweede Kamer voor het district Eist te aanvaarden. De vryzinnige kiesvereeniging „De Grond wet" te Wageningen heeft hem reeds tot candidaat gesteld. (fl.) Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Juni Perim; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 31 Mei te Dar-es-Salaam; de „Prins Willem 1" arriveerde 1 Juni van West-Indie te Nieuw-York. By koninklyk besluit zyn, met ingang van 1 Aug. a. s. lo. de vice-admiraal N. Mac Leod en de schout-by nacht G. Doorman eervol ont heven, eerstgenoemde van de betrekking van directeur en commandant der marine te Am sterdam, en laatstgenoemde van de betrekking van directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der stelling van de Monden der Maas en van het Haring vliet; 2o. op pensioen gestelda. de vice-admiraal N. Mac Leod, krachtens artikel 33, sub 2o., letter a, der wet van 28 Augustus 1851; b. de schout-by-nacht G. Doorman, op zyn verzoek, krachtens artikel 33, sub lo., letter a, dierzelfde wet, beiden onder dankbetuiging voor de diensten, door hen aan den lande be wezen, en hun toegekend een pensioen onder- scheideniyk van 3000 en 2700 'sjaars, en eene verhooging ingevolge artikel 1, c, der wet van 1 April 1875, onderscheideniyk van 1125 en ƒ1050 'sjaars: 3o. de kapt.-ter zee jhr. T. E. De Brauw, eervol ontheven van zyne detacheering by het departement van marine als inspecteur van den marine-torpedodienst; 4o. bevorderdtot vice-admiraal, de schout- by-nacht G. Kruys, en tot schout-by nacht de kapt.-ter-zee jhr. T. E. De Brauw; 5o. de betrekking van directeur en com mandant der marine te Amsterdam opgedra gen aan den schout-by-nacht C. Ten Bosch; 6o. de betrekking van directeur en com mandant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet, opgedragen aan den schout-by-nacht jhr. T. E. De Brauw. Benoemd by het wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot magazynmeester te Gorkum, de kapt. G. A. bavor. Van Till, van het lsto reg. vesting-artillerie. Een pensioen van ƒ3414 verleend aan jhr. F. E. M. Van Alphen, laatsteiyk lid van den Raad van State. Terslag der openbare vergadering van den Raad der gemeente Toorschoten, gehouden 31 Hei, 's avonds te hal/acht, in het Ambachtshuis. Tegenwoordig de Voorzitter en alle leden. De Voorzitter deelt mede dat goedgekeurd van Ged. Staten is ontvangen het kohier van den Hoofd. Omslag dienst 1894. Aangeno men voor kennisgeving. Ingekomen een verzoekschrift van de Nederl. Protectionistische Landbouwvereeniging om r.dhaesie te betuigen aan een door die Ver- eeniging aan de Koningin Regentes gezonden adres tot invoering van een tydelyk schaal- recht. Dit adres wordt, als zynde onge- zegold, ter zyde gelegd. Id. een schryven van de Vereeniging van Nederlandsche Patroons „Boaz", mededeeling doende van een verzoek, aan verschillende gemeentebesturen gedaan, om nauwlettend de hand te houden aan de bevoegdheid van de gemeentebesturen om woningen onbewoonbaar te verklaren. Aangenomen voor kennis geving. Id. missive van mej. A. C. Root wed. Birger Ohlmann, te Voorschoten, daarby haren dank betuigende voor de haar verleende ver hooging van jaarwedde als gemeente-vroed vrouw. Aangenomen voor kennisgeving. ld. verzoek van Th. Van Meygaarden, te Voorschoten, om ontheffing van zfln aanslag in de Hondenbelasting dienst 1893 op grond van het overlijden van zyn hond. De heer v. d. Hom wil hem voor 3 maanden laten betalen, maar de Voorzitter betoogt dat de Verordening zich hiertegen verzet. Over eenkomstig diens voorstel wordt besloten voor ditmaal en bywyze van uitzondering de be lasting oninbaar te verklaren. Id. verzoek van N. Den Hollander, te Voor schoten, houdende bezwaren tegen zyn aan slag in den H. O., dienst 1894. Overeenkomstig het voorstel van den heer v. d. Horn wordt reclamant van de 18de kl. ad ƒ7.75 in de 19do kl. ad ƒ5.50 gebracht. Burgemeester en Wethonders bieden aan het verslag der gemeente over 1893. Zal ter lezing worden gelegd en tegen be taling der kosten algemeen verkrygbaar wor den gesteld. Vastgesteld worden 2 besluiten tot af- en overschryving op de begrooting dienst 1893, resp. ad ƒ67.44 en ƒ620.265. By de overschryving ad 15.90 op den post „Onderstand aan arme doortrekkende perso nen", bespreekt de heer Steenevold den last, dien de boeren hebben van bedelende perso nen, die tegenwoordig zelfs des Zondags op de erven komen. De Voorzitter meent dat hieraan weinig te doen is. Detacheering van marechaussees, indertyd dooi de Vereeniging vari burgemeesters en secretarissen verzocht, is afgewezen. Vervolgens komt aan de orde de in de vorige vergadering in handen van B. en Ws. gestelde brief van P. Yperlaan, waarby deze afschrift zendt van een door hem aan den directeur-generaal der Posteryon en Telegraphie gedane aanbieding betreffende uitbreiding van het bestaande postkantoor. B. en Ws. stellen voor dit schryven voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met algemeens stemmen wordt besloten. Ingekomen een adres van jhr. mr. H. A. Steengracht en 103 anderen, allen ingezetenen van Voorschoten, daarby verzoekende het prin- oipiëel aangenomen plan tot stichting van een vereenigd post- en telegraafkantoor met directeurswoning en een gemeentehuis met secretaris-woning niet uit te voeren, voorname- lyk op grond van de vrees, dat verhooging van belasting het gevolg van die uitvoering zoude zijn, maar te wilien helpen bevorderen verbetering in de telegraphie, die in het alge meen belang, maar bijzonder in het belang van onderwys, bloembollencultuur en industrie zeer gewenscht is. In verband met dit adres brengt de heer Van Kempen namens de in de vorige verga dering benoemde commissie rapport uit. Het krediet van ƒ600 is niet besteed. Er zyn in het geheel geene onkosten gemaakt. Do commissie heeft eerst onderzocht of er terrein te krygen was. Dit bleek het geval te zyn. Ook had het gebouw voor ƒ30,000 gezet kunnen worden. Toen kwam het adres en de commissie besloot nu hare taak neder te leggen. De Voorzitter zegt dat B. en Ws. voor stellen het in de vorige vergadering genomen besluit, waartegen adressanten opkomen, in te trekken. Het blykt, zegt hy, dat de Raad het niet weet de 100 ingezetenen weten het beter. Toch vindt hy het jammer, dat de voordeelen van het plan op deze wyze ver loren gaan. Het in de vorige vergadering genomen be sluit betreffende de stichting van een post en telegraafkantoor, enz. wordt met 6 tegen 1 stem ingetrokken. Tegen stemde de heer v. d. Horn. Hierdoor vervalt tevens het krediet van 600, aan de commissie toegestaan. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. en Ws. tot aankoop van het perceel van den heer J. Verkoren, te Voorschoten, ten einde dit voor gemeentehuis in te richten De Voorzitter deelt mede dat het perceel voor 7500 te koop is, mits daarin door den eigenaar zullen worden aangebracht eenige veranderingen waarvoor, hem een bedrag van ƒ500 zal worden betaald. De veranderingen betreffen de vereeniging van twee lokaliteiten tot eene, die voor secretarie zal worden ge bruikt. Wel zal dit plan meer geld kosten dan het vorige, zegt de Voorzitter, maar dit be geerden de ingezetenen niet, en daarom komen B. en Ws. nu met een plan, enkel het ge meentehuis betreffende. De heer Van Kempen bespreekt den tegen- woordigen toestand, dien hy, zoowel wat de Raadszaal als de gemeente-secretarie aangaat, allerellendigst noemt. By de laatst gehouden verkiezing is nog gebleken, dat de menschen gevaar loopen by het binnenkomen der zaal hunne beenen te breken. De secretarie heeft veel overeenkomst met een stal. Hy kan dus met het denkbeeld van B. en Ws. medegaan. De heer Schoor zegt dat, oppervlakkig be schouwd, het plan hem wel toelacht, maar daar het een geheel nieuw plan is, zou hy de beslissing tot eene volgende vergadering willen verdagen. De Voorzitter en de heer Van Kempen zyn voor onmiddellyke behandeling. Nü is het huis te krygen, misschien later niet meer. Ook meent de Voorzitter, dat het denkbeeld reeds lang genoeg aanhangig is, om eindelyk te kunnen worden beslist. Na repliek van den heer Schoor wordt diens voorstel om de behandeling te verdagen met 6 tegen 1 st. verworpen. Vóór stemde de heer Schoor. Het voorstel van B. en Ws., hierboven ver meld, wordt vervolgens aangenomen met 5 stemmen voor. Deheeren Hooymans en Schoor bleven buiten stemming. Ten slotte komt aan de orde een voorstel van B. en Ws. tot het aangaan van eene geldleeniDg ad ƒ9500 voor aankoop, verande ring en inrichting van het gemeentehuis tegen eene rente van hoogstens 3'/s pet. 'sjaars, vóór 1 Jan. 1915 af te lossen. De heer Schoor meent dat er misschien wel ingezetenen bereid zouden zyn een rente loos voorschot te geven en zou daarom het besluit tot het aangaan der leening tot de volgende vergadering willen verdagen. Na bestryding door den Voorzitter wordt het voorstel aangenomen met 6 st. voor. De heer Schoor bleef buiten stemming. Niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gemengd Nieuws. De heer H. Meyeraan heeft zijne zaak in kruidenierswaren en aanverwante artikelen van den Nieuwen Ryn verplaatst naar de Hoogewoerd 51. Zyn winkel aldaar, waardoor het beneden- voorgedeelte van genoemd perceel voor de nieuwe bestemming aanmerkeiyk veranderd is geworden, ziet er netjes uit. Netheid en zindelykheid zyn dan ook twee hoofdvereischten voor eene zaak als deze. Eene flinke étalage, smaakvol gerangschikt van eenige in den winkel voorhanden waren, hetzy van vasten, hetzy van vloeibaren toe stand, bevindt zich achter de groote spiegel ruit aan de straat, en is aldus eene goed sprekende staalkaart van wat by den heer Meyeraan verkrygbaar is; méér nog dan vroeger, want by heeft deze gelegenheid te baat genomen om zyn handel ook in andere op zyne zaak betrekking hebbende fijne arti kelen uit te breiden. Tegen twee van de Haagsche jongens, aangehouden verdacht door hunne baldadigheid den brand achter het postkantoor te hebben veroorzaakt, is door de politie proces verbaal opgemaakt. Door de politie aldaar is een man aange houden, die verschillende personen voor kleinere of grootere bedragen oplichtte door vóór te wenden, dat hy hen aan eene betrekking zou helpen. De man die al eens vroeger met de justitie in aanraking kwam, iB in bewaring gesteld. Door een opkooper, wonende aan de Gedempte Gracht te 's Gravenhage, was een party patroonhulzen, van Lafaucheux-gewe- ren afkomstig, opgekocht. Daaronder bevonden zich echter nog een paar onafgeschoten patro nen, die in handen van kinderen kwamen. Dezen gingen er mee spelen; eene patroon ontplofte en een der kleinen werd daardoor zoodanig in het gelaat en aan de handen verwond, dat het kind naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Door de politie te Haarlem is aan gehouden een 21-jarig matroos der Kon. Ned. marine, die sedert het laatst van de maand April jl. van boord van het stoomschip „Dufa" te Rotterdam was gedeserteerd. Ook is aangehouden eene 21-jarige dienst bode, die verdacht wordt door middel van een valschen sleutel twee zilveren horloges in haren dienst te hebben ontvreemd. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft de volgende uitspraken gedaan: W. v. d. Berg, huisvrouw van G. v. Veen, zonder beroep, te Hillegom, wegens diefstal, 1 jaar gevangenisstraf. P. Mans, arbeider te Haarlemmermeer, wegens mishandeling, 2 dagen gevangenisstraf. Wegens bedelaryJ. Vree, werkman t j Haarlemmermeer, 6 dagen hechtenis. Het zal weldra 25 jaren geleden zyn dat door wyien Z. M. den Koning het toenmalig corps Rotterdamsche vrywilligers tot corps koninklyke scherpschutters van Rotterdam is verheven. Dit feit zal feestelyk worden herdacht. 14 Juni zal een interacademiale schietwedstryd te Amsterdam plaats hebben. Gistermiddag is teEindhoven de linnenfabriek van de firma Helling afgebraud. De voorraad is grootendeels gered. AUes was geassureerd. De brandweer deed geen dienst; de fabriek staat op Strypsch gebied en Eindhovens spuiten stonden wel gereed, maar die van Stryp bleef weg. De fabriek stond gelukkig op geïsoleerd terrein. De beruchte Hendrik De Jong heeft uit zyne cel een brief geschreven aan zyn advocaat met het bericht, dat hy hem aanstaanden Woensdag hoopt te bezoeken. Naar men aan de „Haarl. Crt." meldt, wordt eene gerechtelyke vervolging ingesteld tegen den 69-jarigen burgemeester der gemeente Graauw (Zeeland), die by do benoeming van een hoofd der school opzettelyk stembriefjes valsch heeft voorgelezen, om daardoor zyn candidaat gekozen te zien. Men m el d t u i t O o s terhout: Eene dame uit Leeuwarden, die onlangs met een brandend gastoestel in aanraking kwam, is gisteren na een smarteiyk ïyden overleden. Naar het „Hdbld. van Antwerpen" onder voorbehoud mededeelt, heeft het parket te Antwerpen een ongeteekenden brief ont vangen, waarin beweerd wordt dat een ryks- ambtenaar, wiens leven voor eene hooge som verzekerd was, eenigen tyd geleden vergiftigd en ten gevolge daarvan overleden is. Uit Kaïro wordt gemeld dat zich te Mekka weer eenige gevallen van cholera hebben voorgedaan. Volgens opgave van „Bureau Veritas" zyn gedurende de maand April ver ongelukt 72 zeilschepen, als: 7 Duitsche, 13 Amerikaansche, 24 Engelsche, 3 Deensche, 7 Fransche, 3 Grieksche, 2 Italiaansche, 12 Noorsche en 1 Portugeesch. In dit getal zyn begrepen 5 schepen, waarvan de berichten ontbreken en die vermoedelyk zyn verongelukt. Tn dezelfde maand zyn verongelukt 20 stoom schepen, als: 1 Duitsch, 1 Amerikaansch, 14 Engelsche, 1 Argentynsch, 1 Belgisch, 1 Fransch en 1 Italiaansch. Onder dit getal komen voor 2 stoomschepen, waarvan de berichten ontbreken. Ook in Engeland is het weer in de laatste dagen byzonder guur en ruw geweest. Van verschillende kanten komen berichten van ongelukken, welke door onweer en storm zyn veroorzaakt. Zoo o. a. werden te Harrow twee metselaars, die aan den arbeid waren, door den bliksem getroffen, ten gevolge waar van zy van den steiger vielen. In hopeloozen toestand werden beiden naar het ziekenhuis vervoerd. Windsor werd insgelyks bezocht door een zwaar onweer, dat gepaard ging met hevige hagelbuien. De hagelbui hield meer dan een kwartier aan, zoodat de straten er uitzagen als midden in den winter. Deze storm, welke over geheel Engeland heerschte, was eene groote teleurstelling voor de cricketspelers, die overal druk in de weer zyn met hunne wedstryden. In het noorden van de Transvaal is een boom gevonden, welke eene houtsoort levert, die zóó hard is, dat ze slechts bewerkt kan worden zoolang het hout groen is. Is het hout ryp en droog, dan biedt het aan alle gereedschappen weerstand; men kan er zelfs het beste staal op breken. Het hout is zeer goed tegen het vuur bestand. Veertien dagen voortdurend branden is noodig om een boomstam in asch te veranderen. Het hout is wel zwaar, maar toch veel lichter dan yzer of staal. Te Hinterskirchen,in Beieren, is Dinsdag een wedloop gehouden tusschen een grysaard van 80 en een paard van 30 jaar oud. De man behaalde de overwinning! In de kerk van San lldefonso, te Madrid, is eene hevige paniek veroorzaakt door een kind, dat begon te gillen. De talryke geloovigen, meest vrouwen, drongen naar den uitgang, in de meening, dat eene bom in de kerk geworpen was. By de deuren werd een verwoede stryd gevoerd, waarby vele personen gekwetst werden en drie van hen zelfs zód ernstig, dat men voor hun leven vreest.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 7